1 PONNE AMERSFOORTSCH KEIVEEM Opslagplaats v. Goederen Afgifte van Ceelen. The Douglas LJ.B.Posthouwer J.J. VAN HAMERSVELO Bel dan op No. 42 DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN VRIJDAG 20 MEI 1921. 35ste JAARGANG No. 15. Kantoon Lancofracbt 38, Amersfoort DB BBMBODB verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNBMENTBN kunnen elke week In gaan, doch oplegging van abonnement moei Kchleden voor den aanvang van een nieuw artaal. Prijs per drie maanden 11.00 Bultende gemeente Amersfoort 11.10. Afxonderltlke nummers 10 ct. ADVBRTBNTlfiN 29 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld advertceren. Advertcntlün moeten Dinsdag en Vrijdag viór 8 uur worden beiorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Die wanen het zekerst te zijn, falen dikwijls het meest. neutraliteit. De neutraliteit is een verbasterd op voedingsbeginsel, dat men tevergeefs in het karakter van ons gedoopt volk heeft trachten te enten. Zij is als een vierkante cirkel: onding. En een kind neutraal op te vo is even onmogeli|k als een schilderij met water te kleuren. Toch bleven velen van 't «denkend deel der naties, jarenlang met hard nekkigheid hun illusie vervolgen om trent »de édne volksschool voor geheel de naties. Een Illusie, nu gelukkig los gelaten. De practgk leerde het onhoudbare van 't neutraliteits-principe en voi lessen der prscüjk bleven toor gevende mannen In het liberale kamp ten slotte nog bevattelijk. In zijn werk «Allard Plerson herdachts schreef in dit verband de vrijzinnige professor dr. Naber dan ook terecht Men eerbiedigt ieders godsdienstige overtuiging en zwijgt derhalve voor- zichtiglijk over alles wat de geschiede nis wezenlijk belangwekkend maakt. De Hollaodsche zeehelden, uitstekend maar men zal toch moeten toegeven, dat in de wereldhistorie Bernard van Clairvaux krachtiger heeft ingegrepen dan De Ruyter. De geschiedenis moet geene geschiedenis van veldslagen wordenongetwijfeld, Maar ook niet van huisraad en kleederdrachten. Op de denkbeelden komt het aan, die de wereld vervormd hebben. Maar nu treft het aldus, dat die denkbeelden te allen tijde de religie tot achtergrond hebben. Wat wil de neutrale school daarmede aanvangen Zij schijnt mij veroordeeld tot een huichelachtig verzwijgen, s T. G. Binnenland. R. K. Landdag te Utrecht. Op Tweeden Pinksterdag hield n te Utrecht een R. K. Landdag a vangende met een H. Mis in de Doi nicuskeik. Daarna had in het gebouw voor en W. de eerste vergadrriog plaats, waarin de voorzitter, mededeelde dat Z. D. H. de Aartsbisschop vertegen woordigd zou zijn door den Vicaris- Generaal Mgr. B. A. de Wit, die echter in de ochtendvergadering nog niet aan wezig zou zijn. Spr. noemde vervolgens het doel van dezen Landdag te doen blijken de groote verantwoordelijkheid die wij dragen voor een goed bestuur van slad en land, een verantwoorde lijkheid die wij dragen, omdat wij de middelen hiertoe hebben, n.l. het gebed, het voorbeeld en het kiesrecht. De be schikking over die middelen legt den plicht op, daarvan zoo ruim mogelijk gebruik te maken en daartoe hebben wij kennis, ook op politiek gebied, van noode. Dit geldt mede de vrouwen, die thans het kiesrecht hebben. Het woord werd daarop gevoerd door het Kamerlid, mr. van Schaik. Deze herinnerde allereerst aan de laatste verkiezingen, die aan de R. K. 30 Kamerzetels brachten en jhr. mr. Ch. Ruys de Beererboeck als kabinets formateur en premier. Eerst dook van links allerlei critiek op, maar spoedig erkende eenige liberale politieke redac teuren dat sij zich in jhr. Ruys vergist hadden en dat bij inderdaad een Stants- man is, die in moeilijke omstandigheden pal staat. Wanneer men nagaat onder welke zware gebeurtenissen dit kabinet had te arbeiden, dan is een woord van warme hulde van pas voor alles, wat niettemin werd volbracht. Er werden op sociaal gebied wetten gemaakt, die de tijden wenschten en waarbij de Regeering zich heeft laten leiden door de beginselen door Paua Leo XUI z.g. als christen democratiegekenscbetat. Spr. wms voorts op d« woelig» November dagen van 1918, waarin het kabinet niet vergeefs op steun, vodral bij de R. K. arbeiders, rekende. Dan sprak hg over onze fiere toepassing van het asylrecht tegenover den Duitschen keizer en onze kloeke houding in het geschil van Belgig en stipte aan onze deelname bij de congressen te Washing ton en Genua, het gerantschap bij Z. H. den Paus, om mede er op te wijzen dat Minister De Visser er in geslaagd is in korten tijd de onderwijswet vast te stellen, waarbij naast de gelijkstelling ook het op hooger peil brengen vsn het onderwijs werd bevorderd. Ver volgens memoreerde spr. de Ouder- doms- en Invaliditeitswet, de Ziektewet en de Arbeidswet en ontkende dat d< hier te lande in geriogere mate dar elders heerscheode .werkloosheid zou :ija toe te schrijven van den 8-urigeu arbeidsdag. Den sociaal democraten ver weet hij daarop meegewerkt te hebben aan de verwerping van de Duurtewet, daarmee een vrijheid gevende aan den kettinghandel. Dan zette spr. uiteeo dat het kabinet op militair gebied minder gelukkig geweest is. Men houde daarbij echter in 't oog, dat men niet tot ontwapening kan overgaan en dat zelfs een klein leger veel geld kost. In het pas gevallen Kamervotum ligt de vingerwijzing, dat de Kamer meer met de werkelijkheid rekening zou kunnen houden en ala dit In het oog wordt gehouden, dan behoeft dit votum ook geen verdere gevolgen te hebben, wat van groot belang is, omdat bet sluitstuk der regeeringsontwerpen voor de deur staat, de Grondwetsherziening, waardoor o.m. nieuwe publiekrechtelijke lichamen zullen kunnen ontztaan als Bedrgfsriden en voorts o.a. processie- vrijheid. Tb de middagvergadering, waarin de Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom, Mgr. B. A. do Wit, allereerst welkom werd geheeten, trad ala spreekster op mevrouw S. C. C. BronsveldVilringa, met het onderwerp «Het vrouwen- apostolaat*. Waar de tijden veranderd* 'dgn, zoo ving spreekster ongeveer aan, daar moet het de taak d«r vrouw zijn den Christus te brengen op openbaar terrein aan anderen, zooals zij dit vroeger deed in besloten kring, in het huisgezin als moedei, als verpleegster enz. .Om zich op openbaar terrein te kunnenfiewegen, moet de vrouw echter hare meest typische eigenschap, n.l. de bedeesd heid afleggen. De strijd om het vrouwenkiesrecht werd onvrouwelijk gevoerd en dat maakt de vrouwen van het kiesrecht afkeerig. Echter mag dit voor haar geen excuus rijn om haren plicht niet te vervullen. God schiep de vrouw als hulp voor den man, ook in het openbare leven. De Paus noemt dit weiken der vrouw in het openbare leven eene zending en ze geldt voor alle vrouwen, gehuwd of on gehuwd, jong of oud. Spreekster doet in verband daarmee een beroep op vrouwenbond, geestelijkheid enz., om de vele degelijke vrouwen, ook en vooral ten plattelande, mobiel te maken voor het vrouwenkiesrecht. Alle vrouwen n.l. ook die nu alleen voor opschik en bioscoop leven mogen bedenken dat het kiesrecht een grooteren plicht mee brengt, dat zij niet alleen haar stem moeten geven, maar ook haar alles, haar Invloed doen gelden en weerbaar zijn in de geloofsverdediging niet alleen, maar ook de leer aan anderen brengen. Haar machtig wapen zij vooral het ge bed. Zg moeten hare kinderen leeren bidden voor het behoud der christelijke regeering en zij moeten vooral voor oordeelen wegnemen. Dr. Arifios zeide is tot spreekster: «de vrouwen zichzelf niet tegenweiken, dat doen anderen al*. De vrouw heeft vele goede eigenschappen, zij kan er veel mede in de maatschappij verbeteren. Men denke slechts aan hare beginsel vastheid, geloofstrouw, hulpvaardigheid, aanhankelijkheid, offervaardigheid en de liefde. Die eigenschappen gebruike zij niet alleen ten voordeele van het huis gezin, doch mede ten voordeele der groote maatschappijSpreekster eindig de met een oproep bij de vrouwen om op Ie roeien tegen den hedendaagscheu stroom om alles uit te voeren wat door de Roomsche voorouders is opgebouwd. Ten slotte sprak Pater Felix Otteo. Ons geloof, zette spr. uiteeo, moei het fundament, het vliegwiel, de motor zijn in al onze actie. Wij moeten ons meer om de kerk scharen, immers de kerk zal niet verbleeken, ook al brengt de toekomst ons den grootsten strijd. Want hoe hoog staat de Paus tiiet boven alles uit, hoe ia Rome niet Dog steeds de plek, waar alle wegen samen komen. Wij zouden gaarne de zege ningen Gods wat sneller willen laten loopen, maar wg mogen niet vergeten, dat de sedelgke krachten der Kerk niet werken als een ctectrlsche stroom, maai in het tempo ven het mosterdzaadje, maar daarom ook krachtiger co alles omvattende. Men Vsn asn den moder- nen tijd medewerken met belde handen, maar met [beide voelen in de Kerk, en de oogen op den Hemel gericht. Het electrale licht mag niet het awakke licht der Godslamp dooven, en de moderne mensch vergete niet, dat «r boven de donkere lucht der fabrieken een heldere eeuwige sterrenhemel schittert en dat er een lange weg is, die naar het eeuwig geluk voert. Vroeger waren wij te be scheiden en vergaten wij. dat wij sterk moeten tap. Onze vaderen liepen te veel op pantoffels en de wapenrusting werd te gaarne voor een hulsjasje wisseld. De lijd is nu wel voorbij, n korne nu niet voor in de plaats i tijd van ovcimoed, maar een fier Roomsch zelfbewustzijn zij het wsclu- woord. Wat zijn wij niet vooruitgegaan. WIJ hebben Roomsche ministers en een Roomsche premier, die er, minstens gezegd, zijn mogen. Wat gingen wij vooruit op onderwgsgebied, ja zelfs het ideaal eener R. K. Universiteit is tast- Zijne rede verder ontwikkelende, zet spr. uiteen, dat het geen valsche vermenging Is, godsdlenstpolitiek, al leggen onze tegenstanders dat ook. Men zie mast eens naar het program van den Vrijheidsbond, waar het luidt: «Wij erkennen de waarde van het geestelijk godsdienstig leven voor den Staal*. Het geloof moet de stuwkracht van alles zgn. Spr. denkt daarbij aan de woorden van jhr. Ruys de Heerenbrouck, die eens betoogde, dat de scheidslijn, die zich in conciete gevallen verflauwen kan, een scheidsmuur wordt als het om groote beginselen gaat. »Met vollen stoom vooruit r, «oo beëindigde spr. zijn rede, «bidt en werkt*. Onze tijd heeft gebrek aan Idealen. Ons zichtbaar ideaal, ons Roomsch geloof uite zich fan, niet alleen in de binnenkamer, naar ook naar buiten. - Een gezelschap keerde 's middags met de Gooische stoomtram naar Am sterdam terug. Tusschen Hakkelaars, brug en Muiden weid een Hagenaar van de tram geslingerd en een eind weegs meegesleurd. Te IJmuiden doet zich thans het eigenaardige feit voor, dat aldaar wagons visch uit Duitschland aankomen om in de hallen te worden geveild. Voorheen werd de visch uit IJmuiden naar Duitsch land verzonden. -Op de vuilnisbelt te Groningen is een jongen doodgebleven, vermoedelijk ten gevolge van inademing van giftige dampen. In de gemeente Houten doen zich verschillende gevallen van pestziekte bij de varkens voor. De ziekte draagt een besmeltelgk en kwaadaardig karakter, 's Nachts hebbeo ongenoode gasten bezoek gebracht aan het Paviljoen het Vondelpark, dat wordt geëxploi teerd door de firma J. Somerdgk Bussink. Zij zijn vermoedelijk aan de achterzijde door het keukenraam naar binnen ge komen en hebben hun slag geslagen een bureau, waaruit zij hebben mee genomen een bedrag van 1180 gulden aan Hollandsch geld en 300.000 marken. Voorts waren van hun gading kristallen flacons. Delftsch aardewerk met gouden beslag, zilveren en gouden horloges, juweelen oorringen en andere sieraden, Bovendien een aantal gouden tientjes vijfjes. De politie stelde een onder zoek in, doch slaagde er nog niet in de daders te ontdekken. Twee als heer gekleede individuen, die op een rijwiel gezeten waren, trachten op den weg Leuvenum Ermtlo een bediende der Geldersche Graanhandel ro tasch met f 1800 te berooven. Zij sneden eerst den voorband vao zijn rijwiel stuk en daarna de riemen van de geldtasch. De bediende, dreigde toen ben neer te sullen schieten, waarop sij hem de tasch lieten behoud :n en in de bosschen verdwenen. Het onmiddel lijk ingestelde ondersoek, leverde tot toe geen resultaat. Een min die alcohol veel gebruikt, wordt door ziekte 'teerst gefnuikt, Tengevolge van ruzie ontstond een ■echtpartij te Rotterdam. 4 Personen liepen verwondingen op. 2 hunner «sten naar het tiekenhuis worden Te Hengelo is een perceel bewoond door een fabrieksarbeider uitgebrand. Een 6 jarig jongetje heeft bij afwezig held van de ouders, waarschijnlijk met kaarsje gespeeld en op den solder daar aanwezige stroo aangestoken. Door den rook schijnt het bewusteloos geworden te sijn. De politie vond later het verkoolde Igkje. NIEUWSTRAAT 10 ST00VESTRAAT 8 AMERSFOORT Administratie Korte Gracht 8 STOOM-APPENDAGES PIJP-AFSLUITERS D PAKKING EN VERDERE MACHINEKAMER BEHOEFTEN Tel. 169 Vlasakkerweg 52D Te Witten Is tijdens een onwevr de blikaeqi geslagen in een groote boer derg welke geheel Is afgebrand. Het •e was in de welde. Te A ze wijn is ook een boerderij door den bliksem getroffen en geheel afge Tweeden Pinksterdag Is de 45-jarlge metselaar C. Klijn uit Soest, te Laren tengevolge van een aanrijding door een motorfiets onder een juist passeerende stoomtram geraakt, met het noodlottig gevolg, dat hem beide beenen werden afgereden. Per brancard is de onge lukkige naar het R. K. Ziekenhuis ver voerd, waar hij nog deselfde avond aan de bekomen verwondingen Is overleden. De man was vader van 8 kinderen. Te Lieshout kreeg de chef machinist aan het Wilhelmlnakanaal een swaar voorwerp op het hoofd. Hij was ter stond dood. In de *R. K. Vakbeweging* wordt medegedeeld, dat het R, K. Vakbureau op de 1 Ir Jaarvergadering op 30 Mei a.s. een bestuursvoorstel zal behandelen, om In haar Bestuur een rechtskundig' economist op te nemen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, bij aanneming van dit voor stel, prof. mr. J, A. Veraart als soo- dauig te benoemen. In Drente heeft het Eersten Pinkster- dag ongemakkelijk geonweerd. Op ver scheiden plaatsen heeft de bliksem brand gesticht. Te Peelo zat de familie M. om de tafel. Bij een hevigeti slag vielen twee kinderen op den grond. De blik sem was door den schoorsteen binnen gedrongen, had de twee kinderen ge raakt en was door de op een kier staande deur weer verdwenen. Alleen een splinter was er van de deur, terwijl de verdere familieleden ongedeerd bleven. De kinderen, een meisje van 16, en een jongen van 14 jaar, bleken bewusteloos le zijn. Het meisje ia zoo goed als hersteld, de jongen is een paar dagen bewusteloos geweest. The World's best motor cycles Motoring; on a Douglas Better than medicine Utrechtacheatraat 25 Tol. 81 Amerafoort. Zaterdags nA 1.00 uur Amersfoort Rflrunt Novarum. Zoo vieren wij hier dan 22 Mei het 6e lustrum, de herdenking van het 30 jarig bestaan der Encycliek Rerum Novarum, de Roomsche grondwet in den strijd >or de maatschappelijke hervorming. Herdenken wij dit feit naar waarde, aar ook waardig. Bedenken wij vooral, dat wij heden n dage leven in een tijdperk waarin de toepassing der leer neergelegd in Rerum Novarum, in de praciijk aan de Stellen wij ons tevens goed voor oogen, datde toestand waarin wij thans leven in w czen zeer veel overeenkomst oont, met dien, waarin de Encycliek icheen, vooral wat betreft de weinige, moreele kracht en geestelijken rijkdom der massa, waardoor het drijven der socialisten naar een richting, welke wij principieel moeten verwerpen, daar zi) onrechtvaardig ia en oict ti deele, maar eerder ten nadeele der ia zou blijken steeds grooter wordt, ais gevolg waarvan onte strijd voor de hervorming van het economi sche deel der maatschappij steeds meer dere Inspanning elscht. Van volle beteekenis rijn dan ook thane nog da woorden door Leo XIII worden geen bestellingen meer aan huis bezorgd. Hoofdagent „Aoit«l"-Bieren, Hebt U een Taxi of Auto noodig Amersfoort. de Inleiding van sijn Encycliek neer geschreven Wat groote belangen bij dezen strijd op het spel staan, blijkt hieruit, dat lil) de gemoederen in hevige spanning houdt, tevens houdt hg den geest der geleerden, de vergaderingen der vakmannen, de bijeenkomsten van het volk, het onderzoek der wetgevers en de beraadslagingen der vorsten betig, zoodat thans geen enkele aangelegen heid gevonden wordt, zoo gewichtig dat tg met meer kracht de belang stelling der menschen boeit*. ii er ook thans wel iets rijn. wat de gemoederen bezig houdt, dan juist het herstel der economische orde en het daarin plaatsen van den arbeider op de hem toekomende plaats En wanneer wg dan siert, ho: van verschillende lijden de werken onrer ge leerden en de vruchten van race wet- gevers-op sociaal-terrein worden gesa boteerd en gehoond, wanneer men ooi verwijt, dat wij te veeleischend zijn en de rechtvaardigheid uit het oog ver liezen wanneer wg ona self hooien toeroepen dat wg ona niet meer la de lijn bevinden, door Rerum Novarum aan gegeven, dan behoort daarop een ent- Ken antwoord, dat inhoudt het bewgs, dal wg enkel willen worden geleid door hen, die Rerum Novarum tot groodalag hunner handelingen nemen en tevena door hulde te brengen aan hen, die hiervoor gveren of geijverd hebben. Drmonstreeien wij den uit geheel ons hertonze hulde aan den schepper van «Rerum Novarutns Z. H. reu» Leo XIII z.g. Onze verknochtheid aan den inhoud onset grondwet en aan hen, die ons volgens desen inhoud trachten te been gen op de plaats en op het peil waarop wij hooren.

De Eembode | 1921 | | pagina 1