In het gebouw „St. Aeghten" ver gaderde het „St. Franciscus' Kruisver- bond" onder leiding van den heer M, v. Groenestein. De behandeling van den Beschrijuingsbilef voor de a.s. Bondsvergadering was het voornaamste punt der agenda. Op deze vergadering zal men trachten een onderzoek te laten instellen n?*r hetjnut en de noodzakelijkheid van e afzónderlijke organisatie voor de jong< drankbestrijders (18—23 jr.) Eveneens wil het H.B. de Prop. commissie „Eemland" weder op te richten. Bij de Jubileumfeesten zal men trach ten het tapverbod in werking te doen treden. Politiezaken. 2 menschen werden bekeurd die ii strijd handelen met de trekhondenwet Een aanrijding had plaats op den Arnhemschen straatweg tusschen een auto en rijwiel. Geen persoonlijke onge lukken; 't rijwiel werd totaal vernield. Proces-verbaal werd tegen den auto bestuurder opgemaakt. In den nacht is ingebroken door ver breking van een glasruit en opensluiting in een villa aan de.Prins Frederiklaan. Ontvreemd is een bedrag van f 100, een portemonnaie en'n doublé armband. Bij de te Velp gehouden Atletiek wedstrijden van den Oostelijke Politie- Sportbond behaalde de agent van Politie N. C. de Roder de vierde prijs hardloopen 800 Meter. De derde prijs touwtrekken behaalde de Rijksveldwachter de Beus, en de agenten van politie Methorst, v. Mourik en Eppiok. Allen zijn leden van de Amersf. Politie-Sport. De R. K. Coöperatieve Verbruiks- vereeniging Helpt Elkander zal in eene op Maandag 30 Juli a.s. te houden ledenvergadering behandelen stuursvoorstel tot uitbreiding der zaken en verbouwing van het pand aan de Muurhuizen. Het plan is voor dat doel een obligatielecning uit te schrijven. Ter gelegenheid van het a.s. regeeringsjubileum van H. M. de Konin gin is door de Hollandsche Kantfabriek te dezer stede een kant vervaardigd, waarvan het grondmotief betrekking heeft op het jubileum. Het ontwerp, dat tot grondslag dient voor dit motief, is ontworpen door den teekenaar M. H. A. Staring te Koog. Het stelt voor, het wapen van H. M. de Koningin, waarbij in het schild het leeuwenmotief eveneens is uitgewerkt. Geslaagd voor hetdipl. Boekhouden van de Ver. Mercurius onze stadge- nooten de Heeren J. Groot. J. Koning en H. v. Achterberg, allen leerlingen van den Heer K. A. Groenhuijsen. leeraar in Boekhouden alhier. Gemeenteraad. Dinsdag vergaderde de gemeenteraad. Eenige verzoekschriften werden in handen van Burg. en Weth. gesteld advies. 22 nieuw gekozen raadsleden werden toegelatenover de toelating van no. 23, de heer van der Heiden zal nog nader worden gerapporteerd omdat er waren, die meenen, dat genoemd ge kozen lid bedienaar van den godsdienst en dus niet benoembaar zéér gezocht Is. De gemeentelijke geld-ophaal-dienst is voorloopig van de baanmet de N'utsspaarbank zullen onderhandelingen worden gevoerd. De heer Boas kreeg voorts gedaan, dat de belasting-verordening wordt her zien in gunstigen zin voor de allerlaagste inkomens, door verandering regeling aftrek. Aan mej. van Kalken werd eervol ontslag als onderwijzeres verleend. Medewerking werd beloofd voor stichting van een R. K. U.L.O.-school. Besloten werd tot het stichten Hoogere Handelsschool als uitlooper van de bestaande Handelsdagschool. Het gemeentelijk Openbaar vervolg onderwijs wil men afschaffen. De Wet houder van Onderwijs verduidelijkte, dat de behoefte eraan miniem is en overi gens voldoende gelegenheid voor onder- wijs gegeven wordt, als avondvakschool Ook de regeling der schoolgeldhelling zal worden gewijzigd. Diverse perceelen grond werden kocht en in erfpacht gegeven en crediet verleend voor de rioleering de Nieuwstraat. Het verzoek om aansluiting bij het elect riche net van perceelen aan den Hoogenweg werd als te duur afgewim peld Ook was de Raad niet bereid een vloek verbod in te voeren. De raad ging voorts accoord met bet afwijzend advies van B. en W. op het adres van J. v. d. Berg e.a. arbeiders, werkzaam geweest bij de werkverschaffing om hen voor de door hen aangelegde rioleering hetzelfde lo uit te betaling als werklieden in dienst der gemeente, genieten. Woensdag 25 Juli om 3 gelegenheid worden gegeven telooze inenling in het voormalige werkhuis aan den Westsingel, Het medebrengen van trouwboekje of geboorte-bewijs is gewenscht. Zondag 22 Juli houdt de R. K. Ver. lot Bestriding der T.B.C, Herwonnen Levenr.kracbt haar jaarlijksche s peldjes In de gemeenteraadsvergadering te Gasselte wilde men het trouwen op niet-gratis-dagen op f 10 zien gesteld. Een lid herinnerde zich op zijn trouw dag f7.50 te hebben betaald en had z'n geld nooit beter besteed. Een ander lid evenwel verklaarde, dat hij er f 7.50 wel weer af wou. Een vliegmachine, waarmede 4000 pond in goud naar Cerro Azul werd gebracht, bestemd voor uitbetaling van loonen aan arbeiders, werkzaam bij de irrigatiewerken, is door bandieten aan- dag. Helpt allen mede'om deze slui geschoten. De vliegenier wist echter pende ziekte te bestrijden. Telke jure vallen ei duizende slacht offers, omdat zij niet geholpen kunnen worden bij gebrek aan geld, Geef allen, 'l zij veel of weinig om aan tuberculeuse gezondheid terug Onze gemeenteraad besloot tot slichting van eene Hoogere Handels school als uitlooper van dc bestaande Handelsschool. Van de hand van den deskundigen heer J. Peper, die onze Handelsschool sinds jaren met veel succes leidt, plaat sen wij in ons volgend nummer een artikel over dit nieuwe onderwijsinstituut. Burgerlijke Stand van 17 Juli, Sophia d. v. R. Puik en F. van den Brom Hielke en Pieter zoons i P. C. Sonius en C. H. Hiirikema Timotheus z. v. G. C. van Schalkwijk en G. Spijker Hendrik z. v. A, E. van den Brink en R. van Bloemendal. Gehuwd A. Rinkel en C. A. van Nus. Overleden Jan van Empelen 81 jr., wed. van M. E. Kraan Willem Klaas Juffer 9 mnd. Elisabeth Luigjes 65 jr., eebtg. van G. van Renselaar 18 Juli. Geboren Peter z. v. A. van Breemen en J. k. S. Andrees Johsnna Hendrika d. v. S. Jansen en W. J. Juffer Johanna Antoinette d. v. H. Craanen en G. Pot Bertus Rijk z. v. E. van Dijk en M. Scheeper. GehuwdC. Sterk en A. M. Sieger K. J. Snel en E. Papenhuijzen. Overleden: Barta van deZuidwind, 5 d. Aaltje van de Coterlet 86 jr., wed. van Theodorus Meijer. 19 Juli. Geboren Maria d. v. E. J. E. Kortlang en A. A. Gillissen. Ondertrouwd A. P. H. J. van Weezei Errens en F. M. Bierling D. Bouhuij: en L. van Colmjon C. van Wegen en M. J. Boersen W. van den Bedem en A. van Bekkum E. Lustig Scheerder H. W. L- Petrick i A. Molenaar H. A. de Vries en J. M. de Winter W. van Leuveren en H. de Vries. GetrouwdT. F. van Keulen en J. S. van Kolfschoten. ongeveer twee kilometer verder te dalen en ontkwam te voet met het geld, vóór dat de roovera hem konden bereiken. Van Lutje broek begaf zich een vrouw, moeder van zeven kinderen, te naar Enkhuizeu. Onderweg zakte een en overleed, Uit den Omtrek Hoogland Maandag hield de R. K. Werklieden- vereen. in Concordia ledenvergadering. Bij opening kon de voorzitter 2 nieuwe leden het welkom toeroepen. Na notulen lezing bracht dc controle commissie verslag uit dat de boeken er bescheiden bij de penningmeester orde zijn en stelde voor, hen voor i vele werkzaamheden daaraan verbonden onder dank te dechargeeren hetwelk geschiedde. De afgevaardigde van de Centrale Raadsvergadering, de heer Schut, bracht een keurig verslag uit. De geestelijke adviseur Kap. Dröge begon daarna met het geven eener Apolegetische cursus en wel aan de hand ecner brochure uitgegeven door het G.G.G. waarvaneik der aanwezigen 1 exemplaar werd verstrekt. Z.E.W. zette op een prettige en duidelijken wijze uiteen: Het bestaan van een God, n.l. Het heelal eischt zulks, dit zegt de stem van het heelal, de stem van het geweten, de stem van de wetenschap. Onder een hartelijk applaus eindigde Z.E.W. deze leerzame les. In de rondvraag werd o.m. besproken de oprichting eener retr.ute-penning afd. Volksgezondheid, waarna ïr woord van dank door den voc zitter gesproken de vergadering met Christelijken groet werd gesloten. Gtmnts Getrouwd P. Ch. J. Zwennis en J. W. Bijank. J. Jans en M. van Ginkel, GeborenElisabeth, d. v. E. von Ijken en S. F. Köiemann. Soest •Voor het eindexamen R. H. B.-school et 5-jarigen cursus te Utrecht zijn uit onze Gemeente geslaagd Mej. Cath, W, Reinders en de Heer J. du Saar. GEMEENTERAAD. De Roomsch Katholieke en Christe lijk Historische raadsfracties besloten in de a.s. bestuursperiode saam te werken. POLITIEZAKEN. Door de politie werd een landlouper ingehouden, die nog eenige dagen arrest te goed bleek te hebben. Hij werd naar Utrecht overgebracht. Hij was in het bezit van een flesch spiritus, waarmrde hij zijn dotst wilde lesschen, doch de politie oordeelde, dat water hiervoor beter geschikt is. Gemengds Berichten Binnenland Oproep tot de Rosmsche vrouwen en meltjet. EERSTE R.K. VROUWEN LANDDAG. Alhoewel nog niet in 't gelukkig bezit ui een afd. v. d, R. K. Vrouwenbond roepen wij u toe27 Juli op Utrecht, Daar zult gij leeren kennen en waardeeren 't werken en streven v, d, Bond, haar grootsch doel leeren be grijpen I Daar zal 't veilaogen in u geboren worden zelf werkzaam lid te worden De le stap in de goede richting. De belangrijke agenda laten we hier volgcD. M. O. EersttR.K. I'rouwenlanddagop Vrijdag 27 Juli /p2} te Utrecht. Voorm. 10 uur: H. Mis in de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart aau de Bilstraat. Voorm. 11 uur: Morgeaverg. in de Groote zaal van Tivoli, bij de Biltstraat. Rede v. Mevr. J. VinkesteijnZoet mulder, 's Hage. Onderwerp Herstel v. d.oude katho lieke gebruiken i/h huisgezin. Namid. 12'/a uur. Gemeenschappelijk Maaltijd in de nevenzalen van Tivoli. Namid. 2 uur Middagverg. in de Groote zaal v. Tivoli. Rede v. d. ZeerEers?. fleer Rector F. B. W. Miiller, 's Hage. Onderwerp Van binnen uit.» Deze middag-bijeenkomst zal worden opgeluisterd door Solo-zang van Mevr. A. Oldenboom—Lutkemaon, Sopraan te Utrecht en liederen door een Dames koor van Utrecht. Namid. 4uur, Pontificaal Lof, te cr-lebreeren door Z.D.H. Mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht in de kerk van O. L. Vrouw Hemel vaart, a. d. Biltetraai. Dagkaart voor alle bijeenkomsten f 1 pi. f0.15 stedelijke Belasting. Vergade- ringskaart voor ééne der twee verg. f0.75. Lunchkaart voor een maaltijd f 1.75. Uitvoerig piogram met tekst der verschillende liederen f0.10. Alles aan te vragen per giro of per post wissel a. h. Centraal Bureau, Hoogt 1, te Utrecht. Post Giro 66306, Kantoor Utrecht. klein koppeltje op na hoüden voor eigen gebruik. Maar een werkelijk bezwaar is 't voor den boer. Verbeeld U, dat hij b.v. in den hooitijd of in den aanstaanden maaitijd ochtendvoer moest aanmaken. Dat bestaat toch niet Vooraanstaande mannen hebben die moeilijkheid terdege onder de oogen gezien, met 't gevolg, dat een oplossing is gevonden, ledereen, al is hij nog zoo druk, is nu gered, zelfs menschen die 28 uur maken op één dag.' Tegen- wordtg geeft men 't ochtendvoer droog. Enkelen onder de geachte lezers en lezeressen hebben 't misschien al ge probeerd, de resultaten waren prachtig Welke Soester doei oas een plezier en meldt ons zijne bevindingen oeten echter onze voorzorgen vant dtoog ochtendvoer is voor de kippen niet gemakkelijk naar binnen te werken. Ze spoeleD 't dan ook binnen. Versch, schoon drinkwater r dus ruimschoots aanwezig zijn. Denkt echter niet, dat de kippen 't zeer graag Neen, volstrekt niet. Als ze mais, of wat ook in overvloed vinden, :n we niet verwachten dat onze kippen 't droge meel aan zullen spreken. We dwingen ze heel eenvoudig en geveo geen korrelvoer dan alleen des avonds voor ze op stok gaan. We kunnen 't ochtendvoer in een schaal zetten, dat is voldoende. Eeo voudige kist, «ooals in onderstaande figuur is afgebeeld is echter i raden. Die kist bevat voldoende 14 dagen lang, voor 50 boenders, als de kist 75 cM, lang is. Niet veel on derhoud dus. Bij vastzittende kippen sluiten we middags met een plankje, andets vreten ze van verveling teveel en dat zou ons te duur komen. Bij losioopende kippen is sluiten des nachts voor muizen en ratten voldoende. Mocht iemand van deze voederme thode soms meer willen weten, 't adres is bekend, 't kost u slechts een brief kaartje en U wordt kosteloos, volkomen ingelicht. L Model tfroo^voederbak. Candbouw, Cuinbouw, Pluimvee. Ochtendvoer. Kippen, die veel eieren moeten leg gen, hebben ook noodig veel eiwit. Zomers vinden loste pende kippen nog menig insecten of worm of slak waarin veel eiwit zit, 'i meer. En toch verlangen we dan juist eieren, want de eerste zijn de duurste. Iedereen zal dus ook wel begrijpen, dat zoo iets in den winter totaal on mogelijk is zonder ruime eiwitvoedering. De beste kip ter wereld kan geen eieren leggen, als in de voeding 't allervoor naamste bestanddeel, namelijk eiwit, ontbreekt. Daarin nu, dus in de over vloedige voeding met eiwit, wil och tendvoer voorzien, Ochtendvoer is een kracht bij uitnemendheid, vooral door 't hooge gehalte aan vleeschmeel (of vischmeel). De naam .ochtendvoer» is echter aller ongelukkigst gekozen, 't Kan Det zoo goed 's middags cn 's avonds gevoederd worden als 's morgens. «Eiwitvoen zou een veel passender na?m zijn, wan dat is de bedoeling tochwe willen door middel van 't «ochtendvoer. veel eiwit geven en als gevolg veel eieren rapen. Onlang6 noemde iemand 't och tendvoer «legpoeder». Nog zoo kwaad nietDen laatsten tijd wordt door verschillende handelarc bij 't ochtendvoer gemengdgemalen klaver. Deze stof is rijk aan vctamitien en verhoogt de productie, (zie advert.) Velen voeren al jaren lang dagelijks ochtendvoer. De goede resultaten heb ben re gezien in hun steeds voller wordende beurzen. Vooral de kieine luidjes kunnen 't niet r 's Morgens mengen ze 't ochtendvoer met water of otidermrlk tot een rulle massa de kippen eten er graag En wel om twee redenen. Ten e pikken ze graag aangemaakt en geweekt voer, ten tweede moeten ze 1 den honger, want 's morgens of acht op zijn vroegst wordt er voor hen gezoigd, terwijl ze toch zeker al twee of drie uren van stok zijn. Wij pruttelen soms wel bij een enkele ont- lioudingsdag laten we dan toch onze kippen niet eiken dag een lange ont houdingsdag geven, want ze verdienen hemel noch hel mee, hoogstens de soeppot, Vroeg voeren is practisch. Kunt ge morgens niet zoo vroeg, welnu, strooi n 's avonds laat wat korrelvoer hok, dan hebben de dieren 's mi gens wat te bikken. Dat aanmaken van 't voer brengt echter veel bezwarcu mee. Niet voor rentenier, die alle lijd heeft, niet voor een liefhebber, die van rijn kippet: nog meer houdt, dan van zijn vrouw zooals vorige week nog in een pluim veeblad stond, ook niet voor hco, die D deksel, waardoor men vult. O plaats voor 't cchtendvoer. P plaats, waar de kippen 't droge voer oppikken. L lat, waarop de kip staat. aodsdk.ist tn Kerk Liturgie der Week- 22 JULI. Negende Zondag na Pink steren. Ged, der H. Maria Magdalena. Praef. der H. Drievuldigheid. Laatste Kv. der H. Maria Magd. De ndergang van het Hem dierbare Jodenvolk en hunne H. Stad Jerusalem verscheurt liet teedere Hart van den Zaligmaker. (H, Ev.) Zij wilden Hem niet ontvangen en daarom het Heil van de Joden over na; heidenen. De H. Kerk opende hare poorten voor alle volken. Zij is dc vervulling van de beloften aan de Joden gedaan. Deze Kerk stelt haar vertrouwen op haar God en Heer en vreest geen vijanden, want Christus' kracht woont in haar. (Inlcidingsgebcd). De Vader der barmhartigheid I daarom liet oor naar het «Gebed» Zijn stneekend volk, aan het altaar hen door den Priester gestort. De be proeving met Gods genade gedragen, loutert; den inensch en voert hem van deugdtot deugd. (Epistel). Het Offer, waarmede wij onze gebeden verecni- gen, is ons voornaamste gebed cn wordt opgedragen in het Huis des gebeds. Verleen ons Heer, bidden wij U, waar dig deze H. (Mis-)geheimen te vieren; want telkenmale, wanneer dit Gedach- tcnisoffer wordt opgedragen, wordt het Werk onzer Verlossing voltrokken». Een spoorslag om zich waardig in het Huis des Heeren te gedragen. 23 JULI. Maandag. H. Apollinaris, Bisschop en Martelaar. Ged. der H. Liborius, Bisschop en Belijder. Dc H. Apollinaris stamde uitAntio- cliié, kwam met de H. Petrus naat Rome, werd door hem tot Bisschop gewijd en als zoodanig naar Ravenna gezonden. Door de heidenen mishan deld in de stad, predikte de H. Bisschop het H. Evangelie in Dalinatië en 1 aangrenzende landen. Toen hij na jaren terugkeerde, brak opnieuw de vervolging tegen hem los, waarin hij den kroon der Martelaren verwierf. Dit is ongeveer in het jaar 75. 24 JULI. Dinsdag. Vigiliedag vóór het Feest van den H. Jacobus, H. Mis zonder Gloria. Ged. der H. Christina. Maagd en Martelares, 3e Gcb. Concede. Kerkelijke Diensten (Nadruk verbad»» locevotge -la auteuiawel.) Amersfoort. Parochiekerk 0. L- Vr. Haaialvaarl Langegracht. ZONDAG H.H. Misten om 7 uur en half Half II de Hoogmis. Kwart over twaalf Catechismus. Vespers. 10 minui vóór half vijf congre- Sitie van de H. Familie. alf-6 Patronaat. MAANDAG r Lol. DINSDAG r Lof. WOENSDAG Lof. DONDERDAG 7 uur Lof- VRIJDAG 7 uur Lof. ZATERDAG. Van 4—9 uur biechthooren. 7 uur Lof. DAGELIJKS de H.H. Missen tc:> 7, 8 en 9 uur. Paroohiakerk van SI. Franc 't Zand. ZONDAG. Half 7 en 8 uur H. Mis. Kwart over 9 H. Mis. Half H Hoogmis, uur Catechismus r Lof. ZATERDAG 7 uur Lof. Van 3'/,9', uur biechthooren. DAGELIJKS de H. Missen ten 7. 8 en 9 uur. Parochiekerk van 8t Hanrlcu» aan de Borstraat ZONDAG 5 uur eo 7 uur H. Mis. Hoogmis. .of met Rozenhoedje. MAANDAG 8 uur St. Gerardus Majella-Mis. DINSDAG 7 uur Lof ter eere van den H. Antooius waarna Congregatie van de H. Familie. ZATERDAG- 4 uur voorbereiding voor de li. Biecht voor de kinderen, daarna biechthooren tol 9 uur. DAGELIJKS de H.H. Missen ten 7 eu 8 uur. Paroohiakerk van St- Anafrldui aan da Vondailaan. ZONDAG Half acht wordt de H. Communie uitgereikt. 8 uur H. Mis. 10 uur Hoogmis. 4 uur Lof met Rozenhoedje Zondag na het Lof gelegenheid voor inschrijving in het scapulier van den Berg Carmel. ZATERDAG 49 uur Biechthooren. Half 8 Lof met Rozenhoedje. DAGELIJKS de H. Mis om half 8. Catechismus op de gewone dagen Kerknieuws. Aartsbisdom Utrecht. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Angeren den Weleerw. Heer J. L. Gerritsen, Kapelaan de Jong. Op 26 jarigen leeftijd is te Angeren overleden de Weleerw. Heer Julius de Jong. in 1922 priester gewijd en i' Kapelaan te Angeren. Hoogland. Parochie St. Martlnua. ZONDAG 7 uur H. Mis. Na de H. Mis oplegging van li scapulier. 10 uur de Hoogmis. Half 5 Catechismus. Half 5 Lof. ZATERDAG. 's Avonds 7 uur Lof. DAGELIJKS de H.H. Miss* om half 8 en 8 uur. Hooglanderveen. Parochie St. Jozof. ZONDAG. 8 uur H. Mis. Half 11 de Hoogmis. Half-6 Catechismus. 6 uur Lof. In de week de H.H. Missen om 8uur eu kwart vóór 9. nijkerk. Parochiekerk H. Catharine. ZONDAG 7'/, uur H. Mis. lO'/j uur Hoogmis. 3uur Catechismus. 4 uur Lof. WOENSDAG St. Jacobus. ZATERDAG. 7 uur Lof met Rozenhoedje. In de weck de H. Mis om 8 uui Retraiten in het St. Alfontuahuli te Amerefoort. De Retraite bestaat in gebed, gewetensonderzoek en beschou- ring der eeuwige waarheden in en bepaalde volgorde. Velen trekken zich jaarlijks tot ontspanning eenigen tijd uit lum zaken terug nog redelijker is het, enkele dagen de aatdsche beslom meringen te ontvluchten, om door een Retraite de overtuiging te ver levendigen, dat het leven slechts een voorbereiding is voor de ruwigheid. Doe uw voordeel met deze groote weldaad, zoo niet jaarlijks,

De Eembode | 1923 | | pagina 2