AUTOMOBIEL- DONNE EN MOTOR OLIE Tel IM 11 verzegelde bussen Vlasakkerweg 52" Het BeBtuur van de Nutsspaarbank te Amersfoort deelt mede dat de ope ning der gereorganiseerde spaarbank ia het nieuwe gebouw, Utrecl tscheweg op Dinsdag, 31 Mei a.s. des voor- middags te half 11. ure zal plaats hebben. Ten bate der «Centrale van de R.K. Meisjespatronaten,te dezer stede zal op 18 September e.k. een liefdadigheids- verlotiag van kunstvoorwerpen worden 3 iets, De loten zullen tegen den f0.25 per stuk langs de huizen te koop worden aangeboden en bij verschillende winkeliers alhier verkrijgbaar worden gesteld. Op een nader te bepalen datum worden de prijzen in een der zalen van het Patronaatsgebouw Zand ten toon gesteld. In de Hendrik van Viandensttaat is gevestigd het Bondsgebouw van den Ned. Bond van Gem.-Ambtenaren.Direc, teur van het Bondsgebouw is mr. H. J. van Urk. Aan de Universiteit te Utrecht, slaag de voor het doctoraal examen Rechts wetenschappen P. J. Kooiman. De 82-jarige C. v. d. Veer, die 's avonds op zijn land aan den Heili- genbergwegiarbeidde, bleef plotseling Aan de Internationale school voor Wijsbegeerte worden van 4 Juli tot 17 Sept. niet minder dan 22 Zomer-cur- sussen gegeven. Kaasmarkt. Aangevoerd 52 wagens bevattende 125400 Kilo. Prijs f56 tot f67 per 50" Kilo. Handel vlug. Een Razzia waard. We hebben nu en dan eens wakker schrikt, een oogenblik verbluft staat, om daarna het kloek besluit te nemen «aanpakken, zóó mag het niet langer voortduren De statistiek wijst uit, dat er een 360.000 nummers van neutrale, d. w. z. liberale en socialistische kranten jaar lijks komen in de roomsche gezinnen van Amersfoort. Zie eens goed: 360,000. Driehonderd zestigduizend van blader, waaronder vooral Courant' moet genoemd, die partijdig zijn op politiek materialistisch op godsdienstig en platnaturalistisch op zedelijk gebied, komen in handen van zooveel katholieke personen, neéo, in handen van veel meer katho lieke personen, want ze komen in huisgezinnen. De katholiek, die zoo straks zijn stemming moest betuigen met het oi redend woord van den priester, die predikte tegen de ongodsdienstige ne trale pers, komt thuis en herneei zonder blikken of blozen de neutrale krant. Hij maakt zich wijs, dat hij dit blad noodig heeft voor zijn zaak) of zich ontwikkeld genoeg om w verkeerd in staat te weerleggen. Bescheidenheid is toch maa; schoone deugd. Baron Van Wijnbergen zegt neer men »De Maasbode gedurende eeaigen tijd vergelijkt met de liberale bladen, zal men moeten bekennen, ds dit blad zeker niet bij de liberale pet ten achter staat, en ik moet dan ook nog van iemand vernemen, dat gelijking met liberale courante Maasbode* niet in alle opzichten vol deed..: En Mgr. Leijten z.g, zeide: «Men zegge niet, dat men om zijne zaken bepaald ons vijandige bladen i sen kande tijd, dat die reden althans voor sommigen gelden kon, is voorbij, en naar wij hopen en wat God geve, onherroepelijk voorbij.* En de >bescheidenen«, of beter en juister gezegd, de domme neutrale bladen-lezers, mogeo eens luisteren naar deze woorden van onzen Aarts bisschop, Mgr. v, d. Weteri Door onze geloovigen wordt nog altijd veel te weinig de groote, de machtige en alles beheerschenden in vloed van de pers, met name van de dagbladpers, begrepen. Men beselt niet genoeg, welk een machtigen invloed zoowel van de goede als van de slechte kranten, uitgaat. Hoe is het anders te verklareo, dat zooveel katholieken nog altijd hun steun onthouden aan de katholieke bladen, terwijl ze door abonoemeoten, door advertenties bladen steunen, welke niet slechts onkatholiek, maar beslist anti katholiek zijn, en welke zich telkens weer den kalholieken godsdienst in een hatelijk daglicht te stellen En onder de katholieken, die sttun verleenen aan die ons vijandige pers, worden er gevonden, die als voorman nen willen doorgaan in het bevorderen der katholieke belangen. Bedachten dezen toch onverantwoordelijk zij handelen, door den vijand te steunen in het machtigste wapen, waarvan hij zich bedient de Katholieke Kerk te bestrijden. Het dagblad toch is de kracht de partij, is het groote middel r elke partij om propaganda te maken voor hare beginselen. Vandaar dat er geen party is, noch op godsdienstig, noch op politiek ter rein, die niet allereerst zorgt een blad te hebben voor hare richting. Dat blad moet dan ook dienen de beginselen, welke worden voorge staan, ingang te doen vinden, om volgelingen voor de partij te winnen. De krant immers is de huisvriend, de vertrouweling, die alle dagen zijn lezers bezoekt, hun zijn zienswijze mede deelt en opdringt, De krant spreekt en redeneert eiken dag met hen, zij geeft haar beschouwin gen, zet haar meening uiteen over de gebeurtenissen, de vragen van den dag in cén woord, zij licht haar lezers voor bij alles, wat hun belangstelling kan En het spreekt wel van zelf, dat die voorlichting gegeven wordtin den geest, in de richting van het blad, overeen komstig de beginselen, welke door het blad worden voorgestaan. Wat dat voor katholieken beleekent Dat een katholiek, die een trouw lezer is van onkatholieke bladen, misschien onbewust, maar zeer zeker, ook al neemt hij trouw zijn godsdienstplichten waar, geen oprecht katholiek is in zijn oordeel over de groote vragen van den dag zoowel op godsdienstig als op poiiliek terrein. Dat hij noodzakelijk de toewijding verliest, waarmee hij als katholiek de katholieke zaak moest dienen, omdat hij omtrent de katholieke kerk, haar reven en haar werken verkeerd of nminste gebrekkig is ingelicht. 360.000 nummets van neutrale bladen oeten verdwijnen uit de roomsche handen. De krachtige Roomsche Garde ruimde reeds een drieduizend. De Roomsche Garde gaat een Razzia beginnen tegen de neutrale pers in roomsche handen. Als voor ons Katholieken*, zeide Mgr. v. d, Ven z.g., «in onze dagen ergens eendrachtige samenwerking noodig is, dan gelooven wij wel te mogen zeggen, bij de pers.» Katholieken begrijpt dezen plicht. De Roomsche Garde mag op uw mede werking en steun rekenen. H. B, 't Encycliek-feest. Zorgzaam voorbereid onder leiding van een organisator met goede kwali teiten, is 't Amersfoortsche Encycliek- feest Zondag prachtig geslaagd. Mooi zonnig weer begunstigde de viering, die een openbaar, demonstra tief karakter had. Naar Roomsche zede 's morgens met gebed en offerande begonnen, werd de middag als 't ware een wapenschouw van 't Roomsche georganiseerden leger. Wat in dertig iaren tijds groeide aan stands- en vakorganisatie, aan ve eenigingen van sociale beteefceni konden we lezen in het Gedenkboek der Katholieke Sociale Actie, dat alle Roomsche Amersfoorters moesten koo- pen als een souvenir van blijvende Maar Zondag zagen we de levende assa, zagen we de mannen rn. de jongelingen en de jongedoch- ters, leden van de talrijke corporatien op elk gebied, vereend optrekken en getuigen van hun catholiclteit in het openbaar. 't Zand was 't verzamelpunt der be toogenden. Prompt op tijd kwamen de deelne- ers opzetten' en door de voorbeeldige orde en regelmaat was in een minimum n tijd de groote stoet gevormd, 't Beruchte Amersfoortsch kwartiertje werd niet gebruikt la minute zette stoet zich in beweging. Opwekkende muziek verzekerde een goed marsch-tcmpo fier en big trokken honderden en honderden door de stra- n van 't oude Amersfoort, dat zoo'n ting van Roomsche vitaliteit nog romer aanschouwde. Roomsche blijdschap bezielde allen die blijdschap gaf aan den stoet een aspect, hetwelk bij andere demonstra-, lies meestal totaal ontbreekt. geen snjjdende strijdkreten, geen haat-zaaiende leuzen en kernspreuken, blij getuigen voor de begin selen van rechtvaardigheid en liefde, bij volle toepassing waarvan de kranke icnleving heil zal wedervaren, iclangstellenden bij honderden langs de straten en wegen geschaard, zagen de kleurige en fleurige ommegang met vlaggen en vanen en banieren trekken naar het meeting-terrein aan de Vlas akkers. naast 'l St. Alfonsushuis, waar reeds een groote menscbenmassa de komst der betoogenden verbeidde. Op het terrein verdeelde de stoet; zieh in afdeelingen die rond twee spreekgestoelten zich groepeerden. Door leiders van K. S. A. en Room sche Garde ingeleid, spraken dan Pater Wouters, mr. Jan van Best en C. J. Kuiper over de »Rerum Novarum,-. 't Is niet wel doenlijk hier uitvoerig weer te geven den inhoud der pakkende redevoeringen door deze sympathieke sprekers gehouden. En verkort v gegeven mist men wat kleur en leven geeft aan zoo'n betoog. 't Zij genoeg te constateeren, dat de honderden en honderden die zich rond de bevlagde tribunes te luisteren hadden gezet, met onverdeelde aandacht de sprekers volgden ten einde toe en i zuinig waren met applaus wanneer nu en dan een geestige boutade of markante uitspraak meer in het bizonder werd geapprecieerd. De beleekenis van de »Rertim Ni varum«-encyc!iek als de grondwet voi allen arbeid ten behoeve van den op bouw eener nieuwe samenleving werd den hoorders glashelder getoond. Zoo ook de onmogelijkheid, buiten het christendom om, met andere stelsels te komen tot het geluk en den vrede op maatschappelijk gebied waar millioenen met zoo groot verlangen uitzien. Dc wereld, los van 't christendom, gaat ten onder door 't woelen en drijven der ontketende hellemachten die 's i schen hartstochten tot de zonde drijven en den chaos verwekken. Tegen de roode Internationale die onmachtig en verdeeld in zich, slechts in staat is tol vernietiging en geweld door haat gedreven, staat volgens Pater Wouters de zwarte Internationale, die haar volgelingen niet den hemel op aarde belooft maar den mensch sterkt in de beproevingen des levens, en leidt naar het Hemelsche vaderland, - de Eeuwige Gerechtigdheid heerscht en de Liefde allen en alles vervult, Na de redevoeringen werd weer ge zongen van Roomsche Blijdschap en werd mcdedeeling gedaan van verzon den en ontvangen telegrammen. Z.D.H, Mgr. H, van de Wetering. De Katholieke Organisaties van Amersfoort in feestvergadcring bijeen, herdenken in innige dankbaatheid de uitvaardiging der Encycliek Rerum No varum en betuigen hunne kinderlijk! onderworpenheid aan de leiding der Kerkelijke Overheid. De Centr. Prop. Club der K.S.A. De Aartsbisschop seinde terug: DaD baar voor bctuigingjvan trouw, meek il Gods zegen af over verga- erden-en uwe Katholieke organisatiiin.v Aan H.M, de Koningin werd de vol gende depêche gezonden «De Katholieke organisaties Amersfoort ter gelegenheid eener En cycliek-meeting bijeen, betuigen uwi Majesteit hunne gevoelens van trouv verknochtheid aan het Oranjehuis.! daarop het vol- Het Loo kwaï gende antwoord Hare Majesteit draagt mij op Ka tholieken organisaties haar dank over brengen gevoelens neergelegd telegram. Ten Broeckc-Hoekstra, Adjudant.* In volmaakte orde verliet de stoet het meetingterrein en trok weer stad waarts. De deelnemers marcheerden door het Soesterkwartier en bereikten ten slotte het punt van uitgang't Zand, waar men uiteenging. Te zes uur was er in de parochie kerken een plechtig Lof, waaronder den lofzang *Te Deum )audamus« werd aan geheven als uiting van dank. Tegen 8 uur stroomden dc vergader zalen weet vol, Talrijker dan mocht worden verwacht na zoo'n emotie-vollen middag kwamen de Roomsche Amers foorters bijeen in blijde feeststemming. Pater Wouters sprak in 't Patronaat aan het Zand; Pastoor Beerman in St. Jozef en de heer Xijkamp in 't St. Hcnricus-Palronaat. Er werd ge zongen en gejuicht cn menig pittig 'oordje geuit. Alles saamgevat kan naar waarheid orden getuigd: «Koomsch Amersfoort heeft 'n schoon feest, waardig gevierd.» :re aan de Roomsche Garde, die knap stuk organisatorisch werk leverde. Van de activiteit dezer propa gandisten mag nog veel worden ver- ■acht. En ten slotteMogen de goede en schoone lessen Zondag gehoord in prac- tijk worden gebracht. Want noch 'i schoon gebaar, noch 't mooie woord is voldoende daden worden gevraagd plichtsvervulling over de geheele linie. Amersfoort, Mei 1921. CATHOLICUS. Ondertrouwd: H. v. d. Zee C. C. v. d. Zee J. Radstok v. d. Woord J. A. v. Putten Geijteobeek G. v. d. Vlag i M. v. d. Ende N. Plomp en H. de Boer. GehuwdG. J. J. Broez d. Kolder C. Lulling en E. Hoogen- dijk P. J. F. Borgts en M. J. A. v. Ruitenbeeek M. de Regt en A C. Bongers. Overleden: Willem Egbcrs, 71 j. echtg. v. C. d. Winkel Arijntje Kel der 57 j. wed. v. M. Honing Sijmen Pieter Ottes,. 68 j., echtg. van A. Deijs Evert van Surksum, 5 m. Hen- drika van Schicveen, 68 j. wed. v. A, v. Amerongen Andries v. d. Kraan, 60 j. echtg. van W. Kraak Jacob Loe- wer, 28 j. Lisette Juliane Cornelia Herrmann 60 j. echtg. van A. W. Pol- man Aafke Kerkhoven, 82 j. Bamevtld Geboren Jan Bernard, z. v. B. Even- huis en M. C. Enter Geertruida Maria en Maria Antonia, drs. v. H. B. Wille- mars en M. H. Hilhorst - Femia, d, v. G. Westerbroek en F. v. d. Veen Maria Cornelia, d. v. H. J. Erkes cd M. C. Taling Jan Dirk, z. v. A. v. d. Hudding en J, v. d. Berg Heintje, d. v. H. v. d, Glind en H. v, Duinkerken. Antonia Petronella, d. v, H. Drieën- huizen en L. J. M. v. Oort Wijnanda, d. v, E. v. Voorthuizen en H. Veld huizen Reindert, z. v. G. J. Kamp- horst en P. v. d. Visch Jannetje, d. v. H. Broekhuizen en G. Oosterman Johanna Hendnka, d. v. H. Rosman en J. H. Blits. OndertrouwdJ. v. Ramselaar en J. G. Bos W. Kranenboig en J. Schut. Getrouwd: G. Hol en W. v. Domp- seler J. Vos en M. Termaten W. v. Middendorp en A. v. d. Hazel. Overleden: Jannetje Jansen, 58 jr., geh. met T. v. Middendorp Gerrit Borstboom, 17 m. Jan v. Vulpen, 43 jr., geh. met H. Brunekreeft. Doorn De ex-keizer moet, aan gemeente belasting over 1920 (dus acht maanden) vijf duizend gulden beulen. In het smalle haventje te Wijk bij Duurstede ligt sedert eenigen tijd een klein stoomjachtje van den Ex-Keizer. Het is een bruin bootje van enkele tonnen inhoud en draagt geen Nu en dan begeven de Ex-Keizer of andere leden der familie zich per auto naar Wijk en maken van daar uit met het bootje kleine tochtjes op de Lek. €emnes Geboren horst en R. Hendrikus, Boogland Vrijdagavond had ter hoogte van Tol Grootweede een aanrijding plaats van een motorrijwiel met een fietsrijder. Deze laatste werd over de straat geslingerd en bekwam daarbij nog al ernstige kwetsuren. Het schijnt dat de motorrijder wegens het harde rijdeD 'et van alle schuld is vrij te pleiten, Moge het dan voor hem een les zijn het vervolg niet meer door zijn oeste vaart 's Heeren wegen onveilig te maken. Caren GeborenBartholomeus Johannes J. B. Majoor en Chr. E. Antoinette Maria, d. n A. M. v. Dijk. Dekema en S. M. Uit den Omtrek Baarn Geboren Gijsberlje, d. v. M. Ouder dorp en G. v. Schalm Maarten Bas- v. T. Verboom en A. A. M. Klop Antonius Maria, z. v. J. J. W. v. Dijk en A. Heemskerk Hendrika Maria Carolina, d. v. M. Ban en M. Esmeijer Henri Rudolf Marie, z. v. Beuker en M. H. Verspyck Evert, z. v. I'. Makkes en A. v. Gin- - Tcunlje, d. v. J. Camper en Suik Jan Hendrik, z. v. Ph. An- driessen en T. Roest Leo Alphon- z. v. M. de Zwart en G. Hilhorst Hendnkus z. v. J. Schouten en E. Maria, W. Hagdi G. Hamdoiff Ondertrouwd Ch. Stevens. Overleden C. Klein, echtgen. v. G. H. H. Schuiling, 45 j. Utrecht Aan het fort Blauwkapel is men druk bezig met de werkzaamheden spoorwegverbinding tusschen de lijn HilversumUtrecht en de lijn Amers foortUtrecht. Komt deze verbinding gereed, dan zullen de treinen Hilver sum Utrecht het Ccntraal-Station Utrecht kunnen binnenrijden, waar de lijn Blau' kapelMaliebaan Lunetten hare waarde heeft verloren. Meindert, z. v, H. v. Zoeren en H. v. 't Veld Grietje, d. v. F. Bakker en O. v. Essen Marinus, z. v. A. C. Krnkamp en A. v. d. Kamp Her- manus, z. v. H. v. Oostrom en J. H. Hulstijn, Ondertrouwd: D. de Jong en E. v. Es J. Kas en W. v. d. Brink A. v, d. Veen en'G. v. d. Burg H. Brons en E. Mulder. Gehuwd F, F. v. d. Nifuwenhuizen en E. A. P. A. v. Lit;— W. v. d. Pels en J. Melgert, Overleden Heintje Klonipenhouwer 10 m. Jan Hooijcr, 81 j„ wedr. v. M. H. Vaarkamp. Op de markt: 95000 st. eieren f 8.50 k 19.30, 17 schrammen f50 a f 60, 60 biggen 425 ;i f30, 118 runde- iien £350 a (750, 5 schapen f 20 fi f 40. 3 6 Duchtere kalveren 115 a f24. Binnenland. Op de jongste markt te Emmen zijn de laatste partijen eieren, tenge volge van de achteruitgaande prijzen, verkocht a vijf cent per stuk. Te Amsterdam zijn thans 6500 woningen in aanbouw. De toonlcwestie in de venen is op gelost. Thans wordt 75 pCt. van het loon van 1920 uitbetaald. In De Nederlander van 30 Maart j.l. verscheen van de hand van eene dame uit Baarn eene mededeeling over een massa-optreden van kleine spinnen en spinrag tusschen Ecmbrug en Hoog land. Dr. A. C. Oudemans, burge meester Weertstraat 65, te Arnhem, is bezig over dat natuurverschijnsel alle mogelijke gegevens te verzamelen. Hij verzoekt daarom beleefd allen, die in staat zijn hem meer gegevens daar omtrent te verstrekken, met hem in briefwisseling te treden. Heeft iemand een of meer van die spinnen verzameld, dan is toezending daarvan zeer gc- weDscht. Alle onkosten worden gaarne vergoed. Heeft iemand op andere tijden en andere plaatsen iets dergelijks ont moet, dan zuilen ook mcdedeelingen daaromtrent zeer welkom zijn. Waarschijnlijk door middel van een valschen sleutel, heeft inen zich, tijdens afwezigheid van den directeur der Land- kolonie van het Leger des Heils, ge legen onder Luntereri, toegang ver schaft, tot diens woning, waarvan de bovenverdieping totaal is leeggeplun derd. Aan bedden, matrassen, dekens, vorken, lepels enz. is voor een waarde van stellig f800 gestolen. Het gestolene is vermoedelijk per handkar vervoerd. Correspondentie. Aan eenige inzenders van ingezonden stukken wordt medegedeeld dat hun schrijfsel niet voor plaatsing in aan merking komt. De kwestie waarover wordt gedisputeerd is voor ons van de baan. Redactie. Naar wij vernemen kwamen Maan dag een tiental eerwaarde Zusters zich hier vestigen voor de wijkverpleging. Het zijn zusters van de Congregatie H. Jozef van Amersfoorr en zij en haar intrek in het perceel aan de Ganzenmarkt no. 14. Den Zeereerw. heer L. v. d. Heij den kapelaan der parochie van St. Mar is is opgedragen het bouwen van i nieuwe kerk aan den Jutfaaschsnweg. Prof. dr. ]os. Schrijnen is van Rijks wege benoemd tot buitengewoon hoog- leeraar in de AlgemeeneTaalwetenschap in de Universiteit te Utrecht. Prof. Schrijnen was reeds sedert 1910 in deze Universiteit werkzaam, eerst als lector, daarna als bizonder hoog- leeraar in de Vergelijkende Klassieke Taalwetenschap en in de Cultuurge schiedenis der Christelijke Oudheid, vanwege de St. Radboudstichting. Kaasmarkt. Aanvoer 170 wagens wegende 36720 Kg. Eerste kwaliteit f64 il f68. Tweede kwaliteit f56 :i f63.50. Rijksmerk f66 'u f73. Handel niilurk GeborenHermanus, z. v. J. Bouw meester en C, Bouwmeester Willem j GEMEENTE AMERSFOORT Gevestigd. Mietje Hilhorst, 96, R.K., van Soest naar Bloemendalschestraat 37. Philomena v. Hoek, 00, R.K., van Tilburg naar Muurhuizen 8. Neeltje v. Dijk, 48, R.K., van Am sterdam naar Hooglandschewcg 1. A. Hausel, 93, Ev.L,, van Amsterdam lar 2e Inf.kaz.str. 9b, ambten. X. S. Hendrika v. Dijkhuizen, 07, N.H., v. N'ijkerk naar Leusderwcg 280, Johanna Wijk, 08, R,K,, van den Haag naar Berkcnweg 5. A. Eckerlein, 56, N.H., van Harder wijk naar Hellestraat 13. Cornelia v. Lier, 93, R.K., van Rot terdam naar P.Pijpersslraat 45. Kinderen Kanters, 10, 11. R.K., van Duitschland naar Zandbergen. Kindeten Doesburg, 06, 05, N.H., van Ttel naar Zandbergen. Everdina Jas, 63, van Amsterdam naar P. Buyslaan 5. S. v. Zuiden, 66, N.I., van Hooge- veen naar Varkensmarkt 15a, A. v. d. Woude, 07, R,K„ van Zeist naar B.Wuytierslaan 38, arbeider. A. Tulp, 65, N.H., van Biissum naar Arnhemscheweg 21. Wed. J. Lammerls v. Bueren, 44, N.H., van Utrecht naar Arnh.weg 68. A. Schoonwater, 02, R, K. v. Utrecht lar Havik 25, magaz. bed, Amino Ludcrt, 77, Ev.L.. van Hil- :rsum naar Vlasakkerweg 12, Direct, f. van Houten 86, van Zeist naar Lajrgestraat 31b, controleur Hair, 85, U.K., van Arnhem Tulpstraat 7, opzichter M. Crommelin, 51. N.H., v. Xijmcern Utr.weg 20. v. d. Bunt, 60, N.H., van Hoe velaken naar Monriikenpad 63, landb, J. Bouwmans, 02, R.K., van Bergen op Zoom naar Westerstraat 11(', arb. A, Bordes, 75, van den Haag naai eusderweg 173, werktuigkundige J: Blaauw, 47, X.H., van deti Haag tar Javaslraat 24. G. Brouwer, 00, N.H., van Hilvcr- im naar kazerne, soldaat. C. Blanksma, 99, N.H., van Bols- ard naar Aldeg.straat 72, winkelbed. Jannetje, 97, N.H., van Amsterdam lar A. Paul.laan 13, dienstbode A. v. Wijngaarden, 03, N.H., van Kampen naar G. Douslraat 21 Dorothea Weidner, 58, Ev.L,, van Amsterdam naar Bergstr. 8

De Eembode | 1921 | | pagina 2