N.V. Middenstands-Credietbank Credieten Incasso's - Deposito's 3 0 CENTS PER HALF POND VOOR ALLE STAMDEM OP HET BROOD VOOR BAKKEN EN BRADEN SCHUIMT SN DE PAN DE EEMBODE IV. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 27 Nov. 1923 No. 69 Zeven en Dertigste Jaargang ABONNBMBNTBN kunnen elke week in gaan. doch opaegglng van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prfs per drie maanden 11.00. Buiten de gemeente Amersfoort f 1.10. Alionderl|ke n KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAOMIDDAG ADVERTBNTlfiN 25 cent per regeL Blll|ke tarieven voor handelen nijverheid bij geregeld adverteeren. AdvertentlCn moeten Dinadag Yr|dag vóór 8 uur worden besorgd. Een bepaalde plaatl kan «L Binnenland Hoe moet ik 30 November etemmen. Deze vraag zal zich thans menig handelsman en industrieel stellen in ons district. Tenminste voorzoovcr hij kiezer is voor de Kamer van Koop handel voor de Gelderache Vallei. Want daarvoor hebben 30 November de ver kiezingen plaats wegens periodieke af treding vau enkele leden en vanwege eenige vacatures. Zoo zijn er voor de afdeelingen Groot- en Kleinbedrijf elk vijf zetels te vervullen. Wie gc daarvoor stemmen moet, kunnen wij u niet vertellen. Dat weet ge zelf, of anders zullen de vereeni- gingen op gebied van handel en nijver heid u daarin wel van advies dienen. En uit htt aantal candidaten uit heel het district mogen we opmaken, dat de interesse voor de kamer ditmaal vrij levendig ia. Maar wel wilden wij u even wijzen op bet afwijkende in de manier van stemmeu hier met die voor stemmingen voor Parlement enz. Dan toch maakt men uit een lijst van candidaten één hokje rood. Hier doen we anders. U ontvangst een biljet van h:t stem bureau, waarop alle candidaten in alphabetische volgorde staan vermeld onder elkaar. Achter ieders naam in een wit vakje opengelaten. Met zwar potlood nummert ge nu in die witte vakjes de candidaten, al naar de voor keur, die ge voor hen hebt. Wien van de candidaten gij dus boveu de anderen verkiest, nummert ge achter zijn naam iu het vakje met 1. Wie dan na hem voor u de gewilde man is, met 2, enz. tot hoogstens 5, daar er slechts 5 zetels ie vervullen zijn. U ziet dus, vrij een voudig. Maar meer moogt ge op uw biljet niet schrijven. Elke aanduiding anders of meer kan uw biljet ongeldig maken. Hebt ge nu de candidaten op boven genoemde wijze naar uw vooikeur gc nummerd, dan vouwt ge uw biljet dicht met de namen naar binnen. Dan ziet ge op de buitenzijde het stempel van het hoofdstembureau staan. Begecl u dan naar de tafel van b:t stembureau en toon den voorzitter den buitenkant van uw biljet, waarop dit stempel staat en steek daarna uw biljet in de bus. Hebt gc u bij de invulling vergist, dan kunt ge nog één maal van het stem bureau een ander biljet ontvangen, maar alleen tegen teruggave van het Wij hopen, u voorzoover ge zulks nog niet wist, de wijze van stemmen op 30 Nov. straks te hebben duidelijk Semaakt. Dat een trouwe opkomst in het be lang van een goede vertegenwoordiging van handel en nijverheid is, en dat het duidelijk is dat daardoor de belangen van handel en nijverheid beter gediend worden, achten we overbodig nader te betoogeD. A'foort. Ma. JOH. H. SCHEURER. Oproep. Allen, die gevoelen voor het moree' en stoffelijk welzijn van ons vaderland' die met leede oogen aanzien de groote uitgaven voor gevangeniswezen, ver pleging van zwakzinnigen, justitie, open bare veiligheid en orde en armenzorg, die werken en zwoegen ter verhoo ging der volkswelvaart, die in vakorganisaties streven naar betere toestanden voor den arbeider, die als bestuurderen van particuliere instellingen van liefdadigheid met veel meoschenwee en ellende in aanraking die daadwerkelijk sympathieseeren met het werken van vereenigingen tot hulp aan de lijdende menschheid, die als leden van gemeentebesturen voor de hun toevertrouwde belangen tijd noch moeite sparen, om sociale maatregelen ter verbetering te treffen, die medelijden hebben met zoovele ongelukkige vrouwen en kindereo, verzoekt de drankbestigdiog, eens ernstig te willen onderzoeken of niet veel van wat zij andeis weoschen in derdaad anders zou worden door bet wegnemen van een der hoofdoorzaken het alcoholisme, dat bij uitstek een maatschappelijk vraagstuk is en studie verdient. Provincial* Werkverschaffing. Door het provinciaal bestuur werd o.m. ook aan heideontginning gedaan voor werkverschaffing. Hiervoor was met het gesticht te Utrecht een over eenkomst gesloten, waarbij de Stichting zich verbond, om een gedeelte van het gestichts-terrein aan den Dolder ter beschikking te stellen voor het daarop inleggen eencr ontginning. In opdracht van Ged. Staten is dit werk door de Ned. Heide-maatscbappij tct stand gebr. cht. De kosten hiervan hebben bedragen f 73.250 88'/] en 220 beideis hebben er te samen 2298 weken aan gewerkt. Bij deze ontginningswerken hebben uitsluitend werklieden uit Utrecht ge werkt en deze gemeente heeft zich be reid verklaard een gedeelte der kosten op zich te nemen, tot een bedrag van f31.000. Voor werkverschaffing in 1924 stellen Gedep. Staten zich voor behalve de reeds in voorbereiding of in begin van uitvoering zijnde werken over te gaan tot verbetering van den provincialen weg DoornLeusden en voorts zullen vermoedelijk in den loop van het vol gend jaar ook aan de andere provin ciale wegen werkenmoeten worden uitgevoerd ter afsnijding of verbetering vaö bochten. Voor wcrkloosheidsbestrijdi gelden voor het grootste deel arbeidt loonen zijn en ieder pbysick geschikt werkman daaraan kan worden te werk gesteld. Ged. Stalen hebben pogingen ia het werk gesteld beschikking te kiijgeo over een terrein dat geschikt is voor ontginning met werkloozen o.t. een terrein dat aan de gemeetle Soest behoort pl.m. 58 H A. groot is en grenst aan de reeds ontgonnen grondeo aan den Doider. Ook kwam het tot aankoop van twee partijen kromme straatklinkers die dooi werkloozen tot puin werden geklopt en waaraan 70 arbeiders tezamen 3555 dagen hebben gewerkt, waarvoor f 11963.08'/, aan loon betaald is, waar van de gemeente Amersfoort uit welke gemeente deze werkloozen afkomstig waren een deel aan de Provincie heeft terugbetaald. Een gedeelte van dat puin zal gebruikt worden tot verbetering van den Haar en Bisschopsweg enhetoverige deel is bestemd voor verbetering van den weg DoornLeusden. Behalve op de boven aangegeven recbtstreeksche wijze kon een deel van het door de Provinciale Staten toege stane crediel voor werkverschaffing benut worden als subsidie bij den aan leg of verbstetiog van wegen, vaar- wateien, rijwielpaden en dergelijke door anderen ondernomen. 0* Utrechtscha Hanzebank. De Utrechtsche rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard de Hanzebank en de Hanze-Spaarbank. Tot rechter-commissaris werd be noemd ntr. J. E. van der Meulen. Cu- voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Qracht no. 4 - Telefoon no. 304 Depositorente van 3'/2 - 5% toren zijn mrs. H. G. Holsteyn en van Woelderen, advocaten en pro- •reurs te Utrecht.] Mr. Holsteijn sprekend namens de bewindvoerders, verklaarde vooraf dat er niet de minste kans is, dat over 1 jaar 100 pet. zal worden uitbetaald. De bewindvoering was van meening, dat het veel voordeeliger is voor crediteu ren en debiteuren om tot minnelijke liquidatie te besluiten, dan het op laillissement te laten aankomen. Komt er een faillissement, dan zal de afhandeling volgens wettelijke be palingen moeten geschieden, wat gezien de massa crediteuren een kostbare en tijdroovende geschiedenis Het mocht echter niet baten. Een failliet-verklaring werd doorgedreven. De gevolgen zullen menig eerzaam middenstander heugen en doen zuchtenHoe kon 't toch tot miserie worden De fout ligt in hoofdzaak hierin, dat de propaganda voor de Hanze Banken niet op zuiver zakelijke gronden ge schiedde en men te veel op Roomsch- heid lette en te weinig op crediet- waardigheid. Omdat de directeuren en de commissarissen van de Hanze Ban ken geen bankiers waren, hebben zij bij liet verstrekken van de credieten te weinig op de credietwaardigheid gelet. Het rapport van den door de recht bank benoemden deskundige, accoun tant Lucas, over de Utrechtsche Hanze bank heeft wel voldoende aangetoond, dat de elementaire kennis van het bank wezen ver te zoeken was. De débacle ligt dus niet Katholicisme als leer, maar feit, dat de Hanzebanken opgericht zijn door katholieken, die te weinig verstand hadden van het financiewezen en wien het tenslotte boven hethoofd is gegroeid. Rijwialbeiasting- de voorgenomen rijwielbelasting verwacht de regeering drie millioen gulden. Elk rijwiel wordt belast a drie gulden per jaar. Eucharialitch Congres. Een van de grootste moeilijkheden aarvoor het a.s. Eucharistisch Congres te Amsterdam hen, die dat organisee- ren, plaatst, is wel de huisvesting der congressisten. En dat laat zich wel verklaren. Vooreerst toch tast men ab soluut in het duister bij de vraag, hoe veel men zal moeten huisvesten. Na tuurlijk duizenden, maar hoeveel dui zendtallen Tien, twintig misschien •ijftig? Het spreekt vanzelf, dat die raag voorloopig niet zal worden be antwoord. Dit zal eerst kort, waarschijn lijk zeer kort vóór het Congres geschie den. Het Huisvestings-Comité moet dan gereed zijn de scharen te ontvangen. Wanneer het land in gevaar verkeert, en legertroepen zich moeten concen- treeren op bepaalde punten dan wordt aan de bevolking een inkwartiering opgelegd, Zoo ongeveer beschouwe men deze huisvesting, maar met dit verschil, dat men hier slechts voor 4 of 5 dagen herbergt geloofsgenooten, die zich offers hebben getroost, om in Amsterdam, Christus' verheerlijking te kunnen bijwonen, en daaraan te kun nen medewerken. Het verzoek om huisvesting geldt niet enkel voor Amsterdam ook tot het s. PLAKTX

De Eembode | 1923 | | pagina 1