I I Amsterdamsche Bank Wenscht U een goede Piano H. ELZENAAR DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort Vrijdag 10 April 1925 No. 3 en Omstreken Negen en Dertigste Jaargang ABONNBMBNTBN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van II „ANTnnR. AMnpnRArHT 2R AMFRSFDORT tpi fpoow iu II ABVBRTBNTlflM 23 eenl per regel. BlUfke tarieven zoor handel er. abonnement moei geachleden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. KANTOOR. LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 n|verheld bi geregeld adverteeren. AdvertenHSn moeten Dinsdag Prijs per drie maanden T 1.00. Bulten de gemeente Amersfoort 11.10. DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG en Vrldag vóór 8 uur worden beaorgd. Een bepaalde plaats kan Alsonderllke nummers 10 cl. niet worden gegarandeerd. EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen Geef blindelings, ontvang ziende. Wees voor alles hartelijk dankbaar; de dankbare wordt geacht door God en de menschen. Doe wat lof- en dankens- waardig is, maar hündel niet ter wille van lof en dank. Pascben. Eeuw'ge Vorst der hemellngen, Schepper aller dingen, Zoon, Die van alle eeuwigheid, Eén met God den Vader ztjt, Die eens in de scheppingsdagen Uwe beelt'nis hebt geslagen Op den mensch, uit aard' geteeld, Door de ziel, uw evenbeeld. Die toen Satans list en logen Heel het menschdom had bedrogen, Mensch werd om ons te hergeven 't Kindschap Gods en 't eeuwig leven. Die, eens uit de Maagd geboreD, Thans uit 't graf weer wordt geboren, En ook ons, in 't graf vergaan, Uit den doode op doet staan. Die Uw kudde steeds blijft weiden En van alle vlek bevrijden, Door Uw liefde 't Doopsel gaf, 't Zielebad na 't zon der graf. Die aan 't kruishout opgehangen Onze plaats daar hebt vervangen En volledig in Uw bloed Onze schuld hebt uitgeboet. Moogt Gij, Jesus, e Eeuwig onze Paasch vreugd wezen, En die door U 't leven vonden Hoeden voor den dood der zonde. God den Vader, zij de glorie, En den Zoon om zijn victorie, En den Geest, die troost en leidt, In der eeuwen eeuwigheid. AmeD' E. V., pr. Amersfoort Muziek. Evenals verleden jaar had er ook een uitvoering van passiemuziek plaats door een gemengd koor onder leiding van den heer Tiggers. Door bizondere omstandigheden hadden we slechts ge legenheid de generale repetitie Dinsdag avond bij te wonen. Men zegt nog al eens dat de voering zelf beter slaagt naarmate laatste repetitie minder vlot van stapel loopt. Te oordeelen nu naar wat we zelf bijwoonden en van anderen aan gaande Woensdagavond vernamen, is dit ook nu gelukkig voor de uit voering 1 tot waarheid geworden. Het gaat dan ook niet aan, kritiek uil te oefenen op minder goede dingen, die misschien den dag daarna verbeterd zijn. Enkele tekortkomingen leken echter van meer bestendigen aardzoo b.v. dat het dameskoor wat klanksterkte be treft ten opzichte van de heeren er sinds verleden jaar niet op is vooruitgegaan waarbij bet eenigszins logge van di bassen tegenover het haast precieuse van de dames de tegenstelling niet hielp verminderen. En wat de solisten betreft blijkt wel dat Mevr. van Haselen, danks haar mooi stemorgaan te veel nvoor het vaderland weg» zingt deze muziek uiterlijk af te werken en innerlijk te vatten, hoe verdienstelijk zij wellicht ook muziek zingt, die haar beter lijkt. Mevr. Ssnders-Spruyt Landskroon deed nu haar geluid, en daarmee haar voordracht, beter tot zijn recht komen dan bij de Toonkunstuitvoering, terwijl de heeren Holthaus en van Oort beiden verdienstelijke momenten hadden. Uitgevoerd werden Böhm's kantate »Mein Freund ist mein», die verleden jaar ook op het programma stond,1 der een van Bach's vele kantaten, tenslotte een van de voorloopers Bach's Passionen: de «Historia des Leidens etc.» van Heinrich Schil'.z het evangelieveihaal gezongen a recitatief, waarbij het koor n mige gedeelten zingt, waar het volk sprekend optreedt. Om, afgezien menschelijk-muzikale ontroeringen, werken als dit door godsdienstige wij ding getroffen te worden, zijn wij Katho lieken al bijzonder slecht voorbereid ir degenen, die de oneindig- veel roerender kerkelijke plechtigheden uit het passieveihaal op Goede Vrijdag in hun naakte grootschheid kennen, zijn zelf3 Bach's wonderschoone Passionen menschliches. allzu menschliches». In- tusschen is Schiitz' »Historia« in zijn igszins onbeholpen tvrcslachtigheid tusschen liturgischen en wereldschen trant telkens komen in de recita tieven stukjes oude keiktoonaarden om hoek kijken I van een zekere ve bekoorlijkheid, die ook Dinsdag avond al goed tot haar recht kwam, B. 0a Bazar van Wilskracht. Naar aanleiding van het bericht m De Eembode van 7 April zijn wij zoo vijj de bedoeling van de Bazar nader je te lichten en te doen begrijpen op 'elke wijze hieraan kan werden mee gewerkt van klein tot groot. Het ligt n.l. in de bedoeling van Wils kracht om bij de Katholieken van Amersfoort en omgeving, surprises, cadeautjes en allerlei artikelen in te zamelen, om deze op eenige Bazar- avonden te verkoopen. Van de netto opbrengst zal 10 pCt. ten bate komen van Herwonnen Levenskracht, en voor 't resteerende bedrag zullen nieuwe In- rumenten worden aangeschaft, wat lor Wilskracht geen overbodige luxe is. Wij vragen U beleefd, wilt Gij deze poging helpen i Helpen aan die artikelen voor verkoop? Ge zult misschien vragenwat kunt ge gebruiken Ons antwoord isalles wat maar eenige waarde heeft is welkomb.v. teekeningen, platen, boeken, handwer ken, snijwerk, schilderijen, keikboeken, beelden, consumptie-artikelen, toilet artikelen, sigaren, tabak, sigaretten, eDZ„ te veel om op te noemen. Reeds, vele mooie geschenken zijn ons bezit, en vele reeds toegezegd, aar er moeten veel meer artikelen binnenkomen, Wij vragen U daD, zie Uw inventaris :ns na, wellicht is er wat voor ons bij. Gij steunt Wilskracht en Herwonnen Levenskracht. Mocht gij een kleinigheid voor hebben, wees dan zoo goed en me even aan de volgende adressen K, Tromp, Weverssingel 3. A. Helmich, Gr. Nachtegaalstraat 16. J. v. d. Linden, Hof 15. Th. Bekker, Kruiskamp 48. Bij voorbaat dank. Het Bestuur van Wilskracht. - Vertegenwoordigers van vier orga nisaties van spoorwegpersoneel hebben een onderhoud met de directie gehad, die hun mededeelde, dat voor bet administratief personeel geen enkele reden tot ongerustheid om op wacht geld te worden gesteld behoeft te be- Op de wagenwerkplaats te Amers foort zal de mechaniseering van een deel van het administratieve werk als proef worden toegepast en indien deze verandering voldoet, eerst daarna in zeer geleidelijken vorm, op andere werkplaatsen. Over eenige maanden zal dan ook eerst blijken, of er, en hoeveel, personeel te Amersfoort beschikbaar komt. Van op wachtgeld stellen zal wel geen sprake zijn, daar er geregeld door pensionneering en overlijden vacatures te vervullen zijn. Eerst als de mecha niseering aan alle werkplaatsen inge voerd is, zal moeten blijken, of er dan personeel overcompleet is. En met het oog daarop heeft de directie juist be paald, dat voorloopig geen kletken en schrijvers, die thans op wachtgeld zijn gesteld; kans hebben om weder aange steld te worden. Als laatste voordracht in het Winter- zoen zal voor leden van Nijverheid Handel Vrijdag 17 April in Amicitia» worden vertoond een film, voorstellende de fabricatie van het staal en de kogel lagers van het S. K. F, concern, de grootste fabriek op het gebied vaardiging van kogel- en rollageis ar alle mogelijke doeleinden, waai bij tegelijkertijd een toelichting zal woiden gegeven door den Directeur dezer Maatschappij te Amsterdam. Voor de rechtbank te Utrecht heelt weer terecht gestaan de 44-jarige chauffeur P. j. E. M. B. te Amsterdam, beschuldigd van poging tot inbraak in een perceel aan de Muurhuizen te Amersfoort. Drie psychiaters hadden beklaagde onderzocht, Prof. Winkler, SLAOUE CROKA Dr. v. d. Hoeven en de heer Van Wulfften Palthe, Hun verklaringen kwamen hierin overeen, dat beklaagde psychopaath, die meestentijds ontoerekenbaar moet worden verklaard. Op 't oogenblik, aldus Dr. van der Hoeven, verkeert beklaagde in een bysterischen droomtoestand. In zoo'n toestand herinnert hij zich slechts wat in vroegere dergelijke droomtoestanden gebeurd. Het O. M. meende, dat waar beklaagde momenteel krankzinnig is, de zaak voor onbepaalden tijd moet worden geschorst. R. K. Voetbalvereniging «Limvio». Dinsdagavond 8 uur vergaderde in gebouw »St. Aeghten» de R. K. Voetbalver. »Limvio«. De vergadering druk bezocht. Een zakelijk verslag zullen wij niet geven. Wel wenschen wij melding te maken ,n één zaak, die zoowel de leden als bet bestuur bijzonder getroffen heeft de mededeeling, dat twee onzer beste spelers heen zullen gaan. De reden van moeten wij billijken. Wat de beeren Meijer en Leeui kamp Sr. voor onze vereeniging zijn geweest en hebben gedaan zullen alleen zij eenigszins kunnen begrijpen, die de laatste jaren met »Limvio« hebben eegeleefd. Een woord van hulde en hartelijken dank moge huo van deze plaats open lijk worden gebracht. Hun fair en enthousiast spel moge steeds een voor beeld zijn voor de anderen. Ia 't bijzonder memoreeren we ni stoere werkkracht van den vohj' rigensecretaris-administrateur. Hij mocht met recht de ziel onzer vereeniging genoemd worden. 't Zal niet gemakkelijk zijn iemand te vinden die hem zal kuniren vervangen. A. J. Th. José Iturbi. Het laatste abonnementsconcert der Hollandsche Concertdirectie Dr. G. de Koos wordt Dinsdag a.s. door den ge- vierdeD Spaanschen pianist José Iturbi gegeven. José Iturbi had in December hier al oeten spelen doch was, wegens het plotseling overlijden van zijn vader, genoodzaakt zijn tournee plotseling af Het enorme succes dat de buitenge- me pianist overal oogst is oogetwij- feld iederen muziekliefhebber wel be kend, velen zullen zich dan ook haasten dit schitterend pianospel te gaan hooren. Nutsspaarbank, Maart 1925. Ingelegd f263.085 87 Terugbetaald f235.924,99 Meer ingelegd dan terug betaald f 27.160.88 Gespaard ,n busjes f 670.01 Nieuw uitgegeven boekjes 113. Nieuwe Boeken in de R. K. Opi bare Leeszaal: Th. Bosman, Spraakontwikkeling Spraakverzorging. Van Milligen, Ontwikkelingsgang der Muziek van de oudheid tot onzen tijd. Plasschaerc, Beschouwingen. Van Wessem, Inleiding tot de derne Muziek. Kocnders. Maria in den Eeredienst der Kath. Kerk. Pluym, Wat men van het H. Oliesel moet weten. Puoiet, De Ceremor.iSn der H. Mis. Oud Testament, Het Boek IsaiaB, Ayscough, Marotz. BrinkgreveWicherink, De Vrouw die hem steunde. Hasselt, Wat geen oog heeft geziei Hermus, Broeder Johaones. Sabbe, De Filosoof van 't Sashuis. Eilkema de Roo, De rijke jongeling. Timmermans, De zeer schoone Uren van Juffrouw Symforosa, Begijntjen. Vermeulen, Fee Vlaminck. voor lagen Prijs. Nieuwe Piano's met doorloopende pantserplaat. Prima Repetitions Mechaniek. Elastisch lichte aanslag. Zeven Octaaf. Id Zwart, Eiken of Noten kleur. 5 jaar schriftelijke garantie. W f 425.- -«■ Piano Orgeihandel S. DUYKER HAVIK 29 Magazijn boven. Diploma Toonkunst AMERSFOORT Kortegracht 16 Reserve f42.500.000 te Amersfoort Kapitaal f55.000.000 Alle Bank-, Kassiers- en Effectenzaken, Deposito's Verhuring van SAFE-LOKETTEN In April, Mei en Juni laat het klok kenspel van den Lieve Vrouwetoren heelslag Grootvaders Klok hooren, >ijl halfslag geeft het Zegekoor uit den Josua van H&ndel. De 16 jarige H. v. Loenen, wonende te Amersfoort, reed met een vracht wagen waarvoor twee paaiden waren waren gespannen op den Soestdijker- straatweg bij Hilversum toen een der haken van 't lemoen brak, waardoor de paarden meer vrijheid van beweging kregen. Vermoedelijk beeft v. Loenen toen getracht, de beesten te grijpen, bij welke poging hij van den wagen viel, waardoor het linkervoorwiel over zijn borstkast reed. Op cenigen afstand werd het onge val door een ouderen broer van v. L die den wagen per fiets voigdi merkr, die zich onmiddelijk naar de plaats van het ongeval spoedde. Hij kwam tot de droeve ervaring, dat schelijke hulp bier weinig meel baten. Na eenige oogeoblikken gaf de jongen den geest. De broer legde bet ontzielde lichaam op den kant van den weg en een juist passeerende automobilist steldde zich onmiddelijk beschikbaar om hulp te halen. Deze was spoedig ter plaatse, evenals dokter Nicolai, die slechts den dood kon constateereD. Aanbesteed werden diverse riolee- rings- en bestratingswerken in 5 perc. In massa werd ingeschreven door Van Dorth f25.963; Pas en Doesse- laar te Eindhoven f26 835; Huberts te Nijmegen f26.873; B. E. van Dorth f26.921v. d. Pol, Amsterdam f27.340 Ruitenberg f 28.497van Hoogevest f28.879; H. van Keulen f29.095 ;J.v. d. Pol f29.145; H. Zeegers te Nijme gen f33.375. Aan den aannemer W. van Gent, te Amersfoort, is het bouwen van een koelhuis met dubbele woning voor de gemeente Baarn gegund voor respec tievelijk f12989 en f7170. Weeldebelasting, as een goede gedachtedoor den heer Jansen, directeur van het Haar- lemsche Hanze-Bureau, de R.K. Midden standers te laten inlichten over de dra gende weeldebelasting. De voorzitter, de heer Rijke, leidde ipreker passend in en de heer Jam had spoedig aller aandacht, omdat alle kwaliteiten van een goed spreker heeft. Hij wees op het gepleegde bij het ontwerpen der weeldebelasting begaan, door niet te raadplegen be voegde personen uit handel en nijver heid. De bedoeling van den wetgeverdoor heffing van rechten op weelde-dingen geldmiddelen vergaren om andere druk kende belastingen te verlagen, is zich genomen loffelijk. Maar de nu gevolgde methode haar warnet van bepalingen en schriften op poene van hooge geld boeten is zoodanig, dat er v keur mag worden gesproken. Oorspronkelijk zon men op 10 pet. in vertering in hotels en restaurants, aar omdat die heffing niet genoeg kas kon brengen, ging men 't ruim opvatten en betrok allerlei gebruiks artikelen in de heffing. De heer JaDsen toonde aan dat die uitbreiding zoo in-verkeerd, on-practisch is, dat men er zich lichtelijk bazen moet, hoe de wets-ontwerpers Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Langestraat 84 Telef- 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau zóó konden doen. Met verschillende voorbeelden, gewone consumptie- en bedrijfsartikelen betref fende staafde de heer Jansen zijn be toog. In den breede besprak de heer Jansen ook de rompslomp van voorschriften aan deze heffing verbonden. Aan den winkelstand wordt een administratie opgelegd, die gewoonweg belachelijk is, maar die wanneer de zaak wordt doorgezet, fnuikend moet we'ken op het zakenleven. Met boete tot f 100 wordt gedreigd, bij niet precies nakomen van de voor schriften. De heer Jansen concludeerde dat de middenstander door dit ontwerp drie dubbel wordt bedreigd in zijn persoon door vermindering van debietdoor overdreven administratie met gevaar lor boete als gevolg van vergissingen. Wanneer de adviezen van bevoegde personen en corporaties uit de midden standskringen waren ingewonnen, zou het ontwerp er anders hebben uitgezien. Uit een en ander konden volgens den :er Jansen de Middenstanders debarde les trekken dat zij ook door eigen zorgeloosheid en gebrek aan saamhoo- righeid oorzaak zijn dat dergelijke wet ten voor den dag kunnen komen. Versterking van hun organisatie kan alleen de middenstanders vrijwaren voor allerlei misvatting van den wet- De aanwezigen hadden het helder en goed voorgedragen betoog van den heer Jansen met grocte aandacht ge volgd en dankten met hartelijk applaus. De heer Rijke was op zijn beurt de tolk der aanwezigen toen hij den mid denstands-kampioen dankte en de hoop uitsprak in het komend seizoen den heer Jansen als volksvertegenwoordiger te mogen begroeten. De bekende firma M. van Eimeren en Co., welke thans reeds zaken diijft in Amsterdam en Assen, opent ook een filiaal te Amersfoort en wel in het perceel Utrechtschestraat 3. De 2e n Paaschdag des avonds half 8 geeft de Tooneelclub »De Jonge Werk man* een uitvoering van hetTooneel- stuk »de Avonturen van meheer Klap roos», klucht in 3 bedrijven. Kaarten zijn verkrijgbaar a 20 cent van 12 1 uur in het gebouw der R K. 'Werkl.ver. en 's avonds aan de zaaL

De Eembode | 1925 | | pagina 1