N.V. Middenstands-Credietbank Credieten - Incasso's - Deposito's Bel dan op No. 42 DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 29 Mei 1923 No. 17 Zeven en Dertigste Jaargang ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch oplegging van abonnement moei geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden 11.00. Bullen de gemeente Amersfoort f 1.10. Afzonderlik? nummer* 10 ct. KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAQ- EN VRIJDAOMIDDAO AOVBRTBNTIÊN 25 cent per regel. BUI|ke tarieven voor hai nijverheid bij geregeld adverteeren. AdverienHEn moeten E en VrQdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde pi* niet worden gegarandeerd. De rijkdom van hel leven mei God is niet zelden ook een veel heid van verdrukkingen, waar door wij moeten ingaan tot het koninkrijk Gods, naar Courdes De geheele Katholieke wereld heeft de woorden »Ik wil dat hier vele men- schcn komen*, gesproken in 1858 door de onbevlekte maagd tot dc gezegende Bernadette Soubirous, begrepen en in daden omgezet. En onder alle volkeren der wereld is het kleine Nederland niet achterge bleven, De verre afstand van de lage landen aan de Noordzee tot bet Heilig dom in de Pyreneën kon voor de Koomsche Nederlanders geen beletsel zijn, aan het verlangen van hunne Moe der Maria te voldoen. Eere vooral aan de stichters der Vereeniging tot samenstelling van Ne- derlandsche Bedevaarten (V, N. B.), dat zij den moed hadden dien opgang naar bet geliefdkoosd Heiligdom van Maria te organlseeren. De goedkeuring van het Doorluchtig Nederlandsch Epis copaat (22 Juli 1922), hebben zij ten volle verdiend. Deze vereeniging organiseert van Dinsdag 1 SeptemberDonderdag 20 September haar 29ste bedevaart. De kosten verbondhn aan de deel neming der bedevaart zijn zoo laag gesteld, dat bijna een ieder de bede vaart kao vergezellen, De prijs der reisbiljetten Roosendaal I.our des en terug is slechts voor de li klasse f90.—, 2e klasse f62.50 en 3< klasse f37.50. De hotel-prijzen variëeren tusschen f 25.en f 45.— per 6 dagenalles inbegrepen. De vereeniging beoogt niet, als reis- bureaux en andere vereenigingen het maken van winst. Zij beoogt zooveel mogelijk pelgrims naar Lourdes te doen opgaan alles, wat na de betaling dier onkosten over blijft wordt uitsluitend besteed tot doel der bedevaart. Mogen vele pelgrims en vele zieken de bedevaart der V. N, B. vergezellen, bezield met mooie en godsdienstige gevoelens, daarbij gedenkend de hoofd intentie van deze bedevaart: Het al gemeen herstel van den wereldvrede de bekeering va-i Nederland. Bij deze intentie voege ieder de zijne en vergetc d.- dierbare zieken niet. Voor verdere inlichtingen en opgave voor deelnemen aaa de bedevaart vervotge men zich tot den correspon dent der V. N. B. W. J. TEMPELMAN, Kapelaan Zand 31, Amersfoort. Binnenland Ter Overweging. (Ingezonden.) Ofschoon de Meizon, die vaak lieflijk zijn kan, ons dit keer nu zoo bijzonder heeft uitgelokt naar bosch en veld, ging ik toch, om aan de kin deren eene belofte te houden, naar het bosch natuurlijk wat prettig dichtbij is, naar «ons bosch*, het bosch Birkhoven. Daar gekomen, zag de ouds'e der twee peuters, terstond een perkjr haar oog, een eldorado s: een paar bergen met mollig dik zand, omzoomd door de nu zoo oie in volle bloei staande gele brem laag eikenhout, boven heerlijk rie kende denneboomen, waar we onze boterhammen lekker zouden kunnen oppeuzelen. Maar, o wee, blijkbaar waren we nier de eersten, die dit een uitverkoren plekje hadden gevonden, neen! Pas op dat je niet in het neervalt; goed beschouwd gelcêk meer op een mestvaalt, dan op een zalig plekje, boterhampapieren lustig voorthuppelend door den wind, sinaas appelschillen, bananenschillen, pindas- doppen, sardinesblikjes, cigarettendpos- jes, lucifersdgosjes, en zoo meer. 't Was bedroevend en afgrijselijk om aan te zien. Mijn plcizier was bij dezen aanblik reeds verdwenen. Zeggende: «kom 't is hier zoo viess, riep het kind heel optimistisch: «nou, dan ga ik maar tuinmannetje spelen en zal ik de berg schoonharken*. Maar, daar waren wel met paard en kar voor noodig. Verder gaande vonden we een bank, op een lommerrijk plaatsje, t was er alweer even onaesthetisch gemaakt door,bet afval als op de eerste plek, en ik verzuchtte«wanneer zullen de Hollanders leeren de schoonste plaatsen in de bosschen niet te ver ontreinigen en allerlei vuil achter zich te werpen, inplaats van het in een kuiltje te graven, ol op daarvoor be stemde plaatsen te deponceren. Ik bedacht wat ik verleden week eeD boschrigenaar hoorde zeggen«God dank, dat het zulk slecht weer is met de feestdagen, dat bespaart mij minstens henderd gulden; ik behoef geen brand wachten te plaatsen, en na de Pink- de Dosschen langs de hoofd wegen niet te laten uitmesten. Als het zoo door gaat zal ik mijn bosschen sluiten.» Hoe jammerlijk toch, zoo iets moest et noodig zijn. Zou het in bet buiten land, ergens zoo zijn als in Holland.1 Zie in Zwitserland, het land van toe risme, Zie in Frankrijk I Doch er wordt daar ook gestreng op gelet. Verleden jaar in Parijs zijnde, zag ik dat een dame een bouquetje verwelkte bloemen :t raam der eerste verdieping wierp. Een surveiileerend ageul het ziende, belde aan en maakte aanmerking, waarop het dienstmeisje het wilde verwijderen. Neen, dat moest mevrouw zelf deen, die echter de huis knecht zond. Oh, neen, ook deze werd teiuggezonden, waarna de dame zelf kwam, en onder toezicht van agent haar verwelkt bouquetje opraapte en met eene berisping het mede naar binnen Als ook hier in de bosschen door bosch- en veldwachters de bezoekers werden gemaakt en men ze dwong, het door hen weggeworpene op te rape idal er bij de banken en bij voor kinderen geliefkoosde speelplaat manden werden geplaatst en met het verbodvuil in rond te strooien. Maar we zijn pas in het begin den zomer, nog vele mooie dagen komen er wellicht, die ons naai buiten rullen lokken, laat ieder dan voor ziijh zelf bedenken, en de kinderen leeren, Gods cchoone natuur moet eeren en waardeeren, cd eerbied hebben voor het algemeen eigendom, óf andermans goed. L.S. Reizen voor Katholieken. Op initiatief van de Directie van «De Christelijke Acties te 's-Gravenhage is stand gekomen een reisciub welke doel heeft gezelschape-reizen voor Katholieken te organiseeren, gezien de bezwaren, die neutrale gezelschappen medebrengen. Niettegenstaande de malaise twijfel! t Bestuur van de Reisciub gevestigd Zuidwal 6(1 te 's-Gravenhage er niet of een groot aantal deelnemers zul- zich evenals vorige jaren opgeven. Er gillen drie reizen worden geor ganiseerd Naar de Ardennen van 30 juli 4 Augustus f85. 2, Naar Zwitserland van 3 Aug. tot Aug. f250.—. 3. Naar Zwitserland van 3 Aug. tot Aug. f150.—. Voor uitvoeriger inlichtingen wende zich tot bovenstaand adres. Bevolking. Dc Rijks-bevolking telde op 1 Maart 104.066 zielen tegen 6.956.368 ccn te voren, gevende een toeneming 147.698 zielen. In de groote steden woonden 1 Maait 1.745.661 menschen. Vervolging Naar men verneemt, zal ditmaal alle gemeenten van ons land tegen de kiezers voor de gemeenteraadsverkiezing die niet bun stemplicht hebben vervuld en geen geldige reden van verhindering kunnen opgeven een vervolging worden ingesteld. t Mgr. Bosman. Mgr. Th. J. A. Bosman, Geheim Kamerheer van Z, H. den Paus, Proost het Kathedraal Kapitte' Bisdom Haarlem en Deken van Amster dam is, 70 jaar oud, overleden. Strijd tegen windmolens- De georganiseerde middenstander of arbeider, die onverschillig den strijd tegen het alcoholisme aanziet, die geen afstand vermag te doen van zijn borrel :ijn drinkgewoonten, die niet mee werkt om den drank uit de organisatie verwijderen, die niet vergaderen kan zonder door zijn voorbeeld de drinkge woonten te bestendigen, die mannen duldt in zijn gelederen en misschien aan het hoofd er van, gehecht aan den drank misbruik van makend, die genoeg inzicht heeft om te begrijpen, dat zulke aanvoerders, zulke kameraden blok zijn aan 't been die kent de teekenen des tijds, zie m hem heen gebeurt, duldt den ergste der vijanden in eigen huis, slaat het werk der organisaties grootecdeels 'leugellam en maakt van de sociale ictie een strijd van Don Quichotte, strijd tegen windmolens. rijtuig reed hij door de gemeente van café tot café. Op sommige plaatsen hield hij op zijn manier toespraken. Op het terrein van de voormalige Ooster Gasfabriek te Amsterdam wor den inrichtingen, die dienst deden bij de gasfabrikage, gesloopt. Zoo werden ook gesloopt de groote ijzeren palen, het z.g. «zuiveringsbuis» staan over vroeger groote buizen liepeo. De laatste werden weggenomen. Daarvoor waren die touwen aangebracht den paal in evenwicht te houden, deze van onderen zou worden los gemaakt. Ongeveer 4 uur reed onder deze tuitouwen een vrachtauto van de ge meentetelefoon door, haakte aan een der touwen en trok daardoor de paal, drie werklieden zaten omver. Van de mannen was een onmiddel lijk dood. De be'de anderen werden zwaar gewond. Gemengde Berichten De te Kerkrade gekozene Haas is straattype. Hij woont met zijn zoou, bekend onder den naam «Jogie* in een onbewoonbaar verklaarde woning. H leurde met vrouw en zoon zand. H werd ondersteund door het Armbestuur. Haas, het nieuwe raadslid, is armoedig gekleed. Op den dag der stemming hadden grappenmakers Ij I) hem in een fijn zwart pak gestoken den hoogen hoed opgezet. In een open voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange dracht no. 4 - Telefoon no. 304 Depositorente van 3'/,-5% Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. Op het kantoor van de waterleiding te Nij kerk werd uit een kast geld ver mist. Het mocht de politie gelukken den dader, een werkman van de gas fabriek, bij herhaliog op heeterdaad betrappen. Te Eindhoven had een droevif ODgeluk plaats. Mejuffrouw Th. viel bi het schoonmaken van den kelder van den trap, met het noodlottig gevolg, dat zij eenige oogenblikken later overleed. Een armoedig gekleed persoon reed per fiets oogenscbijnlijk Diets mankeerend Muiden binnen. Hij begon te sliDgeren, stapte haastig van zijn iiets cn stond rillen op zijn beenen. Men dacht dat e- zenuwtoeval had en wilde den dokt -i halen. Doch de man scheen geneesheer niet veel op te hebben strompel e naar een telefoonpaal, raan hij ieh vasthield. Men bracht leuningstoel, waarin hij werd gezet, gaf hem water, later ook melk te drinken en na een uur gerust te hebben, ging hij weer verder. :t was een afgekeurd mijnwerker iwoner van Amersfoort. Hij kreeg, hij zei, van het armbestuur brood per dag en had nog een vr kind te onderhouden. Nu moest hi t negotie den kost ophalen. Hij hat horlogekettingen te koop. In den nacht hebben twee gemas kerde persoDen zich toegang verschaft t het postkantoor te Uithuizen. De ambtenaar Kloosterhuis, die dienst had, werd aan handen en voeten ge bonden en in een kast geworpen, nadat hij eerst door bedreiging met een re volver de sleutels had afgegeven. De 1IIE I. lUUIS Uurwerkaaktr Kaap 59 Horlogaa, Boud- en Zllverwerkea Brillen en Baromatera daders verdwenen met een bedrag van pl.ra. f 1300. -Te Eindhoven geraakte een 20-jarig meisje door onvoorzichtig uitstappen onder den stoomtram, de beide volg- wagens gingen haar over het lichaam, zoodat zij als het ware midden door werd gereden. ij de raadsverkiezingen in Uitinge- radeel was op een biljet van de anti revolutionairen het puntje niet met rood, doch met zwart potlood ingevuld. item werd daarom ongeldig ver klaard, wat in dezen een zetel kostte. Was zij geldig verklaard, dan had de A.-R.-partij een zetel in den gemeente raad gehad. Amersfoort Cijfers van Hst 3. kandidaat Distr. I n iu o rissen] 1073 729 792 s'oordraan 54 34 30 Thien 25 14 7 vraan 15 16 15 Spiekermann 17 10 11 tiebenkamp 23 7 24 Huygen 5 8 5 Van Beurden 11 6 9 De Haan 1 1 4 Venings 18 27 9 Beijer 8 Van Koelen 56 Houbaer 3 Luycx 3 De Wit 3 Willenborg 3 De verkoop van bloempjes ten voordeele van de noodlijdende kas der «Katholieke Sociale Actie* 'besomde f210.24. Margaretha Woodford. Eindelijk vatte zij hem bij den an andere armen reikten ook over I water heen hij werd opgetrokken en schijnbaar dood aan den voet der rots neergelegd. De moeder van het kind bleef nog toeven en wiegde het hare armen. Margaretha wendde zich van het ge laat van James naar de vrouw cn sprak «Laat dat kind u dierbaar zijn zijn leven is met dat van mijnen echtge- genoot betaald.* Zij sprak met een kalmte, die bijn: streng scheen, en de arme vrouw, wie hare woorden gericht waren, met huiverend ontzag vervulde. James werd met de meeste bezorgd heid in huis gedragen Margaretha zelve erkende dal. De omstanders verzeker den haar, dat het slechts eene llauwle was, waaruit hij spoedig zou bijkomen, En hij kwam bij, zoodra hij te bed lag en alle vreemden, behalve den doctor, het huis verloten hadden. Zijni vraag was, nadat hij met een blijdschap Margaretha voor zich zag Is het kind gekwetst Ik weet het niet; ik heb aan niets gedacht dan aan u, maar ik zal ten vragen,* antwoordde zij. «Doe dal,* «Hij sloot zijae oogen en hield zich -en stil maar na eenige sprak bij «Uwe hand heeft mij gered, Margr retha. Ik klemde uwe hand vast mijne, ik zag uw bleek gelaat gevoelde mij gered. Van wat er later gebeurde weet ik niets, tot ik hier bij ijjne kennis kwam met een bcwustziji an vermoeidheid, van warmte en va: uw bijzijn. Gij moet u niet angstig maken, ik ben heel wel. Ik heb geen pijn. Als ik eens goed geslapen heb, zal ik niets meer van weten.* De doctor bevestigde die uitspraak en maakte zich gereed om afscheid te nemen, den raad achterlatende, dat James niet zou opstaan, eer hij den volgenden morgen naar hem kwam zien, Margaretha volgde docter Merton 1de kamer. Zij ging hem voor naar eene andere en sloot de deur. «Is er alles gedaan wat mogelijk kwade gevolgen af te keeren vroeg zij, toen zij in korte woordeo verslag gegeven had van den toestand, ar in James verkeerde. -Alles, mevrouwer is geen reden •Zoudt gij niets meer kunnen doen als gij mijnen echtgenoot vondt f* «Niets; ik bid u, wees gerust; gij zijt overspannen en hebt rust noodig. Het zal misschien beter zijn onze een dag uit te stellen, want ik zal morgen misschien erg stijf zijn ik gc loof cok dat ik hier en daar gekneusd ben,* sprak James, toen Margaretha 'j zijn bed terug kwam. Er kwam eene boodschap geredde kind, om naar James te vragen en te zeggen dat het kind gerust sliep en geen letsel had. James praatte druk dien avond. Mar garetha vreesde, dat hij te veel opge wekt was door de middelen, waar men een ruim gebruik gemaakt had hem! bij kennis te brengen, gaf hem in van den bedareDden drank, dieu de doctor had voorgeschreven. De nacht ging voorbij en hij sliep voort. Margaretha sluimerde een half uur. Toen zij ontwaakte, gaf het dag licht een ziekelijk schijnsel aan de bran dende waskaars scheen het aangezicht van den slaper daardoor zooveel te bleeker en kouder Zij streek even met hare band over zijn voorhoofd. Toen zij over hem heen- boog, kreunde hij zacht. Zij sprong op om het flikkerende valsche licht uit te dooven en schoof de blinden weg. Zij schonk wat brandewijn in, die klaar stond om hem te geven, zooals de doctor haar had aanbevolen, als hij zicb Hauw gevoelde bij zijn ontwaken. Toen zij weder bij hem kwam, hield hij de oogen open. Hij stak haar - hand toe en scheen te snakken adem. «Hebt gij veel pijn vroeg zij. Onuitsprekelijke dankbaarheid blonk haar toe uit zijne oogen. «Ik sterf! Denk er aan wat wij ge sproken hebben. Wees gelukkig.* Hij bracht die woorden met moeite uit. Zij hief het gelaat van het zijne op, nam zacht haren arm weg, legde zijn hoofd op het kussen, drukte zijne hand aan haar hart en hield die met beide de hare omkneldzij bleef geknield ror haar bed liggen. Het daglicht werd sterker de nacht as kalm en drukkend geweesthet am open gebleven. Het gedruisch van de zee en van vroege wandelaars langs het strand, droDg tot de kamer door, waar Margaretha geknield lagniets stoorde haar. De doode hand aan hare borst maakte haar ongevoelig voor al wat buiten omging, de oogen, die op het gelaat van den doode gericht waren, zagen visioenen van engelen. Zij had daar uren lang geknield ge legen, toen, volgens zijne belofte, de doctor kwam. Hij keek van het gelaat des dooden mans naar dat van de levende vrouw, wendde zich plotseling af en haastte zich naar het raam. Het kind, dat James gered had, kwam met hare moeder. Margarethe ontmoette haar in den gang. Eerst week zij ver schrikt achteruitmaar zij overwon zich, zeide vriendelijk goeden dag en liet de vrouw in de zijkamer. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1923 | | pagina 1