R. K. SPAARBANK L. POSTHOUWER hotel-Restaurant „Ter Horst" DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken - Vrijdag 17 Nov. 1922 - No. 66 ZES EN DERTIGSTE JAARGANG L«otegr*cbt 28, Aneriloort oe EEMBODE verschijnt Dlnsdae- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke gaan. doch opzegging van abonnement m geschieden voor den aar kwartaal. den aanvang van een nieuw ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en njverheld bij geregeld adverteeren. plaats kan niet worden gegarandeerd. De eigenlijke inhoud van het leven hangt af van het doel waarop het gericht is. De Katholieke Pers. De Pers is een wapen in de hand van waarheid en logen; een macht ten goede of ten kwade. Daaruit volgt noodzakelijk, dat wij Katholieken die macht ten goede moeten gebruiken, dat wil zeggen alle geoor loofde middelen moeten aanwenden om onze Roomshe couranten te steu nen en de couranten die verkeerde of slechte beginselen ingang willen doen vinden te bestrijden. De katholieke pers, zoo schreef Pater Alberdingk Thijm S.J, onlangs in «De Heraut*, staat als zoodanig niet alleen tegenover de uitgesproken onchristelijke, maar ook tegenover de dusgenaamde neutralen Hier geldt bijzonder Christus' uitspraak«Wie niet met Mij is, is tegen Mij en wie niet met Mij verzamelt, verstrooit. Ware een blad niets dan een dorre onpersoonlijke kroniek der feiten van den dag, men zou zich die, mits eerlijk en volledig, strikt neutraal kun nen denkenmaar wij weten het te goed, een blad is veel meer meldt, niet alleen feiten, maar brengt die met elkaar in verband, beoordeelt ze, trekt er gevolgen uitdie beoor- deeling geschiedt noodzakelijk in het licht van beginselen, en beginselen zijl uiteraard waar of valsch. Daarbij eer blad geeft meer dan geschiedenis, zelfs dan beredeneerde geschiedenishet is, en dikwijls tegenwoordig op de eerste plaats, een staatkundig orgaan, en staat kunde kan wederom niet worden be oefend zonder leidend beginsel, aan een bepaalde wereldbeschouwing ontleend. Kortom, een blad, dat dien naam ver dient, kan niet neutraal zijn, helt nood zakelijk over naar rechts of naar links en oefent in die richting gestadige invloed uit op zijn lezers. Maar zelfs gesteld, dat dit mogelijk ware dan stond het reeds hierdoor tegenover den katho liek, die zich zijn eenige levenstaak God te dienen, bewust, daarmede ook bewust is dat daaraan alles onderge schikt moet zijn, dat de waarheid een wet hem van Godswege, neen door God zeiven geschonken, al zijn denken en doen moet regelen. Het bevorderen der Katholieke Pers, zoo gaat Pater Alberdingk Thijm S.J. voort, brengt mede, dat wij niet met zekere hooghartigheid als stonden wij tegenover hen als tegenover kooplieden, die ons voor den prijs van 't abonne- meut zekere geestelijke winkelwaar in ruil geven, neerzien op de zoo verdien stelijke redacteurs en schrijvers der bladen in dienst van de goede zaak. Bedenken we, dat zoo er met recht e is van de macht der pers, die t wordt ontwikkeld en uitgeoefend door lien die de pers maken tot tolk hunner denkbeelden en streven, en waar het de Katholieke pers geldt, de dragers en voortplantcrs zijn van goede begin selen, voortvloeiend uit de leer en den geest der R. K. Kerk. Ja, de katholieke pers heeft een waar lijk benijdenswaardig apostolaat te ver vullen en wij begrijpen het woord van den ijvervoller priester, die verklaarde aanstonds tot de Orde te zullen toe treden, welke ooit zou gesticht worden het uitsluitend doel om door middel het blad de zaak van Christus' Keik te dienen. Welk een invloedsfeer, welk een macht in de geesteswereld, maar ook welke ontzaglijke verantwoordelijkheid I Of zou het woord van den H. jacobus over het kleine ding. dat zulk een ont zettend kwaad kan stichten, de kleine vonk, die heel een woud in vlammen, t, het kleine roer, dat den koers van n reuzenschip bepaalt, alleen van de menschelijke tong gelden en niet van zijn pen? De dagelijkscheondervinding bevestigt het noodzakelijke antwoord, o ten goede als ten kwade. Maar dan volgt daaruit vanzelf, dat is gevoelen voor de katholieke pers zich niet mag bepalen tot een algemecne wensch voor haar bloei, hiar uitbrei- ea kracht, maar dat wij daarbij de personen niet mogen vergeten, zoo schrijvers als lezers, van wie die bloei grootendeels afhankelijk is; dat wij, zooveel wij maar kuonen, ook mtt daden dien bloei moeten bevorderen rat dienjjkan weerhouden, weren. Gemengde Berichten De heer Kaarsgaren te Bussum wilde zijn broeder pater Kaarsgaren, te Nijmegen per auto halen, ten einde bcm naar zijn stervende zuster te brengen. Pater Kaarsgaren was echter naar het Eucharistisch Congres te den Bosch waarheen toen werd gereden. Op den terugweg van den Bosch naar Bussum reed de auto aan de overzijde der t de Lek, nabij café Landlust gem. Tuil i 't Waal te water. Door den zwaren mist misleid zag de chauffeur niet dat de weg draaide. Hij merkte het pas toen de auto van de helling afreed. Direct remde hij, met het noodlottig gevolg echter, dat de auto kantelde en ondersteboven" de sloot terecht kwam. De heer Kaarsgaren kon zich, door het verbrijzelen van een ruit, uit de verwijderen en met groote moeite zijn broer bevrijden. Den chauffeur konden de inzittenden niet redden. De inmiddels ingeroepen hulp van café «Landlust", kon met groote moeite den chauffeur, welke geheel onder de olie en modder zat, na drie kwartier arbeid uit zijn benarden toestand ver lossen. De heer Kaarsgaren en de chauffeur bekwamen niet het minste letsel, doch de Pater bekwam een lichte hoofdwonde en enkele verwondingen aan zijn been. Een Duitsche lirma heeft opdracht ontvangen voor levering en montage van het traject 's-GravenhageLeiden van den te electrificeeren spoorweg Amsterdam—Rotterdam, met inbegrip van de beide stations 'l-Gravenhage en Leiden. De spanning zal 1500 Volt gelijkstroom bedragen. De gemiddelde afstand der masten zal 75 meter zijn. Knge'sche bladen bevatten de bij zonderheden over de ontzettende aard beving in Chili, die nog niet heelemaal voorbij ig en daardoor een ernstige belemmering vormt bij het reddingsweik. De eerste en hevigste aardschokken waren echter Vrijdag en duurden 3 uur en I daardoor aangerichte schade laat zich nog niet schatten. Ook de zee schijnt over een lengte van 2000 K. M. gebeefd te hebben, waar de vloedgolven het gevolg waren. Schepen die dich', bij de kust waren, werden meegesleurd als drijfhout en soms met ongelooflijke kracht aan land geslingerd. Bij Ccijuimbo deden scheidene vaartuigen een luchtreis de spoorbrug heen. Alleen in Coquimbo en La Serena aren 700 dooden. In de laatste plaats gebeurde nog iets bijzonder afschuwe- 'ijks. Daar stortte de vloedgolf zich op een kerkhof en spoelde honderden dooden uil hun graven. Ook ver in het noorden, bij Antofagasta, is leeiijk huis gehouden. Aan de kust staat geen huis meer en tot een diepte van bijna 2 K.M. het bosch werden schepen neerge- smakt. 50 K.M. ten Zuiden van Valpa- Tatcuhuano, kapte de beman ning van de daar liggende Chileensche oorlogsschepen snel de kabels door toen men de ramp voelde aankomen. Door zoo snel mogelijk het ruime rop te kiezen werd een anders zekere ver 'ictigiiig voorkomen. Van Vallcnaar, het centrum der aard beving, is eigenlijk niets meer over be halve het schoolgebouw. De gevangenis is in elkaar gestort; 12 gevangenen gedood en vele gewond. In Coquimbo elders braken ontzettende branden Te Illapel raakte het electrische centrale defect, waardoor de paniek nog grooter werd, daar men niets Een telegram uit Santiago meldt nog, dat daar opnieuw ernstige aardschokken werden waargenomen, Het aantal slacht offers van den eersten aardschok wordt geschat op 1500 2000. Zeshonderd lijken zijn reeds geïdentificeird en daarna verbrand. Te Delft is in de Oliefabrieken deel van een oliepers uit elkaar geslagen, waardoor de werkman J. in de borst getroffen en inwendig zwaar gekneusd werd. Door den schok sloeg J. tegen uur, waarbij hij een diepe hoofd en een verbloeding in de her- opliep. Na voorloopig veibon- den te zijn, werd bij in hoogst zorgwek kende tocstdQi! naar het gasthuis ver- ODeenigheden tusschen de eige- an een villa in het Nerothal, bij Wiesbaden, en den daar wonenden Eranschen majoor heeft laatstgenoemde verscheidene schoten op den eigenaar gelost. De getroffene is in hopcloozen toestand naar het ziekenhuis gebracht. De majoor werd door de Duitsche po litie gearresteerd. Nabij Naarden is eeo auto melkfabriek uit Bunschoten, door den mist misleid in botsing gekomen met de Gooische stoomtram. De auto de locomotief der tram werden be schadigd. De nieuwgebouwde wonir„ uurweikmaker A. Middel te Maium (Gr.) is door het omvallen van een bus ben zine, die met een kachel in aanraking kwam, geheel verbrand. Voor den aanvang van den ochtend- schooltijd is in de R. K. school AMERSFOORT onder controle Centrale Accountantsdienst van den Nederlandschen Boerenbond. De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden R. K. JONGENSSCHOOL BREEDESTRAAT. ZONDAGS van 12 tot 1 uur WOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur. Dadelijk ingaande Rente 36/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Utrechtschestraat 25 Tel. 81 BULLI f6.75 Een PRACTISCH en NUTTIG ST. NICOLAASGESCHENK vindt U bij ons. HANDBESCHERMERS, LANTAARNS, ZAKLAMPEN, en*. Lage Prijzen. DOUGLASMOTOREN Amersfoort, Utrechtscheweg 2 Bondshotel A. N. W. E - Telefoon No. 22 Uitstekende gelegenheid voor Lunch en Diner - Prima Keuken. Apeldoorn een ongeval gebturd. Om de leslokalen goed te verwarmen had men een tweeden verwarmingsketel, aangebracht. Vermoedelijk hadden zich ontplofbare gassen opgehoopt in den kelder. Er ontstond een ontploffing waardoor het voorste lid vao den ketel zno'n geweld werd weggeslagen dat de trap werd opgelicht en een deel den zijmuur onder die trap weg viel. Gedurende drie dagen is Londen in een zwaren mist gewikkeld en volgens berichten hebben gelijke toestanden ge- heerscht in andere deelen des lands. Het verkeer door de lucht met hel vasteland was stop gezet. Te Woudenberg had een 17-jarige joogen ruzie met zijn 9-jarig broertje. De vader die dit hoorde, kwam in drifi naar buiten en gaf zijn oudsten zoon een slag tegen het hoofd. De jongen slaakte een kreet, liep nog enkele schre den, viel tegen een muur en werd dood opgenomen. De actie van den Amsterdamschen bakker Houtman, die begonnen is met de verlaging van den broodprijs heeft succes gehad en de georganiseerde bakkers patroons hebben hun contra actie verloren. Tot dezen uitslag heell zonder twijfel zeer mede gewerkt de sleuD, die het college van B. en W. aan bakker Houtman heeft verleend in den boycot van dezen ondernemer door de patroonsorganisaties met medewer king van de bloerahandekren. Houtman en strijd, aiet hebben kunnen vol houden, indien niet B. en W. met name de wethouder voor de levensmiddelen- voorziening hem van een voldoende hoeveelheden bloem hadden voorzien, om zijn bedrijf gaande te houden. Zoo is de strijd geëindigd en het ije bedrijf hersteld, wat tengevolge heeft gehad, dat de volksbakkerijen den prijs hebben bepaald op 16 cent en de grootere bakkerijen op 18 cent. Deze verlaging van den broodprijs bespaart de Amsterdamsche burgerij, ruw ge schat, een uitgaaf van ODgeveer 50 duizend gulden per week. De vereeniging «Het Christelijk Volkslied* te Amsterdam heeft eeo groot draaiorgel aangeschaft, en zendt 'ut als zooveel andere orgels e straat op. Het orgel speelt uitsluitend rijzen van bekende christelijke liederen en deze worden te Amsterdam, waar lieuwe muziekinstrument rond reed, groote belangstelliog ontvangen. Centen worden er niet bij opgehaald, om de concurrentie met andere orgels te keeren. Nabij de Liebrug is een 50 jarige man, vermoedelijk een Amsterdammer, door de tram overreden. De man wilde uitwijken voor een fietsrijder, maar is, daar hij een houten been had, gestruikeld de grasberm en op de rails ge vallen, juist toen een tram uit Amster dam in aantocht was. De man werd 30 r meegeslingerd en totaal ver morzeld. UIT HET VERLEDEN. 21 «Och, die roofsloten zullen niet weg loopen, en wie weet, of gij nu uwen zin niet krijgt. De Koning heeft thans de handen ruim, en ik wilde wel, dat hij oaBr Holland trok, dan kon ik Jolanda eens zien. Gij kunt niet begrijpen, hoe ik naar haar verlang «Houd maar moed, Koenraad! Koning Willem is u zeer genegen, en dat ge bijna als eener zijner Pages beschouwd wordt, doet mij veel voor uwe toekomst hopen. Laat hij u ook niet onderrichten In alle ridderlijke oefeningen, en waar om zou hij dat doen, als hij niet voor nemens was u eenmaal in den Adel stand te verheffen? Kom, houd moed, jonge vriendGij zult het verder brengen dan ik, de zwervende Minstreel. Stil, daar komt de Koning van de jacht Koning Willem naderde aan het hoofd van eenen aanzienlijken stoet Edelen, en gaf aan de Onderbevelhebbers last, de legerplaats op te breken en hem Ie volgen naar Keulen, waar hij dan zijne Moeder en Moei hoopte te ontmoeten. De mannen van wapenen hadden echter weinig te doen, en liepen door de straten om te genieten het woelige en gezellige bedrijf der Keulenaars, die alles deden hunnen gasten naar den zin te maken. Ook Wolfaart en Koenraad volgden het voorbeeld vao hunne makkers, en dwaalden nu hier dan daar, en zelfs bracht Wolfaart zijnen jongen vriend in kennis met Doctor Albertus, die niet weinig verbaasd stond zijnen vroegeren leerling, niet alleen in kiijgsgewaad, maar ook wat zijn uiterlijk betrof, zoo ongunstig veranderd te zien. Terwijl hij nog aan 't spreken was, hoorde men op de straten een aan houdend gejuich, waarop nu de twee vrienden den Doctor verlieten om ge tuigen te zijn van hetgeen op straat voorviel. «De Moeder des Konings, de Gravin weduwe van Holland, Vrouwe Machteld Brabant, is in de stad gekomen, haren zoon te begroeten en hem zijne schitterende overwinningen geluk te tvenschen,* zeide iemand lot Wolfaart, die naar de oorzaak van het gejubel gevraagd had. «Met gevolg?' vroeg Koenraad. «Ja, vele Edelen en ook aanzienlijke vrouwen vergezellen haar,< luidde het antwoord van deD man, die nu haastig heenliep. «Wie weet of Vrouwe Richardis, de Jonkvrouw van Delft, er niet bij is, en en als die er is, dan zal Jolanda er ook wel bij zijn. Kom, Wolfaart, ga medel Mijne voeten branden van ongeduld, sprak Koenraad opgewonden, Wolfaart moest zich nu zelfs in het gedrang reppen om zijnen jongen vriend bij te houden. Op het laatst moest hij het echter opgeven, en uit de verte het tooneel der hartelijke ontvangst gade- Eer Vrouwe Machteld de poort van het Bisschoppelijke verblijf, dat voor hare komst geheel ingericht was, binnen trad, wendde zij op de bovenste trede zich om, teneinde de dicht opeenge pakte menigte minzaam te begroeten. «Heill Heil der Moeder des Konings 1 Heil der Hooge Vrouwe van Holland I- klonk het uit duizenden monden. Koenraad was een van hen, die het dichtst bij de trap stonden, en, hoe wel hij op echte jongens-manier onder het geroep eene groote keel had op gezet, stond hij toch niet weinig ver baasd over het luide geschreeuw van man, die in eenen groveo mantel gekleed was, en met den vilten hoed stond te zwaaien als een dolle, Ja, toen Vrouwe Machteld reeds naar binnen gegaan was, gaf hij het sein eenmaal te roepen «Heil I Heil der Moeder des Konings!» Na dit geroepen te hebben, keerde bij zich om en wilde heengaan, doch n hij Koenraad ontdekte keek hij hem tijdlang met vreemde blikken aan. Wie zijt gij vroeg hij. 3e man scheen een eenvoudige poor- te zijn, en daar Koenraad hem id het geheel niet kende, zeide hij op bru- talen toon: «Wat gaat u dat aan? Ik aag naar uwen naam toch ook oiet?« Zoodra Koenraad den vreemdeling deze woorden toegeduwd had, wrong hij zich door het volk heen en had weldra Wolfaart gevonden. «Ik geloof niet, dat Jolanda er bij is, Wolfaart,zeide Koenraad, eenigszins verdrietig over de teleurstelling. «Wat geeft ge toch gauw den moed op. De Jonkvrouwe van Delft is op geene eerbewijzen gest.-ld, en zij zal daarom reeds naar binnen zijn gegaan, dat de Jonkvrouw er bij is, dat weet ik zeker. De omstanders hebben het mij verhaald. Maar wat moet toch die poorter Wolfaart wees Koenraad op eenen man, die beiden aankeek. «Die man is een groote schreeuwer, zeide Koenraad. «Hij heeft mij na; mijnen naam gevraagd en zie, nu komt bij weer op ons af. Kom, laten heengaan.* «Waarom! Gij zijt toch niet bang «Neen, dat niet, maar ik ontmoet hem toch liever niet. Ik heb hem reeds meer gezien, dat weet ik zeker, en toch het mij onmogelijk te zeggen waar of wanneer.* Nu goed. er is gelegenheid genoeg hem te ontwijken,* zeide Wolfaart, die met zijne elbogen zich door de menigte baan maakte. Spoedig hadden beiden -blijf bereikt, waar Koenraad binnenging om eens in de eenzaam heid te klagen, dat bij Jolanda niet gezien had. Wolfaart was aan de deur blijven staan, om de drukte aan te zien, en juist toen hij naar het einde der straat keek, waar een stoet van Hollaodsche Edelen voorbijtrok, klopte hem iemand op den schouder. Wolfaart keek om, en zag den man achter zich staan, dien ze in het ge drang ontweken waren. «Gij verstaat de kunst om u baan te maken door het volk, maat,* dus zeide de vreemdeling lachend. Wel mogelijk," luidde Wolfaarts korzelig antwoord. «Maar wat wilt gij toch «Van u nu eigenlijk niets, goéman 1 (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1922 | | pagina 1