N.V. Middenstands-Credietbank Credieten - Incasso's - Deposito's Bel dan op No 42 Amsterdamsche Bank DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort Dinsdag 5 Aug. 1924 No. 37 en Omstreken Acht en Dertigste Jaargang Aounnonnnaoi^ «uuflen elke week In gun. do:h opzegging ven II „ANTnr,D. .mBno.rHT nu AMFRSFnnpr tpi FPnnw ui II ADVBRTBNTlflN 25 cent per regel. BUI«ke tarieven voor handel en abonnement moei geschieden voorden aanvang van een nieuw kwartaal. KANTOOR. LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 ngverheld bij geregeld adverteeren. Advertentlên moeien Dinsdag Prfla per drie maanden 11.00. Bullen de gemeente Ameraloort 11.10. DE EEMBODE VERSCHIJNT D1NSDAQ- EN VR1JDAOMIDDAG en Vrldag vóór 8 uur worden beaorgd. Een bepaalde plaata kan Alionderlfke nummert 10 et. II niet worden gegarandeerd. De stille eenzaamheid heeft u meer te zeggen dan at het geklets der wereld. •lieuw Kon men met redeneeren over het nieuwe, inderdaad iels nieuws le voor schijn roepen, dan hadden wij reeds lang een nieuwe wetenschap, eene nieuwe kunst en literatuur, ja zelfs een nieuw religieus leven, om welke alle vervlogen eeuwen ons benijden moesten. Helaas echter krijgen we daarvan veel te hooren, maar niets te zien. De oorz ak daarvan is niet ver te Met geweld iets nieuws, met voor bedachten nde iets groots te voorschijn willen toovcreu, dit beduidt ongeveer hetzelfde, als wanneer iemand zich voornam honderd jaar oud te worden, of zijn laboratorium binnenging met het vastgestelde doel eene groote ont dekking te doen. Zoo iets moet vanzelf komen. De groote resultaten zijn ook alle vanzelf gekomen. Vele, zooals men het uitdrukt, door bloot toeval, de meeste als de vrucht van langdurigen, nauwgezetten aibsid, die het reeds verworven succes getrouw benutte en verder voortzette. Dweepers met een hoog opgehemeld verleden, lofredenaars van het oude, die al wrevelig worden, als men hun van een nieuw soort lucitcr spreekt, zij mogen op hunne manier dikwij's wakkere luidjes en vlijtige arbeiders zijn, over 't algemeen duchten zij de inspan ning, die het gewennen aan eene nieuwe arbeidswijze hun kosten zal. Dwepers met het nieuwe, lijden mees tal aan nog grooter vrees voor inspan ning. Vandaar, dat de ergste nieuwig- lieidsjagers altijd gevonden worden onder hen, die het oude Diet weten aan te wenden, of zich van de moeite af wil len maken. 't Valt immtrs lichter iets onmoge lijks te beloven dan al het mogelijke le doen, lichter zichzelf te verheffen door alles rondom ons te verlagen, dan het, door volhardende getrouwheid in het kleine, op te beuren. Op die wijze wordt noch het oude in wezen en in eere gehouden, even min iets nieuws tot stand gebracht. Het oude, dat zich tegen verdere ontwikkeling verzet, ondergaat het lot van den tijd en der vereenzaming, het verschrompelt en sterft af. Het nieuwe, dat het oude met min achting bejegent, gaat gebukt onder den vloek, die het ontaarde kind treft, dat zijn vader verloochent. Er bestaat ter wereld niets nieuws, dat niet uit het oude voortgekomen is. God alleen kan iets nieuws scheppen, zonder zich van het oude te bedienen. Menschelijke en natuurlijke macht kan alleen het aanwezig zijnde doen aan groeien, ontwikkelen en veredelen nooit echter iets nieuws scheppeD. Ongezond derhalve is iedere nieuwig heid, die het oude geringschatonvrucht baar en onhoudbaar al het nieuwe, dat niet op het oude, beproefde berust. Goed en meer dan goed, noodzake lijk is het, nooit met zichzelf noch met betgeen tot nu toe tot stand gebracht is, tevreden te zijn. Want, zoo luidt een lievelingswoord der oude Kerkvaderszelfgenoegzaan heid is geestelijke dood, en stilstand achteruitgang. Ongetwijfeld stond de menscbheid op een veel hooger trap van volmaking, indien de menschen steeds het toe verworvene met nauwgezette trouw in stand gehouden en er aan voortge- werkt hadden met even grooten ijver als hun voorgangers het in hun tijd ge daan hebben. Op deze wijze hebben ;de waarlijk groote geesten gedacht en gearbeid. Met St. Augustinus zeiden zijHet nieuwe willen wij liefhebben en het oude Met St. Bernardus spraken zijHet welgevallen aan het nieuwe mogen wij met prijsgeven, maar evenmin de hoog achting voor het oude verliezen. tot een minister: verlaat uw papieren en leuzen die vangnetten van menschen tot een weikman leg uw gereed schap te zijde, ik zal u ander werk geven tot een boerhoud op met arbeiden tat uw ploeg in het veld steken, opdat ik u een rijkeren oogst verschaffe tot een machinistzet uw machine stop, en volg mij, war.l de geest is waard dan het metaal tot een rijkeschenk al uw goede- weg en gij zult van mij een on- metelijken schat ontvangen. Wanneer een profeet aldus tot de menschen van onzen tijd sprak, hoe- velen zouden hem dan volgen niet de eenvoudige, niet aarzelende bereidwillig heid van die vier visschcrs van den ouden tijd? Maar Jesus heeft geen werk gegeven ,n de kooplieden, die op de markt- einen en in de winkels zaken doer, noch aan degenen, die de kleinste ver plichtingen der Wet napluizen en alle :n der Schr ft uit het hoold kunnen opzeggennog aan de landlieden, die veel aan hun land en hunne beesten gehecht zijn en ncch veel minder aan de geleerden, aan de met goederen overladenen, aan de met zich zelf ingenomenen, die zich niet om andere lijken bekommeren, omdat hun rijk el sedert lang gekomen is. Naar GIOV. PAPINI- Alg. Ned. Katholiekendag. De Alg. Ned. Katholiekendag in 1925 ral gehouden worden te Den Haag in "e Pinksterweek. Het algemeen onderwerp zal ditmaal ijn: »De beteekenis van het Katholi- sme voor de beschaving in Nederland.* Rotterdam's Gemoentefinanciën. Verschenen is de balans over het dienstjaar 1923 der gemeente Rotter dam. In dit jaar bedroeg het bevolkings cijfer 536.838. De totaal ontvangsten bedroegen i 170.513.392,10uitgaven f 203.069.689,43, zoodat de rekening sluit met een nadeelig saldo van ruim 32 millioen gulden. Christus volgen. Wie van ons, die thans leven, in staat zijn bevonden om de vier eerste apostelen na te volgen? Wanneer een profeet opstond en tot eeo koopman zeide: laat af van uwe zaken en middelen en tot een professor: daal af vat uw leerstoel en werp uw boeken weg Binnenland Gemengde Berichten De hoofdagent van politie te Zeist ontdekte des nachts aan den Waterigen weg aldaar drie mannen, die bezig wa ren bloemen en planten uil een kwee- keiij te ontvreemden, terwijl een wagen gereed stond om bet gestolene te ver- 'let was pikdonker en op assis- n v. S. daar ter plaatse niet rekenen. Niettemin wist hij het drietal et zijn revolver in bedwang te houden i naar het politiebureau te geleiden. - Te Groningen is een kindje van :ven maanden, van J. G., glazenmaker, een stukje wortel gestikt. Voor de betrekking van boekhouder bij de gasfabriek, water- en electriciteits- bedrijven te Alpheo a.d. Rijn, hebben zich niet minder dan 720 sollicitanten aangemeld. Ds. G. Renting te Winterswijk, die zich veel voor Duitsche kinderen inte- I, heeft uit Duitschland bericht ontvangen, dat gewetenlooze personen zich bij de pleegouders van Duitsche kinderen in Holland aanmelden met het bericht dat de ouders der kinderen ge storven üijn en hun weezen hulpeloos achteiblijven. Ze vragen dan geld in natura om deze de weezen te zenden. Achteraf blijkt dat deze personen het ontvangene zelf gebruiken. Een eigenaardig ongeval heeft zich in de Hongaarsche gemeente Huszt voorgedaan. Een herbergier aldaar opende vat bier, reikte het eerste glas daaruit aan een in zijn café aanwezigen be ambte, één zijner stamgasten, en dronk zelfs het tweede glas uit. Na een paar miouten zakten beiden in elkaar cn stierven spoedig daarop. De politie stelde onmiddelijk een onderzoek in. Men sloeg het biervat stuk en vond daarin een dooden adder. Het reptiel was blijkbaar voor de vulling van het vat daarin gekropen en daarna in het bier verdrouken. Met zijn gift zou hij den heelen in houd van het vat vergiftigd hebben. Door het inslaan van den bliksem geraakte de boerderij van Prins te IJh-jist in brand. De boerderij brandde t den gror.d af. De 20-jarige knecht is in de vlammen Behalve het overgroote deel van den huishoudelijken inboedel, ging een schuur, die in de nabijheid van hel huis stond, verloren, waarin etenswaren n opgeslagen. Drie koeien, een paard en een varken zijn verbrand. Te Hesepei Twist is de landbouwer G. op zijn land door den bliksem ge troffen en gedood. De gemeenteraad van Zeist heeft ider hoofdelijke stemming goedge keurd een voorstel van B. en W., hel indelbotch te vergrooten met 80 H.A., nvankelijk bestemd voor villa bouw. :ze terreinen grenzen onmiddelijk aaD de bebouwde kom, zija met iiaar ge boomte bezet en vormen met bestaande wandelboicb één geheel. Dr. van Hamel Roos schrijft in het Maandblad tegen de Vervalschingenc Naar aanleiding van een vergifligmgs- geval waarbij vijl personen erastig on gesteld werden ca het gebruik van in een pan gekookte groente (postelein), slaagden wij er in de oorzaak dezer vergiftiging le constateereD. Het bleek n.l. dal men voor het koken van de postelein een pan ge bruikt had waarvan het email weliswaar deugdelijk en onschadelijk bleek te zijn, doch waarvan onderaan stukjes email afgesprongen waren tengevolge waar- het ijzer in aanraking met de groente gekomen. Dit ijzer was overtrokken een zinklaagje (zocgen. «gegalvani seerd») en door de zeer zure groente is dit zink opgelost en had zoodoende vergiftiging veroorzaakt. Het is derhalve dringend noodzake- ,r indien het email van kookgereed- schap beschadigd of afgesprongen is, de pan niet meer te gebruiken en in geen geval deze te laten «repareeren», daar dan steeds heizij zink of hetgeen nog erger is, loodhoudecd soldeer ge bezigd wordt, waardoor ernstig nadeel de gezondheid wordt toegebracht. Op brutale wijze worden nagemaakte rijwielplaaijes aan den man gebracht. In den Haag stond een man met een ijwiel aan de hand op een der pleinen de plaaijcs te verkoopen voor IC 15 cent per stuk. Uii den Omtrek voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 Telefoon no. 304 Depositorente van 3'/2-5% DE BILT Bij de uitspanning »'t Kalfje» heeft n ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een auto uit Utrecht en een der groote autobussen vaD Leguit op Amersfoort. De uit Amersfoort komende autobus, wilde rechts van den weg rijdend, de particuliere auto, toebehoo- rende aan Vink uit Utrecht, passeeren, toen plotseling de beide wagens met elkander in hotsing kwamen. De schok was zoo hevig, dat de particuliere auto op zij geslingetd werd en geheel omdraaide. De auto werd zoo goed als geheel vernield door de ontzettende schok. De autobus, waariD kleine 40 personen zaten, werd eens zwaar gehavend en ontzei, werd evenals de overblijfselen van des anderen wagen naar de herstelin- richliog overgebracht. Het bleek dat twee van de drie in zittenden van de particuliere auto met name de bestuurder Vink en mr. Schret- len, advocaat le Utrecht, verwondingen hadden opgeloopco. Vink was bewus teloos; belden weiden door den eigenaar van een passeerende auto naar de Rijks klinieken overgebracht. Van de auto bus passagiers werd geen enkele ver- EEMNES De wedstrijd in verbouw van haver te Eemnes had den volgenden uitslag Eersie prijs de heer W. Eek te E;m- nes met 78 puntentweede prijs de hterj. Eek te Eemnes met 75 punten, iweede prijs de heet J. Brouwer te Eemnes inct 75 punten, derde prijs mej. de wed. J. van Klooster te Eem nes met 74 punten, vierde prijs de heer J. Gieskens te Eemnes met 73 punten. Graaf van Randwijck herbenoemd tot burgemeester van Amersfoort. Onze burgemeester gaat hiermede zijn derde zes-jarige bestuursperiode in. Moge Amersfoon's welvaart door een rechtvaardig en met wijs beleid gevoerd regime, ooder zijn leiding toenemen. Nieuwe Openbare Begraafplaate. In Februari werd in den gemeente raad aangehouden een voorstel tot aan leg van een tweede algemeene begraaf plaats tusschen de Barchman Wuytiers- laan cn den spoorweg naar Amsterdam. De niet-bebandeling van het voorstel vond oorzaak in van verschillende zrjdeD gerezen bezwaren. Als gevolg daarvan is later uitgezien naar een aDder terrein. Het meest geschikt komt B. en W. nu voor eeo terrein nabij den Doode- weg en Keikweg. De ligging is uitermate rustig, terwijl de afstand vanaf de verschillende stads kwartieren zeker niet te groot is. De Gezondheidscommissie kan zich zal een crediet nocdig zijn van pl.m. f 15C0 (incl, honorarium Parkarchitect). Wij herinneren aan de orgelbespe ling a.s. Donderdagavond 7 Augustus in de St. Joriskerk. De heer Van den Burg zal het orgel bespelen en het zangkoor «Jubal» zal medewerking ver- leenen. Een 30 jarige stoker uit Amersfoort, die in het gebouw der R. K. Militairen - Vereeniging te Soesterberg had inge broken, werd veroordeeld tot 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf. Onze stadgenoot, de heer T. Sperliog, slaagde te .Amsterdam voor het examen als leider bij lichaams oefeningen. n slaagde Binnenkort zullen den Gemeente raad voorstellen bereiken om te voor de huisvesting der gezinnen, die tengevolge van den woningnood dak loos zijn of zullen worden. Het plan is de Handelsschool te verplaatsen naar het schoolgebouw aan de Hellestraat, het daar gevestigde centrale zevende achtste leerjaar onder te breogeD in de leegstaande localiteiten der open bare school aan de Coninckstraat. De ontruimde Handelsschool aan de Koestraat, bevattende tien lokalen, wil nen inrichten voor huisvesting van ;ijftal daklooze gezinnen. Geslaagd voor diploma Boekhouden d. Ver. v. Leeraren in bet Boekhouden de heer L. v. Eijkelenburg, voor de Leeraren in de Handelsweten schappen, de heer A. C. Oorebeek, voor de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden de beer G. Boode allen opgeleid door den Heer H. P. Broikhuyse Leeraar M.O., alhier. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat tot op heffing van de afsluiting en van de bewaking van den overweg aan den Laaglandschen wrg gelegen bij K.M. 49.460. van den spoorweg Amersfoort- Apeldoorn zal worden overgegaan den morgen van 8 Augustus 1924. Amersfoort Burgemeester van Randwijck. Bij Koninklijk Besluit is Mr. 1 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, Goedkoope trein naar Zandvooit Bad op 10 Augustus 1924. Naar meu ons van offrcieele zijde mededeelt mogen de reizigers, die ge bruik maken van den goedkoopen trein raar Zandvoort Bad op 10 Augustus t.s. ook te Amsterdam C.S. en te Haarlem uit- en instappen. HeenreisAmsterdam C.S, aank. 8.57 voorm., Haarlem aank. 9.21 voorm. Terugreis: Haarlem vertrek 7.55 nam., Amsterdam C.S. vertr. 8.30 nam. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter algemeene kennis, dat op de Leusderheide schietoefeningen zullen worden gehouden op 5 Augustus 1924 van 8 uur namiddags tot 12 uur 's nachts en 8 en 15 Augustus 1924 van 9'/, uur namiddag tot 1 uur voormiddag- Het onveilige terrein zal door vlag gen worden aangegeven op dezelfde punten als zulks reeds plaats heeft bij schietoefeningen overdag, doch boven dien zullen op die vlaggen en op de twee vuurballen rood lichtgevende lan taarns worden geplaatst. Het plaatsen der lantaarns zal zoo tijdig geschieden, dat iedereen de ge legenheid heeft, het onveilige terrein nog bij daglicht te verlaten. R. K. Spaarbank Amersfoort. 30 Juni '24 verschuldigd aan inleggers f347.408.55 In de maand Juli '24 ingelegd f 5.686.73 Totaal f353.095.28 Terugebetaald f 14.772.73 Totaal verschuldigd aan inleggers f 332.322.55 Nieuw uitgegeven boekjes 7 stuks. Totaal in omloop zijnde boekjes 1987 stuks. Nieuwe telefoonaansluitingen 918 Boersma, Banketbakker, Zuid- singel 60. 388 v. Essen, Kolonel Veldart., Julianaplein 1. 917 d'Huy, Boekbinder, Valkestr. 19. 1111 Klasser, Utrechtscheweg 113. 254 Koning, Kruidenier, Aldegondc- straat 80. 922 Te Kulve, Berken weg 8. 925 Bad- en Zweminrichting. 913 Quarles vanUfford, Werjerstr. 15. 919 Voorst Vader, Snouckaerilaan 4. 921 Vredenbregt, Confiseur, Soester- 815 Blom, Koninginnelaan 14. 430 Drukkerij «Amersfoort», Tuin straat 20. Door notaris Van Ditshuijzen te Baarn werd publiek geveild perceel Paulus Buy slaan 8. Gekocht voor f7500 door J. D. F. v. d. Veen te Baarn. Voor den Indischen Dienst is be stemd als administratief ambtenaar bij het binnenlandsch bestuur de heer A, J. F. van Weesel Ertens alhier. Ite Amersfoort Kapitaal f55.000.000 Alle Bank-, Kassiers- en Effectenzaken, Deposito' Verhuring van SAFE-LOKETTEN Kortegracht 16 Reserve f42.500.000

De Eembode | 1924 | | pagina 1