DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN DINSDAG 12 JULI 1921. 35ste JAARGANG No. 30. Langegracht 28, DB EEMBODE verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week in gaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw sr handel en nijverheid 6lj geregeld adverteeren. AdvertentiSn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaal9 kan niet worden gegarandeerd. Werk is eervol en spaarzaam heid een deugd. Ooer Opvoeding. (Ingezonden.) I. Aan Opvoeders. Het groote belang dat baast leder heeft bij groDdige kennis van de hoofd zaken der opvoeding (de opvoeding is immers van buitengewoon gewicht voor het hedene en toekomstige slacht) rechtvaardigt aanstonds artikel over dit onderwerp in de krant' 't Kan dan ook niet anders dan gunstig op de lezers werken, dat ze in hun krant van-tijd-tot-tijd aan de grondwaar heden van de opvoeding herinnerd wor den, hun daardoor gelegenheid biedend hunne opvoedkundige denkbeelden verhelderen eu te verdiepen, hun in het besef van de groote beteekenis van nog te versterken. Wel heeft de krant qua krant, d.i, als geschrift voor geestelijk en maatschap pelijk zeer uiteenloopeode lezers, op de eerste plaats er rekening mee te houden dat ze geen vak-kundige be- toogen over dit onderwerp voordraagt, mBar op populaire wijze datgene ervan behandelt dat de algemeene belang stelling verdient. Welnu, zóó zullen we dan ook trachten te schrijven. Merkwaardig, ja, bevréémdend zelfs, lijkt 't op 't eerste gezicht dat, nog in meerdere mate dan voor de politiek voor de opvoeding geldt„zooveel hoofden, zooveel zinnen.» Ieder, schijnt 't, heeft zooz'n eigen gedachten (juister misschiengevoelens) over dit onder werp. zoodat men haast zou gaan twijfelen of wel eenheid van gedachten- en gevoelen te bereiken is. De merk waardigheid van dit verschijnsel bevreemdende ervan, wordt onB echter heel gewoon en vanzelfsprekend als inzien dat die verschillende meeningen doorgaans de bijkomstigheden betreffen, bijkomstigheden die klein te zijn aU we ze stellen naast h( tifiele, de hoofdzaak, van de opvoeding Laten we daarom alvorens verder te gaan, 'n antwoord geven opwat onder opvoeding verstaan. Voor ons dit geen vraag heeten't isdoor leiding anderen er toe te brengen, zelfstan dig, 't kwade telaten en 't goede doen ;totgoede Christenen tc vor 01 Over het, in deze omschrijving van I begrip „opvoeding", uitgedrukte doel zal, gezien dc godsdienstige grondslag waarop 't steunt, geen meeningsver- schil bestaan, zoodat we hierbij kunnen konstateeren dat eenheid in 't beginsel, eenheid in de hoofdzaak, zonder twijfel aanwezig is. Bij de eenheid in 't hoofdzakelijke hall-houden willen we echter niettheo retisch, en wat méér is: prAktisch resul taat was daarmee in geen enkel opzicht Alzoo, op gevaar at van meeningen uit te spreken die niet ieders instei ming hebben, willen we verder gaan ten minste 'n hoofdweg trekken, wa langs o.i. het boven-geformuleerde doel zoo nabij-mogelijk bereikt kan i den. Met nadruk zeggen we dat we niet anders dan c persoonlijke zienswijze geven, mee echter dat deze, al zal ze min-of-n van de opvattingen van den lezer schillen, in ieder geval hem tot naden ken brengt. Onze opzet Ib geenszins, anderen 'n overtuiging óp te dringen, maar, enkel-en-alleen onze ideefin méde te déélen, daardoor den lezer tot naden ken over en verwerken van z'n eigen ideelfn op te wekken. Evenmin kan 't onze bedoeling zijn 'n kompleete schets te geven die in bizonderheden aangeeft hoé de opvoeding zich moet voltrekken, helder bewust als we zijn dat de vaak zeer wijd-uiteenloopeode verschillen in aanleg en leeftijd, zoowel van opvoeders als van opvoedelingen, zich niet één standaardlype, één model, laten passen. Slechts 'n enkele hoofdlijn gen we te trekken, terwijl de bij-lijnen, telkens anders, getrokken worden over eenkomstig de individueele verschillen. Die hoofdlijn is de verzelfstandiging van het kind en den aankomenden vol wassene. Zij vindt haar uitgangspunt direkt in wat we hierboven als om schrijving van 't begrip-opvoedinggaven het kind moet opgroeien tot den mensch die zelfstandig het kwade laat, het goede doet. Vorming dus tot 'n zelf standigheid, tot 'n ieman.' die weet wat hij is en doen moet, tot een massieve Eenheid die niet door allerlei krachteo van-buiten kan worden ingedeukt, mis vormd en uiteengescheurd, Dus, de ing van 't Individu, van de Per soonlijkheld wiens «ja» en »nee« 'n overtuigd «ja» en »nee« is, kortomde ig van den Mensch, kennend praktijk brengen z'n plichten en rechten. Genoeg mensch-gelijkende telt de maatschappij reeds; er is al méér dan 'n genoeg van mensch- aardige schepsels die als kurkjes op en-neerwippen, dobberend aan deopper- vlakte-rimpelingen van den tijdgeest met dien z.g. principesveelal ideetjes, kleurig en ijl als zeepbellen, die aan gezien voor en gewaardeerd worden als: eeuwige-waarheden, terwijl ze voor bestemd zijn als zoovéle mode-verschijn sels binnen enkele jaren geheel te dwijnen. Er is reeds 'n surplus half-meoschen die noch zichzelf, noch de menschen om-zich heen kennen, en bladeren bewogen wordeo r An in deze, din in gene richting, met meer of minder kracht, al naarge- laog de „goede toon", 't «fatsoen», de «behoorlijkheid», 't »prin-ci-p< bepaalden tijd 't durft eischen. Wat de opvoeding ons brengen mo "an, de Vrouwl We hopen dat niemand van de lezers eenen zal dat we voorafgaande regels hebben neergeschreven in 'n ootboe- zemingsroes. Hun mogelijke felheid, de stuwende drang erin. vinden hunne klaring in 't helder besef van schrijver dat een menschheid van zulke Manneu en Vrouwen nooit tot stand zal komen, dat n.l. tot ztilk 'n zelfstandig heid slechts betrekkelijk zeer weinigen geroepen en uitverkoren zijn, maar eveneens in 't zékere-weten dat 't ieders plicht is, zoowel zichzelf als hen wie hij gezag en verantwoordelijkheid heefttot 'n zoo hoog-mogtlgken graad zelfstandigheid óp te voeren. T toch zal altijd nog meer dan met kroon bijna met 'n aureool c opvoedersweik sieren bijgedragen hebben tot schepping van 'n Karakter. Zijn kinderen te leeren wat goed is kwaad, is: iets; hen aari te sporen 't goed door 't voorbeeld eigen daad, is: veel; Mies is: te brengen dat, uit eigen beweging, allen tijd en onder wélke omstan digheden ook, ze hun doen- regelen overeenkomstig de eindbestem ming van den Christen. Alvorens over te gaan tot het ooroaamste trekken aangeven deze vorming tot zelfstandigheid dient te worden beoefend, willen we, voorkoming van misverstand bij raige lezers, een-en-ander zeggen gaande den aard en de grenzen vi opvoeding, 'n Vergelijking van den op voeder met 'n timmerman, tuit geeft voldoende onze opvatting aangaande kracht en uitgebreidheid van het opvoedersvermogen bij hel inwerken op z'n pupil. Mochten eenigen onder de lezers meenen dat die macht haast on-beperkt is, daarbij steunend op hun bepaalde opvatting van leuzen als »'n jong boompje kan men makkelijk buigen», «wie het kind heeft, heeftdetoe- komst» e.a., die zal, vreezei door de ondervinding moeten gedwon gen worden tot 't inzicht, dat de macht van den opvoeder beperkt is. Hij zal inzien dat men ten opzichte ,n 't kind en den jongeling n als 'n timmerman ten opzichte materiaal, dat hij bewerken kan als hij verkiest, waarvan ie maken kan wat ie dat tot in de puntjes, precies plan is. Dit timmermansstand, punt in opvoeding zal hij rasch n jaren gaan verlaten en z'n werk opvatten als tuiniers-arbeidbestaande uit het zoo zorgvuldig mogelijk bevorderen der groelomstaodighederi, door te zor gen voor goede aarde, voldoende vocht en warmte en, door te voorkómen dat schadelijke invloeden z'n gewHs nadeel toebrengen, De illuzievan z'n pereboompje perziken, of ook maar edelperen te plukken, zal hij niet koes teren. Welnu, zóó ongeveer staat ook de opvoeder tegenover z'n pupil: door n.l. alleereerst rekening te houden met den aanleg, met de eigenschappen van den laatste in hun onderlinge verhou ding, bestaan z'n zorgen in het bevor deren van de groei omstandigheden natuurlijk geestelijk opgevat) en in weren van schadelijke invloe den. Verder strekt z'n macht niet. En, er we bedanken dat 't ih de macht van den slechten opvoeder sou liggen zijn pupil tot in-z'n-aanleg te ver anderen, dan kunnen we er achteraf nog ons over verheugen dat de Scheppei Ieders dtepst-binnenateon vervreemdbaar geschapen heeft voor leder-ander. De goede opvoeder, van deze waarheid overtuigd, zal zich daarom geen illusies laken 'n natuur fundamenteel te ver- deren, 'n mensch-in-wording met weinig aangeboren zelfstandigheidsnei gingen tc doen op[ 'oeien tot 'n Per soonlijkheld. Maar,' wal hij zich tot plicht rekent is: zooveel mogelijk zwakke zelfstandigheidabeaef te ve sterken- (Einde volgt). Si Binnenland. Petrus Canislus. Daar bij velen omtrent het doel de werkzaamheden der apologetische Vereeniglng Petrus Canislus weinig bekendheid heerscht, acht het Bestuur zich verplicht over een en ander inllch- geven in de katholieke pers. vestiging en doel, middelen, leden en begunstigers, geldmiddelen laten we hier volgen hetgeen daarover In de Statuten der Vereeniglng gezegd wordt. Art. 1. Er is een Apologetische Vereeniging opgericht voor Nederland en deszelfs KoloniCn, die haren zetel heeft te Utrecht. Zij stelt zich onder de bescherming van den Z. Petrus Canisius. Art. 2. De Apologetische Vereeni ging stelt zich ten doel: de Katholieke Kerk In haar wezen en strei meer bekend te maken en tegen aanvallen te verdedigen. Art, 3. Voor dit doel tracht zij w< am te zijn a. door 't uitgeven irspreiden van naar omstandigheden irachijnende geschriften met apologe tlsche strekking b. door in bladen ei tijdschriften berichtên en aitikelen vai gelijke strekking te doen plaatsen c. door mede te werken tot de ver spreiding van boeken, waarvan di inhoud tot bevordering van haar doel kan bijdragen d. door samenwerking t vereenigingen van gelijken aard binnen- en buitenland e. door het inrichten van een bibliotheek ten ge- bruike vooral van hare leden f. door de vestiging van een Informatie-bureau, doel heeft lasteringen tegen de Kerk en kerkelijke instellingen of per- nen te onderzoeken en te weerleggt Art. 4. De Vereeniging bestaat leden en begunstigers. Leden zijn zij, die op uitnoodiging van het Bestuur zich hebben bereid verklaard werkzaam te zijn voor het doel der Vereeniging. Art. 6. De begunstigers worden in drie klassen onderscheiden a. gewone begunstigers, die jaarlijks minstens f 1 bijdragen in de kas der Vereeniging b. donateurs (donatrices), die jaarlijks minstens f 2,50 bijdragen c. bescher mende leden, die jaarlijks minstens f 10 bijdragen. Art. 7. De begunstigers en donateurs ontvangen jaarlijks een kort verslag io de werkzaamheden der vereeniging van de stnnd der kas. De beschermende leden ontvangen daarenboven de in art. 3a bedoelde geschriften gratis. Art, 8. De geldmiddelen der Ver eeniging bestaan uit contrlbutlün der begunsti ers, erfstellingen, legaten, ge schenken, toevallige baten en balen voortkomende uit de uitgave van in t. 3a bedoelde geschriften. Op de eerste algemeene vergadeiing gehouden te Utrecht 1904 bedroeg het getal leden 164beschermende leden 62 donateurs 198 begunstigers 215. Thans Is het getal leden gestegen tol 243, dat der beschermende leden tot 163, der donateurs tot 682, der be gunstigers lot 605. Sinds 1911 is Petrus Canisius be gonnen met 't gratis verstrekken van inlichtingen aan niet-katliolieke landgi nooten. In de groote niet-katliolieke dagbladen, ook In locale niet katholieke couranten werd van tijd tot tijd de volgende advertentie geplaatstNiet- katholieke landgenooten I Wie uwer kostelooze inlichting wenscht omtrent de leer en de gebruiken der Katholieke Kerk (aangaande een ol ander punt in of het algemeen), wordt beleefd verzocht zich schriftelijk te wenden tot den se cretaris der Apologetische Vereeniglng Petrus Canisius», Seminarie Rijsenburg, Driebergen. Op die advertentie kwamen in meer dan 7000 algemeene aanvragen, waar aan voldaan werd door 't toezenden van apologetische werkjesen méér dan 1000 bijzondere aanvragen, d. meestal schriftelijk werden beantwoord. De Vereeniglng heeft zelf uitgegeven 71 brochurcn van gi noteren of kleineren omvang, waaronder 10 nnnuarin (Jaar boekje van Alberdingk Thijm) en 10 vlugschriften 33 brochuren verschenen onder 't stempel der vereeniglng. Daar enboven deed de Vereeniglng nog 't licht zien het bekende Bijbeltje van Canislus «De Heilige Evangeilén en de Handelingen der Apostelen.» Sinds 1919 heeft Petrus Canisius een eigen orgaan, het apologetische maand blad «Het Schild». Prijs per jaargang f3. De geldelijke uitgaven, die de vei- iniging deed, dank aan hare begun stigers en rijke giften, waaronder dnr in f 1000, beliepen meer dan f65 000. De propaganda onder nlet-katholiekm id ten gevolge, dat ongeveer 200 hunner zich bekeerden en bij velen lenig vooroordeel werd weggrr Hoeveel bekeeringen tengevolge der lezing van boekjes door Petrus Canisius verspreid, buiten haar om door H.H. geestelijken bewerkt worden, valt niet te zeggen. Zoo nu en dan komt toe vallig 't bericht van een dergelljki bekeering ter oore van het bestuur der vereeniglng. Voor wie bovenstaand verslag lazen, onzes inziens een aansporing over bodig om aan de «Petrus Canisius Vereeniglng» moreelen en geestelijken steun te verleenen. Men kan xich op geven als beschermend lid, donateur, begunstiger der «Petrus Canisius» bij den secretaris, Seminarie Rijsenburg, Driebergen. Aan 't zelfde adres, alsook in iederen boekhandel zijn de uitgaven der eeniging te verkrijgen tegen den Icos- tenden pr(js. Vereenigingen, propagandaclubi ook particulieren, die In de gelegenheid zijn apologetische werkjes te verspreiden onder niet katholieken, kunnen ol) den tcrelaris te Rijsenburg. Driebergen ulst adres: secretaris der Apologe tische Vereeniging «Petrus Canislus») gratis apologetische lectuu- verkrijgen. Qeldersohe Vallat. In de Geldersche Staten werd ge ïnformeerd naar de verbetering der Geldersche Vallei-waterstanden door stichting van een gemaal met afsluiting van de Eem nabij Eembrugge en ver betering van de waterlossing tusschen den Kooden Haan en Amersfoort. Ged. Staten antwoordden dat zij zich tot den minister vnn waterstaat hebben gewend met het verzoek mee te deelen, of hjj in beginsel bereid is, bet toekennen een tijkssubsidie ten behoeve van uitvoering der voorgenomen plannen te bevorderen. Intusschen hadden sommige belang hebbenden de doelmatigheid der weiken in twijfel getrokken, zulks in liet bij zonder met het oog op de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee en ook zijn ten aanzien van de plaats van het te stichten gemaal bezwaren ge opperd, doch bij een dienaangaande door de beide hoofdingenieurs van den provincialen waterstaat ingesteld onder zoek bleek, dat het in economisch op zicht ernstig te betreuren zou zijn, indien in afwachting van den eventueelen invloed van de drooglegging der Zuider- op den waterstaatkundigen toestand de Geldersche Vallei de uilvoe ring der gedachte verbeteringswerken zou worden opgeschort, terwijl ook de bezwaren omtrent de plaatsing van gemaal niet gegrond zijn bevonden. Tot dusver is 's ministers antwoord ct ingekomen. In ren Kon. Besluit is de wijzi gebruik van plakzegels geregeld. Art. 12 zegt o.m,, dat de ooderteeke- naar van een met plakzegels voorzien stuk zijn handteekening met inkt moet stellen over het zegel, en tevens dag, maand en laar van gebruik op het zegel mort aanduiden. Uit deze bewoordingen werd toe afgeleid, dat men niet ander met inkt over een plakzegel mocht teekenen, zoodat feitelijk alle stukken als ongetegeld moesten worden be schouwd (en boete werd verbeurd) op plakzegels voorkwamen, was men zjn handteekening met iets anders dan met inkt had gesteld. In de praktgk was liet echter dikwijls gebiuikel^k, zulks met inktpotlood (ani- line-potlood) te doen. Bij aanschrijving heeft de minister nu aan de ambtenaren bericht, dat in deze door de praktijk gewoonte kan worden berust. kleine it Het feit is op zich zelf al ruimschoots het vermelden waard, doch bovendien heeft dit betoog voor ontwapening In kringen indruk gemaakt, omdal de (gepenalonncerdc) luitenant generaal prsctlsche argumenten gebruikt, die juist uit 'n pen als de sJjne bijsondere beteekenis verkrgen. Hij set uiteen, dat na de onliaglijk ver opgevoerde mili taire techniek, sooals die In den oorlog ia tot stand gekomen, er heelemaal geen iprake van is, dat de bewerktuiging van ten Nederlanach leger ooit van dien aard zou kunnen zijn. dar er lets van eenlg belang mee uitgericht zou kunnen worden. Hij verklaart de overtuiging te zijn toegedzan, dat het alleen de «tred* verder opgedreven bewapening is ge weest, die den oorlog verwekt heeft, en dat slechts ontwapening den vrede waarborgen kan, terwijl een nieuwe oorlog den ondergang der beochaafde wereld ten gevolge zou hebben. En hfi ijst erop, dal zeker voor ona land een bijhouden der bewapening ia finan cieel oplicht óf ten eenenmale ruïneus zou zijn óf de noodlgstc hervormingen op sociaal gebied, bijvoorbeeld wat dc volkahuiaveating betreft, zou onmogelijk maken. De wed. J. te Delft, wier man het vorige jaar op noodlottige wfze om het Teven kwam en wier zoontje de vorige week door een auto werd dood gereden, heefi thans weder een ongeluk getroffen. Haar 8-jarig zoontje is n.l. bij het spelen op een hooizolder naar beneden geslagen waardoor het ventje een been brak. Naar wij vernemen, ondervindt de stad Venlo meer dan een plaats dc nadcelen der crisis, Vele ingezetenen verlaten deie grensstad weder voor Duitscbland. Venlo zag de laatste tien jaar een teruggang van zijn inwonerital met 1500. Te Roermond is iemand de woning de winkelierster Wed. R., die sllecn thuis wis, binnengedrongen. Na haar bewuateloos gealafcvn en met handsn en gebonden te hebben, inuffelde hij alle kasten en laden na en verdween met medeneming van ruim 300 gulden. Eenlge uren later werd de winkelierster door buren in bewusteloozen toestand langctrofTen, In Waterland sterven dagelijks den tallen kippen en eenden, blijkbaar ten gevolge van het slechte slootwater. De Kijksserum-lnrlchtlng te R'dam, waar heen men een doodc «end heeft opge- sonden, hee't nu vogelcholera vast gesteld. Een 6 jarig jongetje van v. tl. S. tc Putte ia door liet spelen met een soort granaat gedood. Het lichaam was ge heel uit elkaar gereten. - Geheelonthouding Is 'i geeft grooten zegen. In Amersfoort Het Vaderland» heeft een mili tair van den hoogsten rang, luitenant- generaal Koolemans Beyncn, zich met groote stelligheid voor algeheete ont wapening van ona land uitgesproken. Hedenavond half acht reeollecde r oud-retraitanten en leden van re- traitepenning vereenigingen In de paro chiekerk van den H. l'ranclscus Xave- let Zand. Katholieke Sociale Actie. Het Bestuur van het PI. Comité >or de K. S. A. herinnert de R. K. Organisatiebesturen, die een circulaire over de reorganisatie ontvangen heb ben, aan de te houden vergadering van Vrijdag 15 Juli ten S uur in het Patro naat Elleboogsteeg. Kaasmarkt. Aangevoerd 87 wagens bevattende 18700. Prijs f50 tot f61 per 50 Kilo. Handel matig. Op de markt '/.andaardappelen f 8 .1 13 per heet. Hoendereieren f 11,50 A f 13 p. 100 at. Grasboter f2.30 A f2.40 per kilo Kippen f 1.50 A (4 p. st. Kuikens ('2 50 A f5 p. st. Piepkuikens f0.30 u f 1.20 p. st. Tamme konijnen f 1.25 A f 2,50 p. st. Duiven (0 80 A f140 p. p. Magere varkens (40 A f80 p. st. Zeugen drachtig f110 A f 200 p. st. Biggen f 15 A (30 p. st. Guste zeugen f 100 A f 125 p. st. Aangevoerd waren ongeveer 40 heet. /.andaardappelen: 120.000st. Hoender- eieren 250 kilo Grasboter80 Magere Varkens; 250 Biggen; 40 Zeugen. Vrijdagavond wordt in «ene daar voor speciaal belegde vergadering In het Patronaat aan de Elleboogsteeg het nieuwe comité voor de K. S. A. gesticht. Woensdagavond z$n alle bestuurs leden van de R. K. parochiale kies verenigingen opgeroepen voor het houden eener samenkomst In het W- bouw der R. K. Werkliedenvereniging St. Josef.

De Eembode | 1921 | | pagina 1