Amsterdamsche Bank CREDIETEN R. K. Spaarbank Amersfoort Bel dan op No 42 Amersfoort. OE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNBMBNTBN kunnen elke week In gun, doch optegglng ■Donnement moei geschieden voor den unving van een nieuw kwartaal. Prijs per drie Afionderlfke Dinsdag 5 Mei 1925 No. 10 Negen en Dertigste Jaargang KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT. TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAQ- EN VRIJDAOMIDDAO abvbrtbntiAn 23 eenl per regel. Bllllke tarieven voor handel en nfverheld b| geregeld adverleeren. - A dverteotlên moeten Dlnedag en Vrfdag vödr uur worden besorgl. Een bet>ealde plaate kan nlel worden gegarandeerd. Rijk worden is geen kunst, maar wel vroom blijven. Het gebed is een wapen geen soldaat werpt in den strijd het wapen weg. Het gebed is voor uw ziel, wat de spijs is voor uw lichaam. Roomsebt «harnas. Bij al het atreven naar sociale recht vaardigheid, mag nooit vergeten wor den, dat liefde noodig is bij en naast eiken socialen arbeid. Er zijn lieden die beweren, dat in de producten der sociale-wetten-machi- ne 't groote geneesmiddel voor alle menschenleed te vinden is. Als eenmaal de sociale wetten en hervormingen volledig zijn doorgevoerd, dan wordt liefdewerk overbodig, be weert men, omdat dan de ourzakeo, de bronnen der armoede, hebben opge houden te bestaan of voor nieuwe el lenden nieuwe wettelijke middelen geschapen zijn. Als het gebouw der sociale wetgeving volledig is opgetrok ken, dan is tevens het uur aangebroken waarop men de Liefde haar pensioen geven kan. Zij, die zoo spreken, dwalen. Armen zult gij altijd bij U hebben, zegt Onze Heer en Zaligmaker, en daarom ook zal de liefde onder ons moeten leven en wandelen en werken, zoolang er menschen, zoolang er ziek ten en dood, zoolang er hulpbehoevende kinderen en weduwen en weezen bestaan. Want zelfs dan wanneer de sociale wetgeving al wal bi) menschen moge lijk is, zal hebben gedaan, is róg noo dig de sociale weikzasmheid der liefde. Wettelijke zorg kan soms den honger van den arme sti'ien, zij kan naakten kleeden, maar gebogen, troostelooze harten oprichten, menschen verzoenen met hun toestand, dat vermag zij niet. Zij spreekt niet de woorden des le vens, die gaan van het hart tot het bart. Zij is niet de barmhartige samarita die olie en wijn giet in de wonden een verbitterd of verlaten gemoed I Zulks werd ten allen tijde beseft begrepen, «Broeders, broeders*, sprak St. Vin- centius Paulo in zijn tijd, swat geeft de goede, groote God ons veel te doen*. En nog is St. Vincentius' woord van kracht en volop van toepassing. Daar is zooveel, zoo oneindig veel De arme smacht naar liefde, naar mededoogen. Een opwekkend woord, een har elijk gezegde, o, het kan zoo veel goed maken. En al zijn we dan ook al onmachtig een nieuw paradijs op aard te stichten, dan toch kunnen we bereiken, dat onze ongelukkige medemenschen begrijpen, dat de ongelijke verdeeling der goederen niet een onrechtvaardigheid isdat de nederige toestand der kleinen in deze wereld geen schande is omdat zij be mind zijndat zij moeten verdragen met geduld de lasten van het werk en van het lijden. Zoo worde een schoon ideaal bereikt welks verwezenlijking wij allen moeter hopen en afsmeekeneen christelijki gemeenschap één, niet alleen door het geloof maar ook één door de sociale gerechtigheid en de christelijke liefde. Een groot aantal onzer medemen schen treurt, lijdt zelfs gebrek, en kan men dit, helaas, niet altijd vao de vol- zeggenhet kind leeft in ar moede zónder zijn rchuld. bij de oude gevaren komen de e: valsche theorie én en leuzen, die het godsdieostig leven in den grond- lag dreigen te verwoesten. Scepticisme, haat, wanhoop dringen de schamele woning binnen: de wre vel zonder God en hooger uitzicht verkeert in wrok en verjaBgt den engel der hope, den laatslen troost. Daar ls zooveel te redden door goedheid, geduld en liefde. T. G. Eenige vragen. Kent gij, buiten de persmanneo, de schrijvers, wier vak het kan mee brengen kent gij christenen, katbo lieken, die naast een groot blad van :igen partij ook een groot blad van de tegenpartij lezen Antw.O, zeker I Vindt gij dit verschijnsel ook bij de tegenpartijen Antw.: f Kent gij christenen, katholieken die :n of ander klein blad van eigen partij en een groot blad van de tegen partij lezen Antw.: O, zekerI Vindt gij dit zelfde verschijnsel bij de tegenpartijen I Antw.: Voor zoover ik weet niet. Vindt gij christenen, katholieken, die uitsluitend lezen in een of meer groote kleine bladen van onze tegenpartijen Antw.Helaas....I Vindt gij ooit ter wereld iemand van ize tegenpartijen die zijn kennis en voorlichting gaat halen, uitsluitend in bladen van onze richting I Antw.: Neen I Dit nooit III Trouwens iedereen zou hun vragen of ze krank zinnig waren geworden I En aan christenen, katholieken, die de abominatie begaan van wel kennis en voorlichting uitsluitend bij de tegenpartij te halen, vraagt niet iedereen of zij krankzinnig zijn geworden I En zij zelf, in plaats van krankzin nig, houden zich voor voorzichtig, onpartijdig.... zotlang en zoover to bij de tegenpartij belanden I Zeg mij wat gij /eest; dan seg ik U it gj lift.... oj wordt! Amersfoort Broeder Lucae geëerd. De zilveren medaille verbonden aan de orde van Orarje Nassau, is toege kend aan W. Distelhorst, concierge van de R. K. Militairenvereeniging alhier De bewoners van Amersfoort en de oud militairen die in Amersfoort hun diensttijd doorbrachten zullen misschien even met den vinger tegen het voor hoofd staan te peinzen: rDistelhorst, concierge der R. K. Militairenvereeni- ging te Amersfoortwie is dat, wij kennen toch alleen Broeder Lucas?* Juist, deze is het, de oude trouwe Broeder Lucas. Vanaf de oprichting der R. K. Militairenvereeniging te Amers foort, 't is al 35 jaren geleden, staat Broeder Lucas onvermoeid op zijn post, geheel belangloos zich gevend aan zijn werk voor de militairen. De Koninklijke iderscheiding is een welverdiende en hartelijk zullen alom in den lande de oud-militairen van het groote Amers- foortsche garnizoen zich verheugen over deze onderscheiding verleend aan Br. Lucas, wiens goede zorgen en diensten lij niet licht zullen vergeten. De R. K. militairen, hier thans in garnizoen, hebben al besloten een hul digingsavocd te organiseeren, den 28en Mei, op welken dag het 35 jaren is geleden, dat de Kath. Militairenvereeni ging alhier werd geopend in het oude St. Agatha-klooster san het Zand 37. De maandelijksche Godsdienstoefe g voor de R. K. Militairen van alle gen wordt gehouden door den Heer .Imoezenier op a.s. Donderdag en Vrijdag (7 en 8 Mei) resp. Donderdag middags half 4 de coofereotie gelegen heid tot biechten na half 7 tot 8 uur Vrijdag 's morgens om 7 uur de H. met preek en algemeene H. Com munie. Des avonds 7 uur plechtig Lof t opdracht der nieuwe Leden. Onze stadgenoot, de heer Enrll van Schoonhoven van Beurden heeft aan de Universiteit te Utrecht het namen Doctorandus in de geneeskunde afgelegd. Benoemd tot directeur van de Hoo- gere Krijgsschool de luit-kolonel P. J van Munnekrede chef van de IVe divisie. Naar wij vernemen zal de werkplaats der Spoorwegen te Utrecht worden op geheven. Hel daar werkzame personeel zal ingedeeld worden bij de andere cen trale werkplaatsen in ons land. De heer Kesteos opende Vrijdag 1,1. in het pand Bloemendaalsche Binnen poort 8 een winkel in aardappelen, groenten en fiuit. De verbouwing ge- schiedde keurig door de firma H. H. Lensiog- Deze nette frissche winkel is een aanwinst voor dit drukke stads gedeelte. De heer Kestens is geen onbekende in den aardappelen- en groenten handel en drze winkel tal rijn iet ongetwijfeld verhoogen. 't Electro Technisch Bureau Atmrs- loort organiseerde Zondagavond in »'t Valkje* een luisteravond, om de Radio meer bekend te doen worden, Een 100-tal belangstellenden waren komen luisteren en hebben genoten ,n een waren kunstavond. Draadloos werd uitgezonden door n zender der N. S. F. te Hilversum n groot Opera-Concert met mede werking van bekende solisten. 'l Vocale gedeelte stond onder leiding n Chris de Vos, 't Orkestrale onder Frat gois Lupgens. 't 3 Lamps Primair Ontvangtoestel Type E. F. No. 3 gaf Muziek en Zang zuiver weer. Geen enkele stoornis is gehoord en dat was dezen avond een genot voor de luiste renden. Dat dergeli|ke kunstavonden, gegeven door 't Electro Technisch Bureau Amersfoort 't publiek met Radio bekend maken is zeker, doch ze zullen ook velen naar een ont- ingtoestel doen verlangen, om thuis rustig van Muziek en Zang te kunnen genieten. De Calvinistische Juristen-Vereenl- ging zal haar jaarlijkiche vergadering houden in het Berghotel, Woensdag 20 Mei a.s. De openingsrede zal worden gehou den door Prof. Mr. A. Anema. Referaat: Mr. H. Docyeweerd van Den Haag over «Calvinisme en Natuurrecht". Ten overstaan van notaris Knoppers werden geveildFabrieksgebouw aan den Kapelweg no. 30. Perc. 1 N. Hei ligers f5100. Perc. 2 E. J. Ruitenberg f1600. Perc. 3 W. Bunnik '1650. Perc. 5 K. Schimmel f3500. Perc. 6 H. J. B. Lensing f1550. jnersfoort Kortegracht 16 000.000 Reserve f42.500.000 I fe Amersfoort Kapitaal f55.000.000 HANDBL INDUSTRIB P5 Görs G Kallmann Piano's 51 voldoen zelfs de meest strenge critici. - Steeds voorradig! Vertegenwoordiger S. DUYKER, Diploma Toonkunst onder controle Centrale accountantidieait Ned. Boereobond De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uurWOENSDAOAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur Dadelijk ingaande rente 3°/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. PIANO- EN ORGELHANDEL Magazjjn boven Perc. la een Woonhuis aan de Ver hoe venstr. no. 57 W. Hecdiiksen f 2400. Perceelen 1 tot en met 17. Wel- en Bouwland aan den Liendertschen weg. Perc. 1, 2 en 3 J. Hendriksen f 1660. Petc. 4 en 5 H. A. v. Hensbergen f 1000. Perc. 6 F. Volmer f900 Perc. 7 Mr. G. van 't Find q q, f 1C00. Perc. 9 N. Lablans f1050. Perc. 10 en J1 T. van Hoogevest f1750. Perc. 12 tot en met 17 A. van 't Net f9880. Door het Heemraadschap »de Eem* zal op Vrijdag 15 Mei e.k. 's namiddags 2 uur in het Secretariegebouw van het Heemraadschap, Muurhuizen 15, worden aanbesteed: Het op diepte en onder prcfiel brengen, der verschillende beken 10 perceelen. Telefoon. Nieuwe aansluitingen. 856 Dr. Adriani, Wiihelm.str. 22. 74 «Betuwe*, Utrechtschestr. 32. 2C8 de Boer, Melkproducten, Pr. Fre- deriklaan 8. 491 Cantine Bereden Wapens, Groote Nachtegaalsteeg. 192 Sanders, Ijzerwaren, Kamperbionen poort 4. 618 de Wit, Brandstoffenhandel, Teut 19 800 Goedhals en Zn., Brouwerstr. 10. 676 L. Klein, Regentesselaan 9. 643 v. d. Leek, St. v. d. Hagenlaan 14. 957 MeulemaD, H. v. Viandenstr. 13. 354 Rouwhorst, Sumatrastraat 47. De R. K. Werkliedenvereeniging 'St. Jozef*, vierde haar Patroonfeest. Zij deed dit op een ,wjjze die haar slechts tot eer kan strekken. Want het gehouden triduum zal in niet geringe mate bijdragen tot ve hooging van het godsdienstig leven der deelnemers. En dat waren er niet weinigen. Ja, de op komst mocht de verwachtingen over- ffen, zoodat we stellig kunnen ver- >uwen, dat het bestuur van St. Jozef bet volgende patrconfeest op een gelijke wijze zat vieren. Ditmaal hebben de gehouden predi katies van Rector de Groot en Kape laan J. Beltman daartoe bijzonder bij gedragen. Vrijdag- en Zaterdagavond werd er in de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart Lof gehouden, waaro.ider predicants. Zondagmorgen onder de H. Mis van 6 uur, naderden de leden tot de H. Tafel, terwijl men sich daarna in het vereenigingsgebouw verzamelde om gemeenschappelijk (e ontbijten. Daar beerschte een echt Roomsche, blijde stemming. Des avonds te 8 uur was er Feest- Hebt U een Taxi of auto noodig ergadering. Vooraf wei 'ooraf werd een flinke repetitie ge houden om het strijdlied van het K. K. Werkliedenverbond in te studeeren. Of gezongen 1st Eerst natuurlijk ietwat schuchter, maar allengs ging het beter. Is trouwens een mooi lied. De woorden zijn van Bernard Verhoeven, terwijl het door Theo Smit is getooniet. De ZeetEerw. Pater van Nimwegen C.s.s.R,, hield hierna een rede over «Het Christelijk Huisgezin*. De F.erw. spreker gaf vele raadgevingen en wen ken welke voor het uitleven van het practische Roomsche leven slechts nut tig kunnen zijn. De tooneelvereeoiging «Ons Genoe- ;en« voerde tot slot een klucht op De geheime opdracht*, terwijl me). Nelly Rouwhorst door pianomuziek voor muzikale afwisseling zorgde. DRAMA OP ZEE. Thans greep de stuurman naar een verrekijker en richtte hem lang op een lichtend punt, dat zich vooruit in lij vertoonde, Aanvankelijk wist hij niet wijs uit te worden, doch weldra kreeg hij de overtuiging, dat het 'tzeil van een schip moest wezen, zij het ook dat de bewegingen hem zeer zon derling voorkwamen. Hij rapporteerde zijn waarnemingen aan den kapitein, die op het dek kwam en nu eveneens geruimen tijd het vreemde voorwerp met den verrekijker bespiedde. ,,'t Is een vaartuig", was zijn con clusie, „maar ik zie slechts één mast en ook maar één zeil ervan, dat op zoo eigenaardige wijze schijnt heen en weer te fladderen, dat ik niet weet wat ervan te denken. Nu, we sturen onge veer in de richting erheen, en het zal spoedig blijken, wat er gaande is." „Merkwaardig, dat men niets v het benedenschip bespeurt", merkte de stuurman op„kleine éénmasters ont moet men hier anders niet op den Oceaan. Wellicht is het een vlot, waarop schipbreukelingen rondzwalken, wier schip in den storm vergaan is. Ik zal eens naar boven klauteren, om te zien, of ik niets naders ontdekken kan." Hij enterde naar de bramzaling, van waar hij een veel ruimer blik had. ,,'t Is een driemaster", riep hij n beneden, „groote en fokkemast zijn afgebroken, alleen de kruismast slaat nog, maar zonderstang. Aan de bezaan mast fladdert een zeil, zich nu aan de eene, dan aan de andere zijde vullend, en de zon maakt, dat net schip af wisselend licht en donker is. Het benedenschip ligt heel diep ir waterblijkbaar is het een drijvend wrak." De stuurman daalde weer naar om laag en de twee scheepsofficieren be spraken samen het geval, terwijl de manschappen eveneens nieuwsgierig lar het wrak keken. De bries wakkerde wat aan, de „Anna" kreeg sneller vaart en naderde meer en meer het wrak, waarvan het uiterlijk de verklaringen van den stuur man bevestigde. Het schip moest veel water in heb ben; want zijn verschansing stak slechts enkele voet boven het watervlak uit, en het dobberde met moeite verder. Nergens was een levend wezen te hoe scherp onderzoek daarnaar ook met de kijkers werd ingesteld. Zijn bemanning moest dus óf zijn omge komen óf het schip verlaten hebben. „We zullen bijdraaien, stuurman", zei de kapitein, „en gij kunt erheen varen, om te zien, of iets nader over de plaats van herkomst valt te ont dekken, opdat we rapport kunnen uit brengen. Neem voorts het noodige materiaal meê, om het vaartuig in brand te steken, 't Is onze plicht, zulke drij vende wrakken, die een groot gevaar voor de scheepvaart opleveren, te ver nietigen. Hoeveel schepen al hebben in donkeren nacht op zulk een vlot tende klip gestooten en zijn vergaan, zonder dat iemand ooit vernomen heeft, waar ze gebleven zijn, totdat na lange maanden In de Scheepsberichtenslechts hun naam voorkwam met de droeve toevoeging „vermist". De topzeilen werden ingebrast en de „Anna" tot stilstand gebracht. De sloep ging te water en de stuurman voer naar het wrak. Hemel, in welken toestand van ver nieling vond hij het I De groote mast was bijna aan het dek afgebroken had in zijn val de tusschen hem den tokkeinast op dek slaande groote boot verbrijzeld, zoomede een gedeelte van het grootluik ingedrukt. De gebroken fokkemast had de voorverschansing vernield, lag door het touwwerk vastgehouden overlangs, en evenzoo de gebroken boegspriet. Bij de bewegingen van het schip stie ten ze tegen de wanden en hadden waarschijnlijk daarin een lek gestooten en ook een zijboot met haar ijzeren kranen weggerukt. De open deur der campagne (verdek boven de kajuit) klapperde heen en weer. Door eenige lieden gevolgd, ging de stuurman naar binnen en riep met luide stem, of zich iemand aan boord bevond, maar er volgde geen antwoord. Hij begaf zich in de andere hutten ze waren leeg, boeken en papieren, waaruit men had kunnen vernemen, tot welk land het schip behoorde waren er niel. Aan de bazaansgaffcl fladderden nog de flarden van een vlag, die als nood signaal was gcheschcn, maar ook zij was niet Ie herkennen. Een naam van het schip was niel te zien. Teleurgesteld wilde de stuurman hel wrak weder verlaten. Een in brand steken ervan oordeelde hij niet noodig, wijl het zichtbaar zonk cn In korten tijd naar den bodem der zee zou ver dwenen zijn... Daar trof een zwak kla gend geluid zijn oor. Ook dc anderen hadden hel gehoord, en blijkbaar was de schrik in hen gevaren. „Laten we gauw in dc boot gaan," riep er één in bljgeloovigen angst, „dat is iets niet natuurlijks,de schccpsgccst waarschuwt ons, dat het wrak dadelijk zal zinken. Kijk maar, het water spoelt al aan dek en zal zich spoedig in het grootluik storten."

De Eembode | 1925 | | pagina 1