Bel dan op No 42 Amsterdamsche Bank i. K. Spaarbank Amersfoort DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNBMBNTBN kunnen elke week In gun. doch oplegging »«n abonnement moet geschieden voor den unvkng vsn een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort f 1.10. Afsonderlflke nummert 10 et. Dinsdag 16 Dec. 1924 No. 75 Acht en Dertigste Jaargang KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODB VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAOM1DDAQ ADVBRTBNTlfiN 23 cent per tegeL BlU|ke tarieven voor handel en n|verheld b| geregeld adverteeren. Advertentlïn moeten Dinsdag en Vr|dag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Werk in Gods tegenwoordigheid met kracht en voorzichtigheid, maar zonder al te zeer te haken naar de voldoening, die het uiterlijk welslagen kan geven. Int flmerstoorUcbc museum. Door A. F. VAN BEURDEN. III. Sommige giften vertegenwoordigen eene belangrijke waarde. B.v. de scheu king van een groote verzameling, mooi porcelein door wijlen den heer Kok; ook eene complete oude apotheek en meer dergelijke waatde-volle dingen. Maar het valt op, dat tusschen al dat goeds zooveel voorwerpen van allerlei soort en van allerlei aard opgeborgen aijo, die meer curieus als historisch zijn. Een gedeelte van al d' bezittingen van Flehite was ondergebracht in de twee naastgelegen huizen. De bedoeling was, dat deze blijvend bij het Museum zouden komen, maar de omstandigheden veranderden bij den dood van wijlen den heer§ Tromp van Holst zoodanig, dat er aan koopen geen denken was. Het treurige gevolg was, dat de toch al beperkte ruimte nu nog kleiner werd, de orde nog meer verbroken en het porcelein en de platen op de zolderverdieping terecht kwamen. Daarbij kwamen dringend: geldelijke zorgen. Hoe die ontstaan zijn, ze te wijten zijn, het ligt niet weg daarover oordeelen, nog minder te spreken. Een feit is, dat ze bestaan, wat te betreuren is, maar wat verholpen kan worden. Amersfoort mag zijn Mu seum niet ten onder zien gaan. De reorganisatie of aanvulling van het Bestuur, pas in gang, getuigt, dat die behoefte degelijk gevoeld wordt ei maatregelen genomen worden. Ook het gemeentebestuur, dat open oog heelt voor alle belangen, die de stad rechtstreeks ol zijdelings raken, zal niet ongenegen gevonden worden, mits er waarborgen komen, dat de zaak ter dége aangepakt wordt, om te helpen. Wat moet er dan gebeuren, om het Museum aan het groote doelvolks- beleeriog, behoud van den eerbied voor het groote verleden der stad, bevor dering van het vreemdelingen-verkeer te doen beantwoorden Wij zullen in de volgende regelen vrij en vrank ons gevoelen zeggen en ons niet sloren aan gevoeligheden, volkomen anderer denkbeelden daar omtrent resp cteerende mits lot het goede eind-doel voerend. Men zal allereerst rekening mi houden met de beperkte ruimte, mi woekeren met de plaats en wandvlakte. Daaraan is men gebonden. Maar een goed overzicht te hebben, te weten wat eigendom is en wat in bruikleen gegeven werd aan het museum, be hoort alles wat er is, van de schilde rijen tot het glaswerk, van de platen tot de kaarten, van de handschriften tot de boeken, van de doodsborden tot.de',haardplaten, van de perkamenten tot de incunabelen en zoo voo worden gecatalogiseerd, op een groote lijstern afdeelingen, want het gemis aan een behoorlijken catalogus komt telkens uit~sbij vreemdelingenbezoek er bestaat geen catalogus, noch kaartsysteem. Er is vroeger wel eens begonnen aan een Catalogus, maar men is nooit verder geuomen, dan tot een fragment. Reeds voor twintig jaar bad daarvoor gezorgd moeten zijn. Dat catalogiseeren, hetwelk vooraf moet gaan, moet dan in afdeelingen, plaats hebben. Ieder stuk moet naar zijn aard, zijn beleekenis, zijn ontstaan oodergebracht worden in die afdeelingen. Een* razm, een plan zou het vol gende kunnen bevatten lo. Plaatsbeschrijving, Kaarten, ge zichten op de stad enz. 2o. Regeering der stad, wapen, raad huis, stempels, drinkglazen, bekers, gilden enz. 3o. Rechtswezen bodestaven, z den, politie. 4o. Gilden en Schutterijen, vaandels, bekers, zilver enz. 5o. Beroemde en bekende mannen portretten, penningen, brieven, aanstel- 6>. Kerken en toren: glazen, afbeel 7o, Godshuizen, gestichtenschilde rijen, triptieken, stichtingsbrieven enz. 8o. Handelmunten, maten, gewich- lOo. OnderwijsOude en nieuwe leermiddelen. llo. Schooneku Bten: oudeen nieuwe schilderijen. 12o. Huiselijk leven Keuken en keu kenzaken, kinderkamer, gebruiksvoor- 13o. geschiedenis van Amersfoort: Acten en bescheiden. 14o, Vóór Geschiedenis der streek nen, sieraden enz. 15o. Bibliotheek. Aan deze afdeelingen kunnen andere toegevoegd worden, ook kan het blijken, sommige afdeelingen, gesplitst eten worden of gewijzigd. Best, 't ook slechts een proeve, die voor elke betere uit den weg treedt. Maar zeker iB het, dat allereerst een geheel overzicht verkregen moet worden en dat het uit den booze is, als alle weten schap, omtrent den iohoud van een Musrum berust in het geheugen of op de kennis van één persoon. En dan voor alles, alles catologiseeren op kaart systeem. Wie daar niet aan wil of van bet nut niet overtuigd is, hij ga even ten stadhuize afdeeling bevolking en worden overtuigd. Het Amersfoortsche museum is niet meer in de jeugdji en heeft recht op een volledige kleeding. Ieder bez. eker moet met den catologus in de hand kunnen getuigen len ijver van het Bestuur en niet raadsels staan. (Wordt vervolgd). Cang genoeg gezwegen. ïi. Hebben wij de vorige maal een artikel gewijd aan de schandelijke wijze, waarop men de onderlinge ziekteverzekering van den A. B. T. B. bestrijdt, ditmaal zullen wij het hebben over de B. T. O. afd. A. B. T. B. en de vroegere ongevallen verzekering vBn den Boerenbond. Wij laten dit gedeelte der circulaire van den heer de Vrankiijker hieronder volgen Uitkomsten van oude Ongevallen Veis. B$ den A. B. T. B. Volgens zijn verslag over 1920 blz. I is de gem. premie geweest f 10. per f 1000.loon. Bij onze Stichtsche Ongev. Verz. Over 13 jaren was bij ons de gem. premie f3.60 per f 1000.loon, dus f 6.40 per f 1000.loon, lager. Uitkomsten der ongevallen verzeke ring over de 9 maanden van 1923 dat de nieuwe verzekering in werking De cijfers zijn uit het Jaarverslag B. T. O. 1923. B. T. B. Onkostencijfc f 10Ó0.loon f 2.90. Dit is het hoogste der 5 verzekeringen bij de B. T. O. Bij onzen S. B. B. per f 1000.— loon f2.15 dus f 0.75 lager d.i. f750. millioen en verschilt f 1500.voor onze verzekering en in totaal. 3. Verzekerd jaarloon f 3.175 000. Heeft 151 Agentschappen dus 5 X "teer agenten produceeren nog geen 2 X het erzekerde jaarloon van ons. Verz. jaarloon per lid f985. Idem f 1.920 000. Heeft 35 Agentschappen. Idem per lid f 1282 dit is dus f 300, per lid meer dan bij de A. B. T B. De heer de Vrankrijker begint dus et te zeggen dat de premie bij de vroegere onderlinge Ongevallenverze kering van den A. B. T. B. is geweest f 10.— per f1000 loon terwijl over 13 ijaar de gemiddelde premie bij de on gevallenverzekering van den vroegeren Stichtschen Boerenbond f360 per f 1000 geweest is. Wij erkennen de juistheid van het cijfer van de ongevallenverzekering van den A. B. T. B., en wij durven te zeggen, dat deze premie laag was. Andere hoogst fatsoenlijke onderlinge ongevallen-verzekeringen hadden deze premie ook, ofwel een hoogere. Dat de premie bij de onderlinge igevallenverzekering van den vroege- n Stichtschen Boerenbond f 3 60 geweest is, zegt als 'twaar is, echter niets. De vraag is, wat betaalde de verzekering uit? Betaalde de verzekering soms ook maar een gedeelte der dokterskosten Betaalde zij levenslang de uilkeeringen aan getroffenen Betaalde zij levenslang uitkeeringen aan de nagelaten betrekkingen van de getroffenen Zijn voor deze verplichtingen vol doende bedragen gereserveerd Werd soms een handje gelicht met het om slaan der kosten over de ongevallec- de ziekteverzekering en heeft men daardoor de deelnemers in de ziekte verzekering zooveel meer laten betalen? Ziedaar enkele vragen, waarop een antwoord noodig is. Wil men toch cijfers vergelijken, dan moeten deze gelijkwaardig zijn nietw^r I Het nnkoslencijfer bij de B. T. O. afd. A. B. T. B. bedroeg over 1923 een bedrag van f9193 32 zijnde f2.90 per 11000 verzekerd loon. Hierin zat echter een post oprichtingskosten, welke in 1 jaar is afgeschreven, ad f 1239.25, terwijl dit bedrag nog nader met een bedrag voor vergoeding inspecteur werd vermeerderd. Het bedrag der onkosten is tevens io hoog omdat tweemBal alle agenteo i vergaderingen bijeen zijn geroepen n hen op de hoogte te brengen van de Land- en Tuinbouwongevallenwet, waardoor zij beter in staat waren hun taak goed te verrichten. Bovendien heeft de B. T. O. afd. B. T. B. een vasten inspecteur in dienst. (De afd. S. B. B. heeft geen inspectiedienst). Deze controleert de gevallen, waardoor veel op de ultkee- ringen werd bespaard, houdt bespre kingen met de dokters enz. enz. waar door wij hier gerust durven verklaren, dat het bedrag voor de inspectiekosten, welke in den post onkosten verwerkt zijn, dubbel en dwars terugkomen door mindere uitkeeringen en lagere dokters- Dat onkoslenbedrag is dus in werke lijkheid lager terwijl er veel besparing door wordt verkregen. Ad. 3. In Oudewater op er dering waarbij wij met den heer de Vrankrijker van gedachten mochten wisselen, verklaarde heer de Vrankrjj- :r met veel aplomb, dezelfde onzin Toen wij hem antwoordden, dat bi zulken onzin niet moest vertellen tegen de boeren waar wij bij waren, omdat de agenten 10 pCt. provisie ontvangen van bet geïnde premiebedrag en dus het aantal agenten in werkelijkheid niets beteekent, gaf hij zulks toe moest erkennen, dat de vergoeding r het aantal agenten geen invloed i oefent op de resultaten. Thans doet het echter in Ide circulaire toch w voorkomen of de agenten van den T. O. afd. A. B. T. B. zooveel duur der zijn. Als tweede opmerking, ver gelijkt de heer de Vrankrijker de be dragen der gemiddelde bedrijven controleert, dat de bedrijven in Utrecht gemiddeld f 300 meer verloonen. Ja, dat is nogal logisch, omdat de aard der bedrijven veel verschilt. Het bedrag is per bedrijf bij den A.B.T.B. lager, omdat wij veel kleinbedrijf heb ben op de zandgronden. Bovendien heeft dit niets te beteekenen, omdat daardoor ook zooveel minder ri wordt gedragen. Het doel van mededeelingen als bovenstaanden aard, kan slechts zijn wantrouwen te zaaien onder de boeren, die niets van de werkelijke cijfers van de beteekenis der cijfers afweten. te Amersfoort Kortegracht 16 Kapitaal f55.000.000 Reserve f42.500.000 I "Alle Bank-, Kassiers- en Effectenzaken, Deposito's Verhuring van SAFE-LOKETTEN onder controle Centrale Accountantsdienst Ned. Boerenbond De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uur; WOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur Dadelijk Ingaande rente 3'/,0 pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Zalen tegen zeer billijk tarief te huur. Inlichtingen bij den concierge tegenover deD heer Peters in een ver gadering: Ja, u moet mij goed be grijpen, ik verdien er mijn boterham aan, en de rest moet de Directie, die mij betaalt verantwoorden Of hebben de boeren, de misleide boeren in het Slicht er soms niets mee maken (Boeren en Tuindersblad)' Mogen wij nu ook een vraag stellen Is het waar, dat de heer de Vrank rijker erkent, dat »De leugen welke waar kan zijne en welke in de R. K. Boerenstand geplaatst is, ten deele s het v dat En wel met de vroegere directeur der Nationale BoereDonderlinge zijn ontslag heeft moeten nemen, omdat de administratie organisatie in het honderd is ge- loopen Is het ook waar, dat de voorzitter en secretaris van de Nationale Boeren- onderlinge persoonlijk hebben moeten borg teekenen voor een groot bedrag. (De heer de Goey deelde ons dat de heer Dr. J. Baron de Wycker- slooth de Weerdestey i hem het bedrag genoemd had nl. 100.000 Gulden') Toe mijnheer de Vrankrijker, geef ns niet van die rare cijfers, maar geef de boeren ware, en duidelijke cijfer bericht eens aan alle boeren, die tot de Nationale Boerenonderlinge zijn getreden hoe dat zaakje daar in elkaar zit. (Mogen wij ook ontvangen a.u.b.?) U begrijpt ons wel, we bedoelen alle boeren die hebben geteekend na er bezoek van een uwer agenten, die vijftig centen beloofde voor elk onder teekend formulier 1 Een uwer agenten, circulaire Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, Amersfoort In Memoriam Dr. Helfrloh. Op den 29en November j.l. overleed Amersfoort na een kortstondige ziekte de Officier van Gezondheid le klasse kinderarts C. P. J. L, S. Helfrich, die zich tijdens zijn verblijf te Amers foort, sedert 17 December 1921 als vertrouwd en beminnelijk arts deed kennen. Behalve het zeer groot aantal mili- ire patiënten, dat bij hem steun en hulp zocht, niet alleen voor zich zelf, doch vooral ook voor hunne kinderen, heeft hij veel hulp geboden aan burger patiënten, vooral ook aan hen die finantieel het minst bedeeld waren et het minst aan hunne kinderen. Dokter Helfrich, bij zijn overlijden slecht 42 jaar oud, heeft een groot ge deelte van zijn leven gegeven voor de lijdeode menschheid met opoffering lijne ontspanning en rust en helaas .oedelijk wel ten koste van zijn eigen gezondheid. De woorden van lof en dank, het graf gesproken, uiten niet voldoende hetgeen in de harten zijner patiënten lor al die opofferingen wordt gevoeld. Een zichtbaar teeken wordt wensebt, en mag mfn dan blijven rusten den overledene bij de be grafenis bewezen Neen, laat de kinderen later verwijten, dat men voor hun redder diens graf niet heeft gedaan, wat hem toekwam. Zij en de na hen komenden dienen op de laatste rustplaats van zulk een weldoener een gedenkteeken treffen vermeldende den dank van zijne patiënten en vereerders. Tot het bereiken van dat doel heb ben zich reeds zeer vele personen be schikbaar gesteld, waaruit voorloopig onderstaand comité is samengesteld. Giften voor bovengenoemd doel den gaarne zoo spoedig mogelijk inge wacht bij Zuster J. F. Voigt, consul tatie-bureau van het Groene Kruis, Korte Gracht no. 10 te Amersfoort, terwijl het comité er prijs op stelt te verklaren, dat uit pigteit voor den over ledene ook de geringste gave der armen dankbaar zal worden aanvaard. Zuster J. F. Voigt, Penningmeeste- resse, Korte Gracht no. 10 J. W. Henderson, Voorzitter, Lange Gracht, no. 38 J. A. van Geelkerken, Secretaris, Utrechtsche weg no. 83 J. A. C, Spoel, Hendrik van Viandenatraat no. 37. M. van Praag, Bernulfusstraat N, Kleefstra, Kapelweg no. 6 Muziek. Lotte Leonard gaf als 2e abonnements- >ncert van de Koos een liederen avond. Nu waren de omstandigheden wel bizonder ongunstig om over haar ,1. de heer Sterkenburg verklaarde kwaliteiten als zangeres een oordeel te vellen. Het koude mi9tige weer had merkbaar invloed op haar stem uitge oefend zoodat maar by tusscheopoozen hooren was, dat die stem toch werke lijk goed is, en zelfs een eigen metaal achtig timbre heeft. En zoo was ook uitte maken, wat de oorzaak was de eigenaardigheid, om alle eeoigs- hoogere gedeelten zoo bizonder zacht en lief te zingen. Het verschijnsel ieder geval zeer opvallend, en toch wel niet enkel aan het weer toe te schrijven want in de heele opvatting der liederen was een streven maar be valligheid en zoetheid waar te nemen, dat bij nadere kennismaking niet geschikt )m veel indruk te maken. De zangeres n ons dan ook het meest bekoren liederen waar die uitdrukking uit het karakter van tekst eu muziek vaozelf voorkomt, zooals »Liebesbotschaft« en ■La Pastorellas van Schubert. Van tekst eD muziek gesproken van Tschaï- kowsky bestaat heel genietbare, vaak zelfs mooie muziek, maar een lied als Durch die Geilde des Himmels» is toch heusch ongenietelijk, door de voort durende tegenstelling tusscken tekst en muziek, vooral kwamen door de zange de slechte hoedanigheden nog aan gedikt worden. In de liederen van Staunsz, die gezongen werdeD, was tusschen vrij wat bombast ook veel schoons aan te treffen. B. Afscheid Schutte Nordholt. Vrijdag is in het gemeente-huis af scheid genomen van J. Schutte Nord holt, Directeur van Bouw- en Woning toezicht en het Woningbedrijf. Aanwezig waren Burgemeester en Wethouders, leden der Commissie van B. W. toezicht, bestuursleden en archi tecten van de Woningboawvereenigin- genGoed Wonen, St. Bonifacius, St. Ansfridus, Volkshuisvesting en V.I.O.S. en de oud-gem. architect Kam. Door den Burgemeester werden woorden van bijzondere waardeering uitgesproken voor hetgeen Schulte Nord holt vanaf 1908 voor de gemeente en In bet bijzonder voor de Volkshuisves ting heeft verricht. Namens B. en W. en de aanwezigen werd hem een crayon- teekening van de Paternoslersteeg aan geboden, vervaardigd door Mej. van Heukelom. Wethouder Ruitenberg, J. van Doorn en Huslage voor »Goed Wo nen* Architect v. d. Haar namens de architecten, Noordewier namens de Commissie voor Bouw- en Woningtoe. zicht; Noordman voor »St.Bonifacius« en »St. Ansfridus*, Dr. Schreuder voor Volkshuisvesting, Verzijden v. V.IO.S. alsmede de Heer Kam, spraken den Heer Nordholt toe, waarbij hem dank werd betuigd voor de aangename wijze waarop steeds met hem kon worden samengewerktzijne bijzondere verdien sten op verschillend gebied werden duidelijk in het licht gesteld. De Heer Nordholt dankte ook namens zijn vrouw voor de hartelijke woorden, tot hem gesproken.

De Eembode | 1924 | | pagina 1