N.V. Middenstands-Credietbank Credieten - Incasso's - Deposito's H. ELZENAAR DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 5 Dec. 1924 No. 72 Acht en Dertigste Jaargang ABONNBMBNTBN kunnen elke week In gun, doch oplegging ren abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prge per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort f 1.10. Afionderl|ke nummers 10 ct. KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT. TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VR1JDAQMIDDAO ADVBRTBNTlftN 28 cent nlvrrheld bf trtr en Vr|dag vóóe uur niet worden gegarandeerd. EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen Wie op Ood vertrouwt, vertrouwt ook op alles, wat God tot ons geluk heeft ingesteld. Het Kantongerecht te Amersfoort, DOOR A. F. VAN BEURDEN. De oude Doelen, waarin zooveel groote edelachtbare heeren vergaderd hadden en verblijf gehouden, waarin vorsten, hettogen en koningen ontvan gen waren, het vroegere klooster der Minderbroeders aan den Westsingel moest onder de Fransche Regeering in het begin der XlXe eeuw zijn twee eeuwen oude bestemming verhezen. Het aanzien en de macht der daar verga derende heeren, van de Gewestelijke Staten, de ridderschap, de deftige Waterschapsbesturen, die groote kaarten lieten d-ukken met hunne wapens ver sierd, zij waren getaand. Er werd van bovenaf geregeerd en de stedelijke magistraat, die vroeger zoo prat geweest was op zijn autonomie of eigen machtsheerlijkheid, had een voudig te doen, wat de premier Consul of later de Keizer en zijn volk voor schreef. Door het gemeentebestuur van Amers foort was in 1804 een aanschrijving ontvangen, waarin gemeld werd, dat er een militaire school te Amersfoort ge vestigd zou worden. In de vergadering van Maandag 13 Aug. 1804 (Rootse- laar Amersf. blz. 64) werden de heeren F. J. van Lilaar en Mr. N. C. Kolft, raden, afgevaardigd, om aan het Depar tement van Oorlog der Bataafsche Republiek ten behoeve van den lande in eigendom op te dragen de oude Doelen en de stadstimmerschuur, tot zoolang de militaire school in Amers- gevestigd zou blijven. De school was in 1805 hier gevestigd en zegde men dank aan den Raadspensionaris der Republiek. Amersfoort zat er toen niet goed voor. Sedert de oprichting van het kamp van Zeist, was de cavallerie in de stad gelegerd geweest, en waren de stallen der buitenlieden ingenomen, zoodat deze niet naar de wekelijksche markten kwamen. De cavallerie ging raar den Helder en de cfficieren der twee depots wilden de tabaksschuren niet gebruiken. In kwartiering is om den grooten last verder onmogelijk. Toch werd het gar nizoen niet verminderd. De militairen beslisten, dat het zoo moest sijt In het Resolutieboek 3 Aug 1804iseen en ander over de noodzakelijke ver plaatsing van den Doelen te vinden, Men beschouwde de Doelen als een stedelijk logement en daar dit verviel moest men een ander zien te krijgen. De stad kocht toen het huis Wijk B 557 staande op den hoek van den Cingel en de Heerestraat, ter plaatse waar vroeger het Sint Agnjeten Convent gelegen had, dat zich destijds uitstrekte van het Heerenstraatje tot de Triesgens- ol St. Andriesstraat. Er werd spoedig gezorgd voor ontruiming en het stads- logement werd erin gevestigd. De lig ging was vrij wat minder aangenaam dan vroeger. Kastelein werd daarin Gerard Wiecker, die uit het oude logement medegeko- men was. Zijne weduwe bleef tot 1840. In 1839 wilde de Raad het stads- logement de Doelen verkoopen, het bracht niet genoeg op. Het toen op 15 April 1840 weer verhuurd voor 500 gulden aan J. F. Coppenrath. Maar dat vlotte niet. De deurwaar der Willem van Lutterveld kwam er bQ te pas. Inmiddels in 1845 was men aan 't onderhandelen met de Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, om in het gebouw het Kantongerecht te ves tigen. De Gedeputeerde Staten kochten het Gebouw, dat werd beschreven als staande en gelegen aan den Cingel bij het Kadastrr Sectie E 1598 en 1599, belendende Noord Dr. E. J. Rljcksen, Oost en Zuid de stad Amersfoort, West de Cingel groot 638» Q ellen waarvan de eigendom aan de stad is aangekomen in 1804. De aankoop ge schiedde voor f 4000. (Komt er nu nog een# om De Arrondissements Rechtbank en het Kantongerecht werden er in geves tigd. Toen de eerste verhuisde naar een nabijgelegen pand kwamen de Kantoren der Hypotheken en het Kadaster er r in de plaats, die in 1934 weder- vervangeo zijn door de Kantoren der Dir. Bel. en accijnscn, terwijl hypo theken, kadaster en scheepsbewijzen naar Utrechtscheweg 90 vertrokken. Wij moeten nu hier ook aan toe voegen, hoe het met de-i ouden Doe len afliep. De militaire school voor de Genie en Artillerie werd opgeheven en in 1816 kreeg de stad het gebouw weer terug. Er kwam een werkhuis voor de werk- loosen in, maar 1 Mei 1825 werd dit gesupprimeerd als duur en weinig nut opleverend. Men wilde er toen e:n kazerne van maken, het garnizoen betrok het gebouw in 1827. Daarna werd het om streeks 1880 militair magazijn. In onzen tijd werd het tot verschillende doelein den gebruikt. Binnenland Ontwapening. Pater mr, dr. Borret S.J, hield dezer dagen een rede over de ontwapenings denkbeelden, waarin hij herinnerde aan het feit, dat de oorlog eeuwenlang ge voeld is als een kwaad, wat b.v, blijkt uit het eeuwenoude kerkgebedVan pest, hongersnood en ooi log, verlos ons Heer. En nog steeds blijft dit gebed ter voorkoming van mogelijk oorlogs gevaar van kracht. Als de volkeren de ooilogsverdwazing niet ffleggen, zijn de gevolgen van nieuwen kiijg niet te overzien. Het is goed by tijd en wyie zich de verschrikkingen van den oorlog te her inneren, want voor zoover het van ons afhangt, mag een herhaling van die gruwelen nooit meer plaats vinden. Evenwel, ondanks de geestdrift, die ons voor een zoo heilige zaak moet bezielen, behooren wy het hoofd koel te houden. Het verstand behoude de overhand boven de gevoeligheid. Het moet onbereikbaar worden ge acht de volken tot een groote familie herleiden, waar nooit meer twist krakeel voorkomt. Dit is minnelijke en kinderiyke illusie. Altyd zullen er wryvingen tusschen de volken blijven bestaan, maar men moet er naar streven dese zonder oorlog op te lossen. We moeten middelen beramen niet om geschillen, maar om oorlogen voorkomen. Onze actie tal dan alleen cffectt teeren wanneer zy internationaal is. Wat zou het baten, al namen wy in ons land maatregelen tot aigemeene or.twapening en onze naburen gingen daartoe niet over. Wy zouden het kind van de reke ning worden. Aan volkeren, die zich veroogeiykt achten, moet een ander middel dan de oorlog worden verachalt ter veikryging van hun recht. Het recht alleen is in staat de sleer te scheppen, die voor den voorspoed der volkeren noodzakeiyk is. Vrede op macht gebouwd ia niet veel meer dan een tijdelijk oorlogslooze toestand, Ook zy, die een rechtvaardigen oorlog moge- ïyk achten, aanvaardden hem slechts als een uiterst middel. De tot nu toe gevoerde machtspolitiek der verschillende regeeringen opende geen uitzicht op de mogeiykheid, dat recht boven geweld zou zegevftren. Vóór alles moet worden vastgesteld, wat recht is. Daartoe moetea instellingen in het teven worden geroepen, die ge schillen tusschen volkeren met gezag kunnen oplossen. Verplichte rechtspraak voor alle staten derhalve. De volken bond maakt bet thans mogeiyk, dat er geen geldige reden tot wapengeweld voor een staat meer aanwezig kan zyn. Wie rechtizegt, zegt dwang. De Staat, die zich aan rechtsschenoia zou willen schuldig maken, moet daarin worden belet. Het land, dat eenmaal de recht spraak heeft aanvaard, maakt 2lch aan rechtsschennis schuldig, wanneer het weigert zich aan het gezag en de uit spraak dier instellingen te onderwerpen. De bewapening kan dan worden be perkt voor ieder land tot hetgeen nood zakeiyk is voor het tot de orde brengen van de rustverstoorders. Zoo is de ont wikkeling van het denkbeeldweder- keerige en geiyktydlge ontwapening, 't Haperde waar. Door de Tweede Kamer is aange nomen met 60 tegen 28 stemmen een amendement-Boon om een subsidie aan de R. K. Kweekschool voor Vroed vrouwen Ie Heerlen met 180000 t< verminderen. Vóór stemden de linker- tijde en van rechts de Chr. Hlst. en ;an de Anti-Rev. Visscher, v. d. Molen, de Moo'é Verloren en Schouten. In verband met deze beslissing en :n verklaring van den heer Schokking deed de vonrsltter mededeeling van een ingekomen bericht van den Minister van Arbeid, dat hij zich nader wenscht te beraden wat hem te doen slaat en dal by in verband daarmee heeft vertocht de behandeling van zyn begrooting op schorten. SLAOUE. CROKA CSPKHLAAN ~SKsr Amersfoort Op den Feestdag van Maria On bevlekt Ontvangen, 8 Dec. a, s. hoopt de eerw .Zuster Idaline van de Congre gatie der Zusters van Liefde, Moederhuis «Onder de Bogen* te Maastricht, haar silveren professiefeest te vieren. O. a. was zy werkzaam in het St. Elisabeths-Gasthuis te Amersfoort, en thans in het St. Antonius Ziekenhuis Sneek. Voor den Utrechtschen politierechter was opgeroepen maar niet verschenen de 18 Jarige timmerman J. te Amersfoort, die terecht moest staan wegens diefstal en nadeele van de gemeente Amersfoort. Een beambte van de gasfabriek aldaar had het feit gecon stateerd dat door beklaagde reeds was bekend. Hij had de gasmeter uitge schakeld, zooals dat wel meer gebeurt, en de aanvoerbuis met de afvoerbuis verbonden, door middel van 'n pijp en gummislaog. Op deze manier be stal hy de gemeente. De timmerman werd veroordeeld tot f60— boete of 30 dagen hechtenis. Door Piet Tiggers is in overleg met een dertigtal dames en heeren in beginsel besloten, in de week van 16—25 Maart een uitvoering te geven van gewydi muziek. De keuze is gevallen op het volgende werkHistorie des Leidens und Sterben unseres Herrn und Heilandes Jei Christie, von Heinrich Schil-.* (1585- 1672).e Verder sullen ten gehoore worden gebracht«Poule Mcuse voor dubbel- koor van Palestri na (1526—1594), en 'Crucifixus* voor achtstemming koor >an Lotti (1667-1740). Door het Doorl. Episcopaat is vast gesteld een uniforme terminologie by de classificatie van boeken in leeszalen. A. boeken geschikt voor lezers boven I jaar. B. boeken geschikt voor lezers boven 21 jaar (of die door hun ouders ge- nschtigd zyn B-boeken te lezen). Bc. boeken geschikt voor volwassen :n meer ontwikkelden. C. boeken die alleen op peraooniyke ichrifteiyke aanvrage by het bestuur verkrygbaar zijn. De eigeniyke jeugdboeken vallen niet onder A. Raadsvergadering. Io de Dinsdagavond gehouden Raads- rergadering werd allereerst mededeeling gedaan van ingekomen stukken, waar onder diverse besluiten van Gedepu teerde Staten houdende goedkeuring of verdaging vaa rasdibesluiten. Schryven van J. Hi flsid Sr., houdende verzoek wegens uittreden als lid van de S.D.A.P. niet meer als Raadslid beschouwd te worden. De heer Hofland was aanwezig wilde klaarbiyktiyk persoonlijk afscheid nemen van den Raad. Hy verklaarde, dat de S.D.A.P. meende goed te doen hem te dwingen te bedanken als lid van den Raad. Het afdeeliogsbestuur stelde de keus tusschen hem den plichtsgetrouwe en Noordewier den plichtsverzaker. Na byna 10 jaren Ingespannen raadtarbeld en 'n staat van dienst In d« arbeids- beweging vanaf myn 18e jaar la 't my voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Oracht no. 4 - Telefoon no. 304 Depositorente van 3'/: - 5% niet vergund op het tydsllp dat my dienstig achtte heen te gaan. Ik acht my gelukkig dat my geencrlei kan ten laste worden gelegd. De per soon, die my tal opvolgen heeft mi) ing tot voor kort hemelhoog gepresen. Mijn veihouding tot de leden van den Raad was steeds goed. Mocht ik iemand ooit persooniyk onaangenaam syn geweest, geen spoor blijft daarvan by my achter. Ook ale wethouder had Ik het nietgemakkeiyk. Of ik hier nog terug tal komen weet ik niet, maar dit kan niet het einde »yo. Vreemd zal het klinken, maar van wethouder Jorissen, die het meeet mede gevoel toonde, heb ik het meest ge houden. Ook van andere menschen heb ik veel medewerking ondervonden, maar ik heb ook vaak moeiiyke oogenblikkcn gehad. Ik heb myn plicht gedaan, ik heb myn taak gedaan en ik ga nu heen. De heer Muilwyk legt au de volgende verklaring af. Er wae een ernstig ge schil gerezen tusschen Noordewier en Heiland wat ten gevolge had dat beiden hun mandaat ter beschikking stelden. De afdeeling besloot bet bedanken van ex partygenoot Heffend te aanvaarden en Noordewier te vertoeken *yn man daat waar te nemen. Naar aanleiding daarvan sondHofland een bedanken aan den Raad, waarin by verkeerdeiyk meedeelt, dat dit bedanken een gevolg ia van lijn uittreden uit de S.D.A.P. Adres van de Besturen Bestuurdersbond, de R. K. Werklieden- vereen. »St. jozefs en den Chr. Be sturenbond houdende vereoek een adres te richten aan de Tweede Kamer om regelingen te triffen waardoor de huur- pryien van de gemeentewoningen en de met Kykeeteun gebouwde woningen kunnen worden verlaagd en de ge meenteraden aan te schaven om adbaesie te betuigen aan dit adrei. Adres van deselfde Besturen hou dende versoek om, gezien de p»y« stijgingen der allerooodzakeiykite levens middelen maatregelen te treffen om tot duurtebesuyding te geraken. Adres van het Bestuur der Leettaal, houdende verzoek onvoorwaaideiyk te garandeeren rente en sflosalng onder hypothecair verband aantegane geldleening van de Nutsspaarbank. Advies B. en W. Adres Ver. leeraren Handelascholen te Amersfoort, houdende versoek het personeel der Handelsscholen In de voor de leeraren van het Gymnasium gunstige maatregel te doen dcelen en ook aan dit personeel restitutie te ver- leenen van de in 1920 gestorte bydragen voor weduwen- en weezenpenstoen. Advies. Ve.-xoek van de Centrale Midden- standscommissie om adhaeiie te be tuigen aan het verzoek een anel ver binding tusschen Amsterdam en Apel doorn. Hierop werd niet ingegaan. Adres van A. Scholte houdende ver zoek ontheffing Ie verlcencn van de art. 1 en 2 van de Verordening, huu- dende eitchen waaraan dranklocaliteiten moeten voldoen. Advies, Schryven van B. en W. leiding van het adres van C. Hulleman e.a., houdende mededeeling dat ecnige verbeteringen zullen worden aange bracht aan het Miereveldpleln en andere pleintjes in het Socstcrkwartier. Kennisgeving. Schryven van B. en W. houdende beantwoording van de vragen van het Raadslid P. Gras ff betn (lende werk- loozenzorg. Kennisgeving. Adres van den Directeur van het St. Alfoniusrctraitehuii, houdende zoek de etraatvcrlicbting van de Barch- Kantonrbotkhandel Kantoormeubelen Langestrut 84 Talcf 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Tcckenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau man Wuylieralaan tot genoemde atleb- tlng uit te breiden. Ter afdoening aan Burgemeester en Wethouders. Adres R. K. Vereenlging Moeder- socht wordt om eco jaeriyknche subsidie van I 25. Advice. Na ondertoek der galoofibrieven van D. J. Rekké, werd besloten tot toelating als lid der Raad. De verschillende raadscommissies werden samengesteld ale volgt Graef van Randwyck werd herbe noemd ale Curatuur van het gymnasium. G. J. van Rhyn ale lid van toeslcht op Middelbaar ondcrwys. B. H. Kuiper ale I van het toeslcht op lager onderwys. Benoemd tot lid van het Bestuur van de Nutsspaarbank Raadsheer Boas. Commissie van wetgeving: J. Muilwyk, mr. L. Stadig, S. B. Boas, A. j. Spiekerman. Commissie voor de Bedoven: S. Kraan, J. T. de Lange, B, Noorde wier, G. J. Noordman. Commissie voor Openbare Werken: J. Ovcreem, Dj. A. G. v. d. Helde, G.j. Noordman, P. Graaff. Commlasie voor de Flnaneiïn Mr. L. Stadig, S. B. Boat, J. Muil- Ik, J. j. Thien. Commissie v. toeslcht op de Arbeids beurs J. W. Jorissen Voor sitter, B. Noorde- wier pl.v. Voorsittrr. Commissie Reiniging en Ontsmetting» dienst Joh. T. de Lange, A. Hofkamp, J. W. Polder, C. W. C. G. Hehenkamp. Commissie van Bouw- en Woning toezicht F. M. van Veen, G. J. Noordman, B. Noordewier, N. van Nieuwenhuysen. Commissie v. d. Keuringsdienst van vee eo vlectch J. W. Polder, S. Kraan, Ir. F. M. vau Veen eo N. van Nieuwenhuysen. Commissie voor het Ooderwye stadig, J J. J. Tbien, leden Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van ziekteverlof aan onder- wyeend personeel werd aangenomen. Tot veihooging van de subsidie voor scholen voor het lager Nyvctheida- onderwyswet met f 16 508 83. besloot de Raad, nadat de heer Stadig uil finaocleele overwegingen tegen dese niet strikt noodsakciyk verhooging had gepleit. Op de aanvrage van 't Chr. Nat. Schoolondcrwys Insnke aanschaffing van een natuurkunde tafel werd gunstig beschikt, Vaetgeateld werden de bedragen waarop de besturen van bysondere scholen recht hebben overeenkomstig art. 101 der L. O, wet over 1923. Onderwjjot Mr. L. Stadig, J. Muilwyk, S. B. Bons, Aangehouden werd e B. «o W. tersake van vergoeding boven tallige leer krachten by het bysondcr onderwys over 1923.

De Eembode | 1924 | | pagina 1