Rover M. VLEESCHHOUWER WINKEL HOF 16 MEUBELEN WINKEL HOF 16 COMMANDITAIRE BANKVEREENIGING Giro en chequeverkeer met alle plaatsen van ons land MOTORS. Fa .L. A.A v.HlMERSVELD DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN VRIJDAG 2 JULI 1920 34»te JAARUANO No. 27. Kantoor: Lanfegrach: 28, Amersfoort Vr^dagnTddB0DE ver,ch1n' D!"8dag- en ABONNEMENTEN kunnen elke weel gaan. doch opzegging van abonnement geschieden voor oen aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden f0.90 Bulten de gemeente Amersfoort f0.95. Afzonderlijke ADVERTENTIÉN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Besteed ook aan kleine zaken behoorlijke zorg, Het kleine heeft het groote in zijn gevolg. Binnenland. De heer W. Stork heeft om gezond heidsredenen ontslag genomen als lid der Eerste Kamer. De raad van Bussum heeft met 8 tegen 7 stemmen (rechts tegen links) besloten tot afschaffing der gemeente lijke groentenwinkels. De Amsterdamsche raad verwierp een voorstel om het aantal gemeente- vischwinkels te vermeerderen De Amsterdamsche gemeentewas- scherij leverde 1100,000 tekort in een jaar tgds. Te Groningen zijD in twee gezinnen bij zeven personen ernstige vergiitings- verschijnselen waargenomen na het eten van worst. De ontboden geneesheer dacht eerst aan typhus, maar na nauw keurig onderzoek bleek het eten van de worst de oorzaak te zijn. Alle patiën ten hadden hevige brakingen, diarrhee en hooge koorts. Geen der patiënten is in gevaar, hoewel de toestand van en kelen ernstig is. De worst was gekocht bij een kruidenier, die ze had betrok ken van een export-slagerij in de om geving van Groningen. 't Hilversumsche gemeenteraadslid Alders, reed in den nacht, op zijn mo torrijwiel naar huis. Bij den hoek van de Kerkstraat wilde hij de Groest op- zwenken, doch maakte daarbij eene ver keerde geste met het motorrijwiel. De heer Alders werd van den motor ge slingerd en bleef hevig bloedende, be wusteloos op den weg liggen. Eenige voorbijgangers brachten hem bij den bakker Nieuwenhuvzen binnen, waar dokter Stoel de eerste geneeskundige hulp verleende. Hierna is de heer Al ders per brandcard naar zijn woning vervoerd. Het ongeluk is nog betrekke lijk goed afgeloopen, de toestand van den heer Alders baarde geen onrust. Te Lienden (Betuwe) is de familie D. L., na het eten van pap, vrij ern stig ongesteld geworden. Bij vergissing bleek witte verf inplaats van meel te zijn gebruikt, Gelukkig heeft het bij geen van allen kwade gevolgen gehad. De vliegdienst Nederland-Engeland bestaat nu een maand, en wel met groot succes. De zakenmenschen maken veel gebruik van den vliegdienst. Ook een pas gehuwd paartje werd vervoerd. De pakketten bevatten uit den aard der zaak alleen lichte en kostbare goede ren. Zoo werd o.a. een schilderij van f 10.000 vervoerd. Verder kostbare damestoiletten en eenmaal een korf bijen I Ongelukken van betcekenis vielen niet voor. - Vier broertjes en zusjes van 9—12 jaar te Hemelum (Fr.), hebben inge broken in de woning van de familie Cnossen aldaar, die afwezig was. Sie raden van goud en zilver en snuiste rijen werden meegenomen en in een boscbje verstopt. Zij volgden 't voor beeld van groote inbrekers en lieten ook een «surprise* achter. Men schrijft uit Dioxperlo: De toe loop van Duitschers naar onze grens is in de laatste dagen zoo groot, dat zich dagelijks zeker 10.000 Duitschers op den grensweg bevinden. De winke liers, die de drukke klandizie der Duit schers zeker op prijs stellen, valt het moeilijk de afgifte van goederen be hoorlijk te controleeren. Vandaar dat verschillenden hunner reeds hun winkel voor vreemdeliogen gesloten houden en de goederen door het venster geven. Te Gieten is een 6 jarig jongetje door een paard tegen de borst ge trapt, tengevolge waarvan het na eenige oogenblikken overleed. De Tweede Kamer heeft de Lager- Onderw^swet aangenomen met 75 tegen Tegen stemden de heeren Kolthek, ViBtcr van IJzendoorn en Van Ravenslein. Deze uitslag werd met ap plaus begroet. Minister De Visser werd gelukgewenscht ook van Soc. Dem. zijde. De »N. Over. Ct.« verneemt, dat sommige veehouders hun aao mond en klauwzeer lijdend vee jenever toe dienen, om daardoor het lijden der dieren te verzachten en de ziekte snel ler te doen verloopen. Of het middel inderdaad probaat werkt, wordt niet gemeld. De Utrechtsche Raad besloot aan het Rijk ^n terrein af te staan voor de stichting van een Centraal Instituut roor de lichamelijke opvoeding, waar- /an de kosten op 2 millioen gulden lijn geraamd. Het Ned. Verbond van Vakver. eenigingen besloot een groot fonds te slichten voor steun bij stakingen en uitsluitingen. Er zal voor dit fonds een uniforme contributie van 5 cent worden geheven. Naar men uit Doorn meldt, is er bepaald, dat de ex-keizer jegens den staat belastingplichtig is. Op grond daarvan zal hij ook in de gemeente belasting worden aangeslagen. Het dagblad »De Bredanaar-, dat bijna 40 jaar bestaat, zal wegens de hooge loonen in het drukkersbedrijf en de reusachtige verhooging der papier- prijzen en van andere drukkersmateria- niet meer verschijnen. Te Geldersch Veeneodaal brak een felle brand uit in een door drie gezin- bewoond perceel. Dank zij bet spoedig optreden der brandweer mocht het gelukken de belendende woonhui- te behouden. Eenige geiten kwa- in de vlammen om. Het huis eigen dom vatj Mej. de weduwe B. werd ge heel een prooi der vlammen. Van den inboedel koo nagenoeg niets woiden gered. Het gebouw was verzekerd, doch de ioboedels der bewoners niet. Uit politieonderzoek bleek dat de brand veroorzaakt was door een vijfjarig knaap je die tgdens de afwezigheid der ouders, lucifers had gespeeld. Het diocesane Kruisverbond in het Aartsbisdom Utrucht zal zijn jaarver gadering houden op Woensdag 8 Sep- tembet des morgens om half 12 inde Buitensociëteit te Zwolle. In het hoofd bestuur moeten 3 leden worden geko- wegens periodieke aftreding der heeren Bianchi, Bruggeman en Wester man de laatste stelt zich niet meer herkiesbaar. Een paartje te Bussum, dat spoe- in het huwelijk zou treden, had de singinrichting toevertrouwd aan een behanger, die, naar later bleek, niet al te gunstig stond aangeschreven. Zoo dra hij alles in orde had heeft hij met vriend inbraak gepleegd in de villa den Meentweg, alles weggehaald i Amsterdam aan den man gebracht. De behanger en zijn vriend, alsmede de Amsterdamsche heler, zijn gearres teerd en ter beschikking van de justitie gesteld. De landarbeiderswet stelt den land arbeider in de gelegenheid land te vcr- kiijgen. Hij kan krijgen een plaatsje in eigendom of los land in pacht. De vereenigingen of stichtingen of waar deze niet zijn de gemeentebesturen moeten hun best doen het gevraagde land te verschaften, ook al moeten ze teigenen. Inderdaad een belangt ijke wet. Het de stille wcnsch van iederen arbeider, trouw werkt en zorgt en oogst voor zijn heer, dat hij ook eens een stuk grond zijn eigendom kan heeten en de vruchten ervan mag oogsten voor zijn gezin. Die vruchten zijn een nuttig be zit. In tijden van tegenspoed een wel kome voorraad, die hem bewaart voor nood en ontbering. En in gunstige tijden groeit dit bezit snel aan, en we zien, hoe hij zich opwerkt tot kleinen boer. De kans hiertoe is de beste aan sporing tot staag en ijverig werken. De gedachte arm te zijn en arm te moeten blijven zijn leven lang, maakt o lusteloos, zoo onverschillig. Het wordt door de grondbezitters dikwijls zoo slecht begrepen, dat eenig grondbezit den arbeider zooveel beter maakt. Hij doet den arbeid beter en let met meer belangstelling op den geheelen gang van het groote bedrijf, omdat hij de kans heeft al het goede, dat hij zoo op de groote boerderij leert, straks ook op zijn eigen bedrijf mi groot voordeel toe te passen. De landarbeiders komen dikwijls i aanraking met fabrieksarbeiders, mijt werkers, ambachtslui uit de steden. Het zijn hun vroegere dorpsgenooten of verwanten. Die zijn, als ze nog 't dorp komen, heele heeren ge worden, ze roepen over de stad, of ze er eigenlijk in den zesden hemel zijn aangeland. Het is er fijn en lollig, je verdient zooverl als je wilt en kunt er alles krijgen. Daar moet de landarbeider iets tegenover kunnen stellen zijn rus- tigen, gezonden arbeid in de frissche lucht, het goedkoopere leven en vooral zijn eigen verbouwde vruchten, zijn eigen haard. Anders komt ontevreden heid en wrok. Landbezit bevordert ook zoo sterk de voortbrenging. Zoo menig half uurtje dat anders verloren ging, wordt outtig besteed en verhoogt de opbrengst ze Op zijn ouden dag het de lust v den landarbeider, ia zijn eigendom zijn en zich te herinneren hoe hij door aanhoudenden arbeid de gelukkige be zitter is geworden. Hij blijft ook veel langer nuttig werk verrichten. Daar is in ieder bedrijf zooveel licht werk. dat hij met plezier doet, al kan hij op de groote boerderij niet meer in de rij staan. Om voor landverschaffing in aan merking te komen moet de landarbeider rijksiogezetene en Nederlander zijn, niet door rechterlijke uitspraak bet beheer over zijne goederen verloren hebben, van goed zedelijk gedrag zijn en min stens 25 jaar oud. Om een plaatsje (woning met land) te krijgen moet hij t boven 56 jaar zijn, voor los land pachten geldt deze bepaling niet. Hij moet een tiende van de kosten van het plaatsje betalen, negen tiende krijgt bij van het Rijk als voorschot. Wat het gewenschte losse land be treft, het moet geschikt zijn, gunstig gelegen en matig in huurprijs. Voor het geleeode geld geeft bij eerste hypotheek aan het Rijk en be taalt twee jaren of ruim twee jaren 4 pCt. rente. Het derde jaar begint de verplichting jaarlijks 5'/4 pCt. te be- talcD voor rente en aflossing. Dan is het plaatsje na dertig jaren zijn vrije eigendom. Desnoods kan bij ook het vierde deel als grondrente op het plaatsje laten staan. Vroegere afbetaling is ook toegestaan. Voor verkrijging van los pachtland wordt onderhandsche, schriftelijke pachting vereischt.. Om de aanvraag te doen, zijn ge drukte formulieren kosteloos verkrijg baar, waarop men maar enkele zaken behoeft in te vullen. Deze formulieren verschaft het gemeentebestuur of wel de vereeniging of stichting, die voor dit doel uitsluitend werkzaam is. De vereeniging of stichting zal zich ge- oonlijk uitstrekken over meer én gemeente. Buitenland. MONSTERKAMERS PAPENHOFSTEDE ONQEEVENAARD QROOTE KEUZE - BILLIJKE PRIJZEN Ierland meer zal geven dan de tegen woordige regeering wil doen, zeide hij. Van de Fransche Priestersoldaten hebben 3276 hun leven geofferd. Vele honderden van hen waren missiona- n. De verliezen der Fransche Je- ziiïten bedragen 164 dooden. De Fran sche Paters van den Heiligen Geest verloren 9 Priesters, 34 clerici, 8 Broeders en 10 aspiranten. Van het Parijsche Seminarie werden 22 Mis sionarissen en 23 aspiranten als offer van den oorlog opgegeven. Men verneemt uit Helsingfoit, dat de Newa een schip van de Sovjet- regeering gezonken is met 2000 Finscbe, Oostenrijksche en Engelsche krijgsge vangenen aan boord. Zij zouden allen verdronken zijn I Naar de »Berl. Lokal Anzeiger* verneemt, bevonden er zich ook Duitsche krijgsgevangenen onder. Volgens een bericht uit Grandjunc- (N.-Amerika) heeft Cherakee Bill, oud-strijderuit den oorlog van 1812, zijn 123sten verjaardag gevierd. In zijn jeugd vocht deze Indiaan nog met pijl boog, zelfs toen hij op 15-jarigen leeftijd in het Britsche leger dienst na Hoewel hij een beetje zwak wordt, zijn eetlust nog uitstekend. Tijdens de laatste anarchistische op stootjes in Italic, zijn socialisten in het beroemde klooster Monte Cassino bij Napels tijdens een godsdienstoefening binnengedrongen. Nadat zij de deuren hadden vernield, verjoegen en sloegen :ifde paters, die niet hadden kunnen ontvluchten. Ook een prelaat werd mishandeld. De toestand in Ierland blijft zorg wekkend en de ontvoeringen van heidspersonen door de Sinn Feiners houden aan. Een stationschef die be ambten ontslagen bad daar deze geen militaire treinen wilden bedienen, is opgelicht en verdwenen. Evenzoo ge neraal Lucas, wiens militaire loopbaan aldus roe.nloos eindigt. Want een com mandant van een bezettingsleger die op zulk een wijze krijgsgevangen wordt gemaakt heeft geen kansen meer. De Sinn Feiners hebben aan de militaire autoriteiten schriftelijk verzekerd dat de generaal geen letsel heeft gekregen en volgens zijn rang (behandeld wordt, maar daarmede heeft het leger zjjn commandant niet terug. Bij de behandeling van de Ieren- wet io het Lagerhuis heeft Lloyd George nogmaals verzekerd dat het Britsche volk de verlangens nooit inwilligen zal. De Ieren zullen tot het inzicht komen dat geen enkele partij in Engeland h. L. A. DULLAERT Co. Amersfoort - Soest - Utrecht - Steenbergen - Noordbroek Amersfoort De sigarenwinkeliers kwamen sa bespraken de winkelsluiting. Ook hier verwarring van denkbeelden plannen nu 't misschien te laat is. sigaren verkoop in cafe's wanneer winkels gesloten zijn, wordt als nadeelig voor 't gilde beschouwd. En komt dan de eisch van café-sluiting, nieuwe schakel in den keten van verbodsbepalingen die oren smeedt. Gemeentelijke Middelbare Handels- Na de van 1729 Juni j.l. gehouden eindexamens aan de bovengenoemde school werd heden aan de volgende leerlingen het einddiploma uitgereikt: H. Boon, J. v. Dijk, J. T. v. Doorn, J. J. v. Eeden, W. Eijsink, A. v. Goor, Th. Hartman, J. v. Haseleo, H. G. v. Hengel, G. J. v. d. Heuvel, A. Hollander, C. Houtman, J. Klein, J. J. Koopmans, \V. A. M. Koops, W. Kruijswijk,' B. Lensing, J. B. J. Lohmano, P. J. Xierop, G. Pon, Ph. Rintel, H. Ruiters, J. C. D. Smeitink, E. Smits, P. v. Veen en D. A. J. Vis, allen te Amersfoort. J. Gaveel, J. A. Goyert, H. J. Limbach, allen te Baarn. J. M. v. d. Bovenkamp te Barneveld. A. Braam, A. Roelofs te De Bilt. \V. Kleijn te Bussum. A. W. Ruitenbeek te Doorn. A. J. v. Vulpen te Driebergen. A. A. Esmeijer te Ermelo. M. Corts, J. Stein, G. Volmer, A. Vonfelde en N. v. der Wal, allen te Hilvernum. M. B. Middelkoop en B. Valkenburg te Scherpenzeel. B. J. Groesz, G. A. v. Hemert, J. M. C. H. Keman, J. v. Scbuppen, allen te Veenendaal. G. Backer, H. C. Bogaart, G. N. Burgeier, Th. Dingermans, M. v. Kuijk D. Verschuur, allen te Zeist. 10 candidaten werden afgewezen. Nu de gemeenteraad besloten heeft tot eenige beperking van den winkel verkoop, komen van vele zijden klach ten over schade en benadeeling van betrokken neringdoenden. Zuiks wijst weer een keer te meer op leemten in de organisatie van den middenstand en doet uitkomen dat daar de werkwijze nog lang niet prelect Nu wordt achteraf betoogd dat het zoo niet gaat enz. enz., terwijl vóóral maar weinig DOtitie werd genomen van hetgeen ten Raadhuize werd voorbe reid en gereedgemaakt. Het treffen van regelingen die ieder bevredigen is natuurlijk niet wel moge lijk, maar de nu genomen besluiten verontrusten en benadeelen erfh zeer groot percentage van neringdoenden zonder eenige noodzaak. De wetgever kan besluiten wat hij j wileerste eisch is en blijft dat elke vrijheidsbeperking, elke verbodsbepa- Adek en Union Rijwielen. Eerste klas Reparatie-inrichting. Filiaal: Utrechtschestraat 23. ling in het maatschappelijk leven alleen dan worde bekrachtigd, wanneer de moreele of materieele belangen van de groote massa hel noodwendig eischen. zijn er menscben, veel men- schen zelfs, die maar Aiet kunnen in- voor belang de gemeenschap heeft bij het verbod van sigarenver- koop b.v., op Zondag of na gestelde Dat de belangen der werknemers afdoende moeten worden beschermd, ipreekt van zelf. Behoorlijke rusttijden moeten hun worden verzekerd en tegen overmatigen arbeidsduur moet worden gewaakt. In den regel weten de betrokken vakorganisatien echter dat zelf wel te gelen zonder inmenging van derden i bovendien komt de Rijkswetgever daarbij een woordje meepraten. We achten het een fout wanneer men voor het corrigeeren van misstanden in enkele vakgroepen direct maar de wetgever in den arm neemt 'tls wel gemakkelijk maar veelal in de praktijk ni^afdóende. ft een klein beetje vrijheid van be wegen moet de mensch in bet maat schappelijk leven toch houden. In een sigarenwinkeliersvergadering werd aangenomen de volgende motie: Hebben besloten met groote meerder heid van stemmen, de Gedeputeerde Stalen te verzoeken inzake de verplichte winkelsluiting nietig te verklaren. „Reden hiervan is, de concurrentie met omliggende gemeenten, niet be vorderlijk voor het vreemdelingenver keer en daar de vereeniging niet vol doende is ingelicht geweest. Bewoners van huisjes in de Coninck- straat is de huur opgezegd tegen 15 September. Deze huisjes, waarvan een groot deel reeds onbewoonbaar is verklaard, gaan voor den grond om plaats te maken voor noodwoningen. Door notaris Schröder is verkocht: Eon heerenhuis met tuin en boom gaard, burgerwoonhuis en stal (Heiligen- bergerweg nrs. 37, 39 en 41) aan H. P. Sanders voor f21900; ééo winkelhuis Zuidsingel 62, opge houden voor f7900. Door de H. IJ. S. M. is aanbesteed het bouwen van diverse werkplaatsen, grond- en spoorwerken te Amersfoort. Laagste inschrijver J. Kok. te Zeist, voor f785.000, aan wien het werk is opgedragen. De gemeenteraad van Sneek heeft benoemd tot tijdelijk leeraar aan de H. B. S., H. Petersen, 2de luitenant bij de artillerie, alhier.

De Eembode | 1920 | | pagina 1