N. II. Centrale Crediet- en Landbouwbank Sluiting Schoenwinkels. Bel dan op No. 42 J.J. VAN HAMERSVELO DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN VRIJDAG 12 AUG. 1921. 35ste JAARGANG No. 40. DE EEMBUDB verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opzegging geschieden voor den a Prijs per drie maanden f 1.00 Bulten de gemeente Amersfoort 11,10. Afzonderlijke s 10 cl. tarieven adverteercn. Advertentlt'n moeten Dlnsdaj r worden bezorgd. i Vrijdag bepaalde nlel worden gegarandeerd. De krant welke het een ieder naar den zin maakt moet nog uit gevonden worden. Moclit zij wat twijfelachtig in ooit worden uitgevonden, dan is het te hopen, dat zij dadelijk weer naar den kelder gaal, want zij zou nergens toe deugen. Uoor de» feestdag van maria ten hemelopneming. Op sommige dagen van het Kerkelijk jaar wil onze Moeder de Heilige Kerk de aandacht van den vromen Christen zeer sterk gericht zien op den Hemel, het loon, dat ons wacht na dit woelige leven met al zijn zorgen en kwellende onrust. Zij wil dat vooral, omdat de gedachte aan het loon voor den mensch een prikkel is, om weer vol moed den moeitenvollen arbeid aan te vangen, gekrachtigd en gesterkt door het herle vend bewustzijn van het groote loon, dat eens zal worden uitgekeerd. Drie dagen zijn er in den Kerkdijken jaarkring, waarop de Kerk meer bijzonder den Christenmensch aan 't eeuwige loon herinnert, dat als zuivere belooning hem eens zal geschonken worden voor zijl plichtgetrouw werken en bidden lijden zijn aardschen levensloop. Het is de eerste November, de dag, waarop de Kerk de herinnering aan alle Heiligen des hemelsdan stelt Zij ons voor die ontelbare schare van Heiligen, mannen en vrouwen, uit alle tijden en regionen der wereld. Zij wijst ons dan op hun voorbeeldig en heilig leven en zegt met Sint Augustinus »lstietistaepotuerunl«, »Ziet, al dezen hebben dien schitterenden loonpriji kunnen bemachtigen.terwijl zij ons de conclusie laat trekken: «Et ego: poterov «en wij zouden het niet kunnen Een andere dag, waarop wederom een speciale aandacht voor het hemel- sche loon gevraagd wordt, is de dag van 's Heeren Hemelvaart, dan voer" de Heilige Kerk ons met de maagdelijk! Moeder en de Apostelen naar J— Olijfberg en daar staren wij Hem door de blauwe luchten heen, Hem, onzen Heer en Meester, die eei Hemehijk verlaten heeft, om om weg daartoe te wijzen dan sla: met dat Heilige gezelschap naa hemel te zieri, totdat deengelen zilveren gewaad ons omruischen met de troostende woorden«Gelijk gij Hem hebt zien opstijgen, zoo zal Hij ook wederom terugkomen.* Ook deze Augustusmaand heeft dag, de feestdag van Maria's ten He melopneming, waarop onze gedachten De Goddelijke Gast. (Slot). «Houd je zingen bij je«, snauwde de boer, «zorg eerst voor mij en mijn En zij zorgde eerst voor hem en zijl hond, maar zong toen niet m Daarna ging zij naar den arr En de boer at en dronk, en zijn hond toen plots de boerin weer in de keuken trad; meel-wit was haar ge- zicht en zonder dat er één woord weid gesproken stond hij op, en zonder dat er één wenk werd gegeven volgdi hij haar, naar het woonvertrek, de hond achter hem aan. Daar: eenzaam op den schouwrand stftnd de kandelaar met zijn brandende kaarsenmaar nergens de bedelaar te zien, niet bij den haard en in geen enkelen hoek. Zwijgend in de opening van de deur staarden beiden. Dan hield de boerin de handen de oogen en snikte. De boer echter stapte nieuwsgierig naar binnen, greep den kandelaar, hield dien boven zijn hoofd, keek r'ond maar de hond: trok en kroop sluipend den kop laag langs den grond en stond vast als een steen en de n verdien- -riderlijk worden gr den hemel, het loon vo stenvollen arbeid, Is een d-ig vol blijde stemming het echt Roomsche mcnschenhart. s Koomschc kinderen immers, we len wij, dat dit leven ons niet volmaakt ilukkig maken kan, dat het slecht9 proef is, die wij doorstaan moeten, te komen tot het eeuwige leven, nu op dezen dag herinnert ons de Kerk aan dit rijke loon, door ons te hoe ook Maria b.*zit genomen heeft van dit Paradijs van bovennatuur lijke geneuchlen. Bij het aanvangsgebed der H. Mis spoort Zij ons aan, om met haar vreugde in te stemmen nu zij den feestdag viert der opneming van Maria ten Hemel. De feestmuziek dreunt door de hallen onzer kerken, waar bij het Offertorium der Mis het blijde geheim den dag verkondigd is «Assumpia daria in coelem.i- «Maria is opgc- en in den Hemel en daarom ver blijden zich de engelenreien en danken den Heer met hooggestemde lofliederen. Alleluja. Het feest van Maria's Hemelopne ming heeft altijd zeer ingewerkt op het hart van den geloovigen christen op dien dag bracht de Christenmensch Zijn Hemelmoeder een speciale eerbe- tu ging. De hoofdgedachte van dien feestdag was, dat Maria met glorie en heerlijkheid ging omkleed worden voor de groote weldaden, waarmede Zij de aarde gezegend had. Op den dag van Maria's Hemelvaart re de chiisten.de verheven Vrou' die als nieuwe Moeder der menschheid de door de zonde en misdaad geschandvlekte wereld den Verlosser bracht, Hem, Die aan het diep-gezooken volk nieuwen groeikracht gaf en zuiveren levensbloei. die schitterende weldaad be- hebben, treedt Zij gouden glorie en triomph tegemoet, om igheid hulde en eerbetuiging genieten. Den grootsten jubel heeft steeds deze Mariafeestdag in de Christenwereld gebracht. Dit blijkt zeer duidelijk uit de groote meesterwerken, welke het Renaissance- tijdperk ons te aanschouwen gaf. Wij denken hier aan den illustren maestro Rafafil Sancio 'olprezen Murillo, die met hun machtig talent en groote meestergave de ontroe ring, welke dit blijde feestgeheim hun fijnvoelende ziel neerlegde, wisti weer te geven in sublieme lijn en rijki kleurenschat, Niet vergeten mag worden de groote renaissancist Titaan, die op verrukkende wijze Maria's Hemelopne ming heeft uitgebeeld. Hij stelt haar oor, omzweven en gedragen door ichten engelendrom, terwijl God dc Vader met wijdopene armen Zijn lieve Dochter tegemoet zweeft, en op de aarde dc leerlingen in ontstelde verruk king met verschrikt handgebaar de ocderbare hemelstijging gadeslaan. Deze kunstenaars hebben, als wt kinderen van hun tijd, de stemming, die dit Mariafeest op hen en hun tijd- genooten uitwerkte, in hun werken vereeuwigd. Ook nu moet deze schoone feestdag zegenrijk op ons inwerken, door de hoop op het eeuwig leven, het loon des hemels, waarvan de menschen - vroegere tijden zoo vervuld waren, doen opleven. geluk des hemels, dat Maria e geschonken werd voor hare zcgei- spreidende weldaden en voorbeeldig leven, zal ook eens onze belooning zijn. Wij zijn nkt geboren, om in deze wereld ons geluk te bereiken en dan te verdwijnen in het sombere niet,-Voor hoogers zijn wij geboren, voor het wige loon des hemels. Dat bewustzijn, die verheffende ge dachte moet losweeken het materieele, ons geheel en al omkleefd. Vij menschen leven in een tijd, »rin de groote massa het geloof aan eeuwig leven heeft afgelegd, en daarom zoekt men zijn geluk, waar het vinden is en slaat met zijn grij. pende handen inhet stofgoud v.in aaidsche schijngoederen; in plaats van geluk oogst men de geweldigste onte- ■denheid eu onrust. «ij, als Chnstcnmcnschen, Ki alieken van dc da d, het geloof onzer Vaderen hooghouden het gelo( f aan eeuwige leven, als loon voor onze iken op dezen luisterrijken feestdag ons versterken. Ontdoen wij ons van dat materieele woelen en zwoegen, om ons geluk op e bemachtigen volgen wij niet het treurig voorbeeld van onzen o ge loovigen medemensch. Moge Gods Moeder, die om hare groote verdiensten was uitverkoren, om met ziel en lichaam in den hemel op- genomen te worden, bij haar Goddelijk Kind voor ons de genade verkrijgen, 9" datzelfde loon in eeuwigheid van geluk te genieten. T. G. liep met uitgestoken armer haar man toe, klemde zich angstig hem vast: de boer beefde: daar n: hem, vlak naast hemof er kreunend zich iemand oprichtte bij den haard, hijgend strompelde door het vertrek met krukken die knersend uitschoven op hel zand, neersmakten in den hoek hadden het beiden gehoord, hadden niets gezien. :erof er zich iemand op richtte bij den haardkreunend, hijgenden die krukkenzij wacht ten zelfs niet af dien smak in den hoek, maar-tnet eet) gil liet de vrouw haar en vluchtte het vertrek uit, de boer liet in zijn schrik den kande- uit zijn hand vallen, stuk, vluchtte zonder omzien zijn vrouw De hond bleef keffend achter. Reeds weinig oogenblikken later liepen de boer en de boerin en hun knechts en hun meiden het huis door met brandende lantaarns, en daalden den steilen weg af naar het dorp zochten langs alle wegen en klopt! aan alle deuren. Waar die bedelaar gebleven En alle menschen kwamen uit hun huizen en staken hun lantaarns zochten mee: waar die bedelaar geble ven was? en niemand dorst het ARNHEM TWELL0 SOEST STEENBERGEN UTRECHT Rentevergoeding voor Deposito's lar 2pc». Met 10 d 4 pet. Drie maand Een jaar opzegging 5 p De ondergeteekende Schoenwinkeliers en Schoenmakerpatroons sluiten wegens vacantie van 14 tot en met 18 Augustus Roomscb=Katboliek Jeugdwerk. Mogelijk is het reeds bekend, dal in r van het volgende jaar een groot congres van het Roomsch-Kath. Jeugdwerk voor de boven-leerplichtige jeugd zal gehouden worden. Aan dat congres zal worden deelge nomen door alle Roomscbc Jeugdbon- van Nederland in de meest moge lijke verscheidenheid. Jongens- en Meisjespatronaten, Jong- studenlcn- In Butgttjoingelingenvereem- gingen, Sportbonden en Godsdienstige vereenigingen voor de Jeugd, Gezellen en Jonge Mannen vereenigingen, Jonge Werkman en Jonge Vrouwenbond, Drankbestrijdings vereenigingen eenigingen voor vakopleiding, zij allen zullen elkander daar terugvinden verbalen van hun werkzaamheid op eigen gebied en tegelijkertijd van elkan der te leeren en te bespreken langs welken weg men voor het gemeei schappelijk doel kan samenwerken. Reeds zijn de voorbereidende werk zaamheden begonnen. Een Congres bestuur is samengesteld uit vertegenwoordigers van de verschil lende groote jeugdbonden. Sectie-besturen zijn gevormd verschillende aldeelingen, waa congres zal bestaan. Een groote tentoonstelling wordt voorbereid van werkstukken, leermidde len, en alles, wat van voorlichting kan dienen op het gebied van jeugdver- zorging. Ook plaatselijk is men bezig het welslagen van het congres bereiden. De Bond van Patronaten Aartsbisdom heeft o.a. een oproep ge- i in alle plaatsen van het Aarts bisdom, waar jeugd vereenigingen be- :n plaatselijke comi Gcbr. Kroes Grootendorst de Wetering W. Steenbeek Joh. Bottinga AlphonB Snoeren ran Doorn en Zn. an Woudenberg 'ëd.jncD'Hol Petrusma Zeedijk Meeuscn de Vos Jekel Beekman Goddelijke Gast geweest! Toen op-eenmaal boven alles :nsters van de Canterhoeve te lichten begonnen als vurige oogen donkeren nacht, en uit die oogen de vlammen sprongen die opkronkelden naar het dak tot ééne roode golf, wa onder verzonken stallen en schuren woonhuis, en in korten tijd. Groenig gegloei als van glimworm de brandende lantaarns der zoekenden dien rossen weerschijn en er klonken geen heesche stemmen van ainloopendc mannen en vrouwen zooals gister m de kerk allen keken in berusting to dachten aan geen helpen, aan gei redden van wat daar verbiandde als hemelstraf, later, terug in bun huizen, staker, zij de lantaarns boven hun deurals Hij nog mocht wederkeeren, vroom ge bruik dat zij iederen avond herhaalden, lang nog nadat er een nieuwe kerk ge bouwd en de ruïne van de Cantershneve iggeruimd, lang nadat de boe de boerin gestorvenjwaren somm verteldenvan gebrek als bedelaars langs den weg, anderen weerin een klooster waar zij samen in liefde had den geboet voor: Den Goddelijken Gast. JOH. VAN DINTER, S.J. S. Overwijk W. J. Hazelaar M, v. Groenestljn Zn. A. van Colmjon C. Severs A. Berg F. Lansaat A. van Nus H. Brits H. Simons B. Th. v. d. Veer A. van Lcijenhorst J. Keele f. Hertog P. Bliekcndaal S. Haverlach G. van Winterswijk H. C. Slagter Gebr. Mees D. Willemsc A. Hendriks C. van Ouwerkerk E. de Ruijter R. v. Eijkelenburg H. J. Wlllemse R.jAbcnze Pijnvandraat Welters J. Th. Fijni I. A. Welte P. Arlar. voorbereiding op te richten. Deze plaatselijke commissie zal be- aan uit vertegenwoordigers van de verschillende jeugdbonden ter plaatse. Verschillende plaatsen in het Aarts- isdom hebben reeds aan deze uitnoo- iging gehoor gegeven. Onder deze ook Amersfoort. Onlangs werd bier ter' stede een ver gadering gehouden van de besturen van Centrale van Jongens- en Meisjes- patronaten, van de. Vereeniging voor Burgeijongens, de Jong Vrouwenbond, de Centrale van de Jonge Werkman de Centrale voor lichamelijke ont wikkeling van jeugdige personen, waar- besloten werd een plaatselijke com- ssie voor het Jeugd-congres op te richten. Verleden Vrijdag zijn de afgevaar digden van deze verschillende vereeni gingen voor de eerste maal bijeenge komen en is het plaatselijk Comité voor het R. K. Jeugd-congres definitief op gericht. Onmiddelijk werd reeds een plan van werkzaamheden vastgesteld. Besloten werd op de eerste plaats de regeling ter hand te nemen van de R.K. Jeugddag, welke in het Aartsbis dom op Zondag 25 September worden gehouden en waarop ten bate i het R. K. Jeugdwerk in het alge- en en voor het R. K. Jeugd-Congres het bijzonder een liefdadigheids in zameling zal worden gehouden door den verkoop van een ankertje als sym bool van onze hoop in de toekomst in onze Roomsche Jeugd. Daarnaast werd vastgesteld, dat Dinsdag 20 September een groote <-:o- paganda-avond voor het plamselijk R. K. Jeugdwerk zal worden gehouden. Een inleiding over het Jeugdwerk zal dan worden uitgesproken, terwijl verder door medewerking van pli lijkeRoomsche Gymnastiek vereeniging, tooneel en muziek eveneens van eigen Hebt U een Taxi of Auto noodig Amersfoort, Zaterdags ni 1.00 uur worden geen bestellingen meer aan huis bezorgd. Hoofdagent „Amstel"-Bieren. ,n den avond genaam karakter gegeven. Zoo hoopt de Commissie voor het Roomsche Jeugd-Congres niet slechts belangstelling te wekken voor het congres zelve, doch ook tevens aller aandacht te treknen op het Jeugdwerk hier ter plaatse in de verschillende vormen, waarin het wordt beoefend. Nadere bijzonderheden zullen natuur lijk nog volgen. Amersfoort Z D. H. de Aartsbisschop benoemde t keikmeester der parochie vau den E.arciscus Xaverius den heer Joh. in Dijk. De maandelijksche ledenvergadering v. d. R. K. Bond van Handels-,Kantoor en Winkelbedienden is wegens de vacan tie uitgesteld tot Vrijdag 16 Sept. Het bestuur van het departement Amersfoort der Maatschappij Nijver heid en Handel verzocht den Hoofd ingenieur-Directeur der Telegrafie toe stemming om 't radiostation Kootwijk wem om i te bezoeken met de leden van het doen slagen. Departement. De gevraagde toestem ming is ontvangen. De excursie naar Kootwijk zal plaats hebben op Vrijdag 16 September. De bezoekers kunnen de reis per rijwiel maken (afstand Amersfoort-Kootwijk 30 K.M.) of per spoor naar halte Assel, inwaar een half uur naar het radio- ation gewandeld wordt. De regeling in den tocht zal worden medegedeeld, He! bestuur bepaalde, dat ieder der rt.;n één dame kan uitnoodigen, en jat het bovenstaande ook geldt voor hen die zich nog als lid opgeven bij J. Kooiman, Secretaris, W. v. Mechelen- De representanten van den Amers- foortschen middenstand werden ten Raadhuize door het Gemeentebestuur officieel ontvangen. Wethouder Veis Hcijn sprak de hee ren toe. Maakt u 'sterk I zelde hij. Laat handel bewondering wekken Als koopman is mijn levenservaring, dat niet alle winsten vrucht dragen, niet alle avoordeeU heil brengt. In de oor logsjaren verkocht men soms grif, doordat noodzaak de burgers dwong, degelijkheid alleen wint het leven n zaak, die uw liefde heeft, uw krachten en gedachten krijgt, moet ook het stempel dragen van de eer en de eerbiedwaardigheid. Onze gemeente leeft nog immer in oeilijke dagen. Wij wenschen en irtrouwen, dat de Middenstand mede- arbeidt aan de plannen, die wij ont werpen tot heil onzer stede, Moge uw •reeniging zijn en blijven de steunpi- ar van den Middenstand, een lichtende ijlpaal in het groote, jagende en be wonderenswaardige ziknlerei! De heer L. A. Houbaer, beantwoord de als voorzitter van Handel en Nij verheid, de sympathieke woorden van den wethouder. Hij bracht in herinne ring wat Handel en Nijverheid beleefde en wees er op dat de zuatervereeniging de R. K. Middenstands vereeniging De Hanze in goede harmonie nu samen werkt om het middenstandsfeest te,

De Eembode | 1921 | | pagina 1