N.V. Middenstands-Credietbank D Adviezen voor Geldbelegging QS Bel dan op No 42 Amsterdamsche Bank CREDIETEN DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNBMBNTBN kunnen elke week in gaan, doch opiegglng ran abonnement moet geichleden voor den aanvang van een nleaw kwartaal. Pr|a per drie maandeo 11.00. Bulten de gemeente Amerafoort f 1.10. AfionderUke nummera 10 et. Dinsdag 23 Juni 1925 No. 24 Negen en Dertigste Jaargang KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSPOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAQ- EN VRIJDAOMIDDAO AOVBHTBNTifltv 29 ecnt per regel. Blilghe tarieven voor handel en n|verheld b| geregeld adverteeren. - AdvertenttCn moeten Dlnadaa en Vr|dag vMr 8 uur worden beaorgd. Een bepealde plaala kan Dit beginsel overheersche overal: dat de mensch afhankelijk en verantwoor delijk is van en aan een Hoogsten Wet gever; dat onze daden onderworpen zijn aan de voorschriften van recht vaardigheid en naastenliefde. MGR. NOLENS. Btrdtrlifk vermaan. De Bisschop van 's Hertogeoboscb, het diocees. wBar de eerste candidaai en leider der zich noemende R. K. Volkspartij woont, vaardigde het vol gende schrijven uit: •Op 1 Juli a.s. hebben onze Katho lieke mannen en vrouwen, die het kies recht bezitten ook den wettelijken plicht te vervullen, dat recht te gebruiken. De vervulling van dien plicht raakt het geweten en ieder is aan God ver antwoording schuldig van het al of niet gebruik van zijn kiesrecht en van het goed of slecht gebruik daarvan. Wij herinneren eraan, dat de Katho lieke lijst over het geheele land voor komt onder no. 23 van het stembillet. Wij vertrouwen, dat geen enkele Katholieke kiesgerechtigde, noch man noch vrouw, op 1 Juli zal verzuimen zijn stemplicht te vervullen en dat allen hun stem zóó zullen uitbrengen, dat zij deze voor God en hun geweten kun nen verantwoorden en door O. L. Heer daarvoor beloond kunnen worden. t A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenboscb,« Opwekking. Op den te Utrecht gehouden Katho lieken Landdag hield Pater Hentzen schitterende rede. Het slot ervan laten we hier ter op wekking volgen Mijn woord ga uit tot die Katho lieken, die in het verleden vrijzinnig ol socialistisch pleegden te stemmen. Welke partij in den lande is eerlijker en fierder haar weg gegaan dan de katholieke, die een welvaartspolitiek is gaan voeren als een linksche regeering, steunend op de socialisten, nooit zou gedurfd hebben, en die ten andere ons land voor heel de wereld gesteld heeft tot een beeld van sociale wetgeving, welke zij ook met kracht en wgsheid toepaste. Broeders en Zusters, als gij u katholiek noemt, weest het dan ten volle, d.w.z. ook in het staatkundig leven I Mijn woord gaat dan ook vooral uit tot die Katholieken, die zich Volkspar tijers noemen. Uw actie, R. K. Volks partij, heeft geen zin. Alles wat gij wilt bereiken, kunt ge alleen bereiken door en in de R. K. Staatspartij. Durft gij de verantwoording voor uw geweten aan, onze eenheid te verscheuren O, gij zegt, als de R. K. Staatspartij in onzen geest hervormd is, keeren wij terug. Mag ik een vergelijking gebruiken van het theologisch gebied Zoo spra ken ook alle ketterszij zouden terug- keeren, als de Kerk naar hun zin her vormd was—, en de klove werd immer grooter. En daarom, keer terug eer het te laat is, terug tot de R. K. Staatspartij tracht in haar en door haar te verwezen- lijken, wat gij buiten haar en zonder haar nooit, nooit kunt verwezenlijken. Mogen de katholieken van ons land, R. K. Volkspartij, U en uw candidaten den grootsten dienst bewijzen, die zij kunnen, door niet op uw candidaten te stemmen. 5 Uit Australië. Een dozijn hoeven kwam op hen aan galoppeeren, het geluid gedempt door den zandigen weg, en onmiddelijk daarop stonden twee paarden voor hen, gedreven door den hoofdinspecteur, die zonder zadel op het derde zat. „Er heeft iemand de afsluitboomen neergelaten en de paarden liepen ver spreid over de weide," hijgde hij. „Maar ik nam een teugel en wist daarmede er een te pakken te krijgen en toen was het gemakkelijk genoeg, de beide andere ook hierheen te voeren." Zelfs konstabel Tyler kreeg na dit feit geheel andere gedachten omtrent hun mismaakten aanvoerder. Er viel nu geen tijd te verliezen, want het was op slag van middernacht en spoedig galoppeerde het drietal weg. Vrij snel hadden zij den zoom van het kleine bosch bereikt, waarin de mis daad gepleegd was. „De twee, welke hem moeten vatten, behooren te voet te zijn," zei Cairns. „Gij kunt te voet naar hem toe sluipen, hetgeen te paard niet mogelijk zou Zoo ontzaglijk veel is er gr at beid, n onze katholieke staatkunde richting doen geven aan het politieke leven in ons volk. Zoo ontzaglijk veel is gezwoegd, cm zooveel het van de politiek afhangt de rechten en den in vloed van ons heer'ijk Katholiek geloe i te verdedigen en te versterken. Denkt alleen maar aan het onderwijs. Geen katholiek volkskind behoeft meer een school te bezoeken, waar Jezus Christus Zijn Kerk het niet verlicht en be schermt. Aan wie is het te danken, dat thans 35000 kinderen meer op de bijzondere dan op de openbare scholen gaan Is het niet voor een zeer groot deel aan de R. K. Staatspartij? Wij vragen, dat onze kiezers bet ver leden niet vergeten, maar ook, dat onze afgevaardigden dat niet doen dat zij vooral ons staatkundig verleden en ik denk hier bijzonder aan de financieele gelijkstelling niet zullen afbrekenwij, de kiezers, vragen van ooze afgevaardigden, dat zij steeds in de fractie en haar vergadering tegen woordig zijnde, dat onderling overleg zullen plegen, hetwelk de homogeniteit van onze Katholieke Kamerfractie en daardoor de staatkundige eenheid der partij naar buiten zullen demonstreereo, dat als zij in geweien afwijkend :nen te moeten staan van anderen, dat zulks eerst gebeuren zal als het onderling overleg in de fractie is uit geput. Katholieken, denkt ook om de toekomst Nationaal en internationaal hebt ge op staatkundig gebied een grootschc roeping. Nationaal: om aan heel de wereld te toonen, hoe een land chris telijk geregeerd moet worden. Ja, Katholieken, denkt aan de toe komst. Uw positie hangt van U zelf af. Van de linksche partijen hebt ge niets te verwachten en de protestantsche mentaliteit is ons dikwijls niet gunstig. Katholieken van Nederland, denkt in uw toekomst, en denkt aan de toe komst van Nederland. Redt door uw stembiljet, redt de toekomst der Kerk, en dus de uwe, redt de christelijke toe komst van ons dierbaar Vaderland. Eijst 110. 23. De lijst van de Kath. Staatspartij, waarop wij 1 Juli a.s. in den Rijkskits- ktiog Utrecht allen stemmen, is alsvolgt IVAN WIJNBERGEN. Mr. A.J M. J. Baron, Utrecht. VAN SCHAIK, Mr. J. R. H. Den Haag. I SURING, J. G., Maarssen. IVAN VOORST TOT VOORST. L. F. J. M. Baron, Twello. I BULTEN G., Vooihout. I KNIGGE C„ Wilois. IVON FRIJTAG DRABBE, J. H. A. L„ Amsterdam. VAN DEN GRINTEN, J. M. H. Velp. Görs G Kallmann Piano's voldoen zelfs de meest strenge critici. - Steeds voorradig! Vertegenwoordiger S. DUYKER, Diploma Toonkunst HAVIK 29 I TEN BERGE, J. F. J., Utrecht. MEIJER, J. W. H. M„ Arnhem. Deze lijst, no. 23, zoeke men op het stembiljet op. Men make dan de witte stip in het hokje vóór den naamVan Wijnbergen rood. Dan stemt men goed. Men kan ook een wit stipje rood maken vóór den naam van een anderen candidaat. Denkt er echter om: niet m er dan iin stipje rood maken. Anders is uw stem ongeldig. al'één bereikt kan worden, dat Iemand naar de Tweede Kamer wordt gezonden, die dit meermalen op andere wijze heeft geprobeerd, maar weinig in overeen stemming met het doel der R. K. Volks partij. 't Is een allertreurigste vertoomog, die hier in naam der katholieke demo cratie wordt opgevoerd. Onze arbeiders zullen wijzer zijn. Uit »De Volkskrant*. De Eenheid. Wij willen nog eens in herinnering brengen, wat de bekende sociaal-demc- craat Herman Heijermans op zijn ziek bed aan mevr. Van Italië—Van Embden verklaarde. Hij zeide dit HeniiCtte Holst en Gorter zijn afge zakt naar den zijstroom. Ik beweer niet, dat ik gelijk heb en zij orgelflk; maar ze meenen, dat ze opgaan in de a, vergissen ze zich. Ze zitten cp eigen troontjes, zijn afgezonderde Intel- lectueelen. Wat ik bun kwalijk neem, is hun wegloopen uit de groote partij. Dat doet men niet. Ook ik zat dikwijls vol wrok. Ondanks alles: je blijlt bij elkaar óók al krijg je geen gelijk, en al voel je dat aU schade voor het geheel.* Dit was op het einde van 1924. Stenhuis, een andere sociaal-demc- craat, die ernstig meeningsverschil had met partijgenooteo, verklaarde korteD tijd later de strijdbijl op te bergen, om niet tijdens de verkiezingen de partij- eenheid in gevaar te brengen. Deze treffende voorbeelden van tegen standers moeten te denken geven aan diegenen onder ons, die zich schaard .<u zijnmaar ik zal in het zadel blijven en hem legen den grond rijden, als hij zich verzet." De sergeant en Tyleribonden hunne paarden vast aan een boom en wan delden ieder aan een kant van den gebochelden hoofdinspecteur, totdat zij plotseling als één man bleven staan. Zij waren met groote omzichtigheid eene bocht van den weg omgegaan, want zij wisten, waar zij zich bevon den, doch alleen Cairns kon doorzijn vroeger onderzoek de plaats uitmaken van het licht, hetwelk hun midden uit het bosch in hunne oogen flikkerde. Het was een klein licht, laag op den grond en toch schitterde het door het bosch als een diamant in een bos hooi. Het brandde op vrij grooten afstand van den weg, doch het was enkele honderden meters dichter bij de neder zetting dan de plaats van den moord. Cairns fluisterde, dat daar de plek was, waar hij den begraven buit ge vonden had en over de helft ging hij de anderen voor, tusschen de boomen doordringende, nu eens een been over de schoft van het paard werpende om n de R. K. Volkspsrt#. Aan een der leiders dier partij heb ben wij eens het volgende gezegd: Een der knapste tactici van links is de heer Troelstra. Zou men hem vragen wat wenscht gij lieveróf versterking van uwe Kamerfractie óf een terugkeer van de katholieken na de volgende verkiezingen met een afge- scheiden deel van hunne groote Staats partij, dan twijfelen wij er geen oogen- blik aan ot deze tacticus zou het laatste kiezen. Dit toch zou de eerste stap zijn de richting, die hij altijd verdedigd heeft als de juiste, in de richting van eene andere partij groepeering, die aan de S. D. A. P. voordeelig is, maar niet te bereiken valt zonder scheuring van het sterke verband der rechtsche par tijen, vooral van dat der katholieke Staatspartij.* Deze meening houden wij stand. Wat dus de katholieken misdoen, die aan de R. K. Volkspartij bun vertrouwen schenken, is zeer duidelijk. Zij breken, tot groot plezier van onze tegenstanders, aan het machtige bolwerk van onze partijZij doen, wat mannen als Heijer mans en Stenhuis ten opzichte hunner partij zoo krachtig mogelijk hebben af gekeurd. Zij plegen verraad; want zij spelen in de kaart van den tegenstander. En om wat te bereiken Wij zwijgen over bepaalde program punten, waaromtrent de meeningen er- deeld kunnen zijn, maar wijzen erep hoe voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Oracht no. 4 - Telefoon no. 304 LIP'S SAFE-INRICHTING. PIANO- EN ORGELHANDEL Magazgo boven AMERSFOORT Binnenland Bondsvergadering. In de groote zaal van het Jaarbeurs gebouw te Utrecht is de algemeeoe vergadering van den Algcmeenen Bond van R. K. Rijkskieskringorganisatlea in Nederland gehouden. De vergadering was malig bezocht. Aanwezig waren, behalve het volledige Bondsbestuur, de Tweede Kamerleden mevrouw Bronsveld Vitrioga en de heer J. G. Suring. Baron Van Wijnbergen hield de openingsrede. Plakkan. De Voorzitter van den Raad van Atbeid te Amersfoort deelt ons mede, dat vele werkgevers niet aan de wet telijke verplichting betreffende het tijdig plakken van rentezegels voldoen. De werkgever dient de tegels te plakken vóór ol gelyktydig met de be taling van het loon in geld aan den arbeider.| Wa neer het loon geheel bestaat in verstrekkingen in natura, moet de werk- Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. gever in den loop van elke kalender- week een tegel plakken. Betaling van de premie in geld ts niet toegelaten. De navorderingen, die door den Rsad van Arbeid worden verzonden, worden Ingesteld in het belang der verzekerden en zijn tevene eene waarschuwing voor de werkgevers, die niet aan hunne ver- plichtlngeo hebben voldaan. Daar bedoelde werkgever* veel last en onkosten man den Raad van Arbeid veroorzaken, kan, wanneer b|| controle wordt geconstateerd, dat de werkgever niet aan de verplichtingen, hem opge legd bjj de artikelen 186 en 190 der Invaliditeitswet, heeft voldaao, ingevolge die artikcltn en in verband met artikel 380 der voornoemde wet, proces-ver baal «Pro Justitia* worden opgemaakt. Staaplleht. Herinnerd wordt aan de verplichting, pgelegd bij artikel 72, tweede lid, der iieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, sich binnen den voor de itcmmlrg bepaalden tijd ter uitoe fening van zijn kiesrecht moet aanmel den bij het stembureau in het voor hem op de kiezerslijst aaogewesen stem- district. De kiezer, die niet voldoet aan sijn Ite Amersfoort Kortegracht 16 Kapitaal f55.000.000 Reserve f43.000.000 I HANDEL NBRINO INDUSTRIE een boomstam te ontwijken, dan weder Item otn den hals vattende, ten einde niet in aanraking Ie komen met de takken. Het duurde lang, voordat zij in het bosch tusschen de stammen en takken iets anders zien konden behalve hel licht. Plotseling hield de hoofdinspecteur halt, met zijne vrije hand aan het tweetal te voet een wenk gevende cn met de hand, waarin hij de teugels hield op het vuur wijzend; en toen zij vlak bij hem geslopen waren, boog hij zich in zijne beugels naar beneden tot zijn mond onmiddellijk aan het oor van den sergeant was. „Hij zit aan de andere zijde van het licht, maar men kan zijn gelaat niet zien. Ik dacht eerst, dat het een stuk hakhout was, maar nu geloof ik, dat hij in slaap is gevallen. Kruipt als katten naar hem toe tot hij opkijkt; bestormt hem dan met uwe revolvers voor hij de zijne trekken kanik zal u met de mijne ondersteunen I" Dichter en dichter slopen Cameron en Tyler; de hoofdinspecteur wist zijn verstandig paard nog enkele geruisch- looze stappen voorwaarts te laten doen, maar liet de teugels vallen en sloeg zijne armen over elkaar ongeveer twintig pas van het licht eene stormlamp, welke nu haar felste licht verspreidde. De politiedienaars kropen een paar meters voor hem uit, alle drie hadden zij de revolver in de hand. Maar de niets vermoedende gestalte bleef nog steeds onbewegelijk zitten, zijne kin op zijne borst, de bretde rand van zijn vilten hoed zijn gelaat bedekkend, een kleine hoop goud en banknoten voor hem op den grond. Op dat oogenblik wierp het paard van den hoofdinspecteur zijn hoofd om hoog en beet met de landen op zijn gebitde man hief plotseling het hoofd op en het licht van de lamp bescheen het gelaat van Hardcastle, den kolonist. „Vliegt op hem aan!" schreeuwde Calms, „dat ia de man, dien wij uloeten hebben." Maar de oogenbllkkelijke verbijste ring van de politiedienaren gaf Hard castle eene kansde lamp vloog tus schen hen in, uitgaande waar zij neer viel en gedurende eene minuut weer klonken de revolverschoten door de mengeling van maneschijn en schaduw, „Kruipt achter dc boomen; schiet laag, doodt hem niet I" riep Cairns van uit het zadel. „Nu op hem af, voor hij weer laden kan. Goed zool pakt hem beet! Werpt uwe revolvers weg of hij zal er u een afpakken, voor gij weet, waar gij zljtl Ah, ik dacht wel dat hij te sterk voor u zijn zou I Mijn heer Hardcastle. als je u niet oogen- blikkelljk overgeeft, schiet Ik u een kogel door uw hoofd I" En de hoofdinspecteur, steunende op zijn stijgbeugel, boog zich naar de elkaar nauw omsloten houdende, heen en weer bewegende groep, zijne revol ver richtende om de daad bij het woord te voegen. Het was een hevige slag met den loop, die het gevecht beslistte. Binnen enkele seconden stond Hardcastle als gevangene, de hand boeien sluitende om zijne zware polsen, evenals handschoenen, zwaar adem halende door den verwoeden strijd, I maar vol mannelijkheid in zijne onver schillige, uittartende houding. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1925 | | pagina 1