'iïsST Eieren 14 cent OPENING WINTERSEIZOEN Expositie DAMES- en KIHDERHOEDEN BONTWERKEN VELOURS MAISON „MODERNE STEEDS HET NIEUWSTE. MEJ. E. 6. VAN EGDOM WESTSINGEL 20 AMERSFOORT. bij de Koppelpoort Moeder Pia. 8 Sept. 1871-8 Sept. 1921. Aan den Nieuwen Weg, tusschen Zand en Havik slaat het St. Joannesgesticht daar voert Moeder Pia liet bestuur. Op O. L. V. Geboorte was liet DO jaren sedert Moeder Pia haar intrede deed in het St. Jozelgesticht van den Weverssingel. Al de lotgevallen geen andere trouwens dan voortdurende ontwikkeling en steeds toenemenden bloei heel de geschiedenis van de congregatie der Zusters van St. Joseph heeft Moeder Pia meegemaakthet begin, toen eenige Zusters van den derden regel een soort kloostergemeentetje hadden gevormd, daarna de stichting en bisschoppelijke goedkeuring der congregatie, dan de oprichting van onderhoorige huizen en eindelijk de groole, de zegenrijke daad der stichting van 'n afzonderlijk moeder huis bij Birkhoven. Moeder Pia heeft al de 50 jaren van haar religietise leven in onze stad door gebracht. Iedereen kent Moeder Pia; niet min der dan 32 jaren was zij de zorgzame Moeder van het Weeshuls, cu als pro- testautsclie vrouwen onderricht vroegen in het katholiek geloof, dan konden de geestelijken altijd rekenen op de bereid willigheid van Moeder Pia, die in haar leven reeds pl.m. 50 protestaDtsche vrouwen in onzen heiligen godsdienst heeft onderricht. In den huiselijkeo kring van het St. Johannesgeslicht was het gouden jubilc van Moeder Pia reeds op 8 Sept. ge vierd, maar heden, 15 Sept., had de plechtige feestviering plaats in liet St. Josephgesticht met gezongen H. Mis, toespraak van den pasloot, feestzangen dei eerw. Zusters, in tegenwoordigheid van niemand minder dan de Algemeem Overste der Congregatie zelf. Moeder Pia is niet de eerste Zuster der congregatie, die haar gouden feest viert, maar de tweede is «ij toch en de eenigste nog in leven. God spare deze krasse 72-jarige nog Op 29 en 30 September zal een binnenscheepvaartcongres te Rotterdam gehouden worden. Aan de orde komt o.m. eene bespreking over het kanaal plan Geldersche Vallei uit economisch oogpunt, door W. J. van Haren Noitian. Amerefoorlsche R. K- Spaarbank- Verslag van 1 Januari tot 30 Juni 1921. Op ultimo 31 Dec. 1920 verschul digd aan inleggers Fl. 483787.13 '/2. Ingelegd in Jan. Fl. 18015.93. Febr. Fl. 1856951Maart Fl. 12439.12'/,, April Fl. 14014.72. Mei FI. 20649,59, Juni Fl. 13920.10 samen Fl. 97608 98 Totaal tegoed dus Fl. 511396.11'/j- Terugbetaald in Jan. KI. 715.43, Febr. Fl. 24125 52. Maart Fl. 12245.34, April Fl. 35785.58. Mei Fi. 15478 61. Juni Fl. 11609.43 -= samen Fl. 106395 91, Totaal nog verschuldigd Fl405000.20'/j. Op 1 Juli 1921 zijn in omloop 1545 boekjes, op 31 Dec. 1920 waren in omloop 1458 boekjes. Vermeerdering alzoo 87 boekjes. De inlagen waren verdeeld in 150 inlagen beneden Fl. 1, 489 inlagen van Fl. 1 tot Fl. 10. 324 inlagen van Fl. 10 tot Fl. 100, 124 inlagen van Fl. 100 tot Fl. 500. 59 inlagen boven de Fl, 500. Totaal 1146 inlagen. De terugbetalingen waren verdeeld ;n 6 terugbetalingen bened-wi Fl. 1. 49 terugbel, van Fl. 1 tot F'. 10, 140 terugbet. van Fl. 10 tot Fl. 100. 63 ter'-gbet. van Fl. 100 tot Fl, 500, 49 terugbet. boven Fl. 500. 307 Totaal terugbetalingen. Onze stadgenoot P. Tiggers is be noemd tot dirigent van het Bussumsche gemengde zangkoor. I In de groote zaal van het Patronaats gebouw aan het Zand zijn op Zondag 18 September van 's namiddags 126 uur en op Maandag 19 September 48 uur de prijzen, welke ten bate der verloting voor de «Centrale der R, K. Meisjespatronaten' alhier wel willend door de respectievelijke geefsters en gevers zijn afgestaan, gratis zichtigen. Aan deze verloting zijn nog ige aardige attracties verbonden, trom wij alle belangstellenden aan raden, op een van bovengenoemde dagen de tentoonstelling te bezoeken. Kinderen zonder geleide worden echter toegelaten. De nieuwbenoemde hoogleeraar in de planten-physiologie aan de Rijks universiteit te Groningen, onze stad genoot dr. Th. Weevers, werd 8 Juni 1875 te Zaandam geboren. Hij studeerde aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, waar hij in 1902 promo veerde tot doctor in de wis- en natuur kunde op een proefschriftOnderzoe- kingen van gluccociden in verband mei de stofwisseling der planten. Na zijn promotie maakte hij een studiereis den plantentuin te Buitenzorg en Japan. Dadelijk na zijn terugkeer in het vader land werd hij benoemd tot leeraaraan de hoogere burgerschool te Amersfoort, welke betrekking hij nog vervult, terwijl hij bovendien leeraar aan het gymna- Tal van publicaties hand zijn verschenen in het Nederlandsch maar vooral het Duitsch. Een van zijn laatste publicaties was een verhandeling over de kalkmijdende planten der bin- nenduinen van Goeree. In deze verhan deling heeft dr. Weevers getracht nieu» licht te verspreiden over de moeilijke' kwestie van den invloed van het kalk- gehalte van den bodem op de planten. Orgelbespeling in de St. Joriskerk op Zaterdag 17 Sept. 1921, des nam. van 34 uur door A. J. C. Mooy. Het nu in gebruik genomen Rijks Hoogere Burgerschool-gebouw kost ruim zeven-honderd-duizend gulden. Men schrijft ons Den 24sten September a.s, zal liét 10 jaar zijn geleden, dal door de beide, in Mei 1910 te Amersfoort en in Mei 1911 te Arnhem gestichtte R. K. Onder pihciersvereenigingen, op initiatief van eeistvermelde, de thans bestaanden R. K. Onderofliersbond werd opgericht. Wel behoorde er in de dagen van oprichting moed toe om in het leger, waarin van R. K, beroepsorganisaties nog gceo sprake was, naast de z.g. neutrale onderofliciersver. «Ons Belang* eene R K. organisatie te stellen. En de oprichters moeten niet alleen geloof en vertrouwen op de overwinoing in hooge mate bezeten hebben, maar levens beschikt hebben over een vol- houdingsvermogen om niettegen staande veel smaad en hoon en de felste tegenwerking, welke laatste den strijd menigmaal hopeloos deed schij nen «Sint Martinus* te brengen tot wat hij thans is. Den oprichters daarom onze hulde. Deze Bond, thans tellende 23 afdee- lingen met ongeveer 600 leden, be schikt over den gewenschten invloed om de belangen zijner leden en van het gansche korps, naar behooren te kunnen behartigen. Wij wenschen den Bond, zijn leiders en leden, van harte, dat hem gegeven moge zijn, de nog niet onder hunoe banier verzamelde R. K. collega's daar ten spoedigste te brengen. Woensdagavond vergaderden de leden d;r gelikwideerdé Brandstoffen- commissie voor de gemeenten Amers foort. Hoogland, Leusden, Stoutenburg Hoevelaken ten kantore van de Gas fabriek onder leiding van haren voor zitter, wethouder N. Vels-Heijn. De likwidateuren rapporleerden over den alloop der zaken en legden eene na verificatie goedgekeurdé balans over welke ruim drie duizend gulden verlies aanwijst. Uit de toelichting bleek, dat het verlies geheel en al te wijten is i de leiding van het betrekken bureau Den Haag, van waaruit bindende tructies en voorschriften kwamen, waarvan de naleving en uitvoering be letten dat de commissie de zaken kon afwikkelen met eenig batig saldo, ol althans zonder nadeelig slot. Burgemeester van Randwijck, ter ver gadering aanwezig, betuigde zijn wel- genteenden dank voor de goede dien- ti door de Brandstoffen-Corn missie den crisistijd aan de gemeenschap bewezen. Dank zij het beleidvolle be heer waren er weinig of geen klachten. Namens de buitengemeenten dankte de heer Borgerhof Mulder voor de goede samenwerking, waardoor was bereikt, dat het platteland in niets ten achter stond bij de stad, terwijl de heer Van Galen Last namens de Amersf. vereen. Brandstoffenhandelaren erkentelijk bleek voor den steun en de medewer king der Commissie voor den handel in den moeilijken crisistijd. Wethouder Veis Heijn wees erop dat steeds getracht was naar eene recht vaardige verdeeling van het beschik bare zonder aanzien des persoons. Hij herinnerde dankbaar aan de goede zorgen en de trouwe plichtsbetrachting var. de administratieve en technische leiding en sloot daarna de samenkomst waarmede weder een periode uit den crisistijd een einde nam. De nieuwe Rijks Hoogere Burger School is, volgens tot oordeelen be- 'oegden, een doelmatige ingericht ge bouw, sober en strak van vorm en lijn, prachtig gelegen. De localiteiten zijn practisch ingericht i met redelijke eischen van comfort i hygiëne is rekening gehouden. We kunnen ons voorstellen dat It en en scholieren met blijdschap hun nieuwe school zullen intreden. Jarenlang was de huisvesting en loca- liscering der H. B. S. zóó ui slecht, dat het werkelijk meer dan tijd werd er in te voorzien. Door overbevolking was men jaren lang genoopt onderwijs te geven in loca liteiten behoorende tot een ruim deilig jaar geleden afgekeurd kazerne-gebouw. Nu nog nieuwe gebouwen voor Gym nasium en Handelsschool. Ook deze onderwijs-inrichtingcn zijn zeer slecht behuisd en speciaal de Handelsschool moet spoedig worden geholpen aan een doelmatig gebouw. Die onderwijsinrichting werd een jz ol tien geleden onder dak gebracht een afgekeurde lagere school. Voor- loopig. dacht en hoopte men. Maar 't werd een permanent verblijf leeraren en de snel in aantal toenemende klasse bevolking. Natuurlijk overweegt men ten Raad- huize sinds lang hoe die schoolnooden te verhelpen. 't Is een kwestie van geld. Maar de gemeedte naar buiten pralen met haar onderwijsinrichtingen, dan moet worden gezorgd voor behoorlijke school gebouwen, al kost dat dan ook sommen, moeilijk te vinden in tijden van velerlei geld-verslindende behoeften. Met het oprichten of overnemen onderwijsinrichtingen aanvaardt de ge meente onafwijsbaar den plicht hoorlijk te verzorgen. Gaat dit de krachten te boven dan is opheffen de meest voor dé hand liggende oplossing der moeilijkheden. Ook moet worden overwogen of soms door posilie-verbetering wat meer sta biliteit is te krijgen in het corps Handcls- schoolleeraren. *'t Lijkt wel een door gangshuis*, zei ons eens iemand die gewoonlijk wal overdrijtl. In dc «Jonge Werkman* v Sl. Franc. Xav. Par. Woensdag houden werden mededeelingen gedaan betreffende het bondsorgaan hetwelk met ingang van 1 October om de 14 dagen zal verschijnen. Eveneen* werd de aandacht en medewerking gevraagd de propaganda-vcrgadering van 20 Sept. a.s. De medewerking der leden tot het welslagen van de «ankctljesdag» op Zondag 25 Sept. a.s. werd verzekerd. Zondag a.s. gaat «Albatros I* Baarn om in een friendly-game Velo- citas te bekampen. Het 11e elftal ontvangt op het a. d. Barchman Wuitierslaan K. D. S. II uit Utrecht. Aanvang der wedstrijden Met ingang van 15 September is ar Jen ritmeester jhr- J. W. Godin de Beaufort, van de rij- en hoefsmidschool, op zijn aanvrage, onder toekenning pensioen, eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend. Dinsdagmorgen werd in de Broeder- schapskeik aan de Langegracht dt plechtige H. Mis van dankbaatheid op gedragen voor de leden der Broeder schap O. L. Vrouw van Kevelaer, afloop waarvan aan lal van leden der Broederschap die vijf-en-twintig maal en meer naar KevelAer een bedevaart hielden, door den Hoogecrw. heer Deken L, Fock, directeur der Broeder schap, een zilveren medaille werd Hedenavond 8 uur vergadering R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win- bedienden. In verband met d verordening op de winkelsluiting wordt den winkelbedienden in hun eigen belaDg door het bestuur aangeraden deze ver gadering bij te wonen. Naar men mededeelt heeft het be stuur der Vereen, tot beoefening der Krijgswetenschappen, ritmeester H. A. C. Fabius geweigerd, een buitengewone bijeenkomst dier vereenining bijeen te roepen, op welken avond die officier zich voorstelde, een critiek te leveren thans door den minister van Oorlog voorgestelde reorganisatie der cavalerie en het bestaansrecht van dit wapen aan te toonen. De officieren der cavalerie, leden dier vereeniging, garnizoen te Amersfoort, zich hierdoor ontnomen ziende een ernstig verdedi gingsmiddel van hun wapen en hun positie, hebben daarom telegrafisch hun ontslag bij het bestuur dier vereeniging, 'ngediend. Door noturis Knoppers werd geveild Perceel l,;heerenhuis, Utrechtscheweg 114, f13.100, J. Bost. Perc. 2, burgerwoonhuis met tuin, Stellingwerfstraat 3 opgehouden f 2700, Perc. 3 en 4, twee woningen, Teut en 13. opgehouden f 1.0811 (in massa). Perc. 5, 6, 7 en 8, 4 perceelen bouw terrein aan de Schimmelpenninckstraat, opgehouden in massa (5.300. Met het gebruikelijke ceremonieel opende minister De Visser Donderdag middag het nieuwe H. B. S. gebouw. De feestelijkheden ter gelegenheid in hel 50-jarig bestaan dier onderwijs inrichting hadden volgens programma Bij de oprichting, een halve eeuw geleden, werd) niet gerekend op een groei zooals de inrichting heeft gehad, de grootte van wat in den laalsten tijd het hoofdgebouw werd genoemd, wijst Niet alleen uit Amersfoort jit de omliggende gemeenten werd het aantal leerlingen steeds grooter. In 1890 werden voor 't eerst enkele vrouwelijke leerlingen tot de lessen toegelaten. Hoe meer leerlingen uit de nabijgelegi gemeenten de school bezochten, des sterker gevoelde men, dat niet de stad Amersfoort de kosten moest dra gen maar dat het Rijk haar behoorde over te nemen. In 1901 wi bijna eens gzworden over de deo, voor de overdracht, maar de school bleef onder beheer van de gemeente. Inmiddels was het aantal afdeelingen, de gezamenlijke klasse gesplitst :n worden, van 5 aangegroeid tot 14, zoodat het /-Hoofdgebouw* al lang veel te klein was geworden, om al de leerlingen een behoorlijke plaats te bieden. Als hulpgebouw werd toen de school aan de Koestraat in dienst genomen later was een tweede hulpgebouw noo- dig geworden, waartoe het Werkhuis werd bestemd, zoodat de school gedu rende eenigen tijd over drie gebouwen verdeeld was. De oprichting van een Hoogere Burgerschool te Hilversum in 1903 deed het aantal afdeelingen dalen tot 10. Hel gebouw aan de Koestraat kon nu ontruimd worden en het Werk huis werd delinitief bezet. Daarna was het aantal leerlingen vlottend. Een ge ringe daling volgde op de oprichting i een nieuwe H. ii. S. te Bussum later van Lycea te Zeist, te Har derwijk en te Baarn. Geen enkele maal kwam echter het aantal afdeelingen be neden 10. Ook het onderwijs zelf droeg oa- deelige gevolgen van de vcrdeeling over twee gebouwen. Bovendien de toestand van beide gebouwen voldoende soms zelfs gevaarlijk als een plafond dreigde in te storten. itelijk langer dao 20 jaar werd een nieuw gebouw gesproken. Soms schenen de plannen rijp,, maar altijd kwam er wat tusschen beiden. Eindelijk op 1 Sept. 1917 ging de gemeentelijke instelling over aan het Rijk. Da-irme'.- was er zekerheid geko men omtrent een nieuw gebouw. Een andere regeling van de schootgeldhef- fmg liet ook de kinderen van minder elgestelde ouders van het aan de H. S. gegeven onderwijs profiteeren. Ongeveer 300 leerlingen, over 15 afdeelingen verdeeld, zullen in 1 gebouw het onderwijs volgen. zich aanmelden bij den Plaatselijken Correspondent den heer E. A. Muijs. De Raad der gemeente vergaderde Woensdag ,14 Sept., voorm. 11 uur, onder voorzitterschap van Baron v. Tuijll. Alle leden waren tegenwoordig. Na opening met gebed werden de notulen der vorige vergadering gelezen i zonder aanmerking goedgekeurd. Alsnu werd behandeld een aanvraag in deo heer Alfrink, onderwijzer aan de O. L. school le Hooglanderveeo om ontslag, hetwelk hem eervol werd ver- Aan de orde komt een voorstel lot invulling der Electriciteitgverordening, _J, elke beltransformator met f3.50 per jaar te belasteD. Dit punt werd in de vorige vergadering reeds besproken en aangehouden om eerst nadere inlich tingen bij de Maatschappij in te winnen betreffende de wijze van berekeni- g. Door de P.U.E.M. is berekend dal beltran8formatorcn een voortdurend verlies hebben van 3 Watt per uur, dit wordt in 8760 uren (d,i. 1 jaar) circa 26 K.W.U. welke de gemeente ongev. f3.50 inkoop kosten. Het voorstel werd zonder stemming aangenomen. Voorstel uitbreiding van liet electrisch net vauaf «Klein Kouwenhoven* )ot en met de boerderij bewoond door A. v. Willigeoburg. De bouwkosten worden geraamd op f2050. Er is berekend op een jaarlijks verbruik van 800 K.W.U. Het huis Coelhorst met bijbehoorende boerderijen zullen worden aangesloten zoodat in het geheel 10 aansluitingen kunnen verkregen worden. De jaarlijk- sche uitgaven aan stroominkoop, rente 5'/i pet. en afschrijving, onderhoud en administratiekosten worden geraamd op f425 en de inkomsten 800K.W.L'. i 55 cent is f440. Tot uitbieidiog werd met algemeene stemmen besloteo. Als laatste punt werd behandeld een voorstel tol vaststelling eener verorde ning als bedoeld in art. 7, 1 der drank wet en zonder hoofdelijke stemming aangenomen dat in het gedeelte vaual Liniedijk lot aan de Scholborsterlaan geen vergunning tot verkoop van sterke dranken zal mogen worden verleend. Na de rondvraag waarvan geen ge bruik werd gemaakt werd ter sprake gebracht een rapport van de P.U.E M. betreffende de electricileitsvoorziening van Hooglanderveen. Het net zou worden aangelegd met transformator bij de Halte, vanaf de Nijkerkerstraai tot aan de Langerijst, verder vanaf de Halte, de Langestraat, Veenwcg tot huis bewoond door Wed. W, Wernseo en -de Kooij*. Er zouden 26 perceelen voor aan sluiting in aanmerking komen. Dc bouwkosten worden begroot op (9600. Er werd rekening gehouden dat de Maalderij aansluit waardoor de huur hoogspanningskabel en transformator lor gezamenlijke rekening komt. Het verbruik is begroot op 2700 K. W.U. per jaar. De uitgaven gespecificeerd zijn stroominkoop f850, rente (7 pet.) en afschrijving (950, administratie en onder houd f300, huur hoogspanning en transformator f500, totaal (2600. De inkomsten 2700 K.W.U. i 55 ct. et f 260 meterhuur is totaal f 1745. Jaarlijks nadeelig saldo (855. De besprekingen welke hierover wer den gehouden, konden niet leiden tot voorstel te komen, om dat gedeelte Hooglaod van electriciteit tc voor- Uit den Omtrek Ffcoflland De vergadering Maandag gehouden door de plaatselijke Landstormcom missie met het doel eene afdeeling te slichten van jongelieden voor opleiding tot voorgeoefendman waardoor eene vermindering van 4 maanden militie- dienst wordt verkregen mag goed geslaagd worden genoemd. Er was veel belangstelling. Luit. Tiggers zette op zakelijke duidelijke wijze uiteen welke de va waarden zijn om te komen tot oprich ting dezer afdeeling. De aanwezige belanghebbende waren allen overtuigd van de groote voordee- len die de voorgeoefendheid medebrengt. Een 36tal gaven zich direct op en onderteekenden 'n voorloopige verkla ring. Io beginsel werd besloten dat de oefeningen zullen gohouden worden des Zaterdags namiddags van 2 tot 4 uur, Nader zal nog worden bekend ge maakt wanneer de eerste oefening wordt gehouden. Die zich nog wenschen aan le sluiten jongelieden vao 1618 jaar kunnen Hierna volgde sluiting Binnenland In de Tweede Kamer beantwoordde lister Ruijs de interpellatie over de wijziging in het mini&terscollege. Hij zeide dat het kabinet om collectief ont- -lag verzocht wegens de verwerping ran hel legerontwerp, een gewichtig onderdeel van de taak van het kabinet, het parlementair gebruik meebrengt, dat na zulk een votum anderen in de gelegenheid worden gesteld, de taak van het kabinet over te nemen. De heer Pop kon uit den aard der zaak geen deel blijven uitmaken van het kabinet toen dit zich schikte in de nood zakelijkheid om het bewind te blijven voeren en minister De Vries kon niet steeds op voldoenden steun der Kamer rekenen. Tot verdere wijziging in de samenstelling van het kabinet gaven de omstandigheden geen aanleiding. De plannen van den Minister van Oor log blijken uit dc nota van wijziging op het ontwerp dienstplichtwet, die van den Minister van Financiën zullen blij ken uit de millioenennota. Minister de Geer merkt op, dat hij het minister schap aanvaardde, ook omdat hij een definitieve regeling van de kwestie der gemeente-financiën wil. Op de defensie zal hij sterk bezuinigen, Minister Van Dijk heelt hem daarbij medewerking beloofd. Naar de »Tel.« verneemt, ligt het in het voornemen van den Minister van Oorlog, om alle militairen, die volgens de binnenkort in te dienen pensioenwet aanspraak kunnen doen gelden op vol pensioen, welk recht dour allen zal worden verkregen na een diensttijd van 35 jaar, voor ontslag met recht op pensioen voor te dragen. Aan deze militairen zal dan niet meer worden vergund zooals tot heden ge schiedde om te blijven doordienen. Wordt deze maatregel doorgevoerd, dan zal reeds een groot gedeelte van het in verband met de leger-reorgani-

De Eembode | 1921 | | pagina 2