N.V. Middenstands=Credietbank Credieten - Incasso's - Deposito's Bel dan op No. 42 DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 1 Aug. 1922 - No. 35 /ES EN DERTIGSTE JAARGANG Kantoor I Langegracbt 28, Amer.toor UB EEMBODE verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw advertceren. Advertentiên moeten Dinsdag en Vrijdag vöór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Men moei zich zóóveel werk op leggen, nimf men nog lang te leven had, maar hel werk zóó doen, alsof men morgen moei sterven. Bij bet eeuwfeest. Wanneer we van «eeuwfeest» ge wagen, weet ieder Kembode-lezer dat daarmede in deze dagen wordt bedoeld 't berdenken van 't honderdjarig bestaan tier (Congregatie van de Zusters van O.L. Vrouw van Amersfoort. In hel vorig nummer werden we vergast op een goed gedocumenteerd leesl-aitikei van den Zeererrw. Heer l'astoor C. Hartman, herder der parochie aan wier hoofd weleer stond de man Gods die in moeilijke tijden veel voor de nu jubileerende congre gatie deed. En s op eeuwfeest terugkomen is 't om gedach ten te vertolken, die in ons opkwamen toen we hoorden en lazen hoe onze roomsche moeders en vaders door hun kinderen blijmoedig eerden de groote verdiensten der Zusterkens voor de op voeding van hun veelal talrijk kroost, Wal dankbare jubel kwam er juichend los uit die honderden leerlingen en oud-leerlingen, nu een feestkroon het onvermoeide werken kroont van die bij uitstek katholieke onderwijzeressen, die in hun eenvoudig zwart kloosterkleed roomsche jeugd roomscher en wijzer maakten: mee legden den hechten grond slag voor een innig-katholiek leven van zoovele honderden, die nu als ontwik kelde Christinnen met sterke schouders schragen en stutten Christus' Kerk en een Christelijk gezin. Een religieus voor de klas imponeert, voedt op. onderricht, reeds viiór ze een woord gesproken heeft. Méér dan de leek vervangt de zuster-onderwijzeres in de school de plaats der ouders, verlicht door de school de taak des priesters. Kerk en huisgezin vinden er hua voort zetting, hun onmisbaren steun dieper en vaster worden er geheid de prin ciepen van ons H. Geloof in den lang zaam verhardenden grond van 't kin derlijk verstand, Vooral op den leeftijd, waarop 'l ontwakend verstand helder wordt en de verbeelding levendigwaarop de klare, open oogen nieuwsgierig en onderzoekend de wereld beginnen rond te kijken waarop de kwade zinnen al ontwaken, waarop 't gevlei en gelonk der wereld niet genoeg gevreesd en ontweken wordt, en gemakkelijker de onbesmette harten de'jeugd door oogeu en ooren besmettend binnendringt dan is 't dikwijls de religieus die alleen reeds door gedrag en leven de kinder- oogen omhoog dwingt door zijn klooster geest passies leugelt, harten op 't peil houdt van Kerk en huisgezin, hun voeten 'eeihoudt den weg in te slaan, dien zoovelen reeds tol eigen ondergang hebben betreden, en waarvan 't dik wijls zoo moeilijk is weerom te keeren. 'r Is, alsof de Onbevlekte Moeder maagd, die haar wijden mantel be schuttend uitspreidt over deze bloeiende Congregatie, ook mee ontvangt de hon derden kinderen, die haar bevoorrechte dochters met ouders en priesters veilig gidsen door 't moreel dik en dun van 't onbeschaamde leven, Groote zusterscholen staan er nu in Amerstoort, waar als in moderne mid- deleeuwsche kloosterscholen de katho lieke jeugd rustig en veilig leert en studeertscholen, waar de profane tenschappcn onder kruis en pausen an haar u tocht houden in het steeds xr open veistaod van uit den mond n religieuzen. De wetenschap wordi gethtreerd. voorzichtig, met moeder lijke zorg, terwijl achter den lilter blijft onzuivere, al 't overtollige, wat neutrale en an'.i katholieke onderwijzers liet overtollig, als noodzakelijk be schouwen voor de opvoeding. Katholiek is het onderwijs, katholiek als de Kerk, aan welke zij zich hebben verbonden door heilige Geloften. En wat katholiek onderwijs is Op deze vraag gaf dr. Muller zoo'n duidelijk antwoord, toen hij eens te Helmond de noodzakelijkheid betoogde :en R. K. Burgerschool. «Is dat 't ge- ioor en na de les hel kruisbeeld in de klas f het godsdienstonderwijs het inzicht-geven in de voornaamste gods dienstwaarheden, het wijzen op voor beelden van waarlijk groote mannen, opwekkend woord bij bepaalde gelegenheden «Dat is iets, maar nog niet alles. Katholiek onderwijs, dat is dat alles bij elkaar genomen niet alleen, maar daar komt nog bij, dat de lieele geest in het onderwijs van den godsdienst loet doortrokken zijn. Dat moet spre- :n uit het heele hart, uit het voorbeeld, 1 het gemoed der leeraren, Geen vak, of die toon van godsdienstige over tuiging moet duidelijk voelbaar zijn, ook zonder dat deze in woorden wordt uitgespioken. Kortom, in een katholieke school moeten de kinderen dagelijks leven en ademen in een sfeer van gods dienst. Dan krijgen we katholieken in merg en been, katholieken uit één stuk, aarop men bouwen kan.» Wij willen en mogen niets te kort doen aan het onvermoeibare pogen der R.K. leekenonderwijskrachten, wij er kennen en waardeeren hun groctschen arbeid, dien zij niettegenstaande op offeringen en achteruitzetting bleven presteeren ter liefde van hun H. Geloof, dat zij beminden met practische liefde,- dankbaar blijven wij in de toekomst op hen rekenen, want zij zijn onmisbaar. Maar roomscher toch dan de room sche leek 'l geven kan, is het onderwijs van de kloosterlinge méér dan de leek, vermag de religieus het onderricht van den godsdienst te doortrekken, méér een leek, kan de religieus inwer ken op het ontvankelijke kindergemoed: omdat de groote kracht vau de onder wijzende niet zoozeer ligt in hetgeen ze doet, veel minder nog in hetgeen ze zegt en leert, maar in hetgeen ze is. En al kan ook een leek echt-religieus :ijn de noodzakelijke vereischte voor :en katholiek onderwijze^ religieus bij uitstek is toch de kloosterlinge, d e zich door heilige Geloften verbindt den godsdienst, waaruil wij alle tsclie levenskracht putten. Is een zware, dagelijks terug- keererde arbeid, dien de zusters ver tot heil onzer jeugd zwaar, doch loonend. Ze worden geholpen door de genoeg te waardeeren hulp der leekenonderwijzeressen in eigen bij zondere scholen ze worden gesteund door de echt katholieke ouders, de separatisten op 't gebied van onderwijs ze wo'den getroost en verkwikt door de heerlijke vruchten, die bloeien en rijpen tot zegen van Kerk en Maat schappij. In alle werkkringen der maat schappij vindt men oud-leerlingen terug, als oppassende en nuttige leden der groote gemeenschap maar ook onder de religieuzen, zullen de zusters meisjes rug herkenner, als de ijverige dienares - n van heu' goddelijker! Meester. De ellende, welke 't neutrale of liberale of openbare of godsdienstlooze onderwijs onvermijdelijk ten gevolge heeft, woekeit voort, naarmate de liristus uil de scholen verbannen wordt. Scholen zonder ktuis zijn het grootste uis voor de maatschappij. Zij zijn als nesten voor jonge wespen, die straks den bloeienden boomgaard der christelijke samenleving zullen aan vallen, venijnig zullen aangonzen op de ijpste vruchteo. «Onze kinderéc«, gaf het liberale i Vaderland» onlangs te lezen, «verkeeren gedurende de jaren van hun lager, mid delbaar en gymnasiaal onderwijs in een wereld, waarin de godsdienst wordt doodgezwegen. De godsdienst is op de openbare school de bochel geworden, waarover een welopgevoed mensch niet .preekt in gezelschap van iemand, die door moeder natuur daarmee werd mis deeld, en in dit land, waar men altijd godsdienst getwist heeft is de godsdienst, dien wij niet belijden, ander mans bochel voor den ongeloovige is dit dus alle godsdienst.' Op een jeugd zonder godsdienst volgt gewoonlijk een geheel leven zonder godsdienst. Is men den Christus kwijt geraakt op de schoolbanken, men zal Hem moeilijk weervinden in werkplaats of kantoor, in betrekkingen, waar gods dienst de «bochel» is, waarover men r niet spreekt, tenzij minachtend, spottend, hooqard. Als men liet kind belet heeft in zijn kleine moeilijkheden de oogen op te slaan naar liet kruis nenschenoog zal zeker in de stor- des levens zich niet meer kunnen richten naar liet teeken onzer vetl ssing, waaraan een lijdeode, maar ook een troostende Christus hing, Overwinnaar zonde en hel. En ternauwernood zullen gekend zijn die heerlijke vrede ust. die klemden in het kinderhart, r welker bloesems meedoogenloos hebben vernield de hagelslagen :n onderricht zonder godsdienst. Het veelbelovende kind, de hoop der toekomst, groeit op zonder een gods dienst, welke het zou sterken en steu- troosten en bemoedigen, blijmoedig t zou helpen op den levensweg vol strijd tn moeilijkheden zijn hart wordt als een steenrots, waar groeien nog bloeien kan Christus' kruis, waar het evangeliezaad verschrompelt en verdort in de hitte van dr-ften en harts tochten. Vant de echte en diepe gods dienst zegt dr. Kruchen in zijn Yolks- pa-iagogik, «spruit voort uit het binnen ste des menschen, streeft er naar elke aardsche levensuiting te doordringen, bezielen, te verheffen en te vergod delijken het is de grootste mach), die op aarde bestaat, om de menschen ook op de weteld sieik en gelukkig te Deze|gedachten kwimei n ons op bij -t eeuw (eestdeze gedachten wekken ons hartelijke dankbaarheid jegens die onvermoeide kloosterlingen, die onder Gods zichtbaren zegen, onder de veiligste schutse der H. Maagd Maria met zooveel succes gearbeid hebben tot heil van 't katholieke Amersfoort, deze gedachten stuwen ons de bede op de lippen Heer,'bewaar en zegen haarT.G. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 Depositorente van 3'/, - 5% Amersfoort .Zalig het volk, dat weet te jubel, zegt de H. Schritt. Koomsch Amersfoort toont ten volle, dat het deze woorden begrijpt, het jubelt met de Coogtegatie, die nu reeds 100 jaar haar beste krachten aan de Amersloortsche bevolking heeft gewijd. I wat Roomsch is, vlagt om uiting te iveu aan de opgewekte blijde stem ing, die overal heerscht. Zaterdag, den eigenlijken feestdatum, stroomden de geloovigen naar de plechtige H. Mis die in de 4 parochiekerken uit dank baarheid werd opgedragen, terwijl er Generale Kindeicommunie was voor geschreven. Langs den Zuidsingel zagen de bewoners zeer veel kostbare bloem stukken en andere geschenken brengen het klooster, waar alles in feest en waar zusters uit alle huizen der Congregatie naar het Moederhuis gekomen om mét het Moederhuis te jubileeren. 's Morgens meldde zich aan het Klooster de Hoogeerw. Heer Deken Fock, ver gezeld van de Z.Eerw. Heeren Pastoors alsook het Feestcomité, het Armbcst het bestuur der St. Vinceptiusvere ging en deputation van verschillende poraties als de Hanze enz. enz. ou jubileerende Congregatie den dank Roomsch Amersfoort te betuigen. De Hoogeerw, Heer Deken nam het woord en schetste in een gloedvolle tede, wat de Congregatie voor Amerstoort ge weest is, hoe ze de opvolgende ge slachten gedurende een eeuw heeft opgevoed belangeloos, vol toewijding, vol zelfopoffering en zelfverachting. Zijn Hoogeerw. herdacht hoe de zusters het ai me kind verzorgden in de zoogenaamde Muurhuizen, later in het fraaie Maria- Gesticht door de Congregatie belange loos gebouwd, waar verlaten kinderen worden opgevoed tot goede Christinnen en nuttige leden der Maatschappijhoe de Geestelijkheid nooit vergeefs aan klopte bij de Algenreene Overste om geldelijken steun, maar steeds zeer vol daan het klooster verliet. Na uog vele andere weldaden opgesomd te hebben, Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, sprak Z.H.Ew. dat er zooveel reden tot dankbaarheid was en dat de Room sche bevolking Jeze niet beter wist te betuigen dan door een geschenk aan te bieden vooi de plaats den religieuzen 't dierbaarst, namelijk voor de kapel. Daarbij overhandigde Z.H.E. de Alge- meene Overste eene enveloppe met kostbaren inhoud. Daarna releveerde de Voorzitter der Sl. Vincentius-vereeni- ging in 't bijzonder den steun dien de Vereeniging ondervond bij de 2-jaarlijk- sche loterij, niet slechts door geldelijke hulp, maar ook door 't vervaardigen van fraaie handweiken voor prijzen. Vooral echter deed spreker uitkomen het enorme goed, door de Zusters aan de huisgezinnen der armen bewezen bij hun wekelijksch bezoek konden de Heeren Vincentianen duidelijk onder scheiden, welke kinderen bij de Zusters onderricht genoten, en welke niet. O, de medewerking der Zusters was hun van zooveel waardeAls de Heeren met de Zustersgesproken hadden, wa ren ze altijd zeer voldaan en wisten piectes hoe de kinderen moesten wor den aangepakt. Hoe menige huismoeder dankt niet het geluk in haar huisgezin, haar eigen terugkeer aan de wijze raad gevingen der Zusters. Om slechts een naam te noemen, memoreerde spreker in dit opzicht den verdienstelijke steun van Zr. Fausta. In den namiddag kwam de bevolking op de receptie. De rijke marmeren vestibule, versierd met prachtige Japan- sche vazen tusschen fraaie palmen, leidt naar de receptiezaal die als in een bloementuin herschapen is. Iedereen kon nu de vele geschenken bewonderen uit alle oorden des lands, zelfs uil Amerika gezondenalles ter waardee ring van het goede door de Congregatie verricht. Daar zagen zij de prachtige Godslamp/net lantarens en een wierook vat met toebehooren, alsook een electrische kroon door de pl.m. 1400 schoolkinderen aangebodenzelfs het armste kind heeft haar centje bijgedra gen. De dames Onderwijzeressen had den het initiatief genomen tot deze verrassing der Zusters bereid. Vervol gens de geschenken van Pensionnaires en Kweekeliogen, van vele particulieren enz., als prachtige klok, Ciborievelum, Altaardwaal. C ominuaiekleed. enz. enz., ruim 00 bloemstukken, terwijl honderden UIT TYROL, «Wie wil die taak op zich nemen Een geruimen tijd bleef het stil in den kring der mannen en stilzwijgend kt ken zij elkander aan, schudd'en nu en dan liet hoofdin 'l kort, het was duidelijk te zien, dat niemand e' groen op was de spion te zijn, hoewel allen er de noodzakelijkheid van inzagen. Eindelijk nam Joseph Auer het woord. «Bang ben ik niet, maar ik beken, dat ik liever met de buks in de hand vooraan sla, dan als bode door de dalen te sluipen «Ik ook,» zeide Speckbacher, »ik wil met liefde mijn leven voor het vader land en onze vrijheid opofferen, maar als een spion opgehengen te worden, foei, daar beef ik voor terug N'u heersclite er weder ecu geruimen tijd stilte, totdat Hofer eindelijk begon «Hoort, ntanuen,» zeide hij, »je ziet in, dat het gebeuren moeteen uwer moet dus lijt en leven wagen, nu sla ik voorlaat ons er om loten, er. die bet lot treft mag niet weigeren, maar moet zijn leven elferen op liet altaar des vaderlands. Zou dit het rechlt middel niet zijn «Ja, zoo moet liet gebeuicn!» aut woordden de mannen eenparig, hoe- el met sombere gezichten. De loten weiden gereedgemaakt, en i heersclite er een doodelijke stille de kamer, dat men een speld had kunnen hooren vallen. Den dood vrees den deze dappere bergbewoners niet, maar wel de galg. Allen wilden vol gaarne hun borst aan de vijandelijke kogels blootstellen, maar niet hun hals aan den strop. Dat was de zaak daarom was het zoo verwonderlijk stil de kamer, daar iedereen toch bij zich zelf dacht, dat het lot hem juist wel kon treffen, en hij vooruit wist, dat hij zich dan aan zijn noodlot moest onderwerpen. Menige bruine wang weid bleek en menigeen klopte het hart tegen de keel. Eindelijk waren de loten ge reed en in Hofers hoed gedaan, hij zelf ging rond, en menige hand beefde, toen hij het stukje papier er uit haalde, en zelfs Friedl's hart klopte gejaagd, hoe wel hij, noch Audi e Speckbacher be hoefde mee te loten. Want in dit ge wichtig oogenblik dacht niemand aan de beide jongens of lette op hen. «Opent nu de briefjes, en laat ons dan zien wien het lot getroffen heeft,» zeide Andreas Hofer aangedaan. Allen maakten de papieitjes open, en aller gelaat helderde op, behalve it van den dengene, dien hel lot ge iden had, om een smadelijken dood ondergaan. Ja, Jiirg Rannthaler, gij zijt de on gelukkige,» zeide Hofer nu meelijdend, draag hel als een man, niemand kan :r wal aan doen,» Jó.g Rannthaler was zoo bleek als :en doek geworden, een traan rolde hem over de wangen. «X'.emand kan ets aan doen, niemand,» zeide hij sombere stem en liet het hoofd op de borst zinken. «Ik weet, dat tk t gaan, maar 't spijt mij toch mijn arme, zieke vrouw en mijn vijl kinderen: ik wou liever dat nuj anders was overkomen Allen keken meelijdend naar den maar niemand voegde hem een w van ti oost toe. Zij zwegen stil en den op het bleeke gelaat van dei gelukkige, wien de tranen langs de kaken vloeiden. Eensklaps nu sprong Friedl van zijn plaats op, '.iet bloed steeg hem naar de wangen, hij naderde den kring der mannen, legde de hand op Ji'-g Rannlhatcrs schouders en zeide met heldere slem: «Hoor c«s, J" g, i ik ben weliswaar nog jong, maar Hofer kent mijgij zijt noodig bij uw zieke vrouw en kleine kinderen, ik ben ook nog niet vergelen, boe bereid je waart, vader uit den Itinsbrucker kerker te verlossencn daarenboven, uw leven waard dan het mijne, dus bied ik mij aan, den tocht te ondernem Hangen de Franschen of Beieren op, welnu aan een jongen is niet v beurd. Ga dus genist naar buis ,1 mij in uw plaats gaanHofer het wel goed v.nden.» Als er een bom in het huis gesla, was, dan zouden zij zeker niet vree der hebben opgekeken. Eerst wa allen doodstil, ook J >rg, die hem v wouderd en twijfelend aankeek, daarop barstten zij in een luid vieugdeg.ju ch ui', de mannen sproDgen op, drukten Fried! aan hun hart eu verwarde uit roepen klonken door elkaar: «dat is nu eerst een echte Tvroler jongen,» en 'i was eeu leven, dlsof er heel wat bijzonders gebeurd was. En Jórg zelf, nadat hij eerst van zijn verbazing en blijde verrassing hersteld was, omhelsde den knaap als wilde hij hem nooit meer loslaten. Nu zeide Hofer met donderen de stem: Rustig! Gaal zitten, mannen! 1 Wij moeten nu eerst de zaak bespreken, alvorens wij er toe overgaan Allen gehoorzaamden en gingen nu zitten. Frtedl stond nu naast Hofer en 'i was een aardig gezicht den llinken, slanken knaap met dat open gelaat en die heldere oogen zoo vrijmoedig in den kling dier maunen te zien staan. «Beste jongen,» zeide Hofer, «het verblijdt ons allen ongemeen, dat je voor het vaderland zulk ceo offer wilt brengen, maar heb je alles wel rijpelijk overwogen Hel is geen gekheid, den vijand zoo in het aangezicht Ie trot- seeren, en als zij meiken, dat je iets in het schild voeit, dan wordt je op gehangen ondanks uw jeugd. Bedenk dat wel, jongenlief!» «Dat heb ik al bedacht, vader Hofer,» antwoordde de knaap. «Hoor eens, toen atst bij Jii-g kwam en ik hem vroeg nee te helpen om mijn vader te verlossen toen heeft Jörg zich niet eens bedacht, maar ging mee en daar staat mijn lieve vader nu frank vrij. Nu wil ik mij ook niet bedenken, ar j >'g trachten te vergelden wat hij >r vader gedaan heeft. Mijn leven is tang zooveel niet waard als dat van J"rg, en als ze me ophangen, dan sterf ik toch ook voor het vaderland, en niemand zal het mij tot schande aan rekenen, dat ik niet met de buks in de hand sterf, dan misschien Nazi:, en wal hij van mij denkt dat kan mij niets schelen. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1922 | | pagina 1