DEKEN-WEEK Molton Dekens. Gewatteerde Dekens. Wollen Dekens. Donzen Dekens. Extra voordeelige aanbieding in Langestraat hoek Nieuwstraat en Zevenhuizen VROOM 6 DREESMANN Zie onze speciale Etalage aanmerkelijk. Over deze en nndcre uit gaven werd uitvoerig van gcdacliten gewisseld, zoodat dc leden nu volkomen op de hoogte zijn van de fmancieele zorgen. Hoewel de opkomst van leden bevredigend was, ligt liet in de bedoe ling van het bestuur zoodra er schaat sen gereden kan worden nogmaals een algcmcenc vergadering uit te schrijven, in dc hoop dan eens de grootste helft van het aantal leden ter vergadering te tien. De heeren dr. Aghina en Beltman werden bij acclamatie als bestuursleden herkozen. Aan het bestuur werd over gelaten uit zijn midden een afgevaar digde ter Algemeene Vergadering van den Schaatsenrijdersbond te benoemen. Op 13 Mei van dit jaar werd de Kon. Goedkeuring op de statuten verleend. Zondag 1.1. had in het Patronaats gebouw de competitie-tooneelwedstrijd plaats voor den K. K. Tooneelbond. Onze oudste K. K. Tooncelver. «Ons Genoegen» sedert eenigen tijd deel uit makende van dien bond. kwam voor dezen wedstiijd uit met >De Hellas», sociaal spel in 3 bedrijven van Louis Haver. Het resultaat was, dat «Ons Genoegen- 27 punten wist te behalen. Wanneer de Tooneelgids voorspelde dat het een heele toer zou wezen 25 punten te bereiken, dan mag «O. G.« het behaalde resultaat als een Hink succes boeken. «Albatros» I was Zondag vrijaf daar V.A.F.C. die bij haar op bezoek zou komen, zich uit dc competitie heefl teruggetrokken. Het 3e elftal trok naar Barneveld om de „Barneveldschc Boys» te bekampen. Veel moeite hadden de Amersfooiters niet met hun tegenstan ders. Met een 8—1 zege kwamen ze n Amersfoort terug. Dc ontvangst in Baineveld was bij de club van den heer Thanhauser schitterend geweekt. Captain Asperslag bood den aanvoerde- van de «Barne- veldsche Boys» een bouquet aan. Kaasmarkt: aangevoerd 59 wagens bevattende 12.500 kilo. l'rijs f56 tot f63 per 50 kilo. Handel stug. Woensdag zal Dr. Astron een tweede seance geven. Op het gebied der massa suggestie blijkt Dr. Aslron nog meer dere prestaties machtig te zijn, dan ze hier reeds van hem te zien kregen. Uit den Omtrek Barneveld Bij een landbouwer te Zwartcbroek zijn 8 kippen ontvreemd. Dc bcgrooting der kosten recht maken van den rijksweg te Ter- schuur, bedraagt f60.000. Een voor een kar gespannen paard van een landbouwer maakte nabij «De Groote Batelaar» een zijsprong, v door het beest in het prikkeldraad ward raakte. Bovendien brak dckarbooiri cd drong een der punten hiervan hel dier zoo diep 10 Het lichaam, dat de kostbare viervoeter moest worden ach tergelaten. t Voor de pluimvee-tentoonstelling hebben zich bijna 400 inzenders opge geven. De man uit de Tranvaalbuurt te Amsterdam, die op zijn motor i is geweest Garderen en verdacht wordt de hand te hebben gehad in c dubbelen moord van Lijsje Pater Rikje Brouwers, is gearresteerd, De man werd aangehouden op de Lijnbaangracht bij de Raampoort te Amsterdam. Hij poogde in hel water te springen, maar werd bijtijds gegre pen. De man, een 30-jarige electricien, had io het gelaat en aan een der han den schrammen, vermoedelijk veroor zaakt door nagels. Aan een der hnnden van de vermoorden zijn bloedsporen gevonden onder de nagelsdie erop wijzen, dat deze vrouw zich krabbende heeft trachten te verweren. Uit deze aanwijzingen maakt de politie op, dat de thans aangehoudene de hoofddader of een der hoofddaders is. Volgens hel »Hbld.« heefl de man bekend aan den moord te hebben mee gedaan hij zou voor zijn deel in den buit f400 hebben gekregen, Baarn Door den hevigen storm uit hei Noordwesten is het water uil de Zui derzee opgestuwd cn heeft de polders te Eemncs, Baarn en Bunschoten over stroomd. Dc boeren trachtten het vee en materiaal te redden. Het water staat lot aan de kom der gemeente. Persoonlijke ongelukken zijn met voorgekomen. Kenig vee moet tijn verdronken. Dc Eemnesser buitenpolders zijn overstroomd. Ook Spakenburg heelt van hel water te lijden. Ecmttes GeborenDirk, z. van S. Mol en T. Karssen. OndertrouwdW. J. v. Zomeren en J. M. l-'ecken. Getrouwd; G. Koodhart en G. Prinsen, Overleden Klaasje van Leer, 64 j., ongehuwd. Bijkerk Voorjaar 1922 zal hier een groote huisvlijttentoonstellin g gehouden worden Dc huisvlijtcommissie hoopt op veler medewerking. Een lezing over huisvlijt, vooral houtsnijkunst, zal gehouden worden. Op Slichtenhorst sloegen paarden op hol, gespannen voor een «kromme dissel». Twee zoons van de landbou wer T, vielen van den wagen. Een hunner ging een rad over het lichaam. De ander kwam met den schrik - Op dc markt14000 st. eieren f 20 a 121. 7 Schrammen f30 a f40. 45 Biggen f10 a f 15. 117 Runderen f300 a f550. 8 Schapen f20 a f40. 21 Nuchtere Kalveren f 12 a f 25 Soest ln de raadsvergadeiing werd 't percen tage op de Inkomsten-belasting dienst jaar 19211922, vastgesteld op ópet. - Halverwege de trap naar de raads zaal in het verbouwde gemeentehuis, voert een zijtrap naar de kamer den architect. Daar is aanwezig een foto grafische plattegrond van de gemeente Soest, door den Heer Sar, luitenant bij het luchtvaart-corps te Socsterberg, der gemeente aangeboden. Om deze platte grond volledig te krijgen was Sar 49 lieer opgestegen, om telkens op dezellde hoogte van uil zijn vliegtuig een stukje Soest te fotografeeren. Val al die stukken is een prachtige, zeer scherpe de gehcele gemeente gemaakt. Geen andere gemeente is nog in het be- :oo'n fotografische plattegrond. Van gemeentewege wordt aanbe steed Donderdag 27 October a.s. bouwen van twee arrestantenlokalen het verbouwen van de politiewoning aan de Birkslraat no. 7. Socsterberg Uit het gesticht te Den Dolder i: dezer dagen ontvlucht een verpleegdi die reeds eenige malen als verpleegde van dat gesticht was uitgebroken. De man is een gevaarlijke krankzinnige, die reeds vroeger met de politie in aan raking is gekomen. Hij werd door de politie gearresteerd te den Haag, waar hij ventte inei een kar met appelen. Utrecht Kaasmarkt. Aanvoer 119 wagens, wegende 24990 K.g. 1ste kwal. f 59 i 103. 2e kwal. f54 a f58.50. Rijks- merk f 56 f 66. Handel traag. Uoortbuizen Bij den landbouwer vaD Leijenhorst is 's nachts ingebroken. Uit een gesloten kabinet is aan diverse waarden f9000] gestolen. Zeist Alhier wordt 26, 27, 28 en 29 October n winkelweek gehouden, waarbij o. etalagcversieringcD, Vrijwel alle winkels verlecnen medewerking. De officicele opening geschiedt Woensdag 26 Oct, ten gemeentehuize. Een groot aantal medailles werd als prijzen beschik baar gesteld. Binnenland. Tn de politiek- De aankondiging der K. K. Kiesver- ccniging Recht cn Orde in onze Eembode onlangs opgenomen, bewijst sr op politiek gebied gebeurtenis- te wachten zijn, die ons niet on- vootbereid mogen vinden. Dr verkiezingen voor Tweede Kamer en Provinciale Staten zijn op til, en nu kan men koud of warm zijn voor wat acceptecren, zich achter de organisaties men noemt de politiek, vaststaat in te plaatsen en met hen den strijd aan ieder geval dat 't voor ons .Katholieken te binden. onafwijsbare plicht is te zorgen, dat wij in de bestuurslichamen des lands in evenredigheid van onze getalsterkte zijn vertegenwoordigd door mannen en vrouwen die berekend zijn voor hun taak, die liefde hebben voor hun werk en zulks door groote toewijding en nauwgezette plichtsbetrachting toonen. Beginselvaste menschen, die weten wat ze willen en ook willen wat ze Geen eerzuchtige «Strebers» wien 't om de voorrechten cn het aanzien te doen is, en die om de plaats te be reiken, welke hun lief is en begeerens- waard, alles op 't spel zeiten, alles be loven. alles mooi en goed vinden, in dien 't maar leiden kan tot hun doel: de eere-post. Voorop sta dus dat alleen (linke, plichtgetrouwe en beginselvaste be- plaats op de candidatenlijst in aanmer king komen. En dan vervolgens moet het door cis Katholieken af te vaardigen deel der Tweede Kamer, alle elementen be vatten. die noodlg zijn om te komen tot een zoo goed mogelijke behartiging van het algemeen belang, uitgaande dan van de Katholieke beginselen. Het is noodig dat de Katholieke Kamer-fractie niet alleen talrijk zij ook van goed en hoog gehalte. 'l Is een feit dat in liet algemeen bij vele bekwame mannen de lust gaat ontbreken zich te mengen in wat zi min of meer smalend «de politiek* noemen, en wie op de hoogte is vai wat er in zoogenaamd «politieke krin gen» voor en na al werd afgespeeld, moet toegeven, dat menig mensch *'t type «recht door zee en waarheid boven al», zich liever afzijdig houdt. Maar toch'als in 't welbegrepen belanli van staat en maatschappij een beroep wordt gedaan op de medewer king van onze beste krachten uit eiken stand, dan mogen we ons overtuigd houden, dat die medewerking Katholieke Staatspartij niet zal worden geweigerd. De tijd is nu aanstaande dat Roomsche mannen en vrouwen ir gelegenheid zullen worden gesteld te wijzen, wie of zc bekwaam en w dig achten als volksvertegenwoordigers op te treden. Die aanwijzing gaat ecniging. Hieruit blijkt dat, wil iemand werke lijk keuze doen, aansluiting bij de Kiesvereeniging noodzakelijk is. Wel kan ieder kiesgerechtigde later stemmen, maar dan is hij gehouden keuze te doen uit een groep soncn, samengesteld zonder zijne directe medewerking. Overduidelijk blijkt hieruit hoe nood zakelijk hel is, dat alle personen, die de beginselen van het Katholicisme als richtsnoer voor leven en streven vaarden, zich aansluiten bij de K. Kiesvereeniging. Ook de billijkheid vordert aller t sluiting. Verkiezingsactie vergt behalve veel persoonlijke opoffering van tijd werkkracht, ook niet geringe fmanci offers. Daartoe dragen de leden door hun contributie bij. Maar buiten het ver band der Kiesvereeniging blijvende, laat men anderen zorgen voor de beharti ging der Katholieke belangen op poli tiek terrdin. Dat is niet billijk. Daarom is het vertrouwen gewettigd, dat de aansluiting bij de R. K. Kies vereeniging zoo algemeen mogelijk wordt, opdat zij in staat zij haar taak naar behooren te vervullen. Wat wij hier schreven is niet be stemd voor de Katholieke stadsbevol king alleen neen, Ook in de dorpen moet het besef meer eu meer groeien dat ieder stemgerechtigde lid behoort te zijn van de Kiesvereeniging van zijn kring. En speciaal over het platteland wil- n wc gaarne een volgende maal nog :n en ander in 't midden brengen. T. G. Loonstrijd. De Metaalbond heeft in samenwerking met de R. IC. Werkgeversvereeoiging besloten in A'foort, Apeldoorn, Uirecht nz. de loonsverlaging van «minstens* 0 cn 15 pet. in te voeren. De Werkliedenbonden adviseeren de 'erklieden de loonsverlaging a de Kiesver- Geruatstellonil. De spoorwegingenieurs bewaren, dat de spoorlijn naar Amsterdam bij Weesp veilig is. Van de zijde der spoorwegen doet men alles om de veiligheid van onze spoordijken zoo volkomen mogelijk te waarborgen. Dat men daarmee ieder mogelijkheid op cenig onheil zal kunnen buitensluiten er Is natuurlijk niemand die liet zal durven beweren. Maar de spoordijk bij Weesp biedt van alle spoor dijken de meeste zekerheid. Over de 8-uren wet werden dezer dagen in de Tweede Kamer discussies gevoerd. Minister Aalbcrse zou het een ramp achten, indien de arbeiders van dit land, die vertrouwen stellen in de Regeeiing van dit land, die zich herhaaldelijk uitsprak tegen die reactie, dal vertrouwen gin gen verliezen. De Rcgeering heeft dit vertrouwen noodig in het belang van orde en rust, maar ook in het belang van de industrie, Meegaan in de richting van reactie tegen den 8 urendag doet spreker niet. Voorstellen in die richtiog zijn van hem niet te verwachten. Spreker zal den dag zegenen, waarop hij ontheven zal worden van de zeer zware verantwoordelijkheid die op hem ru9t ten aanzien van de drie groote vraagstukkendc werkloosheid, de woningnood en den achturendag. Iti 1918 heeft hij zich niet laten beïnvloeden door revolutievrees zal zich nu niet laten btïovloeden door de reactie. Dc felle campagne in de pers, de ophitsing dat men met spreker maar moet handelen als met lirzberger, die ook Roomsch en rood was, zullen spreker er niet van afbrengen te doen wat hij zijn plicht acht. Steeds is hij bereid de argumenten, die de arbeiders aanvoeren tegen en de werkgevers vóór werktijdverlenging in alleo ernst te overwegen. Ten volle is hij bereid bij de toepassing der wet rekening te houden niet de abnormale positie waaronder otize nijverheid thans gebukt gaat. Maar dit zegt spreker met nadruk Agitatie van welke zijde ook, laat hem volkomen koud en heeft geen invloed op de door hem te nemen beslissingen. Alleen zoo meent spreker in ei geweien zijn plicht te doen. Pensioen en nog wat. Het pensioenswelonlwerp dat eenigen tijd geleden werd ingediend, zou huidige budget met 46 millioen hoogen. Dat is de regeeriog te veel. tn een rapport is berekend, dat, na de invoeriDg der aanhangige pensioen wetten, de gezamenlijke jaarwedde- en pensioenlasten, die op Rijk, provinciën en gemeenten drukken, 's jaats een kleine 500 millioen zullen bidrage», dat wil zeggen, aanmerkelijk meer dan de helft van wat aan belasting gelild wordt. Inkrimping van de formatie van het ambtenaren-corps vindt de regce- ting onvermijdelijk. Gemengde Berichten Een familie, aan den overkant van het IJ had een zwager te togceren. Toen men op een morgen opstond was de zwager verdwenen en met hem twee bankbiljetten van f 1000. De familie be treurt, het verdwijnen van dit familie lid zoo zeer, dat zij de politie verzocht heeft hem terug te brengen, daar hij vergeten heeft zijn adres op te geven. «Weekblad van het Recht» meldt: Eenige dagen geleden kon men in dc groote bladen het zonderling schij nend bericht lezen, dat in de Vereenigde Staten van Amerika na het volstrekte verbod van alcohol verkoop de mis dadigheid belangrijk was toegenomen. In dit verband schijnt het niet zon der belang dc aandacht te vestigen op de cijfers medegedeeld in het 73ste deel van het Archiv. ftlr Kriminologie, lu Finland werd in 1919 een alcoholver bod uitgevaardigd, lutusschen zouden Dure vrachten cn bij vroeger ver geleken verdubbelde reis-tarieven, zijn nog niet voldoende om de hoog op geschroefde kosten der Nederlandsclte Spoorwegen ïe dekken. Het nadeelig saldo over het ei halfjaar 1921 bedraagt hel peulschilletje van vijftien millioen. Het tweede halfjaar is niet beter, zoodal er gevreesd wordt voor een tekort van ruim dertig millioen in een jaar tijds. merkwaardigerwijze dc in een toestand van dronkenschap gepleegde feiten van 1919 op 1920 gestegen zijn van 5477 tot 12.843. Twee bandieten hielden in een gesto len anto halt voor een juwelierswin- dc Avenue Louise te Brussel, braken den vensterruit en stalen 3 paar- len halssnoeren Ier waarde van 200,000, 100,000 en 7500 frencs, waarna zij in de auto sprongen en verdwenen. Te Dordrecht is in den ouderdom 74 jaar overleden J. Lips, de stich ter der bekende brandkasten- en sloten- fabrieken. In een gewone smederij be gonnen heeft Lips door zijn euergieken arbeid zich weten op te werken tot leider der uitgebreide fabrieken, wier producten een wereldvermaardheid be zitten. De volgende advertentie lazen wij in de «De Courant»: «Vertrouwens positie. Voor groot Hotel Café-Res taurant te Amsterdam wordt Sept. a.s. gevraagdPersoneel-Controleur (Drank- vrij).» De heeren van den drankhandel houden niet van roode neuzen als het gaat om een «vertrouwenspositie» waar bij hun eigen belangen gemoeid zijn. Zij toonen met de uitwerking van hunne producten goed bekend te zijn Te Venlo is een zeer brutale roof gepleegd. Een persoon trad een goud winkel binnen en wenschte enkele ringen te zien. Na eenig wikken had de man keus gedaan en liet een ring inpakken. Terwijl men daarmee bezig was, wierp »de kooper» hem plotseling een hand vol witte peper in 't gezicht, greep een kaart met ringen en maakte zich uit de voeten Enkele burgers zetten hem na, doch op de militaire terreinen verdween hij. en het is nog niet mogen gelukken hem op te sporen. Van de 80 ringen, die hij meegepakt heeft, heeft hij er eenige verloren. Ongeveer dertig zijn reeds bij den eigenaar terug. Maarschalk l'och vertrok naar New York. Aan booid van zijn schip mag geen wijn of sterke drank zijnFoclt is al sedert jaren geheelonthouder en zal dus in het droge Amerika zijn glas wijn niet missen. Hij is indertijd geheelont houder geworden op raad van zijn ge neesheer, omdat hij dan beter op zijn leeftijd Foch is 70 jaat bestand zou zijn tegen de vermoeienissen van zijn inspannend leven In «Hoe wij steunen en gesteund worden», orgaan van de vereeniging «Tot Steun» lezen wij: «Van de kinderen, die onder odzc voogdij kwamen, is een nestje van 6. Drie ervan zijn in onze tehuizen, de anderen dadelijk in gezinnen geplaatst. De drankzucht van den vader heeft in hoofdzaak tot verwaarloozing van deze kinderen, waarvan de oudsten betere :n kenden, geleid. »'t Was wat fijn vroeger», vertelde het oudste meisje, toen we haar wegbrachten naar Nieuw- Veldzicht: «we woonden in Duitschland, r vader een stukje land had gepacht vaar we kippen en eenden en ook paar koeien iiaddcn. En moeder een trapmachinc cn het was echt gezctlig, hoor I Maar vader ging al er ger drinken, verkocht het huisraad stuk stuk en zonder een cent kwamen in Holland terug. Nauwelijks hadden te A. weer een tafel en een paar stoelen bij elkaar of vader verkocht ze om drankcentcn te hebben cn ging moeder ook weg. Och, 't is liet 'alles als je tracht de boel bij elkaar te houden en je man verzuipt alles. Toch was vader beslist niet kwaad als hij niet dronk en dan kon hij werken ook, nou I» Zoo oordeelde het schran dere, zestienjarig kind, dat met haar broertjes en zusjes dupe werd van het slecht gedrag der oudeis.« Zware stormen hebben de laatste dagen gewoed en veel onheil veroor zaakt. Aan den Hoek van Holland ging 1 reddingsboot waarmede i. en een nood verkeerend vaartuig wilde red den, verloren. Negen opvarenden ver dronken. Langs de kust werden vele vaartui gen vernield en menig menschenleven as in doodsgevaar. Ook te Terschelling is een reddings boot vergaan de opvarende verdronken. Nabij de Moerdijksche brug ging een schip tea onder. De schipper en zijn vader klommen in den mast en konden daaruit gered worden, de schlppers- ïw en haar driejarig kind kwamen om het leven. De schippersknecht die zich in een roeiboot trachtte te redden heeft men niet weer gezien.

De Eembode | 1921 | | pagina 2