JURGENS' PLANTA DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNBMBNTBN kunnen elke week ln gun, doch abonnement moet geschieden voor den aanvang van een Prje per drie maanden f 1.00. Bulten de gemeente AfaonderUke nummers 10 ct. Vrijdag 5 Oct. 1923 No. 54 Zeven en Dertigste Jaargang KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT. TELEFOON 314 11.10. II DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VRIJDAGMIDDAG ADVBRTENTIËN 25 cent per ri nijverheid bij geregeld adverteer en Vrfdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. De Roomsch Katholieke Kerk van Soest. door T. PLUIM. n. Eerst later diepen kocht de Parochie van Soest een ander gebouw aan ter plaatse de tegenwoordige R. K. Kerk, en richtte dit tot Kerk in. Dat gebouw heeft tot 1852 dienst gedaan. Het geleek een eenigzins verhoogde boerenwoning met rieten dak, dat ook over de pastorie doorliepdeze Kerk had den hoofdin gang aan de zijde v.-ui den straatweg en de ingang der pastorie voetpad (het „Kerkpad"). Dit gebouw werd omstreeks 1750 door Pastoor van Zuylen uit Nijvelt vergroot en later opnieuw door Pastoor Van Dijk, die er tevens een torentje op liet plaatsen. Maaj- omstreeks 1850 begonnen kerk en pastorie bouwvallig te worden. Zoo dra dan ook Pastoor Dr. Steenhoff de 'herderlijke bediening alhier had aanvaard (1851), begon hij voorbereidingen te treffen voor een nieuw gebouw. Reeds spoedig was de benoodigde som door vrijwillige bijdragen bijeen en 2 maan den later werd de nieuwe kerk aanbe steed; aannemer werd de heer Van Berkum te Utrecht voor f 47.300, Met bekwamen spoed begon hij den arbeid en in Sept. 1853 waren kerk en pas torie voltooid. Een deel der oude pas torie werd tot kosterwoning ingericht met den ingang naar het voetpad. Ook ontving de nieuwe kerk allerlei geschenken voor den ecredienst. Enkele zal ik hier noemen. Pieter v. Roomen en Antje van Logstcnstijn, echtelieden, schonken de groote klokGijsbert de Bouter de kleine klok; Willem Wan tenaar de communiebankMargaretha van Hofslot en Antje van Stoutenburg het torenuurwerkde laatstgenoemde schonk bovendien bij testament het kleine Altaar der H. Maagd; Petronella van Logstenstijn gaf den Kruisweg en het beeld van den Eeuwigen Vader boven het Hoogaltaar; Pieter Hilhorst het kostbare Levictcnstel. De beelden van de Apostelen Petrus en Paulus (d< Patronen der kerk) cn van St. Joseph zijn een geschenk van de Weduwe Cor- nelis Kok. De Altaren werden bekos tigd uit de algemcene bijdragen, die door de beide Ecrw. kapelaans J. Steen hoff en Piek waren ingezameld. Het schijnt, dat de Katholieken reeds vroeg een eigen begraafplaats hadden, hoewel dit in de meeste plaatsen, bijv. in Baarn, niet was toegestaan. Daar moesten vóór het jaar 1830 de Katho lieken van de Protestantsche begraaf plaats gebruik maken, n.l. in de kerk en er om heen. Eerst na 1830 werd aan alle gezindten een eigen begraaf plaats toegstaan, mits buiten de kom. De Katholieken van Soest schijnen even wel reeds vóór 1830 de huidige begraaf plaats (tegenover de kerk) gehad te hebben; tijdens Pastoor dr. Steenhoff werd hij aanmerkelijk vergroot en kort na zijn overlijden (26 Dec. 1880) werd er een gedenkteeken te zijnt gericht. Ook ontstond in de dagen van pastoor Steenhoff tegenover de kerk het Gesticht, dat men nog daar vindt, cn dat aan Sint Joseph is toegewijd, het dient als Kloos ter, als Oude Mannen- cn Vrouwenhuis en als Lagere School. Eenigen tijd later is er de nieuwe school gebouwd, verder de richting van Soestdijk i lk laat thans een Naamlijst van Pas toors volgen na de Hervorming 1. Joannes Huge (ook wel Haegen of Hoogen geschreven). Hij wordt in 1666 te Soest vermeld en bediende ook Baarn. Hij was het ook, die de Eerw. Pater Vlamincx in diens gevangenis op Soestdijk bezocht en troostte. Deze Pater was uit Noord Brabant hierheen gekomen om zijn zuster te Baarn te bezoeken, maar hij werd door den Schout van Baarn gevangen gezet en wel op Soestdijk, waar hij weldra in zijn kerker overleedhij werd 's nachts in de Herv. kerk van Baarn begraven. Pastoor Hage overleed op 2 Juni 1703 te Amersfoort. 2. Jus/ns van Beest, geb. te Utrecht. Hij was kwcekeling van het „Collegium de propaganda fide", te Rome, en kwam te Soest op 5 Jan. 1705hij overleed als Pastoor aldaar op 2 Maart 1742. 3. Betrus van Zuylen van Nyevelt, geb. te Maarsen, kwam te Soest in Nov. 1742 en bleef daar Pastoor tot Sept. 1760, toen hij naar zijn geboorteplaats gezonden werd. 4. Henrtcus du Tromp, geb. te 's Her- togenboscli, was van 1 Sept. 1760 tot Dec. 1764 te Soest Pastoor cn werd toen(naar Wijk-bij-Duurstede verplaatst. 5. Thomas Duwoor, geb. te Boek horst, was van 1764 tot 1778 Pastoor Soest en werd toen ook naar Wijk bij-Duurstede overgeplaatst. 6. Matheus Joannes Dashorst, geb. Amersloort, was van 1778 tot 1826, dus 48 jaar lang Pastoor te Soest. Hij kreeg omstreeks 1808 door de toene ming van de bevolking een kapelaan. 7. Martinus van Dijk, geb. te Gellicum, Pastoor te Breukelen en van 5 Sept. 1826 tot 7 Oct. 1839 te Soest. Als rustend Pastoor is hij 1854 te Amersfoort overleden. 8. Gerardus van Grieken, kwam uit Wijk-bij-Duurstede naar Soest en arbeid de hier tot 10 Sept. 1851, weinige maanden later overleed hij als rustend Pastoor te Amersloort. Dr. Willem Steenhoff, geb. te Utrecht, werd kweekeling der „Propa ganda" te Rome en promoveerde aldaar tot Doctor in de Godgeleerdheid. In 1842 keerde hij naar ons land terug; drie maanden was hij tc Amersfoort bij den Aartspriester Gijsbert Vermeulen. Daarna werd hij benoemd tot Professor in de Dogmatische Theo logie aan liet Seminarie te Warmond, dat juist voor de geheele Nederland- sche Missie was ingericht. Negen jaar bekleedde hij deze hooge betrekking en hij verzocht ontslag wegens gezond heidsredenen. Hierop werd hij Pastoor te Soest, 10 Sept. 1851. In 1854 ver gezelde hij Monseigneur den Aartsbis schop van Utrecht als Secretaris Rome, en woonde daar de definitie het Dogma der Onbevlekte Ont vangenis bij. In Oct. 1861 werd hij door Z. H. Paus Pius IX tot Eere- Kamerheer benoemd en voerde sedert dien den titel van „Monseigneur." Hij overleed op 26 Dec. 1880 als Pastoor te Soest, welke bediening hij ruim 39' jaren bekleed had. Zoo wij reeds zagen is op de Be graafplaats een gedenkteeken voor hem opgericht, en heeft o.a. de Gemeente raad aan één der straten zijn naam gegeven. 10. Henricus van Peer, geb. te Ouden rijn 11 Maart 1831, tot Priester gewijd op 15 Aug. 1856, werd 14 Sept. 1856 kapelaan te Bornerbroek, 28 Sept. 1857 te Vecnbuizen, 4 Jan. 1868 Pastoor te Appingcdam en 31 Dec. 1880 tc Soest, waar hij op 8. Maart 1899 overleed. 11. Johann Paul Reijmer, geb. te Gricthausen (Pruisen) op 18 Jan. 1846, werd 15 Aug. 1870 te Utrecht tot Priester gewijd en op 24 Maart 1899 tot Pastoor te Soest benoemd. Hij legde zijn ambt op 25 Sept. 1918 neder en overleed op 15 Mei 1922 te Soest. 12. Alph. Carolus Henricus Vossenaar, geb. 16 Dec. 1864 te Utrecht, sedert 25 Sept. 1918 alhier Pastoor, komende uit Oosterbeek. De heer Burgemeester van Soest was zoo welwillend op mijn verzoek de naamlijst (ook van Soesterberg) tot op heden bij te werken, waarvoor ik Z.Ed.Achtb. hier openlijk dankzeg. Bij de bewerking van bovenstaand opstel heb ik veel voordeel gehad van het handschrift van wijlen Ds. J. J. Bos r de geschiedenis van Soest, dat tegenwoordige eigenaar dr. H. P. Schoonenbeek mij welwillend ter inzage verstrekte. Baarn, Maart 1923. Candbouw, Cuinbouw, Pluimvee. Ruitijd. De ruitijd is weer aangebroken. Is een heel gewoon natuurverschijnsel, iedere vogel verwisselt jaarlijks van vederdek. Onze kip gedraagt zich in deze net als zijn soortgenooten, en tuit dus ook. De ruitijd is een beroerde tijd, ten eerste voor de kippeohouders, die hun eleraantal dagelijks zien verminderen, len tweede voor de kippen zelf. We moeten wel bedenken, dat de rui van de kip meer bezwaren mee brengt, dan die van iedere andere vogel soort. Een kip is geen inlandsch dier. In onze streken hoort een kip heelemaa) niet thuis 't is van huis uil een beest, uit de warme tropeD, waar we de kachel 't heele jaar kunnen missen. En komt er bij, dat de ruitijd van onze boenders meestal valt in den herfst, die zich in ons land altijd kenmerkt door koude gure winden en zwiepende fegcnvlsgen. Daar loopeD die kippen dan in, we zouden zeggen in huu ahemdc, want 't grootste deel van huu veeren zijn ze kwijt en geen veeren is voor her 'i zelfde als geen beschutting. Ze zijn dus niets op hun gemak, zoo ontkleed in die meer dan koele heilit- Ja, maar, zult u me tegenwerpen, Je kippen zijn in ons koude, wispelturige klimaat best tbuisgeraakt, dat weer zal1 ze geen kwaad meer doen. Mijn act woord kan in deze zeer kort, maar ook zeer krachtig zijn. Kijk maar naar die dieren in ruiIneengedoken, met op gerichte veeren zitten ze stil voor zich uit te turen, kam en lelie* zien er ver bleekt uit, de oogea staan dof. De levenslust is verdwenen, de eetlust sterk verminderd. Zou dat niet 't gevolg zijn van ons klimaatAndere inlandsche vogelsoorten ruien betrekkelijk gemakke lijk bij onze kippen doet de rui zich echter meer voor onder ziektever schijnsel. In de ruitijd zijn de hoenders door hun dunne jasje zeer gevoelig voor koude. Vele dieren zijn daarom in de ruitijd vaak snotterig, door 't voort durend kou vatten, met 't gevolg, dal de rui daardoor veel en veel langer duurt. Op winderige dagen moeten we onze kippen dan ook beschutten tegen tocht, door b.v. door eeu rietmat de wind te keeren als we een ruim dagbok hebben ze'voor dien dag binnen tc houden. Iedereen kan met succes hoen ders houden, maar de boodschap is en blijftgoede verzorging. In de ruitijd is 't woord »goede« echter niet op zijn plaats, we moeten liever zeggen eeD dubbel goede verzorging. Een tweede zaak rest nog ter spreking, n.l. 't voer gedurende de Want dat is zeker, dat goed en degelijk samengesteld voer 't ruien len sterkste bevordert en nog zekerder is, dat ondoel matig voer zieke en zwakke stumpers In de ruitijd vormt zich een nieuw veerenpak, dat hoofdzakelijk bestaat uit eitwitbestanddeelen. Ons ochtendvoer mogen we dus niet vergeten. We hoeven niet meer te geven dan atAlers, maar in geen geval minder, want zonder ochtendvoer geen eiwitlosioopende kippen kunneD gedeeltelijk nog wel toe, met wat de natuur hun nog aanbiedt. Groenvoer mogen we volstrekt niet vergeten, 't Is de ziel van 't voeren, 't Houdt de dieren levendiger en meer opgewekt. Nu 't bardvoer. Dit moeteD we samen stellen in velband met de rui. Een goed gemengd voer is daarom in den ruitijd anders samengesteld, dan in den leg tijd. In de rui verspelen de dieren meer warmte, dan anders. Hun beschuttend veerenkleed missen ze. Warmte is voed sel, speciaal vet. In ons hardvoer geven we dus een behoorlijke portie mais, voegen tevens zonnepitten toe, en om de levendigheid te bevorderen geven we bovendien nog wat hennepzaad. Om onze dieren door de rui vlug en voorspoedig been te belpen is dus noodig le. beschutting. 2e. deugdelijk samengesteld voer. Wie deze twee punten in 't oog houdt, kan zeker zijn ven vlugge ruiers en gezonde winterlegsters. Goed succes I L. ft. D. ,,'i Hoort er zoo bij Word er beweerd. Mij dunkt het is Net omgekeerd. AAN DE VERBRUIKERS VAN DE FIJNSTE PLANTENBOTER PRIJS 60 CENTS PER POND prijs thans Is verlaagd op 60 cents per pon£, In het iden aan te moedigen waartoe overigens de hoog- aanleldlng geeft - stellen wij de volgende prijzen ilbel voor hen, die gedurende de maanden OCTOBER en NOVEMBER van dit Jaar blijk geven de grootste, verbruikers van Jurgens' PLANTA Plantenboter te zijn geweest. Als bewijs hiervoor kunnen alle verbruikers In het geheele land uiterlijk 1 DECEMBER a.s. hunne ledige Plantacartons Inzenden aan ANT. JURGENS" MARGARINEFABRIEKEN TE OSS (Reclame-afdeellng). Aan de verbruikers, die het grootste aantal ledige Planta-cartons Inzenden, zullen de volgende prljzenworden uitgereikt: prijs van 2 prijzen van 5 prijzen van ÏO prijzen van ÏO prijzen van 20 prijzen van 500 prijzen van ÏOOO prijzen van f ÏOOO.- f 500.— f 200.— f ÏOO.- f 50.- f 25.- f lO.- f 5.- Indlen eenlge prljswin n even groot aantal ledige Pla hun verzocht worden een eenvoudig gedichtje te maken van niet meer dan vier regels, betrekking hebbende op Jurgens' Planta. Het mooiste .gedichtje ter beoordeeling van aan onpartijdig persoon bepaalt dan.de onderlinge rangorde'. publicatierecht dier gedichtjes.komt dan irgens' Planta verklaart stilzwijgend. idlng der ledige cartons. zlch"te onderworpemaan en accoord te gaan mot bovenstaandejregellng. ANT. JURGENS' MARGARINEFABRIEKEN

De Eembode | 1923 | | pagina 5