Centrale Crediet- en Landbouwtak Bel dan op No. 42 J.J. VAN HAMERSVELD DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN TWEEDE BLAD. Binnenland Ons Leger. Het blijkt, dat de geheele Regeering staat achter het nieuwe ontwerp regeling van den Dienstplicht, wa geen principieele wijzigingen worden aangebracht. De Regeering zou zich namelijk nii verantwoord achten, indien zij met d vermindering der bewapening verder ging dan wordt voorgesteld. Een vol gende regeering misschien wél. Ii zake vereenvoudiging en bezuiniging is de Regeering gegaan tot de uiterste grens. Gehandhaafd zullen blijven de garni zoenen Alkmaar, Amersfoort, Amster dam, Arnhem, Assen, Bergen-op-Zoom, Breda, Delft, Deventer, Dordrecht. Ede, Gorinchem, 's Gravenhage, Groningen, Haarlem, Harderwijk, Helder, 's Her togenbosch, fort Hoek van Holland, Kampen, Leiden, Maastricht, Milligen, .Vaarden, Nijmegen, Legerpl. bi; Olden- broek, Soesterberg, Tilburg, Venlo, Vlis- siogeo, fort Ijmuiden en Zwolle. Opgeheven zullen wordenBeverwijk, Brielle, Doesburg, Geertruidenb Gouda, Hellevoetsl,, Hoorn, Laren, Leeuwarden, Middelburg, Muiden, Nieuwersl., Roer mond, Schoonh., Willemst. en Zutphen, terwijl voorts de belegging van fort St. Aagtendijk, fort Velsen, de forten v. de positie van Spaarnedam, fort Pennings- veer en fort Pannerden een einde zal De 4 oefen-kampen zullen komen nabij Zeist, Harderwijk of Milligen, Ede en Giize-Rijen. De kosten voor het bouwen ei richten van een kampement zoodanig gebouwd, dat het ten minste 40 jaren in goeden staat kan blijven worden geraamd op f 2,000.000. De onderhoudskosten nu zullen naar schatting jaarlijks f 20.000 per kampe ment bedragen. De vesting artillerie zal worden ge legerd in kazernen te Utrecht en te Gorinchem, Werkloosheid. De mir.ister meent, dat bet thans, nu de werkloosheidstoestanden zoo abnor maal zijn, niet de juiste tijd is, om de wettelijke regeling der werkloosheids verzekering ter hand te nemen. Over een periode van tien maanden werd voor s'eun aan werkloozen en subsidies voor werkverschaffing ruim f 8 millioen en O ton door de Kegeering uitgegeven. Het Metaalconflict De R. K. Vereeniging van Werkge> in de Metaalnijverheid deelt mede, dat de onderhandelingen over de loonsver laging in de metaalnijverheid, zoowel in den Btdiijfsraad (waarin de R. Kath. en Christ. Metaalbewerkersbonden zitting hebben) als in de combinatie (waarvan alle Metaalbewerkersbonden deel uit maken) zijn afgebroken. De loonsverlaging gaat 8 Dec. in. Gemengde Berichten Een vroeg invallende winter zet niet altijd door, en het is gebeurd dat er na half December geen korstje ijs meer in de slooten kwam. 't Is ook, dunkt ons, nog wat vroeg om de gebruikelijke veihalen over strenge winters al uit de oude doos te halen hoe men in 1855 paascl\eieren al op 't ijs, of in Juni met 'n test vuur in de kerk zat, dat de winter van 1830 nog strenger was, om niet te spreken van al de ellende uit de klassieke barre winters van den nieuweren tijd: 1709 enl740 Ozt is sp >rt voor later, indien mocht blijken dat de winter 19211922 inderdaad tot de zeer strenge gaat be- booren. Tengevolge vbo den mist is nabij Delft een motorschuit aangevaren door qen tot nog toe onbekend vaartuig en buiten de vaargeul gezonken. Van de 19 koeien, bestemd voor de Rotter damsche veemarkt, verdronken er (vijf. Ook de deklast ging verloren. Niets is verzekerd. De schipper is door een landbouwer met behulp van een roeiboot gered. De schipper van het andere vaartuig was zonder zich ergens om te bekom meren doorgevaren. In Zuid-Afrika zijn nu kaasfabrieken die een product afleveren, dat een merk draagt, dat 't is geleverd door ten Nederl. Kaasfabrick. De boterproductle is in verschillende anden gedurenden den oorlog sterk gestegen en voorloopig zal 'i in die richting wel blijven doorgaan. In West- Au9trali£ liggen nog duizenden vier kante mijlen land, tot heden als woest beschouwd, die uitstekend grasland blijken t: zijn met veel bronwater. Het is ook bekend, dat Engeland jaarlijks een 40.000 menschen zal doen verhuizen naar Australië, waar ze den landbouw zullen gaan beoefenen. De bedoeling is een millioen Engelschen te laten oversteken. In Argentinië neemt ook de boter- productie en export sterk toe. In 1913 voerde dit land uit 3785 ton boter en io de eerste 7 maanden van 1921 reeds 14651 tor>, wat een enorme vooruit gang is. Alles wijst er op, dat er een ge duchte strijd zal ontbranden tusschen de verschillende zuivellanden, want ieder land wil, moet exporteeren. Hoe staat oos land er voor Het spreekt vanzelf, dat wij niet neutraals kunnen blijven, zooals in den oorlog we moeten meedoen, we worden mede midden in den strijd ge worpen. 'Vie zal onze zuivel-industrie dan aanvoeren En als wij 'l niet kunnen volhouden, wat zullen dan de gevolgen zijt. Toen in de tachtiger jaren van de vorige eeuw Amerika werd ontsloten en de graanaan voeren uit. 't westen onze graanprijten deden kelderen, zijn heel wat graanboeren ruiter te voet geworden. Thans staat zoo'n periode te wachteo voor de zuivelindustrie en den Zuivelhandel. Dan zal de ontwrichting nog veel sterker zijn dan in de vorige eeuw. want bij den zuivel zijn meer menschen betrokken dan bij den graanbouw. Verreweg de grootste Nederlandsche onderneming op papiergebied wordt gevormd door de firma Van Gelder Zonen. Deze firma bezit in Gelderland 3 fabrieken waarvan 2 te Renkum en l te Apeldoorn. Bovendien heeft zij 2 fabrieken in Noord-Holland, n.l. te Vel- In deze fabrieken zijn 20 papierma chines aanwezig die een totale jaarlijk- sche productie leveren van oogeveer 70.000.000 KG.2200 arbeiders zijn in de gezamelijke fabrieken werkzaam. De firma Van Gelder is de eenige belang rijke courantenpapierfabrikant in Neder- lend. Haar internationale bekeodheid heeft zij zich echter verworven door het vermaarde geschepte Oud Holland- sche papier. Dc laatste jaren aat het debiet van dit soort papier echter sterk achteruit. Vroeger was het zeer in trek en werd bijv. de zilverbon der| Natio nale Kran«che Bank op geschept Oud- Hollandsch papier van Van Gelder ge drukt. Ook voorzag deze firma de Fran- sche Landsdrukkerij en andere ofticieele buitenlandsche instellingen van papier, terwijl haar fabrikaat voor het drukken van etsen, luxe uitgaven van boekwer ken, enz. veel werd gevraagd. De grondstoffen voor bet bedrijf wor den in de fabriek te Velzen gefabriceerd. Per jaar wordt 10.000.000 K.G. hout, vertegenwoordigende een boschopper vlakte van 800 H.A., verwerkt. De 1 it 2 M. lange balken worden met ge charterde schepen uit het buitenlaud gtïmporteerd. In Londen heerscht reeds sedert vier dagen een zware mist en te oordeelen naar het weer zal deze toestand nog wel een dag of twee duren. De trein tram en omnibusdienst ondervindt hier door groote belemmeringen. De mist werd zoo dicht, dat de omnibussen geheel uit hun koers raakten en hun bedrijf moesten stoppen. Er gebeurden ernstige ongelukken. De mist is niet alleen beperkt tot Londen, maar heerscht ook in andere kustplaatsen en een heel eind ver het land in. De heer B. H. landbouwer te We^ner- )or had een wondje aan een voet. In den slaap heeft hij het opengekrabd, des morgens werd bloedvergiftiging ge constateerd en kort daarop is de krach tige, 27 jarige man overleden. De winter is ingetreden en een slechten tijd is dientengevolge aange broken voor onze vogels. Hulp moet u worden verleend, overal in ons land, niet alleen ter wille van de vogels sar ook om ons zelfswil, want de gels vervullen een belangrijke ril in de natuur en een aanzienlijke vermin dering van den vogelstand kan voor ize cultuur hoogst nadeelig worden. Naar schatting kwam in bet voorjaar in 1917 de helft onzer meezen van iu en honger om en een dergelijk verlies moet thans vermeden worden. Dat kan gemakkelijk, indien er overal voor voedsel gezorgd wordt. Een een voudig eigengemaakte voedertafeltje van 1'/, Meter hoogte lokt al heel spoedig meezen-roodborsljes, lijsters, spreeuwen enz. Hennepzaad, brood kruin, gekookte aardappels, fijngesneden kaaskorsten, beenderen en afval van vleesch en Bpek, alles wordt met graagle verorberd. Ieder heeft wel iets eetbaars voor onze vogels, want kieskeurig zijn ze allerminst in den winter. Een ondiep bord met water is ook van groot belang, want water is even noodig als voedsel, Vergeet de vogels nietUwe kinderen vinden een bron van voor tgurend genot in de voederplaatsen. Landbouw In stoffe'.ijken zin genomen is de vraag >hoe de voedselvoorziening te regelen een gewichtige, welhaast de gewichtigste. Zonder voldoende voeding, geen voldoend leven. Wordt de voeding bedreigd of be perkt, dan lijdt de samenleving Pin toch wordt er zoo weinig aan dacht geschonken aan den landbouw tn den meest ruimen zin genomen. Handel en industrie eischen het leeuwendeel van de belangstelling der beschaafde wereld en de groote bron van welvaart: de landbouw wordt bij de oplossing van vele problemen bui ten beschouwing gelartn. Dat zulks niet straffeloos geschiedt, zal de toe komst leeren. De groote stads-mensch mag zich wel eens gaan afvragen, of de platte lander maar steeds bereid en in staat zal zijn voldoende voorraden naar de steden te transporteeren. In den oorlogstijd zagen we 't. De groote stad was als een dier gaarde, waarvan de bewoners op ge regelde tijden moeten voorzien worden Blijven de oppassers, of distnbuanteo wat lang uit, dan drijft gebrek tot on- Hoe meer menschen zich ophoopen in de groote steden en zich dus feite lijk onttrekken aan de voedselproductie, des te grooter wordt het gevaar, dat de voedselbehoefte der stads-massa niet meer correspondeert met de produc tieve kracht van het platteland. De boven- of uitbouw van de men- schelijke samenleving in de groote steden moet gefundeerd zijn op de productie van moeder aarde. En omdat deze productie begrensd is door de natuurkrachten die buiten het bereik van den meosch zijn, kan 't toenemen, bet ophoopen van bevolking in de steden niet maar altijd zoo doorgaan. De stad is volmaakt afhankelijk van 't land. Daarom is een beetje meer kennis zoo noodig voor allen, die zich geroepen achten actief deel te nemen aan de oplossing van 't sociale vraag stuk, dat ook voor een deel is een voedselprobleem. Wat kan de wereld voortbrengen Omdat er meoschen zijn, die een pelsjas dragen, is dit nog geen aan wijzing, dat er voor iedereen een pels jas zou zijn het aantal pelsdieren is daartoe ontoereikend. Voor niet ieder een kan 's middags bij zijn lunch een biefstuk klaar staan, met zachtgebakken aardappelen en een paar spiegeleitjes er op. De veestapel levert niet zooveel biefstuk en voor zoo'n eierproductie zijn er geen hoenders genoeg. Keynes, de bekende Engelsche econoom, heeft er dezer dagen nog eens op gewezen, dat 't voedingsvraag- stuk in de eerste plaats is een bevol kingsprobleem. Het is een deelsom, wcarvan het deeltal de voorraad tamelijk wel constant is of wordt, ter wijl de deeler 't aantal gegadigden steeds grooter wordt, «aarvan het hel gevolg is, dat het quotient ieders aandeel kleiner wordt. De productie is niet willekeurig uit te breiden. Op één H.A. grasland kan een vee houder geen 6 melkkoeien houden, en één H.A. bouwland kan geen 300 H.L tarwe opleveren. Dat alles is volmaakt uitgesloten. Het zou wel kunnen, als het gras en de tarwe zesmaal meer op brachten, maar 't leven der planten is ook gebonden aan grenzen. Door deug delijke grondbewerkidg, doelmatige be -■nesting en begeleid door gunstig weer kan een Imaximumopbrengst worden verkregen, mnar die opbrengst is nooit 100 preceot boven het normale. Met bemesting d.i. voeding van de plant is wel veel te bereiken, maar niet alles. En op 't ooger blik welen de boeren wel zooveel van de theorie van de bemesting, dat de oog tot 't hoogste worden opgevoerd. Nederland is niet zooveel vruchtbaar- :r te maken. Wel kunnen nog wat gronden in cultuur worden genomen maar bij onder groot zal die invloed niet zijn AMERSFOORT - ARNHEM - GOUDA -- NIJMEGEN SOEST STEENBERGEN - TILBURG TWELLO - UTRECHT Effecten - Coupons - Prolongatie Deposito - Vreemd Geld. op de voedselproductie. Uitbreiding van den veestapel, voor zooverre die b.v. tomers iu de wei moet, is niet wel 'gelijk, ten minste, 't is maar een i klein percentage dat nog zou kun- i worden toegevoegd. Onze cultuur bodem is reeds dermate verdeeld en onderverdeeld, dat ieder bedrijf of be drijfje er wel uithaalt wat er uit te halen is. Grootgrondbezit bestaat bij ons niet. Van de ruim 200000 be diijven zijn er 200 die grooter zijn dan 100 H, A. dus 1 10 procent. Hervor mers, die meenen onzen landbouw te kunnen omzeften zuoals die in Rusland is geschied, zullen bedrogen uitkomen. Dat intusschen onze huisdierenstapel veel grooter is dan zou zijn op te maken uit den besch'kbareo planten voorraad zit hierin, dat we veel plantaardig voedsel voor onze huisdieren uit 't buitenland betrekken. Mais, lijnkoeken, vo.'raranen, 't komt alles uit andere gewesten. In Amerika en Argentinië liggen de voedselvelden voor ons En. laten we er dadelijk bijvoegen, r liggen ook de akkers voor ons broodgraan. Wij eten Amerikaanse! Zoodra die buitenlandsche landbonw- producten in eigen omgeving meer én voordeeliger kunnen geplaatst worden, komen wij in 't gedrang. Dat wij en met onze huisdieren even voor een groot deel van de buitenlandsche plantaardige productie, is in den oorlog gebleken, toen de voederexport uit Amerika werd stop- Onze varkensstapel slonk geweldig, van de hoenders werden eenige mil- hoenen om hals gebracht, de veestapel kreeg een sterken duw, dat bleek uit de zuivelschaarschte waardoor de boter en kaasuitvoer werden stopgezet. En al die misère ontstond door gebrek aan plaotenvoedsel voor onze beesten. T. G. De Boerenstand. Te 's Hertogenbosch vergaderde de Nederlandsche R. K. Boerenbond, eene organisatie die duizenden leden telt, maar naar buiten weinig macht ontwik kelt, in tegenstelling met andere ge organiseerde groepen, die hunne wen- schen in velerlei opzicht vervuld weten te krijgen. Overduidelijk wordt dit wanneer men het Katholiek Staatsprogram bekijkt. De landbouwparagraaf kan blijven staan als verlanglijstje, terwijl van andere hoofdstukken menig punt kan worden geschrapt, he»welkreeds werd ingevoerd. Toch gelooven we niet dat zulks nog lang op die manier zal voortgaan. Er wordt bij de boeren allengs meer zelfbewustz^n waargenomen en on tegenzeggelijk neemt de ontwikkeling der plattelanders toe. Zulks was en is en blijft een onmis bare voorwaarde om te komen tot be tere toestanden op het lar.d. En voor zoover de plattelandstoestan den gaan worden beïnvloed door aller lei wettelijke voorschriften enregeerings- bemoeiing. hebben de boeren in en door de Kiesvereenigingen het recht te bevorderen, dat er ook vertegenwoor digers naar de Kamer worden gezon den, die. het algemeen belang niet ver- waarloozeid, speciaal bij bespreking van landbouwaangelegenheden met kennis van zaken kunnen optreden. Daaraan ontbreekt nog zeer veel. De Bossche Boerenbond vergadering is goed geslaagd. Menig punt van belang voor den boerenstand werd bekeken. r waar fouten en gebreken worden onldekt, mag bij goeden wil verbetering worden verwacht. T. G. Amersfoort Raadsheer Leinweber presideerde dezer dagen een vergadering waarin een representant van 't Kermisreizigers gilde de wederinvoering van de Amers- foortsche kermis kwam bepleiten. Reeds wekenlang gaat men met lijsten Hebt U een Taxi of Auto noodig Amersfoort, Zaterdags né 1.00 aur worden geen bestellingen meer aan huis bezorgd. Hoofdagent „Amstel">B ieren. rond waarop voorstanders van kermis pret van hun instemming kunnen doen blijken. Dat er nog al namen worden ge- teekend door onbevoegden is een feit en zulks is niet bevorderlik om de waarde der lijst hoog te schatten. Voorzitter A. C. R. O. Leinweber debiteerde de zeer aanvechtbare mee ning dat wederinvoering der keimis het verlangen is van een groot deel der gemeentenaren, vooral van midden standers. Zij is tevens een factor voor vermeerdering van de gemeentelijke inkomsten, geschat op f 20 000. Ver volgens kwam de kermisredenaar aan het woord, die goed z'n best deed de kermis in zoo gunstig mogel$k licht te stellen. Het meest zakelijk debatteerde de heer Kortland. Waar aanhoudend Zaan dam als voorbeeld wordt genoemd meent hij dat er weinig rekening is gehouden met plaatselijke toestanden. Hi meent, dat de bevolking van Zaan dam hooger staat dan die vao Amers foort. De Winkelweek is een misluk king geweest. Voor Amersfoort zou het noodig zijn te maken een z.g.n. droge kermis. Hier bestaat nog steeds de meening, dat er geen feest kan worden gevierd als de drank er niet bij is. Men moet niet vergeten dat de kermispachters een f 10,000 willen ver dienen die moeten komen uit de zakken van de kermisvierders. Volgens een bericht in de Eembode is [bij van Nieuwenhoven aan de Stations straat een lij9t aangeboden met het voorwendsel, dat deze lijst van den burgemeester was, waarna de dienst bode een handteekening zette. Bij an deren weer was het: «Juffrouw is u voor of tegen kermis* en zonder dat er nog iels was geantwoord, stond de naam er al op. Aldus critiseerde de heer Kortland de lijst-looperij. Een ander debater zekere heer Ter burg zegt, dat de feestvieringen, die hier gehouden zijn, feesten wan a waar van men als fatsoenlijk mensch walgen moet. Een volksfeest met de bedoeling het volk te verheffen kan alleen zijn een feest zonder alcohol. De communist Schrijver zeg», dat de belangen van middenstanders en kroeg houders naar voren zijn gebracht. De arbeiders echter, die de meerderheid >rmen, vragen dat feest niet. Nute-Spaarbank. Gedurende de maand November werd ingelegd f 66350,69, terugbetaald f 22800,51 alzoo is meer ingelegd f 43550,18, terwijl 44 nieuwe boekjes werden afgegeven en 3 boekjes af betaald. Afgegeven werden 11 spaarbusjes en busjes gespaard een bedrag van f 95,82. Voor een bedrag van f 3700.aan effecren werd van inleggers in bewaring genomen.

De Eembode | 1921 | | pagina 5