„Bouwan op Tuindorp-grond". Gaarne plaatsen wij op verzoek de volgende mededeeling Naar aanleiding van het artikel «Bou wen op Tuindorp-grond», voorkomend in he. nummer van Vrijdag I.I., stelt het Kerkbestuur der St. Ansfriduspi rochie er prijs op te verklaren lo. dat genoemd artikel noch door ons, noch namens ons geplaatst is; 2o. dat wij dusdanige, geheel ontijdig) inmenging in onze parochiale aangele genheden met nadruk afwijzen. Dankend voor de opname, 't Kerkbestuur d. St. Ansfridusparochle P. J. M. SANDKU1JL, pastoor, Voorz. G. J. NOORDMAN, Secretaris. J. NEFKENS. FR. L. LAPORTE. Om breed-uitgesponneu polemiek te voorkomen, zonden wij bovenstaande Kerkbestuursmededeeling direct na vangst ter inzage aan den schrijver bedoelde bijdrage, hem gelegenheid biedend voor eene korte verantwoording als volgtREDACTIE. Geachte RedactieMag ik een paar opmerkingen plaatsen 't Zijn deze; Sub. lo: Spreekt vanzelf. Sub. 2oDe zakelijke inhoud mijner bijdrage is niet aanvechtbaar. Over hare opportuniteit kan verschil van opvatting zijn. Wanneer het betreft een algemeen R.K. belang, is het zelfs een Katholiek, die geen deel uitmaakt van eenig Kerk bestuur, geoorloofd zijn meening publiek communis opinio kan worden gesproken. Die geoorloofde meeningsuiting is natuurlijk niet bedoeld en mag dan ook in geen geval worden beschouwd als een «inmenging in onze parochiale aangelegenheden». Daarvoor is mijner zijds generlei aanleiding gegeven. De Schrijver van «Bouwen op Tuindorp-grond» Amersfoort, 15 Febr. 1921. Tot bestuurslid der Nuts-Spaarbank zijn gekozen P. A. J. Blom, H. Dam. W. H. Kam en Jhr. S. gersberg Versluys. Deze bestuursleden zullen zitting nemen als zoodanig met de 4 door den Raad benoemde bestuursleden en gezameniijkeen negen de bestuurslid kiezen. In de Raadsvacature, ontstaan door het bedanken van mr. A. van Traa, benoemd E, van Vollenhoven. Deze neemt de benoeming niet aan. S. B. Boas, volgt nu op. Velen vroegen zich af, wat voor établissement aan het Smalle Pad bij de halte wordt gebouwd, 't Wordt een fabiiek voor machinale houtbewerking die onderdeelen gaat vervaardigen voor de bouwwerken van de Onderofficiers vereeniging «Ons Belang-. Het gemeentebestuur van Leeuwarden gaat den gasprijs verlagen. De prijs van geklopte cokes is teruggebracht op fl.65 per H. L. Enschede heeft een gasprijs van 15 ct. Noordwijk 15'/a ct. Na eene conferentie met het ge meentebestuur over hunne belangen vergaderde een aantal werkloozen in de Keizerskroon. Aan de menschen konden zeer bevredigende mededee- lingen worden verstrekt. «Er werden zoodanige gegevens verstrekt, dat zij den indruk moeten geven, dat in de houding van 't college voldoende ver trouwen moet worden gesteld.» Aldus sprak een der voormannen. De vraag of aan de werkloozen van Amersfoort binnen enkele dagen werk zal worden verschaft, werd bevestigend beantwoord. steeg, jaarvergadering van De Hanze. DONDERDAG 17 Februari. Half-acht Patronaat Elleboogsteeg Cur sus Liturgie voor den Vrouwenbond door Kapelaan J. J. Brouwer. DINSDAG 8 Maart. Vergadering van Geloof en Weten schap met kapelaan Meyer uit Hil versum als spreker over: jeremias. DINSDAG 15 Maart. Half-acht Patronaat Elleboogsteeg Cur sus Liturgie voor den VrouwenLund door Kapelaan J. J. Brouwer. DINSDAG 19 April. Vergadering van «Geloof en Weten schap» met demonstratie-proeven met vloeibare lucht door C. van de Volkere uit Amsterdam. Uii den Omtrek Baarn De bouw van de nieuwe R.K. school tor U. L. O. is gegund als volgt grond-, metsel- en timmerwerk Hof te Meppel f174.180; loud- en zinkwerk Th. Andriesscn te Hilversum f6770; ijzerwerk Lengeis Zn., Baarn, f7212; glas- en schilderwerk van K'aarwater, Baarn, f7900. GeborenJohanna Gerarda, d. v. G. v. Buuren C. H. Fakkeldij Wil lem, z. v. W. v. Wilsum en G. Post sns, z. V. G. H. v. d. Bos en C. J. d. Ernster Gcertruida Hendrika, v. M. J. v. d. Heiden en H. v. Dregt Johanna Wilhelmina, d. v. M. Beekes A. L. v. d. Linden Hendriena, v. P. Lodder en M. de Zoete Adriana Maria, d. v. J. B. Huitker en J. G. Hartman Cornells, z. v. H. Huik en J. Mossing Hendrik, z. A. v. Klingeren en A. v. Mondfrans. OndertrouwdH. A. v. Marle Kerkhoven W. v. d. Laak Hoolwerf. GehuwdW. Verhoef en M. Buiten huis A. Koops en A. M. v. Slooten - H. D. Grasmaijer en J. Grasmaiji OverledenGeertruida C. de Graaf, 1 j„ echlg. v, J. MeijnhardtWouter Breuoesse, 30 j., echtg. v. P. Hop Jannetje Rebel, 70 j., echtg. v. G. Ver- haai Johannes J. F, v. Klaarwater, Woudenberg. OverledenBartha Brouwer, 60 jr. Op de markt 20.000 st. eieren f 14.- a f 15.-. 7 Schrammen f60 a f70. 14 Biggen f25 a f35. 113 Runderen f 300 a f 600. 4 Schapen f 15 a f35. 62 Nuchtere Kalveren f 12 a f20. Door de Patroonsvereeniging ii bouwvakken op de Veluwe is een adres den Minister van Arbeid grricht, rin wordt aangedrongen, althans op het platteland, den arbeidsduur te bepalen op een maximum van 10 u :r dag en 56 uren per week, Dit verzoek wordt gemotiveerd le. door de veelheid van werk weinige werkkrachten kan htl werk niet tijdig worden opgeleverd 2e. dat de werknemers mir.der tijd zullen hebben om na afloop der werk zaamheden bij de patroons, particuliere i, 53 j. wed. De zilveren medaille voor 24 jaren dienst wordt toegekend aan den ser geant-majoor-instructeur Traast. Bij stemming is de verkoop van Bterken drank in de onderofficiers Cau- tines der Infanterie alhier bestendigd. In Maart wordt een openbare gadering gehouden waarin als spreker zal optreden Mr. Marchant, lid van di Tweede Kamer met hel onderweip «De Fusie.. K De Weleerw. heer Teeuwen, als rector verbonden aan het Pensionaat St. Louis, herdacht den dag waarop hij voor 12'/a jaar de H. Priesterwijding ontving. Aan belangstelling en sympa thiebetuigingen heeft den Rector bij zijn koperen priesterjubiié i Barneoeld De plotselinge en zoo aanzienlijke prijsverhooging dei eieren, tengevolge van den toegestanen uitvoer, heeft de eiermarkt in een paniekachtige stem ing gebracht, -die de vorige week wel haar hoogste punt heeft bereikt. Toen ontstond er een ware strijd tusschen de vele kooplui om den boeren hun voor raden af te koopen. Meermalen moest de politie er zelfs bij te pas komen, om zorgen, dat de handel binnen de deu- i der groote eierhal beperkt bleef, zooals de gemeenteverordening voor-1 schrijft. Volgens het oordeel der wezige groothandelaren, die althans meenen een blik achter de schermen le kunnen werpen, zal echter reedB de volgende week een prijsverlaging zijn ingetreden, ongetwijfeld meer ten ge- noege van het consuineerende publiek dan van de landbouwers kippenhouders, wier hennetjes den laatsten tijd inder daad gouden eieren hebben gelegd. arbeid te gaan verrichten. Op de Groenten en Fruitveiling is het vorig jaar voor circa f 27.000 om gezet. Soest Naar wij vernemen, gaat Wethouder Mikx deze gemeente verlaten. Het Bestuur van het St. Jozef- Gesticht maakt melding dat zijn uit geloot van de leeniug groot f17000 leening 1907, de nummers 13, 21. Betaalbaar 1 Maart a.s. Utrecht Een reeds geruimen tijd hangend ingrijpend meeningsverschil tusschen den soc. dem. wethouder vooronderwijs, dr. van Leeuwen en de fractie-Utrecht der S.D.A.P., heeft aanleiding gegeven tot indiening eener motie, waarbij dr. van Leeuwen wordt uitgenoodigd af stand te doen van zijn wcthouderszelel. Deze motie werd door de fractie met groote meerderheid van stemmen aan genomen, Dr. Van Leeuwen heeft nu besloten te bedanken als lid van den gemeente raad, als wethouder, als lid der Prov, Staten en voor alle functies die hij tij bekleedt, verstandige boer uit Hameraveld ge komen was die er de vorige dag ook geweest was, deze kon zeggen die of die koe is er nu geslacht, omdat het allen rooden was. Toen ik bij Berend Dunsbergen kwam was zijn knecht juist bezig met koeien in de hokken te drij ven. Ik hoorde hem aan Berend vragen: Zijn er genoeg in dit hok, waarop Berend antwoordde «Het is goed het komt er op geen paar op a Toen vroeg ik Berend hoeveel koeien hi] had. O, zei hij, zoo losweg, een tachtig. Nu ik deck wel dat er meer waren, maar dat hij bedoelde een tach tig zijn er hier, die mest ik. Nu moet men niet denken dat Iowa lijkt wel een luilekkerland. Ik denk wel dat er niets meer waar is als het tegendeel. Wordt vervolgd. Buitenland. de Pai Kaasmarkt. Aangevoerd 5 wagens bevattende 700 K.G. Kaas, Prijzen f 78 lot per f 50 K.G. Handel matig. Agenda. DAGELIJKS. R. K. Openbare Leeszaal en Bit theek. Kosteloos toegankelijk voor personen boven 18 jaar. DINSDAG 15 Februari. Vergadering van Geloof en We schap met dr. Gtrard Brom spreker over het Heilsleger. WOENSDAG 16 Februari. Geboren Teunis, z. van W. J. Muller en J. v. d. Steeg. Dirkje, i. J. v. Bruggen en M. Bos. Marinus, z. van H. v. d. Broek J. Roekamp. Christianus Arnoldus, P. F. Verheijen en C. M. Herm- - Stevenlje Martina, <2. Bouw en E. Mastenbroek. Overleden Arie v. Ernst, 3 m. Metje Martina, 7 w. Ecmnes GehuwdA. v, d. Bremer en M. G Hilhorst. Caren Geboren Klazina, d. van S. Vos en C. Vos. Hermai us Antonius José phus, z. van E. F. W. B. Rokenkohl i A. N. M. Koom. Getrouwd N. v. tl. Plas i J. Esthuis. Overleden Johannes van Schelt, 36 j. Men onderzoekt de mogelijkheid Bussum, Naardeo, Huizen. Blancum en Laren tot ccn gemeente samen te Nu de Middenstandspartij' zich klaard heeft voor de liberale iusie, heeft de afdeeling Utrecht het initiatief geno- om een nieuwe Middenstandspartij het geheele land te stichten. Van 1 nieuwe partij zal te Amersfoort afdeeling worden gesticht, waarna over het geheele land zal over gaan tot het stichten van afdeelingen. Eenige leden der R. K. Kiesver-, eeniging le Utrecht hebben bij het be- ter behandeling op de e.v, alge- ie vergadering, een voorstel diend van den volgden inhoud «De K. K. Kiesvereeniging te Utrecht noodigt den Bond van R. K, Kiesver enigingen H den Rijkskieskring Utrecht ter behandeling in den Alg. Bond >uor te stellen een aanvullirg van het program der R, K. Staatspartij in dien zin, dat daarin worde opgenomen Pu bliekrechtelijke regeling der Bedrijfsor ganisatie.» Landbouw Uit Amerika. 's Avonds 8 uur, Patronaat Elleboog-jp. v. Ooik cu E. Bijkerk Geboren: Jacoba, d. v. F. Gommer en G. Boterenbrood Johanna Marg; reiha Tanneije, d. v. P. A. Vroegrp en A. E. Balkenstein Dirkje, d. v. J, de Groot en R. Gijtenbeek Wouter Heijmen, z. v, G, Bouwman en G. v. Ranuhorst Elbeitus Jacobus, z. v. P. H. Overgoor en M. H. Laarhoven Willempje, d. v. R v. d. Akker en J. liggelaven Beerdje. d. v. E. v d. Brink en G. v. d. Pol - Willem, z. v. A. de Vries en J. Rakliurst Aaltje, d. v, K. Mostert en A. Jonker Teuntje, d v. H. Geurtsen «n E. Rik v. Veldhuizen, 84 jr. Ondertrouwd: A. Blankestein en H. Schuurman J. Turk en G, Ham burger. GehuwdG. v. d. Pol en H Vasten burg G. v. d. Pol er. M. WaUt d. Mheen, Van onzen trouwen lezer, den heer Th. van Esveid, le Kimberley in Wis consin U. S. North Amerika (vroeger te Hamer5veid woonachtig) ontvingen wij de volgende beschouwingen. Mijnheer de Redacteur Sta mij s.v.p. bij gelegenheid een weinigruimtc in 'J w zeer geacht blad toe. Daar ik sinds mijn verblijf in U. S. A. weinig van mijne vrienden de Duns- bergens uit Kellagy Iowa gehoord had, als dat ze het best maakten en altijd zeer druk waren, kon ik niet nalaten hen eens te bezoeken. Ik had dit altijd al uitgesteld, daar ik tot nog toe meer armoede als weelde, van farmes over hel algemeen gehoord had en toevallig nooit met iemand gesproken had, die zelf iets ondervin ding van farmen in Iowa opgedaan had. Nu verwondert bel mij niets meer dat de menschen uit de farmers County van Iowa niet op fabrieken komen werken. Zoodra ik den Hen Januari 1921 met den trein uit Illinois in Iowa kwam zag ik dadelijk dat ik hier in een echt boerenland was, Die honder den en duizenden koeien en varkens die ik In lijd van een spoorreis in Iowa van ruim 8 uur lang gezien heb; nu kon en kan ik er niets van begrijpen dat daar de boeren nog 3 tot 16 ct. per poüd voor de koeien; 9,4 ct. voor de varkens krijgen franco Chicago. Men zou zeggen hoe moet dat nu gaao, daarin Europa over het algemeen niet veel geld is om te koopen, Waar moet nu al dat spek vleesch en vet blijven. Wel is het goedkoop maar alles wordt toch verkocht voor een eenheids prijs van elke dag. Zoo had Kees Dunsbergen juist een spoorwagen var kens naar Chicago gestuurd maar hij ovtr 3 maanden wi spoorwagen vol. Er worden wagon ongeveer 70 varkens geladen wtgende doorclkaar c.a. 260 poud. Daar Willem Dunsbergen het dichtst bij het station van Kellegy woont kwam ik daar eerst aan. Ze waren juist bezig een vette koe te slachten ik geloot niet, dat wanneer er een, In Ierland blijft het onrustig. Zeven honderd Sinn-Feiners vielen de politie kazernen en verschillende huizen in Drimoleague aan en vernielden die. Tweehonderd Sinn-Feiners brachten bij Millstreet een trein tot stih-tand zij vielen de veertieu soldaten aan, die daarmee reisden. Een soldaat gedood, ~~s gewond. Sinn-Feiners vielen politiekazernen a te Elphin, Na een gevecht, dat den geheclen nacht duurde, werden zij strooid. De brug bver de rivier Lee tusschen Cork en Magroon is in den nacht opgeblazen. Men bericht, dat de historische stad Toledo, tot omstreeks 1500 de hoofd stad van Spanje, gedeeltelijk door een brand is veroield, waarbij zeer veel kunstvoorwerpen een prooi der vlam men zijn geworden. De brand brak uit in het gouvernementspaleis, tastte wel dra de aangrenzende huizen dan over te slaan naar de mooie kerk van den H. Johannes den Dooper, waar zich vele kostbare schilderijen bevinden. Voor een 14-taJ dagen werd te Kerkrade in een herberg beslag gelegd op een te koop aangeboden prachtig gouden kruis. De waarde wordt geschat op 10000 gulden. Thans is gebleken, dat het kruis gestolen is uit de kapel n het kasteel te Hardenslein in Saksen. Achtereenvolgens hebben vier brand stichtingen eenige Manchester pelro- leummagarijnen, rubber- en chemische labrieken in vlammen doen opgaan. In geval werd de waker met een revolver beschoten, Alle zes schoten misten. De branden werden snel ge- bluscht. Gelijksoortige branden vielen in een spinnerij te Oldham en andere Rochdale. In beide geval- was parafine op onbrandbaar ma teriaal gegoten. Binnenland. Onlangs is eene uiteenzetting ge geven van de maatregelen, die de Mi nister van Arbeid in den laatsten tijd het leven heeft geroepen ter bestrij ding van den woningnood. Daar het aanbod van den minister nog al aanlokkelijk was, kwamen velen inlichtingen inwinnen. De ministerieele voorschriften waren vrijwel sober van inhoud. Niet altijd kon voldoende ant woord aan de gegadigden worden ge geven, reden waarom een onzer land- bouwmedewerkers voor oplossing van i paar concrete gevallen zich wendde tot het Ministerie van Arbeid. Hij bracht den betrokken mini volgende onder de aandacht „Door een landbouwer werd mij ge vraagd of ook hij voor premie en hy- potheek-crediet voor het bouwen van een woning in aanmerking kon komen, wanneer liet te bouwen huis onder het zelfde dak, gedeeltelijk wordt ingericht voor het uitoefenen van liet boerenbe drijf en voor de rest voor de bewoning in het gezin. Voor eenzelfde sooit geval kwi :n timnierman mij spreken. D; ml. order één dak zijn timmermans winkel en woning onder brengen. Nu had ik wel van terzijde gehoord, ,t in dergelijke gevallen de kosten vallende op dat gedeelte bestemd voor boerdenj of timmermanswerkplaats, eerst worden afgetrokken van het be drag dat het geheele pand heeft ge kost en dat in het restant bedrag, uit gegeven voor het woonhuis, eventueel een premie kan worden gegeven of hy polhecair verband op het huis kan wor den gelegd. Zooals gezegd, ik had wei zoo iets den aangegeven zin vernomen, doch de zekerheid omtrent deze ruime vatiing der gegeven voorschriften mij niet officieel bekend. D.d. 10 dezer mocht ik van den Minister van Arbeid antwoord op mijn schrijven ontvangen. Ik zal ter beoordecling van de zaak den inhoud h'er weergeven. Het luidt «In antwoord deel ik U mede, dat in beginsel tegen het ver- lecnen van premie in de daar bedoelde j gevallen geeri bezwaar bestaat, met l dien veistande evenwei, dat het bedrag der premie slechts wordt berekend over het ter bewoning bestemde ge deelte. Weikplaatscn en dergelijke blijven buiten beschouwing. Verder zij er de aandacht op geves tigd, dat de steun slechts wordt toege-1 gemeente's waar een degelijke I bouw-politie nauwlettend toezicht uit oefent en voor woningen van soliede constructie en waarvan de gevel» vol doen aan redelijke eischen van welstand. Uit het vorenstaande blijkt dus, dat niet alleen particulieren voor zich zelf en om te verhuren, fabrikanten voor hun arbeiders woningen kunnen bouwen, doch zelfs boeren en ambachtslieden voor de gunstige bepalingen in aan merking kunnen komen. Nogmaals wil ik wel de aandacht van het publiek er op vestigen, dat het vooral zorg draagt voor het ir.dieoun van .goede bouwplannen, enz. Draagt een architect het maken der plannen opzulks zal vrijwaren voor teleurstelling. Te Kampen is een ongeluk gebeurd. Na afloop van een voetbalwedstrijd aan den Zwolschen weg, liet een gezelschap zich door een jan-pleizier huiswaarts brengen. Onderweg viel de negenjarige G. B. uit den wagen met het gevolg dat een achterwiel hem over de borst ging. Het ventje was op slag dood. Er is een wetsontwerp ingediend wijziging van de wet betreffende den accijns op het geslacht, Een van de voornaamste wijzigingen is, dat bij noodslachling alleen maar die werk zaamheden mogen worden verricht, die behooren tot de eigenlijke slachting het afstroopen van de huid, het ontdoen van de ingewanden en het verdeelen in vierendeelen. Iotusschen moet terstond lan den oaastbijzijnden ambtenaar der iccijnzen mededeeling van de nood- slachting worden gedaan. Zaterdagmiddag is een 34 jarige wegwerker te Tilburg door een ran- geertrein overreden en gedood. Hij laat een weduwe en vier kinderen achter. Er is overeenstemming verkregen inzake de samenwerking der vrijzinnige staatspartijen. De nieuwe partij heet «Vrijheidsbond». Unie-liberalen, mid denstandspartij, economische bood enz. enz. alles is onder Treub's leiding op gelost in den Vrijheidsbond. De nu zittende Kamerleden van de politieke partijen, die zijn toegetreden, zullen allen een dusdanige plaats op de lijsten krijgen, dat hunne verkiezing in den lande zoo goed als verzekerd is. Het toezeggen van deze voorrangsplaats op de lijsten voor de nu zittende leden, geldt natuurlijk alleen voor de eeist- 'olgende verkiezingen. kend i: Het beste instrument om eigen glazen mee in te gooien, is het drinkglas. In verschillende gemeenten gingen ontevredenen over tot stichting van een Bond van ontevreden belastingbelaleis. De ontevredenheid over de voortdurende stijging der belastingen is heel begrij pelijk en een steike aandrang van het publiek op de openbare besturen tot bezuiniging op de administratie ver dient alle aanmoediging. Maar door het optreden van den Bond van belas tingbetalers als politieke partij, wordt, zooals de ervaring elders heeft gelectd, het beoogde doel niet bereikt, en te gelijk wordt de politiek verlaagd tot een beginselloos, zuiver ikzuchtig be- langengedoe, waaraan Roomsch-Katho- lieken niet kunnen medewerken, meent De Tijd«. Op de stroo-cartonfabrlck Reiders- land te Winschoten slaan zes millioen kilogram stroo in brand, De brand heeft zich zoodanig uitgebreid, dat de geheele stroovoorraad van omstreeks 10 millioen K.G., dc geheele turfvoor raad van tienduizend kubieke meters, benevens 120000 K.G. plakpapier zijn vei brand. De daken der gebouwen in Winschoten waren hel verlicht. Uren ver in den omtrekjwaa de vuurzee zicht baar. Omtrent de oorzaak valt niets met zekerheid te melden. Alleen heeft men schipperskinderen nabij de stroo- lioopen spelende gezien. Gedienstige geesten hadden aan de politie te Loosduinen medegedeeld, dat iemand uit deze gemeente een groote inslag van gedistilleerd had gedaan vóór de verhoogde accijns in werking li ad. Een politieagent deed hierop met paar belastingambtenaren een onder zoek bij den bleeker D. te Halfweg en vond daar in vaten en flesschen, onder verstopt, ongeveer 3000 Liter jenever. Alles werd natuurlijk in beslag genomen, terwijl de ovcrlreder een boete van f4000 zal te betalen hebben, Uit betrouwbare bron kan worden medegedeeld, dat dc minister van land bouw den eieruitvoer niet zal beprken in de eerste plaats zijn de prijzen weer dalende, dan neemt de aanvoer gestadig toe. Verder is 't noodig, dat wij de Engelsche markt weer trachten te be zetten, waarvoor nu de beste tijd Is, omdat de Deensche eieren nog maar schaars in Londen worden aangevoerd. En ten slotte zou een uitvoerverbod de eerste plaats de kleine zand- ffen zij voeren de meeste i en deze boeren maken toch ai een zeer slechten tijd mee. Daarom laat de minister den uitvoer dan ook vrij. Uit Heemskerk meldt men: Karren vrachten vol t gezouten snijboone worden dagelijks van Bevcrw'ijk n den akker als mest gereden. Dit beteekent een strop diedeR.-K.

De Eembode | 1921 | | pagina 2