DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN DINSDAG II MEI 1920. 34ste JAAROANO No. 12. KantoorLangegracht 28, DE eembode verschijnt Dinsdag- cn Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van abonnement moet Eeschleden voor den aanvang van een nieuw wartaal. Prijs per drie maanden 10.90 Bulten de gemeente Amersfoort 10.93. Afzonderlijke nummers 10 ct. ADVERTENTlfiN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertcntiün moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 9 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Dat velen zoo zwak in hel ge loof zijn, ligt minder aan slechten toil, dan aan onwetendheid. Dubbel Feest. i. IO-jarlg bestaan van de R. K. Onder- offlclertvereeniglng „St. Martinus". De afdeeling Amersfoort van den R. K. Onderofficicrenbond gaat feest vieren en wel drie dagen lang 16,17 en 18 Mei e.k. Het Eere-comité voor deze gelegenheid samengesteld zal Zondag 16 Mei de tentoonstelling en fancy fair in het Patronaatsgebouw aan het Zand openen. Dinsdag d.o.v. zal in de garnizoenskerk aan het Zand om 9 uur een H. Mis van dankbaarheid worden opgedragen met feeslpredicatie en generale H. Communie der Leden met hunne dames. Desytniddags ver loting der kunstvoorwerpen en des avonds feestvergadering met rede van den Weleerw. Heer A. Uittewaal te Ede, alsmede huldiging van den Bonds- Ziehier zoo ongeveer het program en tegelijkertijd de eerste publieke aan- kondigiug der festiviteiten. De geestelijkheid der stad, de hoogstc militaire autoriteiten van het garnizoen, de Bestuurders van verschillende kath. vereenigingen, donateurs en donatrices van onze afdeeling, de heeren Aalmoe eniers van het Nederl. leger, Eerw. Adviseurs en leden der afdeelingen buiten Amersfoort, zullen allen bij een en ander worden geïnviteerd. Aanplak - billetten op de muren en strooibilletten uit de hand en wellicht ook uit de lucht, zullen deze week alle inwoners van Amersfoort nog eens aan het bo venstaande berinneren en allen uitnoo- digen tot een bezoek aan onze tentoon stelling en fancy fair. Misschien zullen sommige lezers en lezeressen bij zich zelf denkenwat een diukte en dat bij gelegenheid van een heel gewoon 10- jarig bestaan van. een afdeeling. Alles echter zullen wij gerechtvaar digd vinden, wanneer we vernemen dat het batig saldo van deze Tentoonstel ling en fancy fair ten goede komt aan de tuberculoselijders van den Onder- officierenbond en hunne gezinnen hoe meer daarvoor dus binnenkomt, des te beter. En vervolgens moet deze feestviering zijn een grootsche propaganda voor het Roomsche vereenigingsleven der H.H. onderofficieren. Er wordt nog zoo dik wijls door andersdenkende cn ook door neutraal georganiseerde Katholieke On derofficieren smalend gesproken over dat «Roomsche Hondje van ruim 100 of 200 leden», terwijl een plaatselijke afdeeling natuurlijk heel niet in tel js, In deze dagen zal een ieder zien wat de afdeeling Amersfoort onder leiding van haar wakkere feeslcommissie ver mag. Propaganda tevens voor het ka tholiek georganiseerd zijn, waarvoor toch eigenlijk geen propaganda meer noodig moest zijn. En toch zijn er nog tientallen van Katholieke Onderofficieren in Amersfoort, die nog niet behooren tot onze Roomsche Vereeniging en aan gesloten zijn bij de neutrale, Dat deze zgn. neutrale vakvereeniging zooals natuurlijk bijna al hare collega's meer anti-katholiek is dan neutraal, is reeds dikwijls genoeg bewezen. Denk maar aan het bedrog dat men op dc Algemeene Vergadering pleegde door den leden een telegram van sympathie van een »R. K. Geestelijke» voor te lezen, wat later bleek volstrekt niet van geestelijke te zijn lees maar na de woorden, die daar door den Voor zitter gesproken zijn aan het adres van het werken der R. K. Kerk enquire confessioneele vereenigingen. Alles wordt goedgepraat door onze Katho-1 lieke broeders, bij deze vereeniging aangesloten. Zoover zijn zij door hunne neutraliteit reeds afgezakt, dat zij er' geen bezwaar in zien op deze wijze de Katholieke zaak tegeD te werken :n de anti-katholieke zaak te steunen. Wie (immers) niet voor mij is,"zeide Christus zelf, «is tegen mij.» Er zijn er ook onder hen, die dit beseffen, maar den stap niet durven zetten, vanwege hun collega's, supe rieuren of buren. Kom, vrienden, dat is toch dunkt me uit den tijd I En dan zijn er ook nog onder hen, die zich desniettegenstaande sgoed Katholiek« durven noemen. Dat kan toch immers niet bestaan I Hoe kan men goed Katholiek zijn en tegelijkertijd zich niets aantrekken van het herhaalde woord van de kerkelijke Overheid, die eenige maanden geleden nog uitdrukkelijk verklaarde: «dat het R. K. vereenigd zijn ook voor de R. K. Onderofficieren geldt.» Mogen dan de a.s. feestdagen van St, Martinus voor onze broeders, die tiet Katholiek vereenigd zijn, eeu aanleiding wezen weer eens ernstig, maar ernstiger dan ooit te voren, na te denken over ons aller heiligen en duren plicht ons te scharen aan de zijde van hen, die handelen naar het bevel van Paus en Bisschoppen om Katholiek georganisceid te zijn. Met ieder Katholiek onderofficier beo ik gaarne bereid mondeling hierover van gedachten te wisselen. Steun aan het Reservefonds voor T. B. lijders en tegelijkertijd ook uit breiding der afdeeling Amersfoort, zie daar het tweevoudig doel van onze feestviering. Allen kunnen daartoe medewerken door bezoek aan het Patronaatsgebouw door ook de niet leden aan te sporen tot het bijwonen der plechtigheden van Dinsdag 18 Mei. Zand 31. J. J. BROUWER, Adv. Binnenland. Speelkaarten. 1 Mei is de Speelkaartenwet 1919 Stbl. No. 513 in werking getreden vol gens welke voortaan een speelkaarten belasting zal worden geheven. Speciaal ten behoeve van winkeliers ,d. wordt de aandacht n.a. gevestigd op de navolgende bepalingen le. Fabrikanten gebruikers van g B«t Jaar, waarin «rniot oudere wegen In de omgeving van Hmcraloort zijn aangelegd. Wanneer zijn onze oudere straat en grintwegen aangelegd? De meeste menschen weten er niet veel meer van. Vroeger kon men zijn licht nog opateken bij de tolhuisjes, daar vond men het reglement op het gebruik van den weg of minstens een «tarief van tol rechten», en de dateering hiervan viel natuurlijk zeer dikwijls te samen met het jaar van don weg aanleg. Maar de meeate tollen zijn gelukkig afgeachaft. Zijn de groote wegen in onie omgeving door Napoleon aangelegd, zooals velen door overlevering meenen te weten? Deze meening is vooral aterk. als er plaatselijke herinneringen aan kampementen van Fransche troepen bijkomen. Zoo kan men te Austeriitz hooren, dat de Woudenbergsche weg van Zeist langs de piramide naar Woudenberg «van Napoleon» ia, en ook de groote weg van Utrecht naar Arnhem dver Zeist. Die volksmeenlng is echter een dwaling, alleen reeds hierom, wijl bijna alle wegen in onze omgeving na den tijd van Napoleon z|n aangelegd. Het volgend ljjstje zal dit aantoonen. De gegevens ervoor ontleen ik aan Roéll. >1 let Reglement op het onderhoud i gebruik der u/egen in de Provincie Utrecht met geschieden rechtskundige uiteekrningen* (Utrecht 1872). Het jaartal geeft het jaar aan, waarin concessie tot verharding werd ver leend somtijds duurde het eenige jaren na de concessie vóór de weg werd aangelegd. Zoo werd b.v, voor den straatweg van de Bavoortsche brug naar Arnhem concessie verleend in 1825, terwgl de aanleg zelf eerst in 1828 is geschied. WEG JAAR DER CONCESSIE 1 Straatweg van Naarden over Soest naar Amersfoort 1815 2 Amersfoort naar de Bavoortsche brug 1822 3 .de Bavoortsche brug naar Arnhem (aangelegd in 1828) 1825 4 Utrecht tiaar de Bilt (vóör 1824 keibestrating) 1824 5 «de Bilt over Amersfoort naar Deventer aangelegd in 1808 en 1809 door het Rijk 6 Grintweg Amersfoort naar Oud-Leusden aangelegd in 1837 door de gemeente Amersfoort 7 Oud Leusden naar Doorn. (Deze weg is eerst als zand weg aangelegd, en wel in twee gedeelten: in 1834 van Doom tot den Woudenbergschen weg en in 1840 van den Woudeob. weg tot Oud-Leuzden. In 1852 en 1853 werd de weg Oud-Leusden—Doorn door de provincie begrint, Amersfoort ftorg het toen aanzienlijk bedrag van f4000 bij) 8 Straatweg Amersfoort naar Stoutenburg 1855 9 Heiligenberg 1859 ,0 Soest Soesterberg 1852 .1 Groeneveld over de Nieuwe laan naar Baam 2 den Baarnschen dijk, door Baarn tot aan den grooten weg Naarden Amersfoort 1827 .3 den Baarnschen flijk naar de Eembrue 1843 14 de Bisschopsweg van Eembruggc tot den Haarweg (Hoogland). Deze weg is een der oudste wegen in dc prov. Utrechtaanvankelijk klei weg, aanmerkelijk verbeterd in 1831 en 1832 15 de Haarweg (onder Hoogland) begrint in 1858 en 1859 16 Straatweg van Amersfoort naar Grootwede 1827 Bunschoten door Duist en Hoogland tot den vorigen straatweg 1839 20 Doldersche weg (grintweg) 1859 21 Mac-adamweg van Huis ter Heide naar Zeist (de eerste helft thans klinkerweg 22 Straatweg van Zeist langt piramide naar Woudenberg 1829 23 «de Bilt (Vollenhoven) naar Zeist 1816 Zeist over Driebergen en Amerongen naar de Grebbe 1839 den vHfde Nederl. jaarbeurs buitenland- sche deelneming toe te laten. De Hollandsehe Stoombootmaat- maatschappij deelt mede, dat het stoom schip «Lingestroom» Stockholm niet zal aandoen en rechtstreeks naar Amster dam komt, waar het Dinsdag wordt verwacht met de bevrijde Hollanders Rusland. De leuze, waaronder de roode garde van het jaar mobiel moest wor den gemaakt voor de viering van den eersten Mei wat«Op voor de Socialisatie.» Op denzelfden eersten Mei-dag hield te Parijs de socialistische miniser Mil lerand een redevoering, waarin h) zei- de Men zou degenen, die van socia lisatie spreken, deerlijk In moeilijkheden brengen, indien men hen verzocht, dit woord te omschrijven met een duide lijke en practlsche formule». Ter bestrijding van een rupeenplaag bespoot een landbouwer te Uden zdn kertcboomen met het z.g. Parijscne groen. De rupsen werden door het gif gedood, doch een 20-tal kippen, die van deze massamoord hadden geprofi teerd, konden het vergiftigd insecten- voedsel ook niet verdragen en bezweken, een na den ander. Verschenen is «De Kathol. Vrouw», orgaan der R. K. Vrouwenbonden in Nedcrlaod. Hoofdredacteur is mevr. Alb. Steenhof—Smulders te Baam, die in het eerste nummer het plan der uit gave ontvouwt. Een aantal bestuur- dcreisen van Vrouwenbonden, andere bekende katholieke vrouwen en geeste lijken hebben het eerste nummnr met hunne bijdragen verrijkt. Voor de leden vsn den R. K. Vrouwenbond is de abonnementsprijs zeker nfet te boog, gerekend met de keurige uitvoeringen den vcclbclovenden inhoud. bouwen en lokalen waarin vóör 1 Ja nuari 1916 speelkaarten werden ver vaardigd hebben binnen veertien dagen na het in werking treden der wet (zijnde 1 Mei 1920) aangifte van hun panden te doen bij den Rijksontvanger. De overige fabrikanten is het verboden speelkaarten te vervaardigen anders dAn binnen de door den Minister van Fl- nanqün goedgekeu-de gebouwen. 2e. Verkoop en aflevering van speel kaarten door anderen dan fabrikanten verboden, tenzij na verkregen vergun- ng van den inspecteur de accijnzen. 3e. De Kijkarablenaren, mits daaitoe gemachtigd door hun inspecteur, toe gang tot de magazijnen, winkels, koffie huizen enz. waar ze vermoeden dat speel kaarten worden verkocht, ten einde na te gaan of de aanwezige spellen kaar ten wel van rijkswege van een stempel afdruk zijn voorzien ten bewijze dat van die spellen de verschuldigde belasting is voldaan. 4e. Het voorhanden hebben van on gestempelde spellen kaarten is dus ver boden. Als overgangsmaatregel zuilen de bandelaars, winkeliers, koffiehuithou- ders socleteithouders enz. onder wis thans spellen kaarten berusten (waar van vanzelf de belasting nog niet is voldaan), binnen drie maannen, dus vóór 1 Augustus e.k., de be lasting daarvoor hebben te betalen en Je spellen kaarten moeten doen stem pelen. Zij hebben daartoe die spellen, onder voldoening van de versch uldlgde belasting tegen ontvangbewijs in te le veren bij den ontvanger hunner woon plaats. Belanghebbenden worden overi gens verwesen naar de wet. Het Algemeen Bestuur der Jaarbeurs heeft na ter zake met de Regeering overleg te hebben gepleegd besloten te stellen aan de in 1921 te hou- Buitenland. Een groote brand heelt bet groot ste gedeelte van de scheepswerf en machinefabriek Atlaa te Bremen ver- lo het Roergebied duurt de strijd voort tusschen vrijbuiters en de rijks- wecrpolltle. De toestand van den landbouw ia Weit-Duitschland Is veeibeloveae. De Bolsjewiki hebben een aanval op Roemenie gedaan. Een Deensch comité heeft een miU liocn franks aau Frankrijk geschonken voor het herstel der Kathedraal te Reims. Gewapende mannen hebben de po litieposten van Ballydener bij Skibcerea (Ierland) in de lacht laten vliegen, In Arilona is een rijk mijnbetifter, verscheidene malen milllonair was, William Gerstenberg, van vrekkigheid den hongerdood gestorven. Hj| was vroeger bakker en trok Ister naar Ari zona, waar hij door de ontdekking van mijnen in korten tijd miliionair werd. Trots zijn rijkdom leefde hij echter in de goedkoopste logementen en at bijna nooit zijn genoegen, alleen oin geld te sparen. Nu erven zijn. bloedverwanten het geheclc reusachtige v.-mogen. 7) Uil ie tastin Ritolutie-jaien. Janekin, die over dag drie of r uren geslapen had, was weder op zijn post, maar ditmaal moest hij zicli be palen om de gevangenen te bewaken. Tegen middernacht sliep een der jonge lieden in; men hoorde een oogenblik het geluid zijner ademhaling, vervolgens verloor zich dat geluid in de stilte van den nacht. Janekin had over het geheele lichaam gesidderd, maar hij stelde zich gerust toen het geluid ophield. Echter was alles ver loren eene ongelukkige slapeloosheid had den republiekein wakker gehouden hij had alles gehoord. Hij had eerst geaarzeld zijne ooren te gelooven, vervolgens had zijn twijfel voor de waarschijnlijkheid plaats gemaakthij begreep aanstonds met eene verschrik kelijke scherpzinnigheid hetgeen had plaats gegrepen. Hij stood zeer stil op, opende de deur en trad de kamer van den markies binnen. Janekin zag, bij het blauwe schijnsel der maan, dat alschuwelijke spook des ongeluks na deren. Kignard, op de teenen loopende, naderde mijnheer de Tréseguidy. De grijsaard sliep geiust, maar een treu rige glimlach bewoog zijne lippen, als of hij ergens een voorgevoel van had. De kommissaris der republiek wierp op den grijsaard een giftigen blik, den blik des tijgers op den ingeslapen rei ziger. Hij naderde vervolgens Jantkin, die hein tusschen zijne oogleden door begluurde, en die snorkte, dat de glazen rammelden. Rigoard bukte zich over hem heen en wierp op zijn aan- gezicht een uitvorschenden en blikse- menden oogopslag. Slaapt hij, of slaapt hij niet Om zich van de waarheid te over tuigen, boog hij zich op het lichaam van den visscher, en raakte met zijn gelaat bijna diens gelaat aan. Janekin voelde in zijne haren den adem van den republiekein. Na eenige oogenblikken van sto en diepe opmerkzaamheid, richtte hij zich op zeggende Hij slaapt! en hij begaf zich weder ter ruste. Den volgenden morgen, hadden Rignard en Janckin beiden hun plan beraamd; de eerste had besloten te Plcüerneck te blijven, de heeren de Ttéseguidy honger te laten lijden, en te dan vervolgens aan den beul over te leverendc tweede had zich voor genomen de geheele familie binnen vier en twintig uren te bevrijden, of zich met behulp van het dienstdoende personeel des kastecls van de revolu tionaire agenten te ontdoen. Onder den maaltijd verklaarde Rignard niet te zullen vertrekken, en des nachts twee mannen in zijne kamer te laten wakenhij gaf ook bevel aan zijne manschappen rondom Ploüerneck nauwkeurig de wacht te houden. Na den maaltijd, kondigde Jaaekin den heeren de Tréseguidy aan, dat zij ont dekt waren, en dat zij zich des nachts, op het cerBte teckcn, gereed moesten houden om te vertrekken. Maar waar zullen wij heen gaan zeide de markies ik ben oud en mijne beenen zullen mij niet ver dragen. E> mijne dochter en mijn kleinzoon mei zal ons achterhalen, alvorens wij eti uur verwijderd zijn. Wees gerust, mijnheer dc mar kies, antwoordde Janekin, ik zal u op eenen weg brengen, waar de goedf paarden niet beter loopen dan de slechte, waar réevrouw de gravin en mijnheer Kaoul zoo goed zullen loopen als de pikeur van mjjnhecr de baron maar op het beslissend oogenblik is geen minuut te vei liezen. De gansohe familie hield zich m de toebereidselen voor het vertrek iiezig. De markies stelde den groot- moedigen Janekin een kistje vol goud en edelgesteenten ter hand, zeggende «Dat zal ons te pas komen om vat te leven, mijn vriend I Wjj tullen dit kleine fortuin deelcn, indien God pUnnen zegent.» janekin lachte droefgeestig en woordde niet. Een uur na dit tooncel, was de visscher te Conquet in eenzame hut. Pieter I zeide hij tot zijnen zoon, een gioole krachtige jongen, dien de golven als staal gehard hadden, bruin, slank en stoutmoedig als een echt kiud der baren, te middernacht moet gij u met onze kleine sloep achter de rotsen te Benaguet bevindengij moet aller lei soort en veel levensmiddelen mede- nemen, want gij moet mijnheer de Tiéseguidy en zijne familie naar Sn- geland voeren. Zie hier een kistje vol goud neem er uit hetgeen gij noodig hebt om uwe beschikkingen te makeo, en breng het vervolgens naar de sloep. Te middernacht, welk weder het ook zij, moet gij op de plaats der bijeen komst zijn, mijn kind I Pas op uwen tijd, een kwartier uurs te laat kan het leven aan zes menschen kosten. Te middernacht tal ik achter de rots zijn, antwoordde Pieter. Dat God u zegene en geleide, mijn kleine Pieter 1 zeide Jancdln, ter wijl hij met teederhcld een kus op het voorhoofd van zijn altijd edelmoedigen zoon drukte Bij fijne terugkomst, vond de visscher Kignard in gesprek met zijne onder- hoorigenhij gaf hun zi|ne terecht wijzingen. Gij zult dezen nacht sterven, in dien wij er niet in «lagen om ons uit deze verlegenheid te redden, dacht hij, terwijl hij met een onverschillig gelaat achter hen omging. Hij deelde heer de Tréseguidy zijn nachtelijk plan mede. Den ongelukkigen jongen lieden begon de honger op eene wreede wijze te kwellen, en zij vonden alles zeer goedmaar de markies, vreesachtig zoo all het dik wijls grijsaards lijn, zag duitend moei lijkheden in het plan. Hoj zullen wij aan de waakzaam heid dier duivels ontsnappen? zeide hijmisschien zijn wij geen honderd schreden van het kasteel, of wij worden reedt achtervolgd. Wee», wat dat punt betreft, ge rust, mijnheer de markiesindien de blauwen u vervolgen, zal het niet op deze wereld zjjn. Wat meent gij, mijn vriend GIJ zult het zien, heer markies. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1920 | | pagina 1