I N.V. Middenstands-Credietbank M Adviezen voor Geldbelegging G! Bel dan op No 42 Amersfoort, Amsterdamsche Bank DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 21 Juli 1925 No. 32 Negen en Dertigste Jaargang ABONNBMBNTBN kunnen elke week In gun, doch opxegglng t»d «bonnement moet geschieden voor den unvang vin een nieuw kwartaal. Prl|i per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort 11.10. Afionderllke nummers 10 ct. KANTOOR: LANQEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAQ- EN VRIJDAQMIDDAO Laaf u helpen. Wie zich zelf alleen voor verstandig houdt, gaat alleen ten gronde. Onze Roemtcbe Courant. Toen dezer dagen in Den Haag de S. D. A. P. in een feestvergadering haar verkiezingsoverwinning vierde, riep een der sprekers, Duys, zijn geeatdiiftige toehoorders toe: Denkt nu ook eens aan de socialistische pers. »Schop de burgerlijke kranten de deur uit, die uw strijd niet steunen, maar afbreken.* Hier kunnen wij, Katholieken, weer wat van onze tegenstanders leeten. De socialisten wenschen geen eigen scholen, geen eigen openbare leeszalen, maar vooreen eigen socialistische pers werken ze als paarden. En geen gelegenheid laten ze onbenut om die te versterken en uit te breiden. Ze begrijpen dat ze op den duur alleen met een sterke pers blijvende winst kunnen boeken. Het is beangstigend, bij die machts ontplooiing aan die zijde, de groote onverschilligheid te zien van zoovele Katholieken, die voortleven niet alleen in het onthouden van steun aan hun eigen Room8che pers, maar zelfs in 't steunen van abonnementen en adver tenties van bladen, die zich in dienst hebben gesteld van de bestlijding der Katholieke Kerk en haar levensbe schouwing. Menschen die zich Katho liek noemen en wapens en munitie leveren aan de ergste vijanden van Christus' Kerk. •Ik zie nooit iets in mijn neutrale courant dat t^gen de Katholieke Kerk gaat,« zoo luidt het ontzettend naieve verweer van sommige Katholieken. Neutraal I We hebben het bij deze verkiezingen nog eens weer gezien. Neutraal bestaat niet. Wat schreven de zoogenaamde neutrale bladen over de verkiezingen We noemen slechts de voornaamste. Het Handelsblad De rechtsche gedachte heeft helaas(l) den strijd goed doorstaan.* De N. Rolt. Cour. •De verzwakking die de coalitie heeft ondergaan stemt tot vreugde (l)« En De Telegraaf voedt zijn lezers op tot het idee, dat de verkiezingen met de,heele politiek een interessant spelletje is zonder hoogere belangen, En al zou zoo'n krant nooit iet ssrhrij- ven tegen ons geloof wat weet zoo'n Katholiek lezer van den strijd die zijn Kerk dag aan dag te strijden heeft Hij leeft niet mee met zijn Kerk; haar droefheid en haar zegepraal gaan hem voorbij, hij leeit als 't ware buiten de kerkelijke familie. Kan het anders dan dat een geestelijke verslapping in treedt, wanneer in 'n gezin de neutrale of liberale courant het ochtend avondgebed is Uit aboncé's van neutrale bladen worden geen Roomsche strijders gere- cruteerd en het is een woord van dr. Brom, dat het abonnement op het neu trale blad dikwijls de beslissende stap is op den weg naar het ongeloof, Men denke zich de Katholieke pers eens weg wat zou er ge.-stelijk leven in Nederland over blijven We zien het heiaas al te zeer In ize eigen omgeving, wat er van het Katholicisme overblijft in onze Room sche gezinnen, waar uitsluitend neutrale Openluchtspel Soesterberg. Nu de belangstelling ró<5 groot en veelzijdig zich openbaart, is de directie van het openluchtspel te Soes- terberg er toe overgegaan te besluiten ig twee extra-voorstellingen te geven, wel op Zondagen 26 Juli en 2 Aug. Besturen van vereeoigingen, die voor hun leden reductie wenschen, kunnen zich hiervoor aanmelden bij den heer C. J. van den Heuvel, Valkestraat 29, Amersfoort. Binnenland Katholieke Staatspartij iron van Wijnbergen zal zich niet herkiesbaar stellen als voorzitter den Bond van R. K. Kiesvereeni- gingen. Het moet de bedoeling zijn dat jhr. Mr, Ruys de Beerenbrouck hem opvolgt. Miniatuur-gemeenten. Er zijn in oob land niet minder dan 22 gemeenten met nog geen 500 in- iners Gelderland: Heumcn 213 inwoners; Roozendaal 387 inwoners. Utrecht: Laagnieuwkoop 450 in- oners; Odijk met 490 inwoners. Noord-Holland: Katwoude met 229 inwoners, Feiten met 354 inwoners en Vlieland met 440 inwoners. Zuid-HollandFapekop met 461 in woners, Peursum met 390 inwoners en Wijngaarden met 399 inwoners. Zeeland's Heer Arendskerke met 408 inwoners, Nieuwvliet met 490 inwoners, Ngordwelle met 398 inwoners. Over slag met 367 inwoners en Serooskerke (Schouwen) met 260 inwoners, Noord-BrabantBcrghem met 485 Inwoners, Limburg Bemelen met 261 inwouers, Ittervoort met 298 inwoners, Mesch met 278 inwoners, Nunhem met 274 woners en Rijckholt met 370 Onteigening. Ingediend is een wetsontwerp tot verklaring van het algemeen onteigening ten behoeve vai •egging v»n den Rijksweg Utrecht—De Grebbe onder Amerongen en Leersum. Reeds sedert jaren verkeert het deelte van de Rijksweg Utrecht—1 Grebbe in de kom van Amerongen in toestand, welke voor het verkeer iet alleen een ernstige belemmering doch die bij het toenemend snel verkeer op dit wegvak op den duur gevaarlijk zal worden. Een oplossing kon het best worden verkregen door den aanleg van een geheel nieuw wegvak aan de noord- tijde van Amerongen. De kosten van de wegverbetering rorden in totaal geraamd op f 110000, rvan f60.000 voor de onteigening het vereischte terrein. De Vrijzinnig Democraten. Door hun voorhands niet te verwe zenlijken ontwapenlngsleuzen hebben de Vrijzinnig Demrcraten het klaat gespeeld een paar Kamerzetels meer te bemachtigen. In 1922 dachten de Vrijz. Democra- n er nog niet over om tot ontwape ning over Ie gaan. In 1923 was Mr, Marchant nog IJveraar voor bewapening, want beweerde hij, «ontwapening zou een uitnoodlging voor onze vijanden zijn om binnen te |comen«. Nauwelijks bemerkte men, dat de ontwapenings- succesje beloofde, of de Vrij zinnig-Democraten maakten zich van ontwapeningaidée meester, en de Iwapeningsapostel Prof. v. Embden, hield zijn bekende redevoering in den Dierentuin te 's Gravenhage. Kruliverbond Aartsbisdom. De jaèrlijksche algemeene vergadering zal worden gehouden Donderdag 13 Augustus in »St, Joseph* te Zwolle. Op rail. Aan bet spoorwegpersoneel Is bekend gemaakt In art, 1 sub. 4 van het »A, R. V.« wordt het personeel verboden te roo- ken, wanneer het in dienst met hel publiek in aanraking ia. De hem tot plicht gestelde betamelijke houding tegenover het publiek brengt mede, dat in zoodanige gevallen ook het pruimen nagelaten wordt. Voorts bereiken ons klachten, dat de perrons door spuwen van personeel verontreinigd worden. Met deze onzin delijke gewoonte dient gebroken te alleen op de perrons ook in alle overige inrichtingen dienstlokalen. Aan het personeel wordt derhalve tot plicht gesteld het rooken en pruimen na te laten, wanneer het in dienst met het publiek in aanraking kan komen, mede te werken tot het in zindelijken staat houden van de perrons, enz. en die dus niet o.a. door spuwen te ver ontreinigen. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 UPS SAFE-INRICHTING. PIANO'S ORGELS HUURKOOP STEMMEN REPAREEREN INRUILEN Vakkundig advies wordt zonder «enige verplichting gaarne verstrekt S. DUYKER, Diploma Toonkunst HAVIK 29 Magazijn boven AMERSFOORT Sterlllseerketel met 6 glazen f5.65 P. NIEROP, Langestr. 90 Vraagt gratis complete prijslijst Amersfoort De maandelijksche Godsdienstoefe ning voor de R. K. Militairen van alle rangen wordt gehouden door den Hoog- Edel Gestr. Heer Aalmoezenier op a.s. Donderdag en Vrijdagresp. Donder dagsmiddags half 4 de conferentie ge legenheid tot biechten van 6'/j—81/, uur en Vrijdagsmorgens om 7 uur de H. iet preek en algemeene H. Com- Door Johs. H. Blom is aanbesteed het bouwen van een landhuisje aan de Huygenslaan. Ingeschreven werd H. van Keulen A 8500 C 8100, Barten en de Wilde A 8377 B 8177, Schoneville A 8350 B 7560, Bloemheuvel A 8300 B 7950, Heere A 8260 B 7449. Aan de laagste inschrijver is het werk gegund (plan A). De vereenigde Amersfoortsche melk- handelaren annonceerden een melkptijs- verhooging. De prijs der melk is vanaf Maandag 20 Juli met één cent per Liter verhoogd, Alhier kreeg een kindje van negen maanden, dat in de buitenlucht op een lakentje en kussen lag, een vierjarig zuije bij zich om het op te passen. Deze legde het kuizen op de kleine en liep weg. Later vond met het kindje gestikt. Amersfoort'* Mannenkoor zal Vrijdag 24 Juli 's avonds van half negen tot tien uur een concert geven in de muziektent lil het plantsoen. De waardeering van het publiek zal ik moeten bestaan in het zich ont houden van het maken van rumoer tijdens de uitvoering. De vereeniging «telt 7,ch 1 programma's gratis onder het publiek te verspreiden. Zaterdag 25 Juli a a. houdt de Kanaalver. »De Gelderrche Vallei* een algemeene ledenvergadering in hutel Monopole* ter bespreking van het rnpport der Staatscommissie >.z, ver binding van Amsterdam met dcu Boven- Hebt IJ een Taxi of auto noodig Keuringsdienst vaji vee en vleesch. De Directeur van den Keuringsdienst san vee en vleesch brengt ter Ircnnii van belanghebbenden, dat het meer malen voorkomt, dat bfj de contrAle in slagerswinkels, ijs of koelkasten en ■lacht of werkplaatsen, in voorraad wordt gevonden vleesch, waaraan zich kanten of deelen bevinden, welke zuur geworden of in beginnend bederf over gegaan zijn. In velband daarmede en met het oog op bederf, meeT in het bijzonder In den zomer, wanneer het vleesch buitengewone zorg vereischt, wordt leder vleeschverkooper ernstig onder de aan dacht gebracht zijne verplichting tot nakoming van Artikel 40 der Vleesch- keuringswet, welk artikel o.m. luidt Hij, die, behoudens het bepaalde in artikel 15, tweede lid, vleesch, dat bedorven of op andere wijze ondeug delijk geworden is verkoopt, te koop aanbiedt, aflevert, ten geschenke geeft, tot vervoer of sflevering voorhanden heeft, in voorraad kttjl, of, tenzij ter Kortegracht 16 Reserve 143.000.000 te Amersfoort Kapitaal f55.000.000 Allo Bank-, Kassiers- en Effectenzaken, Deposito's Verhuring van SAFE-LOKETTEN 3 SINTE ALENA. „De Ooden verlaten ons," zeiden zij „wij vergieten het Christenbloed, en plagen treffen het land; onze slaven hebben de Christenen lief, wij worden dagelijks harder over hen, verpletten ze onder ellenden en lasten en locli vluchten zij naar hel Kruis. Zelf geven de Goden ons geen orakel meer uit boomen of spelonken, en de Prieslers van Theulales verklaren, dal ze zwij gen oin der Christenen wi), die op aarde leven." Alena vernam zwijgend dat alles 't was of bij die gesprekken in haren geest een licht doorbrak. Glansrijk en vol onuitspreekbare blijdschap ver toonde zich dat oord aan hare ziel zij wist niet van waar ze haar werd toegezonden, maar in haar kwam eene begeerte op om die godsdienst te zien, zoo sterk, als of een stroom haar hart overstelpte yi medesleepte. Des daags zag zij menigmaal uit het hooge venster over de wouden heen, die er haar van scheidden; hare ziei vond zoo veel zoete rust als zij er aan dacht en kon die nergens anders vin den rond haar was alles koud, zwart en verlaten; zij zuchtte innerlijk: de stem die van den Hemel haar riep kon zij niet wederstgan, maar zij vond in zich zelve geen kracht genoeg om ze te volgen. Haar eigen vader vervolgde de Christenen met al zijn geweld, zij wist hoe onverbiddelijk zijn haat was tegen hen. 't Was eens in den nacht, zij zat wakende aan het venster; toen is zi opgestaan, ontdaan van alle vrees. Zi heeft niet gelet op de duisternis den nacht, noch het wilde woud, in 't verborgen sloeg zij den weg naar Foreest in. Des nachts kwamen de Christenen der omstreken daar bijeen om Mis te hooren. Alena was reeds diep het woud inge- ;aan, zij zocht er den weg die naar ie kapel leidde; eensklaps bigon ii de verte eene klok te kleppen. „God dank, dal is de kerk van Foreest!' hoorde zij tegelijk verscheidene stem men uitroepen, zij zag, iu 't schemer duister des wonds een kleine schaar en zij volgde hen. Als de knechten, die tegen overval der heidenen nacht en da? wacht hiel den op de muren van de burcht van Foreest, dien de Christenman naast de kapel gebouwd had en dien Levold had bezocht zagen wie daar kwamen, ontdeed men de poort. „Geloofd zij onze Heer!" riep eene slem, „God heeft onzen Vader Amandus ia ons midden gevoerdEn voor des grijzen Bisschops voeten kwam kloosterling ncdervallen. „Heilige Heerci" sprak de Vrijman, wiens huis Amandus binnengetreden was, „zijt welkom. Maar uwe jaren zijn vele. waarom dan bij donkeren nacht in deze woeste streken rond te dwalen „De heidenen gedoogen niet anders," antwoordde Amandus met een zoeten lach, „mijn zoon I de heidenen kennen ons niet." „Och," sprak de Vrijman, „de dagen die wij beleven zijn donker en droef; der Franken Koning deed zijne boden uit gaan opdat u geen kwaad geschieden: maar wat schat men daar 's Konings gebodenTusschcn de Christenvorsten zclven slaat oorlog uil te breken en de heiden wordt dagelijks stouter. „Maar zeg mij", sprak Amundus, die aan dat gesprek een keer wilde geven, „neemt het getal dermonikken toe in ons klooster daar Bavo leefde, in Gent?" „Ik heb nieuwe cellen moeten bou wen", antwoordde de Abl van Sint jBaafs, „wij hebben scholen gesticht. De oude stad üent begint zich wcör op te heffen uit haar diep verval. Zoo sprekende gingen de Hecrcn op de zaal. Maar Alena was met de geloovlgen kapclwaarfs gegaan. De priesters zongen er de getijden. Bij het altaar waren de relieken geplaatst, die de Bisschop steeds met zich voerde, en alles was bereid tol de Mis, die hij zelf zingen zou. Door de uitermate kleine en nog onbeglaasde vensters teekende zich de morgenlucht af, maar haar schemer werd overhccrsclit door het licht der waskaarsen, dat een zachten gloed in het ronde wulf verspreidden, glansrijk neerdaalde op de kolommen en de beelden der Heiligen. Voor hel altaar werden Amandus dc bisschoppelijke gewaden omgordaan zijne zijde waren Floribertus, dc Abt, en de Priester Humbert, zij dienden hem ter H. Misse.1 Alena hoorde daar den zang; zij zag het offer opdragen, zooals haar vader, liet gezien had. en toen Amandus in de gezalfde vingers het Lam Gods ter aanbidding ophief, neeg zij met dc schare het aanschijn ter aarde, 't was of zich voor haar hart van verre een hemel opende, zij bleef geknield en voelde innig dat zij uitverkoren was, en begon, ofschoon nog duister. Hem te kennen die haar uitkoos en ge roepen had. Toen dc Bisschop het altaar verliet, rees zij op en kwam aan zijne voeten nedervalfen. „Dochter 1 wie zijt gij, en wat wilt gij van ons?" sprak Amandus. „Heer!" antwoordde Alena, „dat ik Christen mag wezen: ik ben Koning Lcvolds kind." En al die dat hoorden traden ver baasd achterwaartswant zelfs Lcvolds naam deed dc Christenen schrikken. Doch Amandus verzonk in gepeins, terwijl het zwaard der vervolgers, liet Christendom van dc aarde wilde uit roeien, kwamen de eigene kinderen der vervolgers zich aan den vnct des Krui zes ncdcrwcrpcn, en smeekten, met tranen in hunne oogen en vuur In liet hart, om in dc g.led eren der Christe nen te mogen geteld worden, 't was méér gebeurd. Maar Alena verhief de stem nog eens: „Heerl wil mij niet versmaden, mijn vader is heiden, ja, In donkeren nacht ben ik zijn hof ontvloden, om hier den vrede voor mijne ziel te vinden, waarnaar zij haakt. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1925 | | pagina 1