€[cuUtfi>esl tian ïie Gongwgaf-b. bw %m$hvs tian O. I(. Vrmita \R22 - 29 .[juli - $22. DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken - Vrijdag 28 Juli 1922 No. 34 Op het oude stadszegel van Amers foort staat de bekende voorstelling van Sint Joris, een maagd beschermend. Wel passend voor een stad, waar, in vroeger tijd zoowel als lieden, tal van Godgewijde maagden wonen. Want in het klein geldt ook van Amersfoort, wat Vondel in zijn Mac gil den van Keulen zong: Kapellen, cellen, kloosters, kercken U meer dan muur en torens stereken. Naast meerdere kloosters voor mannelijke religieuzen, naast een of ander kleiner convent van zus ters, naast meerdere kapellen van Godshuizen en liefdadige stichtingen, bestonden in oud Amersfoort niet min der dan drie belangrijke kloosters van vrouwelijke religieuzen het St. Agatha- klooster aan het Zand. het St. Agnes- klooster tusschen St. Andriesstraat en Heerenstraat, het St. Barbaraklooster tusschen de Heerenstraal en Monniken- Door de Hervorming ging dit alles te niet en twee eeuwen lang kende men in Amersfoort geen kloosterzusters Mogen wij er niet de hand van Gods Voorzienigheid ia zien, dat op dezelfde plaats, waar deze oude kloos ters stonden ook thans weer God-ge wijde maagden van drie Congregaties den Heer dienen met gebed en liefdewerken Op het terrein van het St. Agnes- klooster staat het Ziekenhuis door de Zus ters van den H. Carolus Borromeus be diend de monumentale gebouwen-reeks onzer Jubileereode Congregatie der Zus- tersvan O. L. Vr. be v indt zich op 't terrein van het St. Barbara klooster terwijl de nog beslaande fraaie gothieke kapel van het St. Agatha-klooster eigendom is van de R. K. kerk aan het Zand en goeden dienst bewijst als R. K. Vereenigings- lokaal en vlak daarbij, aan de overzijde der straat, in het St. Agatha-weeshuis, arbeiden de zusters der Congregatie van den H. Joseph. Bezat onze stad eertijds driegrootcre conventen van religieuze zusters, thans heeft zij er zeven, en twee daarvan zijn moederhuizen, twee bronnen dus, waar uit van Amersfoort een stroom van rijken zegen vloeit naar vele plaatsen in Nederland. De Congregatie der zusters van O. L. Vr. heeft van alle religieuzen in onze stad de oudste brieven en in onze stad niet alleen, want deze Congregatie mag er op roemen de eerste onderwas-congre gatie in de Noordelijke provinciën van Nederland te zijn geweest. „De Associatie der Kosters van O. L. I 'route is voornamelijk opgericht voor iet onderwijs der arme kinderen. Xij onderrichten hare leerlingen in de waar heden van den godsdienst, den catec/ut mus, de talen, het leun, schrijven, kenen, de spelkunst en de handwerk ij belasten etch met het onderwijs 1 jougeju/froinveneuhoudenpeusionnair, zoo leest men reeds in het Juni II goedgekeurde Reglement der Zustersj Wanneer de geschiedenis van het kalhof lick volksonderwijs in het Noorden ons land wordt geschreven, dan zal dt jubileerende Congregatie der Zusters O. L. Vr. een groot gedeelte van boek met eere vullen, maar de hoogsti roem mag zij toch hier op dragen ,dat de eerste bladzijde van dat beek haar gewijd zal zijn. De stichter dezer Nederlandsche con gregatie was de vrome pater Mathiaa Wolff S.J., pastoor te Kudenburg. Dezes man, de man van Gods Voorzienigheid,^ zag duidelijk in, dit het openbaar ond :r-R> wijs, in die dagen van een protestantschtjk taiionalisme doortrokken, voor ons ge-jp heel ongeschikt was. Dat zag niet alleen pater Wolff in, maar veienmethem. Pater Wolff zag echter ook den uitwegeen katholieke school en een religieuze onder- wijs-congregatie. Vol wilskracht en vol Gods-vertrouwen verklaarde hij de stich ting der Zusters voor gevestigd. Het< den 29 Juli 1822. Hoe et 1 huis te vinden w gemeenschappelijk konden wonen, waar zouden zij het best haar werk be ginnen 1 Pater Wolft richUe..UoB~blik- naar Amersfoort: aan de stad van St. Joris vertrouwde hij in 1823 zijn jonge stichting toe. Het was hem niet onbe kend, dat hij in die plaats een sterken steun zou vinden in een man van groote gaven, een man van initiatief op velerlei gebied, den schranderen en doortastenden pastoor van het Zand, den lateren Aartspriester G. A. Ver meulen. Elke boom is eerst een stek geweest, ook de Congregatie begon in alle nederigheid. Voor 175 gulden's jaars huurde men een huis ia de Muurhuizen tegenover de Nieuwstraat, waar thans de R.K. meisjesscholen zijn gevestigd en welke plek gronds voor ons een zekere wij ding heett gekregen, daar zij heel deze eeuw door het terrein van der Zusters zegenbrengende werkzaamheid is ge bleven. Daar werd ook reeds in 1824 een pensionaat geopend, waartoe pastoor Vermeulen den stoot gaf, en meer dan dat. Zijn lijkredenaar, J. G. Wennekendonk pastoor der O. L. Vr. Kerk alhier, zeide er van tlir verheft zich binnen onze veste een gesticht op hetwelk de katholieken niet alleen van Amersfoort maar van geheel Nederland billijk Irotseh mogen rijn, een gesticht dat onberekenbare voor deden hee/topgeleverden nog voortdurend belooft aan den godsdienst in ons vader land. 11 ie was de grondlegger van dat huis. liet was Vermeulen, die het eerst de behoefte erkende van een gesticht H» jonge dochters van den aanzien- lijken stand en die. de behoefte daarvan 'ende. ook de middelen wist te vinden, het te doen verrijzen. Pastoor Vermeulen stierf in 1844 nog slechts 20 jaren bestond. Wij ziji nu jaren verderen gelijk de Congregatie in die jaren zich steeds uitbreidde, zoo ook het pensionaat, op welke voortreffelijke inrichting de katholieken met alleen van Amersfoort geheel Nederland meer nog dan vroeger billijk Irotseh mogen zijn. De dankbare en blijde herinnering aan het Amersfoortsche pensionaat blijft 'den jongen do. liters van den aanzien lijken standdie daar haar opleiding mochten ontvangen, heel haar leven bij. In de Muurhuizen woonden de Zusters 20 jaar, tot Mei 1842, toen verhuisden zij naar het deftige huis met den hard- steenen gevel aan den Zuidsingel, waarin nog heden het pensionaat is gevestigd, dat in den loop der jaren is uitge- 'ot dat machtige complex van :n strekkende van de gracht aan de Heerenstraat. Daar vindt men Moederbuis, het. Noviciaat us <Je school voor Onderwijzer* en schoone kapel harmonisch Het is mij niet bekend of de heilige professie der eerw. Zusters meermalen in een Amersfoortsche parochiekerk heeft plaats gehad, wellicht is het een geheel eenige eer voor de Kerk aan het Zand, dat daar op 22 Aug. 1841 drie Zusters der Congregatie van O. L. V. voor Aartspriester Vermeulen haar hei lige geloften hebben afgelegd. Buitengewone verdiensten voor de Congregatie heeft gehad een oud-oom van ondergeteekende, kapelaan G. Kok, die in denaren 1839 en 1840 hier kape laan was aan de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart. In die dagen, toen er naast veel be leid ook bijzondere energie noodig was, om de Congregatie tot grooter bloei te brengen, was kapelaan Kok voor de zusters een trouwe raadsman. Hij werd tot procurator der Congregatie benoemd met den last hare belangen te bevor deren en door zijn wijzen raad de zus ters in alles behulpzaam te zijn. >Onze goede vriend en weldoener», dien naam geeft de Algemeetie Overste hem in haar brieven en bij zijn dood in 1870 als pastoor der H. Willibrorduskerk binnen de Veste te Amsterdam, schreef De Tijd terecht, dat de Congregatie der Zusters van O. L. Vr. tot de vruchten van zijn arbeid kan worden gertkend. voord ook v voor de plaats w Hoe dat zij, w onze meisjes a Met innige voldoening memoreer ik, hetgeen de geestelijkheid der beide ker ken, welke Amersfoort toen nog slechts bezat, voor de congregatie heeft mogen doen. Met innige voldoening, want waar Amersfoort onmetelijken dar.k verschul digd is aan de eerw. Zusters, die reeds een eeuw lang onze kinderen hebben onderwezen en in deugd en godsdienst zin bevestigd, en dat met een geest van offer en een toegewijde liefde, als Gods genade zóó volkomen alleen aan religieuzen schijnt te geven, daar zijn wij hartelijk blij om het voorrecht, dat wij in vroeger jaren ook aan de Congregatie eenigen dienst hebben mogen bewijzen, Eens heeft Christus aan zijn apostelen de belofte gedaan: IVaar gij een stad binnengaat en zijU aannemen.. zegt hun het Rijk Gods is u nabij gekomen. Geldt or de religieuzen en ar zij zich vestigen? ar het onderwijs van religieuze zusters is toevertrouwd, daar mogen wij het laat toekomen L'w rijk ongetwijfeld bidden met dubbel Godsvertrouwen. Voor Roomsch Amersfoort is de Con gregatie der Zusters van O. L. Vrouw een steeds grootcre zegen geworden zij verzorgen het onderwijs aaa alle Roomsche meisjesscholen van »frobeU iloz, haa/-lcJrtekschool eo haar C*«S haar \tariigesticht, den "ouden Soesterweg. vinden ook onze weezen en verlaten kinderen moe derlijke verzorging. In het publiek zien wij onze zusters bijna niet. Eenige zusters haastig maar ingetogen, naar de scholen gaande, een paar zusters de pensionairen op haar wandeling begeleidend, dat is al wat de stad van de zusters ziet. En toch, als de harten van onze Roomsche vrouwen te spreken beginnen, wat blijkt dan dat de herinnering aan die lieve, opofferende, innig-vrome Zusters haar onvergetelijk bij is gebleven, al zagen zij de zusters na hun kinderjaren nooit meer terug. En wie zal zeggen voor hoevele vrouwen de herinnering aan die altijd zoo hartelijk belangstellende zusters in het later leven een steun is geweest, wellicht voor een of ander de stoot van Gods genade, die tot bezin ning en tot inkeer bracht Amersfoort heelt eens ter eere van Maria een grootschen tempel gebouwd, waarvan nog heden de toren aan heel Eemland de glorie der Lieve Vrouwe verkondigt, dezelfde Lieve Vrouwe bouwe nu door Hare Zusters de zielen onzer kinderen tot steeds schooner tempels van God den H. Geest C. HARTMAN, pastoor. Binnenland Staten Generaal. De openingsplechtigheid der buiten- gewone zitting van de Slaten-Generaal duurde slechts enkele minuten. De Koningin was in rouwkleeding. De plechtigheid werd bijgewoond door vele leden van het corps diplomatique en tal van andere autoriteiten. Verscheidene vrouwelijke Kamerleden waren tegen-1 De openingsrede luidde als volgt •De wenschelijkheid om in de Grond wet onderscheidene, belangrijke wijzi gingen aan te brengen, is door de ont bonden Kamers der Staten-Generaal met groote meerderheid van stemmen »Ter voldoening aan het Grond wettelijk voorschrift, zullen U onver wijld de noodige voorstellen bereiken om het aangevangen wetk te voltooien, »Uw arbeid in deze zitting, kort van duur als zij is, zal uiteraard een be perkt karakter dragen. »Ik stel Mij voor Mij nader tc ver klaren nopens de maatregelen in 's Lands belang, die in de volgende zitting L" we medewerking zullen behoeven. »Het is Mijne vurige bede, dat God ons de wijsheid moge schenken, onmis baar om ons dierbaar Vaderland in deze moeilijke tijden voor inzinking te behoeden. »Ik verklaar de zitting der Staten- Generaal te zijn geopend.» Na voorlezing der korte Troonrede weerklonk een driewerf «leve de Konin gin, leve de Prins!" Tusschen dichte rijen van toeschou wers keerde het Vorstelijk echtpaar in een galastoet naar het Paleis aan het Noordeinde terug. De openingsrede gaat alleen over de Grondwetsherziening, waarvoor deze buitengewone zitting is bijeengeroepen en welke thans in tweede lezing door de nieuwe Kamers moet worden af gehandeld. Later, in de volgende zitting, welke in September geopend wordt, komt de gewone patiementaire arbeid aan de orde, het regeeringsprogram, waarnaar de Koningin verwijst als naar de «maat regelen in 's lands belang»waarover Zij zich voorstelt zich nader te ver klaren, maar op welker groote bc- teekenis nu reeds wordt gedoeld in den wensch, »dat God ons de wijsheid moge schenken, onmisbaar 0111 ons dierbaar vaderland in deze moeilijke tijden voor inzinking te behoeden." Later kwam de Tweede Kamer apart bijeen. In die vergadering waren als leden ook aanwezig de ministers Ruys de Beerenbrouck, Heemskerk, De Visser, Van Dijk en de Geer. 7 vrouwelijke leden waren present. De Katli. Kamerclub heeft het cetste vrouwelijke R. Kath. Kamerlid, mevr. BronsveldVitringa, bloemen aange boden. Dr. Kooien werd instemming w Deze draaide het rad der formaliteiten met groote vaardigheid en hij zet te allen in een Wip weer op straat. Amersfoort De vlaggen uit! We herhalen nogmaals onze aan sporing van Zaterdag tot Maandag te vlaggen als uiting van blijde sympathie met de haar eeuwfeest vierende Con gregatie der Zusters van O. L. Vrouw. A. P, V »de Luchtpost" Amersfoort. L'itslag wtdvlucht, gehouden met jonge duiven vanuit Baarle Nassau, afstand 83* K.M. op Zondag 23 Juli 1922. Weder ongunstig. Wind West. Duiven los 8 uur. In concours 201 duiven. De le prijswinnende duif arriveerde 9 u. 5 m. 40.sec. de laatste 10 u. 14 m.35 sec. De prijzen werden behaald als volgt Chr. Baartman, no. 1-12-17-20 26 29- 36 J. v. d. Brom, no, 2 10-29 G. v.d. Riet, no. 3-21 32 A. M. Neerincx, no. 4-11-30 37-42 48 49; H. J. Hol. no. 5 ü-7-31 J. Veer, no. 8 W. Sleeking, no. 0 16 38-46 G. van Eldert, no. 13- 44 47C. J. v. d. Riet, no. 14 27 A. Lablans. no. 15; J. Boshuizen, no. 18- 24 34-45-50 51; A. Kuipers, no. 19-25- 53 H. Hartochsveld, no, 23 G. de Vries, no. 28-39; E. J. Arler. no. 33; G. de Winter, no. 35Joh. Engel, no. 40G. ten Hove, no. 41-52 C. v. d. Heuvel, no. 43C. Scholte, no. 54. Aangnwczen duif 25 ct. C. v.d. Heuvel met no. 43. Aangewezen duif 10 cl. C, Scholte met no. 54. Bij Koninklijk besluit is onze stad genoot de heer Age J. Looxma van Weideren baron Rengers benoemd tol voorzitter van het Waterschap Eentnes. Deze benoeming geschiedde met pas- seeren van de voordracht van het

De Eembode | 1922 | | pagina 1