N.V. Middenstands-Credietbank Credieten - Incasso's DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 26 Juni 1923 - No. 25 Zeven en Dertigste Jaargang KANTOOR: LANGEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG ADVBRTBNTIËN 25 cent per regel. Blllflke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advert en tl en moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden berorgd. Een bepaalde plaats kan niet «orden gegarandeerd. Hierin ligt al de ernst, al de ver antwoordelijkheid van ons leven, dat van ons geëischt wordt, niet iets te doen, maar iets te zijn. Bet üaticaan. De «loggia* zijn de drie boven elkan der gelegen galerijen langs den Oost kant van bet St. Datnasus-plein, een der grootste binnenpleinen van het Vaticaan. Ze werden begonnen door Bramante en voltooid door Rafaél, die ook bouwmeester was. Die op de tweede étage wordt bijzonder de Loggia van RafaSl genoemd, omdat bij bier de gewelven en wanden heeft versierd met kleine, maar wonderfijne tafereeltjes, die gebeurtenissen uit het Oude en Nieuwe Testament voorstellen en daarom wel de «Bijbel van Rafaël worden genoemd. De bibliotheek, eveneens door bouw en versirring een waar kunstwerk bevat meer dan 300.000 boeken, waaronder de meest ko'stbare en zeldzame plaren en 50.000 oude handschriften. Zij biedt een onuitputtelijk materiaal vooral voor de studie der kerkelijke en algemeene geschiedenis. Alleen een rondgang door het Vati caan is bewijs genoeg, hoe de Pausen door de eeuwen heen behalve bewaar ders van den schat des Geloofs ook bewakers, beschermers en bevorderaars zijn geweest van kunst, wetenschap en beschaving. Tot slot van onzen rondgang willen we nog even vermelden de Sala Clementina met zijn reusachtig schilderij, de wonderbare vischvangst voorstellend, en zijn beroemde gewelfschildering, die een heel paleis met zuilen en gangen, helden en nymphen boven onze hoof den toovert. En vooral de Sixtijnsche kapel met het geweldige «Laatste OordeeU van Michel Angelo. Dit groot ste genie der Renaissance was beeld houwer, schilder, bouwmeester en dich ter en in alles even geniaal, grootsch en geweldig. Zooals de koepel van St. Pieter zij: roem als bouwmeester, «Mozes* in di S£ Pietro zijn roem als beeld houwer, zoo draagt het aLaatste Oor deel* zijn roem als schilder hoog boven alle kunstenaarsroem door de eeu heen. Wel heeft de tand des tijds het gespaard en zijn de restauraties erg gelukkig aangebracht, maar het toont nog 9teeds de geweldige majes teit van den Rechter, die komen zal op den dag der verschrikking. Ook de gewelfschildering met zijn heerlijke profetes en sybillen is van dezen grootmeester der kunst en maakt met de schilderingen van andere be roemdheden de Sixtijnsche kapel tol een tempel van de hoogste kunst, die dagelijks dan ook door honderden wordt bezocht. 't Is in deze gebenedijde ruimte, dat in de laatste halve eeuw steeds het Couclave voor de Pauskeuze houden. het kader van den opzet dezer Room- sche reis-brieven, In Venetië, de oude Dogenstad met haar kanalen en gondels en duiven hielden we een paar dagen halt om in rustige rust van deze geruischlooze stad zonder treinen en trams, zonder auto's en rijtuigen, wat te bekomen van vermoeienissen, die het reizen nu eenmaal meebrengt en te genieten van haar sprookjes-achtige bekoring, vóór we weer over de bergen zouden gaan en terugkeeren in het altijd meer prozaïsche van de gewone dagelijksche omgeving. Sprookjes-achtig was het er io die wonderstad van eilandjes vol marme ren paleizen midden in de zee. Sprook jes-achtig vooral 's avonds, wanneer we op het terras van ons hotel onder de palmen zaten te luisteren naar de wee- moedigklinkende liederen, die van ver af uit fantastisch verlichte gondels over as een waardig slot van onze heerlijke, onvergetelijke Roomsche reis. addio Italia 1 Vaaiwel Italië grauwe bergen, uw groene heuvelen en blauwe meren, uw koeste renden zonneschijn I Vaarwel met uw verrukkelijk natuurschoon, uw glorierijke kunstschatten I Vaarwel bevoorrecht land kerken en heiligdommen, waar uitstraalt vollen luister de Roomsche schoonheid Vaarwel met uw steden en dorpen, larwel vooral met uw geheel cénig Rome Addio 'erlangen waren we uitgegaan, vol dankbaarheid zijn we teruggekeerd, dankbaarheid om al wat we hadden genoten, bewonderd en vereerd. En die dankbaarheid zal blijven, want een r Rome is meer dan een ver- poozing, een uitstapje, een genieting, die vooibij gaat. Een reis naar Rome een weldaad voor het leven, en iederen dag weer opnieuw genieten n en die ons leven verrijkt heeft. TH, BREMER, Pr. Wij gaan het Vaticaan en dra Rome verlaten. Maar wij gaan niet heen al vorens eerst een bezoek te hebben gebracht aan het graf van den man, die meer dan iemand anders in het hart van Katholiek Nederland liefde geestdrift voor Rome heeft gewekt Dr. Schaepman. >Rome«, zoo heeft hij gezongen, «...bron, in wier levensslroomen, als in Bslhseda's bad, de dorre lijder daalt en oprijst met een blos, waarin jong leven straall.* Dat bad is hij doorgegaan en hij heeft er de reuzenkracht in gestaald en geheiligd, waarmee hij Roomsch Neder land «uit het diensthuis uitgeleid* heelt hij heeft er die kracht telkens veijongd en verfrlscht tot voor hem ook de tijd der ruste, der eeuwige rust was geko men, die hij is gaan vinden io zijn Rome, waar zijn lichaam op het Campo Santo dei Tedcschki, vlak naast St. Pieter de opstanding der dooden verwacht. Wij hebben neergeknield bij het graf van dezen grooten voorganger en zijn voorbeeld en daden voor Katholiek Ned-rland dankbaar herdacht en be loofd waar zija grootsche daden te ver buiten ons bereik liggen z geloof, dat de bron er van wa9, m het Schriftwoord te willen navolgen. En nu, na deze plicht van hulde en dankbaarheid te hebben volbracht, gaat het »huis-toe«. Een beschrijving van ons uilstapje naar Napels, Pompei, Sorreuto en Capri valt te zeer builen Binnenland Non-actlef. Naar aanleiding van de wijze waarop de Kolonel Ridder von Rosenthal te Amersfoort zijn noc-actitf stelling werd beteekend, antwoordde de Minister vai Oorlog op deswege geuite klachten «Het feit, dat een hoofde fficier vai de cavalerie, in Amersfoort thuiskomend vergadering, waar hij Minister van Oorlog had vertegenwoor digd, het telegram vond, dat hij den volgenden dag de dienst had te verlaten, maakt zoo zonder meer vermeld, wel een vreemden indruk. Spreker m echter opmerken, dat deze officier evenals allen die afvloeien enkele weken van te voren was gewaarschuwd, dat hij op dien datum op non-activiteit zou worden gesteld. Wat hij thuis kreeg de beschikking, nadat hl) van te was gewaarschuwd, met aan duiding van datum. De beschikking zelf is door drukte van den secretaris van het Departement wat laat gekomen, ook dooidatereen Zondag tusschen viel. as een dubbele beleefdheid. Het bericht ging niet uit van den Minister van Oorlog, maar va dant van het veldleger Voor de officieren i dienstverlating, maar e nonactiviteitstelliogzij hebben krach tens de wet het recht om bij vacatuie - wanneer zij de geschiktheid bezitten -, te worden herplaatst. Couperus. Louis Couperus, een letterkundige .ju naam, werd dezer dagen in de residentie gehuldigd. Van regeerings- wege werd hij door de Koningin met ridderorde onderscheiden. r,~ .er van ouderwijs, kunsteu wetenschappen zwaaide hem kwistig s het nog geen l tijdelijke op- lof V het Een nadere beschouwing werk van Couperus doel echter zien, dat deze lof door een christen staatsman geuit over het werk van dezen modernen romancier onverdiend en daarom m plaatst is. Terecht merkt dan ook H. v. M. een Tijd-feuilleton over Couperus zijn werk op, dat deze schrijver, van de vijf lalentec., die hij van God ontving, er diie in de modder smeet, die zich heeft vastgewurmd in decadente en overspannen millieu's, wiens onge breidelde tantazie geen verboden ter rein kende, wiens taal en stijl vaak smakeloos overladen en hortend van gewrongenheid zijn en die met zijn ziekelijkheid tal van geestelijk gezonden heeft besmet, dat deze schrijver een der gevaarlijkste individuen voor het lezend publiek moet worden geacht, juist om dat bij vaak zoo satanisch verlokkelijk en gersffi-eerd roooi-doenerig voor den dag weet te komen. Bezit dat blijft. Ja, werkelijk, dat moeten al onze lezers nu eens zien. En bet kost hun niets om 't in hun bezit te krijgenze behoeven slechts aan een der kantoren Amsterdam, Amersfoort, Arnhem, Leiden, Leuven, Naaldwijk, Roosendaal, Utrecht, Zaandam, aan te loopen, of briefkaartje te schrijven, of foneeren en ze krijgen gratis ee: ongeveer honderd bladzijden in fijnen omslag. En dit boek kan hun den weg wij: l het bezit dat blflft. Want het gaat hier toch werkelijk n een groot en algemeen belang, het welk ook voor ieder onzer persoonlijk t voordeel kan zijn. Hoeveel geld wordt er eiken dag gegeven, onberekenbare sommen, bezit dat niet blijft, dat misschien oogenblik genoegen verschaft, s zelfs wel schade doet en in elk geval terstond weer verdwijnt. Zet daar tegenover een goed boek. Het komt in huis en het blijft in huis altijd staat het gereed om weer zijn 'ijsheid of ontspanning te geven. Ge- heele gezinnen met familieleden, buren vrienden kunnen er van profiteeren telkens weer. Ja, 't is toch eigenliji tnbegrijpclijk, dat we er niet tegen op- :ien om guldens uit te geven v sigaren of dranken of lekkernijen ize dubbeltjes angstig vast houden, anneer we daarvoor een blijvend be- t kunnen verkrijgen. Er zijn veel goede boeken van veel goede uitgevers, ducii die van wFutura« mogen er in elk geval óók zijn. Stelt men belang in maatschappe lijke vraagstukken en wie 't niet doet, wordt door die vraagstukken zelve al heel gauw aan de ooren getrokken, de boekenlijst van «Futurax, die thans weer nieuw gedrukt vóór ons ligt, geeft de keus uit een reeks van werken, ge schreven door onze allervoornaamste leiders op dit gebiedprof. Aengenent, p. Victor Calhrein, p. Jos. Schrijvers s.s.R., dr. Nouwens, p. Rijken, prof. r. Aalberse, neen, we kunnen ze allen die ze soms krijgen. We moeten bij zooveel dat wankelt verdwijnt nu eens in de eerste plaats gaan zorgen voor bezit dat blijft. Centrum. G. Leest men graag ontspanningslectuur, :ventien pagina's der Boekenlijst et titels en korte beoordeelingen ge vuld, en tegen prijzen, die in dezen tijd versteld doen staan vijftig, zestig, zeventig cents voor een completen Ook grootere als men die ver langt, en klemeie die men koopen kan voor eeu uitgespaard tramritje. Wat is er meer opvoedend dan de levensbeschrijving van groote ja toch dan zijn er nog de allergroot ste, de Heiligen onzer Keik. Maar die Kerk wordt aangevallen welnu de wapenen ter verdediging lig gen gereed en niet minder de middelen de strijders te versterken in over wegingen en preeken. Maar we kunnen niet doorgaan, niet vertellen wat oo voor Vrouwen, Middenstanders, Gemeenteraadsleden en nog zoovele anderen te vinden is. Ja, even nog gewezen op de bij zondere aanbieding der weiken van den onvcrgetelijken, altijd weer boeienden Conscience, naar wien thans de gezonde smaak terugkeert na langen tijd door veel quasi-kunst te zijn teleurgesteld. Men kan dat alles beter zelf zien als en deu catalogus der »Futura«-uit- gaven nu dadelijk even aanvraagt. Wij hebben hier te wijzen op het groote algemeen en katholiek belang, dat daar ligt in het bezit van zulk be zit als eeu goed boek is. Wat in de geesten komen, v veel hol gepraat door degelijke lectuur vervangen werd, hoe zou ons volkspeil daardoor kunnen rijzen, nog afgezien van onze taak om 't kwaad te besnijden door het goede daarvoor in de plaats te zetten en een dam op te weipen tegen den vloed van lichtzinnige en lectuur, waarmede we voortdu rend worden bedreigd. Hoe wo:dt de opvoeding kinderen eu jongelieden verbeterd door 'n eenvoudig maar een mooHroek r J~ huiskamer te zetten, of 't hun bij jaardag of andere gelegenheid ten ge schenke te geven in plaats van de kostbare en toch waardelooze zaken, voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht «o. 4 - Telefoon no. 304 Depositorents van 3'/, -5% Amersfoort De Gemeente secretaris. De heer K. Kaan, tot dusverre hoofd- rmmies ter gemeente-Bccretarie is door den Raad met meerderheid van stem men buiten de voordracht om, benoemd tot gemeente-secretaris, ais opvolger in den heer A. R. Veenstra. Den beer Kaan wacht in zijl ambt veel nuttig werk en wanneer hij zich zuiver tot dat ambtswerk bepaalt moge blijken, dat de keoop van de meerderheid van den Raad een goede geweest. Huldigingsfeesten. Medegedeeld werd ons dat het ge bouw Necofa is gehuurd, om dit als feestgebouw te gebruiken. De feesten beginnen Dinsdag 28 Augustus en eindigen 1 September. Maandagavond Godsdtenstoefening alle kerken. Dinsdag Reveille, klokgelui. 10 uur. Officieele opening. Opening winkelweek. Bloemencorso. Muziekuitvoeringen. Ge il- en balconversiering. Woensdag Sportdag. Lichtstoet. Donderdag Allegorische optocht. Vrijdag: Aubade. Boerenfeest. Con- rten. Vuurwerk. ZaterdagKinderfeesten. Prijsuit- deeling. Van een autobus vao den dienst AmersfoortSoestdijk brak de vooras Gelukkig bevonden er zich geen passagiers in den wagen. Persoonlijke ODgelukken kwamen niet voor. Zou toezicht van overheidswege op dit nieuwe middel van vervoer nuttig zijn Amersf. Dagblad deelde mede dat de heer Th. H. J. Nieuwendijk tegen het gerechtshof te Am sterdam cassatie heeft aangeteekend. Gemeenteraad, Vrijdagavond vergaderde degemeente- raad onder leiding van Graaf van Rand- 'tjek. Nadat mededeeling was geschied eenige ingekomen stukkeu, houdende goedkeuring van raadsbesluiten door Gcd. Staten, werd om advies naar W. gezonden een schrijven van de pa rochiën H. Franc. Xaverius en O. L. Vr. Hemelvaart, waarbij verzocht wordt de voor de stichting van een school voor ULO. aai de Schimmelpenninckstraat bcnoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken. Een verzoek van Johan van Geere- stein te Soest, ondernemer van de Eerste Soester Auto-omnibusonderne ming Socstdijk-Soest-Amersfoort, subsidie ging om advies; een rekest om met ingang Sept. e.k. aan één of meer openbare scholen het zesde leerjaar uitsluitend leerlingen voor het U. L. O. en i* gelijke inrichtingen te bestemmen. De heer Van Veen verzocht bg plaatsing van leerlingen rekening te houden met de wenschen der oudeis en de hoofden van scholen te hooren waar toe de voorz. zich bereid verklaarde. Tot leden der schattingscommissie jor de Rijksinkomstenbelasting wer den benoemd de heeren T. van Daal, J. van Wessum, H. Noorman en J. Overeem. Tot curator van het gymnasium wordt benoemd mevr. VeenstraMr. Van Eek. Voor de benoeming van een ge meente-secretaris werd een vergadering met gesloten deuren gehouden. Na heropening der vergadering werd mi i «iiiiis Uurwerkmaker Kamp 59 Horlogei, Goud- en Zilverwerken Brillen en Baromatere Kaan, hoofdcommies, met 11 sl tegen 5 op Abema, 1 Haars en 1 Snellen. De Voorzitter wenscht den nieuwen secretaris geluk. Als de Raad hem be noemd heeft, is dit gedaan omdat hij bekend is als een bekwaam man. Voor zitter vertrouwt dat de heer Kaan in zijn taak zal slagen. De heer Kaan dankt voor het in hun gestelde vertrouwen bij de benoeming. Vervolgens kwam in behandeling het aanbod van de Nutsspaarbank, bij aan- 'aarding waarvan het besluit van de pas gestichte stortings- en ophaaldienst kan vervallen. De heer Hebenkamp is op gronden aan de praktijk ontleend voor intrekken in het genomen raadsbesluit. Ook de heer Boas wil het aanbod van de Nutsspaarbank aanvaarden. Mr. Stadig meent dat de Nutsspaar bank nu'practisch kan nagaan of zoo'n stortings- en ophaaldienst mogelijk is, ja dan neen. Hg is voor een proef. Wethouder Hofland verdedigde het leven van zijn geesteskind. Hij vreest versnippering wanneer ook andere corporaties hetzelde gaan doen. De gemeente heeft 't personeel dispo nibel en heeft moreele kracht. Tusschen sparen en belasting-betalen enz. bestaat geen verband, meent de Wethouder, die ook nog wijst op de nadeelen van achterstand bij de invordering van schoolgeld enz. Vervolgens becritiseerde raadsheer Boas de verdediging van den dienst door Wethouder Hofland en wijst diens argumenten als niet steekhoudend af. Kunnen er voor schoolgeld geen voor- loopige aanslagen worden uitgereikt? informeerde de heer Hebenkamp. Raadsheer De Lange die de vorige maal vóór den dienst stemde, meende dat men 't gerust met de Nutsspaar bank kan probeeren. Wethouder Hofland beweerde dat voor schoolgeld geen voorloopige aan slagen kunnen worden uitgereikt. Waarop de heer Hehenkamp uitriep En de ontvanger heeft zoo weinig te Dat is niet juist zeide de Wethouder. Er is veel werk geneest en er mag niet gezegd worden, dat de lijn wordt getrokken. Er wordt veel tijd verpraat met menscheo, die komen vragen om uitstel. Na nog eenige discussie volgde stem ming. De stemmen staakten. Later dus opnieuw. Aangenomen zonder discussie werden daarna de volgende voorstellen Tot het verleenen vau eervol ontslag san H. J. Veldhoen, hoofd van school 12. Tot vaststelling van een besluit, regelende de jaarwedden en pensioens grondslagen van onderwijzers bij het ipenbaar lager onder w^s. Om dit jaar geen overgangsexamens te houden aan het gymnasium. Tot opheffing der school in de Heeren straat no. 10 werd niet besloten dan nadat de heer Boas it formeerde of wel overdacht is of er in de toekomst voldoende ruimte tal fijn voor het open baar onderwijs. Wij meenen dat we voldoende scholen hebben, meende de voorzitter. Raadsheer Noordewier wil in elk geval dertien scholen voor openbaar lager onderwijs behouden. Mr. Stadig komt naar zijn opvatting tot een aantal van hoogstens 10 scholen. Er zou dus moeten komen een ver tol gemeente-secretaris benoemd K. mindering van 3 scholen.

De Eembode | 1923 | | pagina 1