Bij inschrijving zal worden verpacht om te hooien de eerste en tweede snede vu het grasgewas voor de infanterie kazernes. Biljetten op zegel moeten voor Dins dag a.s. worden ingeleverd bij den ont vanger der Registratie en Domeinen Mn het Plantsoen no. 8. Als gevolg van de ongevrangde non-activltcits-verleening aan verschil lende officieren waarvan de betrokkenen eerst een dag te voren kennis kregen, hebben in enkele garnizoenen eenige hunner zich op 18 dezer toch aange meld. Van deze aanmeldingen zijn processen-verbaal opgemaakt, welke moeten dienen bij eeD aan te gaan proces tegen den Staat der Nederlanden. ïo de Valk kwamen eenige winke liers bijeen, opgeroepen door de mid- denstnnds-vcreenigingen. ter bespreking van de plannen tot het houden van een winkelweek. De heer Houbaer die de vergadering leidde, betreurde de magere opkomst, maar de heer v. Rossum wees op het tot stand komen van vorige winkel weken en adviseerde door gaan met de plannen. Daarom werd dan ook maar besloten tijdens de feestweek een winkelweek te houden. Kr zullen vijf groepen zijn en voor elke groep twee prijzen. De heer Luycx verstrekte inlichtingeu voor den middenstands praalwagen die in de optocht zal meerijden. Ten overstaan van notaris te Leuken werden geveild Pers. 1. Winkelbuis Langestraat No. 110 verkocht voor f13900. Perc. II. Woonhuis met pBkhuis Breestraat No. 52 en 50 J. Bakker 17000. Perc. IU en IV. Twee pakhuizen met erven nabij de Bloemendalsche straat Nos. 45' en 45* opgehouden voor f 3000. De Hollannsche Concertdirectie Dr. G. de Koos, zei hier ook het volgende seizoen een serie abonnementsconcerten geven,.cn wel: OctoberCarl Flesch, Duitsch violist. NovemberBirgit Engell, deDeensche zangeres. Januari, Weensche Rose Kwartet. Februari, Dirk Schafer, pianist. Burgemeester en Wethouders hebben opnieuw de uitvoering van de straat- verbetering Utrechtschc straat onder oogen gezien. Zij meenden echter te moeten voor stellen niet over te gaan tot asphal- teeren van die straat, wegens de hooge kosten n.l. f37.000. Wanneer in plaats van asphalt kei bestrating gemaakt wordt, dan zullen de hooge kosteo vao het verleggen van buisleidingen en kabels vermeden kun nen worden, terwijl de rioleringswerken eenvoudiger zullen zijn. De kosten van keibestraling zulken bedragen f 19.000. De bcdoeliDg is de rijwegbestrating te doen maken van zeer vlakke keien, gelijk die elders meer en meer gebruikt worden, Bij keibcstrating ontstaat geen moei lijkheid wanneer enkele eigenaren van stoepen niet willen medewerken, aan gezien dan deze stoepen desnoods onbe- tegeld kunnen bleven. Aan de Universiteit te Utrecht werd het candidaats-examen in de genees kunde met gunstig gevolg afgelegd door onzen stadgenoot, den heer Emil. Schoonhoven van Beurden. Op den Westsingel botsten een turfkar en een auto-bus van Bunschoten. Nader bleek dat de auto-bestuurder onder den invloed van sterken drank verkeerde. Hij werd naar het politie bureau gebracht. Dezer dagen hielden honderden zan gers en zangeressen van de verschil lende hier te lande gevestigde aposto lische gemeenten een samenkomst op een terrein achter Oud-Leusden. De komst dezer talrijke schare be zoekers uit alle oorden des lands bracht veel vertier in de stad. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft Donderdag arrest gewezen in de zaak van den oud-directeur van de Centrale Crcdiet- en Landbouwbank te Amers foort, wegens het als bestuurder op zettelijk openbaar maken van een onware balans. De rechtbank te Utrecht had bekl. veroordeeld tot acht maanden, met aftrek van het voorarrest. Het Hof be vestigde dit vonnis. De procureur-gene raal had vier maanden geüischt. Burgerlijke Stand 19 Juni. Geboren Wilhelmina Susanna, d. v. H. J. Kok en M. A, Buurman Gerrit Cornells, z. van J. Krul en A. C. van Middendorp Jacob Helena, d. v. A. H. Gerth en A. v. Apeldoorn Dirk. z. v. P. W. C. Kiaasing en J. Dijkhui zen Christina Maria, d. van J. A. Kraan eu M. Boon. GehuwdB. T. Otto en J. B. M. Klepe, 20 Juni. Geboren Anthony, z. v. J. de Jeger en J. J. van der Putten. GehuwdL. Entrop en A. de Mots G. ten Hoven en L. Maas P. M. Beij en J. van der Veer. Overleden Johan Gerhard Joor, 85 Jr. wedn. van T. Dijker Hillebrand Bos, 16 mnd. 21 Juni. Ondertrouwd: P. Scharmga en A. A. Vetkamp J. Brty en J. M. v. Woudenberg H. Koopmans cn C. Burgy M. F. Boomsmo en B. J. Selje. GehuwdH. van Zanten en M. van Egdom. W. Brouwer en H. Koning. Naar Laren Op verzoek van »De Roomsche Gardes deelen wij gaarne mede, dat de Amersfoortsche deelnemers aan de St. Jans-Processle te Laren van hier vertrekken om 8.43 per trein. De terugkeer uit Hilversum is be- pasld ten 5.22 uur. Uit den Omtrek Prov. Staten van Utrecht. Ter bestrijding van de uitgaven der Provincie over het dienstjaar 1924 zullen worden geheven a. 20 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de ongebouwde eigendommen over 1924 b. 20 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de gebouwde eigen- dommdn, over 1924 c. 20 opcenten op de hoofdsom der pcrsoneele belasting, over 1924; d. 2 opcenten op de hoofdsom de vermogensbelasting, over 1924/1925 e. 2 opcenten op de hoofdsom der inkomstenbelasting, over 1924/1925. Burgemoester8. Er zijn nu hier in den omtrek drie burgemeesters-vacaturesSoest, Baarn en Rhenen. In de vacature-Bunschoten is voor zien door de benoeming van den heer Besselaar. Barneveld Alhier is de synagoge van de Israelitie- sche gemeente, die heeft opgehoudente bestaan, verkocht voor f 6500. Hiervan komt f4000 ten goede aan de Israel, gemeente te Nijkcrk, de rest is onder drie Israel, instellingen verdeeld. Eemnes In het naburige Laren is op 78-jarigen leeftijd overleden P, G. Staal, vele jaren hoofd der openbare school alhier. Bij opheffing dier onderwijsinrichting, eenige jaren geleden, werd de heer Staal ge pensioneerd. Hij vestigde zich toen te De heer Staal was vroeger een ver dienstelijk correspondent van De Eembode. De verordening, waarbij >'t vloekende gebruiken van Gods Naam» langs de openbare wegen in Eemnes is strafbaar gesteld, vastgesteld door den Raad in zijn vergadering van 16 Mei j.l., is door Ged. Staten goedgekeurd en werd af gekondigd. Bocgland Geboren Johannes Antonius, z. van C. v. 't Klooster en A. Hilhorst. Gerrit, z. van H. v. Essen en G. Wernsen. GetrouwdC. M. v. d. Heuvel en Th. C. v. Dijk. - L. W. J. te Kloese en G. W. de Vries. Overleden Barendlna Traa, 78 j ongeh. Geertje v. d. Hoef, 79 j., wed, van G. ter Plaat. Utrecht Iemand uit de buurt van Oss, moest hypotheken betalen cn had daarvoor geld noodig. Doch dit ontbrak. De man ging zwerven, trachtte hier en daar wat los te krijgen, maar toen dit niet lukte, haalde hij ten einde raad bij dc Meeru een koe uit de weide, bracht die naar Utrecht en giog er mee op de markt staan. Hij begint de groote fout te lagen prijs voor het dier te vragen. Zoodat een handelaar, die lont begon te rui ken, her dier kocht en toen de politie er mee in kennis stelde. Hoewel de verdachte reeds in een tram had plaats genomen, om zich met het geld uit de voeten te maken, werd hij nog gear resteerd, en in arrest gesteld. Dc eige naar kreeg de koe terug want bij zijn aanhouding bekende hij alles cn^de handelaar zijn geld. Binnenland Utrechtsche Hanzebond. Het hoofdbestuur van «De Hanze», Bond van R.K. Vercenigingen van den Handeldrijvenden co Industrieelen Mid denstand in het Aattebisdom Utrecht, deelt mede, dat het in de bedoeling ligt het middenstands-Credletwezen in zijn huidige vormen, ontwikkeling en feiten aan een bijzonder onderzoek te onderwerpen. Het hoofdbestuur verzoekt de speciale medewerking cn steun van alle afdeelingen co van al hare leden, opdat het, zich sterk wetende, de be langhebbenden, zooveel tnaareenigszins mogelijk is, zal kunnen bijslaan. R. K. middenstanders, die geen Hanzelid zijn, of geen Hanzelid meer zijn, mogen bedenken, dat het plicht is de R, K. Standsorgauisatie thans zoo krachtig mogelijk te maken. Dit is ook hun katholiek en stoffelijk belang. Wan neer thans de middeostand niet over tuigd is van de groote noodzakelijkheid van een zoo krachtig mogelijke stands- organisatie, zal het er voor dien midden stand, op zijn zachtst gesproken, slecht gaan uitzien. Aldus het Hanze-bureau. Groot veriies. Uit de ftaancieele jaarcijfers der Ne- derlandschc Spoorwegen blijkt dat in weerwil van dc gevorderde stevige ver voer- en vrachtprijzen de resultaten van bet spoorwegbedrijf in een woord treurig zijn. Over 1922 heeft het Rijk ruim 30 inillioen gulden bij te passen. In 1920 ging het Rijk namelijk een overeenkomst aan, waardoor de Staat zich niet alleen tot aanzuivering van de werkelijke tekorten heeft verbonden, doch bovendien zich garant heeft gesteld voor eventueele «winsW-uitkeering aan aandeelhouders, ook als de exploi tatie-rekening met een millioenen-tekort sluit. Het yoschokte Middenstantlscrediet. De Regeering wil op deugdelijker! grondslag het Middenstandscredietwczcn steunen door garanties, om te voor komen dat overigens soliede zaken ten onder gaan, tengevolge van de huidige crisis bij de Hanzebanken. Wordt bij de uitvoering van een regeling de noodige voorzichtigheid betracht, dan mag verwacht worden dat de Staatshulp geen bcteekenende offers zal vergen en zal helpen het geschokte vertrouwen zooveel en zoo spoedig mogelijk te herstellen. In overweging is de oprichting van een centraal instituut voor het Hanze- credict. Dit denkbeeld zal intusschen slechts dim verwezenlijkt kunnen wor den, wanneer het kapitaal door dc be trokken kringen bijeengebracht wordt. Zooals voor de hand ligt, kan er geen sprake van zijn, de aandeelhou ders voor verliezen te vrijwaren. Doch ook voor zoover de crediteuren veriies zullen lijden, rechtvaardigt het algemeen beiaug niet, dit verlies geheel of ten deele door de belastingbetalers te doen overnemen. Het is niet alleen rationeel en billijk, doch ook noodzakelijk, dat ieder de volle verantwoordelijkheid draagt voor de wijze, waarop hij zijn gelden uitzet en voor het beheer der lichamcD, aan welke hij zijn gelden toevertrouwt. Anders staat de zaak echter ten op zichte van de debiteuren. Zij, wier positie niet houdbaar is of ten aanzien van wie niet op goede gronden kan verwacht worden, dat zij zich staande zullen houden, zullen niet voor hulp In aanmerking kunnen komen. Voor hen mag geen risico aanvaard worden. Daarentegen bestaat er wel reden voor maatregelen teil behoeve van die debiteuren, die een levensvat baar bedrijf uitoefenen en die zich staande zullen houden wanneer zij niet door het in gebreke blijven van hunnen credictgever, tot onmiddehjke terug betaling van het hun verleende crediet gedwongen worden en zich van elke crediethulp verstoken zien. Uit Rome. Tot de deputatie eencr R. K. Jeugd organisatie, in het Vaticaan bij Z. H. den Paus toegelaten, zeide de H. Vader o.m. het volgende «Een voorzichtige katholiek draagt de belijdenis van zijn geloof niet als het opschrift vao een handelshuis of als een ijdelheid, verkondigt niet elk oogenblik zonder reden zijn geloot, maar wanneer dc gelegenheid daar is en dc plicht het gebied, wanneer dc stichting van den evennaaste het vraagt, alsdan weet hij te toonen wat hij is, weel hij zijn geloof te belijden, zonder vrees en zonder lafheid. Kr is nog een andere voorzichtigheid, die Wij bijzonder aanbevelen, en door Jezus Christus werd aanbevolen met één woord: Waakt! Wij zijn als werk nemers in een vijandig land, te middeD van gevaren en hindernissen door den duivel, de wereld en onze eigene zwakke natuur gespannen. Waakt legen-de slechte voorbeelden, de slechte geschriften. Behoedt u ook voor de ijdelheid dezer wereld. De wereld is ijdel en komt u den hand opleggen van het menschelijk opzicht, dat stcikcr kan zijn dan u. Waakt dus om niet ia de bekoring te vallen. Bij de voorzichtigheid moet gij moed be- j zitten. Moed, daar God inet u is, en gij met God. Laat u leiden door het licht, dat van boven komt, het onsterfe lijk licht van liet geloof, gij zijtmetdc Keilr. met den Stedehouder van Christus, met Christus zelve. Dwepers. Zijn drankbestrijders dwepers Vol strekt niet; zij zouden dwepers zijn, als zij iedereen tot onthouding wilden ver plichten, als zij elk, ook matig gebruik van alcohol voor iedereen veroordeelden. Maar daar deuken zij niet aan zij willen slechts uit liefde voor dwi evenmensch liet vooibeeld van matigheid geven. Bij velen vindt het vermoeden om drankbcst< ijders voor dwepers te houden, zijn grond in het stil verwijt van hun geweten, dat zij de drankbesti ijders niet in de hand werken, maar in den weg slaandit verwijt wiilen zij van zich afwerpen door drankbestrijders als dwe pers te beschouwen en aan de kaak te stellen. Zeker, onder de drankbestrijders loopt wel eens een dweper, maar dat rankt de drankbestrijding zelf niet, cn geeft niemand het recht d: drankbe strijding zelf als dweperij te betitelen. Maar waar vindt men geen dwepers Echte dwepers zijn cr ook onder de niet-drankbestrijders. Wie niet lijden kan, dat anderen zich van alcohol onthouden, hij dweept, hij diijft, hij is bezijden de waarheid. Buitenland. Verarmend Ouitechland. Meer en meer wordt nu ook in het buitenland beseft, dat de toestand in handelskringen het zeer duidelijk maakt, dat een regeling van hel vraagstuk der schadevergoeding een eerste voor waarde is voor gezonde herleving. Het Roer-avontuur Is voor alle be trokken partijen een verlies geweest, terwijl er ongelukkigerwijze geen enkel voordeel tegenover staat. Hoe langer de bezetting duurt hoe duidelijker de ongewenschte gevolgen zullen blijken. Daarom verlangt de zakenwereld naar een politiek, die als eenig doel moet hebben het herstel der welvaart in Europa. E'.ken dag dat het langer duurt, voor er een einde komt aan de staat kunde, die haar uitdrukking vindt in de bezetting van het Roergebied, vergroot de toch reeds enorme moeilijkheden. Maar met een variatie op een klas siek woord kan men zeggenterwijl de geallieerden delibereeren, gaat Duitsch- land naar de haaien. Dezer dagen was iemand met 25 Hollandsche guldens op zak in Duitschland oageveer millionair. De algemeene verarming in Duitschland neemt bedenkelijke verhoudingen aan. Eenige maanden geleden voorspelde Stinnes, dat de Duitschers met een sneltreinvaart via Wcenen naar Moskou op weg wareD. Nu hebben ze Weenen reeds achter ons, de eerste halte, die Stinnes heeft voorspeld. Men is in den tijd der duizenden be land. Over die der honderden hebben ze eenige jaren noodig gehad; de tweede periode gaat veel sneller. Belachelijk doen papiertjes van 5, 10, 20 of 50 mark. Men werpt ze een voudig weg als ze te vuil zijn. Nog veel gekker de geldstukjes van 50 pfenning, in 1921 van aluminium ge slagen of de »thalers» van 1921.'t Zijn opeeus curiositeiten geworden, onbruik bare dingen. Onvermogende menschen, die in vredestijd bijna nooit een biljet van 1000 mark in handen kregen, rekenen en betalen nu met duizenden. Rekeningen loopen al dadelijk in de honderdduizen den, soms in de millioenen. Doch wat noodDe traktementen stijgen, arbei ders en kleine beambten zijn milionair geworden, zakenlui, die gelukkig ge speculeerd hebben, wellicht billionair. Er is op 't oogenblik geen land in de wereld, waar zooveel millionairs en miljardairs rondloopen als in Duitsch land. Briefjes van één, vijf, tienduidena vliegen weg en wie uitgaat, gewapend met 'n paar papiertjes van 100.000, ontdekt al gauw, dat er bedroefd weinig voor te koop is. Nu zegt men weiElke prijsver- hooging wordt weer door loons- of traktemenlsvcrhooging vereffend. Doch dat is zelfbedrog. Hoe grooter de getallen in het dage- lijksch leven zijn, des te onoverzichte lijker ze worden. In vredestijd keek men op 5, 10 pfenning meer en giDg naar 'n ande ren winkel. En nu na negen jaren moeten diezelfde lui met duizenden marken rekenen. Of liever pogen het te doen i Het geld heeft toch geen waarde meer. Waarom te sparen f De volgeode maand is het weer minder, Gemengde Berichten Zooals het hier in de distiibutie- jaren ging hoe duurder het leer, hoe hooger de hak, zoo gaat het te Weenen hoe armer het volk, hoe meer auto's er rijden. Vóór den oorlog reden er 1680 particuliere benzine- en 73 elec- trische auto's, thaus 4399 benzine- en 140 electrische auto's. Te Woerden heeft zekere S. M., 18- jarige kappersbediende, den 24-jarigen v. M. in een vechtpartij met een mes doodgestoken. De getroffene, wien het bloed uit de gapende wonde spoot, leefde nog eenige minuten. Ijlings toe- geschoten burgers hielden zoo goed ze konden, de wond toe, doch toen Dr. Verhagen spoedig aanwezig wa9, kon hij slechts den dood coDstateeren. De dader werd gegrepen cn opge bracht. De aanwezigen huiverden om de ijzige kalmte waarmee hij de politie In den nacht is ingebroken in de villa van Paardckooper in Cranio onder Blaricum. De inbrekers hebben 'een serre deur uit de heDgsels gelicht en een groote hoeveelheid zilveren gebruiks voorwerpen gestolen. De waarde daar van wordt geschat op f3 ii f 4000. De buit is in twee tafelkleeden gepakt J medegenomen. Uit een vaart nabij Blauw Kapel is het lijk opgehaald van een hoofdcon ducteur uit Utrecht. De uitbarsting vao den Etna duurt voortde lavastroom gaat dreigend verder. In den senaat te Rome werd medegedeeld, dat er ongeveer 30.000. vluchtelingen in de richting van Catanai onderweg zjjn. De koning van Italic vertrok met een exprestrein naar Napels ten einde de plaats des ouheils te bezoeken, Zooals gemeld, zal de Koningin Dinsdag, 's avonds om 7 uur, met de «Batavier V» naar Engeland vertrekken voor haar vacantiereis. Bij een vechtpartij te Beek bij Nij megen is zekere F. zoo zwaar gewond, dat hij in levensgevaar naar het zieken huis is vervoerd. Te Rotterdam arriveerde een stoom schip met ca. 200 Duitschc arbeiders aan boord, komende van Spitsbergen op terugreis naar hun vaderland. Deze arbeiders hadden gedurende 14 maan den gewerkt in de Hollandsche steen kolenmijnen op Spitsbergen In het barre Noorden. Een dezer nachten is te Kalkwijk, in een bewoonde streek een koe in de weide geslacht. Ongeveer een vierde van het geslachte dier heeft men laten liggen. In PerziB heeft een nieuwe aard beving plaats gehad. Vele dorpen zijn verwoest, 100.000 personen zijn daklooB. Uit de berichten over de uitbarsting van de Etna blijkt, dat de toestand veel ernstiger is dan men eerst vermoedde. De gloeiende lava heeft reeds groote verwoestingen aangericht. De dorpen Piccioli. Pallamolata en Ferro zijn al volkomen onder de lava bedolven. De Etna levert, (zooals wij reeds meldden) een indrukwekkend schouw spel op. De berg lijkt een ontzaglijke gloeiende oven. Brokken lava, welke de berg uitslingert, vallen tot Grandini en Taormina neer. De lavastroom heeft een dikte van 10 M. en beweegt zich voort met een snelheid van 10 M. per uur. Lingoaglossa is door vijf stroomen lava ingesloten] Uit Sicilië bericht men dat de uit barstingen vao de Etna al ernstiger worden. Castiglione is geheel onder de lava massa's bedolven. Onverminderd gaat de gloeiende lavastroom voort. Een nader telegram bericht, dat Lioglu- glossa reeds langen tijd bedreigd, nu ook spoedig geheel bedolven zal zijn, reeds stroomt de lava het dorp binnen, dat door de bewoners geheel veriaten is. De rookzuilen en ascliregens ver meerderen, wijl dc groote hoofdkraler plotseling in alle hevigheid Is losge barsten. Vloeibare zwavel loopt wit gloeiend over den kraterrand, terwijl een reusachtige rookontwikkeling heel den omtrek in een zwarten nevel hult. Groote menschen massa's rukken in karavanen het binnenland van SiciliC in, met medevoering van de heiligen beelden. De aschregen bemoeilijkt den gang van de vluchtelingen zeer, daar de ademhaling en het gezicht moeilijk functionneeren. Henry Ford de automobiel-koning verklaarde, dat hij niet voor nemens is mede te dingen naar het presidentschap der Vereenigde Staten. Hij zclde «het te druk te hebben met zijn eigen zaken, dan om president te worden.» In Holland's Noorderkwartier komt bij vele boeren onder de varkens vlek- Onder Oegstgeest is een caféhouder in volle vaart met zijn motorfiets tegen een boom gereden. Met een schedel breuk is hij naar Leiden vervoerd. Aan het Noorderstrand van Vlieland is een mijn aangespoeld, die door mili tairen onschadelijk is gemaakt. Te Brummen is de 82-jarige mevr. de wed. L. in hare woning in de Kerk straat van de trap in den kelder ge vallen. Zij bekwam zeer ernstige ver wondingen en inwendige kneuzingen, tengevolge waarvan zij is overleden. Voor de Rotterdamsche rechtbank stond een veekooper uit Kelhel terecht, die om schuld te betalen 2 koeien had gekocht en niet betaald een koe uit een weide onder Overschie stal en die verkocht. Eisch een jaar gevange- Daar elke leerling van het vervolg onderwijs in de gemeente Kollumerland in het jaar 1922'23 150 kostte, heeft de gemeenteraad besloten dat onderwijs op te heffen. Kerknieuws. Sint Jansprocsssie te Laren. De feestdag van St. Jan (24 Juni) die dit jaar op Zondag valt, belooft op bijzonder luisterrijke wijze gevierd Ie worden. Tal van R. K. Vercenigingen en corporaties uit verschillende plaatsen hebben toegezegd om met hun vaan dels aan de Processie deel te nemen. De plechtige Hoogdienst begint 's morgens te 9 uur, terwijl de processie ongeveer te 11 uur vanaf de Parochie kerk uittrekt naar het St. Janskerkhof. Pater Roothaan- Te Rome is ingeleid het proces ter zaligverklaring van den vermaarden Ncderlatidschen Jezuïet Joannes Philip- pus Roothaan, den eersten Generaal der Sociëteit van Jezus na haar herstel. Tot vice-postulator in het proces voor ons land is benoemd de Zeerccrw. Pater P. Albcrs S.J. Naar Kevelaer. In tegenspraak van verschillende ge ruchten als zou het onzeker zijn dat de Amersfoortsche Processie dit jaar naar Kevelaer trekt, kunnen wij mededeelen, dat definitief beslotenjis, en dus vast staat, dat de Processie wordt gehouden op Dinsdag 21, Woensdag 22 en Don derdag 23 Augustus a.s. marktberichten. BAARN. Kippen f2.50 per stuk; Duiven f 1.50 per paar; Kaas f 1.20; Boter f 1.90 per K.G.; Eieren f6.50 pei 100 stuks.

De Eembode | 1923 | | pagina 2