N.V. Middenstands-Credietbank Credieten - Incasso's - Deposito's Bel dan op No. 42 Amersfoort. DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort Dinsdag 7 Aug. 1923 - No. 37 en Omstreken Ct ,5 Zeven en Dertigste Jaargang I KATOOR; LANOEORACHT 2& AMERSFOORT, TELEFOON 3M J Prijs per drie maanden 11.00. Buiten de gemeente Amersfoort 11.10. DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VRIJDAGMIDDAQ etl Vr(dag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan Alzonderllke nummers 10 cl. II II niet worden gegarandeerd. Velen maken zich ongelukkig door de wijze, waarop zij hei geld verkrijgen anderen door de wijze, waarop zij het bewarenen weer anderen door de wijze, waarop zij het uitgeven. Binnenland Straatschenderij. n. De oude bepaling, dat de ouders voor de kinderen moeten boeten vindt men in gewij/.igden vorm terug in ons huidig burgerlijk recht. Artikel 1403 toch, van het Burgerlijk Welhoek stelt, dat men niet alleen verantwoordelijk is voor de schade die door eigen onrechlmatige daad wordt veroorzaakt, maar ook voor die welke veroorzaakt is door de daad van personen voor welke men aan sprakelijk is of voor zaken welke men onder zijn toezicht heeft. Zoo is de vader of, zooals het artikel luidt, bij gebreke aan dien, de moeder verant woordelijk voor de schade, veroorzaakt door hunne kinderen, zoolang die min derjarig zijn en bij hen inwonen. Verder wordt in dat artikel den schoolonder wijzers de verantwoordelijkheid opgelegd voor de schade, die de leerlingen ge durende den tijd dat die leerlingen onder hun toezicht staan veroorzaken. Deze bepalingen zouden een krachtig middel kunnen zijn tot bestrijding der straat schenderij. De portemonnaie is nu maal een zwak punt, ook voor ouder en onderwijzer. Als vader paar maal de helft van zijn zuur diend loon moest besteden ter schade loosstelling van, door zoonlief, inge smeten ruiten, kon met zekerheid ver wacht worden, dat die vader, zoo noodig metaanwending zijner physiekekrachten, wel maatregelen zou weten te bedenken om 't zoontje alle lust te doen vergaan nog ooit weer straatschenderij te plegen. Zoo ook de onderwijzer Wanneer deze een enkele maal verplegingskosten had te betalen voor een argelooze voorbij ganger wien door een der leerlingen vanaf de speelplaats, met groote zeker heid van worp, een gat in het hoofd was gegooid, zou ook hij bij zijne leer lingen de straatschenderij wel weten te beteugelen. Dan ook kon de surveil- leerende agent van politic zich gepro moveerd zien tot bondgenoot van ouder en onderwijzer, niet langer behoefde hij tegenwerking te vreezen en een ter rechtertijd door hem uitgedeelde oorvijg heette alsdan niet mishandeling maai Het gif zit echter altijd in de staart Hier in den slotzin van dat artikel waardoor het voorafgaande vrijwel om hals wordt gebrachtDe verantwoorde lijkheid, zoo ongeveer luidt die zin, houdt op indien de vader en de moeder of onderwijzer bewijzen, dat zij de daad voor welke zij aansprakelijk zouden zijn, niet hebben kunnen beletten. Welnu, dat bewijs kan bijna altijd geleverd worden. Straatschenderij wordt bij voor keur bedreven als er geen toezicht is, maar ook bij toezicht is beletten niet mogelijk om de doodeenvoudige reden, dat de straatschender vooraf geen aan kondiging doet van de streek die hij wenscht uit te halen de uitzonderingen kunnen gerust ter zijde blijven. Voor de praktijk is artikel 1403. op dit stuk dan ook van niet veel waarde. In 1916 was het met de straatschen derij weer zóó erg, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken zich gedrongen gevoelde een langen brief te richten tot de Districtsschoolopzieners en alle onderwijzers. F.en heel stuk was het, te lang om hier te worden opgenomen waarin vele wijze woorden werden ge sproken. In de school wenschte Z. E dat telkens, wanneer de leerstof daartoe aanleiding gaf, raadgevingen en vinger wijzigingen werden verstrekt, in aan sluiting ook aan betreurenswaardige voorvallen, welke zich af en toe voor deden. De nadruk kon worden geves tigd op de noodzakelijkheid van een ordelijk gedrag, op het hoogst afkeu renswaardige van de gedragingen van hen, die zich spottend, plaagziek, bal dadig en hinderlijk betoonen tegenover anderen, in het bijzonder tegenover zwakkeren, gebrekkigen, vrouwen en vreemdelingen. Er kon op gewezen worden dat het alleen reeds uit hoofde de plichten der gastvrijheid wen- schelijk is om vreemdelingen met be leefdheid te behandelen en voort te helpen, ook al hebben zij afwijkende kleeding en manieren. In het licht kon worden gesteld, dat men moet nalaten datgene te doen, wat men niet zou wenschen, dat ons door anderen werd aangedaan. Ook moest het afkeurenswaardige in baldadigheid tegenover dieren in het licht worden gesteld, In het alge kon den kinderen worden inge prent, in tijden van verveling en baloo- righeid datgene na te laten, waarover zij later spijt zouden moeten gevoelen. Ik heb de eer, zoo luidde het slot, U te verzoeken deze zaak tot een on derwerp van behandeling te maken op de eerstvolgende door U met de arron- dissements-schoolopzieners te houden driemaandelijksche districtsvergadering, om alsdan vast te stellen, welke de beste middelen zijn om het beoogde doel te bevorderen. Het wil mij aan vankelijk voorkomen, dat een dezer middelen b.v. zou kunnen zijn, dat op een der eerste met de onderwijzers te houden arrondissements-vergaderingen aan het onderwerp eene opzettelijke bespreking werd gewijd. Deze brief van den Minister heeft vele vergaderingen van onderwijzers tot gevolg gehad. En vele specialisten spraken daar hun oordeel uit en be streden het oordeel van andere spe cialisten. Maatschappelijke kwalen wor den echter op en door vergaderingen niet genezen. Wanneer in alle gezinnen tucht, ge hoorzaamheid en ordelijkheid heersch- ten, wanneer de ouders in hun kinderen geen half-goden meer zagen, hun door dik en dun gelijk gaven tegenover den onderwijzer, wanneer in tegenwoor digheid der kinderen altijd met eerbied werd gesproken over het rechtmatig gezag en overheid, speciaal over den onderwijzer; niet werd geduld, dat de kinderen hun onderwijzers met de meest geringschattende bijnamen aan duiden wanneer ieder kind in Neder land het besef werd bijgebracht zijn verplichtingen tegenover zijn Schep per en tegenover zijn medemenschen, wanneer aan allen werd geleerd zacht heid en goedheid te betrachten tegen over het dier, hetwelk toch ook Gods schepsel is wanneer het grove egoïsme, hetwelk kinderen eigen is, er radicaal werd uitgehaald, dan, dan wellicht zou het m.i. nog eenmaal den goeden kant kunnen uitgaan. En veel zou daartoe ook bijdragen wanneer de volwassenen in het open baar zelf een beter voorbeeld gaven ct in iedere onschuldige guiten streek der jeugd gemeene baldadigheid werd gezien. De jeugd is dartel en on doordacht, weet zich geen rekenschap te geven van gevolgen, kan die nog niet overzien en handelt daardoor veel tijds baldadig zonder eenig opzet van baldadigheid. Dat toch mag nooit uit het oog verloren worden bij de beoor deeling van bepaalde gevallen. de K. Voornaamste data uit het persoonlijk leven van H. M. de Koningin. Wilhelmina, Koningin der Nederlanden is geboren 31 Aug. 1880 Gedoopt in de Ned. Herv. Kerk te 's-Hage Kroonprinses sedert 21 Juni 1884 Koningin der Ned. sedert 20 Nov. 1890 Bevestigd als lidmaat der Ned. Herv. Kerk 25 Oct. 1896 Meerdeijarig sedert 31 Aug. 1898 Ingehuldigd in de N. Kerk a. d. Dam te A'dam 6 Sept. 1898 Gehuwd in de Ned. Herv. Kerk te 's Gravenhage 7 Febr. 1901 Moeder van Prinses Juliana sedert 30 April 1909 Geslachtslijsten. I. Iet Huis van Oranje Nassau, t Huis van Oranje valt in lijnen uiteen n.l. in die van Walram en die van Otto. De lijn van Walram heerschte tot 1866 in het hertogdom Nassau, sedert November 1890 in het groothertogdom Luxemburg (bij gebrek aan mannelijke opvolging)de lijn van Otto in het koninkrijk der Nederlanden. Beide lijnen zijn in de mannelijke na komelingen uitgestorven. De lijn Wal- t zal door het Huis Bourbon-Parma de lijn Otto door het Huis Mecklen burg vervangen worden. De lijn Wal ram was evangelisch en wordt Roomsch- Uatholick de lijn Otto is hervormd. Beide huizen beschikken over de Orde v. d. Gouden Leeuw v'.n Nassau, de lijn Otto bovendien u.cr de Huis- Orde van Oranje. II. Het Huis van Waldeck en Pyrmont. Het Huis v. Waldeck en Pyrmont, het welk evangelisch is, heerscht tot 13 Nov. 1918 over het vorstendom Wal deck en Pyrmont, een van de 25 Bond- sten van het Duitsche rijk. UI. Het Huis Mecklenburg. Het Huis Mecklenburg, hetwelk lut- tersch is, heerschte tot 14 Nov. 1918 het groothertogdom Mecklenburg- Schwcrin, een der 25 Bondstaten het Duitsche rijk. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Qracht no. 4 - Telefoon no. 304 Depositorente van 37,-5% Amesrfoort De Subcomite's voor de Winkel week en de Praalwagen, voorstellende »de Handel en de Nijverheid*, verga derden. De belangstelling bleek toi dusverre zeer matig, de benoodigde gelden zijn nog niet beschikbaar. Dr bedoeling is, om Kunstvoorwerpen aan te koopen, voor 5 groepen, en voor elke groep 3 prijzen beschikbaar tt stellen. Er is nog geen beslissing ge nomen, of een Ju>y of het publiek de Etalagekasten zal beoordeelen. Wat de Praalwagen betreft, deze belooft goed te worden, wanneer de gelden ruimer vloeien. Feest-vieren zonder geld gaat eenmaal niet. De Subcommissiên hopen het beste. De bedoelirg is, dat de Etalages uiterlijk 27 Augustus klaar zullen zijn. Op 28 en 29 Augustus heeft de beoordeeling plaats, dit met het cog op de aan bedetf onderhevig zijnde artikelen. Nu er voor zoo ver bekend, geen straat-versiering op de Langestraat zal plaats hebben, zou het aanbeveling verdienen, huis aan huis de vlaggen uit te steken, dit geeft reeds een feestelijk aanzien. Tijdens het voor den Burgemeester ingegaan verlof is de wethouder Vels- Heijn waf roemend Burgemeester. Gevonden voorwerpen 1 zakdoek ring, 1 damestasch, 1 wagensleutel. Politiezaken. Een timmerman liep een bekeuring op inzake overtreding arbeidswet. tan die eeoigeitijd geleden in de Prins Hendriklaan inbraak pleegden, werd in het Huis van Bewaring te Utrecht opgesloten, waar hij zijn drijf bekend heeft. De Burgemeester brengt ter kennis dal op de Leusderheide door de Infanterie een schietoefening zal worden gehouden op Woensdag 8 Augustus van acht namiddags tot twaalf ur 's nachts. Het onveilige terrein zal door vlaggen 'orden aangegeven op dezelfde puoten als zulks reeds thans plaats heelt bij schietoefeningen over dag, doch boven dien zullen op die vlaggen en op de twee vuurballen rood licht gevende lantaarns worden geplaatst. Het plaatsen der lantaarns zal Taxi of auto noodig Hebt U een tijdig geschieder, dat iedereen de ge legenheid heeft het onveilige terrein nog bij daglicht te veilaten. A. P. V. »de Luchtpcst«, Amers foort. Opgericht 1911. Uitslag wedvlucht gehouden vanuit Schaerbeck op Zondag 29 Juli 1923, afstand 1585 K.M. Weder ongunstig. Wind Noord-West. Duiven in vrijheid 8 uur min. concours 109 duiven. Aankomst eersteprijswinnende duif 11 u. 2 m. 36 sec., laatste 11 u. 23 m. 39sec. De prijzen werden behaald als volgt A. M. Neerincx, no. 1-5 Chr, Baart- an, no. 2 3 4 15-21M. J. van Engelen, 6G. J. van Eldert, no. 7M. J. ol, no. 8-13A. de Weerd, no. 9; J. van Plateringen, no. 10-19L. L. Krijned. no. 1122; Ch. Kartocbsveld, 12 A. Kaal, no. 14 W. Sleeking, 16-20 i J. van Kranenburg, no. 17 R. Averhorst, no. 11. Aangewezen duif 10 Chr., Baartman et no. 2. Aangewezen duif 25 ct', G, J, van Eldert met no. 7. Nationale Huldebetooging. De provincie Utrecht zal bij de Na tionale Huldebetooging op 6 September te Amsterdam een goed liguur maken. Uit bijna alle gemeenten in de pro- ncie is medewerking verkregen. Aan het hoofd der provincie zal het Utrechtsch politie muziekkorps marcheeren, een kranig korps van ongeveer 50 man, terwijl ook de Kon. Harmonie te Zeist hare medewerMog zal verleenen ec waarschijnlijk ook een muziekkorps uit Eemnes. Uit de gemeenten Eemnes, Soest en Spakenburg zullen een aantal deelcemers in i ude nationale kleeder- dracht verschijnen. Spakenburg levert een groep van niet minder d*n 30 Door de Spoorwegmaatschappij is een belangrijke reductie toegestaan op de reiskostet). Ook te Amersfoort hebben zich ver schillende Vereenigingen aangemeld, de O/arjevereeniging o.a, zal een deputatie Blieven van Fat» 8, van Kliatwater. Missionaris van het H. Hart. Zaterdag 10 Februari. De dag begint tragisch. Bij 't toiletmaken heb ik een klein puistje op mijn lip kapot gemaakt. In enkele minuten tijds zwelt mijn lip op van belang. Ik twijfel er niet aan bloedvergiftiging. De anderen geraad pleegd. Ja maar oogenblikkelijk naar den scheepsdokter. Bloedvergiftiging aan 't gelaat is in 90 op de 100 ge vallen doodelijk, Ik zie dus in eeD oogenblikje 't verloop van den dag. 't Zou wel mijn laatste zijn. Ik zal u maar niet vertellen, wat er in die oogen- blikken allemaal door mijn hoofd ging. Toch durf ik gerust te zeggen dat ik kalm bleef, maar een hartig Weesge groetje beb ik wel gebeden of O. L. Vrouw van 't H. Hart gevraagd mij niet te laten sterven vlak voor arbeid. De dokter was nog niet op, i wilde nog eenige oogenblikken wachten tot hij op was. Pater Scelen zou in mijn plaats 'l eerste de H. Mis lezen. Ik twijfel er niet aan of zij hebben ook een speciaal gebedje voor me opgezonden. Gedurende de H. Mis werd de opzwelling niet erger. Ik besloot dus zelf ook eerst de H. Mis te lezen, en toen mijn lip nog niet dikker was geworden, liet ik 't besluit om den dokter op te zoeken geheel varen. Daarbij is 't gebleven. Wat het in ieder geval geweest is i Een waarschuwing voor mij om klaar te staan, zooals toevallig in 't Evangelie van dien dag onder de H. Misgelezen moest worden «Wees dus bereid, want ge kent dag noch uur U Blijf mij helpen door uw gebed opdat ik werkelijk klaar moge zijn, en dat niet alleen, maar ook vele zieltjes moge helpen i klaar te staan, wanneer de Groote Rechter heu roept. Ik zou nu met leege handen gestaan hebben maar met de hulp van uwe gebeden hopelijk den volgende keer. zooals 't voor mij een waarschuwing is geweest, zoo mag het ook vc een waarschuwing zijn, want voor allen geldt het: «Ge kent dag noch Na dien tragischen morgen kregen we een mooien dag. Kalm en rustig gleed onze boot door de Roode Zee dien eersten dag konden wij voortdurend aan beide zijden van 't schip de bergen en rotsen bewonderen. Rechts de bergen van Afrikalinks het Sinaigebergte. Terwijl wij op 't dek ons Brevier baden wehadden juist deGeschiedsnis 't Israëlitisch volk konden wij tijd tot tijd eens opzien naar de plaatsen, waar zich dat alles had afge speeld. Ik herinnerde me nog uit de Exegese klassen, dat de Egyptenaren in 't smalle gedeelte der Roode Zee moeten om gekomen zijn. Dus hier was de plaats, an we in 't Brevier lazen En het bedekte hen, die 't Joodsche volk kwelden «geen enkel van hen ontkwam den dood.* or ons 't land waar de Joden God beproefden«Weldra waren zij (de Joden) Zijn Werken vergeten Zij beproefden God in de woestijn 't land waar God zich openbaarde Mozes en Aaron en geheel het volkden berg Sinai waar Mozes de tafelen ontvingzooals k nu de top door een wolk omhuld', we overwogen de wonder werken door God gewrocht gedurende de veertig jaren dat de Joden in deze streken rondzwierven, en hoe wij thans die wonderwerken Gods moesten gaan verhalen aan volkeren die van Hem nog niet gehoord hebben, dien zelfden God moesten openbaren aan andere dwalende volkeren, niet als een God van vrees, maar als een God van dige liefde. Onder de passagiers ook verschillende die met belang stelling en piëteit deze oorden bleven beschouwen. Maar de meesten zullen dit landvel •oorbijgevaren zijn zonder gedachte gehad te hebben over Gods Macht en Goedheid hier getoond. Volgens alle brieven die ik tot nu toe gelezen heb onze Missionarissen die deze reis gemaakt hebben en 't traject Port Said Colombo hebben bijna allen ge maakt, moest dit stukje van de reis warm zijn tot 't verschrikkelijke toe. Br. v. Adrichem, die al meerdere malen, zeker drie keer, door de Roode Zee is gevaren, vertelde ons dat bij daar nog telkens van een begrafenis getuige was geweestn.l. van menschen die van de hitte waren gestorven. Eenmaal aren er zelfs 2 tegelijk gestorveo. Kan hier ook fameus bakken een smalle zee ingesloten door woestijnen, ruit soms een gloeiende wind komt blazen, terwijl de zon soms lood recht boven deze plaats staat. WJ zijn er nu echter bijzonder genadig afge komen. Er blies een tamelijk sterke en frisschc wind, de zon staat hier om dezen tijd van 't jaar nog schuin boven de zoodat we niet te klagen hadden. Toch begon ik hier langzamerhand 't eene kleedingstuk na 't andere uit te speleD, voor zoover de fatsi eniijkheid en onze staat dat toelaat. De andere passagiers gaan soms nog iets verder. Onze witte kleeren hebben we eebter >g niet aangehad. Toen we ze het hardste noodig hadden, ontbraken ons de knoopen om ze vast te makenen rij de knoopen hebben, is 't weer luwer geworden, zoodat we ons maar bij 't zwarte houden dat is minder besmettelijk. Wat me echter op viel van de Engelschen, is, dat zij ondanks de grootste warmte toch nog de zelfde liefhebberij voor sport be waren. Zij doen hier van alles. Zoo zijn zij o.a, vooral 's avonds veel bezig mettouwtje springen, niet de vrou- ten minste niet alleen of 't meest r de jongens en de mannen. En ze kennen het over algemeen heel wat beter dan bij ons de meisjes. Sommigen hebben het er zoover in gebracht, zoo wel wat uithoudingsvermogen als vlug heid en variatie in 't springen en touw- draaicn betreftdat ze op 't einde een welverdiend applaus ontvangen.

De Eembode | 1923 | | pagina 1