Centrale Crediet- en Landbouwbank hotel-Restaurant „Ter Horst" MflISON WILMS - Cuisenier AMERSFOORT ARNHEM GOUDA - NIJMEGEN - SOEST STEENBERGEN - TILBURG TWELLO - UTRECHT Effecten - Coupons - Prolongatie Deposito - Vreemd Geld. Amersfoort, Utrechtscheweg 2 Bondshotel A. N. W. B. Telefoon No, 22 Uitstekende gelegenheid voor Lunch en Diner - Prima Keuken. Beekensteinschelaan 48 - Telefoon 287 UITZENDING VAN DINERS vanaf f 0.90-2 00 alle uren van den dag door geheel de stad. SPECIALITEIT INDISCHE RIJSTTAFEL. Waterschapsbestuur. Baron Kengi reeds dijkgraaf van den Bunschoter Veen- en Veldendijk. Het Eeuwfeest der Eerw. Zusters 0. L. Vrouw. 't Feest der Eerwaarde Zusters werd Woensdag ingeleid met eene algemeene huldiging der Eerw. Zusters, vanwege de Roomsche schooljeugd. In de keurig versierde gymnastiekzaal der Maria-school aau de Muurhuizen waren de kinderen opgesteld. Om hall elf verscheen de Eerwaarde AJgei Overste der Congregatie met eenige Eerw. Zusters. Ook de Eerw. Zusiers- onderwijzeressen waren tegenwoordig. Eerst huldigden lc, 2e en 3e klas de Eerw. Zusters. Daarna trokken alle kinderen der Fröbelscholen voorbij vlaggetjes in de hand. Enkelen hunner boden bloemen aan. De Eerw. Zusters waren blijkbaar zeer getroffen. Toen volgde de felicitatie der hoog ste klassen. De kinderen zongen een feestlied en zes meisjes hielden eene passende toespraak en boden 't feest geschenk it naam van alle kinderen de Eerw. Zusters aan. Hel cadeau, beslaande uit 'n prachtig bewerkte koperen Godslamp. 2 koperen processie-lantaarns en nog een koperen wierook-vat met dito scheepje, alles uit de vermaarde kunst-ateliers van Jan Brom uit Utrecht, werd bijzonder ge waardeerd. De Eerwaarde Overste dankte nu in naam der Zusters, ouders en kinderen, en toonde zich zeer verrast om het bijzonder schoone herinneringsgeschenk. Hare Eerw. beloofde den kinderen dat ze a.s. Dinsdag 1 Aug. een leest zouden hebben. De kinderen zullen dan vermaakt worden door een goochelaar enz., en zullen verder op versnaperingen worden onthaald. Ook de kinderen der R. K. Meisjes scholen aan de Borstraat waren in de gelegenheid de Eerwaarde Zusters te huldigen. Aan de Eerw. Zusters werd als her innering aan het Eeuwfeest der Congre gatie een electrisclie lichtkroon aange boden. Ook hier was de stemming allervoor treffelijkst. Woensdag werd door architect Pot hoven voer rekening der vererniging V.I.O.S. aanbesteed de bouw van 30 woningen bij liet v. Ostadeplein. Hoogevest f123.920,W. v. .Doorn Utrecht, f] 24.95".Blanke f 125.000. Ten Hoo.n Hilversum, f 126.912. Van Veen en Saelman Bergen, f130.950,; Noordewier f 136.950,; de Bruin Hoog land, 1137.900.; Venhoven Heerlen. f138.888.; Geels Gelderm.. £155.830.; Gemeenteraad. Dinsdag vergaderde de gemeenteraad bij afwezigheid van de beuren Jorissen, Stadig en N'oordewier. Om advies werden o.m. in handen van B. en W. gesteld Adres van de R. K. Bc uwvak Boud c. a. houdende verzoek d< it in de be stekken van door de gemeente uit te besteden of uit te voeren werken een clausule worde opgenom.en, waardoor de aannemers verplicht orden in de eerste plaats werklieden uit deze ge meente aan te stellen. Adres van P. J, Goedhals houdende verzoek de pomp voor perceel St. Jo- risstraat 16 te verwijderen of te ver plaatsen, in de keibestr.iting te ver vangen door klinkerbestraling. Achter de Uirechtsche Poortwal de bestrating te verbeten en deze straft te verbreiden voor de perceelen 7. O en 11. Adres van W. Prier.i houdende vei- zoek om een woning. Wethouder Ruitenberg deelt medeciat Priem's vrouw niet u i het Zieke thuis wenschte opgenomen te worden. Later heelt ze een ongeluk gehad en is re toch opgenomen. Spr. wil er op wijzen, dat Priem lang genoe/g geweten heeft, dat hij zijn huis moest verlaten, maar hij heelt zelfs niet de moeite genomen zich bij de woningbeurs te laten in schrijven, Overigens zal Priem behan deld worden op gelijke wijze als zoo veel lotgenooten die in eenzelfde geval verkeeren Voor kennisgeving werd aangenomen eene mededeeling van de heeren P. Jos, Hamers en Johs. Knoppers, dat zij hunne benoeming tot lid der gemeen telijke bezuinigingscommissie nen aanvaarden. Mevr. Wolf en Ingenieur Beunke aanvaardden de benoeming- Bij hel openbaar lager onderwij; den benoemd mej. Brekmauer te Utrecht en de heeren Spanjaard uit Boskoop en de Klerk te Giethoorn. Tot lid der Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs werd benoemd de heer B. H. Kuiper. Bij behandeling van het advies van B. en W. op het adres van de O. L. Vrouwesticliting om een bijdrage in de kosten van vei bouw van de R. K. Meis jesschool aan de Paulus Borsstraat kon Mej. Middelburg niet met het advies meegaan. 'Binnenkort zal die school toch herzien worden en 'tis misschien beier uit te stellen. Ook bleek niet, dat de kinderen niet elders kunnen worden idergebracht,' aldusonze ccnigeRaads- De Voorzitter wijst er op, dat de uiterste termijn van behandeling 20 Aug. is. Overigens is het eenzelfde kwestie als bij St. Ansfridus waarvan hoogcr beroep hangende is. Het voorstel wordt daarna goedge- De diverse woningbouwverenigingen kregen financieelen gemeente-steun, onder bepalingen, die elke zelfstandige behandeling als vereeniging nagenoeg uitsluiten. De woningen blijven dusdoende duur. Langdurige discussie lokte uit het advies van B. en W. op het adres van den Amersfoorlschen Bestuurdersbond houdende verzoek de loonsverlaging minstens 10 pCt. die met ingang 22 Juni 1.1. voor de bij de Ge meentelijke werkverruiming te werk ge stelden is bepaald in te trekken, de plaats gehad hebbende ontslagen onge daan te maken en bij den Minister te protesteeren tegen deze loonsverlaging. De heer Polder wil ruime steun, meer werk cn 'n protest tegen de rc- geering. De heer De Lange, het nieuwe Chris telijke raadslid, is legen protest. De re geering heeft te zorgen voor het ge- hecle land, Men kan nu wel zeggen het geld moet er danjmaar komenmaar dat is alleen goed voor de tribune. Men bereikt daarmee niets, dan dat wachtingen opwekt <i;c toch vervulling kunnen gaan. Het protesteeren is eenvoudig een verlakken van de ar beiders. De heeren weten heel goed dat <lat niet kan. Laten we de werk verruiming bevorderen maar geen deel uitspreken over een regeeringsdaad die wij niet kunnen beoordeelenwij zitten niet aan het laadje. De heeren zijn ni«t de ware arbeidersvrienden, dat zijn de Christelijke leiders, die er op wijzen, dat de arbeiders evengoed den nood der tijden moeten dragen. \V moeten niet alles verwachten van d overheid we moeten een anderen weg uitgaan,^mcent de lieer De Langt 'A/ij slaan steeds op de bres om de arbeiders te vechten en wat is kregen, is door de moderne arbeiders bevochten, de christelijke arbeiders heb ben er geen vinger voor uitgestoken, beweert de heer Polder, dal is waar ook merkte Raadsheer Kraan ironisch op. De Voorzitter merkt op dat de cr ating heeft geleerd, dat meer en meer •igeburgerd wordt bij sommigearbeiders het ieunen op de werkverschaffing, aar er komt ook een einde aan. In de toekomst zal nog veel geiiisclit worden, meent wethouder Ruitenberg. Door de menschen die 52 weken ge welkt hadden, te ontslaan, .kwam er eenige ruimte om anderen aan te stellen. De overheid heeft op maatschappe lijk terrein zeer zeker een roeping, dat heefi het kabinet wel bewezen, zegt de heer De Lange. Maar in Oorlogstijd heeft de ovchcid roeping gehad welke ze niet heeft in gewone tijden. En daarbij is toch vrijwel de grens bereikt, zoodat als het zoo doorgaat, wij ten slotte wel allen naar liet Armbestuur kunnen gaan. »De maatschappij moet helpen maar niet leunen op de overheid. Dat moet den arbeiders duidelijk worden gemaakt. Recht op leven heeft niemand. Dat hebben we allen verbeurd en God alleen is de Machtige, Die het ons geeft. Allen moeten meewerken om de toe standen te verbeteren en allen moeten hun deel dragen. Dat moeten ook de arbeiders voelen.* De conclusie van B. en \V. daarna aangenomen. Het afwijzend advies van B. inzake de vaststelling van een Veror dening op maximumprijzen op de Levensmiddelen en brandstollen werd tevens aanvaard. De heer Holland gaf nog een ser% theonc'n ten beste, die practische waarde missen, naar^het oordeel den lieer De Lange. Wethouder Vels-Heyn meent dat de menschen door sleur en gemakzucht zelf voor een deel de dure tijden ver oorzaken. Toen kwam aan de orde het voor stel tot afbreken van de Kamperbinnen poort-torentjes. De heer Xieuwendijk is voor spoedige opruiming. Als we de torentjes moeten oi leveren aan het nageslacht zal het t een bloedige geschiedenis zijn. w ongelukken zullen er gebeuren, me Spr. De torentjes zijn onooglijk, e een aanplakplaats van gemaakt, zijn op alle mogelijke wijze ontsierd. Ook de heer Kroes is voor afbreken. De verkeerseischen mogen niet worden verwaarloosd. Architectonisch schoon bezitten de torentjes niet. Wethouder Holland is tegen afbraak en in dit geval conservatief of behou- densgezind. De heer Vels-Heijn redeneerde als de practicus. Hij weet dat het gekleed staat al wat oud is mooi te vinden. Maar hij kan ze niet mooi vinden. Nu zouden ze wel mooi te maken zijn, als er maar geld was. We kunnen wel uitstellen, maar het geeft niets. Men kan het verkeer niet omleiden. We krijgen bij afbraak een weg 8 M. met de trottoirs mede van 11', M. Als er in de toekomst dan geld is, zet er dan nieuwe torentjes neer want zoo mooi als deze zijn kunnen wc ze toch nog wel maken. De heer Kroes wijst er op, dat bij elk plan de toestand moet blijven be antwoorden aan zijn oorspronkelijke bestemming. Men kan de torentjes niet zetten op een plein er hoort een om lijsting bij van oud-Hollandsche ge- gebouwen. Historische waarde kunnen ze hebben meent Wethouder Ruitenberg, maar architectonische waarde hebben ze voor geen cent. Juist de plaats waar ze staan is zoo ongelukkig. De bedoeling is, als de torentjes gesloopt zijn, daar een behoorlijke bebouwing te krijgen van winkelhuizen. Ten slotte werd bij meerderheid van stemmen tot afbraak besloten. Maar ze staan er nog Voor opknappen' van liet gym nasium werd f 1160 toegestaan. De heer Boas stelde nog de vol gende vraag «Is liet waar, dat de houding van den Voorzitter .van den Raad en van het College van Burgemeester en Wet houders ten opzichte van de weigering aan de 5.D.A.P. tot het houden propaganda bijeenkomsten na de v laatste Raadsvergadering wijziging heeft ondergaan en dat door de gevoerde actie op die weigering is teruggekomen.* «Zoo ja. zou de Raad dan mogen vernemen, waarom dit is geschied.' De Voorzitter zegt dat er niets is veranderd. Er is gevraagd propaganda te mogen maken op straat. Dat is ge weigerd. Toen is een ander verzoek gekomen en dat is toegestaan. Maar wij zijn op hel eerste standpun'| blijven De heer Kroes vroeg maatregelen tegen dc viAclitauto's. Vooral de wagens van Heuvclink zijn ben.cht waarop de Voorzitter mededeelt, dat de zaak in behandeling is. De heer de Lange merkt op, dat gebleken is dat het niet wcnschclijk is twee stemburcaux te hebben in een gebouw. De voorzitter zal 't overwegen. De Burgemeester brengt ter kennis, dat op hel schiellerrciii op de Leusder- heide nu en dan oeleningen worden gehouden in het schieten bij duisternis met lichte mitrailleurs. Het onveilige terrein zal door vlag gen worden aangegeven op dezelfde punten als zulks reeds thans plaats heeft bij schietoefeningen overdag, doch bovendien zullen op die vlaggen en op de twee vuurballen, rood-licht geven de lantaarns worden geplaatst. Het plaatsen der lantaarns zal zoo tijdig geschieden, dat iedereen de ge legenheid heeft, het onveilige terrein nog bij daglicht te verlaten. De vergaderingen van dc Kamer Koophandel en f abrieken werden nu toe nict-publiek gehouden. Wan neer we hier mededeelen wat er van een der gehouden vergaderingen is uit gelekt. zal men toegeven, dat 't ook maar beter was. «Het is tot heftige tooneelen gekomen. In een vorige vergadering was, na loting, tot secreraris benoemd mr. J. H. Schemer van Krmelo, nummer drie der voor dracht. Eeuige leden van links hadden zich toen reeds zoo opgewonden over liet feit, dat nummer een van de voor dracht niet benoemd was, dat de ver gadering moest worden geschorst. In deze vergadering nam, direct na de opening, de lieer J. H, van der Meiden uit Amersfoort, die tevens lid der l'rov. Staten is, het woord, een heftig gestelde, voorgelezen rede den antirevolutionairen leden de be noeming van mr. Sclieurer te verwijten. Hij sprak daarbij o.a. van gemis aan goede trouw. Hij werd beantwoord door de heeren H. Cozijnse ie Harderwijk, J. van Schuppen te Veenendaal en van Deuren (e Bennekom, die de zakelijke argumenten beantwoordden, doch de persoonlijke beschuldigingen negeerden. Dit maakte dcn heer Van der Meiden zoo boos, dat hij den heer Cozijnse toesnauwde: Je bent zoo brutaal als je dik bent, schooier, farizeei-r. Later kwamen nog eenige malen de scheld woorden schooier, brutale hond en dergelijke, een en ander doorspekt met vloeken. Eerst toen de antifêv. leden opston den cn dreigden de vergadering te ver laten als de scheldpartij vorrtduurde, bond de heer Van der Meiden in en kon de vergadcridg worden voortgezet.» Aldus de «Rotterdammer,. Zou In een openbare vergadering de uitgelaten heer Van der Meijden zich niet meer en beter aan de regelen van fatsoen en orde hebben gehouden Met dat al is ook hier alweer men- schen-kennis op te doen. De heeren zitten ruzie te maken wc betwijfelen of «Koophandel en fabrie ken daarbij veel winnen Heden, Vrijdagmiddag, vergaderden de heeren weer in «Bellevue. voor deze samenkomst werd de volgende agenda samengesteld 1. Opening en Notulen, 2. Benoeming Commissie, om uit te zien naar een eigen gebouw voor het Handelsregister. 3. Ingekomen stukken. 4. Vaststelling Reglement van Orde. 3. Vaststelling '1 arief Handelsregister. b. Subsidie Kanaalvereen. «De Gel- dersche Vallei.' 7. Subsidie Tentoonstelling Tuin- bouwvereen. 8. Voorstel vestiging nieuwe trein- halte lijn AmersfoortKesleren. 9. Steun aan de Vereen, van Secre tarissen. 10. Voorstel alle Kamers. tl. Voorstel toetreding tot Internat. F. Mulder en G. W. Hesselink Geer- truida, d. van L. Stadig en M. C. l'ar- levliet. Maria, d. van P. J. de 'Wit H. J. E. Storm. Albert, z. van Stoffer en G. v. Deventer. Be- rendina Antje, d. van E. Wisgerhofen 1-J. Bouwmeester. Henrtcus, z. van H. Moojen en G. v. Hoogevest. Albenus. z. van J. v, Spcngen en J. v. Witteveen. Hendrika Antonia, dl van H. v. Koelen en A. C. de Kruijf. Ondertrouwd 11. Vreeven en J. Klos G. van Hoeijen en T. I.ijnsvell G. Vetkamp en J. Bloem J. Fasker en B. G. Smink. Gehuwd T. Broekman en M. j. van Heeswijk J. de Bruin en A. Morsing K. De Man en W. (i. A. de Groot A. J. Schneiders en H. M. N. te Kloese, Overleden Wilhelmus van Putten, 2 jr. Alice Krancina Martin, 4° jr., echtg. van F. W. Servaas Joh nnes van Ginkel, 34 jr., ongeil. Uit den Omtrek Barnmld Alhier is Dinsdagavond, terwijl dc bewoners afwezig waren, ingebroken bij H. J. Bos, ouderling der Ned. Iterv. Gemeente. Uit een opengebroken kast is ongeveer f 185 aan papieren cn zilvergeld gestolen. Voorts wordt een 2ilveren heerenhorloge met ketting ver mist dat aan den wand had gehangen. Haarn Met iogang van I Augustus a.s. is tot hulpkeurmeesler van vee en vleesch benoemd C. J. Vermeulen, alhier. Alhier zal van 1—5 Augustus door dc Middenslandsverecn, een winkel week worden georganiseerd. Vele me dailles zijn toegezegd. Ecmnts Getrouwd: C. Koppen cn G. Koest. Nimmer heeft de straatweg in Bui tendijk in zoo'n slechten toestand ver keerd als thans, Reeds verscheidene malen werd de kwestie van het herstel van dezen weg in de gemeenteraad ter sprake gebracht, doch verbetering komt er niet. Hoe diep treurig het met den toestand van den weg gesteld is, demonstreerde de landbouwer Jan Boog uil Laren, die tegenovi v. d, Tweel met een wagen hooi oi boven viel. Vooral op deze hoog de straat ontzettend slecht, dat de boeren hier met een geladen wagen bijna niet durven passecren. Ceusden Geboren Franciscus Joseph, z.v. G. E, Boerssen en M. Schoonderbeek Antoon, z.v. A. J. Brinkman en A. J. 2. Rondvraag en sluiting. In verband met de de O. L. Vrouwetoren, werd dit monu ment bezocht door twee leden der Rijks monumenten-commissie, Jan Kalti en Posthumus Meyes. De uitslag van hel onderzoek, iri tegenwoordigheid van burgemeester en wethouder van open bare werken, was, dat de restauratie voortgang zal hebben. De Rijks monu menten-commissie is ook voor behoud der torentjes aan de Kamperbinnenpoort eu meent, dat de verkeersweg wel verbeterd kan worden, zonder deze his torische bouwwerken te verwijderen. In het verslag 1921 van den inspec teur der archieven van gemeenten, wa terschappen enz. in de provincie Utrecht wordt medegedeeld omtrent het Aniers- foortsche archief, dat Amersfoort is de tweede gemeente in de provincie, die 'n belangrijk archief bezit. Men meende helaas in 1921 stappen te moeten doen om dit archief in de rijksbewaarplaats te doen bergen, Dit zou een slecht voorbeeld voor kleinere gemeenten ge weest zijn, en in strijd met den geest zoo niet met de letter van de Archiefwet, Door dien de rijksarchivaris hetarchiel van Amersfoort, niet aanvaardde, kon de inspecteur zich bepalen tot de waar neming, dat hel oud-archief tot 1813, van hel nieuwere afgescheiden, veilig bewaard wordt, in de orde van i' door dr, keynders ssmengestelden ventaris. Het is te betreuren, dat dc gemeente geen afzonderlijken schappelijken archivaris benoemd heeft na hel vertrek van genoemden ambte naar, zegt de Inspectie. Waar de wel in dezen niet imperatief is, mag men hopen, dat het gemeentebestuur het gewicht van zijn oud-archief eens beter zal leeren inzien. Geboren Maria Hermina Johanna, d. van G. B. F. Pik en J. de Visch, - Teunis, van W. Bouwman en M. Allis, Maria Catharina. d. van \V. Dijkhuizen en M. Pli. v Gorp. Arnoldus, z. van J. Batavier en A. v. Zwol. Gerardus Ac'riaan, z. van G, Koppen A. v. Doorn. Maria, d. van A. Kraak en A. C. ter Maten. Gerarda, J. Staats en J. G. v. d. Raap kamp. Hermanns, z. van B. Gerrit sen en M. Kamphorst. Dorothea Johanna Albertina Mechtilda, d. van D. P. Hamers en 1'. J, W. M. Untiet, Dina, d. van L. A. Galis en D. Meewis. Meije, z. van A. Kaa! en Sj. Bosnia. Jannelje, d, van O. Ha- genbeuk en G. v. Oven. Hendrika Maria, d. van H. Mulder en H. M. C. Hagedooni. Gernl Jan, z. van G. Oosterbeek. OndertrouwdJ. Schothorst en G. Ter Maaten. Overleden Gijsbertha van den Bon- gaard, 49 jr. echtg. vad A. van Beek. Soest De gemeenteraad vergadert Maandag 131 Juli a.s., nam, 2 uur, Aan de pas aangeplante boomen aan de Molenstraat is door onbekenden aanmerkelijke schade aangelicht. Het is wel te betreuren dat, waar de gemeente er op uit is, om de wegen door aanplant van boomen te ver fraaien, baldadige», zich niet ontzien uit puur vandalisme deze vernielings daad te begaan. Het is tc hopen, dat het publiek zelf in liet vervolg de boomen en be plantingen in bescherming neemt, de namen van overtreders aan de politie opgeeft, .zoodoende dus medewerkt om aan practijken als hierboven vermeld, een einde te maken. Alhier werd aanbesteed het maken van een brandspuitenhuis met werk plaats en noodslachtingsgcbouwtje. Inschrijvers Th. de Wulf i 10990.— de Wit Amersfoort, f 10780,— Merts f 1059,.58; Klein en de KruifTf 9300, J. Hilhorst f8275.— ;C. C. v. Heijnum, Jutfaas f11850.— G. v. d. Berg "319.de Jager en de Goede. Zeist, f95,45.Het weik is aan den laag- gegund. Geboren Gerrit, z. van J. v. Gar deren en M. Huisman. Johannes Battus, z. van G. E, v. Onwezen eu G. Westhof. Cornelia Berdina, d M. C. Burgers en T. H. Hofman, Antonius, z. van G. L. v. I wijk en A. M. E. Roest. Hendrik, z. van Dijk eri N', v. Zijtvcld. Kgber- Arnolda, d. van R. v. Zuilen en J. v. Grol. Ondertrouwd: II. v. d. Brink en P. schaap. Th. de Zcetc en H. Groenesteijn. OverledenHendrik Weasel, 68 j„ wedn. van H. G. Willemscn. - Jo- lianna Winkel, 28 j., echtg, van C. Spijkerman. Utrecbt Onder groole belangstelling is dc /erkooping gehouden van het bekende landgoed Vollenlioven aan den straatweg Utrecht Zeist. Het complex werd eerst in 40 perceelen geveild. :inde van de veiling, die van Jt 5 uur had geduurd, kwam onder den hamer de buiten plaats, het kleinere landhuis aan dc overzijde, de bijbelioorende boerderijen, litgestrekle bosschen, weide en akker grond. De bezitting fe voor f 595.250 aan-

De Eembode | 1922 | | pagina 2