Amsterdamsche Bank CREDIETEN WILT U EEN EERSTE KLAS PIANO OF ORGEL H. ELZENflflR Bel dan op No 42 DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 27 Maart 1925 - No. 103 Acht en Dertigste Jaargang ABONNEMENTEN kunnen elke week in gun, doch opzegging Tin abonnement moet geschieden voor den unvang ran een nieuw kwartul. Prfa per drie munden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort 1.10. Alsonderllke nummera 10 ct. KANTOOR: LANQEQRACHT 28, AMERSFOORT. TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAO ABVBRTBNTlfiM 25 cent per regel. BUlgke tiricren roor handel es ng eer held b| geregeld adrerteeren AdvertenffCn moeten Dtoadag en Vrfdag róór 8 nur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kas niet worden gegarandeerd. EERSTE BLAD Dit nummer beslaat uit 2 bladen Nederigheid is de deugd, die ons de grenzen van onze krachten aanwijst, die ons onze fouten doet inzien, die ons bewaart voor overschatting van onze verdiensten, die ons verbiedt ons boven anderen te verheffen en anderen te ver nederen. Cucbt«atbrtk. Een der voornaamste oorzaken het fatale gebrek aao tucht eo orde tegenwoordig, schuilt in de opvoeding. In hoeveel gezinnen is bet met de tucht onder de kinderen, vooral de grootere kinderen, nog wat het zijn moet? O, het is zooveel gemakkelijker om zoonlief maar zijn gang te laten gaan en het staat zoo byper-modern, zoo flink om de kinderen »in vrijheid ge dresseerd* op te voeden. Maar aldus groeien tuchtelooze bur gers en burgeressen op tot schade de geheele maatschappij. Wat |sien wij tegenwoordig een fatterige, dikdoenerige kereltjes met lange baren, zonder pet, met bloote halsjes en Schillerkragen, zich bet ge wicht van hunne belangrijke persoon lijkheid bewust 1 Er moet 'n grens zijn, en als z.on Hef (ot dochterlief) op een gegeven moment niet voor rede vatbaar blijkt, dan zegge de opvoeder niet»su, je moet bet zelf maBr weten* (dat is i dern eo verkeerd)doch hij zegge gebeurt het, zooals ik wil* (dat ouderwetsch en juist). Het spreekt vanzelf, dat futlooze fatjes in zoo'n geval tot in het diepst van hun reusachtige persoonlijkheid geschokt zijn, doch wij zouden ons daar niet al te veel van willen aantrekken. Het is onze vaste overtuiging, dat overdreven toegeeflijkheid, overdreven geredeneer, overdreven idee van de persoonlijkheid der aspirant-burgers, alles gaven van de hyper-moderne paedagogie, de maatschappelijke tucht en daarmede de maatschappij ten gronde Zoolang de tucht in het gezin op den vrijen, weeken, modern slappen grond slag blijft staan, waarop zij thans in zoovele gezinnen slaat, kan verbetering onmogelijk verwacht worden. Amersfoort Os Hanze Het bestuur van de R. K. Midden- standsvereeniging De Hanze deelt mede, dat in eene te houden vergade- ing van R. K. Middenstanders op Maandag 6 April a.s. als spreker zal optreden, de heer Chris Jansen, Voor zitter van het Hanzebureau te Amster- Alhoewel de beer Jansen behoort tot de candidaten voor het lidmaat schap der Tweede Kamer der Staten Generaal, stelt hel bestuur er prijs op te verklaren, dat deze bijeenkomst geen politiek karakter zal dragen. De beer jBnsen beeft tot onderwerp gekozen »de Weeldebelasting*. Raadsvergadering. Agenda vergadering op Dinsdag 31 Maart, zeven uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw raadslid J. S. J. de Joogh. 3. Benoeming twee leden Commissie in Toezicht Lager Onderwijs. 4. Verleenen van ziekteverlof aan onderwijzend personeel. 5. Voorstel aan T. Beverloo, eervol ltslag te verleenen als onderwijzer in de U L O. school. 6. Opnieuw te besluiten tot veihoc- ging van den post op de gemeente- begrooting voor 1924 «subsidie voor Lager Nijverheids Onderwijs*. 7. Samensmelting van de diensten Openbare Werken en Bouw- en Wo- igtoezicht en Woningbedrijf en be noeming van een adjunct-directeur. 8. Advies op het adres van de orkest- vereeniging Amersfoort*, houdende verzoek om subsidie van f200. 9. Advies op het verzoek van »Fle- te«, om f 1000 ineens aan die ver eeniging te schenken en geen com missie uit de burgerij te beroi 10. Voorstel tol Intrekking besluit tot wijziging van de verordening op het technisch beheer der gemeente bedrijven. 11. Wijziging gemeentebegrootiog dienst 1924 en 1925. 12. Opname van tijdelijk kasgeld lasle der dienstjaren 1924 en 1925. 13. Voorstel om het perc. Langestr. uit het Woningbedrijf te nemen. 14. Verslag schoolvoediog en -klee ding 1924. 15. Afkoop van rechten hooiberg nabij de Coninckspoort van D. Ramselaar voor f225. 16. Verhuring van weiland in c Birkt aan E. van den Ham. 17. Verhuring van bouwland, gelegi nabij de gebouwen der gemeentereini- ging aan J. de Graaf. 18. Voorstel een rechtsgeding tot ontruiming der boerdeiij »Velddorp« tegen Ruitenbeek aanhangig te mBken. 19. Verleenen van vergunning het plaatsen van een septictark het perceel Langestraat 94, 20. Advies naar aanleiding va: adres van bewoners der Barcbman Wuytierslaan, houdende verzoek lichting aan te brengen. 21. Advies op het adres vai Schar» achter, houdende verzoek op hel terras van zijn kiosk aan de Daam Fcckemalaan bier te mogen verkoopen. 22. Advies op het verzoek van het Amersf. Draokweercomilé om nadere eiscben te stellen ten opzichte lokaliteiten, waarvoor drankveilof wordt gevraagd. 23. Vaststelling van een Verordening tot het toekennen van wachtgeld ambtenaren in vasten dienst. 24. Wijziging van de Verordening op het technisch beheer van den dienst tor de Gemeentewerken. 25. Aan het St. Joseph&gesticht gunning te verleenen om twee septic- tanks in gemeentegrond te hebben. 26. Voorstel om in afwijking van het Raadsbesluit van 28 Sept. 1915, het Kerkbestuur St. Anfridus t< staan een patronaatsgebouw te bouwen op het terrein bij de St. Ansfridus-kerk. 27. Vaststelling van besluiten tol regeling der jaarwedden en pensioen grondslagen van onderwijzer 28. Va tatelling kohier Beleg un bil his In hi in 1(29. Door T. Pluim. SLAOUE jCRPKsbAAN mersfoort Kortegracht 16 000.000 Reserve f42.500 000 rioolbelasting dienst 1925. 20. Reclames schoolgeld Gymnasium dienst 1922/23 en 1924/25. 30. Reclames straat- en rioolbelasting dienst 1922, 1923, 1924, 1925. de behandeling der Gemeente begrootiog werden B. en W. uitgenoo- digd zoo spoedig mogelijk met voor stellen te komen, die kunnen leiden tol .mensmelting van de Diensten Bouw- ea Woningtoezicht en Openbare Werken en niet over te gaan tot be noeming van een Directeur van Bouw- Woningtoezicbt, voor de Raad over bovengenoemde voorstellen beslist heeft. W. meeoen een oplossing ge vonden te hebben door aanstelling van adjunct-directeur van Openbare Weiken, in het bijzonder belast Bouw- en Woningtoezicht en (eventueel) Woningbedrijf, welke titularis deD Directeur van Openbare Werken ioodig zal moeten vervangen. Ook is ter sprake gekomen het det brengen van de woningen der Ge- ite, zoowel nieuwe alt oude, bij Stichting, als gevolg waarvan b;t beheer van die woningen op zich zelf dus los van de samen te smelten diensten komt te staan. Is de Directeur van Openbare Wei ken tijdelijk afwezig, dan treedt de adj, Directeur in diens plaats op. Uit de sollicitanten voor de vacaturi Schulte Nordholt is, na overleg met de Commissies, en na persoonlijke kennis making met de betrokkenen, na rijp beraad een tweetal gekozen, dat het meest in aanmerkirg is te brepgen voor de vervulling van hetadj.Directeurschap. Deze personen zijn 1. Ir. J. A. Hijner. bouwk. Ingenieur, 's Gravenhage 2- Ir. B. K. Cramer, bouwk. Iogenieur, Rijswijk (Z.H.). B. en W. stellen voor, uit voornoemde personen een keuze te doen, en den benoemde het salaris toe te keoDen f 5200-15800. et is ons voornemen het denkbeeld tot oprichten van een Woningstichting definitief onder de oogen te zien, zoodra de benoeming van den adjunct-Directeur heeft plaats gehad. Luitenant Groenewegen van deschool voor verlofsofficieren, is door den Minister van Oorlog benoemd tot Hoofd van het bureau voor psycho technisch onderzoek bij de landmacht. Onze stadgenoot, de heer architect B. van de Haar jr., is benoemd tot lid van de schoonheidscommissie Rheoeo. Onze stadgenoot, de heer J. J. van 't Walderveen, algemeen vt zitter van den R. K. Bond van onder officieren »St. Martinus* is bevorderd tot sergeant-majoor. INSTRUMENT TEGEN LAGEN PRIJS VRAAGT DAN EENS PRIJSOPGAAF VAN EEN Men schreef 1629. Prins Frederik Hendrik, die vier jaar te voren zijn broeder Prins Maurits als stadhouder was opgevolgd, wilde óok lauweren oogsten door aan de Spanjaarden de sterke vesting Den Bosch te ontrukken en zoodoende een groot deel van Noord Brabant Ie veroveren. Maurits had reeds twee malen te vergeefs beproefd Den Bosch te nemen doch Frederik Hendrik liet zich hier door niet afschrikken; ja hij vond het juist een aansporing om des te krach tiger het beleg te leiden. Al spoedig bracht hij dan ook de vesting geducht in het nauw en de Spanjaarden werden bezorgd over het lot der stad Om haar te ontzetten, m. a. w. Frederik Hendrik te dwingen het beleg op te breken, deden zij onder bevel van graaf Montecuculi een inval op de Veluwe teneinde Holland binnen te dringen en Amsterdam te bezelten, Hun weg liep daarbij over Amersfoort. Soest, Soestdijk, Eemnes en Laren naar Naarden. Reeds naderde het leger de poorten van Amersfoort. Geheel Holland geraakte'in angstige spanning, en men verzocht den stad houder naar Holland te komen. Doch Frederik Hendrik liet zich door niets van zijn besluit afbrengen: hij was en bleef voor Den Bosch. In dit opzicht hadden de Spanjaarden met hun inval dus geen succes. Maar Holland moest zich toch in staat van tegenweer bren gen het zette daarom bij Muiden de sluizen open om het land vandaar tot Gorkum (langs Gouda) onder water te zetten. Het Huis ter Eem (van Baarn uit vlak over de Eembrug aan den weg naar Amersfoort gelegen) was destijds door een aarden wal omgeven, met een gracht er omheenmaar deze wat ondiep en op vele plaatsen dichtge groeid. Toch was die aarden vesting voor de verdediging van Amersfoort (en dus ook voor die van Holland) van groot belang, daar zij den toegang tot de Eem beheerschte. Met weinig j moeite had zij in goeden staat gebracht te Amersfoort Kapitaal f55.000.000 handel INDUSTRIE BIJ S. DUYKER Dat de weiklooshcid nog mai 'ijken wil, blijkt uit de Ijst biedingen van weikzoekenden op 25 Maart 1925 op onze arbeidsbeurs. 2 Banket en broodbakkers, 1 banket bakker, 2 bankwerkers, 3 behangers- stcCfeerders, 1 betonbewerker, 2 boek binders, 3 boekdrukkers, 1 boekhouder, 3 broodbakkers, 3 chauffeurs, 1 cbcco ladebewerkers, 2 electriciens, 50 grond werkers, 9 kante irbedienden, l kantoor bedienden, 1 granietf cbuurder, handlanger, 1 rietwerker, 1 koffermaker, 1 borstelmaker, 7 kleermakers, 3 kruide niersbedienden, 9 lettenxettcrs, 3 lood gieters, 2 loopknechts, 102 losse arbei ders 5 machinale houtbewerkers, 4 mach. bankwerkers, 4 magaxijnknechts, 1 mctaaldraaer, 13 metselaars, 1 meubel- beitser, 13 meubelmakers, 7 monteurs, 3 naaisters, 25 opperlieden, 2 reizigers, 15 schilders, 1 kistenmaker, 1 schoen snijder, 1 voorslaander, 1 stripper, 2 plakkers, 2 venters, 3 koetsiers, 10 schoenmakers, 29 sigarenmakers, 1 sigarensorteerder 2 smeden, 1 slager, 2 steenhouwers, 2 stokers, 5 straat- makers, 4 stukadoors, 1 suikerwerker, 1 tabaksbew rker, 2 teekenaars (boi kundig) 26 timmerlieden, 1 tuinlieden, 1 voeger, 1 vuurwerker, 1 wagenmaker, 5 werkvrouwen, 5 wevers, 1 winkel bedienden, 2 winkeljuffrouwen, 1 zwik ker (hand.), 7 rijwielmakers, 3 koetsiers. eskadron, le regiment huzaren zal tusschen 20 en 28 April vanuit Amersfoort naar het garni zoen Deventer worden overgeplaatst. Het eskadron staat onder ritmeester Van Stockum, wonende op den huize Stoutenburg. Voorts zijn er 2 officieren, 2 opperwachtmeesters, 2 fourieren pl.m. 10 onderofficieren. De fi'm van de Nederlandsche mij- en waarover onlaDgs in een artikeltje n dit blad werd geschreven, wordt hier -olgende week vertoond door de Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Gend uit Amsterdam is b noemd tot agent bij het stedelijk poli tiecorps. De 17-jarige loodgietersknecht F. i 't Riet alhier, die aan het werk was een platje, greep de draad van de eleclrische lichtgeleiding, die het huis met een afzonderijk staanden stal ver bond. Hoewel direct afgerukt, was hij spoedig overleden. Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Langestrut 84 Telef- 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. We herinneren nog aan de zang uitvoering van Toonkunst, waar de treffeade en verheven Mattheus-Paasion Bach zal worden uitgevoerd. De Burgemeester is verhinderd mor gen spreekuur te houden. euw benoemde griffier van het Kantongerecht Mr. L. J. A. du Quesae in Bruchem werd geïnstalleerd. De kantonrechter, Mr. van Son, uitte gelukwenschen en hoopt op aangename samenwerking. De heer A, de Kruyff herdacht den dag dat bij 40 jaren werkzaam was bij de smederij der fa. W. Blok. Men beeft er een feestdag voor hem van gemaakt. Reeds vroeg bereikten hem talrijke gelukwenschen. Door den Burgemeester werd ilen jubilaris met hartelijke woorden de bronzen medaille van de Orde vaa Oranje Nassau over handigd. Namens het departement Amersfoort der Maatschappij voor Nij verheid en Handel werd hem het di ploma voor 40-jareo trouwen dienst overhandigd, terwijl de daarbij behoo- rende gouden draagmedsille door de firma Blok werd aangeboden. De heer Blok overhandigde den jubilaris nog een couvert met inhoud, waarna het per soneel een fraai karpet aanbood. Den heer De Kruyff werd de dig volop een feestdag. kunnen wordendan was zij zeer sterk geweest, daar het omliggende polder land onder water kon worden gezet. De Staten van Holland zagen het belang er eerst van in, toen het al vrijwel te laat was. In het eind van Juli zonden de Gedeputeerde Staten er 200 pond kruit, 400 pond lont en 100 pond lood heen, terwijl de regeering van Amsterdam (dat 't Huis ter Eem gaarne versterkt zag) er een officier met 55 soldaten heen liet gaan. Doch deze bezetting werd weldra bij het dreigen van 't gevaar naar elders ge roepen. Toen zond kapitein De Vries, bevel hebbervan 't garnizoen te Amersfoort, er zijn sergeant Jan Wouters Cloeck heen met 20 i 25 manschappen. De Staten Generaal zagen zelf in, dat dit handjevol soldaten niet vol doende was om het gewichtige punt te verdedigen. Zij besloten daarom, het Huis ter Eem te versterken en vaardig den den Amsterdamschen burgemeester Oetgens naar Naarden af om aan kolonel Morgan aldaar te gelasten 50 man van het Naardensche garnizoen onder een ervaren bevelhebber naar het Huis ter Eem te zenden en het land rondom het kasteel onder water te zetten. Boven dien besloot Amsterdam een schip met 13 man en oorlogsbehoeften over de Zuiderzee naar het Huis ter Eem te zenden (15 Aug.). Doch al die hulp baatte niet meer, het was te laat. Immers toen sergeant Cloeck op het kasteel hoorde, dat Amersfoort zich zoo goed als zonder eenigen tegenstand aan den naderen den Spanjaard had overgegeven, sloeg hem de schrik om het hart. Nog op denzelfden dag (15 Aug.) verliet hij met zijn bezetting het kasteel, anders gezegd: de onkloeke Cloeck koos het hazenpad. Slechts één man bleef achter, die de bruggen achter de vluchtende manschappen optrok. Het was een dappere boer uit de buurt, die met zijn gezin en knechts (samen acht per sonen) besloot het kasteel zoo moge lijk te verdedigen. Tot zijn geluk kwamen den volgen den dag (16 Aug.) de bovengenoemde 13 Amsterdamsche soldaten met hun schip en oorlogsbehoeften op het Huis ter Eem aan (natuurlijk over de Zuider zee). Terstond nam de heldhaftige boer alle maatregelen van tegenweer. Hij plantte eenige kanonnen op de wallen en liet verscheiden mutsen en hoeden, die de weggevluchte soldaten van Cloeck hadden achtergelaten, op stok ken plaatsen en die aan de binnenzijde der wallen zetten, zóó, dat de muts of hoed nog even te zien was. Aldus voorbereid wachtte hij den vijand af. Hij behoefde zijn geduld niet lang op de proef te stellen, want Monte cuculi, de Spaansche bevelhebber, be greep na de inneming van Amersfoort terstond, dat hij het Huis ter Eem óók moest hebben, wilde hij verder op Amsterdam kunnen aanrukken. Immers van uit het kasteel kon men hem zoo licht in den rug aanvallen of van de Zuiderzee uit langs de Eem een leger zenden om hem den terugweg af te snijden. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1925 | | pagina 1