N.V. Middenstands-Credietbank Credieten - Incasso's - Deposito's Bel dan op No 42 DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort Dinsdag U Dec. 1923 No. 73 en Omstreken Zeven en Dertigste Jaargang BONNBMBNTBN kunnen elke week In gun, doch opzegging vin II II ADVBRTENTIËN 25 cent per tegel. BUIfke' tarieven voor ha edel en abonnement moet geschieden voor den aanving vin een nieuw kwartaal. KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 nijverheid bil geregeld adverleeren. Advert en tl fn moeten Dinsdag 5*',^ "r,.defl,'n,5°- BU"en dC 8,a,een,e Amert,00rt M',°' DE EEMBODE VERSCHIJNT D1NSDAQ- EN VRIJDAGMIDDAG «Vridag 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaat» kan Alzonderl|ke nummer* IQ ct. II niet worden gegarandeerd. Bete)' eeii goedkoops doodkist en een eenvoudige begrafenis na een weivolbracht, onbaatzuchtig leven, dan een prachtig mausoleum na een liefdeloos, egoïstisch leven- Ouders en Kinderen. De ouders vertegenwoordigen zicht baar voor hun kinderen de liefde en het gezag van God daarom komt hun rechtmatig eerbied en wederliefde toe van den kant der kinderen. Zij hebben niet het recht, om van dien eerbied hunner kinderen afstand te doen, zooata sommige moderne wijs- geeren dat leeren, evenmin als de kin deren het recht hebben, dien eerbied aan vader en moeder te weigeren, hoe veel gebreken en minderwaardige eigen schappen ze ook in hen mogen ont dekken. Door waardigheid en verstandige zelfbeheetsching, moet de vader zich zijn gezag verzekeren en het niet ver liezen of verzwakken door eigen schuld. Een uitbarsting van feilen toorn, een driftige scène, gepaard met ruwe woorden of zelfs vloeken, ondermijnt het oudertijk gezag (en heelt opvoed kundig geen waarde, doch brengt zelfs groote nadeelen mee. Kinderlijke eerbied jegens de ouders behoort zich niet te bepalen tol het innerlijke; die eerbied moet zich ook naar builen toonen. Het is een beklagenswaardige trek van onzen tijd, dat in het dagelijksch huiselijk verkeer, de uiterlijke vormen en plichtplegingen, die de eerbied voor vader en moeder aan de kinderen op legt, steeds meer verloren gaan. In vroeger dagen hield men daar aan vast en de ouderen onder de lezers en lezeressen zullen zich met mij nog wel herinneren, dat zij zich tegenover vader en moeder nooit zouden hebben veroorloofd, hetgeen bij onze moderne jeugd heel gewoon is en als van zelf sprekend. Dikwijlu door de schuld der ouders. Zoo vinden sommige, door den modernen geest aangestoken vaders en moeders het heel gewoon .origineel», zei me ODlangs een moderne dame als hun kinderen hen met »je, jij en jou» aanspreken en op hun vragen kortaf antwoorden met »ja, neen, hè 1 wat zeg je, wat mot je precies alsoi ze in den kring hunner schoolkameraden of kornuiten aan 't spelen en ravotten zijn. Onlangs was ik bij een familie op bezoek. We ZBten in de huiskamer. Op eens klonk een driftige stap in de gang, de deur vloog open daar uad, neen, daar stormde een i wat achttien jarig jongmensch de kamer binnen onder den uitroep aan 't adres van vader en moeder: »zcg, jullie zijn me ook een paar mooie...» Verder kwam hij niet, want toen hij me ge waar werd, zweeg hij min of meer bedremmeld, stamelde een vluchligen groet en was in een oogwenk weer de kamer uit, Io den corridor hoorde ik hem nog een luchtig wijsje fluiten. Het standje waarop hij blijkbaar van plan was z'n geeürde »ouwe lui» te Irac- teeren, hield dit veelbelovend jong mensch waarschijnlijk voor hen »in petto» totdat ik weg was. Pijnljjk verwonderd, keek ik den heer des buizes aan. Deze begreep en zei, zoo losjes voor zich heen»och man, weet je misschien nog zoo niet, ar de verhoudiug tusschen ouders kinderen is tegenwoordig heel anders dan vroeger.» »DAt zie ik», luidde m'n antwoord maar van dat mannetje in den dop, op zoo'n charmante manier de chambre» maakte, kun je nog ontzaglijk veel plezier beleven, als hij zóg door gaat.» Is het bijv. een te kort voor hun eigen vrijheid, wanneer de kinderen over hun doen en laten binnenshuis en vooral daar buiten, rekenschap geven aan vader en moeder Zeker: vrgheid en zelfstandigheid groeien, moeten ook groeien met het klimmeD der jaren, maar dienen toch hare perken en grenzen te hebben in de orde en regelmaat van het huisgezin. Of rust de verantwoordelijkheid voor de kinderen niet zóó lang op de ouders, zoolang ze verblijf houden onder hun 'ik? De eischen van een op godsdienst i gezond verstand gebouwde ouder liefde, worden dan pas drukkend en kwetsend, indien het .vertrouwen» ont breekt. De liefde, die voortspruit uit weder- lijdscb vertrouwen tusschen ouders en kinderen, is wel de voornaamste factor, de beste hulp bij de opvoeding der Maar vertrouwen kan niet worden algedwongenhet moet spontaan ge boren worden en groeien met het ver stand en met de jaren. Ouders, die zich mcenen te moeten beklagen over gemis aao vertrouwen bij hun kroost, mogen zich wel eens afvragen, of zij wel den juisten weg insloegen om dat vertrouweo le wekken. Geen lentebloesem, die haar hoofdje uitbeurt boven de sneeuw, is zoo ge voelig en teer als een kinderlijk ge moed, dat liefdeloos en tactloos be handeld wordt. Gemoedelijker verdraagt het kind den harden wind van strer ge lucht, als lui de liefde en de bezorgdheid -jan het onderhart er door heen voelt spelen, plaats van een ondoordacht en r lanpakken van zijn gemoed. Wekt vertrouwen op in uw kinderen, door te toonen, dat ge ze lief hebt met versland en slechts voor hun eigen welzijn bezorgd zijt. Haarlem. JOS. P. H. HAMERS. Binnenland Zwaar autoverkeer in de Prov. Utrecht Gedeputeerde Staten dezer Provincie hebben bij besluit tot sluiting der wegen in deze Provincie voor het zware auto verkeer bepaald, dat ontheffing zat wor den verleend van het verbod de ge sloten verklaarde wegen te berijden, indien daartoe een schriftelijke aanvrage wordt ingediend bij welke de aanvrager zich verbindt de algemeene ontheffings voorwaarden aan te nemen en zich voor de naleving daarvan aansprakelijk te stellen. Voorts is door genoemd College be paald, dat 8 dagen nadat zoodanige verklaringen ontvangen zijn het htffiogsbewijs ter provinciale griffie kan •orden afgehaald tegen storting van en waarborgsom groot f 100. In verband met het in werking treden van genoemd besluit op 1 Januari a.s., is het gewenscht, dat belanghebbenden genoemden datum in het bezit zijn ten onthcffingsbewijs en derhalve bovenbedoelde aanvrage, zoo spoedig mogelijk moet worden ingezonden. Oude Schuld, Eindelijk hebbefo onderhandelic- gen tot een overeenkomst geleid inzake de regeling van de quaestie der kosten voor de in Nederland gt interneerde Belgen gedurende den oorlog. De schuld, die francs 351,546,430 bedroeg, zal, in 30 Iralfjaarlijksche termijnen worden afgelost tegen een rentevoet van 5 pet, Onteiag. Naar men mededeelt, zullen alle gehuwde ambtenaressen met ingang van 1 Maart a.s. op wachtgeld worden gesteld, tenzij zij kunnen aantoonen kostwinster te *8n. eerste drie maanden krijgen zij nog vol salaris, de volgende 3 maanden 75 pet. en daarna 60 pet. van de jaar- 'edde, alles met aftrek van 81/, pet. oor pensioen. H&nzebank. Curatoren deelen mede dat de ter- lijn, waarbinnen de schuldvorderingen iet de daarbij behoorende bewijzen bij curatoren (adres Maliebaan 34 te Utrecht) moeten zijn ingediend, eindigt Mei. De verificatie-vergadering zal wor den gehoudcD Maandag 16 Juni tien uur, het Paleis van Justitie te Utrecht. Waarschuwing. De oud-minister van financiën de Geer, schreef naar aanleiding uiting van Troelstrn, dat een beetje icflatie nog niet zoo bedenkelijk zijn, o. m. het volgende -Een beetje inflatie is niet als beetje vergif in een apotheek, n 'celeer als «een beetje déraillement» lan een sneltrein op een spoordijk. Niemand heeft de gevolgen in de hand. eerste gevolg is verhooging van ïn en prijzen, bron van méér bankpapier, d.w.z. van nieuwe inflatie. •Een beetje inflatie» wil zeggen »het hellend vlak». Wie, bekoord door het nut dat zij tijdelijk schijnt te kunnen geven, haar opwekt, handelt als het kind dat, bekoord door de pracht van bloemen, twee schreden den afgrond Gemengde Berichten Op het bedenkelijke van de iDflatie, anneer zij eenmaal zooals haar vóórbestemming is zekere grens heeft overschreden, behoeft wel niet meer te worden gewezen. Zij vernietigt alle zeker heid in handel en bedrijf. Zij dompelt hen die van vaste inkomsten (wedden, spaarpenningen, pensioenen, hypotheek en obligatierente) moeten leven, in de diepste ellende. Zij maakt enkelen rijk ten koste van zeer velen. En te midden dit alles sticht zij het zedelijk kwaad, dat zij de speculatie in ongekende m voedt; iedereen koop en verkoop andere geldelijke handeling feitelijk tot kansspel maakten in 't algemeen linnen veel meer op het geld richt dit in normale verhoudingen het voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Qracbt no. 4 - Telefoon no. 304 Depositorente van 3% -5% Een 15 jarige kantoorlooper te Rot terdam zou zich naar kantoor begeven. Terwijl hij de gang instapte kwam plot seling achter de deur een man vandaan, die hem met een stuk ij ter op het hoofd sloeg, tengevolge waarvan de jongen tegen den grond viel. De aanrander maakte hiervan gebruik hem een tasch afhandig te maken, waarin zich een bedrag van ongeveer 1200 gulden be vond. De bandiet nam biermede de vlucht, doch zich vervolgd ziende, wierp hij eerst de tasch te water en toen ook het geld. Korten tijd daarna werd de rer aangehouden. Een schooljongen te Hoorn, viel bij het uitgaan der school van de trap op de kraan der waterleiding. Het ventje bleef bewusteloos liggen en is zonder kennis overleden. je te Enschede gehouden gadering, heeft de voorzitter van Ned. Vakverbond als zijne meeoing te kennen gegeven, dat de strijd in de Textiel-industrie wel een half jaar zou kunnen aanhouden, voordat de tijd tot onderhandeling met de fabrikanten w: aangebroken. De Regeering is tot de conclusie gekomen, dat het nieuwe academisch ziekenhuis te Leiden behoort te worden voltooid. Daarmee zal nog ongeveer 5 millioen gulden gemoeid zijn en de totale kosten worden dan 14 millioen gulden. Te Gouda is aangehouden een koop- n die zich door gebruik te maken van cheques, ten nadeele van bankin stellingen, een bedrag van l 320,000 had toegeeigend. Een mijnwerker te Stolberg viel door de gladheid van de straat. Een stuk hout, dat hij droeg, trof hem zóó tegen den slaap, dat een hevig bloeden de hoofdwonde ontstond, welke schier onmiddellijk den dood van den onge lukkige tengevolge had. Op een onbewaakten overweg tus schen Rijssen en Nijverdal werd, toen het reeds donker was, een woonwagen gegrepen door een passeerenden locaal- trein. De wagen werd vernield, terwijl drie der inzittenden ernstige dingen bekwamen. Ook te Putten, op de Vcluwe, zijn lijken van Belgischen geïnterneerden opgegraven, om naar het vaderland worden vervoerd. Taxi of auto noodig Amersfoort, Te Laureosherg werd ingebroken in de parochiekerk. Gestolen werden Hebt U een kelk, ciboriums en nog andere, nog niet opgespoorde kostbare voorwerpen. Een der kerkpieven, een schoenmaker, werd gearresteerd. Nabij de kerk was gevonden een manchetknoop, waarop de vrouw van den schoenmaker was afgebeeld, In een te Utrecht gehouden verga dering van het R. K, Vakbureau wer den tot leden in het bestuur van dit bureau gekozenA. A. van Hamers- veld (Amsterdam) en L. F. Guit ('s-Gravenhage). Een gezelschap bruiloftsgasten ging met een autobus van IJsselstein naar Bijlmer. Op een kruispunt sloeg de chauffeur een weg In die te smal bleek. De bus tuimelde in een sloot. De veer- inzittenden liepen schrammen en kneuzingen op. Bij het laden van een kameroven bij de gemeentegasfabtiek te Enkhuizen zijn twee bouten van een kolenwagen gebroken, die geladen was met 1500 K. G, Kolen. De 53-jarige stoker K. kreeg den geheelen inhoud op het lichaam. De ongelukkige werd verpletterd. Amersfoort De heeren Dros en Van der Meijden gekozen als lid der Kamer van Koop handel en Fabrieken »De Gelder 'che Vallei» hebben hun benoeming niet aan- Het bestuur der vereeniging Handel Nijverheid besloot ten gerieve der leden een lijst aan te leggen van wan betalers: »de zwarte Ijst». Van een failliet verklaarde firma alhier waren, volgens Amcrzf. Dagblad, eenig huisraad, en winkelartikelcD ont trokken en bij een familielid verborgen. Door de recherche zijn deze voorwerpen opgespoord en in beslag g 1 Busten i Miss i Patat 8. van Klaarwater. -is van hot H. Hart De toppen der bergeD verdwenen dikke witte wolken't leek wel of begroeid waren met een dichte smerige schimmel. Bovendien waren alle kloven en dalen in en tusschen de be-gen, zelfs aan de voet der bergen gevuld met grooterc of kleinere witte wolken. Ik kreeg de indruk alsof dat land vóór ons sinds lang verlaten was, als: f er de pest heerschte. Terwijl we daar zoo aan de leuning van 't dek stonden te kijken, kwam onze tafelsteward naast ons staan een brave kerel, die ous 't leven op de Mataram op alle moge lijke manieren zocht te veraangenamen. Pater, zei hij, ziet u die witte wolken daar boven en tusschen de bergen en tusschen de bosschen hangen Dat be- teekent Malaria. Als 't zoo is moet u Kinine nemen. On-.houdt het I» Nu, er is geen gevaar dat wij het vergeten. Bij eiken maaltijd staat de flescli met Kinine-pillen hier op tarel, cn de paters herinneren er ons wel aan, dal halfwekelijks ons pilletje moeten ne ook al heb je geen kootts. Dat i voorzorgmaatregeling, Ondanks da krijgt men toch nog de koorts't ge beurt maar zelden dat er iemand aar ontsnaptmaar - zoo voorkomt mer toch gevaarlijke aanvallen. Dinsdag 2" Maart kwamen we eindelijk op onzi bestemming aan. Dc dikke en vroolijki pater Baumann verwelkomde ons. Hij had een tiental boys meegebracht onze koffers naar de motorboot der Missie, »de Olto« over te brengen. Eerst brachten we een kort bezoek aa pastorie van P. Baumann te Rabaul zelf. Daarna ging 't verder naar Mata- gouna, statie van pater BurgershauseD, een half uur varen van Rabaul. Deze statie ligt geheel verscholen tusschen geweldige kokbsboomen, Toen we de pastorie naderden, kwam de pastoor ons al te gemoet, een reus van een man met een baard, waarop Sinterklaas jaloersch zou worden, en een stei een gong. Bij dezen gezelligen, lijken en hartelijken Confrater hebben we den eersten dag in de Missie door gebracht. We konden niet verder varen vanwege den storm. 'sNachtseen zwaai onweer en geweldige regenbuien die ons bijna geheel den nacht wakker hiel- den, want op die daken van blik maakt de regen een spectakel van de andure wereld. Den volgenden morgeu vi we verder naar Vauapope, 2 uur van Malagouna. De Otto is niet veei grooter als een fliuke roeiboot, m loopt 7 a 8 mijlen in 't uurwat vi zoo'n motorbootje zeer veel is. De was nog tamelijk boog, zoodat oi dekstoelljes herhaaldelijk omwipten wij ons vast moesten li uden om r over boord te vallen. Ik dank den hemel dat we geen manie hebbci zeeziek te worden, want sinds de Missie zijn, hebben we al heel wat op zee rondgezwalkt, en als je dan voortdurend zeeziek ben, is 't heusch geen liefhebberij. We kwamen te Vanapopa aan der dat iemand het wist. Men had ge- dacht dat we niet zoo vroeg zouden komen vanwege de sterkezee. We brach ten dus eerst een bezoekje bij O. L. Heer in de Kathedraal van Vanapope. Dc reis| tot Rabaul had juist 8 weken en één dag geduurd. Van Syndey tot Rabaul 13 dagen. Alles zeer voorspoe dig gegaan. We mochten O. L. Heer dus wel van harte danken. Dan klau terden we den heuvel op naar de resi dentie van Mgr. Couppc. Weldra kwa de paters ons te gemoet. Allen blij dat er weer eens Dieuwe krachten waren aangekomen. Geen overbodige weelde. Buiten ons is cr hier geen i kele pater, die minder dan 10 ji Missiearbeid achter den rug heeft. En de meesten is het goed aan te zien I Dan kwam ook Mgr. Couppé, ondanks zijn 35-jarigen Missiearbeid ziet bij er nog tamelijk krachtig uit en loopt kaars recht. Toch is Monseigneur werkelijk afgeleefd en verlangt met hart en ziel naar de aankomst van zijn opvolger. Mgr. Vesters. En nu zou ik U eigenlijk mijn eerste indrukken moeten beschrijven, hier in de Missie. Daar zou al een boekdeeltje over samen te stellen zijn. Maar dat houdt U mij maar te goed. Nu moet alles veel te gehaast gaan, zoodat ik zelfs geeo fatsoenlijkengewonen brief kan schrijven, laat staan een uitgebreid verslag. Later kunnen we op alles nog wel eens terugkomen. Pater Overste heeft ons sterk op 't hart gedrukt vanaf den beginne nota's te nemen van onze indrukken en van ons leventje hierdat was ik ook al van plan. Maar hij heelt ons ook afgeraden den eersten tijd teveel te schrijven, daar men nog geen rijp oordeel heeft. Daar zal ik me dan ook als gehoorzame zoon aan houden. Nu vermeld ik dus maar in 't kort, dat we de laatste dagen der goede week hier oog netjes hebben meegevierd en meegetranspireerd. Wij genoten 't voor recht op die dagen te mogen as9isteeren. De Kanakken hier zijn al een weinigje gestegen op de trap der beschaving. Ze zingen als lijsters, soms wat hard maar dan hoort O. L. Heer 't beter, denken ze wellicht, Paasch-Zaterdag kwamen honderden van die zwarte of bruine luidjes van de bijstalie's naar hier afzakken om aan hun Paaschplicht te voldoen. Allen dragen een van gras- gevlochten mandje waarin de vereiscb- ten voor 'l betelpruimen, en andere schatten zijn opgeborgen,plus dePaasch- beste lava of lendendoek voor den volgenden dag. Echte apensnoeten zijn er bij en toch voel je slechts sym pathie voor die arme eo eenvoudige menschen die van zoover komen ge loopen om aan hun plichten te voldoen (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1923 | | pagina 1