N.V. Middenstands-Credietbank Bel dan op No 42 Amsterdamsche Bank CREDIETEN DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNBMBNTEN kunnen elke week In gaan, doch o; abonnement moei geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prfla per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort 11.10. Alionderllke nummers 10 ct. Dinsdag 19 Aug. 1924 - No. Acht en Dertigste Jaargang 41 KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG ADVERTBNTlflN 25 cent per regel. Bill|ke tarieven voor handel ei nijverheid b| geregeld adverteeren. AdvertentlCn moeten Dlnsdai en Vrfdag vóór 8 uur worden besorgd. Een bepaalde plaats kaï □let worden gegarandeerd. Zooilrci een mensch zijn schreden zet in het leven, slaat hij den weg naar het kerkhof in. ig eens openlijk getuigd en dank baar erkend als een waarborg onzer liligheid. Uit hoogland. Het gouden Priesterfeest van Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht. In de parochiekerk van Hoogland, de geboorteplaats van D. H. Henricus van de Wetering, is op den 15 Aug. een marmeren gedenksteen geplaatst, met het volgende opschrift: Ter Herinnering Gouden Priesterfeest Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Monseigneur Henricus van de Wetering Aartsbisschop van Utrecht geboren te Hoogland, den 26 Nov. 1850 1874 15 Aug. 1924 De Parochie van Hoogland heeft dezen gedenksteen geplaatst als hulde blijk aan harm Zoon, tot de hoogste Kerkelijke waardigheid in Nederland Ret nut van liefhebberijen. Bij de opvoeding van kinderen en jonge menschen, dient m.n niet op de laatste plaats Ie letten op hun lief hebberijen. Vooreerst, om ze te bestrijden, wan- :er ze een beslist verkeerden invloed op hen uitoefenen. Men late dan het kwaad niet tot ontwikkeling komen en geve vooral voor het verbodene, wat beters in d.' plaats. Daardoor wordt voorkomen, dat kleine ondeugden tot hardnekkige hartstochten uitgroeien en tevens de energie van een jong leven de goede richting geleid. Aan liefhebberijen zijn al heel wat mooie meDSChenlevens te gtonde ge gaan, maar ook, hoe veler leven is tor een zuiver gemotiveerden drang lar de een of andere liefhebberij, tot ooie ontwikkeling gekomen I Vooral lette men op den aard der liefhebberijen van de jeugd, om tot de bevinding te kunnen komen, in welk.: ichting haar capaciteiten zich bewegen, de jeugd m:t lust en liefde Ons episcopaat. Mgr. HeDricus van de Wetering trad als opvolger van Mgr. Petrus Mathias Snickers in het roemwaardig collegi der Nederlandsche bisschoppen, waar van het historieblad reeds getuigde ei zal blijven getuigen, dat zij allen, de thans nog levende zoowel als hunne eerbiedwaardige voorgangers, met wij: beleid cn voortreffelijk collegiaal inzicht, de Kerk hier te lande besturen. Zulks dikwerf te midden van grootc moeilijkheden, die slechts door weinigen in al hun zwaarte worden gekend. Het leest van den Utrechtschen Aarts bisschop leent er zich toe om de Ne derlandsche katholieken, onze geloofs- genooten, er eens aan te herinnereD, dat het historisch gewordene in ons Doorluchtig Episcopaat hen niet enkel tot de grootste erkentelijkheid verplicht, maar bij den stijgenden r.ood dezer tijden hun steeds dringender het recht toespreekt, dat onze bisschoppen van Godswege kunnen opeischen, het recht van den meest onbekrompen steun de meest eerbiedige tegemoetkoming volgzaamheid bij de uitoefening hunner hooge Bediening. Aan het volk ontgaat veelal de last dezer algemeene verantwoordelijkheid, daar het slechts oog heeft en kan heb ben voor het direct zichtbare deel den bisschoppelijken arbeid. Eerst wanneer het historisch teiugziet op den afgelegden weg, zal het bewon dering te over hebben voor de wijze en energieke leiding hunner Kerkvor sten, voor den niet voelbaren maai toch krachtigen druk van huD bestuur, maar zeer bijzonder voor de zeer groote en diep bezonken eenheidsgedachte, voor de beproefde traditioneele be- stuurslijn, die het zoogeheel bijzondere kenmerk is voor het Nederlandsche Episcopaat. Wij katholieken, die te midden der dadelijke bisschoppelijke actie leven, zijn ons van dc scherpte en helderheid dier lijn niet altoos bewust, kunnen overal cn immer den gang en de recht heid van die lijn volgen en aanwijzen. Maar de historie onzer hiërarchie leett ons met onmiskenbare duidelijkheid haar bestaan en de onnoemelijke zege ningen welke aan weerszijden van die lijn op Katholiek terrein nog steeds worden uitgespreid en op zoo uit nemende wijs aan het geheel ten goede komen. Zij zijn wel het klare bewijs dal de Nederlandsche kerk-provincie niet naar willekeur, noch door een of andete persoonlijkheid, noch door c heersching, noch door wisseling overtuigingen wordt bestuurd, r door een roemrijke traditie die groote kunde en onbezweken li onder ons Katholieken wordt voortgezet, Een traditie, die niet veroudert o dat zij het voile leven van den tijd zich draagt en met de stage wisseling van stroomingen en gedachten nauw lettend rekening houdt. En dal de bisschoppen bij het trek ken van die strakke lijn eu het vol houden dier traditie steeds en onver anderlijk het oog gericht houden op de Poolster die van uit Rome heel di wereld stuur geeft en belicht, dat allen nu en vroeger in de innigste heid van gedachten en inzicht hij n dit opz:cht tot zeketheid ge raakt ten overstaan van zijn zoon of dochter, die heeft een belangrijke op- 'oedkundige ontdekking gedaan. Hem draad in handen gegeven, dien ar heeft te volgen. Hij zal voor :cl zorgen en teleurstellingen worden bewaard, omdat het jonge leven dat J leiden heeft, zich ssel en vol beloften voor de toekomst kan ont plooien en ontwikkelen, overeenkomstig zijn aanleg. Waarom tobben en sukkelen veel ouders met de opvoeding hunner kinderen der redenen is dikwijls deze Zij doen hen geweld aan, ze willen hen richting, waartegen zich hun aard en aanleg verzetten. verkeetde richting is vaak dc studie. Onverstand en ijdelheid van vele ouders, drijven vele jonge rr het steile studie-pad op, waar hen niets dan tcleurstell.ng en ellende wachten. Wauneer zat men toch eens ove het dwaze idee heen komen, dal studi veel hooger gewaardeerd moet worden dan elk ander eerlijk en degelijk beroep ns schande gelegen in he feit, dat iemand niet studeeren kan, of belangrijk onderdeel der studie, bijv. voor talen of voor wiskunde, geen hersens heeft bij de jeugd een groote scheidcuheid van gaven, minder deftig gezegd men moet voor bepaald werk een bepaalden knobbel hebben aan i hersenpan. Om dien deDkbeeldigen knobbel vinden, dient scherp gelet op de lief hebberijen der jeugd. Liefhebberijen zijn diogen te onderschatten beteekenisjuist daar- omdat ze met liefde worden richt, en de liefde is de meeste, ook bij den arbeid. Werk dat met liefde gedaan t in den regel uitmuntend werk. Talent zoekt liefde en liefde zoeki talent. Die twee vereenigd, brengen hel :r in de wereld. Iaderdaad, we moeten een einde maken aan dat verkrachten inleg, dat verminken van den aard in jonge menschen. Hier is een uil leven, een ontplooiing van de persoon, lijke hoedanigheden noodzakelijk. Wie gedwongen worden tot aarvoor ze lust en aanleg misseu, mislukken. Ze kunnen niets presteeren derven daardoor den onmisbareD spoorslag Voortdurende tegenslagen, bij stu deerende jongelui, slechte rapporten, wekken al spoedig de ontmoedigende gedachte, dat ze toch niets kunnen, Na veel inspanning, die op uitloopt, schikken ze zich i tuiging, dat ze tweede of derde racigs krachten zijn en zullen bliji Maar dan ook gaat alle i werklust, spoedig verloren. De ouders vinden dan ten slotte ook, dat het niet gaat eD dan wordt meestal te laat naar iets anders om gezien en een noodsprong gedaaD. Intusschen zijn dan de beste jaren verbeuzeld, is de verloren tijd moeilijk in te halen en het gepast gevoel van eigenwaatde, het gevoel van wat te den zijn en wat te kunnen, geknakt. de verkeerde meening, dat een jongen verstandelijk minderwaardig is, omdat hij op een terrein, dat niet in zijn ver standelijken aan/eg ligt, weinig of mets presteert. Sla dien zelfden jongen maar eens gade, als hij met zijn liefhebberijen bezig is. Dan is de trage een n al actie ge- 'orden; dan ziet hij legen geen-moeite, geen inspanning op dan schitteren zijo oogen dan leeft hij geheel in waarmee hij bezig is Let eens op den gymnasiast, die slaperig en suffend over z'n Latijnsche grammatica gebogen zit, omdat hij er zoo goed als niets van snapt, en zie dien zelfden jongen, in wien een tech nicus steekt, als hij bezig is met zijn draadlooze. Het komt ook voor, dat een jong- mensch, dat zonder animo zijn werk verricht op hel land, op 't kantoor of 'n. een ander vak. z'n vrije uren aan itudie wijdt. Zie hem den eens bezig zijn, 's avonds, de rumoerige omgeving van een tal- ijk gezin of op z'n eenzaam kamertje, bij Irct oi zekere licht van een stompje kaars, en ge behoeft heusch r.iet te 'ragen, waaiaan hij zijn liefde verpand heeft. Men houde echter in 't oog dal alle liefhebberij nog geen waarborg is voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 Credieten - Incasso's - Deposito's Depositorente van 3'/, - 5 Zeker, liefde vermag heel veel, i niet bij allen, alles. E' zijn ook ijverige, welmeenende jongelui, die zich met lust en ijver opj hun weik toeleggen, maar die nu een maal de talenten missen, om hun doel bereiken. Niet altijd streeft men bij mislukking de verkeerde richting men mikt ook el eens te hoog. Er zijn natuurlijk nog heel wat meer rreineri, waarop Ce krachten der per soonlijkheden kunnen geoefend worden. We denken hier bijv. aan de Kunst haar vele uitingen, aan de zaken wereld met haar breede uitzichten. Maar ook op het gebied van studie zelf, kan men nog zóóveel kamen uit en ook de techniek biedt zóóveel mogelijkheden, dat daaronder allicht het voor een bepaalden persoon ge- wenschte, gevonden kan worden. We meenen uit deze beschouwingen den algemeencn regel te kunnen vast stellen, dat bij de keuze van een be roep, ouders gemakkelijker het rechte treffin, wanneer zij verstandige con clusies trekken, uit de liefhebberijen hunner kinderen. Haarlem. JOS. P. H. HAMERS. stel Rutgers bedoelt niets anders dan in de Drankwet opgenomeD te zien, dat de inwoners zelf kunnen verklaren voor of tegen den verkoop in 't klein van sterken drank te zijn. Op het oogen- blik is de beslissing alleen bij den Raad der Gemeente, die om de 5 jaar onder meer aan de Koningin het voorstel kao doen het aantal vergunningen te ver lagen en zelfs het getal op nul te be palen. Het nieuwe artikel (voorstel Rut gers) bepaalt, dat indien een vijftiende deel van hen die op de geldende lijst der kiezers voor den gemeenteraad zijn geplaatst, zulks wenscht er een stem ming kan worden gehouden en wanneer 3/4 deel van diegenen die aan de stem ming deelnemen zich er voor verklaart, dan kan een voorstel van ons dat de Koningin gedaan worden, om vergunningen voor draiikvcrkoop geheel of ten deele te doen verdwijnen, i schadevergoeding. We treden hier niet in een bespreking in het voor of tegen van dergelijken maatregel. Maar in hel belang van een eerlijke en zooveel mogelijk onbevangen volksuiting merken we het bovenstaande in ieder de vrijheid latende, al et door een handteekening zich tegen te verklaren. Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. Binnenland Paus van Rome leven en arbeiden, mag Men breke toch e Behoorlijke voorlichting. Volkspetitionnementen zijn eigenaar dige ondernemingen. De menschen wor den uitgenoodigd, of aangespoord, soms gedrongen om voor een bepaalde zaak hun handteekening te zetten. En voorlichting ontbreekt reer dik- 'ijls. Voor vele menschen is dit in sommige gevallen ook niet noodig. Over de zask in kwestie zijn ze jaren lang ingelicht, of wel die valt zoo zeir met hun levens- en politieke be schouwing samen, dat zij zich zonder bezwaar voor of tegen kunnen spreken. Het groote petitionnement Plaatselijke Kcuz:, dat tot aan dat tegen Vlootwet het meest geteckcnde is geweest, ging met zoo volledig moge lijke voorlichting gepaardopenbare vergaderingen, zeer ruime geschrift ver spreiding bij tienduizend tallen werden ze gedrukt artikelen J~ Nu de Tweede Kamer het wetsont werp opnieuw aannam, is door eeuige heeren een adresbeweging tegen op gezet, die onmiddellijk door den drankhandel overgenomen is. Van juiste voorlichting is hierbij echter geen sprake. Het adres ligt in cafc's cn hotels ter teekening, controle op de haudtecke- ningen ontbreekt. Het goed recht der tegenstanders zich uit te spreken zal niemand ont kennen, maar dan misleide publiek niet. In plaats van de werkelijke strekking van het wetsvoorstel en de bezwaren daartegen mee te deelen wordt gezegd: als dit wetsvoorstel aangenomen is, dan kan je geen bier geen wijn en sterken drank meer koopen.c Sterker zelfs: »dan mag je niet meer drinken. Dat is beslist onjuist. Het w< Amersfoort Eerste Plechtige H. Mis. De WelEerw. Heer G. Bauland droeg Zondag 17 Augustus te half 10 in de kerk St. Ansfridus zijn Eerste Plech tige H. Mis op. Op plechtige wijze werd ''Eerw. de kerk ingehaald, terwijl Veni Creator machtig door de gewei en klonk. Als Diaken en Subdiaken fungeerden de Eerw. Heeren K. Gribnau, Prof. Culemborg en J. B. Slosser, Kapelaan der Parochie. Als Presbyler-Assistens Pastoor Sandkuyl, als Cantores de Theo loganten H. Portmaan en T. v. Weezei Errens en ais Ceremoniaris de Theolo gant C. Vcnings. Na 't Evangelie be trad de ZeerEerw. Heer Pastoor den kansel. Hij had tot tekst gekozen de woorden »Haec est dies, quam fecit Dominus exultemus et laetemur in ea.t Dit is de dag, dien de Heer gemaakt heeft, verheugen en verblijden wij ons.e Z.Eerw. wenschte den Dieuw gewijden Priester geluk met 't bereiken van dezen zoo lang gewenschten dag, na een tijd ernstige voorbereiding en studie, de Ouders met hun Priester- ook de overige familieleden. Vervolgens schetste Zijn Eerw. de hooge waardigheid en macht des Priesters. De Priester heeft de macht om zonden te vetgevcn, een macht die zelfs de Enge len niet bezitten. Op 's Priesters woord opent zich de Hemel en daalt God zelf op de aarde af om steeds in ons midden te zijr. Doch die hooge macht en waardigheid geeft tevens een buiten gewone verantwoordelijkheid. Daarom moeteD de geloovigen voor hun Pries ters bidden. Ook zijn zij verplicht hen a en voor hun onderhoud zorg i. Zijo Eerw. verzocht de nieuwe Priester straks bij 't voltrekken van 't H. Offer een gebed voor zijn mede broeders in 't Priesterschap en voor de Parochianen. Tot slot sprak Zijn Eerw. tot den nieuwgewijden Priester, moge Gij Uw Ouders tot troost en steun zijn, Uw Parochie ten vootbeeld, een sieraad der H. Kerk en een ijveiig arbeider voor Hem die beloont in eeuwigheid. Schoon was 't oogenblik der Conse cratie, toen de jeugdige Priester Jezus ter aanbidding omhoog hief. Ontroerend en plechtig was 't moment toen de Priesterzoon de H. Communie voor 't eerst uitreikte aan Ouders en familie. Op verdienstelijke wijze voerde 't zangkoor onder leiding van den Heer Helmich »de Missa Pontificalisn van Perosi uit. Onder de H. Mis de Adoro Henk Ramselaar en onder 't uit reiken der H. Communie zong't jongens koor op devote wijze de Gregoriaansche Adoro Te. Na de H. Mis 't Tantum Ergo van J. C. Guikers en op zeer schoone wijze de Priester-Cantate van J. Haagh C.s.s.R. De dag werd be sloten met een plechtig daoklof met Te Deum en na 't Lof wederom de Priester-Cantate. :rsiering der kerk was onder leiding van den Heer Laporte eenvou dig, doch smaakvol. Voor de St. Ansfridus Parochie was een feestdag. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert heden avond half acht. De agenda vermeldt Ingekomen stukken enmededeelingen. Benoeming onderwijzeres en onder wijzer aan de school voor buitengewoon onderwijs. Overplaatsing en het verleenen van eervol ontslag aan onderwijzend per soneel. Verzoek van M. van Zuiden, onder wijzer om verlof. Aanwijzing van schoolgebouwen voor Handelsonderwijs, het 7e en 8e leerjaar en tot in gebruik geviog van 2 lokalen der school aan de Weijerstraat aan de Schoolvereeniging. Verleenen van crediet voor verbete ring van gebouw voor de rijksnormaal- Afwijzend advies van B. en W. op het adres van »Flehite« om een extra uitkeering in eens van f 1000. Afwijzerd advies van B. en W. op het adres van de dag. besturen der grafische bonden waarbij verzocht woidt, het drukwerk in het vrije bedrijf terug te brengen. Wijziging begrooting 1924 in verband et een opmerking van den Heer Hofland omtrent de kosten ven ver betering van den Parallelweg. Voor het op 31 Juli, 1 en 2 Aug. j.l. te den Haag, gehouden examen voor coupeuse, slaagde onze stadge- noote, mej. J. Kreikamp, leerlinge van de mode-vakschool van mej. C. E. Bestelink, Langestraat 44. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat de loting voor de I Kortegracht 16 Reserve f42.500.000 te Amersfoort Kapitaal f5S.000.000 RI N O INDUSTRIE HANDEL - I

De Eembode | 1924 | | pagina 1