N.V. Middenstands-Credietbank Credieten - Incasso's - Deposito's Bel dan op No. 42 DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 4 Sept. 1923 - No. 45 Zeven en Dertigste Jaargang ABONNBMBNTBN kunnen elke week la gaan, doch opzegging van abonnement moei geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. PrO* per drie maanden f 1.00. Bullen de gemeente Amersfoort f 1.10. Afxonderl|kr nummers 10 ct. KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG ADVBRTBNTlfiN 25 cenl per regel. Bill|ke tarieven voor har nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertenties moeten D en Vrfdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plat niet worden gegarandeerd. Als men ziet, hoe bijna alles, wadr- naar vele menschen heet hun leven lang met rustelooze krachtsinspanning en onder duizend moeilijkheden streven, tot einddoel heeftzich in de meening van anderen te verheffenhoe niet alleen ambten en rijkdommen, maar ook weten schap en kunst, ja zelfs een schijn van deugd en ootmoedigheid daartoe worden nagejaagdhoe het veler hoogste wensch is, door anderen meer er meer geëer biedigd te wordendan bewijst dit alleen, hoe groot de menschelijke dwaasheid is, De Aartsbisschop en de Bisschoppen pan ftederland aan de hun toeve' trouwde Geestelijk heid en Seloovluen. Zaligheid in den Heer. Woensdag a.s. den 5dcn September viert geheel het Nederlandsche volk het 25-jarig regceringsjubilé van Onze ge- eerbiedigde en geliefde Koningin. Op dien dag moet allereerst dank ge bracht worden aan God, Die on9 zulk een Koningin heeft gegeven en zoo lang voor ons heeft gespaard, maar vooral omdat Hij hare langdurige regee ring zoo zichtbaar heeft gezegend immers wl) kunnen wel blijde getuigen, dat geen enkel volk zoo rijken zegen en volkomen vrede heeft genoten als het onze, en dit mede door de vast heid en wijsheid, waarmede Zij haar volk heeft bestuurd en door alle ge varen rustig heengeleid. En dit dankgebed worde dan r smeekbede, dat de Gever goed o i die kostbare nog lang aan Haar :t Zijn ov wat Zij r haar volk - gav bewareen tevens dat Hij en Haar Koninklijk Huis mi vlocdigen Zegen vergelde, die vijf en twintig jaar voc heeft gedaan. Daarom schrijven Wij voor, dat op dien dag, d.i. Woensdag den 5den September, in alle kerken en kapellen, waarover een Rector is aangesteld, een plechtige H. Mis aan God zal worden opgedragen, en de Lofzang „Te Deum laudamus" zal gezongen worden met het gebruikelijke Zondags-gebed voor H. M. de Koningin. En zal dit Ons schrijven op de ge wone wijze in alle tot het Aartsbisdom en de Bisdommen van £Neder- land behoorendc kerken alsmede in de kapellen, waarover een Rector is aangesteld, worden voorgelezen op Zondag 2 September. Gedaan, den 9 Augustus 1923. t H. VAN DE WETERING, Aartsbisschop van Utrecht, t A. J. CALLIER, Bisschop van Haarlem, t L. J. A. H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond, t P. A. W. HOPMANS. Bisschop van Breda, t A. F. DIEPEN, -* "s-Hertogenbosch. Koninklijke Dank. Onze Koningin dankte de leden der Staten-Generaal voor bunne geluk- wenschen bij haar zilveren regeerings- jubileum met de volgende toespraak. De wenschen welke de Eerste Kamer der Staten-Generaal Mij ter gelegenheid van de herdenkirg Mijner regeerings- aanvaarding vijf en twintig jaren ge leden aanbiedt stel ik op hoogen prijs en ik breng U daarvoor mijnen dank. Nn ik aan het einde dier periode ge komen, het voorrecht heb heden de vertegenwoordigers mijns Volks hie> voor mij te zien, deck ik opnieuw met ontroering aan de liefde en steun di het mij steeds zoo overvloedig gescho: ken heeft. In lijden van vrede en voorspoed mocht ik de regeeiing aanvaarden, doch sedert dien zijn ook ons beproevingen niet bespaard gebleven en menigmar.f was de toekomst donker. Innig dank- baar gedenk ik daarbij met U, dat Gi ds Har.d ons voor het ergste heeft behoed, zoodat ons lot tot heden benijdbaai geweest is boven dat van velen. Ook thans nog zijn de tijden moei lijk en voor velen zwaar te dragen. Maar ook dat zullen wij met Gods hulp en eendrachtig samen arbeider de belang van bet Vaderland te l De wil om vrij en zelfstandig te zijn. die mijn Volk in de ure des gevaars staande hield, moge het ook in komst doordringen. De wensch slot van Uw adres vervat, zal dau on getwijfeld in vervulling gaan en de betere tijd annbreken waarop wij Ihans nog slechts durven hopen in vertrouwen op Hem, die ons tot heden heeft ge- Gij, mijne heeren, hebt een belaDg- •ijk aandeel genomen in hetgeen Re geering en Volksvertegenwoordiging in onderlinge samenwerking hebben tot stand gebracht in het tijdperk dat thans achter ons ligt. Met voldoening kurt gij terugzien op veel dat dank zij uw i jverige en toegewijde medewerking is gewrocht in het belang van het Vader- land en van de gewesten van overzee. Voor den heilwensch tot Mij en Mijn Huis gericht, ben ik U zeer erkentelijk. Van ganscher harte geef ik U de ver zekering, dat ik, naar beste krachten zal bijven medewerken aan het welzijn en den voorspoed van Ons dierbaar Vaderland, Voor de gclukwensehen welke de Tweede Kamer der Staten-Generaal mij aanbiedt ter gelegei heid van de her denking van den dag waarop ik voor de regeering aanvaardde ben gevoelig en ik betuig Haar daarvoor mijn dank. Wanneer ik op die jaren terug i heden ontvang de vertegenwoord'gers in mijn Volk, wensch ik openlijk uii spreken mijn groole dankbaarheid en erkentelijkheid voor den steun van dat Volk immer ondervonden, voor de trouw ihankelgkheid waarroede het mij steeds heeft omringd. Wel verre van mij te worden ont houden is die s.euo Mij hel daadwerke lijks! betoond toen de vreedzame en voorspoedige jaren van het begin Mijner Regeering helaas gevolgd werden door andere, waarin wij doorgrootegevaren omringd bedacht moeslen zijn op eigen veiligheid en behoud. Toen deed Mijn Volk Mij gevoelen dat het hier en overzee als achler Mij stond doordrongen groole gedachtede handhaving van zijn vrijheid eu zelfstandigheid. Toen waren wij één van zin en vast besloten ons erfdeel ongerept te bewareo. Ook thans nog beleven wij donkere tijden. Echter wij zullen als toen ook de toekomst bezield blijven met c" sten wil om vrij en zelfstandig n niemand afhankelijk zijn bestem ming te volgen, Dan twijfel ik niet ol bet zal ons met Gods hulp en naast Hem op eigen kracht vertrouwend ge geven zijn eeo betere toekomst teg< 'e gaan. Dan zal ons Vaderland ij der staten een eigen en eervolle plaats bthoudeo. Het tijdperk dal thans achter cos ligt beeft uhgemuot door parlementairen arbeid van ver-strekkende beteekenis. Een gerst van samenwerking heeft onder nagenoeg algemecnc instemming veel stand gebracht tot heil van Land Volk zoo hier als in de overzeesche gewesten, dank zij Uwe bijkans onaf gebroken arbeid en toegewijde mede 'eiking, welke ik steeds hoogelijk heb waardeed. Ik dank U ook voor de wooiden i Mij en Mijn Huis gewjjd. De vijl twintig jaren die voorbij zijn, het lief en vooral het leed te zamen met Mijn Volk gedeeld hebben ons slechts nader t elkander gebracht. God behoede en bescherme als het verleden ook in de toekomst o dierbaar Vaderland. Binnenland Onze Financiën. We hebben gelukkig weer ee Minister van Financien. De lieer Colijl heeft de moed gevonden de draad te nemen die Minister de Geer in ai moede liet vallen. Over het algemeen is de keuze van den heer Colijn toege juicht, doch, wetende dat deze krachtige figuur nooit in zijn leven iets halve deed, is er tevens vrees voi komende maatregelen. En die demonstreert zich ten duidelijkste spotprenten die nu reeds ten aa i den nieuwen Minister verschenen door het streven in een deel pers om bij voorbaat het werk van nieuwen bewindsman te saboteeren Toch is een buitengewoon krachtig an noodig, iemand die niets en mand ontziet of spaart, ten einde evenwicht te herstellen tusschen inkom sten en uitgaven van den staatvóór alles noodig, om ons land voor valuta- ellende te behoeden, Of het Minister Colijn gelukken zal t Lang niet zeker. tegenwerking zal niet ontbreken. Men wcnscht, eerlijk wel, krachtige be zuinigingsmaatregelen maar... dan uit sluitend toegepast op zijn buurman. Of het dan zoo erg met 's lands financiïn gesteld is Tamelijk erg, al thans, voldoende erg om ons den weg e sturen van België, Frankrijk en Denemarken, om nu maar niet van Duitschland te spreken. Eenige dagen geleden wijdde Prof. r. G. W. J. Bruins, heuscli niet een professor met den bekenden profeten mantel, in «Economisch Statistische Berichten* een beschouwing aan den financieelen toestand van ons land die domper zet op aller luchthartigheid, beschouwing is geen aangename lectuur, vandaar dat ik er slechts eenige vermeld om de stemming Het alles bcheerschende feit, zegt Prof, Bruins is dit, dat onze gewone dienst, die vóór den oorlog f200 mil- lioen beliep en in 1918 tot f300 mil- lioen gestegen was, door het wanbe- der daarna volgende jaren in 1921 litgedijd tot f 631 millioen en in 1922 f640 millioen. Voor 1923 is f615 millioen geraamd, waarna bij supple- begrooting nog een op het oogen- onbekend bedrag zal worden toe gevoegd. Voorts staat vast, dat, terwijl ontvangsten aan alle zijden slinken, bedrag der 'uitgaven alleen reeds door van vroeger wettelijk vaststaande verplichtingen in de allereerste toekomst met minstens f50 millioen stij(_ Verder is er van 1920 tot 1923 reeds een ongedekt tekort op den ge wonen dienst van f 100 millioen. Minister de Geer had aan verdere opvoering der uitgaven, voorzoover in zijn vermogen lag, paal en perk gesteld. Op verschillende ondergeschikte punten werden maatregelen genomen, die 't lof felijk resultaat hebben gehad dat thans over voorstellen, die nieuwe uitgaven medebrengen, tevoren met Financiën overleg wordt gepleegd en dat bij de raming der uitgaven en de besteding d< gevoteerde uitgaven eenigszins grooter zuinigheid wordt betracht. Het was echter, wat de Duitscher noemt „Klein- arbeit". Met het groote werk moet nog worden begonnen. Wat dit groote werk is, wordt door de Vtoot-commissie uiteengezet. Alleen reeds om het teloor gegane evenwicht op de begrooting te herstellen, is het volstrekt noodig het totaal der uitgaven met f 120 millioen of in doorsnee met 25 pCt. van dc daarvoor in aanmerking komende posten te verminderen. Van verlaging der belastingen is dan nog volstrekt geen sprake. Dit is het aliesbeheerschende punt. En dit werk kan niet wachten. De waardevastheid van den gulden, een jaar geleden zooveel gesproken werd, interesseert thans het publick niet Het zal wel losloopen, meent De waarheid is, dat er voo zorgdheid voor den gulden thans reden is dan ooit tevoren. Vergetei niet worden, dat de gulden reeds dan een jaar lang kunstmatig wordt hoog gehouden, doordat de Nederlandsche Bank van de opbrengst het buitenland gesloten leeningen bijna wekelijks eenige millioenen afgeeft. Is straks het potje van de Neder landsche Bank op, dan is de gulden weder aan zichzelf overgelaten. Ont vangt hij dan niet den steun van een sluitende begrooling, dan is dc kans zeer groot, dat hij bij de verdere ge varen, die hem boven het hoofd hangen, zich niet zal kunnen handhaven. Reeds wij op het vasteland van Europa alle zijden, in Zwitserland, Dene marken en elders, afbrokkeling. Ernstiger misschien nog dan de ge varen voor den gulden is de ontzagl ke kapitaalintering, die voor onze Neder landsche volksgemeenschap in haar ge heel genomen in de afgcloopen jaren heeft plaats gevonden. De vermeerde ring van de staatsschuld van f 1 op c milliard bij dit cijfer is, zooals 1 hoort, het in een annuïteit aan de Rijks verzekeringsbank gecamoufleercicbedrag 1 milliard bijgeteld overtreft de cijfers van de overige kleine landen van Europa in gelijke conditie. Ook ons volk neemt jaarlijks met 80.000 tot 100.000 zielen toe. Willen de hier toe behoorende nieuwe arbeiders binnenland te werk kunnen worden steld, dan is evenredige nieuwe sparing noodzakelijk. Door wie deze besparing geschiedt is onverschillig, zij geschiedt. Voor den oorlog was de nieuwe kapitaalvorming hier te lande voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 Telefoon no. 304 Daposito ente van 3'/2 - 5% hiervoor voldoende en liet deze boven dien nog een overschot voor belegging het buitenland. De hooge directe belastingen en successierechten, waar mede Nederland, wat den werkelijken druk op de bevolking betreft, thans op .asteland van Europa het record houdt, maken het meer dan waarschijn lijk, dat niet alleen geen overschot voor beleggingen in het buitenland meer aan wezig is, doch dat straks blijken zal, dat, de Ned. kapitaalvorming niet meer bij machte zal zijn in de normale eigen behoeften te voorzien, zoodat dan ge kozen zal moeten worden tusschen toe nemende werkloosheid of aantrekking vreemd kapitaal, voorzoover dit op verhouding onereuze voorwaarden erkrijgen zal zijn. Ook hier dus kapitaalintering, die, dank zij de soberheid van een vorig geslacht, niet dadelijk haar drukkenden invloed op de positie van ons land en den levensstandaard onzer bevolking behoeft te doen gevoelen, doch welker fatale gevolgen onvermijdelijk zijn. De ondeskundigheid, die thans hoogtij pleegt eerst te worden opgeschrikt, de algemcene nood daar is. Wie echter eenigszins verder ziet en er zich rekenschap van geeft, hoe droevig veel reeds thans van de gunstige financieele positie van ons land van vóór 1914 reddeloos is verloren gegaan, gevoelt, dat ook hier moet worden inge grepen. Met het in evenwicht gbren- de begrooting zijn wij er dus i. Belastingverlaging is niet min der noodzakelijk." Men kan na lezing van hetgeen prof- Bruins ons voorhoudt, óf zijn schouders ophalen over het spoken-zien van dien deskundige óf er een ernstige waar schuwing uit putten voor de naaste toe komst. Het optreden van Minister Colijn zal spoedig leeren inzien wie gelijk heeft, de pessimist of de optimist. De K. Vlootwet. hun verdediging van de Vlootwet laten de voorstanders niet Da te wijzen op de indirecte voordeelen door Indiê ods land bezorgd. Zoo berekende Kapitein Lambooy dat Nederland zonder Indië afzakt tot q duf zesderangsstaatje. De Kon, iketvaart liet voor 45 millioen hier bouwen. Onze groote scheepvaart- scheepsbouwbedrijven, onze textiel nijverheid enz. zetten 50 procent hun productie in lodië sf. Duizenden en duizecden arbeiders hebben belang bij Indiê. Bijna alle takken van onze bedrijven leven voor een groot deel van lnd>ë, van de zee en van de Indi sche bodemschatten, waarin duizendeD Nederlanders hun bestaan vinden. Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. bejaarde dames en heeren, hetwelk thans zijn voltoo i ig nadert. October zal het gereed zijn. Ook dit pensionge- sticht wordt door de Zusters van St. Jozef bediend. De verblijdende bloei der Congre gatie maakt het mogelijk deze nieuwe stichtingen te beginnen naast de twaalf andere, die zij in ons land reeds bezit. Amersfoort De Congregatie der Zusters van St Jozef- De Congregatie der Zusters vao St. Jozef, moedethuis aan de Barchman Wuijiierslaan, Vlasakkers te Amcrsfucrt, heelt te Doctinchem een klooster aan gekocht van Deensche missie-zusters. Reeds 10 September zullen de Zusters St. Jozef, zich daar vestigen, r h te wijden aan wijkverpleging andere liefdewerken. Ook te IJsselstein komt over eeD paar weken eei nederzetting vati de e con gregatie; 14 September beginnen de Zusters daar wijk- en ziekenverpleging. Ia de stad Utrecht werd het vorig ar aan de Zusters opgedragen het liefdewerk der wijkverpleging en zieken verpleging in huis, en op den eersten Augustus van dit jaar werden zij aldaar ook belast met dc zorg voor het R.K. Doorgangshuis. Te Amersfoort wordt aan den We verssingel reeds ongeveer een jaar lang met kracht gebouwd aan een monumen taal gesticht, een pension eerste klas R. K. Onderwijs, Zaterdag was voor ons R. K. Bijzon der Onderwijs een dag van beteekenis. Dien dag toch werd bereikt de ver vulling van veler wenschen op onder wijsgebied. Allereerst verdient genoemd te wor den de opening der R. K. Jongensschool voor de parochie St. Ansfridus. Speciaal voor Pastoor Sandkuijl en zijn assis tenten een verheugend feit. Ookiinjdc St. Ansfridus-parochie is nu het Lagei Onderwijs naar den eisch verzorgd. Een lagere school voor meisjes onder de 'treffelijke leiding van de Eerw. Zusters van O. L. Vrouw en de nu geopende lagere school voor jongens, hoofd de heer Schoenmaker uit Amster- Nadat in de parochiekerk door den ZeerEerw. Heer Pastoor een H. Mis opgedragen ter intentie van het R. K. Parochiaal Ooderwijs, had de inzegening van het gebouw met het gebruikelijk kerkelijk ceremonieel plaats, tegenwoordigheid van den Burge ester als representant van het Ge meentebestuur, leden van Kerk- en Schoolbestuur en tal van belangstel lenden. Met gepaste woorden werd daarna gewezen op de beteekenis der nieuwe onderwijsinrichting voor de parochie van St. Ansfridus. Over en weer werden de beste wenschen voor het succes der nieuwe school geuit en op samenwerking tusschen school en huis aangedrongen. Dienzelfden morgen had de opening plaats der nieuw gestichte inrichting voor R. K. Uitgebreid Lager Onderwijs, voorloopig gevestigd in de beschikbare schoollokalen aan den Westsingel. In de parochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart werd door den Hoogeerw. heer Deken Fock een H. Mis ter in- in R. K. »U. L. O.* opgedragen, de inzegening der lokalen ge schiedde door den Hoegeerw. Heer Deken Fock, in tegenwoordigheid van den heer Wethouder N. Veis Heyn en den gemeentesecretaris den heer Kaan, leden van het R. K. Schoolbestuur en genoodigde ouders. Na de plechtigheid der inzegening richtte de Hoogeerw. heer Deken een woord van dank tot de gemeentelijke onderwas-autoriteiten en het gemeente bestuur voor de correcte samenwerking de betoonde hulpwaardigbeid, waar door het mogelijk werd- zoo spoedig de inrichting gereed te zijn. Het hoofd der school dankte voor de goede hulp der Eerw. fraters en deed een beroep op de ouders om met hem mede te werken in het belang bunner kinderen. Samenwerking van schoot en huis zal goede vruchten leveren. Wethouder Veis Heyn wenschte den Hoogeerw. heer Deken Fock, president van het R. K. Schoolbestuur in wel gekozen woorden bartel ijk geluk en uitte de beste wenschen voor den bloei der School.

De Eembode | 1923 | | pagina 1