N.V. Middenstands-Credietbank Credieten - Incasso's - Deposito's mi i. laius Bel dan op No. 42 DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort AffijjijL Dinsdag 19 Juni 1923 No. 23 en Omstreken &SË0L Zeven en Dertigste Jaargang ABONNEMENTEN kunnen elke week In vaan doch oDzeevlne van II I1 ADVBRTBNTIAn 23 cent per regel. BUlgke tarieven voor handel en abonnement moei ge^h"eden voor "«aanvang van een nleutf kwartaal! KANTOOR: LANQEGRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 nijverheid bij geregeld adverteeren. - AdvertenHIn moeten Dlnadag Prija per drie maanden 11,00. Bullen de gemeente Amersfoort 11.10. DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VRIJDAGMIDDAG en Vrijdag vóór uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan Atzonderl|ke nummer» 10 ct. II II "lel worden gegarandeerd. Die goed, vooruit gaat, gaat langzaam vooruit- Groote uitkom sten worden niet eensklaps ver kregen en wij mogen tevreden zijn, zoo wij in 't leven vorderen als op een wandeling stap voor stap. In Kome. x Belofte maakt schuld. En zoo ben ik den lezers van De Eembode nog altijd een beschrijving schuldig van het Vaticaan en van onze audiëntie bij den H. Vader. Met het inlossen van deze belofte zal ik dan mijn reisverhaal, dat door allerlei omstandigheden toch al wat langgerekt is geworden, besluiten. Ik vertelde u reeds van onte ont moeting met Mgr. Orsenigo, den Pause lijken Internuntius bij ons Hof, op de trappen van het Vaticaan. Door zijn hooge voorspraak kregen we gemakke lijk een particuliere» audiëntie, die een heel bijzondere bleek te zijn. Een «algemeene» audiëntie omvat meestal een honderd of soms nog meer men- schen. Particuliere beet ze voor kleinere gezelschappen. Een twintig of dertig meoschen, die zulk een audiëntie ver kregen, worden dan tegelijk toegelaten. Tot de eerste kan leitelijk iedereen toe gang krijgen. Voor de iweede soort behoeft men bijzondere voorspraak van ten Vaticane goed bekende personen. Hoe het ons verging zal het vervolg van mijn verhaal u ieeren. Ter nadere bevestiging van de mon delinge toezegging door 's Pausen kamer heer ons gedaan ontvingen we daags na onze aanvrage een officieel schrijven van de Pauselijke Anticamera, waarbij ons werd medegedeeld, dat «Sua Sanlitu» ons Dinsdag 12 September te twaalf uur in audiëntie zou ontvangen. De brief gaf in een gedrukte noot aan den voet te lezeo, hoe de gala-kleeding moest zijnDames in het gesluierd, Heeren in frack en Monsignori in vol ernaat, Geestelijken in toog en ferraiolone. Het laatste is een deel van het priesterlijk gewaad, in ons land alleen in bet Zuiden bekend een smal zijden manteltje, dat geplooid op den rug wordt gedragen. Wij waren daar niet op berekend, maar onze gast- heeren wisten dadelijk raad. De posturen werden vergeleken, de togen gepast en een half uurtje vóór den tijd dei audiëntie stapten we «ingetogens, met ferraiolone en Romtiaschen hoed gesierd in de »vettura«, het typisch Italiaansche rijtuigje voor twee personen, dat ons heel deftig ter paleize zou brengen. Ons hart popelde en klopte bijna hoorbaar onder onze geleende togen. Weinig «hoffuhig» als w< repeteerden we nog eens wal omtrent ceremonieel en aanspraak ge zegd had, en wat wij zouden zeggen in we weer voor tien hoofd ingang van het Vaticaan, en passeeren de Zwitsers, aan wie we even onze invitatie moesten laten zien. Weer rechts de groote trap op, juist als drie dagen geleden dan nog zoo'n monumentale trap, een paar lange, breede gangen, :n controle van onze papieren komen in een zaal, die als schijnt dienst te doen, waar lakei onze boeden in bewaring neemt. De aangrenzende zaal is de anti chambre voor de »udienzaprivata«. Een ;lakei licht den voorhang op en komen in een zaal, waar reeds een paar dozijn menscbeo op stoeien en banken langs de wanden zitten. Een plechtige stilte heerscht er, slechts aarze lend verbroken door fluisterende ge sprekken. Midden door de zaai stappen paar officieren van de pauslljke edel wacht in hun schitterende en kleurige uniformen. De pelgrims zijn vogels van heel diverse pluimage meerdere geeste lijken in Romeinsche kleedij, eenige Paters in witte en bruine pijen, paar kloosterzusters, meerdere dames en heeren daar tegenover ons in den hoek een vader en moeder met dochtertjes van 10 a 12 jaar, echte Italiaansche, de oudste iu druk, ernstig gesprek met vader, terwijl moeder de sluier van de jongste nog goed plooit en schikt., ons neer op een paar vrije stoelen dicht bij den ingang en hebben ruim schoots tijd onze medepelgrims en de omgeving eens kalm op te nerneo. Nog eenige pelgrims komen aanzetten. Een gerokte en wit-gedaste kamerheer komt eens kijken. Eenige minuten later komt hij terug eo noodigt de audiëntie- gangers uit hem te volgen. We gaan paar zalen door en komen r een troon staat en zich eenige Zwitseis bevinden. Hier wordt halt ge maakt. Dus hier zal de audiëntie zijn. Maar neen I Onze geleider, de kamer heer, vraagt de introductiebrieven op, Een gezelschap van vijf priesters wordt doorgezonden naar een volgende zaal. Dan «Signore Bremer en compaguone» roept de kamerheer bij de deur af. Wij vooruitmen laat ons de zaal passeeren, rijf voorgangers in afwach tende houding staan, nog een zaal en hier zal Zijne Heiligheid bij u komen, n eens begrijpen we ons groot, nie vermoed vootrechtwij zullen met zij beiden een geheel afzonderlijke audiëntie hebben. We stooten elkaar durven bijna niet te spreken. Daar tegenover de deur, waardoor wij binnen kwamen, staat een deur los. De inkijk bet vertrek daarachter wordt belem merd door een kamerschut, wat wel toch nog voldoende ruimte viij laat te gedaante zich even door het vertrek te zien bewegen, 't Is Pausen werkkamer als de deur ren verder opendraait, zien we duide lijk een schrijftafel, waarop eeo groot kruisbeeld. Een Monsignore in paarsen toog komt even het gezelschap opnemen en heel vriendelijk een gemoedelijk praatje maken. Dan verdwijnt hij weer Pausen vertrek om nog geen it later de deur wijd te openen n witte gestalte te laten passeeren. Wij zinken op de knieën de Paus Het eerste aanschouwen van den Paus een geweldige akt van gelocf», deze woorden van Schaepman hadden mij den heelen morgen al in het hoofd gehangen en nu drongen ze zich weer met bun heelen nBsteep van ge dachten overweldigend aan mij op. Ik dacht uiet aan wat ik zeggen of doen moest ik schonk in hel eerste moment geen aandacht aan zija uiter lijke verschijning. Ik dacht slechts aan één ding, dat de opvolger van Petrus, Christus' plaatsbexleeder op aarde cp ons toekwam, dat ook tot hem Christus had gexegd «Gij zijt Petrus en op dezen steenrots zal Ik mijn Kerk bouweo. De lippen, waarvan de H. Geest zich bedient om onfeilbare uitspraken te geven, spraken ons toede hand, die de sleutels van het hemelrijk houdt, rd naar ons uitgestrekt. Wij drukten kusten die hand en zagen op naar i gelaat, dat door zijn vaderlijke goedheid ons aanstonds geheel op ons gemak bracht. Belangstellend infor meerde de H. Vader naar ons vader land, onze woonplaatsenen onzen werk kring. Onderband hadden wij gelegen heid zijn persoon wat nader op te nemen en konden constateeren. dat de foto's door den Pauselijken fotograaf l'elici n den handel gebracht goed gelijkend tljn. Het was alsof dat waardige, maar :<>ch zoo vriendelijke en innemende gelaat ons geheel niet vreemd we gevoelden ons zoo op ons gemak aan de voeten van dien Vader, dat we onze verlangens voordragen of wij den vaderlijkea&fecgen van Z. H. zouden mogen overbrengen in onze parochiën cn aan onze familieleden, en of Z. H. de kruisjes, rozenkransen, medailles, enz., die wc hadden meegebracht, wijden wilde. Allervriendelijkst werd ons ver zoek ingewilligd, Tot slot van de audiëntie zouden we den zegen krijgen. De H. Vader vatte uog eens samen wat wij gevraagd hadden»lk zegen dus u en uwe familieleden, en de ge- loovigen, bij wie u de zielzorg uit oefent en met een glimlach ge heel HollandBenedictis Dei omnipo- Daarmee was de audiëntie, die onge veer vijf minuten geduurd had, ten einde. Mnar die vijf minuten zijn de schoonste van onze geheele reis geweest. Ze gaven ons grdotscher aandoeningen dan de reis door de Alpen, ontroerender dan de Passie spelen, de Catacomben of 't Colosseum, dieper dan het lezen der H. Mis op St. Petrus' grat. En blijde als kinderen ziju we heengegaan uit het Vaticaan, omdat we den Vader der Christenheid hadden gezien, voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 Depositorente van 3'/, -5% we nu nog inniger dan voorbeen bidden De Heer spare Hem op aarde, beboude Hem in het leven en ievere Hem niet over aan den wil zijner vijanden.» TH. BREMER. R. K. Pr. Amersfoort Het Doctoraal examen in de Rechts wetenschap werd aan de Rijks-Univer siteit te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd door onzen stadgenoot, den heer Joh. A. M. Bremer. Eenige leden van het departement Amersfoort der Nederlandsche Maat- ichappij voor Nijverheid en Haodel enschen te komen tot oprichting van en Industrieele en Commercieele club ier ter stede. In Amicitia werd gehouden de jaar vergadering van de Ver. van Officieren der Ned. Landmacht. In de openings rede werd er op gewezen, dat aan deze vergadering voor het eerst een openbaar gedeelte verbonden is, om io de bur germaatschappij belangstelling te wekken voor de vereenigingmen zag daarin 't aanbreken van een nieuwen tijd van meer samenwerking, van meer vertrou- :n tusschen volk en weermacht. De stafkapitein Pray beantwoordde een lezing de vraag: «Is de Zwit- sersche legeiformatie voor Holland ge schikt» ontkennend. In de garage van de bekende firma Posthouwer aan de Utrechtschestraat, t demonstratie plaats van een vinding tegen brand en inbraak. Het was een alarm.apparaat. Het toe stelletje werkt electrisch. Door middel van een koordje waaraan onderaan een balletje bevestigd is, komt het apparaat bij de minste of geringste beweging in werking. HaDgt men het toestel op 'n deur en beweegt men die ook maar dan weerklinkt terstond elders in huis de electrische schel. Het toestel werkt met kwik, waardoor reeds bij eenige verhooging van tem peratuur de schel overgaat. Bij brand wordt men dus tijdig gewaarschuwd. Uurwerkmaker Kamp 59 Horlogea. Good- en Zilverwerk» Brillen en Barometers Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. Ook wanneer een brandkast met een steekvlam wordt bewerkt, wordt de eigenaar gealarmeerd. Alles aaamgeno- men dus een practisch en nuttig in strument. in de Jaarvergadering van de neutrale Onderolliciersvereeniging One Beloog werd ook uit de leden voorgceteld over te gaan tot liquidatie van bet kledingmagazijn «Voorwaarts». Na eenige besprekingen wordt be sloten dit aan de commissie van onder soek naar de BoDdsinstelliogen van Ons Belang over te laten. Zondagavond wordt in de parochie kerk van St. Franc. Xaverlus onder het Lof van 6 uur, ten besluite der drank- bestrijdingsnovene eene predikatie voor de Christelijke matigheid gehouden. Van gemeentewege werd aanbe steed Verstraten gedeelte Barchmann Wuy- liertlaanmet vernieuwing van rijwielpad, en Jhet riolecren en bestraten van de Krommeslraat. T. v. d. Pol was de laagste inscbrij- :r met f25837 voor de massa. Vooits 't verbouwen van perceel Groenmarkt 8 en inrichten voor nood- slachtplaats. Laagste inschrijver J. v, d. Brink f2180. En ten slotte 't verrichten van schil derwerken aan gemeente-gebouwen in tien perceelen. 3 De Vrouw en heer Opvoeding. - (Slot.) - Wanneer wij als plicht van den op voeder voorop stellen, het meisje te behoeden tegen de gevaren die in de wereld bun rondegang doen, dan willen wij daarmee geenszins te kennen geven, haar op te voeden in strenge alzonde- ritig, maar wèl, dat de opvoeder zorg drage, haar voor alle indrukken zoo ontvankelijk gemoed te! ompantscren tegen dte beuzelachtige wuftheid, dat koortsachtig verlangen naar genoegens, opschik en het ontvangen van hulde betuigingen, dat averechts inzicht in de waarde van het leven der vrouw, het welk alles vijandig staal tegenover de plichtsbetrachting, geworteld in va welbegrepen beginselen. Niet iu het afgezonderd houden de wereld, moet dus het middel worden gezocht, om den eenvoud vao het meisje te bewaren en haar karakter naar een vorm te modeleeren. Iedereen, die zich de moeite getroost, van de oogen om zich heen te slaan, kan er zich van overtuigen, dat er tal van jopge meisjes zijn, die in de wereld vctkceren en toch door een trits van echt vrouwelijke deugden uitmunten boven anderen, die door angstige op voeders zorgvuldig worden gehouden buiten aaqraking met de wereld, wier leiding min of meer is waarloosd. De gemakkelijkheid, waarmee in deze gewichtige materie, velen zich onbe zorgd op den brceden stroom der laks heid laten wiegelen en meesleepen, is oorzaak, dat vele vrouwen haar geest kracht verliezen en haar tijd verdroomen 'n een denkbeeldige wereld, waardoor :ij ongeschikt worden voor het prak tische leven, dat ook aan de vrouw zooveel harde eischen stelt, wauiaan zij niet kan ontkomen. Dc nuchtere werkelijkheid plaatst meestal ook de vrouw met onverbiddc- lijken greep tegenover tal van dikwijls ingewikkelde «levens-verhoudingen en omstandigheden», die zij zonder tegen streven behoort te accepteeren zooals ze zich aanbiedenwelke echter voor overgevoelige en mijmerzieke nnturen, giftige bronnen doen ontspringen van zedelijke kwellingen en vaak schrijnend Daarvoor nu behoort het jonge meisje t eiken piijs gevrijwaard. Het is voor de omgeving waarin liet meisje bestemd is zich later als vrouw te bewegen, van onschatbaar gewicht, dat het zicb oefene in zelfbedwang, koelbloedigheid en zelfbeheersching, ten einde zich maar niet zoo voetstoots gewonnen te geven aan opwellingen teergevoeligheid en aan de prikkeling van een overspannen zenuwgestel. Hoe vaalc toch ziet vooral de ge huwde vrouw zich onveiwacbts ver plaatst in gevallen, waar snel, ja oogen- blikkclijk handelen, waar onmiddellijke hulp tot afwering van een onheil, noodig zijn. Hoe menigmaal ook kan de vrou< zich verdienstelijk maken door verplt ging bij ziekte of verwonding van iemand uit haar gezin, een verpleging, die men meestal bij overgevoeligheid of zenuw achtige prikkelbaarheid der echtgenoote en moeder, aan betaalde vreemden moei overlaten. Loopt dc achting, die de rechtschapen vrouw als rechtmatigen cijns van haar wedethelft mag opvorderen, niet weinig gevaar een duwtje te krijgen, wanneer zij als in verbijstering het uit gilt bij het zien van den bloedenden vinger van haar zes-jarig Jantje, voor s kinderlijke verbeelding er geer, ier speeltuig bestaat dan een blie kend, scherp mesOf, in plaats van Huik de handen uit de mouwen te steken bij ecu ongeluk, een ernstigen val ol iets dergelijks, zij, onder het maken van grom misbaar, wegloopt of tlauw valt.' Dus, het hart der jonge vrouw ge staald, door bij het jonge meisje, koel bloedigheid, kalmte, zelfbeheersching aan te kweeken. De zachte, medelijdende duik hau hand op het klamme voorhoofd van den op zjjtt legerstede van koortshitte gloeiendeu lijder hij moge haar ecltl genoot of een liarer kinderen zijn - zal, wanneer zij als verpleegster hare plaats naast het ziekbed heeft Inge- nomen, weldadiger op den zieke werken, dan dc betaalde diensten van overigen» voor hun taak berekende vreemden. De geest van het meisje worde, be halve door het noodsakeljjk school onderwijs, met nuttige, voor haar levens doel praktische kennis verrijkt. Immers hoe zal zij geraken tot een degelijk: vorming van 't vcistand, wanneer zij niets anders in haren geest opneemt dan de begrippen van «beuzelachtige t oppervlakkige» dingen Hoe zal de vrouw ooit met waardig heid en gezag den haar toekomenden rang kunnen innemen van hulpe en raadgeefster van den man; hoe zal zij met vrucht kunnen optreden als lelds- vrouwe harer kinderen, wanneer zij niet eenigszins op de hoogte is van dc in haren stand algemeen verspreide kennis, welke een onderwerp van dagelijksche bespreking en discussie uitmaken in de kringen waarla Z(J zich beweeg! 1 Men bcgrjjpe ons echter wél. De vrouw, wier toekomst draait om de spil: het bestuur der huishouding als echtgenoote cn moeder, behoeft zich niet die grondige, veelomvattende kennis eigen te maken, die hel voorwerp is der studie wij doelen ook hier op geestesontwikkeling buiten het nood zakelijk schoolonderwijs van den aanstaanden echtgenoot en vader. Maar wél behoort de vrouw dege lijke grondslagen van kennis in zich op te neinen, waarop later, wanneer zij hare taak als bestuurster der huis houding moet aanvaarden, door ge schikte lectuur datgene kan worden op gebouwd, wat noodig Is om zich vol doende begrippen eigen te maken om trent alles, waarover in de kringen van haren stand gesproken wordt. Zich te huis door degelijke lectuur eu den omgang met grondig onderwesen en flink ontwikkelde huisgenooten en kennissen te bekwamen voor het ver keer in de samenleving, beantwoordt in den regel aan de eischen, die beschaafde mfeatschappij stelt aan kennis der vrouw. De tijd voor schoolgaan is voor de meisjes meer beperkt dan voor de jongens. Spoediger voor de samen- levlng geschikt en dus vroeger geroepen om op te treden in den werkkring der vrouw, dan de knapen in dien van den man, eindigt voor haar de ttfd van het schoolonderwijs op een leeftijd, waarop •oor de jongen», die zich toeleggen op cn studievak, de groote studie pas begint. En zooals voor de jongens die niet doorstudeeren, dan ook pas de t|jd aanvangt, waarop rij op de hun bijge brachte grondslagen zich door eigen vorming moeten bekwamen voor het gekozen vak, zoo moet het meisje voor wie de tijd van schoolgaan voorbij is, ook in haren werkkring voortarbeideo en xich door eigen ijver verder vormen naar de eischen van hare positie. De groote, algemecne regel voorde opvoeding der vrouw, moet sijn haar te vormen voor hare natuurlijke bestem ming van echtgenoote en moeder. Haar karakter worde gestaald tot vastheid cn gevormd tot degelijkheid, haar geest tot de practischc toepassing xijner gaven op de realiteit van het leven. Is het Christelijk gexin het hechte bolwerk van Kerk en Staat tegen de aanvallen van Ongeloof en Anarchie, de vrouw is dc kern, het levensbeginsel waaruit het gesin voortkomt. Zonder haar dobbert het gesin rond al» een ontredderd wrak op de wijde see der samenleving. Haarlem. JOS. V. H. HAMERS.

De Eembode | 1923 | | pagina 1