TARWENA R. K. SPAARBANK Rijwielen vanaf f65.= L. Posthouwer DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 6 Juli 1923 - No. 28 Zeven en Dertigste Jaargang ABONNBMBNTHN kunnen elke week In gssn, doch opzegging van abonnement moei geachleden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prfls per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort 11.10. Afzonderlik? n KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VRIJDAQMIDDAG ADVERTBNTlêN 25 cent per regel. Blllgke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentltn moeien Dlnadag en Vrgdag vóór 8 uur worden beiorgd. Een bepaalde plaat» kan niet worden gegarandeerd. De Deftige martelaren van Gorkum. Maandag a.s. jubelt de H. Kerk en wij, hare kinderen, met Haar, op het feest dezer groote Nederlandsche Mar telaren. Het is een lange rij geloofs helden, die hun leven voor het H. Geloof hebben geolferd, Zij zwaaien thans de martelaarspalm en zingen in den hemel hel lied der overwinning, omdat zij hun bloed vermengd hebben met het aller kostbaarst Bloed van het Goddelijk Offerlam des Kruises, dat voortgaat in elke H. Mis Zijn zelfde Bloed op geheim zinnige wijze uit te gieten, om de wcield kracht te geven tot heldenmoed. Het is een lange rij van negentien marte laren, die ons uitnoodigen, ja ons door hun heerlijk voorbeeld trekken hen na te volgen om onze schoone geloofs overtuiging voor ons uit te dragen, ongeacht misnoegen of zelfs bespotting en lijden van anderen, want door de vernedering zijn zij tot hunne verheffing gekomen. De wereld haat eenmaal den Christus en zijn volgelingen, doch Christus, die zelf den haat der wereld heeft verduurd, geeft kracht om Zijne vijanden en die der H. Kerk te weerstaan. »Wie volhard zal hebben ten einde toe, zal zalig worden.* De meest bekenden onder deze mar telaren zijn welde twee Pastoors van Gorcum Leonard Vcchel uit's Herto genbosch en N'icolaas Janssen genaamd Poppeleveneens de Gardiaan van de Gorcumscbe Minderbroeders Nicolaus Pieck uit Gorcum. Ondex hen viodeD wij ook Theodorus van der Eem of van Emden uit Amersfoort, die rector was der Gorcumsche Clarissen. Het geloofspunt, waarvoor zij eigen lijk gemarteld werden en stierven, was Christus' waarachtige tegenwoordigheid in Zijn Allerheiligste Sacrament en het oppergezag van den Roomschen Paus, Christus' zichtbare Plaatsbekleeder op aarde. Gorcum viel den 27sten Juni 1572 in de handen der Geuzen. Aanstonds begonnen de ketters, tegen het gesloten verdrag in, de Gorcumsche geestelijken te kwellen met kerkerstraffen, beleedi- gingen en allerwreedste martelingen. Dit ontnenschelijk spel duurde tot Zon dag d.a.v. den Óen Juli, toen zij beroofd van hun kleederen en twee aan twee gebonden in een vaartuig naar Dord recht gebracht werden en voor enkele penningen aan het volk te kijk gesteld. Daarop ging de reis naar Den Briel, waar zij den 7en Juli de slachtoffers werden van ontelbare bespottingen van het volk langs den weg. en van de dolle driften der half waanzionige sol daten. Terwijl het beschimpingen, zweep- en stokslagen regende, werden deze door de nobele helden, waarvan verschillenden grijsaards waren, óf een gebed voor hun vijanden, óf een dankbetuiging aan God, óf met aanbeveling van hun doodstrijd beant woord. Tenslotte in een -.llervuilste gevan genis geworpen, konden noch nieuwe folteringen noch vleierijen ben aan het wankelen brengen. Daarom sprak in deu laten avond van den 8sten Juli de lyrannieke Lunuy het doodvonnis over hen uit. mét ben gekroond te worden in hemel. Door O. H. J. Chr.« (Gebed der H. Mis). PAX. Aanstonds weiden zij tegen midder nacht, na allerwreedste pijnigingen, twee aac twee gebonden, weggevoerd buiten de stadspoort. Hier vond men een turfschuur, dc plaats voor hun laalsten kampstrijd. Zij spoorden daar elkander aan om standvastig de marteling te doorslaan; toen hun primus, de Gardi aan ter dood werd voortgeslcurd, Irelsde hij zijne broeders en hield niet op zijn gezellen met woorden, van apostolisch vuur, moed in te spre ken, totdat dc strop zijne keel dicht getrokken en hem het gebruik der ontnomen hadna hem we. len de anderen achtereenvolgens aan de bal ken gehangen. Omstreeks 4 uur in morgen van den 9den Juli hadden hun strijd glorievol dooi streden. Daags daarna verkregen eenige katholieken, dat de lichamen op de martelplaats in twee kuilen werden begraven, terwijl hunne zielen schitteren als alle eeuwigheid. Daarom bidt de H. Kerk«God, die den glorierijken geloofsstrijd Uwer H.H. Martelaren Leonardus en gezellen den eeuwigen lauwerkrans hebt heerlijkt, geef genadig, dat wij door hunne verdiensten hen in den strijd op aarde mogen navolgen, om te verdienen D U IJ VIS Ret verkeersprobleem Een brandende kwestie, gloeiend zelfs. De veiligheid op den openbaren weg is ongeveer even klein geworden als die op een spoorbaan, leder oogeDbtik kan men gegrepen worden. De schuld van die onveiligheid rust bij allen en niemaod. De wegen zijn niet berekend op een verkeer zooals dit zich in de laatste jaren ontwikkeld heeft. Ver breeding der wegen is noodig en om dat de mogelijkheid niet bestaat, zoekt men baat bij de wet die in deze zoo goed als niets vermag, ook al omdat niemand zich aau haar stoort tenzij de politie heel dicht in de beurt is. De auto's, hebben het probleem vrij ingewikkeld gemaakt, Ia de zekerheid van weten, dat de sterkste immer de baas blijft, neen.t de auto-bestuurder den weg voor zich, laat allerlei akelig-kiin- kende geluiden hooren en wat dan niet opzij vliegt rijdt hij aan. Soms rijdt hij, ter voorkoming van een ongeluk zelf liever tegen een boom of buis doch die gevallen van opofferende liefde voor voetgangers en wielrijders komen zeld zaam voor. Eigenlijk een volslagen dwaasheid dat snelle rijden met de z.g. luxe auto's. Om een «niets* worden de wegen in stof gehuld en volslagen onveilig gemaakt. Ia 99 van de 100 gevallen is er geen redelijk doel. Er staan wel overal borden die een matig tempo gebieden maar die heb ben alleen beteekenis wanneer er een politie-agent bij staat en dim nog als hij voorzien is van een deugdelijk wer kende tijd opnemer. Zoo niet, dan be- tcekeoen die borden voor den auto- ruiter slechts «lucht.* En dan de vracht auto's. Rijden niet zoo snel maar breken de bestrating kort en klein ei men met zóo'n gevaarte in aanraking komt is de kans op een gezegenden ouderdom al bijzonder klein. Toen het auto-verkeer nog algemeen was bestond de zekerheid tenminste dat de bestuurder of diens baas in staat was de schade, door lijding ontstaan, te vergoeden. Maar op die vergoeding kan ook al niet r gerekend worden. Thans rijden err schen met auto's die beslist or igend zjjn de billijke rekening van dokter, apotheker mitsgaders kleer maker te voldoen. Vooral de Zondag dienaangaande een slechte dag om beschadigd ie worden. de tweewielige motorkarreijes 'n paardekracht ol 6 a 7 spreek eens. Die vormen een gevaar plus een gevaar. Alleen bestaat diè* ten minste evenredigheid lusschen een ongeluk veroorzaken en zeil een onge luk krijgen. Rijdt de bestuurder van een tweewielig motorkarrelje door zijn woest rijden iemand of iets aau, slaat hij zelf ook over den kop of voor zich, zijn motorengel en zijn machine de boom die recht doet -eeselijk recht dikwijls. De wielrijders ntogen echter ook '9 8ep'e'' "O'den. Op de rijwielpaden ijden zij liefst met twee of meer naast elkaar en voor de gezelligheid houdt »hij,« «zij* stevig vast. Degene die, van tegenovergestelde zijde, van dat pad gebruik maakt,moet maar den rijweg op. Het Motor- en Rijwielreglement laat niet toe dat »!ijj,« «zij* vast blijft houden meer het rijwielpad te smal is rijwielpaden zijn doorgaans te smal om op die wijze het passeeren mogelijk te maken, maar dkór trekt «bij noch zij* zich iels van aan. Ten slotte doen de voetgangers :ns ijverig mede om de onveiligheid te verhoogen. Zie de hoofdweg in Soest maar eens bij het uitgaan der kerk. Liefst met zes a zeven op een rij en vast niet wijken voor een wielrijder,* wel voor een auto niet uit sympathie maar omdat die zoo ongenadig tegen je lichaam kan stompen. En op de rijwielpaden I iHet reeds genoemde reglement gebiedt wel dat op een rijwielpad de voetganger zoo noodig voor den wielrijder moet wijken n daar is natuurlijk geen sprake van. De RegecriDg heeft thans een her ziening van de Motor- en Rijwielwet voorgesteld, waardoor niet één nog cén centimeter breeder wordt en geen grein tje rac.-r gehoorzaamheid aan de wet zal worden verkregeD. Tevens is heil gezocht in de samenstelling eener com missie die het vervoer-vraagstuk mag oplossen, altijd als het mogelijk I 'T FIJNSTE voor PUDDING, VLA'S anders wordt zij na verloop van tijd onder dank, ontbonden. In die com missie zijn specialiteiten op het gebied van vervoer benoemd, o.a. twee Kamer leden die rijden reeds per le klasse, lands belang dus voor niets, en i derhalve de beteekenis er van Er zijn vele Koninklijk benoemde com. missies io ons land behalve reis- co verblijfkosten doen zij geen schade soms leveren zij wel eens een bruik baar rapport. "us in deze hoop. Alleen mis commissie een lid dat gere- geld de wegen moet be/oafen dergelijke lui zijn toch ook specialist krachtens ervaring. De Tucht-L'nie, een uitstekend be doelde vereenigiog, heeft kort geleden een nationaal cougies gehouden en daar zijn o.a. over de «Tucht en het Vetkeer* heele verstandige woorden gesproken zooals op congressen sleeds pleegt te geschieden. Dr. Easton leidde het onderwerp in. Een klein stukje r~ zijn rede schrijf ik af. «Wij gaan hiervan uit, zoo zride hij o.m. dal het Nederlandsche volk eenigszins tuchteloos is, tuchteloozcr dan andere volkeren. Ik zou hier dun lansje willen breken voor het Ne derlandsche volk. Is 't wel zoo erg Hoeveel ligt er aan de omstandigheid Aan de onevenredigheid tusschen ver keerswezen en de eischen van verkeer Het verkeer is met groote versnelling toegenomen, niet op normale wijze. Daarnaast wordt ons volk verweten ietwat klein gee'Jig en pietluttig te zijn en ten derde wrijft men het iets vlerkerigheid en snobisme aan. zijn wat ruw, onopgevoed, onze nieren zijn niet te best, verraden een zeker esprit de clocber. Daar naast zijn we tuk op onze vrijheid. Heerlijk is de houding van «wie maakt me wat, de weg is zoo goed als voor jou.* We zijn overrompelt door het gebrek aan verkeerswegen, die niet berekend zijn op bet snelve;- keer. Ik wijs op onze dorpen langs de groote rivierdijken, op onze stadjes met hun oude grachtjes, en we zijn heusch er in 't geval dat het eenige rijtuig een vuilniskar is, ;Voertuigen, fietsen en voetgangers betwisten elkaar de nauwe straten van onze steden, die bovendien allerwege omrand zijn door AMERSFOORT onder controle Centrale Accountantadlenat van den Nederlandschen Boerenbond. De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden R. K. JONGENSSCHOOL BREEDESTRAAT. ZONDAGS van 12 tot 1 uur WOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur. Dadelijk ingaande Rente 36i0 pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Wij leveren in elk opzicht tegen uiterst concurreerende prijzen: ADEK in Luxe uilvoering vanaf f 99.- Een prima Engelsch rijwiel flOO.- ARMSTRONG met dubbele remmen, alluminium velgen, oliebad, ketlingkast. kruisframe, drie-versnellingsnaaf, 10 jaar garantie f 175.. INRUILEN VERHUREN VERKOOPEN Billijke Reparatie-Inrichting Utrechtsche straat 25 Amersfoort de dit jaar aan te leggen bedden, ""e willen hier niet uitvoerig spreken soorten, want dan komen we op terrein van groote meeningsver- schillen. Dc handelskwe.-ker wil vroege soorten, liefst groot van stuk, gelijk matig van vorm. Daartegenover staan echter duizenden liefhebbers, die meer zullen letten op smaak, dan op vorm. Iedere soort kan goed zijn, maar dan ook telkens voor een ander doel. In Augustus, September zullen jonge plantjes bij duizenden verhandeld wor den. Voor den liefhebber zijn aan te bevelen de soorten alsJucunda, Amazone, Deutsch Evern, Siever. President Roosevelt, etc. Koopt steeds plantjes van goede kwaliteit, want 't beste is voor ons nog pas nel goed in 't najaar per roe23 K.G, thomasslakkenmeel, 1 K.G. pateokali in 't voorjaar 34 ons chili. De planten komen op een afstand .n 2050 cM. te staan, naar gelang de soort. L. Nog vele verstandige woorden sprak dr. Easton. Daarna kwamen twee andere doctors cn vervolgens eenige niet ge gradueerde, ter zake toch bevoegde personen, en allen spraken zij met ver stand en kennis van zaken, en toen allen het eens waren werd een volgend iderwerp behandeld. Wanneer eens een matige doch alge- eeoe wegbelasting werd geheven belasting betalen zijn we Goddank goed geoefend en de daaruit ver kregen kapitalen werden uitsluitend ge bruikt voor verbreeding van wegen voorzien van (linke voet- en rijwiel paden I Dan zou men wel niet zien ge beuren, dat de voetgangers op den zijweg liepen, wielrijders op de voet paden reden en auto's op de rijwiel paden, doch, dr. Easton drukte het zot poëtisch uit, een beelje vlerkerigheid zal altijd blijven bestaan. de K. Eandbouw, Cuinbouw, Pluimvee. Aardbeien planten. Nog slechts één A twee ma scheiden ons van den tijd, dat w nieuwe aardbeibedjes in orde gaan maken. Nu is 't tijd van voorbereiding, van toezien. Van ons goede opletten zal 't afhangen of we volgenden zomer ook werkelijk anrdbeien zullen eten uit Met genoegen kunnen wij mede deelen, dat onze medewerker voor land en tuinbouw en pluimvee, zicb bereid heeft verklaard, vragen op zijn terrein hem door onze lezers gesteld, te zullen beantwoorden. Men adresseere aan het adres der Amersfoort beter doen, dan zijn allerbeste uitloopers te nemen. Dat zijn altijd die, welke 't kortst bij de moederplant zitten. De uitloopers hebben dezelfde eigenschap pen als dc planten, waar ze van afkom stig zijn. Bij onze goede vruchtdragers nu al vast een stokje, dan in September, waar we onze uitloopers moeten halen, want goede dragers planten de eigenschap van goed en veel te dragen ook weer voort op hun nakomelingen. Slechte planten geven evenzoo minderwaardige uit loopers. We moeten steeds grootere waarde hechten aan goede afkomst, ,n aan groote planten. In AugustusSeptember planten we ize jonge aardbeiplanten uit op de plaats, waar we ze willen hebbeD, op bedjes of langs paden, ja, ze nemen zelfs genoegen met een plaatsje in de ■chaduw. Vaak begaat men bij het planten een groote fout. Men plant te diej). Dit gebeurt onwillekeurig. Een aardbeiplant wil echter op den grond staan, niet er i. De uitloopers groeien immers ook oven den grond. Niet dieper dus in den grond poten dan alleen de woriel- massa. Diep (poten geeft zeer weinig vruchten. Daar jonge plantjes 's winters nog al :ns doodvriezen is 't goed, tegen strenge vorst wat te beschutten door wat blad, turfmolm of lange Niet te dik echter, want overdaad schaadt. De aardbei neemt eiken grond ff, als we maar zorgen, dat de bovenste laag aarde voldoende voedsel bevat. Door zijn oppervlakkig wortelgestel, moet de aardbei alles halen i" J~ bovenste laag. Diep onderspitten totaal verkeerd. In welken vor ook mesten, stalmest, afval, kunstmest, beer, de bovenste laag moet zeer rijke lijk daarmede voorzien zijn. Vooral op onze drogere gronden doet goed ver teerde stalmest wonderen. De bedjes worden in Augustus dus in orde ge maakt, minstens twee steek diep gespit en dan de mest door de bovenste laag verwerkt. Kippenmest is voor aardbeien zeer geschikt. Op humusrijke grond kan men wel toe met alleen kunstmest en Ten overstaan van notaris Knoppers werden geveild 1. Heerenhuis, Heiligenberger*. 22, J. E. van Nie f 4450. 2. Heerenhuis. Heiligenbergerw. 24, J. C. v. d. Veer f4500. 3. Heerenhuis, Zuidsingel 46. 4. Heerenhuis, Zuidsiogel 47, in massa aan J. van Nie f14040. 5. Winkelhuis, Aldegondestraat 67, ten Hoeve f4800. 6. Winkelbuis, Lavendelstraat 13, in bod op f 7900. 7. 8 en 9. Drie woningen Pater- nostersteeg 13, 15 en 17, T. W. de Wilde f3000. 10. Blok van 5 Woningen, Zogstraat 6J, 8, 10 en 12, A, C. Beijer f 1720. 11. Burgerwoonhuis, Leusderw. 66, F. Fontijn f3850. 12. Twee Woningen, Arnb.weg 39 41, in bod op £4400. 13. Heerenhuis, Beekenst.laan 26, J. Meijer f9200. A. P. V. «de Luchtpost*, Amers foort. Opgericht 1911. Uitslag wedvlucht gehouden vanuit Asseu op Zondag 1 Juli 1923, afstand 976 K.M. Weder ongunstig. Wind Noord, Duiven in vrijheid onbekend. In con- mrs 71 duiven. Aankomst eerste prijswinnende duif u. 36 m. 3 sec. laatste 6 u. 21 m. 54sec. Dc prijzen werdea behaald als volgt: Chr. Baartman, no. 1-3 6 7-10; Leo Krijaen, no. 2-15; C. Scholte, no. 4; Hove, no. 5 9 G. J. van Eldert, A. M. Neerincx, no. 11-12; H. J. Hoi, no. 14-16C. J. v.'t Riet, no. 13J. v. Kranenburg, no. 7A. Kaal, no. 18 J. v. d. Brom, no. 19. Aangewezen duif 10 en 25 cent. Chr. Baartman met no. 3. Naar men mededeelt, zullen de gene raals Kalff, commandant van de Ille Divisie, Ridder van Rappard, comman dant van de IVe Divisie, en Boellaard, inspecteur der Infanterie, zoomede de kolonrls Laatsman, commandant der Residentie en I'urstner, commandant van de le Brigade Artillerie, met 1 Oct. a.;. den dienst verlateu.

De Eembode | 1923 | | pagina 1