DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN VRIJDAG 13 AUG. 1920 J4sta JAARCJANU No. 39. Kantoor i Langegracht 20, DB BEMBODB verschijnt Dinsdag- Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke weck In gaan. doch opzegging van abonnement moet geschieden voor oen aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden (0.90 Bulten de gemeente Amersfoort f0.95. Afzonderlijke a 10 ct. fiet Klooster op den Heiligenberg. Door T. PLUIM. (Slot.) In het klooster plaatste St. Ansfridus 12 Benedictijner kloosterlingen uit de Abdij van St. Vitus te Gladbach onder den Abt Weringerus, zij hadden bo vendien nog een eigen bidplaats of kapel, zoodat op den Hohorst een aanzienlijke stichting venezen was. Weldra werd de naam Hohorst veranderd in dien van Heiligenberg, zooals de plek nog altijd heet. Som migen meenen, dat die naam zijn ont staan verschuldigd is aan het klooster anderen willen hem afleiden van den stichter zelf. »die daar zooals de Zeereerw. Heer Rootselaer zegt in een geur van heiligheid is overleden. In ieder geval zoo vervolgt de be kende Archivaris van Amersfoort verdient het de opmerkzaamheid, dat door Ansfridus een oord werd uitge kozen, dat bijna geheel en al ontoe gankelijk was. Het was één dier plaatsen, die, gelijk wij weten, bij uit stek geschikt was voor de uitoefening der afgodische plechtigheden onzer voorouders. Is de giising gewaagd, dat zich misschien juist in die woeste, bijna ontoegankelijke landstreek op den top van dien heuvel een outersteen of offerblok der toenmalige bewoners be vonden heeft? Werd misschien juist daarom die plek door Ansfridus tot stichting van een klooster uitgekozen en staat misschien de naam van Hei ligenberg daarmee in verband Ik schaar mij geheel aan de zijde van Amersfoort's kundigen archivaris ook andere heidensche plaatsen in Gooi- of Eemland werden al vroeg gekerstend, o.a, het bekende St. Jans kerkhof. Trouwens de eerste kerkvaders rieden aan dergelijke plaatsen bij voor keur tot uitgang van de kerstening te nemen. Ook heb ik ergens gelezen, dat de Heiligenberg oudtijds in den eersten Meinacht de verzamelplaats van de heksen was, waarheen zij op hun be zemstok reden, zooals in Duitschland op de Broeken het geval was. Twee jaar na de stichting, op 3 Mei 1008, nam bisschop Ansfridus zelf in hel kooster het ordekleed aan. Dage lijks deelde hij daar aan 72 armen eigenhandig spijzen uit. De reeds meer genoemde Alpertus verhaalt ook nog de volgende liefdedaad van hem. »In zijn cel riep hij eens 's nachts na zijn breviergebed een zijner dienaren en gelastte Item volkomen geheimhouding. Hij haalt nu met hem een emmer water uit de rivier (de Eem), laat het koken en stort het in een badkuip. Nu brengt hij een melaatsche, die door de ellendige ziekte geheel was aangegre pen, binnen, ontdoet hem van zijn oude kleedeten en beurt hem in het badhierop wascht hij met eigen handen de besmette ledematen, legt hem daarna in zijn eigen bed, kleedt hem vóór den morgenstond met nieuwe kleedercn en laat hen» vertrekken, on der uitdrukkelijk bevel het aan niemand bekend te maken.* Niet lang daarna en reeds op hoo- gen leeftijd gekomen, werd hij blind. (Alpertus zegt, dat hij eerst het kloos terkleed had aangenomen, nadat hij blind was geworden). Zijn vrome daden lieten niet na een diepen indruk op de omwonenden te maken Toen hij dan ook overleden was, stroomde een ont zaggelijke menigte toe om hem op treffende wijze de laatste eer te bewij zen. Alpertus deelt ons daarover het volgende inede. «Toen hij begraven zou worden was zijn dochter, de terwaardige Abdis van het klooster te Thorn tegenwoordig (hij was, vóór hij priester werd, gehuwd geweest). Bij het lijk, dat in de bid plaats gelegd was, verrichten de broe ders de gewone gebeden, van meening om het den volgenden dag in de ketk zelf te begraven, Ondertusschen w die van Utrecht in grooten getale gekomen met het voornemen het lijk Utrecht over te brengen. Ten einde dit plan te volvoeren, stortten zij in de kerk naast de lijkbaar vurige gebeden tot God, Plotseling ontstaat aan één zijde van den heuvel (hetzij toeval, hetzij door beschikking v God) brand In een werkplaats, en t wijl allen toesnellen om het vuur blusschen en daaraan al hun aandacht gewijd hadden, beuren die van Utrecht zonder gerucht te maken, de baar op, waarop het lichaam van den man Gods lag, en dragen het naar den stroom (dusden ouden Rijntak, toen nog bevaarbaar), eo daar het bootje slechts weinig personen kan bevatten, volgen de anderen, zoolang de bodem dat toeliet, badende, en daarna zwemmende. Zij nu, die toegesneld waren om bet vuur te blusschen, bemerkten den aan slag der Utrechtschen Diet eerder, of schoon alles zeer snel was geschied, dan toen het bootje reeds aan den anderen oever wegvoer. Aanstonds grepen zij naar de wapenen met het doel de plannen der Utrechtschen te verijdelen. Ternauwernood kreeg de Abdis van Thorn, die met gevouwen handen knielend op den grond lag, van de mannen gedaan, dat zij de Utrechtenaars niet zouden vervolgen (om bloedvergieten te voorkomen). Wie schrijft het dan ook niet toe aan de heiligheid van den gelukzaligen man, dat op zóo gemakkelijke wijze de lieden, die vol woede Daar de wapenen hadden gegrepen, tot rust werden ge bracht, en dat ceD woeste menigte, die belet werd de rivier over te steken, zoowel aan het gevaar, als aan den dood ontkomen is En op die wijze vereenigden zich dezen en genen zoo vredelievend mogelijk met elkander (d.w.z. de partij van de kloosterlingen sloot zich du gewillig bij de Utrecht schen aan om het lijk plechtig uitge leide te doen). Onder het zingen van van psalmen en gezangen dragen zij den lichten last tot aan den Rhijn in schip, dat daartoe gereed lag, en kwamen te Utrecht aan. Den volgenden dag werd het lijk in de St. Maartens kerk of Dom begraven, en wel aan de zuidzijde." De eerste Abt van 't klooster was. zooals wij reeds zeiden, Weringeius, de tweede heette Adelberlus, de derde Wernherius en de vierde Gervicus. Dit was de laatste Abt, althans op den Heiligenberg. Immers niet lang na 1050 werd het klooster door den H. Bernulphus, die van 1027—1054 Bisschop was, naar Utrecht verplaatst (om welke redenen blijkt niet) en kwam daar tot grooten bloei. Baarn, Aug. 1920. Binnenland. Op den Wcddcrweg bij Wedde, werden vijf fietsende lieeren uit Oude Pekeia aangehouden door twee bandie ten. Met messen vielen ze aan. De hceren kregen erge soij- en steekwonden. Het ergst echter werd de heer Imminga geraakt. Zijn toestand is levensgevaar lijk. De daders zijn gevangen genomen. Nabij de Berkummerbrug bij Zwolle is een driewieler-auto bij het nemen van een sterke bocht gekanteld. De in zittenden, een heer en dame, twee kin deren en een pleegzuster werden ei uitgeslingerd. De pleegzuster werd vrij ernstig gewond en bleef geruimeu tijd buiten kennis. Dc auto was gehtel bruikbaar. Te Weerdioge is ingebroken bij een veenbaas. Er is 5000 gulden gestolen. De dieven zijn onder het raam door gekropen. In België hcerscht in vrij hevige mate de veepest. Thans is uitgemaakt, dat men te docu heeft met de Indische pest. Dc epedemie heeft zich eenigs zins uitgebreid in Brabant, tengevolge van aankoop te Gent van Duitsche beesten door een veckooper. Deze is zijn vee naai de maikten te Leu- Acrschot en Diest gegaan en zoo doende zijn daar nieuwe haarden ont- In Vlaanderen heeft de epidemie zich teneens uitgebreid. Hier waren zebu': de oorzaak van. Deze kwamen ui Britsch Iud.c en waren te Bombay in gescheept. Men had ze te Antwcrpei moeten ontschepen, omdat de boot. waarop zij haddeu moeten worden door- g -zonden nog niet klaar was. De zebu's hebben loen het Amerikaanse!» vee, dat zich daar op weg naar Gent bevond, besmet. Dit vee heeft op zijn beurt het Duitsche vee besmet, Tot even voorbij de halte Heuvel- sche Steeg, onder Amerongeo, was de D-trein uit Utrecht, voorzien van twee locomotieven, gevorderd, toen de vau de voorste locomotief brak. Ge lukkig gaf de machinist snel beraden n sein waardoor de 2e locomotief uit Ie macht remde en de trein binnen O M. tot stilstand kwam. De koppel stang was gebroken en de voorste lo comotief gedeeltelijk ontspoord. Nie mand kreeg letsel. De export van planten bedroeg vóór den oorlog f5'/j millioen. 25 pet. ging naar Amerika 53 pet. naar Duitschland. Die landen nemen niets meer en men gelooft, dat de kweekcrij groolendeels doode i« opgeschreven. Zaterdag j.l. war voor Nedcrhoiet den Berg een ongeidksdag. De onheilen zetten in met spelende kinderen in de buurtschap O ver meer. Ze waren met elkaar aan het stoeien, waarbij een der jongens kwam te vallen, met het ongelukkig gevolg, dat hij cén zjjner oogen zoodanig verwondde, dat hij dit lichaamsdeel zeer waarschijn lijk zal moeten missen. Ecu zuster van den getroffene, die zich per fiets in zenuwachtige haast naar den gemeentegeneesheer spoedde, reed, komende over dc Vcchlbrug, in volle vaart tegen een dame, die met een geweldige smak tegen den grond geworpen werd, terwijl z$ zelve met de fiets omver tuimelde. Beiden ver kregen bloedende wonden aan het voor hoofd. En ten slotte brandde bij een kleer- bleeker de droogzolder uit, waarbij 'aschgoed verbrandde. De stoomtrawler «Hollandia* te IJmuiden, kreeg e«o mijn in het net, welke ontplofte en het achterschip ver nielde, zoodat het sch p zonk. De ge- heele bemanning redde zich met eigen sloep en landde op Terschelling, Een man te Giooingen, die te veel aan Bacchus had geofferd, sprong io het water onder deu uitroep: «daar gaat ie weer Hij zonk in de diepte en kwam niet meer levend boven Het uitstekend ..tooihereida-Room- scke Drankbestrijdings-Congres 's Bosch zal ongetwijfeld de Roomsche Drankweer ten goede komen. Tal van vraagstukken worden daar door erkend knappa mannen behandeld en het juist begrip over de drankweer zal zoo bij velen verhelderd worden. Het Congres ving aan met een H. Mis in de St. Jan-- kerk, waaronder pater Borromeus de Greeve een gloedvolle toespraak hield. Buitenland. Turkije heeft nu ook dc vredes voorwaarden geteekend. Hiermede het laatste vredesverdrag geteekend is officieel de vredestoestand tusschen de Geallieerden en de vijf vijandelijke mogendheden weer ingetreden. P. Cappers schrijft over model kam pongs in >Een veelbelovende Missie* =Nu zijn wij om zoo te zeggen ge komen aan het tweede stadium van de nieuwe beschavingsgeschiedenis Nieuw Guinea. Door het optreden der Regeering in de laatste jaien en den invloed der Missie, is er stilletjesaan heilzame wei king gekomen in de partij der Marindineezen ol Kaja-Kaja's. Het beruchte koppensnellen heeft nu opgehouden wc hopen voor goed kindermoord, kinderroof, bloedwraak, levend begraven en meer dergelijke akeligheden verdwijnen of lijn ai ver dwenen. Dit onderschatte men niet, 't is een flinke stap op den goeden weg van den vooruitgang. De Marindinees begint te voelen, dat rijn oude wilde mansleventje ingiijpende veranderingen ondergaat.... Maar hoe nu voort tc gaan De wakkere assistent-resident schreef het reeds verleden jaar ii Javabode* 'Door hel stichten ieuwc niodcldorpcn onder leiding der Katholieke Missie.* Daarmede werd een aanvang gemaakt Merauke en te Obaka. «Jonge flinke gezinnen leven daar bij den missionaris en gevoelen zich meer tevreden en gelukkig. Elk gezin heeft ten klein net huis, heeft klecren en instrumenten, ontvangt onderricht en bezoekt dc kerk, blijit vrij en zelfstandig cn hangt van niemand af. De eenigc voorwaarde die gesteld wordt is zich ncljes te gedragen. Het laat zich aanzien, dat na eeoigen tijd deze beweging steik zal tuene 't Is dus wel de aangewezen weg. En dc uitkomst heeft bewezen dat het de aangewezen weg is. Stilaan ko men er meer menscheu van goeden wil. 't Ging wel erg langzaam, maar de te overwinnen moeüjkheden waren dan ook zoo grootmenschelijk opzicht overwonnen, sicflltc gewoonten afge legd, fumilieieden, waarmede men altijd geleefd had, verlaten. N.V. Centrale Crediet- en Landbouwbank AMERSFOORT, Kortegr. 6. Tal. Int. 363 UTRECHT, Tal. latere. 460. 80EST, Van Waedeetr- 206, Tal. Int. 6 8CHERPENZEEL. Tal. latere. 6. Telegramadres „Credo". hnlntln a imililtli nnnni cniiilu ui 1m luèi Safe Deposit. L. S. Bij deze hebben wij de eer mede te deelen dat a.s. Maandag-namiddag door ons zal worder heropend de van ouds bekende KOEK- EN BANKETBAKKERIJ van de firma R. de Haas. Aanbevelend, j Langestraat 87, Tel. no. 50, Amersfoort. Een statistiek van het Belgische ministerie van verdediging vermeldt, dat van 4 Augustus 1914 tot den dag q den wapenstilstand 11.725 soldaten van het Belgische leger gesneuveld, en 12.247 aan hun wonden ol aan ziekten overleden zijn. Met inbegrip van de officieren bedragen de verliezen resp. 15.688 en 14.P"" Op 'ast der directie zal voort, geen Duitsche muziek meer worden gespeeld ra de KuurxaaT te Ostende. Met Beethoven's Vile Symphonic is dezer dagen de deur voor Duitsche kunstenaars gesloten. zijn geboorteland zijn oude moeder be zoeken, maar hem werd belet te lan den. De aartsbisschop gaf als zijn overtuiging te kennen, dat er in het optreden van de regeering tegenover hem meer schuilde dan de regeering de natie wilde laten beseffen. Hij had een rol gespeeld in de arbeiderspolitiek van Australië, waar hij den dienstplicht bestreden bad en men had hem nimmer vergeven, dat hij het democratisch Australië gered had van het militaire despotisme. Een andere reden tot vijan digheid jegens hem was, dat hij in Australië zijn geboorteland (Ierland) ver dedigd had tegen een volhardende, systematische kwaadsprekerij. Hij hield vast aan elk woord, dat hij onlangs in Amerika over de betrekkingen tusschen Engeland en Ierland gezegd had. Hij bleef het recht opeischeo, naar Ierland tc gaan. Hij is eveneens voornemens naar Australië terug te keeren, ongeacht het verzet. Mgr. Mannin eindigde met te verklaren, dat de bevelen der Brit- sche r'egeering voor hem niet meer bindend waren, dan indien het bevelen van den Sjah van Perzie waren. Over de verwoesting in Frankrijk door den oorlog het volgende Van de 841 gemeenten, departement Atsne, zijn er 725 geteisterd. Er moeten 5.200.000 kubieke meter terrein opge redderd worden er zijn 50.888 wonin gen van de 144.628, die er in 1914 waren, volkomen vernietigd. 650.000 H.A. terrein moet van projectielen ge zuiverd worden. Er moet 40.275,000 vierkante nieter prikkeldraad versperring opgeruimd wortlen 37 millioen kubieke nieter loopgtaaf moet opgevuld worden 6391 kilometer wegen moeten er ge heel vernieuwd of hersteld worden. zijn 812 belangrijke werken verwoest (bruggen en*bijna alle elecuischc installaties zijn vernietigd)265 K.M. waterwegen moeten weer bevaarbaar gemaakt worden. Van de 460.000 H.A. bouwgrond zijn er 120.480 onbruikbaar gemaakt. Er zijn intussehen met hel herstel lingswerk al resultaten bereikt. Op 1 Juni van dit jaar waren cr 1.870000 kubieke meter afbraak en puin opge ruimd40 620 woningen waren voor- loopig hersteld5157 houten huizen en 5054 huizen van oude bouwstoffen waren er geboewd. Er waren 591.200 H.A. van projectielen bcvrijfl, er waren 25.950.600 meter prikkeldraad verwij derd 21.400.000 kubieke meter loop graaf waren opgevuld 3538 kilometer weg was verbeterd er waren 319 hou- Bates Continental j Dunlop l Qaulois Micbelin i' Moseley Reflex Clipper Warwick Bates Dunlop j Firestone Rijwiilbiidin Moinrkanfien niwtVi VmIB*VH Goodrich Goodyaer UIT VOORRAAD LFVERBAAR. Fa.L. A.A. v.HAMERSVELD Filiaal: Utrechtschestraat 25. noodbruggen, 44 voorloopige brug- van ijzer en 47 nieuwe, definitieve ijzeren bruggen gebouwd. Waterwegen waren over 217 kilometer bevaarbaar gemaakt412.000 H.A. bouwgrond waren voor de cultuur gereed gemaakt. Amersfoort R. K. Huisvestiogs-Comité afdeeling Amersfoort. Blijkens nader ontvangen mededee- ling zal de trein voor het vervoer van Oostenrijksche kinderen niet Dinsdag 17, maar vermoedelijk Maandag 23 Augustus vertrekken. Klagen over stijgende belastingen niet nauwgezet overwegen of de een of andere uitgaaf werkelijk noodzaak is, trekt de gemeente niet uit de zorgen. Men zal goed doen voortaan nauw te letten op de handelingen van den Raad en te onthouden wie of er maar geld voteert voor niet onmisbare din gen. Zooals de toestand nu is, moet elke uilgaaf worden gewikt en gewogen; moet zelfs de kleinste bezuiniging wor den toegepast. Zuinig zgn, ij ten Raadbuize het parool. Wat vroeger in royale buien min of meer ondoor dacht werd gevoteerd is nu eenmaal vastgelegd, maar al wat voortaan wordt gevraagd worde getoetst aan strikte noodzaak of nu'. En het college van B. en W. zal hierin voorgaan. Dit blijkt o.m. uit de beantwoording eener viaag betreffende het stenografisch raadsverslag. Indertijd werd hier royaal weg be sloten tot hel uitgeven van zoo'n ver slag, waarvan het nut problematisch is. Honderden gemeenten van Nederland deden 't zonder zoo'n relaas. Maar Amersfoort moest het hebben, en 'l hield het langen tijd. De belangstelling in het gesprokene door onze vroede vaderen bleek echter ia de practijk niet bijster groot, iets wat tot op zekere hoogte verklaarbaar is en gebillijkt kan worden. Terecht kwam dan ook het voorstel de uitgave te staken toen de prijzen enorm opliepen. Er kwam toen met goedvinden van den Raad een getypt verslag, meer voi r huishoudelijk gebruik, hetwelk als alles zins voldoende kan worden aangemerkt.

De Eembode | 1920 | | pagina 1