De Moor .Langestr. 8 Centrale Crediet- en Landbouwbank De Moor, Langestr. 8 De Moor, Langestr. 8 DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 14 April 1922 No. 4 36ste JAARGANG. Kantoon langogr«chl 28, DE EEltlBODE verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNBMENTEN kunnen elke week in gaan, doch opzegging van abonnement moei geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden 1,1.00 Bulten de gemeente Amersfoort 11.10. Afzonderlijke nummers 10 cl. ADVERTENTIEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentifin moeten Dinsdag en Vrijdag vAór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Stoor U niet aan het gezag des schrijversof hij minder of meer geleerd is; maar de liefde der zuivere waarheid trekke U tot le zen. Vraag daarom niet wie iets zegtmaar lel op hetgeen wordt gezegd. Thomas van Kempen. Pascbtn. LES uit den eersten brief van den H. Apostel Paulus aan de KorinthiSrs, V, 7, 8, Broeders! Zuivert den ouden zuur desem weg, opdat gij een nieuw deeg moogt wezen, gelijk gij ongedee- semdenzijt. Want ook ons Paaschlam, Christus is geslacht. Laat ons derhalve feest vieren, niet met den ouden zuur- deesem noch met zuurdeesem van on deugd en boosheid, maar met onge- deesemde brooden van oprechtheid en waarheid I EVANGELIE volgens den H. MarcusXVI, 17. In dien tijd kochten Maria Magdalene en Maria van Jacobus, en Salome specerijen, om Jezus te gaan balsemen. En zeer vroeg op den eersten dag der week kwamen zij bij het graf, toen de zon reeds was opgegaan. Zij nu zeiden tot elkanderWie zal ons den steen van den ingang des grafs afwentelen Doch opziende, zagen zij den steen af gewenteld deze nu was zeer groot. En in de grafspelonk binnengaande, zagen zij ter rechterzijde eenen jonge ling zitten, bekleed met een lang wit gewaad; en zij ontstelden. Doch hij sprak tot haar: Weest niet verschrikt! Gij zoekt Jezus, den Nazarener deu ge kruisigde Hij is verrezenHij is met hierziet de plaats, waar men hem nederlcgdeMaar gaat, zegt aan zijne leerlingen en aan Petrus, dat Hij u voorgaat naar Ga.ileadaar zult gij Hem zien, gelijk Hij u gezegd heeft. zelfs hun leider terugschrok, n.l. »uit komen met eigen lijsten». Het bestuur van den bond van R. K. Kiesverecnigingcn heeft 'n lankmoedig heid aan den dag gelegd, welke de grenzen der redelijkheid reeds lar.g over schreed, ja men bespaarde het zelfs beleedigingen niet. «De teerling is thans geworpen. Wat staat ons nu te doen? Afgescheiden van mogelijke maat regelen, die misschien zullen worden genomen, aan dit schadelijk en schan delijk bedrijf paal en perk te stellen, is ontwikkelen van «intensieve Katho lieke actie en propaganda» gebiedende eisch. Plichtsbesef, Roomsch Nederland nu dient aaneengesloten in onverbreeltbare slagorde achter zijn leiders te staan. Wij hebben niet alleen onze oude tegenstanders te bestrijden, wij hebben ook te zorgen niet te worden over vallen door hen, die ons in den rug willen bestoken. Verdubbelde werkzaamheid, buiten gewone activiteit is thans Roomsche plicht. Maar ook te voren een «wapen schouwing» over onze getrouwen. Deze wapenschouwing houden wij Dinsdag 18 April te Utrecht, gebouw Tivoli te 1 uur. Elk bestuur van iedere afdeeling diene iar vertegenwoordigd. Geen enkele kiesvereeniging moge ontbreken. De groote zaal van Tivoli 'moet te klein zijn om allen te ;kunnen her- De aanval op onze eenheid moet diér reeds worden afgeslagen. 'Geestdrift diene zijn stempel te drukken op deze bijeenkomst der ge- Roomsch enthousiasme laaie op in vlammende golven uit de rijen der ver gaderden, waar allen bijeenkomen om getuigenis af te leggen van hun eens gezind willen, boven het materieele te stellen den Roomschen plicht. Het hoog houden van ons Roomsch princiep. Eén roep gaat er thans door geheel Roomsch Nederland: «Naar Utrecht!» Op ter vergadering van onzen poli- tieken Landdag Katholieke mannen en vrouwen van Nederland versta uw Roomsche plicht. Roermond. B. Th. DE WOLF. Binnenland R. K. Politieke Landdag. (Ingezonden.) De R. K. Staatspartij maakt n lijke dagen door. Otize eenheid, welke ons de eervolle positie verschafte, die wij thans innemen, wordt door drijven van ontevredenen geweld aangedaan. Geen hoogere belangen waren de motieven van dc sinds weken gevoerde actie, welke met bezorgdheid door het Kath. Nederland werd gadegeslagen. Het waren slechts zuiver matenalis- 3 Da Vroolijke Makkers. Verscheidene malen zag ik hem op houden, naar het roer gaan en een onderzoekenden blik in het kielzog werpen. Hoe meer hij naderde, hoe meer hij mij verouderd toescheen, en uog magerder en woesterik meende te bemerken, dat hij vermeed, mij aan te zien. De boot, met zorg hersteld, had twee nieuwe banken, vervaardigd uit eene buitenlandsche houtsoort naam zelfs mij onbekend was. Ik maakte deze opmerking en vroeg Roric waar dit hout vandaan kwam. «Dat hout is moeilijk te bewerken antwoordde de man op weifelenden toon. Vervolgens liet hij de riemen vallen en ging naar den achtersteven kijken, zooals hij dat verscheidene malen had gedaan gedurende den korten overtocht zijne hand op mijn schouder leggende, bekeek hij het water met een verschrikt «Wat gebeurt er?» vroeg ik hem. »'t Zal de een of andere groote visch zijn,» antwoordde Rorie, en zette zich weer aan 't roeien. Ik kon niets uit hem krijgen dan vreemde blikken en sombere bewegin gen met het hoofd ik was niet op mijn gemak. Ik keerde mij ook om, Belegen Bordeauxwijnen Cotes Fronsac fl.50 p. flesch De Verkiezingen- Het Bestuur van de R. K. Staats partij publiceerde de volgende mede- deeliog. «Zooals U reeds uit de dagbladen is bekend geworden, hebben op eene vergadering te Utrecht, gehouden op 7 April 1.1.eenige personen besloten zich van de R. K. Staatspartij af te scheiden, en zija zij tot de vorming eener eigen partij overgegaan. «Het Dagelijksch Bestuur van den Algem. Bond is, met instemming en algemeene goedkeuring van de Bonds- bzstuursvergadering, de actie, naar leiding van de publicatie van 't artikel van notaris van Cranenburgh begonnen, zoo welwillend mogelijk tegemoet ge treden. Waardeerende het goede, m deze beweging ongetwijfeld gelegen, einde in het kielzog te kijken. Het er was kalm, doorschijnend, maar te midden der baai, uiterst diep. Gedurende eenigen tijd zag ik niets eindelijk scheen het mij, alsof iets don kers, een groote visch misschien, of misschien slechts een schaduw, boot van nabij volgde, en toen schooi mij te binnen, dat een der bijgeloovige verhaaltjes van Rorie zeidc, dat, ten tijde van een grooteu, blocdigen tusschen de clans (stammen) van een onbekende visch jarenlang het van een pont had gevolgd, zoodat niemand zich meer dorst laten overzetten. «Hij wachtte op den man die moest komen, op dengene, dien hij moest hebben,» zeide Rorie geheimzinnig. Mijn nicht stond bij de aanlegplaats zij deed mij hst huis binnengaan. On- middehjk vielen mij de groote veiaade- ringen op, die er in aangebracht waren. De tuia had een slagboom van 't zelfde hout, dat gediend had voor 't herstellen der bootde stoelen waren bedekt rijke stoffen voor het venster hingen goudlakensche gordijnen een pendule stond op het buffeleen koperen lamp schommelde aan den zolderde tafel was bedekt met prachtig linnengoed zilverwerk, al deze heerlijkheden war geplaatst in de oude keuken, die ik z> heeft ht Dagelijksch Bestuur getracht door overleg en- bespreking, dit goede tot vruchtbaie en heilzame ontwikkeling te doen komen. Vooropstellende echter bij alle besprekingen, dat de «éénheid der R. K. Staatspartij ongerept zoude urden gehandhaafd.» Met allen nadruk is op de vergadeiiug ,n 7 April 1.1. betoogd, dat groote schade voor de katholieke belangen in vaderland van een splitsing in de ééne, katholieke partij het onafwend baar gevolg zoude moeten zijn. Voor gehouden werd aan de aanwezigen de roote en zware verantwoordelijkheid, 'elke rusten zou op hen, die eene scheuring in de katholieke partij zouden doordrijven. Met kracht is naar voren geschoven, dat de katholieke beginselen en de katholieke solidariteitsgedachte, welke geen ijdel, leeg woord, maar levende werkelijkheid behoort te zijn, onze ongebroken eenheid gebiedend eischendat materiëele belangen eo grieven niet den doorslag mogen geven bij 'n besluit, wan;bij zoo groote ideeele katholieke belaogen zijn gemoeid. Het heeft alles niet mogen bat. c. In eene rumoerige en opgewonden •ergadering, meegesleurd door krachtig aangewakkerde ontevredenheid over stoffelijke zaken, weinig of niet ont vankelijk voor argumenten van hooger orde en hooger belang, is het droeve besluit tot afscheiding van de R. K. Staatspartij geoomen. Dat het beroep op hoogere motieven et rumoer en gejoel werd ontvangen, dat dit beroep door de sprekers der ite elementen werd afgewezen als :er zake dienende, bewees een be treurenswaardig gemis aai Roomschen geest, hoe hoog men ook opgaf zich uitsluitend te stellen op het standpunt der katholieke beginselen. Men deed dit «niet» 1 Het Dagelijksch Bestuur beeft tot bet terste gepoogd dezen onberaden stap te voorkomen. Niemand kan beweren iren niet ten volle te zijn ingelicht de zware verantwoordelijkheid den slap, dien men ging zetten. Eene greote minderheid heeft die verantwoordelijkheid niet willen Het Bestuur meent goed te doen, «de kern der zaak», ontdaan van alle bijkomstigheden, nog eens uitdrukkelijk ,ar voren te brengen. Moet het katholieke kiezersvolk van Nederland, en in hel bijzonder de katho liek georganiseerde kiezers, moeten zij 'ich laten ontmoedigen d.icr het af keurenswaardige, dat op 7 April 1.1. is geschied «Allerminst 1» «Wij zijn en blijven de ééae, katho lieke Staatspartij, omvattende het ge- hééle Roomsche volk, van hoog tot laag, rijk en arm, iederen stanade pariij, binnen welke, met uitsluiting van tie eenzijdibe politiek, de belangen van illen behartigd worden. Het karakter onzer volkspartij wordt niet in hel minst door afscheiding van eenige personen aangetast. Aan allen vragen wij thans, dringen der dan ooit: «sluit u hecht aaneen l« Wij zullen onze eenheid, gebouwd onze katholieke beginselen, dat groote goed, verworven na vele jaren van harden strijd en bittere ervaring, O-is niet laten ontnemen door ecni malcontenten over stuff .lijke zaken 1 Zeker zal door de dissidenten onder ons getracht Woiden de Ontevredenheid in stoffelijke zaken aan te wakkeren; zal de heerscneude malaise legen onze een heid worden uitge-p xld met vooibij. goed kende met haren leunstoel hooge rugleuning, hare zwarte zitbanken en de bedstede voor Rorir. Nog steeds brandde turf onder den grooten schoor steen, door welken de zonnestralen vrij binnenkwamen en wiens muren bedekt waren met pijpen j de gewilte wanden waren naakt gebleven, eveuals de vloer op ééne plaats evenwel lagen drie tapijten, vervaardigd uit stukken grof zeildoek en zwart laken tot een ruw mezaiek samengevoegd. Deze keuken had steeds op onze kust doorgegaan voor een soort wonder, zoo zuiver en prettig was zij in hare eenvoudigheid. Ik was verontwaardigd haar te zien ont sierd door zulke plompe veifraa'ïigen. Zonderlinge inconsequentie I Deze tecke- nen van rijkdom mishaagden mij, die toch gekomen was met hel doel, fortuiu te maken. «Maiy,» zeide ik op een toon vaag verwijt, «ik ken ons huis niet m «Evenmin als gij, houd ik van deze verfraaiingen,» antwoordde zij, «noch van de wijze waarop zij gekomen zijn, noch van 't geen zij medegebracht hebben. Ik had liever gehad, als God het gewild had, dat dit alles op den bodem der zee was blijven liggen en dat de Meny Men er nu op aan 't AMERSFOORT ARNHEM GOUDA - NIJMEGEN SOEST STEENBERGEN - TILBURG TWELLO - UTRECHT Effecten - Coupons - Prolongatie Deposito - Vreemd Geld. van de groote moeilijkheden, aan de regecririgs'aak onder de huidige om standigheden verbonden; zal met woor den worden aangevuld het gebrek aan Roomschen geest, dat uit de daden spreekt. Practisch zal de eeoc groep tegen de andere worden opgezet, prac tisch zal klassenstrijd worden gevoerd. Dit worde duidelijk in het licht gesteld, zonder liefdeloosheid en noodelooze scherpte in ouze uitlatingen, maar in alle oprechtheid, die door de omstandig heden wordt geboden. Het Dagelijksch Bestuur vraagt thans •krachtige en werkdadige medewerking ran allen, uit alle kringen onzer katho lieke bevolking»! Ja en «vooral uit de hoogere kringen» vragen wij oprechte en hartelijke samenwerking met andere katholieke volksgroepen, opdat er zóó, door sterke eendracht, de heerschende crisis het spoedigst zal doorstaan zijn. Nu kan een ieder propagandist zijn voor de eenheid onzer katholieke partij, door in eigen omgeving en in eigen kring die eenheid te verdedigen, duidelijk en onomwonden, frank en vrij, de princi- piëele politiek te stellen boven groeps- i belangen-politiek. Zonder de afscheidingsbeweging te rerschattcn, of daarvoor beangst te zijn, moet erkend worden, dat voor de R. K. Staalspartij een gevaarlijke en moeielijke tijd aanbreekt. Wanneer alle welwillenden onder ons Roomsche volk hun plicht weten te doen, mogen wi" vertrouwen, dat God ons werk zegenen zal, en de moeielijkheden met glans zullen worden Oude Witte en Roode Portwijn vanaf fl.SO per flesch A. VAN WIJNBERGEN, Voorz. J, HEERKENS THIJSSEN, Pngm. FRANS TEULINGS. Secretaris. Amersfoort „De Kwestie". In de parochiale afd. «St. Henricus» onzer R. K. Kiesvereeniging was er Dinsdagavond vergadering. Voornaamste punt der agendaR. K. Staatsprogram. Onbegrijpelijk weinig belangstelling in de atdeeling, over wie zoo onlangs nog de lottrompet gesto ken werd.J Zooals te verwachten wi voor een klasse van menschen i waartoe nagenoeg alle parochianen van St. Henricus kunnen gerekend worden, bevat 't oniw rp program veel begeerenswaardigs, dat men v loopig met de verwe elijking er h.'iigst bevredigd zou zijn. Natuurlijk kwam ook de veel bespro- Maiy was steeds ernstig, 't geen mischien 't eenige was, wat zij met haren vader gemeen had; maar de toon, waarop deze woorden uitgc sproken werden, was uog ernstiger dan gewoonlijk. «Gij doet vreezen, dat deze weelde u door eene schipbreuk, dat is door den dood, gegeven is geworden. Dati zou evenwel toch geen kwaad zijn, j Toen mijn vader gestorven is, heb ik zonder weifeling zijne nalatenschap «Je vader is zijn natuurlijken dood gestorven.» merkte Mary op, «terwijl.. »'t li waar, een schipbreuk heefl wel iets van eene terechtstelling. Wat wa: de naam van het schip «Men noemde het de Christ Anna.i zeide een zware stem achter mij. Ik draaide mij om en zag mijn op den drempel staan. Het was een kleine, galtijke met zeer zwarte oogen. Nu, op ze I vijftigjarigen leeftijd, was bij nog vlug en sterk, en paarde de manieren een herder aan die van een zeeman. Nooit had ik hem hooren lachen. Hij las ijverig godsdienstige boeken, bad veel en het scheen mij, dat de eerste predikers van het christendom onder de wilde Kelten er zoo moeten uitge ken scheuring in de partij ter sprake met hare eventueele gevolgen. Als in menige mondelinge zooals schriftelijke beschouwing hierover trof me ook hier weer het al of niet goed-Katholiek zijn voor- en tegenstanders der nieuwe beweging. Men moet er zich over ver bazen, hoe dezelfde menschen, die zoo gaarne voor «Katholiek» van 't zuiverst gehalte doorgaan toch zoo weinig zich laten gelegen liggen aan 't allervoor naamste kenmerk onzer katholiciteit: de liefde. Liefde, die zich Diet enkel toont in het meevoelen van eikaars behoeften nooden, maar ook in het vergoelij- i en vergeven van eikaars misslagen gebreken. Gebrek aan liefde, echt christelijke liefde, kon voorheen den arbeider zijn rechtvaardig loon doen onthouden. Gemis aan liefde deed den arbeidstijd ver de grenzen van het be hoorlijke overschrijden. 't Getuigt allerminst van liefde als dezelfde groep gekneebten van vroeger hunkert naar de gelegenheid om zich op hun onderdrukkers van voorheen te wreken en alle weDscheo en rechten in die zijde willen onderdrukken. Een klacht door een der aanwezigen geuit en door heel de vergadering be aamd, deed helder uitkomen, hoe zelfs 'n een parochie als dc onze, nog al rat zich tot een hoogere klasse belieft e rekenen, steeds schittert door afwe- •gheid op onze veigaderingen De li- fde verbied! onn ra te gaan, f va-i elk afwezig lid wel d-gelijk die uprrioriteit vaststaat. Maar diezelfde liefde moest dan ook dezulken doen begrijpen, dat e vjd w eerszijde loi-nade- ig behoort te zijn. opdat niet later tale afscheiding hun te laat de oogen Onze Goddelijke Meesier bracht door lijn liefde-leer een geheele wereldher- vorming tot stand. Laten wij. zoo we ins dan weikelijk zijne volgelingen villen noemen, ook in liefde tot elkaar het door Hem geslichte rijk zien te behouden en uit te breiden. Nog valt met voldoening te consta- teeren, dat tenminste onze Zeereerw. Pastoor met Kapelaan door hunne aan wezigheid blijk van warme belangstel ling en actief meeleven gaven. De toe zegging van den Pastoor om van zijn kant ook het ve-gaderingbezoi k zooveel mogelijk te bevorderen, deed alle aan- zigen weldadig aan. X. SIMPLICIUS. zien hebben. EveDwel scheen zijne gods vrucht bem noch steun, noch troost te schenken. Wanneer de vrees voor de hel hem overmeesterde, verviel hij in aanvalleu van uiterste zwartgalligheid. Hij had een ruw leven geleid, dacht er nog dikwijls met verlangen aan terug en bleef even opvliegend als ruw. Toen mijn oom mij aldus verscheen, door de deurstijlen omlijst, de muts op het hoofd, eene pijp is het kuoopsgat, vond ;k hem even veranderd als Rorie, ouder, bteeker, met diepere rimpels en het oogwit geel als oud ivoor of als doods beenderen, »Ja,« herhaalde hij, -terwijl hij op het eerste deel van het woord drukte, «de Christ-Aona wat Ik groette hem en drukte de vrees uit, dat bij misschien ziek zou zijn. «Ik beo in mijn lichaam,» antwoordde hij plomp, «in de zonden van mijn lijf, evenals gij Nu, wij zijn vooruit ge gaan sedert je laatste bezoek, is niet? Kijk eens, wat een mooie pendule Maar zij wil niet loopen. (Wordt vervolgd.) selijke

De Eembode | 1922 | | pagina 1