N.V. Middenstands-Credietbank Credieten - Incasso's - Deposito's Bel dan op No. 42 DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken - Dinsdag 20 Maart 1923 - No. 100 ZES EN DERTIGSTE JAARGANG Kantoor i Laotagracbt 28, Amersfoort DB BBMBODB verschlnt Dlnsdae- en Vrijdagmiddag ABONNEMÊNTEN kunnen elke week In- Prijs per drie maaaden f 1X0 Bulten de gemeente Ameraloort 1.10. Alzonderllke nummer* IQ et. ADVBRTBNTlflN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en n|verheld bg geregeld adverteeren. AdvertentlCn moeten Dinsd; vóór 8 uur worden bezorgd. Geen mensclt heeft het leven aan zich zelf te danken. Het leven, dat wij thans bezitten is slechts een flauw afschijnsel van het ware leven, het is slechts leen goed, nooit ons eigendom Slechts een heeft het leven in zich, want Hij is het Leven, dat is God. Wat niet in Hem en door Hem is, is slechts een schaduw, gezichtsbedrog. Niemand kan zich over het Leven verheugen, tenzij in God, niemand is zeker van zijn leven tenzij door God. Voor zoover wij naar Hem streven, naderen wij tot het ware leven. Voor zooveel wij met God vereenigd zijn, smaken wij de vreugde en de zekerheid des levens. Binnenland Belasting-cfjfer8. Aan gemeentelijke inkomstenbelas ting moet in de volgende gemeenten betaald worden door gehuwden zonder kinderen bij een inkomen van: f 1000 f2000 f 5000 Amersfoort 13.09» 67.63s 285.25s Harderwijk 14.62s 76.75 288 25 Barneveld 26.54 88.23s 285.04s Hoevelaken 4.50 23.50 93.50 Bunschoten 20.96 87.82 335.02 Eemnes 9.— 54.— 189.— Baarn 7.27 28.59s 142.59s Hoogland 22.80 70.80 259.80 Leusden 12.— 42.— 132.— Stoutenburg 20.70.220. Voor gehuwden met twee kinderen zijn deze cijfers: f 1000 f 2000 f 5000 Amersfoort 4.18s 54.94s 269.73 Nijkerk 21.60 78.— 264.20 Harderwijk 8.87s 64.75 272 25 Barneveld 20.53 81.97s 271.39s Hoevelaken 2.50 17.50 85 50 Bunschoten 15.20 80.30 335.02 Eemnes 6 75 51.75 186.75 Baarn 2.94s 23.37 134.23s Hoogland 20.50 68.40 259.80 Leusden 9.60 39.60 129.60 Stoutenburg 16.66.216. Waarschuwing. Het Centraal Bureau voor de K.S.A. in Nederland te Leiden, verzoekt ons nog het volgende te willen mededeelen In bet algemeen belang achten wij ons verplicht om bij onze eerste waar schuwing tegen de zoogenaamde «na tionale» vereeniging lot bestrijdiog van slechte lectuur »Siot N-colaas», geves tigd te Utrecht, nog een tweede te voegen aan hetzelfde adres. Behalve de reeds door ons gesigna leerde premie-verloting van 2millioen wordt door »St. Nicolaas» ouk nog ge tracht een 6 pet, preroielecning te plaatsen, groot f50.000. Het «volledig prospectus», vermeldt wederom alleen den naam van het «Algemeen Admi nistratiekantoor van den Heer J. J. van Zeist te Soestdijk», Veenhuizeratraat 0 ^.C nam^D der bestuursleden van «St. Nicolaas» worden steeds angst-: vallig verzwegen, terwijl vermelding bij dergelijke millioenen-ondernemingen toch geenszins overbodig mocht heeten. Ter illustratie van de manier van re clame maken dezer vereeniging geeft K-:t volgende een juisten kijk. Het correspondentiepapier, Zeist gebruikt, vermeldt met groote letters dat men te doen heeft met de «Vereeniging tot bestrijding van slechte lecluur «St. Nicolaas». Laatstgenoemde naam is extra vet gedrukt. Bovendien is de vereeniging «Koninklijk goedge keurd», (hetgeen echter niet veel meer wil zeggen dan dat in 1914 de statuten zijn goedgekeurd). Dan doet het brieven hoofd in cxlenso het volgende verhaal "mlrent het doel. Er staat: «Voornamelijk doel. Het constitueeren van een grdóte Roomsch-Kathoiteke Bibliotheek, ie estigen in de R. K. Universiteitsstad, - die bestaat uit litteratuur van uit sluitend Roomscbe schrijvers uit Binnen- en Buitenlando.l. zou het zoo toe te juichen zijn, dat ergens ter wereld een bibliotheek bestond, waar getoond bon 'ordeo, wat de katholieke geleerden ver de geheele wereld praesteeren. Een algemeene R. K. Bibliotheek, zou de niet-Roomsche Wetenschappelijke wereld in verbazing brengen en geen land is beter geschikt dan juist Neder land om zulk een algem. R.K. Biblio theek te bezitten. Wanneer wij nagaan, wat b.v. alleen Herder in Freiburg uit geeft, dan moet Katholiek Nederland het wel met ons eens zijn, dat een reuzenschat katholieke litteratuur bijeen te brengen is (naar 't idee van Pater W. S. Jurgens, Directeur R. K. O. L. 1 B. St. Catharina, Eindhoven)», Namens Pater Jurgens kunnen wij echter mededeelen, dat Z.Eerw. met deze «St. Nicolaas» vereeniging hoe genaamd niets uit te staan heeft en het bestuur van die vereeniging zonder eenige voorkeonis van Z.Eerw. gebruik maakt van een oordeel, eens aan van Zeist door Pater Jurgens gegeven, over een internationale specifieke Roomsche bibliotheek. Toch moet de naam van Pater Jurgens, de eenige welke naast die van van Zeist in de verschillende drukwerken vermeld wordt, als legiti- atie dienen, ook in de Pius-almanak. Nog een ander staaltje. Op het folio correspondentiepapier staat onderaan gedrukt: «Dankbaar vermelden wij op pagina 3 en 4 eenige adressen, die ons daadwerkelijke belangstelling en steun hebben geloond en dus meewerken in ons grootsch plan». Op bedoelde blad zijden staan dan, per bisdom gerang schikt, meer dan 100 namen en adressen meld, vooral van E.E. H.H. Gees telijken. De betrokken personen zullen zelve verwonderd zijn, indien zij kennis van dragen, als zoodanig i meld te staan, terwijl zij hoogst w: schijnlijk niets andeis gedaan hebben dan, afgaande op den goeden schijn en in de meeoing een vertrouwens- waardige Roomsche onderneming te steunen, ten «premiestukje» of iets dergelijks te hebben genomen, en thans door «St. Nicolaas» gebruikt worden 's masker bij verdere operaties. De zeer groote hoeveelheid mede- deeliogen, bewijsstukken en informaties welke ons Bureau dezer dagen deze zaak mocht ontvangen, geven nogmaals het recht, ja den plicht (s vervaardigd uit de fijnste tarwe Firma JAC. DUYVIS. te Koog aan de Zaan. te waarschuwen Wie een katholiek belang wil steunen, trede niet in relatie met deze vereeniging. Op een verweer van den Heer van Zeist wenschen wij, mede in zijn eigen belang, voorshands niet in te gaan. Het eenige dat wij gaarne erkennen is, dat E. M. Wijsbeek zijn echtgenoote niet is, doch zijn schoonzuster blijkt te zijn, aan wie de gelden voor de groote premieverloting moeten opgezonden Amersfoort Amersfoort bekostigt reeds de opleiding van 2 Inlandsche Priesters! Iedereen is overtuigd van den pries ternood in de missiedistricten. Iedereen weet ook, dat een inlandsche Geeste lijkheid de hoop en de kracht is van Ie nieuwe kerkgebieden. Allen willen lan ook naar vermogen de vorming lan een inlandschen Clerus bevorderen. Het Genootschap, dat de vorming ran inlandsche priesters ten doel heeft s bet «Pauselijk Liefdewerk van den leiligen Petrus». Ook Amersfoort kan zich er op be- oemen, dit Genootschap onder de katholieken gevestigd te zien. De namen en foto's der twee semi naristen, die voor rekening van Amers foort worden opgeleid, zijn ons reeds toegezonden. Het zijn de Britsch Indiê/s Brother Joseph Evans en Brother John Sounders, beiden van het seminarie Allahabad in Britsch-Iodië. Nog enkele leden ontbreken aan het duizendtal, dat in de opleidingskosten to deze 2 beschermelingen voorziet. Zou Amersfoort nog meer kunnen Ziehier het antwoord op die vraag. Onze stad telt pl.m. 33000 inwoners '/3 hiervan is katholiek, dus plm. 11,000, wat zoo ongeveer 2000 gezinnen uit maakt. Als elk gezinshoofd lid was, dan hadden we reeds 2000-'ledeD, wat de opleiding van 4 seminaristen beteekent. Praktisch echter zijn er natuurlijk eer leden uit elk gezin, het geriuge bedrag van liet lidmaatschap, 50. cent per jaar (minimum bijdrage) in aaumer king genomen. Wij eischen niets, doch verwachten de medewerking van allen aan de stand- rastige vestiging der H. Kerk in die ongelukkige streken, welke nog immer verstoken blijven van het weldoende licht van het geloof. Deken L. FOCK, Directeur van het Pauselijk Liefdewerk van den H. Petrus Amersfoort. Mej. W. VAN DER SINGEL, Hoofd- zelatrice voor Amersfoort, Schimmel- penninckstraat 35. De Missieclub van de R. K. Burger jongens, adres: J. SCHWITZNER, Kromnicstraat 14a. Aan onzen stadgenoot, den heer A, Beurden, is toegekend het eere- kruis He klasse van het Oostenrijksche Roode Kruis, voor zijne bemoeiingen in oorlogstijd als vertegenwoordiger der voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 Depositorente van 3'/2 - 5 Oostenrijksche regeering voor de vluch telingen en passanten. Hedenavond 8 uur wordt in Maison Ter Horst een protestvergadering ge houden, legen de stichting van eene ieuwe munitie-bergplaats. In de desbetreffende circulaire lezen ij«Amersfoort staat begiftigd te wor- en met een nieuwe munitie-bergplaats. «200 kg. pikrine zuur, 50 kg. bus kruit, 7000 half scherpe eihandgranaten, 100 bommen en mijnen, geborgen in de kom der Gemeentel «Gevaarlijk goed op 30 en meer Meter afstands van bewoonde huizen I •Verheft uw stem er tegen. Vraagt al die explosie-stoffen te bergen buiten di bebouwde kom. 'Dan heeft niemand last, niemand gevaar, geen aanstoot, geen angst, geen ergernis. Zendt uw kaartje om adhaesie te betuigen een kleinigheid voi kosten is ook welkom aan één der ondergeteekenden, opdat als de Protest vergadering belegd wordt en Mevrouw Scbiedges spreken zal over art. 11 der Hinderwet, reeds velen hebben inge stemd met het doel der vergadering, ■De lijst van adhaesiebetuiging bevat men uit alle rangen, standen en par tijen van Amersfoort.» De Werklieden-vereeniging «Onder linge Hulp» houdt hedenavond eene algemeene ledenvergadering, 8 uur in de «Keizerskroon», Hof. Punten van behandelingInleiding Voorzitter, Verslag Penningmeester, VoorstelleD, VerkieziDg 5 bestuursleden, Candidaten Jhr. v. Reygersberg Ver- sluys, Dr. van' Enst,' H.^van Surksum, van de Water, J. van Beek. Tegen-Candidaten P. Blom.Jorissen, De Wilde, Jaquet, Van Dijk. Verkiezing GecommiteerdenJ. F. ins, M. van Groenestein, A. de Kruiff. In de omgeving van Amersfoort zullen dezen zomer, onder leiding van den inspecteur der cavalerie, gedurende dagen oefeniogen^worden gehouden een lichte brigade, te vormen het le reg. huzaren te Amers'oort Deventer, twee compagniin wielrijders uit 's Hertogenbosch en 1 batterij van bet korps rijdende artillerie uit Arnhem. een late godsdienstoefe ning. kwamen Zaterdagavond onge veer 130 manneu en jongelingen in St. Jozef bijeen, om deel te)nenicn(aan den Stillen Omgang te Amsterdam. De heen reis ging per trein tot Weesp. In hel Patronaat aldaar werd eenigen lijd ge passeerd. Nadat door den leider het gezelschap eenige wenken w gegeven, werd verder door hem in het kort uiteengezet, de beteekenis van deze bedevaart en waarom deze Stille Om- Hebt IJ een Taxi of auto noodig Amersfoort nu nog jaarlijks gehouden wordt» Hierna werd onder gebed en zaag de reis aanvaard. De wenken van den leider werden stipt opgevolgd, want om r verdwenen alle sigaret) en pijpen. Na de aangegeven routen gewandeld te hebben, bad de afdeeling Amersfoort het voorrecht om de H. Mis van 5 uur het kerkje op het Bagijnhof te gen bijwonen. Wat de Heer Venings i in het kort over het H. Mirakel ver teld had, konden de deelnemers nu in beeld aanschouwen. Want verschillende schilderstukken waren in deze kerk te Een woord van dank voor 't bestuur moet hier gebracht, want aan hunne zorgen is het te danken dat deze tocht >'n prachtig verloop gehad heeft. Vrijdagavond vergaderde de R. K. Kiesvereening der parochie O. L. Vrouw Hemelvaart in St. Jozef. Daar de zeven jaar geleden door den heer van Ditshuizen bij de Kath. Sociale Actie aanhangig gemaakte regeling van het Amersfoortsche vergaderwezen nog niet tot stand kwam, trof het weer eens dat dien avond ongeveer een halfdozijn kath. corporatien vergaderden, waardoor natuurlijk het bezoek der vergadering van de kiesvereeniging niet zoo talrijk was als mocht worden verwacht. Door den beer S. Kraan werd met den Christelijken groet geopend. Wegens ongesteldheid van de secretares konden geen notulen worden gelezen en bleef ook hel jaarverslag achterwege. Aan de orde kwam nu de mede- deeling van het nieuw ontworpen ge meente-programma. Dr. Jorissen, die dit concept had doorgewerkt, kon niet roemen over de samenstelling, wijl veel wat reeds van Rijkswege op verschillend gebied wordt geregeld nog als wenscb op het concept gemeente-programma paradeerde. Een voorstel om het te renvoyeeren naar de betrokken commissie werd niet aanvaard. Men besloot tot voorteziog, waarbij aanteekcnir.g werd gehouden van gemaakte opmerkingen en ge- wenschte wijzigingen, Daarmede ging geruimen tijd zoek, Het concept zal met de wenschen bij het centraal bestuur in behandeling komenverwacht wordt dat 't daarna aan de leden zal worden medegedeeld en in eene algemeene ledenvergadering 9 De zwartgele Roset. De overste ging aldus voort «Jagers van het tiende bataillon! De krijgsgeschiedenis van het jaar 1848 zal ook roemvol woiden wilt gij den glaDs van uwen naam laten bezoedelen door de beschuldiging van eene misdaad i neen, zeg ik I Het eenige overtuiging stuk, dat men tegen u meent te kunnen doen getuigen, is deze zwartgele i vun een jsgershoedzij lag naast het lijk van den verslagene. Welaan dan wij willen den bewoners dezer stad oogenblikkelijk toonen, dat geen uwer de roos op zijn schako mist, dat der halve geen uwer haar bij de volvoering der ons ten la9te gelegde misdaad kan verloren hebben.» De trompetten schalden; de jagers van het geheele bataillon zetten bet geweer bij den voet; de overste zi vergezeld door zijne officieren en podesta, doorliep de gelederen. Hij ging langs het eerste gelid monsteide sl de hoeden zijner jagers, geen daarvan miste de zwartgele roset; hij liep langs het tweede gelid, ook hier stond geen enkele schako op het hoofd des soldaats, zonder dat de zwart gele roset met het naamcijfer des keizers daarop prijkte. Nu lag het derde gelid aan de beurt en zie reeds bij den eersten man stond de overste stil. «Hel en duivel!» bulderde Itij. «bier staat de kerel, aan wiens schako de roset ontbreekt I» Met den vinger wees hij op een jongen opperjager. Everard BUI nlein, de schutter uit Stiermarken was liet, die op zijn schako geen zwartgele droeg. «Menseh waar is uw roset krijschte De jonge schutter greep naar zijl hoed; hij scheen het verlies van zijne cocardc eerst nu te bespeuren. «Ik weet het niet, heer overste,» zeide hij, terwijl een gloeiend rood zij' gezicht overtoog. De overste keek hem een oogenblik strak aan. «Beken het, ellendeling lx donderde bij; «gij zijt het, die den moord begaan hebt!» Toen zsg de jonge Stiermarker zijne heldere blauwe oogen den overste trouwhartig in het gelaat. «Ik niet, beer overste,» sprak hij, het hoofd schuddende. «Wie anders als gij I» riep deze, «zoo ver Ik in de rijen uwer kameraden rond zie, ontbreekt aan geen hunner schako': de zwartgele roset, doch aan de uwe welop de knieüa, booswicht I Gij zijt overtuigd Beken, dat gij den moord begaan hebtl» Doch de jeugdige krijgsman schudde nogmaals bedaard het hoofd. «Ik niet, heer overste,» zcide bij. «God beware mij ge-adig voor zulk eer gruweldaad. Het is waar, aan mijt schako ontbreekt de zwartgele roset, gelijk ik zoo even eerst bemerkt lub maar de roset, heer overste, die gij it de hand hebt, is de mijne niet.» En waar is dan de uwe vroeg -Dat weet ik niet,» antwoordde de jonge soldaat. «Gisterenavond stak zij nog op mijn hoed.» «En toen gij den Italiaan vermoord- det, hebt gij haar verloren bulderd: Maar de jonge schutter uit Stier marken behield zijne bedaardheid vestigde zijne heldere oogen weder den vertoornden kommandant. «Met uw verlof, heer overste,» sprak hij, «een zoon van Stiermarken begaat geen misdaad, gelijk mij aangewreven wordt, en een soldaat, dien de maar schalk in persoon onlaDgs bevorderd heeft, mag toch wel eischen, dat men hem aanhoore, alvorens hem te ver- Nu keek de overste den n dachtiger aan. Heb ik het wel.» sprak hij, «dan zijt gij de Stiermarker, dien de schalk na den slag bij Volta bivou3C aansprak cn tol oppeijager bevorderde, daar uw uiterlijk hem be viel neen gij kunt die misdaad niet gepleegd hebben, waarvan gij thans beschuldigd wordt; spreek dus, soldaat, hoe wilt gij uwe onschuld bewijzen I «Nu trad Everard Bliimlein een pas uit het gelid voorwaarts. «Overste,» zeide hij, «thans geeft gij mij mijn krijgsmanseer terug, daar gij mij voor onschuldig verklaart zonder mijne verdediging gehoord te hebben maar gij zult terstond vernemen, wat ik aanvoeren kan, om u van mijne on schuld te overtuigen. «Toen ik,« ging hij met eene bewogen, stem voort, «met mijce kameraden mijn geboorte land, het schoone Stiermarken, verliet, toen nam ik op den laatsten avond bij het kerkje van Maria Vertroosting bij Gratz een laatste afscheid van mijae geliefde moeder. De zegen der moeder was mijne geleide en zij gaf mij tot afscheid een kleine afbeelding van de Heilige Maagd op pergament geschil derd, gelijk dit beeld in het groot in de kerk van Maria Vertroosting boven liet altaar prijkt. «Neem dit prentje mede, mijn zoon,» sprak zij, «het'is het beeld van Haar, wier voorspraak gij als kind, als knaap, als jongeling in deze kerk zoo menigmaal afgebeden hebt. Neem het mede en moge het u tot beveili ging vetsltekken in alle gevaren, die u van nu al omgcvcu zullen, tot gij terug keert in de armen uwer smachtend naar u verlangende moeder.» «En toen,» ging nu dt jonge soldaat diepbewogen vonit, «nam ik den volgenden dag de afbeelding van O. L. Vrouw van Ver troosting, vouwde die zamen en vetborg ze in de roset van mijn jagershoed en droeg ze zoo bij mij in de gevechten, die ik in Italië heb medegemaakt. Indien de zwartgele roset, die bij den ver slagene gevonden is, de mijne is, dan moet mijn Moeder-Gods-prentje daarin verborgen zitten en ben ik de schuldige bevindt zicb het prentje er evenwel met io, dan verzoek ik u, heer overste, al de zwartgele rosetten op de hoeden mijner kameraden te doen onderzoeken hij, in wiens roset zich een Moeder- Gods-prentje bevindt, heeft mij mijne roset var !en hoed gestolen, daar hij de zijne oij den moord verloren heeft deze is het dus, die de misdaad gepleegd heeft.» (Wordt vtrvtlgd.j

De Eembode | 1923 | | pagina 1