DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN vrijdag 14 mei 1920. 34ste JAAROANfl No. 13. Kantoor: Langcgracht 28, Aroerstooit DE EEMBODE verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van abonnement moet Ecschleden voor den aanvang van een nieuw wartaal. Prijs per drie maanden f0.90 Buiten de gemeente Amersfoort 10.95. Afzonderlijke nummers 10 ct. ADVBRTENTIËN 29 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. AdvcrtcntlCn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 9 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Wie weet te ontberen, is altijd rijk. Dubbel Feest. 1L 30-]arlfl bestaan der R, K. Mllitafren- vereenlglng te Amersfoort. Behalve de H.H. Onderofficieren zul len ook de K. K. soldaten een gedenk- waardigen dag mee maken in deze maand. Den 28 Mei immers zal het 30 jaar geleden zijn, dat het R. K. Mi- litairenvereenigingsgebouw plechtig in gewijd werd. In het archief lezen wij dat bij deze inwijding tegenwoordig waren de HoogE. Heer Deken Jansen van Hilversum, de Zeereerw, Heer L. J. v. d. Bosch, garnizoenspastoor, ma joor Boogaard, overste Wellan, B. en W., 12 onderofficieren en 60 soldaten. Rechtens waren sinds dien president der Vcreeniging de elkander opvolgende pastoors der parochie St, Franciscus Xaverius, resp. de Zeereerw. Heeren L. v. d. Bosch, M. Berk, J. L. M, Hoor neman, terwijl door dezen benoemd in deze 30 jaren als Directeur optraden de Weleerw. Heeren G. Hilhorst tot 1897, J. G. Wannet tot 1901, W. Grim- melt tot 1908, J. Hooglugt tot 1917. De alom bekende Broeder Lucas was steeds concierge. Al kon over het algemeen de sym pathie van de inwoners van Amers foort voor den soldaat grooter zijn, aan de Militairen Vereeniging heeft men zijn steun en belangstelling nooit onthouden. Met dankbaarheid worde dit erkend. Maar noodig was dit ook, daar het anders niet mogelijk was ge weest voor de soldaten te werken, zoo als nu gewerkt is. Ongeveer 6000 R. K. soldaten wer den in deze 30 jaren als lid ingeschre ven. Hierbij zijn niet geteld zeer velen van hen, die in den mobilisatietijd de Vereeniging bezochten en ook niet die genen, die werden ingeschreven als leden der R. K. Militairen vereenigingen, die gedurende den mobilisatietijd aan de Vondellaan en de Vlasakkers gevestigd waren. Voor al deze jongelui bood de Militairen vereeniging volgens haar doel bescherming voor godsdienstzin en zedelijkheid tegen de gevaren, die hun dreigden in de kazerne en in de stad. De Vereeniging tracht te zijn een zoo aangenaam mogelijk tehuis, waar nette R. K. Militairen zich op gepaste wijze kunnen ontspannen, waar hun overvloed van Katholieke bladen en couranten wordt geboden. De Militairen hebben daar bun eigen tooneclclub, die zorgt voor gezellige avonden, eigen zangclub enz. Dikwijls worden lezingen gehouden en eens per maand worden zij aldaar in een onderhoudende couferentie van den Aalmoezenier voor de Maande- lijksche H. Communie voorbereid. De Directeur stelt zich la verbinding met de ouders der recruten of de gees telijkheid der parochies, waaruit de jongelui afkomstig zijn. Dit zoo schoonc werk gebeurt nu reeds 30 jaren in het oude gebouw aan het Zand. De meeste waardecring wordt hier voor ondervonden van de ouders der jongelui, die natuurlijk ook op de eerste plaats bij het waarachtig heil hunner zonen zijn geïnteresse;rd. Ook de hoogste Militaire Overheid begrijpt het dat zij de beste soldaten heeft aan hen, die godsdienst en plichtbesef hoog houden. In 1919 bracht Z. Ex. de Mi nister van Oorlog een bezoek aan ons gebouw en enkele malen was reeds de Generaal der IVe Divisie in ons midden. Dezelfde belangstelling zou men ver wachten van de H.H. Officieren cn Onderofficieren van het garnizoen voor al het goede wat iederen dag wederom voor hunne soldaten wordt gedaan en die belangstelling zal er ook zeker wel zgn, maar een feit is, dat behoudens 2 k 3 loffelijke uitzonderingen, niemand van hen ooit in de laatste jaren het gebouw der Militairen vereeniging heeft bezocht. Wat betreft de maandelijksche conferenties en H. Communie, waar voor vrij van dienst wordt gegeveu voor alle R. K. militairen, van de zijde van het R. K. kader tot dusverre na genoeg geen belangstelling. Zoo blijft er altijd nog veel voor verandering eD verbetering vatbaar, hoeveel reden tot dankbaarheid en tevredenheid er ook zijn moge over deze 30 jaren. Een nieuw gebouw met tuin was ook wel wenschclijk, maar Het zilveren feest der vereeniging werd in stilte gevierd ook het 30-jarig feest zal een zeer bescheiden karakter moeten dragenvoor de trouwe be zoekers der vereeniging echter zal de avond niet ongemerkt voorbijgaan. De eerstvolgende generale H. Com munie der leden, zal voor de levende en overledene weldoeners der Vereeni ging worden opgedragen en zal een dankoffer zijn aan God, Die 30 jaren lang dit liefdewerk heeft gesteund. Mogen deze weinige woorden over het feest der Militairen vereeniging en haar arbeid er ook weer iets toe bij dragen om de bij velen gevestigde idee weg te nemen, dat al wal militair is, noodzakelijk door de kazerne bedor ven wordt. Neen. wie de middelen gebruikt, die de R. K. Militairen vereeniging geeft aan den R. K. jongen man, bij blijft even braaf als hij kwam uit het ouder lijk huis en keert dikwijls, gesterkt door den strijd, nog flinker terug. J. J. BROUWER, Kapelaan-Directeur. fKt boek naar bet Platteland De »goede, oude tijd» is voorbijl Wie, die 't nog betwijfelt? Het kan on« echter een troost zijn, dat niet alleen het «goede» van den «ouden tijd» vervlogen is, maar dat evenzeer vele nadeelcn van dien tijd verdwenen, vele bezwaren overwonnen zijn. Zoo is voorbijde tijd, dat het platteland in een slapeiigeu toestand verkeerde, dat de landbouwer geen belang stelde in de veranderingen in eigen vak, dat de dorpsbewoner niet verder begeerde te zien dan den kring van eigen kleine dorpsgemeenschap. De tegenwoordige plattelandsbewoner wenscht integendeel op de hoogte te blijven vau zijn tijd, de ontwikkeling van zijn vak te volgen cn voeling te houden met de stroo mingen in de maatschappij. Het voor naamste hulpmiddel bij dit streven, n.l, doeltreffende lectuur, was tot binding met de stad, omslachtige ver zending en dure vrachten vormden voor velen onoverkomelijke bezwaren. Die lijd is nu voorbijl In 1919 werd opgericht de «Bond van Openbare Leeszalen in de Provincie Utrecht», die zich al dadelijk blijkens de voor 1919 en 1920 verleende sub sidie mocht verheugen in de mede werking van de Prov.-Staten. Behalve steun aan de Openbare en R. K. lees zalen in de provincie, stelt deze Bond zich zeer speciaal ten doel de bevor dering der lectuurvoorziening ten platte- lande door middel van correspondent schappen. Op verzoek van ten minste 20 ingezetenen in een bepaalde plaats stelt het Bestuur van den Bond ln over leg met deze belangstellenden aldaar een correspondent aan. Deze is de tusichenpersoon tusschen de lezers en de Openbare Leeszaal, waaronder zij ressorteeren. Hij ontvangt en distri bueert de boeken, die hem al naar de locale omstandigheden ditwensche- lijk maken toegezonden worden in een groote zending ééns per half jaar of bij kleinere hoeveelheden maandelijks of wekelijks. Een eenvoudig reglement. dat gaarne aan belangstellenden wordt toegezonden, regelt de hoofdpunten van de inrichting der correspondentschap pen. Slechts de hoofdpunten: want het ligt geenszins in de bedoeling van het Bondsbestuur om de correspondent schappen van te voren volgens theore tische beschouwingen op te bouwen, maar integendeel om hun de meest mogelijke vrijheid van ontwikkeling te laten, zoodat zij geheel naar de plaat selijke behoeften kunnen uitgroeien en des te vaster wortel kunnen schieten. Wat bij den Bond voorzit, is enkel en uitsluitend het openstellen voor het platteland van de rijke boekenschat, in de stedelijke leeszalen, zoowel Open bare als R. K., nu reeds zoovele jaren vergaardeen keur van ontspan ningslectuur van alterlei richting, strek king en smaak, stichtelijke lectuur ontwikkelingslectuur als fraai ge ïllustreerde reisverhalen, gedichten en boeiende levensbeschrijvingen, stu dieboeken op elk gebied van weten schap, vakkennis en techniek. Aan de plattelanders nu om bet ini tiatief te nemen en hun wenschen aan den Bond kenbaar te maken Aan hen aan het Provinciaal Bestuur te ien, dat de subsidie niet alleen niet onrechte werd verleend, maar dat zij spoedig te gering zal blijken om aan de leesgierigheid van bet platteland naar billijkheid te voldoen Voor het Kath. gedeelte der be volking van een plattelandsgemeente geschiedt de lectuurvoorziening van uit een R. K. Openbare Leeszaal. Als regel zal in elke plaats niet meer dan één correspondentschap van een Open- re en één van een R.K. Leeszaal zijn. Aanvragen tot oprichting van corres pondentschappen te richten tot de Leid ster van het Prov. Bureau van den Bond, Mej. E. de Clercq, directrice der Open bare Leeszaal, Voetiusstraat 2, Utrecht. Namens den Bond van Openbare Leeszalen en Bibliotheken in de Provincie Utrecht. Mr. G. A. E. B. MEIJER, Voorz. E. DE CLERCQ, leidster van het Centraal Bureau. J. J. THIEN, Secretaris. N.V. Centrale Crediet- en Landbouwbank AMERSFOORT, Kortegr. 6. Tel. Int. 383 UTRECHT, TH. Interc. 460. SOEST, Van Weedestr. 206, Tel. Int. 6 SCHERPENZEEL, Tel. Interc. 6. Telegramadres „Credo". Nimin iiliii i dtpisi'.o ip lupin ii kiitm linlii. Safe Deposit. Amersfoort Alg. Vergadering v. d. Hanze op 6 Mei. Aanwezig 27 leden en de Geest. adv. Deken Fock. i een inleidend woord van den Voorz. waarin hij herinnert aan het in hem gestelde vertrouwen bij zijne ver kiezing als Voorz. van de Hanze, daar- >r zijnen dank betuigend aan leden Bestuur, wordt de verg. met den Chr. gr. geopend. Notulen werden ge lezen en ongewijzigd goedgekeurd. 5 leden, die zich daarvoor hebben opge geven worden op gebruikelijke wijze geïnstalleerdde heer Tillemans, die aanwezig is, wordt met een passend woord verwelkomd. Voor deze verg. was uitgenoodigd de Heer Engelbregt uit Amsterdam die zal spreken over d~ instelling van »De Hanze Onderlinge tegen ziekte. Spreker zegt dat deze instelling d. Ned. R. K. Midd. bond een teeken des tijds is. Als eerstdaags de Rijks- Ziektewet in werking zal treden, behoeft men zich niet bij den staat te verzekeren, de Minister heeft reeds toegezegd dat, op goede basis bestaande ziekenfondsen door den Staat worden erkend voor Risico-overdracht. De standsorganisatie is het aangewezen lichaam om de Verz. tot stand te brengen b.v. door het aan- s.ellen van een agent die daarvoor de loodige propag. maakt. In de middel eeuwen was reeds sprake van siekte- en werkloozenverzekering, deze konden echter niet bestaan omdat er geen, of voldoende Reserve gevormd werd. Het Zwitsersche systeem van ver», dat een 2e diegenen welke handenarbeid ver richten. 3e diegenen welke gevaarlijke arbeid verrichten. een en ander steunt op de te bepalen emie en event, uitkeering. De R. K. Bond v. Bouwvakpatroons i de R. K. Smedenpatroons hebben reeds een collectief contract afgesloten, deze premie is berekend naar het uit f1000 uitgekeerd loon wordt o.a premie betaald. Voor de juiste berek. speelt de loon lijst een groote rol en moet vooral be trouwbaar zijn. Ook wordt er een dokters controle ingevoerd die vele voordeden afwerpt bij siekte of ongeval. Door de heeren Valkenhoef, Luijcx, v. d. Heuvel, Lensing en van Ditshuizen worden vragen gesteld die tot aller tevreden heid worden beantwoord. De Voorzitter zegt spreker dank voor de heldere uit eenzetting en vraagt om event, steun voor het agentschap. De heer Gelsing verklaart accoord bevinding van de boeken v. d. penning- neeste waarborg voor het behoud bestaan. Bovendien is er een Hanze garantie fonds opgericht met f200.000 tot steun der reserve bij eventeel voor komende epidemién. Men onderscheidt 3 klassen van verzekeringen le Ziekte- of Ongev. verzekering 2e Collectieve verzek. 3e Gezinsverzek. Deze klassen zijn weer onderverdeeld in categ. v. verzek. le diegenen welke hoofdarbeid ver richten. Het sanator.fonds is aan de orde, de tijd is te kort om daarover uitvoerig te spreken, en wordt er een commissie benoemd bestaande uit de heeren v. Diishuizen en Th. Nieuwendijk om ver dere regelingen te treffen. Het Bestuursvoorstel tot contributie- erbooging vindt weinig tegenkanting, f 8.—, per kwartaal te innen, vindt bijna algemeene instemming, zelfs zijn er 5 leden die de contributie op f 10.ge bracht willen zien. Voor de a.s. Centr. Raadsvergadering worden afgevaardigd de Voorzitter, v. Ditshuizen, Th. Nieuwendijk en Valken- hoef, de heeren Stenfert, Köllmann en Lensing worden voor reserve gekozen. Na eenige discussies worden de heeren v. Ditzhuizen en Th. Nieuwen- dijk benoemd voor candidaat in de vacature van het bestuur der Centr. Raadsverg. Bij de rondvraag komt de Hanzebank op nieuw ter sprake de heer Nieuwendijk wijst op het royement Roodesteinde Hanzebank heeft hem onrechtmatig behandelt en verwacht van het Bestuur dat het maatregelen zal treffen om dit royement te doen in trekken. Door den Heer Valkenhoef wordt de voorgestelde 7,10 uur sluiting op Zaterdag ter sprake gebracht waarop de Voorzitter van antwoord dient. Hierna sluiting met den Chr. groet. De woningstichting »Ons Belang» Utrechtschen weg 13, heeft aan de gemeente een aanvrage om tegemoet- si Uil dl Fnnsclie Revolutie-jiren. Rignard trad de kamer met eene valsche vriendelijkheid binnen, groette mijnheer de Tréseguidy bijna beleefd, en ter sluiks eenen blik op de ver zegelde deur van het kabinet werpen de, zelde hij tot Janekin, die met eerbied achter den ouden heer stond. Janekin, gij moet een vasten slaap hebben, als gij dezen nacht het gedruisch niet gehoord hebt, dat de ratten achter de deur maakten, die u tot oorkussen dient. De markies en mevrouw Tréseguidy verbleekten. Iudien ik iets kon hooren, wan neer ik slaap, antwoordde Janekin met inzicht, zou het mijn eigen persoon zijn. Mijne vrouw zaliger zeide altijd, dat ik snorkte als een os, en dat ik zulk een leven maakte, dat onze buren ontwaakten maar Gij zijt gelukkig aldus te kunnen slapen, viel Rignard hem in de rede, terwijl hij een uitvorschenden blik op hem wierpik slaap zoo goed niet. Zoo I zeide de visscher op on verschilligen toon. En waarom kiest gij tot teger- stede de planken der kamer en tot hoofdeneind de deur van het kabinet? Gij ligt zeer hard, dunkt mij. Ik ben dat gewoonvoor het overige verlaat ik mijnheer de Tiése- guidy nimmer, noch des nachts noch over dag. De republiekcin ziende, dat hij den visscher niet in de war kon brengen, zweeg. Hij geloofde meester van zijne slachtoffers te zijn, en door eene ver fijnde wreedheid wilde hij hun liever geene bekentenis afpersen. Des avonds ging Janckin naar de keuken, sprak eenige oogenblikken met de dienst boden en de republikeinen, die hij op- vroolijkte, en plaatste op de tafel ver scheidene flesschen spaanschen, wijn, en eene kruik uitmuntenden brandewijn. Vervolgens begaf bij zich voorzichtig naar den stal en zadelde een paaid. Hij ging vervolgens uit om te zien hoe het weder en de wind waren de maan dreef als een zilveren schijf het luchtruim. Men hoorde in de ve den oceaan met een klagend geluid zijne golven op de rotsen breken. In de huizen van Conquet, aan de tegen overgestelde zijde, zag men hier en daar eenige lichten branden, die mei de sterren van den gezichteinder als het ware ineensmolten. De wind w koud en scherp, maar hij waaide eene gunstige richting. Janekin over tuigde er zich verscheidene malen door de hand telkens boven bet hoofd tc steken. De republiekeinen namen bet avond maal toen hij binnentrad, hij ging tot de deur der eetzaal, die ter oorsake de koude gesloten was, en door het sleutelgat zag hij Rignard voor het vuur zitten. De kommissaris der repu" bliek sprak zonder het hoofd naar zijne manschappen te wenden Drinkt zco veel niet, dronkaards drinkt zooveel niet, denkt, dat dezen nacht ieder op zijne beurt moet waken. Gij, Romgoet, van tien uren tot mid dernacht, en gij, Prichon, van midder nacht tot twee uren, en ik tot des morgens; gij ziet, dat ik voor mij zel- i het beste deel niet uitkies. Indien het minste gerucht in de kamer of in het kabinet hoort, wekt mij dan dadelijk, want die schelmen van aristo- kraten moeten ons niet ontsnappen Maar gij drinkt te veel, zeg ik u, Romgoetgij drinkt als een karre- manIk zou wel dadelijk die ver vloekte Vendeërs naar hun hok hebben gezonden, maar ik wil ze liever bijni van honger doen omkomen, en ze dan □aar de guillotine en naar den burger Carrier zendenMaar nog eens, gij drinkt te veel, schurken Ellendige moordenaar 1 zeide Janekin in zich zeiven, terwijl hij on bewegelijk als een standbeeld stond. Wij hebben toch veel moeite gehad hen te achtervolgen, zeide een der mannen, een glas Xévès uitdrin kende; zonder dat duivelsch bosch zouden wij ze geknipt hebben, alvorens ze hier waren. Maar het is waar, wij zijn niet slecht gehuisvesteen goed bed, goed vuur, goeden wijn en eene goede keukenEn hij vulde zijn glas op nieuw. Weet gij wel, burger Rignard zeide een ander, terwijl hij een stuk kalfsvleesch, dat de bediende rookend op de tafel zette, met zijn blik lief koosde, dat die Tre..., Tre.... siguini.... hunne markiezaten enz. gaarne zouden geven voor een weinigje van dit ge braad hunne darmen moeten een aardig leven maken twee dagen zon der eten is niet prettig, en toch is het aardig. De republiekeinen wisselden ruwen lach, waaronder men de schelle stem van Rignard, als het gesis eener slang, bovenuit hoorde. Janekin, door die ruwe spotternijen verwoed, voelde het bloed naar zijn gelaat stijgen. Om een uitval te voorkomen, die zijne plannen konde omverwerpen, verwij derde hij zich voorzichtig, en ging naar de kamer. De markies en de gravin zaten zaten voor den schoorsteen te pratenRaoul onderhield zich met zachte stem met de gevangenen. Arme jonge meesterszeide Janekin tot de heeren dc Tréseguidy, nog drie uren van lijden, en gij zijt gered. Ween niet, mevrouw de gravin! het uur der verlossing nadertmaar als ik u zal zeggen «vertrektaar zelt dan geen minuut. Gaat naar be neden, alle deuren zullen voor uwen doorgang geopend zijn, loopt zonder achter u te zien tot de rotsen van Benaguetgij zult er mijn Pieter met eene goede sloep, levensmiddelen en uwen schat vinden. G$ zult weldra in den docrtockt van Four zijn, en daar kan men u niel meer achtervolgen voor he» overige zal ik hier blijven om uwe vlucht te beveiligeo. Wat gij gaat niet met ons mede, Janekin zeiden te gelijker tijd me vrouw de Tiéseguidy en de markies. Neen, ik moet bier blijven tot de dag aanbreekt, ten einde te b rietten, dat men u vervolgt. Maarzeide de grijsaard. Het moet zoo zgn, hernam Jane kin op een eerbiedigen en vasten toon. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1920 | | pagina 1