Vera-Koffie-Hulsko Amsterdamsche CREDIETEN R. K. Spaarbank Amersfoort Bank I Bel dan op No 42 Amersfoort. DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNBMBNTBN kunnen elke week In gaan, doch oplegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Pr(» per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Ameratoort f 1.10. Ationderltke nummers 10 et. Dinsdag 16 Juni 1925 No. Negen en Dertigste Jaargang 22 KANTOOR: LANQEQKACHT 28, AMERSFOORT. TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAQ- EN VRIJDAGMIDDAG AP VBRTBNTIÖN 25 cent per regel. Bl!l|ke Urlevenvoor handel e n|verheid b| geregeld adverteeren. Advertentlïn moeten Dinsdag en Vr|dag vóór 8 uur worden beiorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden g Onze wetten worden langzamerhand geregeld naar de solidariteitmaar de menschcn laten de geest aan anderen over, eischen van elkaar wat ze zelf niet geven. Daar ligt het teere gunt de solidariteit staat op papier geschre ven en niet in het geweien. naar de Stembus. Kort geleden wezen we er op, hoe velen onzer zonder #eel moeite en om slag kunnen bevorderen, dat een zoo groot mogelijk aantal kiesgerechtigden gaat stemmen op den eersten candidaat der R. K. lijstVan Wijnbergen. Die Roomsche lijst is nader aange duid als no. 23. Laat ieder nu in eigen kring bevor deren, dat op den eersten candidaat van lijst no. 23 worde gestemd. Onze tegenstanders beijveren zich bizonder, waar 'l maar mogelijk is, de politiek der christelijke regeeriog in opspraak te brengen. Die politiek was, als alle menschen- werk, niet feilloos, maar werd toch immer geïnspireerd door het verlangen en den wensch het algemeen belang te dienen. Groote moeilijkheden had onze re- geering vaak te overwinnen en vooral de financiën baarden zorg. Daar moesten in het algemeen be lang wel eens voor de betrokkenen harde maatregelen worden genomen. Dat wekte wrevel en wrok. »Maar,« zoo schreef de socialistische leider Schaper in »Het Voik« «Geen verstandig mensch zal willens en wetens de voorstelling wekken, dat Colijn dat bezuinigde geld maar in zijn zak steekt of bespaatt uit eigenbelang. De waarheid is, dat door allerlei oor zaken na den wereldoorlog de. zaken van den staat zóó staan, dat bezuini ging dringend noodig is. »Wij kunnen gerust vaststellen, dat iedere regeering, welke ook, zou moeten bezuinigen, en dat met een bezuiniging op leger en vloot van 60 millioen die taak niet afgeloopen zou zijn. Men kan zich hiervan gemakkelijk afmaken, doch wie rekenen kan en erkennen moet, dat nog altijd tweemaal twee vier is, ontkomt niet aan deze konklusie. »Dat zulk een regeering welke ook hier en daar ergernis moet wekken, is onontkoombaar, Tegen den tijd dat de stembus ge opend wordt, gaat het onzen tegen standers al moeilijker af, kalm en met recht en rede te oordeelen. Vandaar, dat de roode leiders in bun verkiezings-redevoeringen thans 'n ander geluid doen hooren. Felle, onbekookte criliek en de meest dwaze beschuldigingen moeten dienen om de menschen tegen «rechts* op te zetten. Het misleidend gepraat onzer liberale en socialistische tegenstanders mag geen stemmenverlies berokkenen. Daarvoor te zorgen is plicht van elk recht-geaard katholiek. iedere zetelverlies beteekent versterking in de gelederen van de vijanden van Toch mogen we geen andere lijst emmen dan die der R. K. Staatspartij, r wille van de eenheid. Daar gelaten het program der R. K. Volkspartij, kan deze partij, zelfs al komt ze in de Ka mer, geen succes hebben, omdat de eenheid daar met de gelocifsgenooten ontbreekt, In de partij kunnen meeningr- verschillen bestaan, moesten ze zelfs voorkomen, doch naar buiten behooren én te zijo, omdat we kinderen zijn de ééne, ware Kerk. Dat alleen geeft ons kracht en biedt ons de beste kansen onze wenschen doorgevoerd te Al zijn de lijsten der R. K. Staats partij niet in alle opzichten bevredigend, iedere andere katholieke lijst is minder goed, biedt minder kansen tot het ver wezenlijken onzer idealen op geestelijk gebied. DR. H. MOLLER. 0e«n verdeeldheid. Het is zaak, zooveel mogelijk kathr Heken in de Kam;r te brengen, wan' BUITENGEWOON GEURIG 25 pCt. Besparing Waarom zoudt li niet eens een pakje koopen om U van de kwaliteit te overtuigen Binnenland 6. Raak geen buitengeleidingen aan, vooral niet, wanneer ge bijv. op een met metaal bedekt, of vochtig plat of goot staat. Ook het aanraken van de draden met geleidende voor werpen, zooals natte bezem, vlieger touw en dergelijke is gevaarlijk. 7. Koop en grbruik geen electrisch speelgoed, dat op het lichtnct wordt aangesloten door middel van een voor- schakelweerstand in den vorm van een lamp van bepaalde steikte, dcch schaf daarvoor een kleine transformator aar, waardoor de spanning, welke op het speelgoed komt, niet hooger wordt dan 20 Volt. Let er op dat deze transfor mator met de goede zijde aau het speelgoed wordt verbonden, anders wordt de toestand eerst recht gevaarlijk. 8. Koop geen electrische apparaten, alvorens de zekerheid te hebben, dat 'an deugdelijke, dus gevaarlooze constructie zijo bedenk goed, dat levens gevaarlijke constructies helaas bestaan en in den handel worden gebracht en dat elk apparaat defect kan raken en dan gevaarlek kan worden. 9. Klim niet in palen met electri sche geleidingen. 10. Als iemand, die op den grond slaat, door den stroom geircffen wordt en zijn handen niet meer los kan laten, bescherm dan uw handen met uw uit getrokken jas of kiel, als deze tenmin ste droog is, of met een droog gordijn, maije of kleedje, en til hem zoo moge lijk van den grond. Terwijl ge naar hem toeloopt, kunt ge hem al toeroepen, te trachten van den grond op te springen. 11. Kunt ge zoo iemand niet toe roepen of bereiken, schakel dan direct den stroom af, indien dit mogelijk is. Staat iemand, die zich niet meer los kan laten, op een ladder, maak dan eerst, dat die persoon niet valt als ge den stroom afschakelt, maar laat hem opvangen. Waarschuwing. 1. Voer nooit eenige reparatie n electrische installatie, een lamp of ander electrisch toestel uit, voordat de installatie of het toestel is uitgeschakeld. 2. Denk er aan, dat de schakelaar meestal éénpolig uitschakelt, zoodat het apparaat, ook al is de schakelaar uitgezet, door den anderen ononder broken draad onder spanning blijft staan. Werk dus niet aan een apparaat voor dat beide zekeringen, waardoor stroom naar het apparaat gevoerd wordt, zijn teruggedraaid, liefst geheel verwijderd. 3. Indien ge in de eene hand een electrisch ingeschakeld of eenpolig uit geschakeld apparaat hebt, zoosls een watei ketel, strijkijzer, telefoon, stofzuiger, bureau- of looplamp, raak dan met de andere hand nooit een water- of gas leiding ot een telefoon aar. 4. Raak geen ingeschakeld of een polig uitgeschakeld electrisch toestel aan, wanneer ge op een vcchtigen of op andere wijze geleidenden vloer staat. Strijk niet op een terrazzo keukenvloer staande. Als ge den looper stofzuigt iu een terrazzo gang, blijft dan op den looper loopen. 3. Gebruik geen defecte snoi w.z. snoeren cie niet voldoende zijn geïsoleerd en waarvan de koperaders hier en daar blank zijo. Ite Amersfoort Kortegrac Kapitaal f55.000.000 Reserv Gors G Kallmann Piano's voldoen zelfs de meest strenge critici. - Steeds voorradig Vertegenwoordiger S, DUYKER, Diploma Toonkunst onder controle Centrale accountantsdienst Ned. Boerenbond De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uurWOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur Dadelijk ingaande rente 36/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Amersfoort, de heer G. Klaassen, candidaat-notaris, bewaarder der hypo theken en van het kadaster te Eind hoven. Deze benoeming is geschied om Bolk. Amersfoort Naar de stembus. Zij, die vóór of op den stemdag bet bestuur van de R. K. Kiesvereeniging willen assisteeren, gelieven zich aan te melden bij de bestuursleden der pa rochiale kiesvereenigingen. De voorzitters der parochiale kies vereenigingen zijn Parochie St. Ans- dus: H. C J. Venings, Pleter Both- laanParochie St. Franciscus X%ve- riusH. Kroes, Hooglandscheweg Parochie St. Henricusj. P. van Buij- tenen, M. Withoosstraat; Parochie O. L. VrouwS. Kraan, Zuidsingel. In de R. K. Openbare Leeszaal aan de Nieuwstraat, mist men het boek: Moeurs, usages et costumes au moyen age et it l'epcque de la renaissance, par Lacroix. Het boek is gebonden in rood lederen band met gouden band rugstempels, vergulde snede en is gemerkt XVII D 3. Zij, of h^, die het werk ter lezing im en het wellicht vergat terug bezorgen, zal de bibliothecaresse z ■erplichten met terugzending. Bij Koni- klijk Besluit is benoemd tot notaris bonen het arrondissement Utrecht, ter standplaats de gemeente HANDEL NERING INDUSTRIE PIANO- EN ORGELHANDEL Magazijn boven AMERSFOORT De neutrale Middenstandsvereeni- ging. genaamd «Handel en Nijverheid* hield een jaarvergadering, waarin onder werd medegedeeld, dat het getal leden ongeveer 120 is, die zich onder scheiden door wegblijven uit door het bestuur belegde vergaderingen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuurders, de heeren Houbaer en Martens herbenoemd, terwijl in een lure werd voorzien door aanwijzing den beer J. W. van Achterberg. Nieuwe Boeken in de R. K. Openb. Leeszaal aan de Nieuwstraat: Knoop, Quatre-Bras en Waterloo. De Segur, Geschiedenis van Rusland i Peter den Groote. De Smet, Geschiedenis van België. Xenophon, La Cyropaedie oul l'hit-i toire de Cyrus. Bosch van Drakestein, Bezoek ge bracht aan Leiden in 1586 door Robert Lord Dudley, graaf van Leicester, Brachelius, De Geschiedenissen onses Tijdts. Xidek en Lorg, Kabinet van Neder- laodsche en Kleefsche Oudheden, 6 dln. Strada, De Nederlandtsche Oorloge, Geill. Handelswoordenboek in vier talen. Hollandsch Fransch-Duitsch-Eogelsch. Widenmann en Hauf, Russland und die Tscherkessen. Lauweriks, Plastische Kunst in Huis. Ravestcijn, De Sierkunst op Passa Hebt U een Taxi of auto noodig giersschepen. Retera, Behangsel en Bespanningsstof. Boppert, Liber Sacerdotalis. Kolfschoten, Canisius en de Anders denkenden. Schneider, Manuale Sacerdotum. Stolz, Kalk voor Vrijmetselaars. Armoede en geldzaken. Tromps, Petrus Canisius en zijn katechismus. Corver, Het draadloos amateurstation voor ontvangst van telegrafie en tele fonie. Heijdenrijk. Een akademisch proef schrift van 1855. Bonnefon, Les Ecrivains célébres de la France depuis l'Origine de la Laogue Frar gaise jusqu' au XlXe Siecle. Les Ecrivains modernes de la France depuis Ie premier empire jusqu'a >s jours. Bijvanck, Poëzie en Leven in de 19e :uw. Gallee, Woordenboek van het Gel- dersch-Overijsselsch dialect. Handelingen van het Nederlandse1! Taal en Letterkundig Congres 1887-1891. Karei de Groote en zijne XII Pairs. Leopold, Hoofdpersonen uit de Ge schiedenis d. Xederlandsche Leiter kunde. Mulder, Beknopte Geschiedeois der 3 Uit Australië. „Ik vind. dat wij wel wat mogen drinken," zei hij met een onnatuurlijke» glimlach lot Evans, die de flesch uit de provisiekamer ging halende andere jonge man werd geroepen uit den stal, welke de gansche week een echte Augiasstal geweest was en het drie tal zat vreedzaam te drinken, toen de magazijnmeester opsprong. „Goede Godriep hij. „Ik dacht, dat wij eindelijk met die ijverige politic afgedaan hadden!" „Je wilt toch niet zeggen, dat zij weer terugkomen „Helaas ja! Cameron, Tyler en een nieuwegrappcnmakerinburgerkleeren". Hardcastle dronk met een gelaten glimlach zijn glas uit en stond op, om de rustverstoorders in de veranda te ontvangen. „Het zal in ieder geval de reactie verdrijven, welke ik begon te gevoelen, zoodra zij ons den rug hadden toege keerd," zei hij. „Wel zoo, heeren, ik dacht, dat ik verder van u bevrijd zon blijven, maar u schijnt niet van mij te kunnen scheiden!" „U moet ons niet kwalijk nemen", zei de sergeant, het eerst afstijgende. „Wij konden niet weten, dat de hoofd- nspecteur Cairns uit Sydney hierheen gezonden was, veel minder dat wij Item vlak bij uwe stallen zouden ont moeten." De kolonist stapte snel van de eranda af en zei beleefd „Het is mij aangenaam, u te ont moeten, mijnheer Cairnsik had alleen gewenscht, dat u vroeger gekomen waart." De hoofdinspecteur drukte Item de hand met een drogen glimlach ëtt wierp een scherpen blik op dc jongere mannen en ledige glazen. Hij was een vreemde en in het oog vallende ver schijning. Donker als een mulat, met krommen rug op mismaakt al. waren zijne oogen bijna geheel onder de leden opgetrokken en schoot zijn blik allesdoordringend van onder de voor uitstekende wenkbrauwbeenderen uit zijn bijna liplooze mond trok hij ge woonlijk op dergelijke wijze samen, dat dc bovenlip nog korter werd en de toch reeds machtige kin des te meer uitkwamen die gebogen hou ding en dat ingespannen uiterlijk deden niet minder denken aan den mensche- lijken speurhond, dan de bedekte waakzaamheid en groote vastberaden- i Meid van dat omlaag gericht gelaat. Hij schudde zijn hoofd, om te bedan ken voor eenige verversching schonk niet de minste aandacht aan eene algemeene opmerking van Hard castle over de misdaaden toen hij sprak, was het in een eigenaardigen stijl, helder doch eenigizins bom bastisch. „Mag ik vragen, mijnheer Hardcastle of u eigenaar of bestuurder zijt van deze nederzetting in de akelige wil dernis V" „Tot mijn leedwezen moet ik zeg gen, dat ik de eigenaar ben." „ik kan mij dat leedwezen begrijpen toen ik hier langs kwam, heb ik geen enkel groen blaadje gezien." „Wij hangen hoofdzakelijk af van zoutheesters en dergelijk gewas." „U hebt, gelool ik. verscheiden slechte jaren achter den rug, nietwaar?" „Dat kan ik niet ontkennen." „Het spijt mij, dat ik in zulk een tijd een van de vele indringers bij u zijn moet, mijnheer Hardcastle, maar ik zal u niet lang lastig vallen. Ik hoop den moordenaar van nacht te vatten." „Stingaree „Niet zoo luid. Wie anders zoudt denken? U zult er allicht belang in stellen te weten, dat hij zich reeds ge durende verscheidene dagen op uwe weide verscholen heeft gehouden en hetzelfde heb ik gedaan steeds dicht in zijne nabijheid. Maar hij is er niet iemand naar. om zich door één man te laten vatten, zonder dat er bloed vloeit; daarom heb ik u in den arm genomen, sergeant, en thans zijt u beiden op de hoogte. Van nacht inet uwe hulp en die van uw jongen col lega reken ik op eene overwinning zonder bloedstorting. Maar ik zou gaarne hebben, mijnbeer Hardcastle, dat u van de zaak geen melding maaktet tegenover die jongelieden, me* wie ik u bij mijne aankomst in gezel schap zag. Wilt u mij beloven, dat u op <it punt aan mijne wenschen zult tegemoet komen en ook aan hetgeen ik verder mocht verlangeu in verband met deze gevangenneming?" En een staalachtige flikkering schoot uit de oogen van den hoofdinspecteur; maar Hardcastle had reeds zijn woord gegeven, voor de vraag was afgerond met die pedante keurigheid, welke de uitingen van den ambtenaar met den gebogen rug kenmerkten. „Dat is goed", vervolgde Cairns, „want nu kan ik u beiden mijn plan de campagne meedeelen. Ik veronder stel, dat wij hier zitten in een hoek zoo ver mogelijk van eene deur? Weest zoo goed, heeren, en schuift uwe stoelen wat nader bij de mijne. Het zou gevaarlijk kunnen zijn. indien een vierde persoon mij boorde zeg gen, dat ik den onrechtvaardig ver kregen schat van den moordenaar ontdekt neb!" „Werkelijk!" zei Cameron. „Goede hemel '."'riep de kolonist uit. „De ontdekker was geen godheid, hij was het eenvoudig menschelijk wezen, dat ik ben," zei de gebogen man zich met ergerlijke verwaandheid wendende van den een tot den ander zijner verhaasde toehoorders „Ja, er was meer goud dan Ik gemeend had, dat een Schot met gezond verstand bij zich dragen zou in de wildernis; maar het leeuwendeel was in klein bank papier alles was begraven in het bosch nabij de plaats van den moord met het doel natuurlijk, om ontdek king te voorkomen en tevens de ver deeling van zulk een ongewone» buit." ,,U denkt dus, dat bij handlangers had?" Het was Cameron, die deze vraag gedaan had, maar Hardcastle liet er i onmiddellijk eene andere op volgen. „Hebt u den buit verwijderd Wordt vervolgd.

De Eembode | 1925 | | pagina 1