PLANTA N.V. Middenstands-Credietbank Credieten - Incasso's - Deposito's Bel dan op No 42 JUDGE Nó' VOOR STANDEN DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 6 Nov. 1923 No. 63 Zeven en Dertigste Jaargang ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van abonnement moei geschieden voor den aanvang van een nieuw kwnrtaal. PrQa per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Amerslooit 11.10. Afzonderltkc nummers 10 cl. KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VRIJDAOMIDDAQ ADVBRTBNTlfiN 25 cent per regel. Blll|ke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. - Advertentie» moeien Dinsdag en Vrjdag vóór n uur worden bezorgd. Ren bepaalde plaata kan nlel worden gegarandeerd. De roest dei' zonde verdwijnt des te zekerder, naarmate hel vuur der liefde sterker brandt in het hart van den boeteling. II. Gregorius. Binnenland Provin. Staten. De wintervergadering der Provinciale Staten van de Provincie Utrecht wordt gehouden Dinsdag 4 December n.s. Roomsche Drankwoer. Bij Sobriëtas, de federatie van R. K. Dioc. Bonden tot bevordering der christelijke matigheid en tot bestrijding van het Alcoholisme, waren in 1922 aangesloten 5372 geheelonthouders, 15891 afschaffers der Kruisverbonden, totaal 22934 leden van de Mariavcr- eenigingen 6320 geheelonthouders, 38722 afschafsters, totaal 45371 leden; van de St. Annavereenigingen 27618 gezinnen met 84610 kinderen 3093 geheelonthouders van de Jongensbon den, en 12160 geheelonlhoudsters der Meisjesbonden. R. K. Huisvestings comité. 12 Nov. vertrek naar Bresl.ni en Berlijn. 16 Nov. vertrek naar Duilschland (Rijn en Roergebied.) 10 Dcc. vertrek naar Weetien en Milnchen. 13 Dec. vertrek naar Boedapest. Zij die wenschcn dat hun pleegkind met écn van deze transporten vertrekt, worden verzocht dit zoo spoedig moge lijk op te geven aan Maria van Soest, Voorstraat 20, Utrecht. Pleegouders van Ooslenr. kinderen worden er op attent gemaakt, dat na liet transport van 10 Dec. vermoede lijk geen transport vertrekt voor eind Met deze transporten bestaat gelegen heid liefdesgaven mee te geven, mits deze 5 dagen vóór vertrek van het transport in het Centraal magazijn, Zuid-Willemsvaart 257, 's Bosch, aan wezig zijn. De royale ambtenarij. Greepjes uit het rapport van de Re- Meubelen voor de kanselarij te Bel grado, die een waarde van goed f1200 hebben, worden op ecu dergelijke secure manier vervoerd, dat het vervoer vier maal den aanschaffingsprijs kost. Men schrikt bij de gedachte, dat het mis schien wenschelijk zal worden geacht, de meubelen binnenkort weer hier heen te brengen. In het Rijksopvoedingsgesticht te Leeuwa:den worden voor het personeel leunstoelen aangeschaft op aandr.'.ng van de personeelorganisatie I Voor do bureaux van cene inspectie der volks gezondheid worden „zeer dure" kachels betrokken. Elders weer worden lokalen behangen met papier van f 1.25 tot f2 per rol. Ten behoeve van een Rijkslandbouw- huishoudschool worden wijnglazen aan geschaft van I 7.50 per dozijn, om de boerinnetjes het tafeldekken te leeren. Een hoofdambtenaar van den Water staat voorziet zijn bureau van eenc „bij de stofTeering van het bureau passende" klok van f125. De gezondheidsraad heelt bij de over brenging van zijn zetel van Utrecht naar 's Gravenhagc voor sloffeering en meubileering van de nieuwe bureaux maar eventjes ruim f14.000 noodig, waaronder een veigadertatel van f1160 alsof deze op een studc-.tenkrocgjool zal moeten dienen. De inspecteurs-generaal van den Wa terstaat hebben klokken van f 60, klok ken schijnen voor ambtenaren bijzonder aantrekkelijk te zijn I en verder „vrij kostbaar kantooimeub lair" aangeschaft. Van het Rijkikanmor voor kunstmest stoffen neemt het Rijk over „voor ge woon kantoorgebruik" o.a. vier groote spiegels, drie staande kickken, twee' hangklokken altijd maar klokken en halmcubclen, bestaande uit vier fau teuils. De delegatie bij dc conferentie van den Volkenbond le Geiève, met inbe grip van den staf bestaar.de uit H personen, huurt voor de reis va» Bazel naar Gerèvc een ganschen wagon, ruimte biedend voor 36 personen „daar de leden der delegatie gelegenheid moesten hebben gedurende de reis vrij en ongestoord overleg le plegen". Kos ten f 1022.24. Twee perceclen, aan eenige ambte naren ter bewoning afgestaan, worden van vaste waschtafels en van jalouzieön Voor de bibliotheek van de Land- bouw-hoogcschool worden romannetjes (o.a. Benlinck The exiled kaiser!) de Almanach de Gotha, TchananianChants populates Armeniens, enz. aangekocht. Dit alles zijn nog maar kleinigheidjes. Er heeft eene transactie plaats gehad met melkbussen, waar een heel zuur geurtje aan is, en waarvan het resultaat is, dal er niet slechts met melkbussen, doch met tonnen schijnt te zijn gesmeten. Eene geschiedenis, nog heel wat er gerlijker, dan die van den officier vat gezondheid, die zich doodleuk eeni declaratie tweemaal liet uitbetalen. Men zou werschen, dat de Reker. kamer in haar verslag niet steeds alle namen verzweeg, opdat het publiek, de melkbussen, die naar het oordce| der Kamer „bewust in stiijd met 's land" belang" heeft gehandeld, in aanraking komt, eenigzins op z'n hoede kan zijn. Misschien ging er van naamsvermel ding in de verslagen der Rekenkamer ook wel eenige praevenlieve kracht uit. N. R. Ct. Het land van 8t. Olav. •Gi), ontwikkelden vooral, leeft mede met onB werk, onze moeilijkheden, onze overwinningen, den strijd van de snij dende kcik op aarde, wa-rvan ook gij leden zijl.» Met deze woorden nam Mgr. Dr. Jun Olav Smit afscheid van Nederland in Sept. 1922 op den sluilingsavoi d van het Eerste Internationaal Mizsiecongrr» in Nederland. Een Groot Propagandist was zelf Missionaris geworden, maar Propagan dist zou hij blijven. Had de nieuwe Bisschop, um met Gerard Brom te spreke.» zich geoefend op de Vader- landsche preekstoelen in liet bergbe klimmen, nu de Xooiechc bergen dik wijls gemakkelijker te beklimmen zijn dan de Nederlandsche preekstoelen, wordt 's Bisschop werkkamer tegelijk rcdaktie-bureaii. Mgr. Dr. Smit riep Nederland op om met hem mede te leven en hij heefr zelf den eersten stap gezet. Zij» tijd schrift »Uit het Land van St. Olava mag er zijn, De thans verschenen eerste 5 num mers illustreeren in woord en beeld het cirste jaar van Mgr. Smit als Vicanus Apostoiicus van Noorwegen cn Spitsbergen. De eigenaardige geestes gesteldheid der Noorsche Protestanten, de eerste vruchteD van zijn arbeid, hel leven en werken van zijn medearbeiders in dien Noordelijken Wijngaard, bet zijn allen onderwerpen die in zich reeds aller belangstelling verdienen. Dc keurig verzorgde, rijk gtïllu- streerde afleveringen maken het tijd- schritt tot een propagandist die »salon- fkhig» genoemd mag worden. Nog heeft Mgr. weinig lezers, dat mag toch niet, dat heeft hij niet ver diend, die Nederland nog voor enkele jaren tot den Missie-Kruistocht heeft wakkergcschud en opgeroepen. Neemt daarom naast »Het Missie werk» dat U op de hoogte houdt van de algemeene Missieactie van de ge heel» H. Kctk, tevens een abonnement op »Uli het Land van St. Olav», de jonge Nederlandsche Bisschop U iedere twee maanden vcihanlt van zijn vreugde en zijn leed in den krittckeu geestelijken strijd in Olav's land voor Olav's geloof. De redacteur voor Nederland Kape laan Gerh. de Geus, St. Jacobskerk te Enschede, zal gaarne abonnementen proefnummers zenden. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange dracht no. 4 - Telefoon no. 304 Depositorente van 3'/, - 5% Buitenland Steun Dultechlend I De Aartsbisschop van Keulce, be wogen door het harde lot zijner Urd- genooten, richlte den volgende oproep steun tot de kstholieken aller landen Mij bloedt en breekt het hart bij de ellende des volks, die dagelijks mijn ooren moeten hooren en mijn oogen moeten zien. Op mijn herderlijke reizen hebben geestelijken en burgemeesters mij han denwringend verzocht, alle denkbare wegen te beproeven, om de onafwend baar schijnende catastrofe van een bloedigcn verschrikkingstijd, van een groote sterfte onder de hongerlijdende, verkleumende, verbitterde en vertwij felde bevolking, vooral van de zwakken en zieken, van de moeders en kinderen toch nog, zoo mogelijk, op het laatste oogenblik te stuiten. Mijn oproep om redding heeft met binnen- en buitenlandsche politiek niets uit te staan en bedoelt ook niemand aan te klagen. Hij wordt mij ingegeven door de heilige overtuiging, dat het mijn her derlijke plicht is, als een vader voor de mijnen in dezen tijd van den jam merlijksten levensnood het uiterste te wagen. Het gaat, zonder overdrijving, om miilioenen meoschenlevens in het mid delpunt van dc Europeesche cultuur. Om de Liefde van den gekruisigden Heiland wend ik mij daarom tot u, Katholieken van het buitenland, opdat uwe christelijke naastenliefde het voor beeld van milddadigheid van den Heili gen Vader volge. Brengt aan het Katholieke Rijnland cn de gezamenlijke hier lijdende be volking met uw liefdegaven snel hulp, eer het te laat is I •Zendt ons vooral levensmiddelen voor onze vele groote steden en in- Hebt II een Taxi of auto noodig Amersfoort. dustrie-centra en help ook, naarmate het in de eerstvolgende weken steeds kouder wordt, met kleeding en kolen I De zendingen kunnen aan het Katho lieke Karitasverbond voor bet aarts- diocees Keulen te Keulen, of aan de plaatselijke Katholieke Karitas secre tariaten van het aartsdiocees Keulen gesonden worden. Zulke secretariaten bestaan in Aken. Barmen, Bonn, Krefeld, Dllren, Düsseldorf, Elberfeld, Essen, Keulen, Milnchen—Gladbach, Mlllheim- Rlihr, Oberhausen, Opladen, Solingen, Steele, Uerdingen, Viersen en Weiden- an-der Rflhr.» ftmersfoort De bronzen medaille der Orde van Oranje-Nassau werd met passend eer betoon uitgereikt aan den militaire» schrijver D. van Buuren. Vrijdagmiddag 12 uur worden bij da kazerne bereden wapens eenige rijkspaarden verkocht, Evenals voorheen, zal ook in dit winterseizoen worden gezorgd voor ont wikkelingsavonden door de R. K, Pro- pagandaclub Leo XIII, De opening van het cursus jaar ge schiedt kcrkeljjk Woensdagavond half acht in de kerk van O. L, Vrouw Hemelvaart aan de Langegracht. Maandag 12 Nov. e.k. geelt de Wet- eerw. heer kapelaan Beltman de eerste apologetische les. De lessen zijn toegankelijk, zoowel voor mannen ALLE f OP HET BROOD VOOR BAKKEN EN BRADEN ■SCHUIMT IN DE PAN

De Eembode | 1923 | | pagina 1