DE EEMBODE R- K. Nieuwsblad voor Amersfoort Vrijdag 1 Aug. 1924 - No. 36 en Omstreken ft UPS Acht en Dertigste Jaargang abonnementen kunnen elke week In gaan, doch opiegglng van II „ANTnftB. awnpnoapht oa AUFc^nnoT tpi pprnu na II advbrthntiHn 39 eanl per regel. Blll(ke larlaven voor handel en abonnemenl moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. kaniuuk. lanubukaihI JV, AMCKaruuK luLcruUN jm n|verheld b| geregeld adverteeren. Advertenlldn moeten Dinsdag Pr«s per drie maanden f 1.00. Bulten de gemeente Ameratoort 11.10. DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAQ- EN VRIJDAOMIDDAO Vrgdag vóór 8 uur worden beiorgd. Een bepaalde plaats kan Ationderllke nummers 10 ct. niet worden gegarandeerd. TWEEDE BLAD Candbouwnieuws Utrachtsch Landbouwgenoolschap. (Bouwlandwedstrijd (Ingezonden.) Het Utrechtsch landbouwgenoolschap, hetwelk in dit gewest ook de be langen der boeren behartigt, heeft uit zijn midden een commissie benoemd, d e den titel draagt van «Commissie tot verheffing van akker- en weide- Zij schrijft verschillende wedstrijden uit en zoo waren wij gisteren getuige van de prijsuitreiking van den bouw landwedstrijd in Achterveld en Hoog land. De jury, die de verschillende akkers beoordeeld heeft, bestond uit de heeren C. K. van Daalen, W. E, Meye- riok, P. van de Hengel en j. C. Pfeiffer. We begaven wij ons dan met de heeren in een gezellig, ouder- wetsch «brikje* op weg. Het eerst aan de beurt was Achterveld. IN ACHTERVELD. Toen we in het dorpje aankwamen stond de glundere waard van het ver gaderlokaal van den Boerenbond reeds op den uitkijk en het duurde niet lang of de Hollandsche driekleur wap perde vroolijk uit liet zolderraam. Lang zamerhand kwamen de deelnemers op dagen, de meesten in feestdos; benieuwd naar den uilslag waren ze wel, maar ze pasten er wel voor, daar iets van te laten merken, /.e praatten Blsof er van geen wedstrijd sprake was. Inmiddels was ook de voorzitter van het genoot schap, M. J. L. Baron Taets van Ame- rongen van Renswoude, ter vergadering verschenen zoodat met de prijsuitreiking een aanvang genomen kon worden. Dit geschiedde bij monde van Baron Taets van Amerongen, die daarbij releveerde de vele moeiten, die de Commissie zich getroost heeft, om in een tijd als waarin wij thans leven, een dergelijken wedstrijd te organiseeren. De heer C. K. van Daalen, voor zitter der commissie besprak hierna het werk van de deelnemers. «Over het algemeen heeft de jury een gunstigen indruk gekregen van de werkwijze der mededingers. Hoewel het weer natuur lijk een belangrijken invloed daarop heeft uitgeoefend hebben we met vol doening gezien dat hier een goede bouw te veld staat en bij enkelen gewassen worden geteeld, die men nauwelijks beter kan wenscheo. De bemesting was over het algemeen goed te noemen en als de heftige storm met zwaren regen val op 18 Juli niet was opgetreden, dan zouden vele graanvelden een voorbeel- digen stand hebben getoond. De rogge vertoont over het geheel een goed ge was de haver was bij vele deelnemers uitstekend en bij meerderen hebben bieten en koolrapen zich bijzonder goed ontwikkeld. De juty heeft echter op haar reizen zaken opgemerkt, die zeker wel voor verbetering vatbaar zijn. Id de eerste plaats de verpleging der ge wassen de onkruidbestrijding in de rogge was bij velen onvoldoende, te:- 2 GENEZEN. Ochl wat arme visschers I riep Mijnheer, die voor zijn minderen met een groote mate zeemansruwheid bedeeld was, je moest ze nog een deuntje beklagen ook, die vlegels? Je kunt er niets mee aanvangen 't is me Ik zou ze wel klein krijgen, Pa. Wat zou je doe-i, Polydore vroeg de Pa belangstellend. Wel, ik zou er de rijzweep over leggen, dan loopen ze we). Ma, krijgen we ook een pousse-cafc Ja kind. Pa, wat wil je hebben? Eugenie geef de chartreuse eens aan, dat zal wel goed zijn, niet Emile Me vrouw glimlachte. Chartreuse? Ja best, daar is 't nu net een weer voor, dat verwarmt. Kom vrouw laten we 't maar afdrinken. De geestige Polydore, die zijn glas in een teug leeg heeft, neuriet: Au clair de la lunc, mon ami Pierrot, Prétor moi la plume pour ccrire un mot. Intusschen stormt het buiten voort, zoodat Eugenie onder het haken ge stadig met angst naar den kant der ven sters kijkt, of ze ook stuk waaien. Pa schikt zich met welbehagen in zijn lot bij den vroolijk knapperenden baard. Och neen, voor de pinken is het wijl van de gelegenheid om de haver te hakken slechts weinig gebruik werd gemaakt. En toch 19 dit noodzakelijk om de hoogste opbrengst te verkrijgen. Wat baat het schoonhouden der hak vruchten als men zijn land laat ver vullen onder de haver Wel is onkruid bestrijding met fijngemalen kainiet nuttig maar afdoende is het niet, vooral ook omdat men daarbij den gunstigen in vloed van het losmaken van den grond mist. Ditzelfde geldt voor de rogge: wij hebben veel te veel rogge gezien inet windhalm, blauwe bloemen enz. en als men op ri|en zaait is dat niet noodig. Een schofTeltuig voor paarden kracht zou hier goed werk kunnen doen. Men behoeft dan slechts in de rij na te hakken of te wieden met do hand. Spreker deelde vervolgens in 't kort nog iets mede over hel werk der deel nemers afzonderlijk, hetgeen herhaalde lijk door een hartelijk applaus werd onderbroken. De prijswinnaars zijn J. v. de Koe dijk le prijs met 78 punten; J Boersen 2e prijs met 71 punten L. Huurdeman 3e prijs met 71 punten; een eervolle vermelding verkreeg de heer G. Lager- weij met 70 punten, terwijl herinnerings medailles werden toegekend aan de wed. Visser en de heeren P. Wijntjes en W. v. d, Hengel resp. met 66, üt> en 65 punten. Een bezoek aan de boerderij van den eerste-prijswinnaar. Vervolgens werd een excursie ge maakt naar de boerderij van den heer van de Koedijk, gelegen te midden van sappige weilanden en welige gouden graanvelden. Met begrijpelijke trots liet dï boer ons de vrucht van zijn arbeid zieneen groote lap land, ongeveer een bunder, begroeid met tarwe, die de beste kleiboer hem zou benijden, verder een aantal akker9 met bieten, en een waar het graan reeds in schoven stond, in afwachting van verdere ge beurlijkheden. Intusschen had op de boerderij moeder de vrouw koffie en thee klaargemaakt, en de dorstige juty- leden lieten zich niet lang nooden, maar zaten spoedig onder het eenvoudige rietendak van de boerenwoning. Een langdurige visite kon het echter niet zijn, daarvoor ging de tijd te snel al hadden ook de meeste boeren hard nekklg hun klok op den wintertijd laten staan. Het brikje stond al weet klaar en vervoerde ons zoo snel als mogelijk was weer naar Amersfoort terug en van daar naar Hooglaud. IN HOOGLAND. Hier had de uitreiking der prijzen plaats in het [ruime vereenigingsgeb uw Concordia, dat 9poedlg door een 40 tal belangsteltenden bezet was. Onder hen merkten wij op den secietaris en twee wethouders der gemeente, en ver der de beide eerw. geestelijken. Ook hier deelde Baron Taets van Amerongen de prijzen uit met een korte rede, waarin hij hulde bracht aan het initiatief van de deelnemers die ondanks der lijden ongunst zich door niets laten weer nu ook zoo erg niet herneemt Mi- vrouw, maar die menschen hebben toch ook vrouw en kinderen, weet je, en als de man op zee omkomt, dan zitten ze thuis zonder brood. Die dan leeft, djti zorgt, dan trekken ze immers van de bedeeling, Maatje?Binnen I riep Mijnheer, toen er driftig aan de deur werd geklopt en Koba de meid zich vertoonde. Meneer daar is Francis om u te spreken. Francis, meid? datjis onmogelijk, die is met zijn pink in zee. Neen, Meneer hij staat beneden en moet u noodzakelijk spreken. Wat drommelis hij dan niet uitgegaan Hij zal weerom wezen Pa, meent Polydore. Och Emile 't is immers geen weer, Maar voor den droes I als ik toch zeg, dat ze in zee moeten, zal Francis dan niet gaan Zeg dat Francis dade lijk hier komt. Goed meneer I en weg is de meid. Zal mijnheer Francis het dan beter weten als ik bromde de toornige ree der. Van avond geef ik hem nog ge daan ik wil gehoorzaamd worden. Meneer, Francis kan niet boven komen. Waarom niet? Ik weet niet meneer; maar hij houden om hun bedrijf op een hooger peil te brengen. Dc heer C. K. van Dalen gaf weer een overzicht van den stand der ge wassen, die bij de meesten zeer goed was. De onktuidbcstrljding zou ook hier nog beter kunnen. Do namen der winnaars zijn I'. Kok le prijs met 82 punten; W. Hdhorst 2e prijs met 79 punten; J. Tondeur en W. van de Heuvel eervolle vermelding met resp. 70 en 69 punten een lier inneringimedaille werd uitgereikt aan de heeren Schoonderbeek en Kuijer, beiden met 64 punten. Een bezoek aan de boerderij vat. den eerste-prijswinnaar. Zooals ook in Achterveld was ge beurd, bracht onze brik ons naar de boerderij van den eerste-prijawinnaar, den heer Kok. Ook hier waa veel dat h.-t oog van den vakman streelde. Tot ons spraken vooral de onafzienbare gol vende graanvelden, reeds in de avond schemering gehuld. Slechts heel achter- aan was men reeds met masten be gonnen en stonden de schoven in h:t uitstekend schoongemaakte stoppelveld Even nog een blik op de bieten en aardappels geworpen en ook dit bezoek was achter den rug. De taak van de Commissie was afgeloopen Wij gelooven echter dat de resultaten van dit werk van groote belcekenis zullen zijn voor den landbouw In de provircie Utrecht. De boeren in de omgevli g van Amersfoort zullen zeker bun voordeel doen met de gemaakte op- en aanmetkiogeo en die naar waarde weten tc schatten. Vermelden wij nog dat de prijzen bestonden uit me titles en geld met dien verstande dat de le, 2e en 3e prijswinnaars een medaille kregen be nevens een zekere geldsom en de ove rige prijzen alleen uit medailles be stonden. Gemengde Berichten De Amsterdamsche gemeentetram heeft Zondag 380.000 passagiers ver voerd. De 36 jarige postbode te Ouwer- kerk (D.) is, doordat hij zich tijdens een schietoefening achter de schijf waagde, door een kogel in de borst getroffen en overleden. Hij laat een vrouw eo vier kinderen na. Een 7-jarig zoontje van een boeren arbeider te Isselburg (Gld.) schoot spe lenderwijs een geweer at op zijn broertje van 5 jaar. De halsslagader werd geraakt en de dood trad onmid- delijk in door verbloeding. Tusschen Heerde en Wapenveld is door den wagen van den locaalspoor- weg op een onbewaakten overweg A. Tepe Boers, manufacturier te Zwolle, met zijn auto overreden. Hij werd doodelijd gewond aan het hoofd, ter wijl een been werd afgereden. De auto is veibtijzeld. had zoo'n haast en zei zoo wat van al de pinken vergaan, en_meteen lltp hij hard weg. Daar heb je 't all zei Mevrouw, dacht ik het niet Wat SatMl aide pinken vergaan, en Francis weg, wat mag dat wezen moet ik er nu met zoo'n weer uit? Koba mijn laarzen, vrouw mijn bouffant, Eugenie mijn regenjas, Polydore dz parapluie I gauw je moet mee I Als ze dan toch vergaan rijn, dan kon ik wel hier blijven, Pa, merkte de gehoorzame zoon op. Doch Pa verstond geen geestigheden meer: mee zeg ik je: luidde 't, en Po lydore staat driftig op en gaat aan de trap staan schreeuwen om de parapluie, Middt let wijl woelt Mama een dikke bouffant oier pet en ooren, om hals en mond van haar echtvriend; Eugenie loopt wat ze loopen kan met parapluis en laarzen onder het gedurig foeteren van Mijnheer over hondenweer en onwillige ooderhoorigen. Eindelijk is Papa van hoofd tot voe ten ingebakerd. Als je nu maar weer geen kou vat herhaalt Mevrouw. Mensch zwijg er van, dat volk zou je den dood aandoen I Vader en zoon verlaten het salon met een weemoed, of zij op Nova Zembla moesten gaan overwinteren. De minister van binnenlandsche zaken overweegt de instelling van etn rijksmerk voor honig. In een mijn te Hamborn (Duitichl.) zijn tengevolge van het braken van ««n lifltouw zes mijnwerkers gedood. Bij Edinburg (Engeland) zijn twee treinen op elkaar geloopen. Er lijn 4 dooden en 29 gewonden. Te Lot Angelos (Amerika) i« een vliegtoestel naar beneden gestort. Vier personen werden gedood. Op een te Londen gehouden veiling betaalde de Amsterdauische lirma Fredenk Muller Co. 38.000 voor een bijbel in handschrift uit de 14e eeuw. Er zijn te Bcckum tijdens een on weer. geheele velden boonen. aardap pelen en andere veldgewassen door dikke hagelsteenen vernield. Te Cheruthuruthy in Cochin, is ten gevolge van de overatroomingen een jongensschool ingestort. Een leerear en 04 leerlingen zijn er bij omgekomen en tal van anderen gekwetst. Te Hilvertum heeft de gasfabriek het vorig jaar een winst opgeleverd van f147.622; het ilectriciteitsbedrijf 198.638. Men meldt hel vergaan van het stoomschip «Tairei Marot* ter hoogte van Sachaliep). Men vreest, dat 138 passagiers en 50 leden der bemanning zijn omgekomen. 18 passagiert en 5 leden der bemanning sija in een red dingsboot te Xotore aangekomen. B. en W. van Rheden hebben aan degenen, aan wie in den vorigen winter wetk is verschaft, de volgende mede- dcehngen gezonden; «Wfl achten ons, in verbaod met de noodzakelijkheid om de zeer aanzien lijke offers, welke de gemeentelijke werkeloosheidtzorg van de gemeente kas vergt, 10 de toekomst minder zwaar te doen zijn, verplicht u er met nadruk op te wijzen, dat wij in de komende wintermaanden bij dc beoordeeling van eventueele aanvragen om werk of steun tijdens werkeloosheid, zeer ernstig reke ning zullen houden met de tegenwoor dige geiinsinkomsten van de aanvragers. Zoo deze inkomsten van dien aard zullen blijken, dat redel^kerwijs aange nomen mag worden, dat daarvan een deel voor het onderhoud in den win tertijd bespaard had kunnen worden, dan sullen wij de aanvragen van dezen persoon zonder meer moeten afwijzen.* Op den Zijpendorpscheweg tc Arn hem beeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Bij het jachthuis heeft een huurauto, waarin gezeten was de bewoner van het jachthuis Graaf van der Gollz, een 20 jarig meisje, dat voor de auto uitweek, overreden. De auto ging over haar lichaam heen. Zij ia aan de gevolgen overleden. Tengevolge van een aardbeving is in de zee van Azow een nieuw eiland ontslaan, dat men den naam van Lenln heeft gegeven. Zij komen in den tuindaar staat Francis«gauw gauw, meneer in Gods naam gauw? Maar wat is er toch gaande kerel is dat een weer om me buiten tc laten komen? Wat is er, spreek! Gauw gauw, menheer, naar 'titrand, naar 't strand, en bij vliegt ze vooruit. Ik geloof dat die man krankzinnig is Pd, zegt Polydore, die moeite heeft om zijn parapluie op te houden. Ik zal 't hem betaald zetten, den onmensch, zegt Papa, doch meteen glijdt h(juit en bij zijn avcrechtsehe wendin gen om op dc been te blijven, komt de wind onder de parapluie en keert ze te binnenste bulten. Het zweet breekt Landman uit; de bouffante, die zijn gezicht verbergt, geeft tc raden of Mijnheer doodsbleek of wel blondrood van gramschap wordtbeide is mogelijk, want ai wat Polydore, die ook liever boven waa gebleven, van Pa-llef verneemt, bepaalt zich bij ge smoorde vloeken en «betaald zetten.* De tuindeur Is open, dat spreekt. Nu het duin af en nog vijf minuten loopen, dan zjjn ze aan 't strand. Het regent, of het met bakken uit den he- mei gegoten wordtmaar net zijn ze het duin afgesukkeld, of een vlsscher die om den hoek van den muur stond, trekt de deur op alot. Mooi zoo, Pa, nu kunnen we atraka Naar men verneemt, tal in de na- jaarazlttlng van den Volkaraad wijziging van art, 123 van het regeeringaregle- meot aan dc orde worden gesteld, waardoor alle mitsir- en zendingawerk vrijgelaten zou worden. Twee toeriatcn uit Weenen, die den Matterhorn sonder gida beklommen, zijn van een helling gevallen en omge komen. Te Hangeltberg sloeg de bliksem in een troepje badende personen. Een 12-jarig meisje werd gedood 3 anderen kregen ernatige brandwonden. Tc Grodno la een echtpaar in hech tenis genomen (de man Is 28, de v-iuw 22 jaar oud), dat bekend heeft 51 per sonen te hebben vermoord, In Ohio (N.-Amcrika) liep eeo trein op een motorlortlc, die gevuld waa met pieisiermakert. Twaalf personen werden gedood. Amersfoort In het Diocesaan Feestcomité, ge vormd ter viering van het Gouden Prlcstcrjubilé van Z. D. H. den Aarts bisschop hebben o.a. zitting genomen: L. A. F. X. Fock te Amersfoort, Kanunnik, Deken van het Dekenaat Amersfoort, Voorzitter van het Bestuur van het Aartsbisschoppelijk Museum. Zuster Marie Phltomena te Amers foort, Algemeen* Overste van de Con gregatie der Zustera van O. L, V. Zuster Hieronyma te Amersfoort, Algcmeene Overste van de Congre gatie der Zusters van den H. Joseph. J. J. M. van 't Walderveen te Amers foort, Voorzitter van den Nedcrland- schen R. K. Onderofficier sbond «St. Martinus*. P. H. J. Steenhoff le Baarn, Hoofd redacteur van het Dagblad «Het Cen- Voor het examen Kngelsch L. O. slaagde onze stadgenoote H. F. Reyn- vaan. Voor de Hoofdact* slaagden A. G. v. Gorkum en F. C. J. Kruyff. Et werd weer eens een nieuwe regeling ingesteld voor het rijktschool- toezlcht. De voormalige inspectie Hilversum, waaronder Amersfoort behoorde, ia ge splitst in dc Inspecties Amersfoort en Hilversum. Tot inspecteur van de inspectie Amersfoort is benoemd L. W. v. Loon tc Bussum. De ontvanger J. Moll van het kan toor der directe belastingen, Invoer rechten en accijnzen te Ameratoort la verplaatst naar Drlebcrgan. Men vertelt, dat er veel kans be staat, dat met 1 October a.s. een der belde scholen voor Verlofaofficlereo nasr Kampen zal worden overgeplaatst. De Minister zou deze overplaatsing zonder medewerking der Kamers kun nen doen plaats hebben. nog vóór omloopen ook, daar slaat de tuindeur dicht, we lijn druipnat ala we thuis komen. Pa blaast en vloekt en kan niet voor uit in het natte zand. Cis, Cis? roept hij wanhopig, kerel tal je hier komen I Maar de golven loeien en brullen zoo geweldig, dat Cis er niets van hoort geen wonder ookhij was op een hon derd schreden afstand vooruit, en de heeren Landman, vader en zoon, hoorden niet eens de voetstappen van drie ste vige kerels, die hen zwijgend volgden. Eindelijk zien ze Francis staan bij 't strand 't was geen lichte maan waar de pinken voor anker lagen. Clsl Cial klinkt het weer. Heila I wat blieft meneer Vervoerde kerel, wat la er nu hijgt de uitgeputte reeder wat is er met de pinken? Goddank niets meneer, die liggen hier goed, voor wegwaaien geen nood. Wat zegje en zijn ze dan niet uit Nog niet meneer, kijk maar. Wel Ik heb op u gewacht, nu gaan we, en hij wrflft zich de zware handen wat dunkt ge van 't werr Een stijve bries hè? Landman wist geen woorden om zijn verontwaardiging lucht te geven. Bespot door sijne vistchcrs-naar buiten gelokt met zoo'n weerCis Ibarzt hij uit. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1924 | | pagina 5