M. VLEESCHHOUWER DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN VRIJDAG 21 MEI 1920. 34slo JAARIIANU No, IS. Kantoor: Langegraclit 28, Amersfoort. DE EEMBODE verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van abonnement li-j-r ,jen n aanvang vi Ecschicdcii v wartaal. Prijs per drie maanden f0.90 Bullen de gemeente Amersfoort f0.95. Afzonderlijke nummers 10 ct. AD VERTENTIËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverlceren. Advcrtcntiün moeien Dinsdag en Vrijdag vóór 9 uur worden bezorgd, Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD Zie bij andei'cn veel tloor de vingers; bij u zelf niets. Pinksteren. Zoo gaan wc ilan weer vieren den grooten Pinksterdag, het heerlijke feest van den Trooster. Want als een Trooster was de Geest Gods aangekondigd en Zijn komst over de Apostelen op den Pinksterdag is ook die van den Trooster geweest. De Apostelen hadden na de Hemel vaart van Christus als moderne pessi misten zich teruggetrokken in de opper zaal van Jeruzalem. Er trilde nog angst in hun hart voor de wreede Joden, wier bloed-geschreeuw in hun ooreu nog klonk, ondanks al de groote dingen, die zij sedert hadden zien gebeuren. En waar vrees heerscht leeft geen vertrouwen en geen hoop, maar drukt wantrouwen en benauwende moedeloosheid. Ze durfden niet uit te gaan nog om onbeschroomd den Christus in het open baar te belijden voor het aanschijn van de Hem vijandige wereld. Ze waagden het nog niet de hoog heerlijke zending hun opgelegd te gaan vervullen en allen menschen te gaan brengen de blijde boodschap van liefde. Ze waren menschen zonder Troost, met al de zwakheid en al de ellende van de menschelijke natuur, die zich overgelaten, immers zoo hulpeloos is en zoo geneigd tot moedeloosheid. Tot opeens op den Pinksterdag in het geweld van den stormwind en het branden van vuurtongen de Geest Gods over hen kwam en de Trooster hun harten doortintelde en door zijn diep- inwerkendc kracht tot volle rijpheid bracht wat daar in kiem lag uitgezaaid, in vlam deed opgloeien wat er weg stervend vonkte en in ontembare daad kracht deed oplaaien hun verdoofde Toen traden ze onver'vaard voi en verkondigden op wondervolle wijze wat Christus hun had gezegd en volg den ze na, waarin Hij hen was voor gegaan. Dat is de hooge, mysterievolle be- teekenis van dezen dag, dat is de ontzaglijk ingrijpende invloed van komst des Troosters. uiterlijke vermaken en genoegens, die als een trillend film-beeld zijn aandacht bezig houden, hem boelen en zoo ver geten doen, wat er schrijnt in zijn hart. Maar vertroost wordt hij niet. En grauw en somber daalt om hem neer de verstikkende nevel van het pessimisme, Het is zoo waar: het pessimisme is het grootste kwaad van onzen tijd. Op hoeveier lippen ligt tegenwoordig niet bestorven de trieste weemoeds- klacht van een Lamennais«mijn ziel is geboren met een wonde», Op hor veter gelaat kan men den weerklank van die woorden niet lezen. In elke levensuiting en op ieder ge bied, waarop zijn leven zlcll ontplooit, kan men bij den wereldmensch den drukkenden invloed van dat pessimisme aanvoelen. Is hij kunstenaar en geeft hij weer wat in oogenblikken van opperste emotie zijn hart heeft bewogen, dan ligt over zijn woorden, beelden en ver klankingen een waas van aangrijpend triesten weemoed. Zingt hij zijn stemmingen uit en ver klankt hij wat hij in het diepst van zijn fel-bewogen hart heeft doorleefd, dan trilt in zijn woorden de beving nog na van de smart, die dat hart bevangen Laat mij, p laat mij diep in mijn drooincn, Zoeken 'i geluk, «Int 'mijn armen ontgleed, Diep in 'I water, hij ruischendo hoornen, Zinkc mijn r.icl met liaar smart en haar-leed. Is hij een denker, die in de diepten en geheimen des levens wil doordrin gen en wiens geest zint op het hoe en waarom der dingen, omdat hij een on dergrond hebben wil van stellingen en beginselen, waarop hij zijn leven bou wen kan, dan zoekt hij zijn wijsheid bij een Kant of Schopenhauer niet hun beperkte en ter neder drukkende wereld opvattingen, met hun vooropgestelde begrippen, die altijd nog twijfel laten pijnigende onzekerheid. Maar het schrikkelijkst is de invloed •n het pessimisme wel merkbaar op godsdienstig gebied. Ook de moderne wereldmensch kent de altijd in de menschenziel levende behoefte zich te verheffen tot iets hoo- gers, uiting te geven aan de in zijn ziel ingeboren, als we het zoo zeggen mogen, godsdienstige gevoelens, die hij niet verstikken kan en die zich te sterker doen gevoelen naarmate hij ze meer tot zwijgen poogt te brengen. Is ook zijn ziel niet gemaakt naar het beeld en de gelijkenis van God 1 Hij zoekt echter aan die gevoelens voldoen niet in een godsdienst, die hem opheft en veredelt, die hem be vrijding brengt en verheffing, maar in godsdienst-vormen, die zijn ziel bezwa- en hem terugdrukken naar de aarde het stof en die het weemoedsver- langen tiaar het hoogere, dat er in hem leeft, den «drang naar het eeuwige" zooals een dichter het noemde, onbe- -redigd laten en altijd, altijd onvoldaan. Hij zoekt zijn bevredigiug in allerlei ■age stelsels, stof- en mensch- en rede- vergodingen en in mysterieuze Ooster- sche godsdiensten met hun deprimee- rend fatalisme en vervlakkend deter- genieien op den komvnden Pinksterdag iltijd daarna. In een drama laat Shakespeare van zijn helden, een cynisch pessimisten- karakter, vragen: What is consolation, wat is troost De vrager doet het inet dezelfde twijfelzucht als Pilatus stelde zijn historische waarheidsvraag, geen antwoord wachtend. En hij blijft dan ook zonder troost. De moderne wereldmensch zal als hij een oogenblik in zich zelf keert en tot het besef komt van zijn inner lijke leegheid, die vraag herhalen. Maar ook hij zal geen antwoord wachten. Zijn blik reikt iminers niet verder dan tot den begrensden horizont van he stoffelijke, zinnelijke en tastbare en ziji oogen zijn te zwak geworden om o| te zien en te schouwen in de blauw- klare lucht van geestelijkheid en boven zinnelijkheid, die daarboven zich koepelt. Zijn hart en ziel zijn met zulke sterke banden gebonden aan de aarde en haar stof, dal zij zich niet meer verheffen kunnen naar omhoog en niet opvaren kunnen naar de blijde hoogten geestelijke waarheid en vrijheid. Zoo blijft het gebeuren op dezen beerlijken Pinksterdag voor hem een onverklaarbaar raadsel. De diepe geeste lijke beteekenis van de komst des Troos ters en Zijn werking in het menschen- hart blijven hem een onverklaa-baar geheim. Spottend en minachtend zijn schou ders ophalend voor de beteekenis van dezen dag gaat hij zijn weg langs den grond en zoekt zijn troost in verstrooi ing eu bedwelming, in een i Zoo benauwt en beklemt het pessi- isme de ziel van den wereldmensch op alle gebied, zoo voelt hij zich overal :r gedrukt en beklemd als in een 'C gevangenis, waaruit geen vluch ten mogelijk is, waarin zijn ziel kwijnt en verteert. Zoo vindt hij nergens troost en gaat hij zijn weg, leeg en wanhopig. eer wij dat alles ize vreugde op dezen Pinkster- I zooveel te inniger en te die dag per wezen. Want door onverdiende genade mo gen wij de geweldige beterkenis besi f- fen van de komst des Troosters op dezen dag en de ingrijpende werking, die Hij heeft uitgeoefend in de Aposte len en nog uitoefent op onze ziele:-, Wij welen het. dat er geen troosl i geen verkwikking te vinden is iri aardsche dingen ondir welken vorm ook, in het stofifdijke, hoe schoon en verleidelijk het ook wezen mag. Wij weten, dat de Troost, die-» de Geest Gods ons brengt juist bestaat een vrij maken van de banden, die ons binden met het stof, In een her boren woiden van de ziel in het Water en den H. Geest tot een vol en vrucht baar geestelijk leven. Troost kan niet iets negatiefs zijn, zooals de troost, dien men in aardsche verstrooiing en bedwelming zoekt. Troost is positief, de kracht en de op wekking tot een dadenrljk, vruchtdra gend'leven. Dien Troost mogen al onze lezers Binnenland nOF 45 MEUBELEN AMERSFOORT De Kon, Luchtvaart-Maatschappij heeft een proefdienst tusschen Amster dam en Londen geopend. Driemaal per weck is gelegenheid iar Londen te vertrekken, namelijk Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van Amsterdam en Maandag, Woensdag en Vrijdag van Londen naar Amsterdam. Het vertrek van Amsterdam geschiedt van het Ontraal-Station - om 10.15 morgens per auto-omnibus vliegkamp te Schiphol, vanw om 11 uur naar Londen vertrekt. De aankomst op het vliegveld te Croydon bij Londen is circa 2 '/2 uur later. Per auto-omnibus wordt men dan afgehaald Londen vervoerd, zoodat men ongeveer 2 uur 's namiddags in Londen is. Het vertrek uit Londen is op de zelfde wijze gekegeld. Het passagiersvervoer zal niet hoofd zaak zijn. De pakketdienst zal mede ecu van de belangrijkste bronnen van inkomsten moeten vormen. De reis kosten per vlucht bedragen van Am sterdam naar Londen f 150. Bij minstens 10 vluchten kan men reductie krijgen. pakketten kost 12.50 per K.G., f 1.80 minimum bij contract ui merkelijk lager. Deze luchtlijn >s slechts een voor loopster van den luchtdieust met andere landen. Zoo zal LondenAmsterdam -Berlijn in de toekomst wel een van e belangrijkste Europeesche lijnen orden. Voorloopig zullen de machines be diend worden door Engelsche vliegers, omdat deze beter met de luchtlij! vertrouwd zijn. De schrijver van het financieel overzicht in de N. Kt, Ct.« meent, dat de aandacht mag worden gevestigd op de buitensporige winsten, die wegens gebrek aan artikelen door handel en iudustrie worden genomen, en die hun uiting vinden in dividend- itkecrlngcn van 50, 100 pCl. en meer. e vormen een gevaar voor de sa menleving. Zij werken de onrust op -beidsgebied in de hand, en hoe licht :n schijn van recht tot buitensporig heden kan lijden, leert de geschiedenis van den jongsten tijd, Het economisch kwaad, dat zulke fraaie dividenden teweegbrengt, kan niet genoeg aan de kaak worden gesteld. De ontevreden heid, kien» van revolutie en bange lijden, wordt door deze handelwijze in de hand gewerkt. Te Groningen heeft een schippers gezel voor de 4e maal den parachute sprong, thans van een hoogte van 1000 M., zonder ongelukken gedaan. Zaterdag zijn voor het eerst Neder- landsche viouwen tot de stembus toe gelaten en wel te Grousveld, bij Maas tricht, waar een verkiezing voor den gemeenteraad plaats had. De eerste Nederlandschc vrouw, die gestemd heeft, is mevrouw Spauwen, echtge- oote van den burgemeester dier ge- Maandag volgde Maastricht met voor ns goeden uitslag. - Op de Groninger kermis, die droog heet, zij i op een avond 10 personen wegens dronkenschap naar het politie bureau gebracht. In Friesland lijden tal van menschen i mondzeer, vrij zeker besmet door het gebruik van ongekookte inelk, af komstig van besmet vee. In sonimigi gezinnen zijn al de loden aangetast het blijkt, dat de ontsteking in den regel bij jonge kinderen het ergs: Te Manstiicht is de 14-jarige Aarts bij het spelen aan de goederenloods onder een rangeerenden trein gekomen. Beide beenen werden hem afgereden. Te Belield is een ontzettend auto ongeluk gebeurd. Een met zeven inzit tenden in volle vaart over den rijksweg Venlo-Rocrmond rijdende wagen, plotseling uit zijn koers geslagen, reed tegen een boom, met het bekla genswaardig gevolg, dat drie der inzit tenden gedood, drie min of meer ern stig gwond werden. Een medereiziger kwam er zonder letstcl af. Van de auto bleef weinig over Een op den OP DE MONSTERKAMERS AAN DE PAPENHOFSTEDO STAAN COMPLETE AMEUBLEMENTEN TER BEZICHT1QINO. weg achtergebleven verhooging tenge volge van het leggen van een electri- sclien kabel, zou de oorzaak vai ongeluk zijn. De inmaakfabriek Nederland te Oud- karpsel, die zich indertijd onledig hield met het inzetten vao kool, heeft thans n grooten voorraad zuurkool, er geen weg meer mee weet. Als eenlge oplossing om van den voor raad af te komen, beschouwt men nu vernietiging. Dc arbeiders zijn bezig J~n inhoud van twaalfhonderd vaten een sloot te werpen. Zou men in de landen der Centralen :t hebben kunnen smullen aan deze zuurkool Te Woold, ging de zoon van Nyen- huis met een geladen revolver in den jaszak op weg. Het wapen ging af en de jongen werd in de borst doodelijk getroffen. Op laat der justitie is gearresteerd de heer B. A. T. bedrijfsleider der verbruikscoöperatie ,,V ovo". Deze coöperatie was failliet verklaard met een passief van 30000 gulden. T. werd door den curator als bewaarder van den wlnkclinventaris, die een waarde had van f 10.000 aangesteld. Gebleken is, dat T. uit den winkelvoorraaad goederen ten eigen bate heeft verkocht. T„ die lid van den gemeenteraad is, had hoewel zonder middelen den laat- sten tijd huizen gekocht. Hij beweerde smokkelen geld te hebben verdiend. In Barlo is een 22-jarige man uit den trein gesprongen en door een loco motief geheel vermorzeld. -— Een grappenmaker stelt in 't „Vad." voor, de volgende congressen te doen houden Van de Vrouwen te Helpman (Gr.) Veeartsen te Dieren (G.) Aannemers te Huizen (N.H.) Timmerlieden tcSpijkerboor(Dl Stucadoors te Witten (Dr.) Wagenmakers te Assen (Dr.) Smeden te Blaasbalg (N. Br.i Slagers te Oss (N. Br.) Kleermakers te Broek (N.H.) Kappers te Haren (Gr.) Schoenmakers te Waspik (N.B.) Schoenpoetsers te Glimmen Gr. Houtzagers te Balk (Fr.) Brouwers te Biervliet (Z.) Landbouwers te Akkerman (G.) Eierhandelaren te Eibergen (G.) Kippenhouders te Hoeoderloo Jagers te Hindeloopen (Fr.) Schutters te Schijl (N.B.) Hengelaars te Visvliet (Gr.) Waschvrouwen te Helder N.H. WerkloozenteKostverlorenGr. Bond van Ned. Onderwijzers te Roodeschool (Gr.) Er zal spoedig bij de Tweede Kamer een wetsontwerp worden ingediend, waarbij aan de regeering dc bevoegd heid wordt toegekend de melk te «vor deren», indien de melk voorziening in de een of andere gemeente niet geregeld geschiedt. De bedoeling is dan dwingend tegenover de melkveehouders op te treden. Naar wij vernemen, komt het Tweede Kamerlid, Engels, ernstig in aanmerking het burgemeesterschap der ge le Alkcmade. j Overvecn had een botsing plaats tusschen een vrachtauto en een auto, luitenant Van Rees en het 2de Kamerlid Duymaer van Twist waren gezeten. Dc eerste werd lichtgewond; de laatste is ter observatie in het Diaco- nessenhuis te Haarlem opgenomen. Dinsdagavond overleed te Maast richt in den ouderdom van 8o jaar, de hoogeerw. heer Mgr. dr. J. E. H. Menten, Huisprelaat van Z. H. den Paus, Kanun nik van hel Kapittel tc Roermond, Eere- Kanunnik van Assisië, l'rotonotarius Apostolicus, deken van Maastricht pastoor van de St. Mathiaskerk aldaar. gekomen. De Duitsche regeering neemt krach tige maatregelen in verband met de onbevredigende inlevering der wapens In het Ruhrgebied. De Beijersche koningspartij heeft een verkieizingsoproep uitgevaardigd, waar in de stichting eener monarchie wordt beloofd. Urugua heeft het verzoek van Po len om levensmiddelen op crediet te leveren, afgewezen. Ook onderhande lingen met Zuid Amerikaansche banken tot dit doel leden schipbreuk. De grootste en modernste Zweed- sche onderzeeboot is in dc haven van Knrskrohn gezonken. De oorzaak is onbekend. De gedeeltelijke Senaatsverkiezingen in België zijn gunstig uitgevallen voor de katholieke partij. De Belgische bezetting in Eupcn en Mulmedy drukt steeds zwaarder op de Duitsche bevolking. Dc Italianen hebben Durazzo (Al banië) bezet. Amersfoort Buitenland Te Rome overleed na een korte ziekte Kardinaal Giulo Bosch), bisschop van Frascati. Zijn Emin. was Zondag nog tegen woordig geweest bij de plechtige Zalig verklaring van Louise de Marillac. Het eerste transport uit Rusland terugkeerendc Duitsche en Oostenrijk- sche krijgs- en burgergevangenen is aan- Op de door het Concertbureau Hans Augustln sedert 5 jaren hier ge- organissordo Abonnementsconcerten, die het beste op muzikaal gebied brachten, zullen in het a. s. seizoen optredenBronislaw Hubermnn, dc grootste violist van onzen tijd, de groote zangeres Birgit Engell, de schitterende pianiste Myra Hess en het Quatuor Poulet uit Parijs. In aansluiting met het verslag over het Vincentius-Concert van «Artl» verzoekt men ons opname van het volgende «Wanneer we de stoere werkkracht nagaan en de opoffering die Artl's directeur de heer Joh. Kroese zich moet getroosten, dan kunnen wij niet anders dan zijne praestaties hoog wanrdeeren. «Het concert van 9 Mei gaf daar van een sprekend bewijs. De keuze der solisten bleek vooral in duetten en terzetten een gelukkige geweest te zijn. Mevr. van Haselen met haar naïef- sympathieke voordracht overtrof zich zelf. 'Toon de Leeuw leek ons een bas, beschikkend over een mooi vol geluid. Hoe schitterend was weer het duet in Adam en Eva I De Heer Ten Braak In 't begin minder goed, in duetten en terzetten zeer goed, was in recitatief en aria No. 13 uitmuntend. •De koren waren beter dan de vorige maalze getuigden van groote muzi kaliteit der leden, de uitspraak had echter o.i. wel iets beter verzorgd kunnen zijn. «De piano-begeleiding was bij den heer Ramselaar in goede handen, hij beschikt over een zeer schitterende techniek. «Zal «Arti» ons volgend jaar weer van deze schoons avonden geven We hopen hel!» K. Het toelatingsexamen voor de Hoo gere Burgerschool wordt gehouden in Juli. Aangifte is opengesteld tot 20 Juni. Mr. L. P. A. van dc Brandeler, grif fier vnn het Kantongerecht, is benoemd tot ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie bij de Kantongerechten te Mid delburg. De rechtbank te Utrecht veroor deelde H. M„ 44 Jaar, los werkman te Amersfoort, wegens verduistering In dienstbetrekking van planken, ten na- deelc van G. B., 3 maanden gevan genisstraf. J. A, V., 14 jaar, te Amersfoort, diefstal van zakken ten nadeele van de fruit- en groentenveiling te Amersfoort, ter beschikking gesteld der regeering.

De Eembode | 1920 | | pagina 1