Voor de Vacantie. JOH. VAN DIJK Strandschoenen Gymnastiekschoenen If, If. Centrale Crediet- en Landbouwbank Bel dan op No. 42 J.J. VAN HAMERSVELD „EDMUND" „J. A. P."-motor L.J.B.Posthouwer DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN VRIJDAG 22 JULI 1921. 35ste JAARGANG No. 34. KantoorLangegracht DE EEMBODE verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke weel gaan, doch opzegging van abonnement geschieden voor den aanvang van een nieuw Kwartaal. Prijs per drie maanden 11.00 Bultende gemeente Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke nummers 10 ct. AD VERTENTlfiN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bl] geregeld adverteeren, AdvertentiCn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Onder eenigen vorm, welken dan ook, zal het recht op arbeid voor iedcren mentch moeten worden erkend. Binnenland Woorden vol wijsheid. In het politiek nummer van de •Nieuwe Eeuw» werd de eercplaats gelaten aan Henri Hermans, die het is noodig in dezen tijd op de be- teekenis van het persoonlijk leven wijst. Want: «Massa-organisatie, zooals wij deze in onzen tijd kennen, heeft veel behouden en veel gegeven, maar niet zelden ook iets ontnomen, En wat zij ontnam was ook voor haar en voor de gemeenschap van ontzaglijke waarde: wij bedoelen de volle beteekenis van het eigen persoonlijk leven. In twaalf punten geeft de schrijver dan de middelen aan om dit persoonlijk leven tot grooter bloei te brengen. Zij mogen hier volgen 1. De massale godsdienstoefeningen voor het volk in de kerk zullen intenser aandacht trekken door persoonlijke voorbereiding in de retraite door het gebed in huis en door het persoonlijk kontakt van den priester met zijn pa rochiaan. 2. Echt katholiek leven in de stands- organisaties voor volwassenen en voor de jeugd moet zijn warmte ontleenen aan de kern der godsdienstige vereeniging. 3. Goed katholiek onderwijs ^jeugd organisatie zijn zeer voornaam, maar hoofdzaak blijft de opvoeding in het 4. Groote vergaderingen tot ontwik keling van 't volk, volksuniversiteiten, volksbibliotheken en openbare leeszalen zijn goed en onmisbaar voor onzen tijd, maar men zorge vóór alles voor goede lectuur en christelijke kuost in huis. 5. Bouwvereenigingen volgens de Woningwet verrichten goed verk nu massabouw in groot tekort moet voor zien, maar eigen woning blijft 't ideaal 6. Arbeidsvoorwaarden te verbeteren en tc verzekeren door d;n invloed en de macht der organisatie is een sociaal liefdewerk, maar op den duur slechts dan doeltuffend, wanneer het steunen kan op persoonlijke geschiktheid en be kwaamheid. 7. Collectieve voorzorg is practische toepassing van het «draagt elkanders lasten«, doch naast onze verzekerings instellingen moet eene eereplaats blijven innemen de particuliere voorzorg van het sparen. 8. De sociale liefdewerken der sociale organisaties kweeken gemeenschaps- solidariteit, maar deze solidariteit kan slechts een vruchtbaren bodem vinden, waar christelijk leven bloeit in persoon lijke beoefening van de naastenliefde. 9. Offers voor de gemeenschap zal men eerst brengen, wanneer men dat geleerd heeft door beoefening van offer vaardigheid in eigen kring. 10. Machtige bedrijfsorganisatie is een zware machine, doch hare con structie is teer en deze ligt in de per soonlijke verhouding op de werkplaats. 11. Groote nationale organisatie met sterke centrale leiding kan geweldige macht ontwikkelen, maar de grondslag, waarop zij steunen moet, is de plaat selijke vereeniging met intiem contact tusschen de leden onderling. 12. Sociale wetgeving moet nieuwe orde scheppen, maar outaardt in wan orde of bureaucratie, wanneer rij niet gedragen wordt door de natuurlijke organen der vrije maatschappij. Door de Kotterdamsche Bank te Amsterdam is ontslag aangezegd aan ongeveer 200 bedienden. De directie van de Bank deelt mede, dat deze maatregel moest worden ingevoerd door dé toepassing van nieuwe machines en arbeidsmethoden. Deze employe's waren hierdoor overbodig. Verwacht wordt, dat binnenkort nog 200 zullen ontslagen Het personeel van de Rott^rdamsche Bank bestaat uit 1400. Ook bij andere Bankinstellingen zbI men ontslag op groote schaal overwegen. Een dringende bede. tot Ouders, die Dienstplichtige zonen hebben en tot alle Katholieken van Nederland, die een warm hart hebben voor Nederland's Katholieke Militairen. Weet gij waar de legerplaats Hars kamp ligt? Op orgeveer drie uur afstand van de naaste R. K. Kerk. Katholieke jongelingen uit alle oorden des lands, hebben ze bezocht of zullen ze bezoe ken. Terecht dus vindt ge daar een slichting van Neerland's Katholieke milddadigheid, een gebouw waarin op Zon- en Feestdagen de II. Mis wordt gelezen; welk gebouw tevens dienst doet als militaire vereeniging, waai Uwe zonen, na volbrachte diensttijd, behoed zijn voor vele gevaren en zich aangenaam en nuttig kunnen bezig houden, Mag ik nu dat gebouw laten ver vallen, zonder U, de stichters daarvan kennis te geven De plicht van dank baarheid eischt, dat ik van U vraag een offertje, voor de builtngewonc her stellingen te kunnen laten verrichten. Onder hooge goedkeuring van mijn kerkelijke Overheid, vraag ik U, zend mij per omgaande een portwiaselij» één gulden slechts van iedere abonné en ik kan de volgende week mijn jon gens zeggen: Uw militaire-vereeniging blijft bestaan, en bovenal aan den God, die zijn woonplaats onder de menschen 'il hebben, zal ik een waardig verblijf kunnen aanbieden. Pastoor A. GOWTHORPE Barneveld. Encycliek-meeting te Hilversum. Zondag werd het 6e lustrum van het encycliekfeest op schitterende wijze door de leden van de R. K. Werklie- denve'. herdacht. Na 'o plechtig lof met predikatie werd gehouden een betoo ging door de arbeidersorganisaties het district Laren. De lange stoet de talrijke vaandels en banieren, onder leiding van den Berewacht ge formeerd, trok vanuil de kerk door een twintigtal straten der gemeente. Een vijftal muziekcorpsen was over den stoet verdeeld. Aan het hoofd ging een versierde praalwagen. Ook de pause lijke lijfwacht was daarbij vertegenwoor digd. Hierna volgden achtereenvolgens de vereenigingen van Laren, Blaricum, Eemnes, Naaiden, Bussum, Ankeveen, 's Graveland, Soest-Soesterberg, Achter veld, Amersfoort, Hoogland, Baarn, Hamersveld, Hilversum, alsmede sym- palhiseerende organisaties, zooals Maria- vereeniging en Kruisverbond. De grootsche betooging trok de aan- dach' van een ovcrlalrijk publiek en werd begunstigd door goed zomerweer. Tot de goede orde droeg politie te paard bij. Na den welgeslaagden om gang werd de stoet ontbonden in den van de R. K. Jongelingen-Vereeni ging waar de vrijgestelden J, Veltman uit Utrecht en J. A. Verplak uit Arn hem respectievelijk spraken over de onderwerpen De Rerum Novarum her dacht en Standsorganisatie. In de warmte. In de geweldige warmte, die de ze iwen aangrijpt is het gehuil van kleine kinderen dubbel irriteerend. Waarom huilt een zuigeling Toch niet uit on deugd (tenzij hij verwend is), maar om dat hij infans d.i. nietsprekend is, om dat hij niet spreken kan. Het is zijn eenige middel om aan moeder of ver zorgster mee te deelen, dat hem iets ontbreekt dat hem iets hindert of wat ook. De zuigeling huilt niet alleen als hij honger, maar ook als hij dorst heeft. Bij een warmte, als wij nu beleven, verslaat de melk, die zijn voedsel is, zijn dorst niet. Het voorzichtig thee lepelgewijs toedienen van zuiver water, kan dikwijls op verrassende wijze met den dorst het huilen stillen. Men vtr- gete ook niet dat oudere kinderen, die ast voedsel gebruiken, maar nog slechts stamelen, zich het dorstgevoel niet altijd bewust worden en bij een warmte als nu evenmin aan melk ge noeg hebben. Er zouden ongetwijfeld bij warm weer veel minder lastige kin deren zijn, indien ouders en verzorgers nauwlettender controleerden, of het vocht dat uitgewasemd wordt, behoor lijk aangevuld wordt. Men voorkomt op deze mBnier veel onnoodig lijden. Boven Hedel ontlastte zich een ge weldige onweersbui, gepaard met zwa- len plasregen. De aardappelen spoel den uit den grond, het te veld staande koren werd geheel tegen de grond ge slagen. Een goederentrein werd getroffen, waardoor eenige wags.is uit de rails werden gelicht. Een boerderij met woon huis, mede door den bliksem getroffen, stond weldra in lichlelaaie. Niets kon worden gered. Te Dwingelo is de bliksem geslagen in de boerderij van een landbouwer. Te Gieten is een groote boerderij tot den grond toe afgebrand. Te Hoogeloon Is de zoon van P. Smeters door den bliksem gedood. Een 7-jarig kindje te Geldorp is ten gevolge van een zonnesteek overleden. Te St. Oedenrode zijn een vijftal boerderij'n geheel in aach gelegd. Te Beverwijk is pen boerderij geheel uitgebrand. Wegens poging tot moord op een mei-je tc Hilversum werd de 29 jarige R. van Ginkel te Baarn, door de po litie te Baarn aangehouden en aan de justitie overgeleverd. Te Groningen ontstond brand in een meubelwerkplaats. Al aanstonds nam de brand een ernstig karakter, doordien het vuur gietig voedsel vond in hei materiaal der werkplaats. Heel spoedig breidde de brand zich uit tot lompen- en metaalpakhuizeg. Ook andere ge bouwen in den omtrek vatten vuur. Ir allerijl ontruimden de omwonende hun woningen, met medeneming van hebben en houden. De brandende pakhuizen, waaruit zware rookwolken en hoogi- vlammen op stegen, leverden een (int zettende aanblik op. De brandweer was blusclue met veel moeite het onzcltende Een opperwachtmeester der mare chaussee te Watergraafsmeer, die zich op den weg geposteerd had om een auto, die niet aan de voorschriften der wet voldeed, aan te houden, werd door den chauffeur met opzet overreden, met het gevolg, dat zijn beide beenen gebroken werden. De automobilist ont kwam door met gedoofde lichten snel weg te rijden. Te Maassluis werd een kindje van 10 maanden dood in zijn wiegie ge vonden. De arme kleine had zich zelf geworgd in de lakentjes. Sedert Dinsdagavond verheugen 41 arbeidersgezinnen te Kampen zich in het onbezwaard bezit van ecu goed- onderhouden huis met tuintje een feit dat in dezen tijd van droeve woning toestanden en schromelijke huurprijzen zeker wel vermelding verdient. Op dien avond zijn namelijk de in 1888 duur de bouwvereen. »Dcs Werkmans Vriend» gestichte arbeiderswoningen aan den Singel in een algemeene vergadering officieel aan de bewoners in vrijen eigendom overgedragen, waarna de vereeniging ontbonden werd verklaard, als hebbende voldaan aan het doel •het verschaften van een eigen woning aan de leden." Gedurende de 33 jaar hebben dezen daartoe wekelijks den matigen huurprijs van f2 betaald, uit welk bedrag de kosten van onderhoud enz. werden bestreden, en waarvan hel overschot diende tot aflossing der obli gatie-leening, welke schuld thans geheel gedelgd is. Gevlochten Lederpantoffels, enz. TELEFOON 70 LANOESTRAAT 116 TELEFOON 70 Amersfoort Da Winkelweek. De voorbereiding is in vollen gang. Di verse autoriteiten werden geïnviteerd zitting te nemen in een cerc-comilé. Vrijdag na afloop van de keuringen zal cene ringrijdetij voor paren plaats hebben. De keuringen zijn 1. Gebruik8vee (zwart boni) behooren- de aan landbouwers tc Amersfoort, Soest, Bunschoten, Hoevelaken, Leus- den, Hoogland en Stoutenburg. 2. Witte, ongehoornde geiten (plaat sen van herkomst idem). 3. Tuigpaarden, aangespannen voor tweewielige rijtuigen. 4. Spannen voor landbouwwagens met kromme dissels. De leiding berust bij de afd. Amers- het Landbouw Genootschap, voorzitter Knottenbelt. Woensdag 10 Aug, komt een speciaal nummer voor jongelui van 12-18 Jaar. Er zal een optocht worden gehouden van alle mogelijke versierde voeilu'gi-n, zooals fietsen, kruiwagens, motoren, rijtuigen, auto's, bokkewagens, zege wagens, enz. Hiervoor zijn piijzen be schikbaar. Een extra prijs, kunstvoor werp ter waarde van f 25, krijgt diegene, die in de optocht de beste propaganda voor de Amersfoortsche middenstands- vereeniging meevoelt. Zaterdagmiddag zal er een kinder feest plaats vinden voor kinderen van 6 12 jaar van leden van H, en N. of van de Hanze in de tuin van café 't Boompje. Voor niet leden der organi satie zal per kind 10.50 betaald moeten worden. AMERSFOORT ARNHEM SOEST STEENBERGEN TWELLO UTRECHT Rentevergoeding voor Deposito's Direct opvorderhaar 3'/, pet, Met 10 dagen opzegging pet. Ben maand vaat 4 pet. Drie maanden opzegging pet Ban Jaar opzagglng S pet. Zelfkantpantoffels (lederen zolen) De Heer H. J. van der Veldrn, heeft ontslag gevraagd als Ier raar van de Handelsschool en gaal dus onze gemeente metterwoon verlaten. D.- R. K. Vereeniging Geloof en Weten schap verliest daardoor haren actieven secretaris. De heer C. de Gelder, zoon van Had je me maar«, waarmede de »Ra- paillepartij» bij de laatst gehouden raads- vetkiczingen te Amsterdam Is uitgeko men, heeft, naar aanleiding van het verbod van den burgemeester van Amersfoort tot het opvoeren van den Had je me maar» lilm het volgende schrijven aan genoemden burgemeester gezonden Edelachtbare Heer. Het la mijn bedoeling uiting te geven aan mijn gevoelens van oprechte dank baarheid en waardcenng voor uw schit terenden maatregel, om te voorkomen, dat in uwe gemeente gelegenheid wordt gegeven tot opvoering van den iilm »Had je-me mnar«, IJ Edelachtb. heelt zich daarbij laten leiden door betere en hoogcre gevoe lens van mcnschelijkheid. De schande lijke en onmenschelijke exploitatie van den man, die zich mijn vader heet, door een door en door gewetenloost bende, heeft mij meer gesmart en leed veroorzaakt dan ik in staat zou zijn tc kunnen zeggen. Slechts meer mensche lijk gevoelenden zullen dit kunnen be seffen. Uw mooie daad heeft op mfl eeu weldadigen indruk gemaakt en daarom heb ik de behoefte gevoeld uiting te geven van mijn gevoelcnB van oprechten dank en hoop ernstig een beroep te mogen doen op uwen mach tigen invloed, opdat uw gunstig voor beeld ook in andere gemeenten mag worden gevolgd. Met verschuldigden eerbied en hoog- achiing, Edelachtbare heer, Uw dw. dn., (wg.) C. DE GELDER.» Voorts dee.de de heer De Gelder ede aan de Redactie van het Pers bureau Vaz Dlas, dat hij nog dagelijks de smartelijke gevolgen ondervindt van de «exploitatie van een willoos werk tuig als mijn vader is en was in han den van een aantal personen.» De heer De Gelder wenscht op deze wijze een luid protest te laten hooren over de schande hem en zijn vader aangedaan en hoopt, dat het publiek het voorbeeld van den burgemeester van Amersfoort zal volgen, opdat een einde wordt gemaakt aan het doe familie ondervonden leed. De K K. Middenslandsvererniging De Hanze» houdt eene ledenver- gsd.ring op Dinsdag 26 Juli 's avonds 8 uur in de l'atronaatszaal, Elleboog steeg. De agenda vermeldt o.m. Bespreking Jaarvergadering Centrale Raad en kiezen van een afgevaardigde. Bestuursvoorstel intake het stichten van een afdeeling van Jonge Midden standers. Bespreking over samenwerking met Handel en Nijverheid inzake Winkel week en Etalagewedstrijd. Het vermemgvuldigingscijfer der In komstenbelasting is vastgesteld op 1,6. hebt U een Taxi of Auto noodig Amersfoort. Zaterdags n& 1.00 uur worden geen bestellingen meer aan huls bezorgd. Hoofdagent „Amstel"-Bieren. met cn VEEREND FRAME slechts f 990.-. Utrechtschestraat 25 Tel. 81 Amersfoort. De politie te Nijmegen heeft aan gehouden een man uit Amersfoort, die bij een bankinstelling te Nijmegen val- schelijk kwitanties inde ten neme van zijn voormallgen patroon. Hij had be doelde bank successievelijk reeds voor 1 1900 opgelicht. Toen hij er Zaterdag wederom een vaische kwitantie aan bood, liep hij in de val. Voor de leden van den H. Vincen- iilPaulo is Zondag 24 juli 's morgens H. Mis in dr kerk van St. Ansfridus met dgemeene H. Communie vóór de H. Mis. Avonds halfS Algemeene Verga dering in het Vincentius-locaal van de R. K. jongensschool, Breestraat. Dinsdag 26 Juli wordt herdacht het 70-jarig bestaan der Vereenihing in Amersfoort en het 75-jarig bestaan in Nederland. Avonds 8 uurGroote Fecst- Propagnnda-Vergadering in het Patro- naatsgebouw aan het Zand, toeganke lijk voor alle Katholieken. Pater Borromeu» de Greve O F.M. zal dan als redenaar optreden. De hoofd besteller Van Winterswijk herdacht dezer dagen 't feit dat hij veertig jaar bij het dienstvak der pos terijen in functie was. Uit de post- kringen gewerden hem dien dag de ondubbelzinnige blijken van belang, stelling en waardcering. De heer Van Winterswijk werd gevierd als een I plicht getrouw Post-man, als voorbeel- dig collega.

De Eembode | 1921 | | pagina 1