Advertentiën Huisknecht Te Utrecht overleed na een kort stondige ongesteldheid in den ouderdom van 46 jaar mr. C. M. van Voorst Vader substituut-griffier bij de Arron dissementsrechtbank aldaar. Vóór deren was hij werkzaam als kantonrechter plaatsvervanger te Amersfoort en daarna als griffier bij het kantongerecht te Kampen. De begrafenis zal plaats hebben Woensdag 6 Mei a.s. te half een des namiddags op de nieuwe begraafplaats te Amersfoort. De heer Johs. Knoppers fungeerde dezer dagen 25 jaar als penningmeester van de oude Amersfoortsche stichting De Poth. Namens de Poth-bewoners werden de heer en mevr. Knoppers vriendelijk bedankt voor het gulle onthaal bewezen aan de Poth-bewoners, ter gelegenheid van de herdenking van dit 25-jarig Penningmeesterschap, Toen Prins Hendrik per trein van den Haag naar Apeldoorn reisde en hier op 't stationsperron eenige minu ten moest wachten, maakte hij van deze gelegenheid gebruik om den stations kruier T. Hoogenveen, die a.s. Woens dag als zoodanig zfln gouden jubileum hoopt te vieren, zijn gelukwenschen Uii den Omtrek ACHTERVELD Naar we vernemen zal de Moeder cursus, waarvan sprake was in een vorig nummer van dit blad, doorgaan. Als inleiding voor de eerste les zal Dr. Carstens, Kinderarts uit Utrecht, een voordracht met lichtbeelden houden op Vrijdag 8 Mei 's avonds 7 de zaal van den Boerenbond. Moeders, die willen meedoen, kunnen zich nog tot Vrijdag aanmelden bij de dames Veltman in Achterveld of Dohmen StoutenUurg. Deelname is Kosteloos! In het tijdschrift voor Armwezen bespreekt Mr. Rethaan Macaré het opvoedingsgesticht »De Glindborsti De schrijver vraagt zich af of er it derdaad kans is, dat de schuldenlast in den loop der komende jaren zal kunnen worden verminderd. Staat het integendeel niet gaat het artikel voort, dat het totaal bedrag van het algemeen subsidie dat voor 1924 op f 50.000.geraamd was en slechts f26.000.— opleverde, zal slinken, naarmate het getal verpleegden afneemt Zullen wil men »De Glindhorste op behoorlijken voet handhaven, niel groote sommen ge ds jaarlijks beschik baar moeten komen voor vermeerde ring en versterking van het toezicht houdend personeel, voor inrichting van vakopleiding, voor ontspanningen en voor watal meert Het systeem van gezinsvepleging roet co-educatie, waartegen ik mij nooit verklaard heb, zb! misschien later wel proefhoudend blijken, doch de wijze waarop dit op »De Glindhorst* is toe gepast, is verderfelijk gebleken. Daarom geve men het wrak van »De Glindhorstc aan sloopershanden over en beproeve het onmogelijke niet. Wil de Gereformeerde Kerk dit systeem voor de tot haar geziBdheid behoorende verwaarloosde kinderen blijven handhaven, dan zal ik dit van harte toejuichen, mits zij daarvoor eerst de noodige gelden bijeenbrenge en met een schoone lei en in een van besmet ting vrije plaats beginne. Doek de fouten bij den opzet van >De Glindhorstc op financieel gebied gemaakt, aldus concludeert de heer Rethaan Macaré, mogen niet geschoven worden op den rug der aan die fouten geheel onschuldige Nederlandsche be lastingbetalers. BARNEVELD De nieuwe burgemeester werd hier feestelijk ingehaald en in een daarvoor expres belegde raadsvergadering geïn stalleerd. Vele autoriteiten en tal van particulieren kwamen den burgervader complimenteeren. Vrijdag zakte een vrachtauto een houthandelaar uit Amersfoort, die bj den timmerman D„ wonende aan den Nijk.weg, hout wilde brengen, al daar in de sloot. Heel wat moeite kostte het, den zwaren wagen weer op den vasten bodem te brengen. EEMNES In den nacht is op den stal van de weduwe van Oostrum te Eemnes- Binnen een rund gestorven, dat drh dagen geleden van den veehandelaar J. K. voor f325 als eerlijk was gekocht. Dat dit voor het gezin v, O. een be duidende schadepost is, laat zich be grijpen. In den Eemnesserpolder is een kalf, toebehoorende aan den landbouwer Kool uit Laren, te water geraakt en verdronken. Tengevolge van een hevigen storm is de hooiberg van den landbouwer Eek, nabij diens woning finaal omge waaid. Een der roeden is door den hevigen wind afgebroken. Persoonlijke ongelukken deden zich bierbij niet voor, echter is de aangerichte schade vrij aanzienlijk, Door de Commissie tot het orga- nlseeren van een Fokveedag in deze gemeente, is thans besloten, dat de 1ste Eemnesser Fokveedag zal gehouden worden op Dinsdag 26 Mei, terwijl als terrein hiervoor de Kerkstraat is aan gewezen. Het ligt in de bedoeling hieraan een min of meer feestelijk ca chet te verbinden. Indien alle landbouwers aan dit stre- :n hunne volle medewerking verleenen, dan belooft 26 Mei een ongekende drukte in de gemeente te brengen. HOEVELAKEN De landbouwer E. uit Hoogland reed met paard en wagen door het dorp. Tegenover het hotel van Kolfschoten maakte het paard, doordat het schrok, een zijsprong, waardoor paard en wagen in de wetering terecht kwamen. De bestuurder sprong bijtijds van den wagen en kwam er gelukkig goed af. Door hulp van toegeschoten personen ston den paard en wagen spoedig op het droge. Het lemoen en het kringwerk van den wagen waren gebroken. Doordat een motorrijder met zijn motorrijwiel in volle vaart door de bocht nabij »Klaarwater« reed, raakte hij zijl stuur kwijt en sloeg over den kop. De motor bleef op den berm van den weg liggen, doch de bestuurder maakte een duikeling en werd in de sloot gesmakt. HOOGLAND Woensdagavond vetgaderde het R. K. Ziekenfonds, onderafd. van het Kruis- verbond in een der zalen van Concordia. De belangstelling der leden was, zoo als gewoonlijk met een Ziekenfonds het geval is, niet bijster groot. Het zc zaak echter geen kwaad doen indien hierin wat verbetering werd gebracht. is moeilijk aan te nemen, dat door de leden in de avonduren niet uurtje vrij gemaakt kan worden voor het bijwonen dezer bijeenkomsteo. Werden deze voorheen 2 maal per jaar gehouden thans is besloten naar aanleiding van het geringe bezoek in het vervolg maar een maal per jaar te vergaderen en wel in de maand MaBrt. De verslagen welke werden uit gebracht toonden voldoende aan dat het fonds er goed voorstaat. In het af- geloopen jaar waren 2 nieuwe leden toegetreden en de fiaanciSn, zooals het verslag van den penningmeester luidde zijn gunstig. Een batig saldo vao ruim f555.staat geboekt. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie her kozen met uitzondering van den Heer T. Blom die niet meer herkiesbaar1 as. In zijn plaats werd het lid H. v. Berg benoemd. Zooals belangstellenden uit boven staand verslag kunnen lezen heeft deze kleine vereemging reeds een vrij goed reserve-kapitaaltje en behoeft men niet bevreesd te zijn dat in de toekomst fiaancieele zorgen voor het fonds zich zullen voordoen. Zoodat een toetreden als lid waarvoor slechts 1 dubbeltje per week aan contributie wordt betaald tegen een uilkeering bij ziekte of ongeval van 6 gulden per week gerust kau worden aanbevolen. LEUSDEN Aan Jhr. A. M. A. J. Roêll te Leusden is bij Koninklijk Besluit, op verzoek vol ontslag verleend als Heemraad het Waterschap Eemnes. Binnenland De Rijksweg Amsterdam-Amersfoort. De Tweede Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wetsontwerp tot onteigening ten behoeve van de verbetering van den Rijksweg AmsterdamAmersfoort. Lectuurvoorziening van het platteland. Aan het jaarverslag van den Bond in Openbare Leeszalen en Bibliothe ken in de provincie Utrecht, wordt over de correspondentschappen der Stichting R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Amersfoort het volgende medege deeld De correspondentschappen bleven vrijwel op dezelfde hoogte. Met een eenvoudige, maar prettig gestelde cir culaire, ontworpen door den correspon dent te Hamersveld, wekte de R. K O. L. in den afgeloopen winter de plat telanders nog eens tot gebruikmaking in de correspondentschappen op. Vooral in het correspondentschap StoutenburgAchterveld, heeft deze actie blijkbaar succes gehadhet aan tal uitleentngen vermeerderde daar al thans met ruim 24 pet. Bovendien richtte de onvermoeide correspondent er een portefeuille op (met hulp der O, L. en voor een deel uit eigen mid delen), waarvan een zeer druk gebruik gemaakt wordt. Gemengde Berichten De I5-jarige zoon van een koper slager te Lichtenvoorde, wilde een lichtleiding maken naar zijn duivenhok. EeDige oogenblikken later vond zijn moeder hem met een draad, aan de lichtleiding verbonden, in de band schijnbaar dood achter het huis liggen. Onmiddelijk was een dokter en een liefdezuster aanwezig, die constateerden dat de jongen werkelijk dood was. Het gelukte helaas niet de levensgeesten op te wekken. De nieuwe agent van politie inliet Frlesche stadje Sloten, Is benoemd tot concierge in het stadhuis, bode, klok luider, gaarder der penningen voor de opslagplaatsen ea ophaler van geld voor het electrisch licht. In de dominiale mijn te Kerkrade is door het nasmeulen van sintels, brand ontstaan in de ondergrondsche gang den Beerenbosch. De brandweer mijn heeft het vuur gebluscht. De toegebrachte schade is aanzienlijk. Te Bellingwoude wilde men vijftig schapen over de grens smokkelen. De schapen zijn echter iu beslag ei smokkelaars In arrest genomen. n een schoenwinkel in de le Van Swindenstraat te Amsterdam poging tot diefstal gedaan. Toen de dader zich ontdekt zag, is bij op de vlucht geslagen. Tien paren schoenen en een partij ondergoed, welke waren gereed gezet om te worden medege nomen, zijn in beslag genomen. Te Baaider heeft een ernstig auto ongeval plaats gehad. Twee vrouwen geraakten onder een auto, met het ge volg, dat een harer op slag gedood werd, terwijl de andere levensgevaar lijke verwondingen bekwam. Volgens ooggetuigen treft den be stuurder geen schuld. Een vrachtauto, geladen met koop mansgoederen, die de reis moest maken van Den Haag naar Drunen is dichtbij de plaats van bestemming, ten gevolg van het in slaap vallen van den chauf feur tegen een boom gereden. De werd licht gewond, doch zijn assii die naast hem zat en ook door slaap was overmand, sloeg van den wagen en werd met iawendige kneuzingen op genomen. De chauffeur verklaarde, dat hij onderweg reeds een pBar maal had gestopt omdat hij zich oververmoeid gevoelde door den langen tocht. Naar uit Halifax wordt gemeld, zijn tenvolgc van een hevigen storm de kust van Nieuw-Schotland een tal schepen vergaan met verlies (van vele levens. Vele schepen zijn op de kust geloopen. Vrijdagavond werden noodseinen ont vangen, die later afkomstig bleken van het stoomschip Clackamas dat Zaterdag avond de haven van Halifax binnen- geloopen is, met het bericht, dat het in aanvaring was geweest met den schoener Cap d'Or. Van het laatste schip zijn de vrouw van den gezag- voeder en vier leden van de equipage verdronken. Het stormweder heeft zeer nadeelige gevolgen gehad. In de kade van Naald wijk naar de Lier is een stuk wegge slagen, waardoor een groot stuk land onder water is geloopen. De oude woning van zekeren K. is in elkander gestortde boerderij van den land bouwer van Adrichem is geheel door het water afgesloten, zoodat de koeien met een bootje moesten worden be reikt |een drietal koeien van Ammer- laan en nog enkele andere aan De Lier zijn verdronken. Van de Veiling ai Honselaarsdijk is de geheele schuur elkander gewaaid. Dezer dagen zijn op één avond drie mannen in de New-Yorltscbe strafge vangenis Sing-Sing geülecirocuteerd. Het waren de gebroeders Morris Diamond en Joseph Diamond en zekeren John Farina, die een jaar geleden op klaar lichten dag in Brooklyn twee bankloo- pers hadden doodgeschoten en die daar bij een ongelooflijke driestheid hadden tentoongespreid. De moorden werden n.l. temidden van een drukke menigte gepleegd, die door de boeven totaal geterroriseerd was. Maar thans hebben de brutale nen hun schelmstuk met den dood Een moeder die te Amsterdam de Vijzelstraat woont, liet haar kind v negen maanden alleen in den kinder stoel achter en verwijderde zich om een boodschap te doen. In dien tijd is het kind vermoedelijk stoel gaan wippen waardoor het viel en op het brandende petroleumstel te recht kwam. Toen de moeder terug kw.m vond ze den kleine op het stel liggen met ernstige brandwonden aan rug en armen. Uit Tientsin wordt gemeld, dat het Sztchuan arsenaal verwoest is door een ontpK ffi ''g, welke veroorzaakt wt rd d ja dc zorgeloosheid v..n een lrgerkok, d een maaltijd bereidde. De schade i e .orm. Zoover ihans bekend zijn 40 personen gedood en velen gewond. Bij Stargard (in Polen) is een pas- sagierstrein ontspoord, waarbij verschil lende wagons van een heliirig naar beneden stortten. Het aantal dood i. bedraagt 28het aantal gekwetsten wordt op 40 geschat. Alleen de tegenwoordigheid van geest van den machinist en den stoker van de locomotiei van den verongelukten die dadelijk den stoom afsloten t vuur doofden, zijn oorzaak, dal ongeluk nog niet veel ernstiger omvang heeft aangenomen. De commissie van onderzoek is van oordeel, dat het ongeluk is toe te schrijven aan een misdadige opzet van communisten. Op vier plaatsen hebben de daders de schroeven van de rails losgedraaid. Io een naburig boscbje vond men een kist met werktuigen, die de daders op hun vlucht hadden weggeworpen. I Candbouwnicuws. Emelten. De Rijkslandbouwconsulent G. K. v. Daalen schrijft ons In verband met het feit dat emelten aan de graslanden onder Bunschoten. Baarn, Eemnes enz. groote schade toe brengen, acht ik 't gewenscht belang hebbenden te wijzen op eene bestrijdings wijze, die overal met het grootste succes wordt toegepast en waarvoor het Men6 mengt voor één H.A. 1 Kg. Parijsch groen en 25 Kg. zemelen zorg vuldig door elkander en maakt|vervol gens de massa al knedend juist|vochtig met water. De witte kleur van de zeme len moet veranderd zijn it) eene grauwe. De massa is dan fijnkruimclig tn kan gemakkelijk breedwerpig uitgestrooid worden. De elementen kruipen nachts den grond eten de vergiftigde zemelen sterven. Jet vee wordt bij regenachtig wedei twee, bj droog weder drie weken uit de weide gehouden. Bij veel regen kan die tijd korter zgn. Men passé op geen kippen of eenden na de bestrooiïog toe te laten. Het uitstrooien geschiedt liefst in den namiddag. Men mengt bij voorkeur op het land, waarbij men met den neus in den wind gaan staan. Men kan daarbij propjes in den neus doen en een doek voor den mond binden. Als de massa vochtig is worden deze verwijderd. Den menger mag geen wondjes aan J- handen hebben. Wat gemorst wordt, werke men goed onder den grond. De emelten verpoppen later en zijn in volwassen toestand de z.g. langpoot- muggen, die in den zomer en nazomer in grooten getale rondvliegen. Op verzoek kan bij de bestrijding kosteloos hulp verleend worden zoover de tijd zulks toelaat. keert, waarin gij niet zou wen- schet) te sterven. 9—12 Mei. Meisjes uit Nijver- dal e.a.pl. van Twente, verg. f 6.50. 12—15 Mei. Gehuwde vrouwe», verg. f 6.50, 16—19 Mei. Patronaten. 20—23 Mei. Mannen en jonge lingen, verg. f6.50. 23—26 Mei. St. Joscphgezellen, verg. f6.50. 31 Mei—2 Juni. Mannen en jon gelingen, Bussum, 's Graveland a. pl.. verg. f6 50. 2—5 Juni. R. K. Politiebond St. Michafil, verg. f6 50. 8—12 Juot. Gehuwde dames deftigen stand, verg. f15. 15—19 Juni. Ongehuwde dames deftigen stand, verg, f 15. 20—23 Juni. Jongelingen (volt.) 27—30 Juni. Mannen en jonge lingen uit Utrecht, verg. f6.50. 4—7 Juli. Heeren Vincentlanen, verg. f10. 7—10 Juli. Gehuwde vrouwen uit Enschedé, verg. f6.50. 11 14 Juli. Meisjes uit En- schede, verg. f 6.50. 14—17 Juli. Gehuwde dames middenstand, verg. f 10. 1821 Juli. Leden der H. Fa milie, afd. mannen (gereserveerd) verg. f6.50. Beleefd verzoek zich aan te melden bij de Directie van het Retraitenhuis. Kerknieuws. f Pater Thelssllng. De Generaal der Dominicanen, onze landgenoot Pater Theissllng, Is te Rome overleden. Pater Thelssling werd te Alkmaar geboren in 1856 en in 1873 Sint Do- minicus volgeling. Burgerlijke standen. BAARN. GeborenAnna Margaretha, d. v. T de Ruiter en A. Post Wilhelmu' Maria Antonius, z. v. W. M. A. Egt- berts en J. N. Rector Johannes Hu bertus, z. van H. v. Diermen en J. M. P. Mooren Gerdina, d. v. C. Lm- gerhorst en A. Natter Henrietta, d. v. C. A, A. Petzhold en H, v. d. Heiden. Ondertrouwd: A. J. Okkerse e J. M. Kenkel. Overleden: Johanna E. Kuijer, 14j SOEST. Geboren Albertus Johan, C, v. J. v, Geerestcin en H. C. Meijden Johannes Wilhelmus, H. Kok en E. Zieltjes - z. v. J. Winters en J. v. Detjl. Onder trouwd P. M. van Angeren en A. G, M. van Doorn G. J. v. 't Klooster en C. v. 't Klooster. Getrouwd: W. v. der Waal en E. K. C. Bruijel H. Hilhorst en M. P. van Hofslot J. Wolfswinkel en C, W. H. Langen, berg A. v. der Lecq en H. M. Zwart. B. van Noort en A. C. Berkhof. Ov leden: H. J. Kremer, 70 jr., cchtg. C. M. Hoogvliet A. M. E. Donnee, 60 jr., cchtg. v. J. Woudenberg P. H. Valk, 5 mod,, z. v. J. Valk - A. Vint, 82 jr., wede. v. F. Saul J. Mets, 58 jr., echtg. v, M. Kuijper. HOOGLAND. Geboren Johannes, z. v. P. W. Kok en C. van Kleinwee. Ondertrouwd: A. van de Hoef en M, van Paridon. markberiebten. AMERSFOORT. Kaasmarkt. Aangevoerd 24 wagens bevattende 5200 kilo. Prijs f42 k f47 per 50 Kilo. Handel vlug NIJKERK. 310.000 stuks Eieren f 5.75 k f6.5019 Schrammen f 25 il f 35; 50 Biggen f 20 k f 25 332 Runderen f 190 k f470; 192 Nuchtere Kalveren f 12 if 18; 45 lammeren i 15 f 25 10 kippenf 1.— k f225; 9 Schapen f20 k f35. UTRECHT. Kaasmarkt. Aanvoer 71 wagens. Wegende 20235 K.G. Eerste kwaliteit f43.it f45. Tweede kwaliteit f40.— h f42.- Rijksmerk f44.— a 150.— Handel vlug. Retraiten In het St. Alfunsushuls te Amersfoort. De Retraite bestaat in gebed, gewetensonderzoek en beschou wing der eeuwige waarheden in een bepaalde volgorde. Velen trekken zich jaarlijks tot ontspanning ceoigen tijd uit hun zaken terug nog redelijker is het, enkele dagen de aardsche beslom meringen te ontvluchten, om door een Retraite de overtuiging te ver levendigen, dat het leven slechts een voorbereiding is voor de eeuwigheid. Doe uw voordeel met deze groote weldaad, zoo niel jaarlijks, dan toch op enkele belangrijke tijdstippen van uw leven en vooral wanneer gij in.een stemming ver- Ktrktlijkt Diensten. (Nadruk verboden Ingevolge auteurswot) Amersfoort Parochiekerk 0 L. Vr. Hemelvaart Langegracht. WOENSDAG 7 uur Meimaand oefening en lof. VRIJDAG 7 uur Meimaand oefening en lof. ZATERDAG 4—9 uur Biecluhoorcn. Dagelijks de H. H. Missen om 7, 8 en 9 uur. Parochiekerk van St. Franc. Xav. 't Zand. DONDERDAG 7 uur Meimaand-oefening. ZATERDAG Van half 4 tot half 10 biecht- hooren. 7 uur Meimaand-oefening. Dagelijks de H.H. Missen om 7, 8 co 9 uur. Parochiekerk van St. Ansfridus aan de Vondellaan. Elke avond 7 uur Meimaandoefe- VRIJDAG Na het Lof vergadering van de Jongemaunenvercenigiug. ZATERDAG Van 4—8'/i uur Biechthooren. 7 uur Lof met Meimaand-oefening. Dagelijks de Heilige Missen om 7 en 8 uur. Catechismus als gewoon. Parochiekerk van St. Henricu» aan de Boretraat. DINSDAG Donderdag en Zater dag 7 uur, Meimaand-oefening en Zegen met het H. Sacrament. ZATERDAG 4 uur voorbereiding voor de H. Biecht voor de kinderen, daarna biechthooren lot 9 uur. Dagelijks de H. H. Missen ten Hoogland. Parochie St. Martlnuz. DONDERDAG 7'/, 1ste H. Mis. 8'/4 2de H. Mis. 9'/2 en 12 uur Catechismus op de scholen. VRIJDAG 71ste H. Mis. 8'/« 2de H. Mis. 12 uur Catechismus op dc scholen. ZATERDAG 7'/, lste H. Mis. 8'/4 uur 2de H. Mis. 3—7 uur biecluhoorcn. 7 uur Lof met Rozenhoedje, In de week de H.H. Missen om half 8 en kwart over 8. Ilijkerk. Parochiekerk H. Catharlna. WOENSDAG 7 uur Lof. ZATERDAG. 7 uur Lof met Rozenhoedje. Io de week de H. Mis om half 8 R. K. Dienstbode van goede getuigen voorzien. Brieven onder letter M. Bureau De Eembodc. In het ST. ELIZABETHS OAST- OF ZIEKENHUIS tc Amersloorl kan direct een neile worden geplaatst; ongehuwd. Inlichtingen en voorwaarden le be komen bij de Ecrw. Moeder van h«t Ziekenhuis.

De Eembode | 1925 | | pagina 2