UITVERKOOP Vanaf Maandag 12 Juni Hotel-Restaurant „Ter Horst" Centrale Credist- en Landbouwbank DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 9 Juni 1922 No. 20 7ES EN DERTIGSTE JAARGANG. Kantoor LanfOfracht 28, Anaratoort verschQnt Dinsdag- i Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week I gaan, doch opzegging van abonnement mo geschieden voor den aanvang van een nleu nummers 10 ct. aDVERTHNTIBN 25 cent per regel. Billijke *-sklbr plaats li n niet worden gegarandeerd. Die het meeste klagen moesten bedenken, hoe alle klachten tot zwijgen gebracht zouden worden, als er slechts wat meer bescheiden heid en offervaardigheid werd betracht. tiet Sint Janskerkbof te Caren. Door T. PLUIM. I. Halverwege Hilversum en Laren, ran den breeden straatweg met zijn prachtige vergezichten, ligt op het hoogste deel een aloud R.K. Kerkhof, waarheen elk jaar op St. Jansdag (24 Juni) uit het dorp Laren een plechtige processie trekt, voorafgegaan door het Allerheiligste. Deze processie, waaraan honderden tot uit eeo verren omtrek deelnemen, is de eenige, die buiten NvBrabant en Limburg aan den open baren weg door de wet is toegestaan. Reeds hieruit kan blijken, dat wij hier met een bijzonder geval te doen hebben, zoodat ik misschien den lezers geen ondienst bewijs er iets meer van mee :e deelen. Over den oorsprong van dit kerkhof en die processie zijn twee legenden in omloop, die ik U beide zal vertellen. Het was in den nacht van 22 Juni 893, dat een vroom pelgrim uit het Heilige Land de hoogte opklom, waarop thans het St, Janskerkhof ligt, en van welker top men een onbeschrijfelijk schoon panorama geniet. De pelgrim had zich gehaast om nog vóór het invallen der duisternis zijn geboorteplaats Laren te bereiken en daar zijn kleinen, maar kostbaren schat, dien hij uit het H. Land meebracht, aan de kerk af te staan n.l. een paar beenderen van St. Joannes den Dooper. Juist doordat hij zich zoo haastte en door hel inslaan van een zijpad den koristen weg wilde nemen, raakte hij het spoor bijster. Turend op den top van den heuvel stond hij in de duister nis stil om te ontdekker, welken kant hij uit moest, toen plotseling uit het struikgewas twee roovers op hem af springen en hem met een knods den schedel verpletteren. Zij onderzochten zijn lijk en vonden er een zilveren doos op. Om hun misdaad te verbergen, begroeven zij het ontzielde lichaam en bcdeaten het met zand. De doos openden zij nu haastig, maar tot hun teleurstelling bleek zij niets dan een paar kleine menschelijke beenderen te bevatten. Woedend wier pen zij ze over den grond. Den volgenden morgen trok een herder met zijn kudde langs dezen plek. I'iotseling bemerkt bij, dat zijn hond eensklaps alle zorg voor de kudde verliest en voortdurend op éénzelfden plek blijft staren. De man gaat er heen en bemerkt een paar kleine beenderen, sis in den grond vastgestoken, en die een zachten lichtglans uitstraalden. Het gerucht van deze merkwaardige vundst verbreidde zich snel, en reeds den 24 Juni kwamen de menschen uit een ve ren omtrek, om het wonder te aanschouwen. Een hunner deelde den dorpspastoor van Laren mede, hoe hij een paar dagen geleden een pelgrim nil het H. Land gastvrijheid had ver leend. De vrome man had hem verteld, hoe hij in een zilveren doos eenige beenderen van den H. Joannes bij zich droeg om ze in zijn geboorteplaats Laren aan de kerk af te staan. En een tweede verhaalde, hoe hij te Naarden zulk een zilveren doos van een paar woest uitziende mannen had gekocht. De pastoor liet de klok luiden en op de vindplaats der beenderen een altaar oprichten, terwijl hij hier ook de H. Mis opdroeg. En zie, aanstonds lieten de beenderen uit den grond los r de kerk te Laren werden overgebracht. Kort daarop, kwam het lijk vi Op de plek, wa; slichtte a een hevigen regen, n den pelgrim bloot, r het gevonden werd, kapel met een kerk pelgrim in gewijde aarde. Een andere legende, in 1564 opge schreven, maar toen reeds eeuwenoud, luidt aldus »In de dagen van voorheen, toen zich hier op de hoogte nog een bosch verhief, waren eens drie zusters daarheen gekomen om er eikels te zoe ken, of misschien wilde aardbeien. Eensklaps schieten twee roovers uit een hinderlaag op haar at, vallen de bevende meisjes aan en grijpen ze bij de haren. Ach, zgj doen haar best om onder tranen en smeekbeden het moordend wapen van zich af te weren, maar te vergeefs I De ellendelingen doodden haar, snijden haar de borst af en laten de lichamen in bloed badende liggen. Met hun ijzing- wekkenden last ijlen zij naar het dorp, in de meening, dat hun gruwelstuk niet bekend zal worden. Reeds was de zon ondergegaan en schemering zonk op de aarde neder. De onverlaten kloppen bij l-et eerste buis in Laren aan, toevallig de ouder lijke woning der vermoorde zusters. Eén der mannen zei tot de vrouw des huizes: »Hier heb ik vleesch, kook het voor ons», en meteen wierp bij het in den ketel, die juist te vuur Hond. Maar zulk een gruwelstuk gedoogde God niet. Zoodra bet koker.de water de vree8elijke spijze had opgenomen, vloog deze er weer uit en op den schoot der huisvrouw, die de moeder der meisjes was. »Wee|« riep zij, »'t is van mijn dochters, ze zijn vermoord I Vlucht, roovers, vlucht, nu het nog tijd ls.» Dicht bij de woning was een water kom, waarin men gewoon was de schapen te wasschen (de hedendaagschc Coeswaard op den Brink) en ter boete voor de gruweldaad legde de vader der meisjes op de plaats van dezen vijver de grondslagen van een kerkje maar zie, wat vandaag gegrondvest was, zag men morgen boven op de hoogte (het huidige St, Janskerkhof), en dit geschiedde tot drie of vier maal toe. Ten laatste door dit zeldzame ge val getroffen, besloot de landman zijn kerk, een arm bedehuisje aan St. Jan den Dooper toegewijd, op de hoogte te bouwen en men stelde een stoet op, bij welken twee meisjes met los hangende haren het beeld der H. Moe dermaagd over de heuvelen moesten Tot zoover de tweede legende. Beide overleveringen vullen elkander aan. De eerste verklaart ons, waarom St. Jan de beschermheilige van het kerkhof is, de tweede, geeft den oorsprong van de eeuwenoude pre cessie aan. (Wordt vervolgd.) Binnenland. Roomsch Nederland, open de oogenl (Ingezonden) betrouwbare gegevens, ver strekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's Gravenhage, wijzen dat het Nederlandsche volk iu 1921 voor niet minder dan 360 millioen gulden aan alcoholische dranken, sterke en andere, beeft opgedronken. Schatten we het katholiek volksdeel op '/a en nemen we aan, dat wij, ka tholieken, gemiddeld niet meer en niet minder drinken dan onze andersden kende landgen oten, dan dronken de Nederlandsche katholieken in 1921 voor 120 millioen, of voor bijna 2 '/j millioen gulden per week op. Elke drie dagen :n millioen gulden. Is dat geoorloofd? H.D.H. de Bisschoppen van Neder land zouden gaarne zoo spoedig mo gelijk een volledige R. K. Universiteit in onze kerkprovincie zien gesticht. Maar zij hebben er tegenop gezien, het daarvoor benoodigde bedrag van 10 millioen aan de geloovigem te vragen. Katholiek Nederland drinkt het in 4 weken op. Begonnen zal nu worden met slechts drie faculteiten, waarvoor twee millioen wordt gevraagd. Pessimisten zeggen, dat ook dit bedrag maar moeilijk zal worden geofferd. En Katholiek Neder land drinkt het op in een dag of zes. we ook matig zijn. Als ergens een nieuwbenoemd pas- toor een kerk moet bouwen, bedelt hij stad en land af, om de enkele honderd- duizenden guldens bij elkaar te krijgen. Jaren beeft hij werk, en teleurstelling, de eene op de andere, is zijn deel. Roomsch Nederland, zoo traag, om daarvoor financieélen steun te geven, schroomt niet, dagelijks een heele kerk door het keelgat te jagen. Wat zoude Moetilan op Java, zoude Mgr. Sweens in Uganda i gelukkig zijn met zlechtz één millioen, om in de missies een seminarie te kunnen stichten ter opleiding van inland- sche priesters. hof er om heen en begroef daar den AU het Melaniawerk koa beschikken slechts een half millioen, wat zou dan spoedig een tehuis worden gebouwd de Javaansche meisjes catechu l, om ze te onttrekken aan de gevaren der Mohamedaanache desaa's. Als Petrus Canisius eeos een half millioen ontving, om zijn arbeid onder andersdenkenden voott te zetten... als, als... zooveel andere instellingen van liefdadigheid eens met eenige tiendui zenden guldens werden verrijkt wat zou er veel geestelijke en stoffelijke nood afdoende kunnen worden gelenigd. Niemand neemt eohter daarvoor den bedelstaf opmen vreest den uitslag zou onbegonneo werk zijn. En toch tienduizenden gaan elk ir in Nederland het Roomzche keelgat aan alcoholica. Is het niet diep en diep beschamend Is het niet onverantwoordelijk Veel, zeer veel zelfs wordt al door Katholiek Nederland gedaan. Maar hoeveel meer, dat ook noodig Is en dat wachten moet, zou er niet gedaan kunnen worden, als eens de helft, of een derde van de opgedronken 120 millioen aan goede doeleinden werd En dan nog te moeten bedenken, dat de 120 millioen Roomsch kapitaal, uit gegeven aan drankgenot, zijn wegge smeten. Neep, erger nog. Het alcoho lisme werkt anti-godsdienstig en anti- zedelijk. Het is een ramp voor individu, voor Kerk en maatschappij, een geesel volk, erger dan oorlog en hongersnood te zamen. ls het dan niet onverantwoordelijk het werk der katholieke drankbestrijding als overdreven en onnoodig voor te stellen Inderdaad, in dit licht bezien is het gevleugelde woord van Mgr. Diepen op het Sobriütascongres van 1920 van een treffende juistheidRoomsche drank bestrijding is Missiewerk, niet minder verdienstelijk dan het uitgaan onzer missionarissen naar vreemde landen, Roomsch Nederland, open de oogen. De tweede Nederlandsche Katholieken dag ta Nijmegen gehouden was drukker bezocht en met met meer luister omgeven dan den eersten, een paar jaar geleaen re ulrècnr gehouden. Nijmegen was in feesttooi ea de ont vangst der bezoekers die uit alle oorden des lands toestroomden was sch'-tterend. De optocht aan den vooravond ge houden werd 'n indrukwekkende mani festatie van 't Roomsche Verenigings leven. De regeling was voortreffelijk en de oet keurig gearrangeerd, vol gloed en De openings-vergadering werd ge presideerd door baron Van Wijnbergen, die een pakkende inleiding gaf. Namens het Doorluchtig Episcopaat sprak Mgr. H. van de Wetering de verzamelde Katholieken toe. Nu drie jaren geleden, zoo zeide Mgr. Van de Wetering, is met veel succes de eerste Nederlandsche Katho liekendag gehouden. Ik verwacht en hoop van dezen tweeden Katholieken dag nog grooter succes. Niet alleen van Let grooische plan, dat ontworpen is door het Comité, maar vooral van het actueele vraagstuk der Kaïholieke solidariteit, welke moet berusten op deze twee grondslagen le. het gebod van de liefde tot God en 2e. het gebod F'AMCfc Men zou van liefde tot den evennaaste. Indien deze beide deugden In de harten opleven, zal de wereld, die nu dreigt onder te gaan door hebzucht en haat, worden gered, Denken wij, Katholieken, vooral aan het woord van den Zaligmaker (Joh. 14, 35): Hieraan zullen allen erkennen, dat gij Mijn leerlingen zijt, indien gij liefde hebt jegens elkander.» En nu, dames en heeren, acht ik mij verplicht een pijnlijke verklaring ai te Aanvankelijk was ik van plan geen enkel woord te reppen over de be treurenswaardige splitsing der Katho lieken in twee partijen. Nu mij echter dezer dagen is medegedeeld, dat door een propagandist der Nieuwe Katholieke Part$ in Friesland is gezegd«Het Epis copaat gevoelt er veel voor, alles blljlt Katholiek», acht ik mij verplicht te ver klaren, dat het Episcopaat een splitsing der Katholieken in twee partijen be treurt. Meer nogOok bet Vaticaan betreurt die scheuring. Zooals de H. Vader mij nog onlangs verklaarde, had de onder vinding hem geleerd in Polen, dat ver deeldheid nadeelig was voor de Katho lieke belangen. Z. H. had nog nooit een goed gevolg ervan gezien. Wij gelooven aan de eerlijke be doelingen, waarmede de actie is be gonnen, maar tot een afscheiding had het nooit mogen komen. Wij hopen, dat na deze verklaring alle Katholieken, mannen en vrouwen, op de cIBcleele lijsten der Katholieke Staatspartij hun stem tullen uitbrengen. Moge deze Katholiekendag strekken tot Bevestiging onzer eenheid.» I# deze openings-vergadering waren all# Bisschoppen van Nederland, de Katholieke Ministers en tal van autort teiton aanwezig. Een Katholiekendag als deze heelt twee zijden. Allereerst die der opwek king en versterking van eigen kracht tevens echter ook eene van apologetisch "Suidnriteit was ditmaal het beginsel woiö voor alle vergaderingen. Soli- daAit moest gekweekt to eigen ge- ledeven. Zeker, allereerst om ons zeiven, maat óók om aan andersdenkenden te tooAn wat ons heilig beginsel vermag. In zf> openingswoord formuleerde baron vanaWijnbeTgen 't bedoelen aldus tan de wereld hebben wij, voor Af gesterkt door bevordering van intens inwendig leven, gevormd in cclit Roomsch gezinsleven, naar buiten tre dend, te toonen op sociaal en politiek terrein, wal broederlijke, liefderijke Katholieke samenwerking is, te toonen, dat by ens de organisaties niet op macht, maar op liefde steunen, te toonen te begiijpeii, dat het sbemln Uw naasie als Jl' zeiven» niet slechts voor indivi duen, ook voor groepen van personen geldt, in één woord, door onze daden te toonen, dat de Chrizteiyke solidariteitsgedachte tot volle verwezen lijking kan worden gebracht.» Solidariteit eischt offers, offers van liefde, van naastenliefde. Het «hieraan ruit ge erkennen, dat zy elkander lief hebben» moest ook gelden voor ons. Mpar hoe diep en breed en logisch Pater Van Ginniken in zyn rede peningsvergadrring levens de ver lijken, dat die «offers niet altijd wrang behoeven te wezen, ;en moeten worden door i naastenliefde, en tegelijk areikende eigenliefde is.< wegens verplaatsing der Zaak slechts 14 dagen enorme MAISON „MODERNE" Westsingel 20 Amersfoort. Amersfoort, Utrechtscheweg 2 Bondjhotel A. N. W. B. Telefoon No. 22 Uitstekende gelegenheid voor Lunch en Diner - Prima Keuken. AMER8F00RT ARNHEM - ROUOA - NIJMEGEN - 80E8T STEENBERGEN - TILBURG - TWELLO - UTRECHT Effecten - Coupons - Prolongatie Deposito - Vreemd Geld. nog 7 honden en een kat met haar jongen afgemaakt. Voor de Mulo-examens hebben zich dit jaar ruim 3000 candidaten aange meld. De examens worden tusschen 3 'uat en 30 Juli gehouden ia een groot De Nationale Bankvereenigiog zal over |921 geen dividend ultkeeren. 't Vorig jaar was de uitkecriog 8 pCt. Te Dwingeloo is «en 8-jarig meisje tengevolge vao hel eten t1 ketting aan den anderen bevestigen en terwyi men daarmee besig was, ver maakten een aantal omstanders zich tegen de auto's op te klimmen. Toen eindelijk de chauffeur van den eersten auto den motor aanzette, viel 18-jarige van den tweeden auto, geraakte onder de wielen en werd gedood. Te Heemskerk zyn de eerste Norton- pompen geslagen die met behulp van electriciteit eenige duizenden L. water in de greppels doen vloeien en met behulp van slangen een fijne regen over de uitgedroogde akkers doen neervallen. n loods op het terrein van de Spoorwegen te Rotterdam, zyn 25 nieuwe heeren- en dnmesrijwielen ge stolen, benevens voor circa f500 aan lywielorderdeelen, Te Rotterdam is een 56 jarige tnej. huize van haar schoonzoon verbleef, in een kelder gestort, waar zy bewusteloos bleef liggen. Reeds een uur later is zy aan de bekomen ver wondingen overleden. In het Woold, gem. Winterswyk ls 'n dolle hond doodgeschoten, nadat by andere honden, kippen, varkens en ook menschen had gebeten. De eigenaar is met vroaw en 5 kinderen te Utrecht in de kliniek in behandeling genomen. Op last van den diatrict-veearta zyn jaariykschen prijz een ilj spek toe te kennen aan het gelukkigst ge trouwde paar. Er zal bij die gelegenheid wel eens een onwaarheid worden ge sproken want de betrokkenen moeten verklaren, dat zy een jaar en een dag geleefd hebben zonder dat er een enkel boos woord gevallen it en zonder dal zij zich ooit ongetrouwd gewenscht hadden. Het duurde twee uur voor de jury, be staande uit twaalf ongehuwde dames an heeren den prijs toekende aan het echtpaar Samuels uit Iiford. De tweede pry», sedert acht eeuwen bestaande uil een gerookte liam, werd toegekend aan het echtpaar Sutton uil Tooting. Volgens de «Krasnaia Gazeta» gebeurt hel vaak, dat kinderen in Rut land, die vleesch van zieke paarden 'tebben gegeten, kwade droes krijgen. •Ul> overwegingen van menschelijkhcid» .-n als sanitaire maatregel hebben de jolsjewlstlsche autoriteiten daarom in :en district waar vele gevallen voor- twamen, 117 kinderen doen luzilleeren. Voor duizenden guldens aan gouden zilveren voorwerpen hebben inbreken gestolen uit een huis op den Amatet te Amsterdam. Toen de bewoner thuis kwam, werd de inbraak ontdekt. Blijk baar was de deur met een valschen sleutel geopend. Uit buffet en uit ver schillende kasten, welke erg beschadigd ren, bleken weggenomen te zjjn tal i kostbaarheden, aan den bewoner diens huisgenooten toebchoorende, zooals broche's, horloge's ringen en juwelen. Verder was gestolen een groote hoeveelheid tafelzilver. De waarde van het gestolene wordt geschat op duizen den guldens. Moeilijk te ramen Is de waarde van antiek goud en zilver, dat de inbrekers nog meenamen. Bovendien is nog een bedrag van f 450 gestolen, In den nacht viel op de.Berkumer- brug nabij Zwolle een ernstig auto ongeluk voor. Lamaré. notaris te St. J»coba Parochie, kwam met »yn auto uit Breda, Zwolle. Het schijnt dat de auto haken bleef aan de aan een ketting bevestigde brugleening. Deze sloeg dwars door de auto heen, waardoor de auto half in hel water terecht kwam, en verder aan de brug hangen bleef. De notaris brak een sleutelbeen en bekwam Inwendige kneuzingen. Een 31-Jarlge schoonzuster van den notaris, te Breda woooachtig, werd gedood. Zy is weduwe en laat een kind van vier jaar achter. De echt- genoote vao den notaris, die in de auto zat, werd niet ernstig gewond. zilveiboos van f 2.50 in omloop zullen wurden gebracht, welke eenige afwyktn- gen vertonnen van de thans in omloop zijnde bons. De voorsyde van het nieuwe model - onveranderd gebleven, doch aan de achterzijde zijn de in het middenvak, aan beide rijden van het medaillon aangebrachte verzieringen achterwege gebleven, waardoor de in verticale richting staande cyferz 2.50 voorkomen op her blanco papier. Hierdoor wordt de roode en blauwe vezel, welke in het papier is verwerkt, goed zichtbaar. Amersfoort Donderdagavond 8 uur vergadering der Mariavereeniging in het Patronaat aan het Zand. Trouwe opkomst der leden it zeer gewenscht, Politiezaken. Het gerechtshof te Amsterdam beeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 24 Jarigen diamantbewerker, die op een nacht in een villa te Amersfoort inbrak, zich f .100 toeeigende, vervolgens in die villa in slaap viel en den bewoner der villa, dte hem ontdekte en vastgreep, niet een me» bedreigde. De villabe woner schoot den inbreker met een revolver in het been. l)e rechtbank te Utrecht veroordeelde den man tot 4 jaar gevangenisstraf, met aftrek van dt voorloopige hechtenis. Het Hof heeft dit vonnis bevestigd. Door de politie werd proces-verbaal opgemaakt tegen een perioon, wegeni het rijden met een paard in het plant en. Op den Hoogenweg bij de Proeftuin id een vechtpartij plaats tusschen een jongen, die met zijn meisje naar huis terug reed, cn 2 personen uit Hoeve lak»- Zonder aanleiding vielen laatst genoemden aan en brachten den Jongen verschillende wanden aan het hoofd toe. Er werd een persoon wegens dronken schap In arrest gesteld, die sich tevens ,ti vernieling van ruiteo (in een café de Appelmark') schuldig maakte. Ook werd proces-verbaal opgemaakt tegen eeu be iner uit den Grooten Haag, wegens het houden van bonden, die door hun gejank en geblaf hinder lijk waren voor de omwonenden. In hel laboratorium van de bio chemische fabriek »Prana«, slaande aan •de Koppel», ontstond tengevolge vsn het sp'tngen van een gevulde kolf Woensdagmorgen te 10 uur brand. De groote hitte daardoor veroorzaakt deed een honderdtal flesschen springen waar-

De Eembode | 1922 | | pagina 1