DE EEMBODE Vrijdag 30 Nov. 1923 - No. 70 Zeven en Dertigste Jaargang II ADVERTENTIËN 25 cent per regel. Bllllke tarieven voor handel en abonnement moet geschieden voor den aanvang v«n een nieuw kwartaal. II KANTOOR: LANOEGRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 nq verheid b5 geregeld adverteeren. Advertentlïa moeten Dinsdag Bu"en dC Kemeente Amersfoort "JO. DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG eD Vr'daK v6ór 8 uur worden bexorgd. Een bepaalde plaats kan Aiioiiaerigae nummers 10 ct. J II niet worden gegarandeerd, R. .K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van II TWEEDE BLAD VRIJDAG 30 NOVEMBER 1023 Godsdienst en Kerk. Epistel en Evangelie EERSTE ZONDAG VAN DEN ADVENT. LES uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Romeinen; XIII 11-14 Broedcis I Wij weten, dat het mi- reeds daar is om uit den slaap te ont waken. Want nu is onze zaligheid meer nabij dan toen wij het geloof aanna men. Dc nacht is voorbijgegaan, er de dag is genaderd. Laat ons dan afleg gen de werken der duisternis en aan doen de wapenen des lichts I Laat ons als bij dag, eerbaar wandelen, niet in slaapvertrekken en oneerbaarheden, niet in twist en afgunst; maar doet aan den Heer Jezus Christus, EVANGELIE volgens den H. Lucas; XXI, 2533. In dien tijd sprak Jezus tot zijne leer lingen Er zullen teekencn zijn aan zon en maan en sterrei, en op de aarde ontsteltenis der volken door vervaard heid wegens het bruisen van zee en golveo, als de menscben uitdrooger van aogst en verwachting wat der ge- hcele wereld zal overkomen want de krachten der hemelen zullen geschokt worden, En dan zuilen zij den Zoon des menschen zien komen in eene wolk, met groote macht en majesteit. Wan neer nu deze dingen beginnen te ge beuren, ziet dan naar omhoog en heft uwe hoofden op, want uwe verlossing is nabij. En Hij zeide hun ccn gelijke nis. Ziet den vijgeboom en al de hoo rnen als zij reeds vruct t uit zich doen voorkomen, dan weet gij dit de zomer nabij is. Zoo ook gij, als gij deze dir.- gen zult zien geschieden, weet dan, dat het Rijk Gods nabij is. Voorwaar, Ik zeg u dit geslacht zal niet voorbijgaan, totdal alles geschiedde. Hemel en aarde zullen voorbijgaan, maar mijne woorden zullen niet voorbijgaan, Liturgische Kalender. ZONDAG 2 December, le Zondag v. d. Ad ent, Tijdeigen, Mis Ad te levavi. 2e geb. Octaafdag H. Catharina -5 Nov., 3e geb. H. Bibiana, 4e geb, voor den Aartsbis schop. Pratf. v, d. H. Dtiev. MAANDAG 3 December, H. Franciscus Xaverius 3 Dcc. 2e geb. Excita uit den Mis v, Zondag. DINSDAG 4 December. H. Petrus Chrys. 4 Dec. 2e gebed Excita, 3e geb. H. Barbara. Credo. WOENSDAG 5 December. Mis als Zondag, 2e geb. H. Sabbas 5 Dcc. 3e geb. Deus, qui de beatac. DONDERDAG 6 December. H. Nicolaas, 6 Dcc., 2e geb, Excita. VRIJDAG 7 December. H. Ambrosius 7 Dec, 2e geb. Excita, 3e geb. en laatste Evang. Vigilie O. L. V. Credo. Of in paarsMis Vigi lie, 2e geb. H. Ambrosius, 3e geb. Excita. ZATERDAG 8 December, O. L. V. Oobevl. Ontv. 8 Dec, Mis Gaudens, 2e geb. Excita. Pracf. van de H. Maagd. UIT HET GOUDLANO. Intusschen sliep Dick gezond, want dank zij Jake's tusschenkomst waren al te luidruchtige vermaken in de ge lagkamer voorkomen. En hij ontwaakte te opgcfrischt en vol ijver om de noodige regelingen te tri (Ten voor een spoedig Zijn eerste werk in dat opzicht was, zich de hulp van een betrouwbaar gids te verschaffen, die dan de beide Ir.- diaansche dragers zou moeten uitkiezen om zijn bagage te brengen over de passen boven aan de rivier. Na met «mijoheer Bsx'.er* te hebben ontbeten, die beweerde dat hij vroeg was opge staan en reeds cenige zaken gedaan had, begaf Dick zich naar het uitge breid terrein, hetwelk voor het huis lag, om eens rond le kijken. Behalve ren aantal halfbloeds, die bezig waren een schoener te lossen, zag hij niemand en hij stond geheel verlegen over de vraag hoe hij zijn onderzoekingen nu Dick ging een paar winkeltjes bin- n:n en kccht iets maar geen der winke liers boezemde hem genoeg vertrouwen in om hem naar een gids te vragen en na allengs andere te hebben door gezocht, besloot hij te wachten tot hij St. Franciscus en zijn werk. Als de Derde Orde zulk een roem vol en zegenrijk verleden heeft en volgens Leo XIM „Auspicato" een zegen was en nog zijn kan voor Godsdienst en samenleving dan is de 5rond hiervoor gelegen in het feit, at haar roeping is de wereld te door- di ingen met den zuurdeesem van St. Franciscus' geest, die de geest is van het Evangelie, de geest van Christus. Daarom kon Leo XIII zeggen: „Met dezen Regel der Derde Orde en den geest van St. Franciscus zal ik de wereld hervormen," De oorzaak der ellende, die wij beleven is hierin gelegpn, dat de menschen niet meer leven volgens het Evangelie. Daarom schreef de heilige Paus Pius X, die als Opperherder der Kerk zich tot taak had gesteld „Alles te herstellen in Christus", dat „de Derde Orde wonderbaar geschikt is, om de hei ligheid van zeden in de geheele Christenheid te herstellen, omdat zij haar leden wil brengen tot het dage lijks beoefenen der Evangelische vol maaktheid, om aan anderen ter na volging het voorbeeld van een chris telijk leven te bieden." Zoo wordt ons duidelijk, waarom BenedictusXV „Sacra propediem" kon zeggen, dat „de navolging van Franciscus de weg is om te keeren tot Christus,'-' omdat deze heilige als geen andere „een trouw evenbeeld is van den ge kruiste, een andere Christus. Willen we de wereld in beter banen leiden dan moet onze leuze zijn: „Te rug naar het Evangelieen het krach tigste en doeltreffendste middel in de Kraktijk, door het hoogste gezag in de erk aangewezen is de Derde Orde van St. Franciscus, bezield en levend door zijn Evangelischen geest. Haar roeping is universeel, zij omvat het geheele burgerlijk en kerkelijk leven, den geheelen mensch, om hem te maken Roomseh Katholiek in den ech ten en vollen zin van het woord, zij bindt den strijd aan tegen de vijanden, die Kerk en Maatschappij met onder gang bedreigen. Onze tijd is een tijd van godrdien stige onverschilligheid. Men wil breed van opvatting, ontwikkeld schijnen en ziet met minachting neer op den een voud van het H. Evangelie. De Derde Orde streeft naar een volmaakt chris telijk leven en de echte Tertiaris naar St. Franciscus leven en geest toont zich, ook in het openbaar een Katholiek van de daad. Wij leven in een tijd van hoogmoed. Velen willen meer schijnen dan ze werkelijk zijn. De Derde Orde doet leven naar het nederig voorbeeld van Franciscus, waaraan wij gedurig her innerd worden door het dragen van het eenvoudige koord en scapulier. Onze eeuw is een eeuw van weelde en zingenot. De volgeling van den „Grooten Arme van Assisië" stelt zich ten doel eenvoud in kleeding, woning en leefwijze en is verplicht tot matig heid in spijs en drank en het genieten van genotmiddelen. Het kenmerk onzer eeuw is zedelijke mijnheer Baxter* zag. Intusschen wilde hij naar het hotel terugkeeren en een langen brief schrij ven aan Beryl, welke moest verzonden worden met dc boot, die hem gebracht had, Hij had op zijn terugweg de ka de weer bereikt, toen hij, voorbij dc geopende deur eener tapperij gaande, juist den man zag staan, wiens raad hij wilde inwirnen. «Mijnheer Baxter« stond voor de bar, in druk gesprek met e„ a grooten, rooden kerel, die zijn bowiemes als tandenstoker gebruikte en schaterlachte over de opmerking van den respectabelen zalmkoopman. Dick's eerste gedachte was, ook naar binnen te gaan en zich bij hem te voegen, maar die drankwinkel zag er zóó afschuwelijk uit, en de kameraad van zijn gewezen reisgezel leek zoo'n ruwe kerel, dat bij van zijn plan afzag en doorging. «Baxter schijnt een typischen des perado te hebben opgepikt,* dacht hij. Hij is waarschijnlijk aan 't onderhan delen met iemand, die de zalm weet te spietsen en ik moet erkennen, dat de kerel er uitziet,, alsof hij alles spietsen kan.* Maar hoewel Dick Osborne een vreemdeling was, een dwaas was hij niet. Hij had niet de grondbeginselen ontaarding en verwildering. Bij de in kleeding in de Derde Orde wordt den Tertiaris gezegd: „De Heer omgordej u met het koord der zuiverheid en; doove in uwe leden de begeerlijkheid, opdat in u blijven de deugd van ont houding en zuiverheid." Vandaar het voorschrift van den Regel, om zich te onthouden van gevaarlijke vermaken, te vrije toneel- en bioscoopvoorstel lingen, lichtzinnige dansen, onbetame lijke woorden en scherts en zede- kwetsende lectuur. Wij leven in een tijd van onafhanke lijkheid. Men w' vrij zijn. De Derdei Ordeling heeft tot voorbeeld den tie- derigen gehoorzamen Franciscus, hij moet zijn een trouw'e, gehoorzame zoon der H. Kerk en van den Aposto- lischen Stoel. De tegenwoordige geest is een geest van zelfzucht, twist en oneenigheid, afgunst en klassenstrijd. De Derde Orde wil vormen de groote broeder band, waarin armen en rijken elkan der als broeder en zuster beschouwen en behandelen. Zij moeten naar de vermaning van hun H. Stichter en Vader. „Onder elkander en jegens anderen een welwillende liefde zorg vuldig in acht nemen en overal, waar zij kunnen er naar streven de on eenigheden bij te leggen. En deze liefde mag niet alleen bestaan in worden, doch moet zich omzetten in daden. Daarom vermaant de Regel tot het beoefenen van liefdewerken als zieken bezoek en armenondersteuning, tot het ijveren voor den luister van den Eeredienst, tot godsvrucht voor de overledenen. De "werken van barm hartigheid, zegt Pius X „vormen het arbeidsveld van den .Tertiaris." Het Evangelie-woord is vergeten: „Wie na Mij wil komen, verloochene zich zeiven, neme zijn kruis op en volge Mii na." Dit wil de Derde Orde in den geest van den wereldberoem- den .Boetvaardige vanUmbrië"weer in daden omzetten. Daarom moet de wensch van den grooten propagandist en tweeden stich ter der Derde Orde, Paus Leo „Hu manum Genus" ook de wensch zijn van allen, die in zich en in anderen willen aaukweeken een verdieping van het godsdienstig leven, om de wereld terug te brengen tot Christus: „Moge de heilige vereeniging zich met den dag uitbreiden, want van haar is naast, veie andere vruchten, het heerlijke gevolg te verwachten, dat de vrijheid en de broederlijkheid en de gelijkheid van het recht in de gemoederen hare plaats hernemen." P. RUDOLPHUS, O, M. Cop. Breda. Candbouw, Cuinbouw, Pluimvee. Kamerplanten. Bloemen te bezitten, hunne geuren in te ademen met volle teugen, 't oog ie verlustigen aan hunne pracht, 't is een stuk mcnschclijk geluk. Maar zeil bloemen te kweeken, ze te zien op groeien van zaadje of stekje, 't is een der rechtsgeleerdheid bestudeerd zon der te lecren ook wat verder te kijken dan de oppervlakteal verder wande lende dacht hij er over na, of het wel raadzaam was hulp te vragen aan een man, die zaken deed in zulk een gezelschap. Hij vergat niet, dat de zaak, waarvoor hij gekomen was, uiterst gevaarlijk was en dat dus de man, die hem zou vergezellen, boven elke ver denking moest slaan. Maar plotseling werd deze zaak uit zijn gedachten verbannen, toen hij zich bij zijn naam hoorde roepen door een vrouwestem. Hij had op dat oogenblik vergeten, dat hij ccnigc vrouwelijke kennis had op het Anseiikaansche Con tinent doch omziende bemerkte bij de groote, jonge vronw, die hem zijn kamer had laten zien, en hem den vorigen avond voor een lord had gehouden. Zij was buiten adem en had klaarblijke lijk getracht hem in le halen voor hij «Moeder Mursell's Hotel* bereikte, dat een klein eindje verder lag. «Morgen, meneer I Ik ben een luchije gaan scheppen en ik wilde u inhalen,* zei ze, toen ze hem had ingehaald. «Laten we hier een paar minuten rond- loopenik heb u iets te vragen.* En daarop verliet zij het gewone pad en liep naar de open plaats tus- oiet te bescluijveu weelde. Zooals een kunstenaar vol geluk zijn eigen gewrocht we k aanschouwt, zoo ook ziet eec bloemenliefhebber op naar eigen kweek. Weinigen zijn er, die zich zoo aan de natuur geveD.'maar wie 't kunnen, voor hen is 't levend vol geluk. Bloemen kweeken is niet moeilijk. Liefhebberij, lust tot kweeken, is vol doende. Ieder jaar le„rt men, ieder jaar probeert men iets anders, ieder jaar doet men 't beter. Teleurstellingen zullen echter niet uitblijven, want planten stellen, als levende wezens, andere eischen dan doode stof. Om flinke planten te kweeken, moeten we be paalde regels opvolgen, waarvan niet sin ffeloos kan worden afgeweken. 't Kweeken in bloempotten heeft vele voordeelen we kunnen onze bloemen brengen, waar we willen, in huiskamer of serre, in de warmte of in de koude. De nadeelen zijn echter ook véle. De plant is gebonden aan 't weinige grond en voedsel, wat zich in de pot bevindt, de wortels moeten met weinig plaats tevreden zijn, terwijl potplanten sterk aan uitdroging zijn blootgesteld. Nauw lettende zorg is daarom altijd aan te raden. 't Zaaien of stekken moet plaats heb ben in zuiver rivierzand of lichten grond Telkens bij 't vei planten geven we zwaarderen grond. Oude planten dus, vragen krachtiger aarde. Geen blad- aarde, want daarvoor is de voedings waarde niet veel meer dan nihi'. EeD mengsel van bladgrond, wat scherp zand, me9tgrond en kleiachtige aarde is beter. Er zit pit in. De meeste kamer planten vragen jaarlijks een verpotting, Versche aaide verschat! weer nieuw voedsel, wil men eenzelfde plant lange- ren tijd in de pot laten staan, dan is 't beslist noodig mest bij te geven. Daartoe geven we wekelijks of om de veertien dagen wat aftreksel van koe mest c-fwel we koopen een pakje bloemenkunstmest en gieten zoo nu en dan met een oplossing van 2 gram per liter water, 't Houdt de planten krachtig en sterk en bloeibaar. Heel in 't kort willen we cenige algemeen bekende kamerplanten be spreken en de behandeling er bij ver melden. I Clivia. Dit is een plant uit de kaap, die bloeit in nrjaar, winter of vroege voo'jaar met orar jeachtige bloem- schermen. Trouwens niet bloeiend is ze een'gelijkmatig gevormde plant, een echt sieraad ^voor kamer cf serre. Een schaduwplaats verdragen ze niet best. Willen we verpotten, dan geschiedt dit na den bloei. Flink stevig aandruk ken is beslist noodig. Bij niet-verpotting zorgen we voor vloeimest. In één pot laten we slechts een of twee krachtige scheuten, inleen kuip meerdere. Alleen stevige scheuten leveren bloemen, 's Zomers begieten we zoo, dat de grond steeds voldoende vochtig is. Tegen October echter gaan we de plant wat koeler houden en begieten slechts zeer matig, liever te weinig dan te veel. Zoo gauw de bloemstergel zichtbaar wordt, gieten wejweer gewoon en zetten de plant warmer. Kleine bijfcheuttn kunnen we af scheuren en opkweeken in een klein potje met zandige aarde.' Een warmt schen twee winkels, Dick volgde. •Ik zou niet graag willen, dat ze mij van,'t hotel met u zagen spreken," begon ze; «moederis zoo'n hellefeeks. «Hebt ge een geweer?* «Gij bedoelt zeker een revolver antwoordde DicW. «Ja, er zit er een in mijn bagage in het hole', «Schietgerei in keffers zijn te Skag- way van geen waarde* antwoordde Vick met groote minachting, «Ge moet uw revolver altijd bij u dragen cn ais er herrie komt, schiet dan het eerst,» Na deze waarschuwing verdween zij om den hoek van den winkel en liep het huis om naar het hotel. Toen daar eenigc minuten later ook Dick aankwam, kwam zij hem op den drem pel tegen en ontving hem met een «Goeden morgen, mijnheer,* also! zij elkaar nog niet gesproken hadden, Dick's overpeinzing duurde niet veel langer dan de lijd, dien bij noodig had om zijn schrijfgereedschap uit zijn kamer te halen en te brengen naar de gelag- Toen hij zijn brief geSindigd had, ging hij heen om hem in de bus te werpen het overige deel van den dag besteedde hij om de omgeving van de plaats eens goed in oogeoschouw te nemen en eens gade te slaao hoe het plaats is echter noodig, want in de koude vormt de clivia geen wortels. Na eenige jaren hebben we dan bloei- bare planten. Planten met breed blad zijn de mooiste. Aspidistra. Sierbladplant uit 't verre Oosten. Deze bladplant vraagt veel water en voedsel. Schaduw wordt goed verdragen. Alleen bonte variëteiten verlangen 't volle licht, anders worden Geregeldverpotten is noodig en bovendien vloeimest gcwenscht. Men vermeerdert deze plant door scheuren. Palmen. Verschillende soorten van deze^mooie plant versieren.kamer en serre, 't Is een plant, die goed schaduw verdraagt, ja, die[aan de rechlstreeksche bestraling door de zon een broertje dood heeft. Bij 't verpotten kunnen we de dikke vleezige wortels haast niette stevig aandrukken, 't Afwasschen of geregeld bespuiten der, bladeren werkt zeer gunstig. 's Zomers.verlangt de palm tamelijk veel vocht, 's winters minder. De planten, moeten zoo staan, dat 't loopen tegen de bladeren vermeden wordt, want doode punten misstaan ten zeerste en trekken steeds verder door. L. Burgerlijke standen BARNEVELD. Geboren Heintje, d. v. E. J. v. d. Brink en E. Roskam Everardus Ma ria, d. v. E. Boersen en A. Boersen Marinus, z. v. A. Wallet en G. v. de Brink Hendrikus, z. v. G. Hooge- been en A. v. d. Pol Willem, z. v. d. Pol Willem, z. v. W. van Koot en G. Dekker Cornelia, d. van G. Verhoef en E. v. d. Brink Gjsbert, z. v. E. J. v. d. Kleut en A. ter Burg Grietje d. v. H. v. d. Koekelt en G. v. Breenen. Ondertrouwd: E. F. Mulder en G. Vaarkamp G. v. Essen en G. Vink H. Berghorst en G. A. v. d. Beid. Gehuwd W. van Dronkelaar en J. Dekker G. Brom en G. Bospoort. Overleden Jacoba Wallet, 35 jaar, echtg. v. P. v. d. Visch Dirk Ha- zeleger, 72 j., echtg. van G. Pater Evertjejv^'t. Klaphek. 51 jr„ echtg. v. H. Schuld Jan A. v. Ernst 4 mnd. Jan v: d. Brink, 35 j., echtg. van C. van Dijk. LEUSDEN. GeborenAleida d. v. R. v. Wes- terlaak en[_C.[ den Ouden Hendrik, z. v. J. Verbeek en E. v. Middendorp Hendrikus z. v. J. Greefhorst en J. van der Zwaan Johannes Laurentius z. v. J. Berg en A. d. Ouden Neeltje d. v.tJ.j_KoolJen N. van der Werff Jac b, z. v. H. v. Woudenberg en E. de Vries. GehuwdG. v, Hee en G. J. Kuijt. OverledenGeertrudes Schoonder- beek, 45 j,, cchtg. v. E. v. d. Hengel. STOUTENBURG. GeborenAndreas Martinus, z. v. A, v. d. Berg jen M. Janssen. OverledenWillebrordus J. Th. van Ees, 70 j., ongeh. schip aan de kade werd gelost. In tusschen hield hij oogen en ooren open om te hooren, of hij iets kon ver nemen wat op zijn zaken betrek king had; maar bij zag niemand dien hij gaarne in zijn expeditie zou willeo betrekken. In geheel Skagway wist hij alleen maar een paar halfbloeds te vinden, die lust hadden om een weinig te werkenhet blanke element was alleen vertegenwoordigd door slente raars, die kroeg uit, kroeg in liepen. Tegen zonsondergang keerde hij te rug naar het hotel, meer dan ooit voor nemens, dat, als «mijnheer Baxter* hem niet kon helpen, hij een paar Indianen zou hureD en zonder gids zou vertrek ken. Doch toen hij des avonds in de spreekzaal, tijdens den avondmaaltijd, zijn reisgezel weer sprak, werd die ge dachte geheel op den achtergrond ge dreven. «Kom,* zei hij, «maak u daarover nu niet bezorgd. Ilc zal wel iemand vinden morgen desnoodsIk zou u zulks wel vroeger hebben aangeboden, als gij dat maar vroeger gezegd had.* (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1923 | | pagina 5