Jubileum-Seizoen Het wordt nu reeds het vijfde seizoen dat het Concertbureau Dr. G. de Koos te Amersfoort de beleende abonnements concerten geeft, welke zich in een steeds grooter wordenden bloei mochten ver heugen. Aangeven de abonnementsconcerten van het Concertbureau Hans Auguslin niet doorgaan, meenen wij er dan ook goed aan te doen, indien wij het muziek- minneude publiek op deze concerten speciaal attent maken. Op 24 October a.s. opening met het beroemde HongaarBche Strijkkwartet. Op 26 November a.s. wordt het 2de concert gegeven door de zangeres Lotte Leonard. Het 3de concert is op 30 Dec. a.s. waar de Spaansche pianist José Iturbi zal optreden. De serie wordt op 5 Febr. door den violist Francis Koene gesloten. De Abonnementsprijs voor deze con certserie zal bedragen zes gulden ver. hoogd met Sted. Belasting en Auteurs recht. Voor zoover de beschikbare plaats ruimte dit toelaat, worden per concert losse kaarten verkocht tegen den prijs van f2.50, plus rechten. Men ziet dus, een abonnement is verreweg het voordeeligst, temeer daar dit niet persoonlijk is, zoodat men, indien men zelf is verhinderd, dit door een ander kan latea gebruiken. De inschrijving voor deze concerten staat open bij den heer L. Klein, Utrechtschestraat 44, te Amersfoort. Sedert enkele weken was de kraam der Roomsche Garde Zaterdagsavonds niet op de markt, doch tijdelijk ver vangen door een noodhulpkraam. Zaterdag 6 Sept. stond de van ouds bekende kraam weder op de markt, prachtig opgeschilderd, en hierdoor dan ook wat meer aantrekkelijk geworden. Op dezen eersten avond waren zelfs bloemen ter opluistering aanwezig. De penningmeester heeft alle eer van zijn werk, want van zijn hand is het mooie schilderwerk, hetwelk hij ge heel gratis, in zijn vrijen tijd voor de Roomsche Garde uitvoerde. Het publiek wordt er nogmaals op attent gemaakt, dat a3n genoemde kraam eiken Zaterdagavond vanaf half 5 tot half 10 uur, goede en nuttige lectuur wordt aangeboden. Wedstrijd Tuinversiering. De afd. Amersfoort van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinb. en Plantk. heeft een zeer sympathiek plan opgevat. Zij zal een demonstratie houden van groenten, vruchten, planten en bloemen, die in de eerste plaats aanbevolen kunnen wor den voor kleine tuinen. Verschillende leden der afd. zullen zich belasten met het verstrekken van inlichtingen omtrent kweekwijze, be mesting, namen, ziekten, enz. Ook de deelnemers aan den wed strijd kunnen inzenden en hun wordt verzocht niet alleen mooie, maar ook zieke planten mee te brengen. De demonstratie wordt gehouden in 't gebouw Prins HeDdrik, Stoovestraat, op Dinsdag 16 September. Vanaf half 5 kunnen inzendingen gebracht worden van 6 tot 7 uur bezichtiging van dc planten, daarna bespreking. lo de eerste plaats wordt een druk bezoek verwacht van de deelnemers aan den wedstrijd, doch ook anden zijn welkom. Toegang vrij. Overzicht van de werkzaamhed. der arbeidsbeurs gedurende de maand Augustus 1924: Afdeeling voor mannen: Aanvragen van werkgevers 81 aanbiedingen van werkzoekenden 568aantal plaatsingen 63 (over de maand Augustus van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 104 677 en 89). Afdeeling voor vrouwen Aanvragen van werkgevers 25; aanbiedingen van werkzoekenden 38aantal plaatsingen 5 (over de maand Augustus van het vo rige jaar waren deze cijfers resp. 25 59 en 7). Op het erf van den landbouwer Noordenburg aan den Liendertschenweg ontstond brand in een hooiberg, ont staan doordat kinderen in de nabijheid met vuur hadden gespeeld. Door boeren uit den omtrek werd de berg uit elkaar gehaald, terwijl door de braudweerhel vuur verder gebluscht is. Uit den Omtrek ACHTERVELD Ingaande 8 Sept. is de tweede kom- bestelhng vervallen dit is de bestelling van 4.15 n.m. daarmede is tegelijkertijd de Ontvang en Verzending opgeheven, de 2e verzending heeft plaats om 5 uui n.m. terwijl de tweede kom-bestelling dan plaats vind te 7.30 n.m. BARNEVELD Dit de schuur van den schilder Guldie is een beerenrijwiel ontvreemd. Wellicht bedoeld als kleine tegenprestatie, heeft men een oude parapluie achtergelaten. Ten oadeele van den landbouwer A. van Ginkel te Kailenbroek, i: een linnenkast een bedrag van omstreeks f 100 gestolen. Donderdag is van ongeveer 30 per sonen, wier rQwiel niet van een belas- tingplaatje was voorzieD, de fiets in beslag genomen, totdat zij bij den rijks ontvanger f 3 hadden betaald. HOOGLAND Naar verluidt heeft de gemeente ontvanger alhier om gezondheidsredenen zich genoodzaakt gezien ontslag als zoodanig aan te vragen. Mede moet het de bedoeling zijn, dit ook te ver krijgen voor de function van secretaris penningmeester der verschillende water schappen welke door hem tot ou toe worden waargenomen. Zondagmiddag werd de brandklok geluid. De brandweer in actie ging aanstonds met de spuit er op uit in de richting waar de brand was uitgebroken. Halverwege gekomen kon het sein tot den terugtocht worden gegeven omdat bleek dat bij den landbouwer B. van Noordenburg aan de Liendertscheweg 2 hooibergjes waren afgebrand en het perceel was gelegen op Amersfoortsch grondgebied, met gevolg dat de spuit voor dat doei niet meer beschikbaar gesteld behoefde te worden. Onver richter zake werd naar de plaats van uitgang teruggereden en de spuit opge borgen. Op de te Utrecht gehouden najaars- Rijks-hengstenkeuring is goedgekeurd: „Curas" van J. v. d. Wolfshaar en A. Tolboom. EEMNES Vanwege het waterschapsbestuur zal Vrijdag 19 dezer worden aanbesteed le. Het ophoogen en verzwaren vat de kade in den Maatpolder, van de sluis de duikersloot van de Roode Vreding perceelen van 200 meter lengte. 2e. Het uitdiepen van de Oostelijke helft van de dijkwetsring in den Zuid polder en Binnendijk te veld, in 14 petceelen. "Op zijn jachtterrein onder Binnen dijk werd door notaris F. P. E. van Ditzhuizen te Raam een patrijzenjacht gehouden. Or danks het ongunstige weder maakten de heeren met twee geweren in korten tijd 14 jonge patrij- buit. Bij den arbeider G. Blom bleef dezer dagen een kalf, dat aan mond- kiauwzeer lijdende was, dood. Voor i man een belangrijke schadepost. VOORTHUIZEN Een 15 jarige zoon van den schilder Schuur, is aan bloedvergiftiging leden. De ongelukkige had tijdens zijn werk verf in een wond gekregen, ten gevolge waarvan genoemde ziekte zich alras openbaarde, met bovenvermeld noodlottig gevolg. ZEIST Voor de beirekkiog van tjjdelijk onderwijzer aan de school aan bet Mooie laantje hebben zich 66 sollici tanten aangemeld. Alhier had een ernstig auto-ongeval plaats. In de bocht nabij de nieuwe begraafplaats sprong een achterband van een huurauto, waardoor de chauf feur het stuur kwijt raakte. De botste tegen een boom, waarbij de heer v. d. Kraats uit Arnhem en mej. Aartsen uit Oosterbeek uit de auto werden geslingerd, terwijl de chauffeur door de voorruit heen vloog. De dame en de heer bleven bewusteloos liggen en werden naar het ziekenhuis vervoerd. Mej. Aartsen kwam na eenigen tijd tot bewustzijn en heeft eenige ribben ge broken. De heer v. d. Kraats bleef lang buiten kennis. SOEST Burgemeester er. Wethouders hebben de volgende vcrdeeling van werkzaam heden gemaakt De burgemeester heeft zich belast met Ambtenaars- en arbeiderszaken, financiën, volksgezondheid, bouwaan- vragen en algemeene zaken. Wethouder J. van Elten, openbare werken en Grondbedrijf en wethouder R. L. v. den Berg, Armenzc-rg, volks huisvesting en onderwijs. Wethouder van Elten is voor boven genoemde zaken te spreken iederen Woensdagmorgen van 9'/j tot 11 uur en wethouder Van den Berg Woens dagnamiddag van 3 tot 4 uur ten ge meentehuize. Tot plaatsvervangend Burgemeester is aangewezen R. L. v. d. Berg, terwijl bij diens ontstentenis als zoodanig zal optreden J. van Elten. De politie maakte tegen een inge zetene procesverbaal op wegens diefstal van een rijwielplaatje. In samenwerking mei de Hilvcrsum- sche politie is het de politie alhier mogen gelukken den dader aan te hou den, welke trachtte kippen le stelen ten nadeeie van de K. aan deu KI. Eugen- daalweg. De kippendief was zoo onhandig ge weest zijn rijwiel achter te laten. De man, is ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Dezen winter zal er gelegenheid bestaan voor mannen en jongelingen, werkzaam in het land-, tuinbouw- of pluimvccbediijf, een cursus te volgen in pluimveeteelt. Minimumleeftijd 18 jaar. Cursusgeld f 2.50. Deze cursus zal worden gegeven des Zatetdagsavonds. Eeuzelfde.cursus wordt gegeven voor vrouwen en meisjes. Eischen en cursus geld dezelfde. Bij voldoende deelname ook een particuliere cursus vcor dames en heeren. Minimumleeftijd 16 jaar. Cursusgeld f 5 en f7.50. Deze leergangen worden op touw gezet door G. J. Lieshout, Talmalaan 8. LEUSDEN Raadsvergadering op Dinsdag 9 Sept. 11 uur. Ingekomen StukkenGoedkeuring Ged. Staten op de verordering Pen sioensbijdrage. De Gemeente Rekening 1923 werd vastgesteld volgens de door B. en W. ingediende cijfers. Gewone ontvangsten f54.442.97 Gewone uitgaven 45.844.85 Batig saldo 8.598.12 De datum der Schouw werd vervol gens vastgesteld op 30 September. STOUTENBURG Raadsvergadering op Dinsdag 9 Sept. 9 uur. Ingekomen Stukken Procesverbaal kasopname 12 Augustus 1924. Accoord bevonden. Van Ged. Staten is goedkeuring vangen op de verordering Pensioens bijdrage. 't Eeoigst punt van de agenda Vast stelling Gemeente Rekening 1923 werd aanvaard volgens de door B. en W. ingediende cijfers. Gewone onlvangsten f24.969.22'/. builengew. ontvangsten Gewone uitgaven builengew. uitgaven -25.269.22'/, f20.663.31'/. 300.00 Batig saldo f4.305.91. Vervolgens werd de datum der Schouw vastgesteld op 30 September. Boekbespreking. des tijds ingericht en het werk van veler liefdadigheid en goede zorgen. Het had de eer reeds op 15 Juli 1908 door H. M. de Koningin-Moeder bezichtigd te worden. Op zeer boeiende wijze weet de schrijver (die in 1923 zelf tot Regent werd benoemd) ons de lotgevallen vaD deze liefdadige en Zegenrijke inrichting te schetsen; dc verleiding is groot eenige staaltjes aan te halen, maar zou, eenmaal begonnen, in mijn ijver van geen ophouden weten daarom raad ik u aan, het boek zelf te lezen. Alleen kan ik niet nalaten nog te wijzen op de beide bladzijden (90 91). waarop de heer Van Beurden o de familie-wapens van de Regenten Regentesseu met kunstvaardige p zelf heeft afgebeelddaarmee heelt hij vooral mijn bijzondere belangstelling gewekt. Want hier lees ik allerlei be roemde namen van Amersfoortsche ge slachten, waarvan ik nu de wapens lor mij zie. Ik heb ergens gelezen, ik Jhr, de Geer, dat de meeste oude Amersfoortsche geslachten één of lelies in hun wapen voerden, e zie ik hier werkelijk de proef op de somVan Lielaar (een sprekend wapen), Van Schayk (Schadewijck), Botter, Poeyt Van Doverden, Van Westrenen, Van Weede, De Beer, Van Gheijn, Soes, Pool e.a. waaronder niet te vergeten het geslacht Van Rootselaar, dat ons den bekendcu Ameisfuorlschen archiva ris en stadbeschrijver heeft voortge- Een eeresaiuut aan schrijver en ui Baarn. T. PLUIM. door A, F. van lieurdeu, met bout- sn-den van Victor van Schoonhove.- van Beurden. In 1924 ter Drukkerij „De Eembode1' te Amersfoort. Opgedragen aan Z.D.H. Monseigneur Henricus V3ii de Wetering, Aartsbis schop van Utrecht, enz. enz., ter ge legenheid van zijn 50 jarig Priesterschap, door de Regenten en Regentessen van het Sint Elisabeth's Gast- en Ziekenhuis te Amersfoort, Tweemaal heb ik dit boek achter- elkander gelezen en er telkens weer opnieuw van genoten. Geen wonde', waar de heer Van Beurden het stof van oude folianten afklopt of in ver geelde perkamenten, 't zij rekeningen of notulen, strooptochten houdt, daar is men reeds vooraf verzekerd, dat hij een rijken oogst van allerlei wetens waardigheden uit oude tijden binnen haalt. Ditmaal is hij er niet voor terugge deinsd uit het stof van bijna 4 eeuwen de geschiedenis op te diepen van een Amersfoortsche instelling, die nog altijd een sieraad der oude Eemstad is en die in Christelijke liefde zich steeds het lot van de lijdende armen heeft getrokken. Die oogenschijnlijk dorre stof, die steeds zich herhalende feiten en cijfer: heeft de kundige schrijver als met ee adem des levens weten te bezielen e zoodoende een hoogst interessant boek geschreven, aantrekkelijk zoowel voor leek als geleerde, voor ingezetene als vreemdeling. Voeg hierbij dat de Druk kerij „De Eembode" het werk in bijzonder fraai gewaad heeft stoken, zeer artistiek verzorgd, dan kunnen wij niet anders dan en Schrijve en Uitgeefster van harte dankbaar zijr De Stichting van 't Sint Elisabeth' Gasthuis dateert officieel uit den jar 1577, maar de Schrijver toont aan, da men het eigenlijke begin reeds in 1559 kan stellen, toen door het Gilde of di Broederschap der H. Drievuldigheid ii de St. Joriskerk de grond gelegd werd voor de verpleging van arme zieken. Als eerste moeders werden toen twee gekozen, die reeds dadelijk vermaarde aloude Amersfoortsche geslachten herinneren, n.l. Anna, de duchter van Aart Freijs van Dolre (van Dolre, was een burgemeestersfamilie) en Maria, de weduwe van Johan van Lilatr. (Ook de Lilaars zaten in de stedelijke regeering). Dit oude „Sifckbuijs der arme bed legers" werd op 7 October 1577 als St. Etisabethsgnsthuis door de Magis traat goedgekeu-d en een soort regle ment opgesteld. Aan het hoofd staan de Pastoor eu de ouderpastoor, terwijl bovendien zich dertien vrouw n, zoo weduwen als huisvrouwen, met dr pleging zullen belasten. Eén ii algemeene moeder, terwijl voor elk der diie kwartieren of wijken der stad. kwartiermoeder als algemeene leids vrouw wordt benoemd li het ziekenhuis zelf komt eer huwd paar als bestuurders wonen moeders (verpleegsters) zullen ééns per weck de zieken in hun woning bezoeken, en in het ziekenhuis zelf zullen één of meer bedlcgcrende kranken wordenop- genomen tot hun dood toeburgers der stad gaan vóór vreemdelingen. Op Allerzielendag zal een algemeene col lecte langs de huizen gehouden wotdeu. Als Gasthuis was in 1578 een huis indeMuurhuizen aangebracht voor f379, welke woning reeds in 1505 als parti culier ziekenhuis was gebruikt: het stond kort bij Tinnenburg (thans de firma Wagenaar en Dieckerhof). Met de uitbreiding van den werkking moest ook dit buis meermalen vergroot worden. Eerst op 4 April 1907 werd eeo nieuw gebouw ingezegend aan de over zijde van den Singel in de St. Andries- straat, geheel naar de nieuwste eischen Binnenland Roomsche organisatie óók voor nlet-werklleden. Onlangs waren bij Mgr. Callier, bis schop van Haarlem, eenige vooraan staande leiders van ons R. K. Ver- eenigingsleven ter audiëntie. Toen de eigenlijke zaak was afge handeld, kwam het gesprek ou willekeurig nog even op algemeen terrein e de blijvende onaandoenlijkheid var groot aantal katholieke patroons het herhaaldelijk gesproken woord bisschoppen, dat aanmaanttot katholieke stands- en vakorganisatie. Een waagde toen de opmerking, dat het misschien gewenscht ware nadrukke lijker voorschriften te dezen opzichte te doen, in den geest als de voor schriften welke voor de katholieke arbeiders gelden. Toen kwam er beweging in de biedwaardige figuur van Mgr. het grijze hoofd ging energiek omhoog en er sprak verontwaardiging uit het krachtig afwerend gebaar, dat de met vcrhelfiig van stem gedane uitspraak vergezelde: „Daar is geen verschil tusschen de voorschriften, aa'i de katholieke arbei ders, en die, welke aan katholieke patroons zijn gedaan. Het is den laa' sten evenzeer verboden iid van neu traie organisaties te zijn, als dit vet boden is aan de katholieke werklieden. Men tracht daar weliswaar omheen praten, maar dat kan niet ongedaan maken, dat het met-katholiek georgani seerd zijn van de katholieke patroons een daad van ongehoorzaamheid be- gezet op f70.000, de brfbehoorende villa Klein Essenburg op f29.000 het geheele landgoed (in perceelen)»'te zamen op f620,795. - Door het ongunstige weer zijn eerst „1. Maandag de 20000 postduiven uit Leer (België) losgelaten. Op dienzelfden dag werd ook de patrijzen-jacht ge- opend. Het schijnt, dat er zonen van Nimrod zijn. die niet goed het verschil tusschen «n postduif en een patrijs kennen, althans te Almelo kwamen een 25-tal duiven min of meer aange- schoten in de hokken terug. Een stierf op haar nest. Te Wijk bij Duurstede mist men in den laatsten tijd herhaaldelijk kippen en konijnen. Naar men zegt bestaat er het vermoeden, dat ze door een wolf zijn verscheurd. Men meent het dier in den omtrek van Cothen te hebben gezien. Den geheeien middag is men aan het jagen geweest, doch tot op heden zonder resultaat. Den vorigen Zondag ging de proces- van Osterveld naar Kevelaar. Bij de processie had zich aangesloten de heer J. Bus die voor ongeveer 10 jaren tijdens zijn diensttijd zijn spraakvermogen verloren had, Meerdere dokters die hij raadpleegde verklaarde hem ongenees lijk. Hij had dan ook alle hoop op herstel opgegeven. Toen hij voor het genadebeeld geknield lag kon hij plot seling weer spreken niet enkele-woor den doch zoo goed als hij voor zijn ongeluk kon spreken. Treffend was 't hoe hij bij de terugreis in den spoor wagen mede liederrn zong ter eere van de Moeder Gods die zijn bidden verhoord had. In Chicago is men onlangs begon nen met den bouw van Palmer House, dat na zijn voltooiing het grootste hotel der wereld zal bevatten. Het hotel krijgt 2268 kamers en de slof- feering enz. alleen zal reeds twee mil- lioen dollar kosten. Palmer House wordt het op twee na grootste gebouw der wereld. Gemengde Berichten Te Weiteren (België) zijn tal menschen door het eten van gehakt kalfsvleesch ziek geworden. Nege veertig daarvan zijn ernstig ziek. De slagers die hel vergiftige vleesch geleverd hadden, hebben voor de poiitir hun schuld bekend. Eeu vleeschhouwer heeft voor 15 fr. een kalf gekocht, dat ziek was. Hij heeft dil geslacht en gemalen in zijn worsten. Een deel daarvan heeft hij afgestaan aan een vakgenoot met hij samen slacht. Zonder dit vleesch te laten keuren, hebben beiden het aan bun klanten verkocht. In het Oosten van Roemenië heeft een vreeselijks storm gewoed, die een alles vernielende wolkbreuk gepaard ging. Voor.1 in de Dobroedsja was het noodweer. Tengevolge van hoog water is dil district van de rest Roemenië afgesneden. In de buurt Konstanza ziju in cén dorp meer 100 huizen vernield. Er zijn reeds 12 lijken in de puinhoopen gevonden, doch tal van lieden worden nog vermist. Men raamt het getal der dooden in de buurt van Konstanza op ten minste 40 Men verneemt uit Madrid, dat de Spaansche regeering thans ernstig de ontruiming van Marokko overweegt en men niet ongeneigd zou zijn hel bevel hiertoe te geven indien dit met cere kan geschieden. Het feit is dat de inboorlingen algemeen in opstand komen en dat zij de Spanjaarden in getalsteikle verre overtreffen, zoodat het onvermijdelijk is, dat bepaald) Spaansche posten zich zuilen moeter overgeven. Operaties op grooten schaal zouden noodig zijn om de rust te stellen. Ten overstaan van notaris mr. Neeb, te Harderwijk, is het landgoed »Groot Essenburg* gelegen tusschen Harder wijk en Nunspeet, groot 500 hectaren, ingezet. Het kasteel met het park werd lo- Ingezonden. Bulten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U een klein plaatsje in uw veelgelezen blad, Ondergeteekende wenscht een Bede vaart te orgaoiseeren naar Kevelaer. De bedoeling is om per trein naar Nijmegen te gaan en verder per fiets naar Kevelaer. De reden dal ik u dit plaatsje-in uw blad vraag is de volgende Het getal is uog niet cc-mpleet en ik dacht langs dezen weg nog eenige liefhebbers le vinden zoowel Dames als Heeren. Vertrek Zaterdagmorgen 13 Sept, met den eersten trein naai Nijmegen en verder per fiets en Zondagavond 14 Sept. met den laatsten trein uit Nijmegen teiug. Voor goede overtocht wordt gezorgd en ingestaan alsook de voordeeligste Verdere inlichtingen en aanmelding op Donderdagavond 11 September na half 7 bij: P. W. BEIJER. Utrechtscheweg 64. Candbouwnicuws. Een Nieuwe.Pachtwet. Men roept al jaren en jaren om een nieuwe pachtwet, maar wat doen de organisaties in deze Als dc meer dan honderdduizend pachters zelf deze aangelegenheid eens ter hand nomen en de eigengc ë.lde boeren zouden hun daarbij zeer zeker steunen zouden ze dan niet beter opschieten f Waarom verwachten dc boeren en tuinders toch zooveel heil uit D n Haag? Er zitten nu ai een twintig z.g. land- bouwvertegenwoordigers in de Tweede Kamer en wat haalt het uit? Toen indertijd de nood der tuinders in het parlement werd besproken, werd dit onderwerp aangesneden doof iemand, die verklaarde „geen deskundige" te zijn op het gebied van den tuinbouw. En geen der twintig landbouw speciali teiten kwam met een plan aan. Beseffen onze boeren en tuinders dan niet, dat ze met elkaar een macht vor men, grooter dan die, welke het parle ment kan ontwikkelen Eens kreeg een pachter een aanzeg ging, dat hij de hoeve moest verlaten of bewilligen in pachtverhooging. Die verhooging kon niet worden geaccep teerd, ze was te buitensporig. De pachter sprak er met eenige andere boeren op zijn dorp over, het kwam ook in de boerenvereeniging ter sprake, waar men besloot den grondeigenaar mede te deelen, dat als de oude pachter niet werd gehandhaafd, de nieuwe pachter zou worden geboycot. Hij zou niet worden toegelaten tot de coöperatieve zuivelfabriek, kon geen lid worden van de maalderij of van welke dorpsorgani satie ook. Ia 't buurtkrantje werd dit ook vermeld, om eventueel gegadigden lichten. Het slot was, dat de grondeigenaar inbond, en de oude pach- r zitten bleef. Als de boeren en tuinders éér lijn trekkeo en 't walletje bij 't schuurtje houden, regelen ze zelf 't pachtvraagstuk. Wat is al over het pachtwezeu „ge schreven en gewreven" en hoe ver is er mee opgeschoten Ook hier geldt, dat de boeren zelf „hun boontjes moeten doppen", en ze ook wel kunnen

De Eembode | 1924 | | pagina 2