Naar de Stembus No. 1 van lijst 23 Groote propaganda vergaderingen van de R. K. Kiesvereeniging Recht en Orde t« Amersfoort. Dinsdag 23 Juni des avond» S uur, in de vergader zaal der oude pastorie onder de St. Anslriduskerk. Spreekster: ANNY MEIJER. Lid van de Tweede Kamer te Rotterdam. Donderdag 25 Juni des avonds S uur. in het p&tro- uuatsgebouw aan de Borstraat bij de St. Henricuskerk. SprekerC. J. KUIJPER Lid van de Tweede Kamer. Vrijdag 26 Juni des avonds S uur. iu het gebouw St. Aeehten, aan het Zand. SprekerJ. G. SURING Lid van de Tweede Kamer. Xederlandsche Letterkunde. ranken, Benjamin Franklin. Aengenent, Actueeie vragen over Bedrijfsorganisatie. Bolland, De teekenen des tijd'. Harne, Het Secretariaat, Backhusius, Bewijsschrift Bantoonende dat de Apostolische Stoel geestelijk Rechtsgebied over de Hollandsche Zendinge altijd gehad heeft. Verhaal over hetgene Z. B. van Espen J. V. D., alsook Christiaan van Erkel en Paschalius Quesnel betrek kelijk de Xederlandsche Zending ver richt hebben. Barruel, Gedenkschriften om te dienen tot de Geschiedenis der Jacobijnen. Beelen, De Bisschoppen van Utrecht en hun politiek bestaan. Bramer, Over het Jansenisme. Brief, in dewelke bewezen wordt dat de Roomscb Katholieken zich geenszins mogen onderwerpen aan Corn. Joannes Barchman Wuy tiers gewaande Aarts bisschop van Utrecht. Broere, Een bezadigd woord aan mijne welgezinde Protestantsche Landgenoo- ten ter gelegenheid d. R.K, Kerkregeling. Chantrel, Leyens der Pausen. Eenelon, Onuitgegeven Brief van aan een lid der Ulrechtsche Kerk over de Geschillen dier Kerk met den H. Stoel. Christoffel Bernard van Galen. Vorst Bisschop van Munster. H- SacrameniB-ProcBseie. Zondag werd, voor het eerst sedert de dagen der Hervorming, op het ter rein rondom de kerk van den H. Fran- eiscus Xaverius aan het Zand, een plechtige H. Sacraments processie ge houden. Kaast het Allerheiligste schreden ir. hun groot-uoiform leden van de K. K. Officieren-vereenigiog. De troonhemel werd gedragen door hcereo Kerkmeesters. De leden der R. K. Onderctncieren- vereenigiog St. Matlinus zorgden, onder IcidiDg der Weleerw. heeren Kapelaans, voor de regeling. Pastoor Hartman hield op het open terrein achter het Patronaatsgebouw voor de 2000 deelnemers aan de pro cessie een treffende predikatie. De geheele plechtigheid was een grootscbe hulde aan den Koning der Koningen in bet H. Sacrament. De maandelijksche godsdienstoefe ning voor de R. K. militairen van alle rangen wordt gehouden door den Hoog EdelGestr. Heer Aalmoezenier op a.s. Woensdag en Donderdag. 17 en 18 Juni, resp. Woensdagmiddag half 4 de con ferentie gelegenheid tot biechten van half-7 tot 8 uur en Donderdagmorgen om 7 uur de H. Mis met preek er. algemeene H. Communie. Op den vooravond van den ver kiezingsdag, dus op Dinsdagavond 30 Juni, zal de voorzitter der R. K, Staats partij, mr. A. baron van Wijnbergen, van 9 50 tot 10.20 n.m. een politieke rede houden op het Radio-omroepstation te Hilversum, welke rede draadloos zal worden uitgezonden. Er zal hier waarschijnlijk aan de K. K. kiezers gelegenheid worden ge geven de rede te volgen. De aandacht wordt gevestigd op de aankondiping van de Ned. Spoorwegen betreffende een goedkoope (rein naar Den Haag op Zondag 21 Juni a.s. Deze trein vertrekt van hier 's morgens 8.58 en komt te Deo Haag aan om 10.21. De terug-trein vertrekt uit Den Haag om 7.55 's avonds om te 9.18 Nadere bijzonderheden given de strooibilletten, gratis aan de stations verkrijgbaar. Morgenavond van 9 tot 10 uur zal de Nijkerksche klokkenist Meyll het carillon van den O. L. Vrouwe-toren bespelen. Op den straatweg nabij Apeldoorn heelt een motoroDgeva! plaats gehad. D* motorrijder H. uit Amersfoort ge- taakte met het nemen van een scherpe, bocht in het zar.d en kwam te slippen.' Even als de duo-passagier R. eveneens van hier, werd hij eenige meters over den gror.d geslingerd, doch kwam met een verwonding aan het hoofd vrij. Zaterdag 20 Juoi zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer Joh. Knop pers hier ter stede het notaris-ambt aanvaardde, Gevonden voorwerpen. 1 Damesrok, 1 zwempak, 1 moer- sleutel, 1 Gymnasliekschoen, 1 jongens- keep, 1 kinder armbandje en 1 rijwiel- Door den gemeenteraad werden tot leden van het scheidsgerecht benoemd de heeren Mr A. Teulings en Hollan der. In ons raadsverslag stond dit min der duidelijk vermeld. Dc opbiengst van de Bazar der R. K. Muziek-Vereen. «Wilskracht* is netto f 496,20'. Hiervan komt 10 pet. ■ten goede aan Herwonnen Levenskracht zijnde 149 62. Blijft over voor «Wils kracht* f446 58'. Waarvoor Wilskracht allen hartelijk dark zegt. Voor hen die er belang in stellen zal Zaterdag a.s. tusschen 7—8 uur gele genheid zijn de Dieuw aangeschafte, instrumenten te bezichtigen. Uit den Omtrek BARNEVELD De rijksambtenaren, bijgestaan door de rijkspolitie hebben een paar personen aangehouden, die hebben bekend, zich aan Itaudeleus fabriceeren van sterken drank te hebben schuldig gemaakt. Het hiervoor gebezigde distilieertoestel is in beslag genomen. SOEST Bij vonnis van den Kantonrechter te Amersfoort is Joh. van S. huisvrouw van G. C. van D. veroordeeld tot f25 boete, subs. 10 dagen hechtenis, wegens het te Soest veikoopen van melk, die ondeugdelijk van samenstelling was, wegens te laag vetgehalte. Tengevolge van de ondragelijke hitte, vorige week, 2ijn in onze ge meente een 3 tal personen bezwekeff en moesten worden bijgebracht. Door het bouwkundig bureau Blom, is aaDbesteed het bouwen van een land huisje aan den Rijksstraatweg te Soest. Ingeschreven werd door: A. v. d. Vijzel, Amerfoort, f6642. H. Barten en de Wilde, Amersloorl. f6586. W. Heere, Amersfoort, f6350. Boersma, Soest, f 6235. Gebr. Lammers, Amersfoort, f5800. J. Schoonewille, Amersfoort, f 5419. J. v. d. Brink en Geijterbeek, Soest, f4948. Sanders, Soest, f4900. SOEST en BAARN- Nieuwe telefoon-aansluitingen: B 612 Heldt, Kinderhuis, Tromplaan 27, Baarn. B 613 G. v. Lambalgen, Sophialaan 18, behargerij en stcffcerdenj. S 140 S. de Zoete, aard.-, groentec- en fruithandel, Burg.Grotheslraat 41, Sorst. S 219 J. v. Geetestein, Autcdienst BaarnAmersfoort, LaDge Brinkweg 39, Soest. B 444 M J. v.h. de Erven H. Trip.' Terrein S.S., filiaal Baarn. S 220 Ds. J. Hoek. predik. Geref. kerk, WilhelmiDalaan 2, Soest. B 591 't Kaashuis, W. SpeK, Leestraat 42, Baarn. Binnenland Iets over Spaarbanken- In de advertenties en jaarverslagen van lal van Spaarbanken in den lande, zoowel van Nutsspaaibanken a's van particuliere Spaarbanken, R. Katholieke Spaarbanken en Gemeente Spaarbanken leest men dit jaar voor het eerst de toe voeging «Aangesloten bij het N-.der- landsch Spaabarkbureau. Wij meenen dat het voor het sparende publiek van groot belang is, hier een korte uiteenzetting te geven vau het geen hiermede eigenlijk bedoeld wordt. Dat de belangen van het sparende publiek ten slotte een algemeen belang zijo, zal wel geen nadere inlichting behoeven. Juist in deze vour velen zoo moei lijke lijden mag toch alles wat kan strekken tol bevordering van het sparen, een zaak van groote maatschappelijke beleckenis worden genoemd en zeer zeker zal de ongerepte goede naam onz-r particuliere Spaarbanken, waar van naast de Rijkspostspaarbank, door hondderdduizenden Nederlanders een I druk gebruik wordt gemaakt en aa- wier hoede spaargelden ten bedrage I van vele millioenen zijn toevertrouwd, daarvoor een eerste vcreischte zijn. Het Nederlandsche Spaarbankbureau nu is een nog jonge instelling, opge richt door den Nederlandschen Spaar - bankbond, in samenwerking met het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Tot de oprichting gaf mede aan leiding het feit, dat in de laatste jaren tal van spaargelegenheden in den lande verrezen zijn welke zich weliswaar Spaarbank' noemen, waarvoor hier te lande volle vrijheid bestaat, doch die overigens geen enkele overeen komst, behalve dan dezen naam, heb ben, met de groote categorie der van ouds bekende groep van Spaatbanken, waartoe behalve de Nutsspaaibanken, tal van Roomsch Katholieke Spaarban ken, Gemeente Spaarbat ken er-z. bc- Deze groep van Spaatbanken toch, die in ons land een uitstekenden naam van soliditeit bezitten, waarvan er vele reeds meer dan een honderd-jarig bestaan achter zich hebben, zijn uit sluitend opgericht met het doel «Bevordering van het sparen en be legging spaargelden op de meest zekere wijze, zoodat de terugbetaling der aan de Spaarbank toevertrouwde gelden ten alle tijde verzekerd zij.« Om nu deze Spaarbanken Isamtn te brengen, meer dan totnu toe het geval was, om hun van advies te dienen inzake beheer en belegging, om het publiek in staat te stellen deze Spaar banken gemakkelijk van andere zooge naamde Spaarbanken te onderkennen is het Nederlandse!) Spaarbankbureau opgericht. Til aansluiting wordt geen Spaar bank toegelaten, welke niet uitsluitend het hierboven aangegeven doel, de be vordering van het sparen, nastreeft en de beslissing omtrent de toelating be rust bij het Bestuur van het Bureau, dat door de bepalingen van hel Regle ment tot een voorafgaand onderzoek verplicht is. Als eerste en voornaamste eisch wotdt daarbij gesteld, dat het bedrijf der Spaarbank tóór alles gericht zij op bevordering van het sparen en op het vormen en ondeihouden van ruime reserves, die aan de zekeiheid der Spaarders ten goede komen. Van de regel, dat de Statuten de bepaling moeten bevatten dat de te maken winst aan de reserve moet worden toege voegd, zal dan ook alleen ia de zeer enkele gevallen worden afgeweken, waar uit bet onderzoek overtuigend is gebleken, dat bij de betrokken Spaar bank op de voortdurende aanwezigheid van- krachtige reserves, zij het misschien niet direct uit gemaakte winst, kan worden gerekend, zoodal ook daar de belangen der Spaardets veilig zijn. Eerst wanneer de beslissing van het Bestuur gunstig luidt, wordt aan de Spaarbank het recht toegekend te publiceeren, dat zij is «Aangesloten bij het Nederlandsch Spaarbank-Bureau. Ook verder wordt telken jare van wegen het Bureau een onderzo, k naar de juisthuid der cijfers van de balans der aangesloten Spaarbanken ingesteld en woiden debeleggingen gecontroleerd. Kort samengevat is de vermelding «Aangesloten bij het Nederlandsch Spaaibank-Bureau' dus het et:ijuet van eene Spaarbank, waarvan gezegd kan worden, dat zij solide wordt beheerd en mets anders dan de beleggingen der Spaarders en de bevordering van het sparen op het oog heeft. Reeds mter dan honderd Spaatbanken met een totaal van f176 000 000, aan spaar gelden hebben zich voor toetreding tot het Bureau aar gemeld; een lijst van de toegelatenen zal, zoodra het eerste onderzoek is afgeloopen, wotden ge publiceerd. Een sympathiek plan. Et is een sympathiek plan ontwor pen ter herdenking, in 1926, van hel 25-jarig huwelijk van het Koninklijk Het «Orapje-Comitc 1926«, waatin alle Orarjevereenigingeo in Nederland gecentraliseerd zijn, met de Commis sarissen der Koningin van alle Provin- c 6n tot Eere-Comi'.c, heeft aan H. M, de Koningin vergunning gevraagd Haar en Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen ten portret van h.t Koninklijk gezin, in een groep vereenigd, te mogen aanbieden. Opdracht tot het schilderen van deze groep is aan Prof. Jan Velh gegeven. De toestemming daartoe is verleend order uitdrukkelijk bedirg dar slechts kleine bijdragen zouden worden ge geven. Het Orat je Comité 1926 hetfi daarom besloten geenc giften bo 'en fl.— aan te nemen. Daardoor is de gelegenheid geopend de aanbieding van dit geschenk te maken tot een grootsche nationale! demonstratie van trouw aan ons Vorsten- huis en moet in ieder gezin, waar de naam van O.-ai je met ceibied en liefde wordt genoemd, man, vrouw en kind rijcie bijdrage geven. In ééne gemeente, waar de inzamelingen reeds zijn be gonnen, had reeds in crkele dagen bijna een vierde der bevolking mede gewerkt. Op de grootte der bijdragen komt het niet aan alleen op het aan tal der schenkers. Iedere gilt heeft dezelfde waarde. Wat meer inkomt dan vereischt, wordt Hare Majesteit ter hand gesteld voor een door Haar zelve aan te wijzen doel. Landstorm. De Bijzondere Vrijwillige Landstoim heeft ten doel te zorgen, dat de Re- geeting de beschikking houde over eene betrouwbare gewapende macht tot steun vau het wettig gezag en ter handhaving van dc orde en rust in geval van binnenlandsche beroeringen. De leiding van de actie voor de organisatie berust bij de Nationale Landstorm-Commissie, terwijl het land verder onderverdeeld is in Gewestelijke Commissies, welke laatste weer Plaat selijke Commissies hebben ingesteld. De Bijzondere Vrijwillige Landstorm moet optreden als de militair georga niseerde en gewapende macht, ter be- schikkirg van de Landsregeering dttar, waar het noodig is, dus ook buiten de plaats der inwoning en dezer naaste omgeving. Voor aansluiting bij den Bijzonderen Vnjwilligcn Landstorm komen alleen in aanmerking de dienstplichtigen tot den 30-jarigen leeftijd en verlofspersoneil ongeacht zijn leeftijd. Met instemmlog en medewerking van alle rangen en standen wordt daardoor gevormd een groote, betrouwbare ge wapende macht uit mannen, die rustig thuis blijven werken op het land, ip fabriek, werkplaats of kantoor, maar die op het eerste signaal klaar staan, om, als het moet, hun persoon en hun kracht te geven tot steun van het wet tig gezag. Keuringsdienst- Naar uit het verslag van den Utrecht- schen Keuringsdienst blijkt, werd te Leusden geconstateerd, dat een bakker het roggebrood-deeg met zijn bloote voeten bewerkte, hetgeen hem voor het vervolg verboden werd. In enkele banketbakkerijen werd aan merking gemaakt op hoogst onsmake lijke handelingen. Zoo werd b.v. ge constateerd dat een banketbakker, bij het versieren van een taart met gecon- fijte vruchten, deze eerst stuk voor stuk in zijn mond stak, voordat zij op de taart werden aangebracht. Een Kon. Besluit waarbij dergelijke hoogst be denkelijke manipulaties kunnen wotden gestraft, wordt zeer gewenscht geacht. Gemengde Berichten Te Rotterdam werd een sleepboot kapitein, die zich in een verdacht huis ophield, beroofd van f2250. Bij het onderzoek door de politie naar de daders wrrd een onschuldige door een schot getroffen en gedood. Op de Bergluiizer Papierfabriek te Hattem is de 27 jarige gehuwde ar beider van D. tusschen een wals be kneld geraakt. De ongelukkige was dadelijk een lijk. Maandag is een dame met een motorfiets op den Bezuidenhoutschen Achterweg te Den Haag geslipt. Zij kreeg een schedelbreuk. Zij is lang bewusteloos gebleven. De politie heeft de meeste moeite gehad om haar iden titeit vast te stellen. Zij had n.l. geen enkel papier bij zich. Aan de ha-d van het nummer is de politie terecht ge- kpmen te Stump* ijk, waar zij bleek in te wonen bij een bouwer en was de 35 jarige J. E. M. uit Zwolle. Haar ouders zijn telegrafisch op de hoogte gesteld van den ernst van het ongeval. Halal Muntari uit Koeweit heeft, te Basra een dadelplantage voor 300000 ropijen (264.000 gulden) ge kocht. De kooper was vroeger een nederig ver kooper van dadelpitten voor ezelsvoer en zijn fortuin had hij te danken aan het vlr.den van een parel in de Perzische Goli, die hij te Parijs voor 50000 topijen (44.000 gulden) verkocht. Muntari bleef toen parels visschen en heeft verleden jaar voor 2 7 millioen ropijen ervan verkucht, Te Moens zijn een motorrijder en een op het duozadil zilter.de dame door eeD auto aangereden. De motor rijder was terstond dood, de dame werd levensgevaarlijk gewoed. Ds auto was vóór het ongeluk tegen een mast van de elcctrische tram ge reden en van de inzittenden werden eeD kind en een dame zwaar gewond en drie andere personen licht. De auto en het niotorrjjwicl zijn vernield. In den nacht D trein Berlijn-Bent- heimAmsterdam is een Amerikaan in een der slaapwagens van al zijo geldswaa-den, sieraden enz. beroofd. Bij aankomst te Bentheim bestond zijn geheele bezit nog uit hemd, broek en etn paar kamerpanu ffels. De Chioeesche publieke opinie steunt de eischen tot nietigverklaring der buitenlandsche corcessies en ver dragen in ShaDga'. 20.000 Chineezen hebben besloten tot den bcycot der Britsche en Japansche goederen. Een enorme slaking dreigt over het geheels land uit te brtken, tenzij een bevredi gende oplossing wordt bereikt. Zondag is in de Hoevenschc Beemden bij St. Willebrord de arbeider M, Thijs verdronken. Hij kwam uit een gezin van 12 kinderen waarvan er 8 benevens de vader en de mceder door ODgeiukken het leven verloren. Nabij Stolwijk is een vrachtauto bestuurd door C. v. d. Hek, te Schoon hoven en waarin mede zat diens knecht Ruperstcy.i, bij het passeeren van een or.bewaakten overweg van de spoorbaan door eeo trein aangereden. De locomotief greep de auto in het midden geheel en ze werd verbrijzeld. V. d. Hek weid terstond gedood, en Rupestiyn ernstig gewond. V. d. Hek was gehuwd en laat 5 kinderen achter. Een felle brand heeft gewoed in het dorpje Leende, waarbij twee groote boerderijen in de asch zijn gelegd en ten gevolge waarvan vijf huisgezinnen dakloos zijn geworden. De brand ont stond in de boerderij van den land bouwer van Hoot, welke hofstede met den annix gelegen winkel een prooi; der vlammen werd. Twee koeieD en eenige varkens zijn in de vlammen om gekomen. Het rieten dak van de dicht bij gelegen boerderij van de weduwe vau Asten werd spoedig door den brand aangetast, met het gevolg dat ook deze hofstede in de vlammen opging. Woensdag 1 Juli stemmen De 32jarige turfhandelaar J. H. Nijkamp te Rijssen kreeg door het open krabben van een puistje aan zijn neus, bloedvergiftiging en overleed na eenige dageo. In antwoord op een desbetrr fl'ende vraag is bij het Departement van Buiten landsche Zaken ambtelijk bericht ont vangen, dat er voorhands geen reden bestaat om zich bezorgd te maken over de veiligheid der Nederlanders te Shang hai of om daarvoor bijzondere maat regelen te nemen. Voorbij Schoondijke is een vrouw, die op reis was naar Vlissingen, toen zij, onwel geworden, op het balcon van de tram was gaan staan, over het hek heen op straat gevallen. De onge lukkige was onmiddellijk dood. Haar zoon, eeD loods, die met zijn vrouw en twee kinderen met zijn moeder mede reisde, sprong bij het zien van het on geluk uit de tram, die in volle vaart w'as, maar bleef ongedeerd. De directie van de tram zond na aankomst der tram te Breskens een ex'ra-tram naar de plaats van het ongeluk en hiermede werd het lijk naar Breskens vervoerd. Te Erica in Drenthe is, tengevolge van de concurrentie onder de melk- slijters, de prijs der melk in veertien dagen tijds van 15 tot 8 cent per liter gedaald. Eandbouwnicuws. Houtwallen. Om de meeste bouwakkers sn wei landen treft men houtwallen aap. Die, welke zich bevinden om en fflsschen hel bouwland zijn in den regel tame lijk breed en beslaan voor het meeren- deel uit akkermaalshout. Tusschen de graslanden is meestal elzenhout geplant langs de slootenmisschien wel om dat dit veel vocht inneemt, wellicht ook, omdat het door zijnen snellen groei spoedig eenige beschutting geeft. Het verwijdereu van die houtwallen zou de akkers in heel wat beter con ditie brengen. Die wallen toch zijn kweekplaatsen voor allerlei schadelijk gedierte; 't zijn overwiDterplaatsen voor de verwekkers van verschalende plantenziekten. Boven dien driogeo de wortels van het hout in den bouwgrond en profitceren van bet voedsel der cultuurplanter, indien de landbouwer niet zorgt, dat hij eene diepe vore tusschen de akkers en deo wal openhoudt. Bij het ploegen kan mco niet dicht genoeg langs den kant gaan, zoodat er altijd een strookje on- gcplo'egd land 1-gt tusschen akker cn wal. Dat strookje bevat tal van on kruiden en voorziet daarvan ook het bouwland. Doch het verwijderen van dat hout is duur en dit weerhoudt den boer, die zijne eigen boerderij heeft zulks te doen. En toch 1 de voordeelen die er het gevolg van zouden zijo, wegen ruimschoots op tegen de kosten der verwijdering. De meeste zandgroc- den behooreo echter in eigendom aan enkele personen, die hunne hofsteden verhuren. De houtwallen zijn niet in de pacht begrepen deze leveren den eigenaar om de 8 of 9 jaren eene niet onbelangrijke som, Bovendien kunnen hazen, konijnen en andere wildsoorten zich daar rustig ontwikkelen, zoodat de eigenaar elk najaar een goed voorzien jachtveld vindt co zijo hart kan ophalen aan het jacht vermaak. Welk nadeel de wildstand echter den landbouwer veroorzaakt, wordt zelden in aanmerking genomen. Aartsbisdom Utrecht Z.D.H. de Aartsbisschop van Utrecht heett benoemd tot pastoor te Viaueu den WelEerw. Heer Th. Abelslot pastoor te Ommen den WelEerw. Heer B. J. J. Blotmen tot pastoor te Werk hoven deo WeEerw. Heer A. J. van Akentot pastour te Weerselo den WelEerw. Heer H. J. Haarhuis eu tor pastoor te Enter den WelEe.-w. Heer J. M. Heimerlkx. markberiebten. AMERSFOORT. Kaasmarkt. Aangevoerd 88 wagens bevattende 19800 kilo Prijs f45 h f58.50 per 50 Kilo. Handel vlug UTRECHT. Kaasmarkt. Aanvoer 217 wagens. Wegende 70520 K.G. Eerste kwaliteit f47.— 5 f50.— Tweede kwaliteit f44.h f46. Rijksmerk f45.a 15600 Handel matig. Buratrliikt standen. BAARN. GeborenElisabeth Jannetje, d. van L. v. Zanten en E. J. Louwen. Cor nelia, d. van C. v, Wijk en W. Horns- veid. Hillcgonda, d. van H. v. Zui len en J. Berends. OndertrouwdTh. Jonkman en P. v. IJkeo. Overleden Johannes Rademaker, 55 j,, echtg, van M. C. Vermeuler. Egbert Hendrik van der Kamp 18 j. HOOGLAND. GeborenGeertrutda, d. van H. Brouwer en P. van Es Maria Cornelia, d. v. R. v. Va.keugoed en J. v. Daatselaar Ondertrouwd.- E. v. d. Brink en J. v. d. Hock Over leden; Antonie de Jong, 4 weken.

De Eembode | 1925 | | pagina 2