I.C. I. Geldeische Credietveieeniging I.L KASPERS LH.Westenbeig R, K. Spaarbank Advertentiën Woon- en Winkelhuis, Openbare Verknoping HOOÏGRAS GRASGEWAS Fotografie- Inrichting GEVESTIGD A. WINTER Dagmeisje R. K. Amersfoortsche Processie naar Kevelaer. Maandag 23 Augustus a.s. Nieweg en Van Harten aanspreker en aanne mer van F. H. Lomans F. W. VAN OERWILDE Meubel, Lijsten- en Kunsthandel In de van ouds S. H. Massa 293 G. van Kalleveen A. W. Timmermans L.J. Hemels RENTE 3.6 °|0 Sehriivtn van Omen Heiligen Vader Paus Benedicts XV. Voor den Christelijken n was het goed en heilzaam, dat Onze Voorganger van onsterfe lijke nagedachtenis, Pius IX, den allerreinsten Bruidegom van de Moedermaagd, en den Voedster vader van het Vleeschgeworden, Woord, Joseph, tot Patroon van de Katholieke Kerk heeft ver heven. Nu die verheffing in de a.s. December-maand, vijftig jaren zal geleden zijn, achten Wij het zegenrijk, dit feit over geheel de wereld in plechtige herinnering te doen vieren. Bij een terugblik op bedoeld tijdperk zien Wij eenerzijds een 'ij godvruchtige instellingen, die, naar gebleken is, de vereering van den H. Patriarch bij de geloovigen aanmerkelijk deden groeienen bij den aanblik van de treurige toe standen, waaronder het menscli- dom tegenwoordig gebukt gaat, achten Wij het anderzijds eene noodzakelijkheid deze godsvrucht met nog veel meer ijver en veel meer kracht onder de volken te verbreiden. Onlangs, na den schrikkelijk vol- streden oorlog, mochten Wij in Onze Encycliek »Over het herstel van den christelijken vrede», waar in Wij vooral de burgerlijke be trekkingen zoowel der eenlingen als der volken onder elkaar be handelden, wijzen op wat er gemist werd voor het herstel van de al- gemeene rust en orde. Ditmaal echter behoort een andere oor zaak der verwarring beschouwd te worden, en wel, des te meer, wijl zij gelegen is in het organis der menschelijke samenleving zelf. Toen de oorlogsgruwel de gees ten der volken bezig hield, waren zij geheel doortrokken van het grootste geestelijke gif dezer eeuw, het naturalisme, dat. waar het ook ingang vond, de zucht rijk der hemelen verzwakt, het vnur der goddelijke liefde dooft, den mensch onontvankelijk maakt voor de inwerking der genees krachtige en zaligende genade Christi, en hem overlaat aAn de woestheid en hartstochten, be roofd als hij is van het licht des geloofs en slechts toegerust met de zwakke en bedorven neigingen van de natuur. Bij het uitsluitend streven zoo- veler menschen naar vergankelijke dingen en bij het voortwoekeren van de bitterste afgunst en vijand schap tusschen armen en rijken, werd de wederzijdsche klassenhaat nog verscherpt door de langdurig heid en de uitgebreidheid van den volkenstrijd en nam de vijandschap toe tot verbittering, met name ten gevolge van de voor de menigte ondragelijke duurte der levens middelen, welke aan enkelen een plotselinge vermeerdering van rijk dom deed verwerven. Bovendien werden ook de heilig heid van den echtelijken band en de eerbied voor het vadeilijk ge zag bij velen tengevolge van den oorlog ernstig ondermijnd, daar de lange afwezigheid van de eene partij het plichtsbesef bij de andere verzwakte, en wijl het ver blijf elders van den door de na tuur aangestelden gezinsbescher mer de driestheid om losbandiger te leven, vooral bij de meisjes, deed aangroeien. Aldus doet zich het betreurenswaardige feit voor, dat veel meer dan vroeger de be dorven zeden voortwoekeren, waar door bovendien de z.g.n. «sociale (]uaestie« voortdurend ernstiger1 wordt, zoodat de meest ernstige rampen dreigen. Bereids beleven wij het eerste ontstaan van een wereld-republiek, waarin ruimte wordt gelaten voor de verwezen lijking van de schandelijkste wen- schen en begeerten, een republiek, welke steunt op de beginselen van volkomen gelijkheid der menschen en algeheele gemeenschap der goederen, waarin geen onder scheid der volken meer bestaat en geen gezag van ouders kinderen noch van een staatsge zag over burgers, noch van God over de gemeenschap erkend wordt. Indien deze beginselen in de practijk worden omgezet, moeten nog grooter rampen vol gen, zooals ze reeds door een groot gedeelte van Europa worden geleden. En andere volken streven, opgehitst, door de woede en dc vermetelheid van enkelen, naar een gelijkwaardigen toestand, wij zien, dat overal snel ernstige beroeringen ontstaan. Hoogst bekommerd over dezen loop van zaken, mogen Wij, aan gespoord door den plicht van Ons opperherderlijk ambt, niet nalaten, al de kinderen der Kerk te waar schuwen, zooals Wij reeds gedaan hebben in Onzen brief aan den Bisschop van Bergamo en in dien aan de Bisschoppen van VenetiC. Met dezelfde bedoeling, name lijk om al Onze gcloovige kinderen, wie en waar zij ook zijn en die in het zweet van hun aanschijn hun levensonderhoud moeten dienen, te behouden op den rech ten weg en hen te vrijwaren tegen de besmetting van het socialisme, den eersten vijand der christelijke beschaving, houden Wij hen met allen aandrang den H. Joseph voor als toonbeeld, opdat zij hem als hun bijzonderen leider door het leven én als hun patroon zou den vereeren. Immers heeft de H. Joseph in denzelfden levensstaat als zij ge leefd. Om die reden ook liet Jesus Christus, niettegenstaande hij de eeniggeboren Zoon van den eeuwi gen God was, zich den «Zoon van den Timmerman» noemen. Maar ofschoon de H. Joseph een nede- rigen levensstaat leidde, bezat hij rijke gaven, voornamelijk die, welke hem waardig moesten maken als de echtgenoot van de Onbevlekte Maagd en als de vader van Onzen Heer Jezus te worden beschouwd. Allen mogen dienvolgens, naar Joseph's voorbeeld, het tegen woordige, dat voorbij gaat, leeren beschouwen in het licht van het toekomende en blijvende. Dat ze troosten over de hardheden hun aardsch bestaan, in de hoop op de eeuwige goederen, naar welke ze moeten streven overeenkomstig den wil van God, door matig, godvruchtig en recht vaardig te leven, Wat inzonderheid de werklieden aangaat, te hunnen aanzien willen Wij de niet te verbeteren juiste woorden herhalen, welke Onze Voorganger Leo XIII, zeer roem rijker gedachtenis, heeft ge schreven Door de gedachte aan de hoogere dingen moeten de armen en allen, die met handenarbeid hun brood verdienen, hun hart verheffen tot gelijkmoedigheid, en, al is het hun geoorloofd, te trach ten uit hun armoede naar een beteren levensstaat te streven, ze mogen nochtans de door God gestelde orde niet omverwerpen dit verbiedt hun èa de rede ei het recht. Ook is het dwaas, tot geweld zijn toevlucht tc nemen en iets in dit opzicht te onder nemen door geweld en oproer. Dit brengt meestal grooter ram pen. dan het kwaad, dat men zoo heelen wil. Mogen de armen der halve geen geloof schenken aan de beloften van mannen, die op roer prediken, maar handelen naar het voorbeeld van den H. Joseph, en op d moederlijke liefde der H. Kerk, die dagelijks met grootere zorg voor hun belangen opkomt.» Tegelijkertijd met de godsvrucht r cere van den H. Josef groeie onder allen de vereering voor het H. Huisgezin van Nazareth, waar van de H. Joseph het doorluch tige Hoofd was: het eene volgt trouwens natuurlijk uit het andere. Van Joseph worden wij inder daad onmiddellijk tot Maria ge voerd, en Maria wijst ons naar de bron vbo alle heiligheid, Jezus, Die de huiselijke deugden geze gend heeft in Zijne gehoorzaam heid aan Joseph en Maria. Het is dan ook Ons verlangen, dat de Christelijke families zich geheel vernieuwen zullen en zich zullen vormen naar deze toonbeelden van deugd. Aangezien nu de menschelijki maatschappij gegrondvest is op het huisgezin, zal des te meer nieuwe kracht en als het ware nieuw bloed door alle ledematen der menschelijke samenleving vloeien met Christus' genade, naar gelang de familie hechter wordt, gesterkt in heiligheid door de deugden van kuischheid, eendracht en geloof. Niet alleen de zeden van de enkelingen zullen daardoor worden gereinigd, maar ook die van de gemeenschap en het open bare leven. In groote hoop derhalve op de bescherming van Hem, aan wiens zorg en beleid God Zijn eenig geboren Zoon c.1 de Moedermaagd toevertrouwde, doen Wij een be roep op alle Bisschoppen der Katholieke wereld, om in deze voor de Christenheld zoo benarde tijden, de geloovigen aan te sporen, met dc grootste vurigheid de hulp van den H. Joseph in te roepen. Aangezien nu deze Apostoli sche Stoel reeds verschillende de voties ter cere van den H. Joseph heeft goedgekeurd, voornamelijk de viering van den Woensdagen van de maand Maart, is het Ons verlangen, dat deze alle in ieder diocees, zooveel mogelijk aan gemoedigd door den Bisschop, worden in eere gehouden. Vooral echter moeten Onze eerbiedwaar dige Broeders zich beijveren met al hun invloed te bevorderen en te begunstigen die broederschap pen, welke, omdat Hij, die in het gezelschap van Jezus en Maria stierf, terecht als patroon der stervenden wordt beschouwd zijn gesticht om den H. Joseph aan te roepen voor de stervenden, zooals gedaan wordt door de •broederschap van den Zaligen Dood», van »De I)ood van St. Joseph» en «Voor de Ziel- togenden». Om intusschen de herdenking van het Pauselijk decreet, waarop Wij boven doelden, te vieren, ge lasten en bevelen Wij, dat binnen het jaar, gerekend van den 8en December a.s. af, over geheel de Katholieke wereld ter eere van den H, Joseph, den Bruidegom der Allerzaligste Kerk, een plech tige kerkelijke feestviering worde gehouden, waarvoor tijd en wHze nader voor elk bisdom door den Bisschop zullen worden bepaald, terwijl allen, die eraan deelnemen, op de gewone voorwaarden een vollen aflaat zullen kunnen ver dienen. Gegeven te Rome, bij St. I'ieter, den 25en Juli, op den feestdag van St, Jacobus den Apostel, in het jaar 1920, het zesde van Ons Pontificaat. BENEDICTUS XV, PAUS. Hoogland. Parochie St. Martlp.ua. WOENSDAG r gezongen Huwelijksmis. ZATERDAG. Vigilie geboden vasten- en on houdingsdag. DAGELIJKS de H.H. Missen 01 half 8 en kwart over 8. Genezing van Ziekten. Pa. DB HAAS Jr. met Arts Is Vrijdag» Ie spreken Smalte pad O, Amersfoort Afdoend middel voot galkleen. fiah huls te ontbieden. Kerkcllikt Dkntltn R, I. Coip Boerenbond Hoogland. Coop. Lantlbouwvaroonlglng. De leden, die PetkUier Zaai- rogge willen zaaien moeten dit ten spoedigste opgeven aan de Maletg. TE KOOP een AUOUSTUS 1921), des voormiddag» II uur preelea, in het gebouw van Open bare Werken (Achter Davldlhof No. 2) Kamer no. 4, In het openbaar verkoopen: de navolgende pcrceelen (2e snede). ONDER EEMNES Pere. I t_m. 5,_rc»oecticvelllk groot ONDER BUNSCHOTEN; l'erc. 0 t,m. 19. 24 t m. 27. respec tievelijk ongeveer groot 3S0, 400. 510, 510, 300. 400. 400. 400, 550. 570. 430. 430, 300.300,105,430,75en ISO roeden. ONDER AMERSFOORT r (aan den Ouden Soeslerweg) perc. 28 groot ongeveer 400 roeden. teruggave van het uitgereikte trekgeld. Betallr- O, tnhrr Aanwl, dunt rifn Hrcr Net Meisje goed kunnende naaien, vraagt bclecld naaiwerk aan huis. Brieven letter A. Z„ bureau .De Eembodc", Amersfoort. TERSTOND OEVRAAOD R. K. Meisje behulpzaam in dc huishouding F. SOEREN, Matth. v. Withoosstraat 6, Eijnstrijkerij. GEVRAAGD te Amersfoort voor I September of later een nette dienstbode kunnende koken, of als hulp In de '"ulshouding. I.oon nader overeen Ie komen. Brieven onder no. N. 14 Bureau v dit blad Amersfoort. Fotografie-Inrichting sinds I Augustus heeft overgedragen aan den Heer A. J. PORTGENS. die de zaak onder zijn firmanaam zal voort zetten. Dankende voor het 43-Jarig ver trouwen, beveelt hij zijn opvolger be leefd aan. Hoogachtend, J. W. Wentzel van den Heer J. W. WENTZEL, Hof- Fotograaf alhier, sedert I Augustus heeft overgenomen. Hij hoopt het vertrouwen dat zijn voorganger hier gedurende 43 Jaar heelt genoten, ook In da toekomst te behouden. Aanbevelend, Hoogachtend, A. j. Fortgens Vertrokken van Leusden te Amersfoort Wilhelminastraat 5 H. Visscher, ARTS. Spreekuur van 8—9 en van I2'/j uur. Verhuisd Rijks-Veearts van Varkensmarkt naar Langestraat 65 tegenover de Krommestr. Telefoon 584 Snijboonmolens te hugr. Th. L. Huurdeman. Vijver 31», Voor direct gevraagd een net R. K. Dagmeisje. Hoog loon. Aanmelding in persoon: Langeslraat 16, Amersfoort. Het bestuur der Amersfoortsche Processie naar Kevelaer bericht dat dc bedevaart naar Kevelaer dit jaar word gehouden op leder die wil medegaan wordt dringend verzocht aan den eigen brocdermeester f3.60 te betalen voor de pas. Ook wordt verzocht aan den eigen broedcrmcester op te geven woonplaats, en waar en wanneer geboren. De lijsten moeten beslist vóór Vrijdag bij de broeder- meesters in orde zijn. HET BESTUUR. louinis Tilliitsii. S inuisliitl Meubelmakerij. Aanbevolen adres voor het ma ken van alle soorten Meubelen Speciaal Ingericht voor repa ration. Kaurlge-, vakkundige uitvoering Billijke prljien. Steeds voorradig: Lichtdruk i Toeken- en papier. Traneparant Kantoorboekhandel Langestraat 4 Tel. 3 ELECTRO TECHNISCH BUREAU LANOESTRAAT I0S. LANOH. BHEKSTRAAT 2 Telefoon 462 - AMERSFOORT - Telefoon 317 Plannen en begrootlngen gratis. Alle uit voeringen worden onder garantie geleverd ARNHEM - OPGERICHT 1866 Kantoor Amersfoort, Utrechtschestraat Telef. 49 en 138. Kapitaal en Reserves f 18.622.000 Verricht alle bankzaken OPGERICHT 18 6 62 KANTOREN Behangerij Sfoffeorderij Verhuizingen Kampstraat 30 Amersfoort J. H. Huurdeman Kamp 32 Amersfoort Beveelt zich beleefd aan. Nette bediening. Accurate behandeling. 48 Hof Telef. 356 Amersfoort. Ilitln Teekniith toni UI- a Moderno Bliksembeveiliging VERKRIJGBAAR BIJ Stoovestraat 12-Telefoon 29 Uk I.I. I. Hum Utrechtschestr. 3. bekende Slijterij In Oedletll- leerd, Wijnen, Likeuren en alcoholvrije dranken, zijn nog steed* verkrijgbaar Boerenjongens en Boerenmeisjes alsmede fijne Schillen-Brandewijn. Aanbevelend, Teleph. 292. Havik 41 I# hel Telefoonnummer van dc Eerste Amersfoortsche Begrafenisonderneming JOH. REINBOUD NIEUWSTRAAT 18 AMERSFOORT BHUJko vaato tarieven. Weverssingel 20 Lood- en Zinkwerk Aanleg van Gas- en Waterleiding Reparatie-Inrichting Schilder en Decorateur liiwidit Anersleerl Timmerman en Aannemer Kamp SO, Tclephoon no. 449 Uitvoering van alle Timmer en Metselwerken. Amersfoortsche Geringste inlage 10 cent. ZITDAGEN 'e Z0NDA88 van 12-1 uur. 'i WOENSDAGS van 7 -7*/« uur. In do

De Eembode | 1920 | | pagina 3