King Extra Strong In telt Gevallen li ijnhardts Tabletten dat U zich niet lekker voelt, cn toch niet ziek bent, dat U zich verveelt en toch werk KCnoei; hebt, dit U geen eetlust hebt ei wel let* wilt gebruiken, moet U cens koopen cn nu cn dan Mn van deze lekkere pepermunt In den mond steken, U zult: dAt U zich daar wel bij bevindt. Amersfoort GELOOF EN WETENSCHAP. De Slleziërs te Amerefoort. Vreugde in schoonheid. Dat was de indruk bij jong en bij allen, die het voorrecht hadden het optreden van het gezelschap dames heeren uit Silezlë onder leiding van I Neumann op Woensdag 11 November 1025 bij te wonen. BIJ de beoordeeling der prestaties van het gezelschap moet men in oog houden, dat dit cabaret niet is groep van betaalde artiesten, doch onderdeel uitmaakt van een sociaal- religieus werk in het eigen vaderland, Ia ons land zou men het kunnen rang schikken onder patronaten voor de rijpere jeugd, waar jongens en meisjes in vacanties en op de vrije Zondagen gezellig eo aangenaam worden bezig gehouden door artistieke beoeteaing van tooneelspel, muziek, zang en volks dans. Het gezelschap, dat te onzent te gast was, bestaat uit de best geschoolden van zulk een patronaat en het zou ons laten zien, hoe zuiver, schoon en hoog van gehalte volkskunst en volksvermaak kunnen zijn. Die toezegging is volkomen be- Eersl werd ten tooneele opgevoerd Die zertanzten Schuhe». Het eenvoudige sprookje van Grimm, vertolkt in een blijspel, werd op geestige wijze gespeeld, waarbij het spel op hoog peil bleef. Na het tooneelspel werden de luiten getokkeld en begonnen de violen hun zoet-vloeienden zang. Begeleid door die zachte muziek hoorden wij hunne volksliederen, welke bij hen nog echte volksliederen zijn, omdat zij door alle eeuwen heen bij hen zijn gebleven en tot bet hart spreken: geen neef uit Canada, doch liederen over Godsminnc, over moederliefde en trouw, minnelecd, over de jacht en ov schoone Mei. Gevoelvol en werden zij gezongen, omdat die voudige menschen gelooven in heigeen zj zingen, omdat zij vreugde scheppen en zich gelukkig gevoelen in die liede ren, gelijk hunne voorouders dat reeds deden. >Böse Menschen haben keine Liederc, en nu het omgekeerde die stelling ook waar is. moeten deze Slleziërs goede en vroolijke menschen zijn, die door zulken zang hunne vreugde weten te uiten. Meer nog dan door de liederen heb ben de Slleziërs door hunne rei-dansen geboeid en behaagd. Die dansen zijn kinderlijk blij cd kinderlijk-rem en staan even ver van den gepaardeo modernen dnnz af als het kind van den grijsaard. Zelfs Mijnheer of Mevrouw Nurks zal moeten toegeven, dat hel zieo van die dansen eene vreugde In schoonheid is en nu na het zien kunnen wij ons voorstellen, dat Mevrouw Brom, de echtgenoote van Professor Gerard Brom, ons Bestuur als aanbeveling de eetsle uitvoering van het gezelschap schrijven kon dat zij daar verrukt- Hunne rei-danseD waren rein et schoon en wij zijn er van overtuigd niet te veel te schrijven wanneer wij hier vermelden, dat alle aanwezigen daar >verrukt« over waren. Het optreden van het gezelschap Amersfoort was een overweldigend succes en mag onder een der best ge slaagde avonden vau G. en W. worden gerangschikt; tot dat succes werkten ook nog andere factoren medeeene volle zaal met ruim 200 belangstellende toehoorders met enkele vreemde ge zichten (die wij gaarne telkens zullen terugzien), werkt aanmoedigend op de spelers; daarbij was de zaal van St. Aechten door de goede en belangelooze zorgen van een der bestuursleden, den heer C. Jorna, keurig en smaakvol ver sierd; de bediening was goed en lasi not least de stemming van de leden en genoodigden was dankbaar en voldaan. Het is voor ons dan ook eene groote voldoening hier te kunnen vermelden, dat het gezelschap bij monde van zijnen geestelijken leidsman, Dr. Neumann, verklaard heelt zeer voldaan te zijn over de ontvangst, de ondervonden hartelijkheid en gemoedelijkheid van de leden van G. en W. te Amersfoort cn bijzonder over de gulle gastvrijheid, welke de dames en de heeren hier ge noten hebben, zoodat zij van hun kort stondig vetb'ijf te Amersfoort den meest prettigen indruk medeDemen. De voldoening van het Bestuur over dezen prettigen en wqlgeslaagden avond zal nog stijgen, indien het doel, dal met het optreden der Slleziërs werd beoogd, eenigermate wordt bereikt. Dat doel was niet om hoope kunst te brengen de Sileziërs zijn geen o professie doch een kunstenaa itukje volkscultuur in den besten sin, -pdRt de aanwezigen aan de schoon heid daarvan vreugde zouden hebben en bovendien en dit is van blijvende beteekenis cpdat er 'angstelling gewekt zoude worden de echte volkskunst. Aan die kunst is ook ons land rijk, doch onze schoone godsdienstige en vaderlandsche liederen zijn verdtongeD dooi liedjes van lallenden lolonze oude en gemoedelijke dansen hebben plaats moeten maken voor den uit- heemschen tango, two-step ol shimmy. Moge dan het optreden van onze Roomsch-Katholieke gcloofsgenooten uit Silezië hen, die bij ons geroepen zijn om aan de jeugd hier te lande leiding te geven, opwekken om terug te keeren tot het goede en schoone volkskunst en volksvermaak; dan zal die aangename avond ook zijne nuttige zijde gehad hebben en dan zal het Bestuur de voldoeoing smaken, dat door zijn initiatief eens een stukje vr edelende volkscultuur in Amersfoort gebracht Den leden zij ten slotte medegedeeld, dat deze schoone avond van muziek en zang, naar wij hopen, niet de laatste in dat genre wezen zal. J. W. HENDERSON, Secretaris. Burgemeester en Wethouders richt ten tot uen Raad een schrijv zij hun oordeel over het rapport der bezuinigingscommissie uitspreken. Het geheele stuk hier afdrukkend, zouden we het verwijt verdienen, onzen lezers taai-taai» voort te zetten. Het zij ge noeg, dat B. en W. aantooneo, dat de BezuinigiogsCommiss-e nagenoeg de geheele linie te kort schoot bij de vervulling van haar taak cn haar lang verbeid rapport vrijwel waardeloos toen het verscheen. Zaterdag 14 November daagde te Amersfoort in de Sociëteit Amicitia de algemecne vergadering van de groep Nederland van 't Algemeen Nederlandsch Verbond onder voorzitterschap van Prof. Dr. A. A. van Schelven. 15 af- deelingen waren vertegenwoordigd. Be halve notulen, jaarverslagen, begrootiDg, werden veranderingen in het Groeps- reglement behandeld. De aanbevolen afgevaardigden in het Hoofdbestuur werden aangenomen, terwijl adliaesie werd betuigd aan het adres, waarbij de Scheldeovereenkomsi met Belgë als nadeelig voor onze belangen ontraden werd. De vergadering, door den Hei van Beurden, hypotheekbewaarder alhii namens de Amersfoortsche afdeeling die thans 120 leden telt, welkom ge- heeten, te el! uur begonnen, werd te ongeveer 5 uur gesloten en was goed bezocht. Prof. Ricnks behandelde het vraagstuk der Nenerlandsche Cursussen in Rhijnland. De Ontvanger der ^Registratie Domeinen te Amersfoort zal Donderdag 26 ls'ov. bij inschrjving verkoopen 5 perceelen, diverse boomen staande op het Infanteriekazerne-terreio aan den Leusderwrg (perc. 1), op het terrein van het Militair Hospilaa! (perc. 2), alle met wit gemerkt en langs de Rijks wegen Eemnes Hoevelaken (perc 3) Vollenhoven—Amersfoort (perc. 4), Amersfoort—Rerswoude (perc. 5, alle met rood gemerkt. Biljetten op zegel van f 0,50 vóór of op den 25 November 1925 i:i te leve ren ten kantore van den Ontvanger alwaar de voorwaarden en perceelsbe- ichrijving ter inzage liggen. De gewone jaarlijksche samenkomst alle bestuursleden der R. K. Kies- er.igingen zal worden gehouden op Vrijdag 27 November, des avonds hall-9, in het gebouw St. Jozef, aan de Lieve Vrouwestraat. In verband mei de aanstaarde behandeling der ge- meentebegrooting io den Raad is deze samenkomst belegd om kemus te nemen van diverse opmerkingen en wenscheu inzake gemeetite-beliecr in onze kringen. Teneinde een vruchtdragendediscussie te bevorderen, is geadviseerd, dat be langstellenden vóór de vergadering de gemeentebegrooting met memorie var toelichting enz. gaaD inzien en dert eventueel bestudeeren. Deze stukker. liggen voor belangstellenden ter inzag'' in de R. K. Leeszaal aan de Nieuw straat des morgens van 101 uur en :s namiddags van 4 tot half-10. Ook kunnen voorstellen en bemer kingen vooraf schriftelijk worden inge leverd bij den Secretaris van het Cen traal Bestuur van de R. K. Ktesvereeni- ging .Recht en Orde», Latigegracht 28. De verecniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer houdt eene dgemeene vergadering op Woensdag ,8 Nov. 8'/4 uur, in «De Vergulde Zwaan». De agenda vermeldt o.m.Jaarver slag. Verkiezing van twee Bestuursleden wegens periodieke aftreding van Prof. Mr. G. J. N'olsl Treniié en A. H. Marlens. Een geheimzinnige auto, die in den nacht van Donderdag op Vrijdag onbe heerd, zonder benzine en mil bevroren radiatorwater gevonden w -rd tusschen struiken opde-iBerg, bleek later Ie be- hooren aan een der opzichters van liet kabelwerk, dat ten behoeve van hetintcr- oraai telefoonverkeer wordt uitgc- d. De wagen moest naar Utrecht, doch koD wegens een dtfcct niet verder. Men had hem daarom maar in de strui ken gezet, in de hoop hem den vol genden morgen weer terug te vinden. Bij Ruwe Schrale Huid van Handen en Gelaat PUROL Doos 30-00*90cl Zondagavond j 1. hield de Jonge Werkman Par. O. L Vr. Hemelvaart jaarvergadering. De waar», voorzitter heette de talrijk opgekomen leden harte welkom. Uit liet jaarverlng bleek dat de Jonge Werkman een bloeiend verceniglngsjaar achter den rug heeft. Er werden dn jaar 13 nieuwe leden geïnstalleerd. E' werd veel gedaan voor de ontwikkeling der leden, zoowel op geestelijk als op stoffelijk gebied. De secretaris sloot het jaarverslag met den wensch dat het komende jaar weder een bloeiend ver- eenigiogsjaar moge zijn. Uit het jaarverslag van den Penning meester bleek dat de verceniging finantieel niet al te best bij staat, m er was toch een batig saldo. De voorz, bracht dank aan secretaris en penningmeester voor hun keurige verslagen. Het punl Propaganda werd besproken. Er zal een hnisbezoek gehouden wordeo. Niels meer aan de orde zijnde ging men over tot gezellig samenzijn. Zij, die zich als lid wenschen op te geven kunnen dit doen bij de volgende bestuursledenN. Burgers, Aldegonde- straat 59; C. Toodeur, Bisschopsweg 61 en J. v. d. Wakker, Arnh. Poortvral Gisterenavond vingen de cursussen der Prop.club Leo XQI aan. Na een kort woord van welkom door voorzitter Tuilhof hield Kap. Beltman zijn les over .God en Godsdienst». In een duidelijk betoog behandelde Spr. de volgende punten1. Voor naamste bewijzen van het Godsbestaan. II. De tegenstanders van een persoon lijken God. III. Godsdienst is plicht voor iederen mensch. IV. God moet niet alleen inwendig maar ook uitwen dig gediend worden. V, Godsdienst- theorieën der ongeloovigen. Een zestal vragenstellers werd ruimschoots bevredigd door een duide lijke beantwoording. Nutsspaaibank. Zaterdag j.l. gaf de Nutsspaaibank alhier haar 5000ste spaarbankboekje uit. In dit boekje is de volgende aan- teeksoiug gemaakt: Als herinnering aan het feit van dil vijf dirzendste spaarbankboekje is daar op door de Nutsspaarbank te Aniers-: foort ingelegd een bedrag van tien gulden onder voorwaarde, dat dit be drag, zonder toestemmi g van hei Bestuur binnen 5 jaren na heden niet mag wurden opgenomen». Enkele cijfers mogen de beteekenis van dit feil verduidelijken op 1 Jan. 1921, hel jaar waarin de spaarbank voor het eerst dagelijks voor het publiek werd opengesteld was het aantal boekjes in omloop slechts 526in dat jaar veidubbelde liet tot 1076 op 31 December 1921 en bedroeg het tegoed van inleggers nog geen half millioeo gulder. (f 481.814.98'/j). Op 31 Decem ber 1924 was het bed ag aan inleggers erschuldigd f 1 619.495.76in 1925 'erd tot 1 November f 280.849.891 ingelegd dan terugbetaald znodat, on gerekend de aan inleggers veischuidigdi rente het totale kapitaal van inleggers rond f 1,900,000.— beloopt. Wij vestigen de aandacht op de sring van den R.K. Meisjesbond drankbestrijding op Zondag 22 Maandag 23 November a.s. half 8 Sr. Aechten, Zand. Opgevoerd wordt het tooneelspel Germanna of het Her derinnetje van Toulouse. Entice 25 cent. In de Iufanterie-kazerne is men be- goonen, de soldaten te laleu samen komen om te zingen. De stafmuzikan ten zullen het zingeu om beurten begeleiden, ierwijl een luitenant vooi de orde zorgt. Op het Campo Santo Teutonico, lar ook Mgi. Schaepman en oud- mster Regoul rusten, werd onze stad genoot Frans Bulslus, begraven. De heer Bolsius was voor eenige dagen met zijn drie zusters te Rome aangekomen om van hier na korten tijd verder te reizen naar Sicilië. Een dubbele longontsteking waarvoor hij in de kliniek van de zusiers de La Sagesse weid opgenomen, beef; hem echter in enkele dagen op den jeug digen leef rijd van 28 jaar naar het gral gebracht. De plechtige uitvaart hao plaats in de Csrmclietenkerk aan de Corso dTtalia, Eenige landgenooten, die hetj afster- i vernomen hadden, waren met de Hers van den overledene aanwezig hebben het suffclijk overschot van de Theresia-kerk naar het keikhof ver- Hoofdpijn (KI Maak 7b oxter oo Cl Staal- «O cl. Rhcumalick 7Sct. Keelpijn-60 et Hoest 60 Kiespijn 60 Cjr.cp alnfluenra 7b cl Nier «Blaas I gld rialiteen I .SO Wormtabl. 80 e Bloedzuiverende 7 j Pelluttopweldccnde 7b cl Koorts 60 Verkoudheid! 60 Pijnstillende 7b cl verpakking sta Bij Aptdh. er DefNationale Bond van het Mobili satie Kruis, Afdeeling Amersfoort ves tigt de aandacht van belanghebbenden op het volgende. Op een nader te bepalen dag, ver moedelijk in de maand December zal te Utrecht door het Uitvoerend Comité in de provincie Ulrccbt op plechtige wijze worden uitgereikt het Mobilisatie Kruis aan allen die in de jaren 1914 1918 eenigerlci militairen dienst bij de land of ter zee hier te lande of in de Overzeesche Gewesten hebben vervuld. Zij, die aan de plechtige uitreiking wenschen deel te nemen, hetgeen zon der eenige onkonstcn voor de belang hebbenden zal geschieden, kunnen zich daattoe op elke wetkdag van des v.m. 1 tot des namiddags 4 uur aanmelden op het Gemeentehuis, Bureel Militaire Zaken. De eenige verplichting bestaat in het lid worden van den Nationalen Bond, »Het Mobilisatie Kruis» waaraan bonden is een contributie van minstens f0.25 per jaar. Op verschillende plaatsen in de stad zal in een oproep nog nader worden omschreven. De aannemer Boshuizen, die daad werkelijk toonde, dat het eigen initiatief by onze bouwondernemers nog niet geheel en al verdwenen is, zag zich genoopt de lusschenkomst van den gemeenteraad in te roepen tegen de beslissing van B. cn W. waardoor hij bemoeilijkt wordt in het uitvoeren van zijn bouwplannen, zonder dat daarvoor naar zijn meenir.g aanleiding of reéhi bestaat. Alhier werd in een zwerverslogement aangehouden G. J. A. wiens opsporing was verzocht door den burgemeester van Almelo als verdacht van diefstal met braak en inklimming. Het is op merkelijk hoeveel geld in den laatsteo tijd door zwervers in deze omgeviDg wordt uitgegeven. De heer V„ volontair ter gemeente secretarie van Bunschoten had het on gcluk_met zijn lijwiel te vallen, Eenigei tijd later vonden voorbijgangers hem huipeloos op den weg liggen. Het bleek, dat by een been op twee plaatsen ge broken had. Een voorbijkomende auto laadde hem op en bracht hem naar het Ziekenhuis te Amersfoort. Architect Van Elten zal Dinsdag 24 Nov. in »De Gouden Ploeg« aan besteden het bouwen van een winkel huis aan de Soesterbcrgscbe straat voor 'ekening van G. W. Schothorst. In de Gouden Ploeg werd ouder leiding van den heer van Hofslot een lezing over veevoeding gehouden. De heer Kooy, zette zeer duidelijk de voedingsleer uiteen. Hij vertelde wat een dier moest maken, moest vor men, 'zooals melk, vleesch, vet. Daar tegenover stelde hij, dat 't dier dus ook in zijn voeder moest ontvangen de producten om dit vleesch, vet, melk, enz. te vormen. Alleen eiwitryke bij producten van de olicfabrieken waren een geschikte aanvulling by 't eiwit- arme graan en stroovoeder. Gaarne wilde hij voorlichting geven by 't opmaken van vocderrantsoenen, evenals de landbouwonderwijzer Lies- Van de gelegenheid tot vragen slelleu werd druk gebruik gemaakt. De leerzame avond werd besloten met een film van de »Del(id«-fabrieken, waa rna allen voldaan huiswaarts keerden. NIJKERK Tijdens de afwezigheid der moeder, die op het land werkzaam was, kwam Vrijdag een vierjarig kindje te Nijhof aan den Deuveieoschen weg te kort bij de kachel, waardoor het in brand ge raakte cn later stierf. TERSCHUUR. De losplaats aan Terschuur voorziet in een behoefte, zoodat het er zeer druk is. Naar verluidt, zal er met 1 Dec. ook gelegenheid zijn om pakketten, die te zwaar zijn voor de post, van de halte af te verzenden. Ook hiervan zal zeker ruimschoots gebruik gemaakt worden. Uit den Omtrek BARNEVELD Onder Lunteren is een schot gelost op den locaallrein naar Arnhem, geluk kig zooder iemand te treffen. Het is nog onbekend wie de dader van deze heldendaad is. HOEVELAKEN Op den rijksstraatweg tegenover de boerderij Leijenhorst had een aanrijding plaats van een vrachtwagen met een auto, doordat wegens de gladheid beide voertuigen slipten. Door het breken van een evenaar raakten beide paardeD los en gingen er vandoor, duch werden spoedig tot stilstand gebracht. De be- bcstuurder van den wagen, W. de R., uit Zwartebroek, viel door den schok van den wagen en bekwam een diepe wond aan zijn voet. Door een in auto zittende zuster werd hem een band gelegd. Een passeerende heeft hem medegenomen. Een der paarden bad een bloedende wond aan de borst, terwyi het tweede paard een wond aan hel achterbeen had. HOOGLAND Vrijdagmiddag had alhier op Coel- borst een ernstig ongeluk plaats. De chauffeur van Burgemeester v. Tuijll, een ongehuwd persoon Holenio genaamd, slechts ruim een maand ons land, zou met de auto gaanrydi en had daarin plaats genomen. Daar de motor niet aansloeg begaf bij zich voor de wagen om deze aan te zeiten. Hij had daarbij waaischijnlijk de machine in versnelling laten staan met gevolg dat de wagen direct begon te loopen en hij tusschen de auto en den muur werd vastgeklemd. Toegesnelde hulp gelukte het met veel moeite de ongelukkige uit zijn benarde positie te bevrijden. Zwaar inwendig gekneusd bleek hij te zijn zoodat direct geneeskundige hulp werd ingeroepen. De ontboden genees heer Dr. Fehrmann constateerde ver bloeding vau de lever. De ongelukkige heeft nog ruim een half uur geleefd na het ongeluk en is toen overleden. HOOGLANDERVEEN De collecte Zondag in onze parochie kerk gehoudrn voor de te stichten kerk van het H. Hart te Hilversum over V Spoor heeft opgebracht de som van ruim f 250, een bedrag, dat voor het kleine Hooglanderveen werkelijk prachtig mag heeten. Een woord van lof cn warmen dank daarvoor voor het mild dadige Hooglanderveen. Eo moge het Goddciyk Hart allen üjkelijk vergelden. SOEST jen een Irein binnen reed waren de afsluitboomen aan den Rijkastraat niet neergelaten. Een auto, be stuurd door A. uit Amsterdam, reed daardoor midden op den binnenkomen den trein en viel door der. schok geheel om. Wonder boven worder gebeurden geen ongelukken, behalve dat het -jervoir van den auto werd vernield. Vermoedelijk is nagelaten om uit Baarn de halte te bellen. Doet Uw Schoenen Goed Binnenland Verzuim P Het Huisgezin» vraagt of er »van de zijde der Katholieke Kamerfractie in het jongste verleden niet een ver zuim is begaan» Mgr. Nolens heeft verklaard, dat, werd het amendement-Kersteo aange nomen, de vraag zou worden over wogen, of steun kan worden verleend aan welk kabinet ook, dat beslaat uit groepen, die haar slem hebben gegeven aan de opheffing van het gezantschap. Had dit niet moeten gezegd zijn vóór de kabinetsformatie, vóór de bereidver klaring der katholieke Kamerclub om regeeriogspartij te zyn Welke reden heeft men na de ver kiezingen gehad, om toen de bereid willigheid der katholieke partij om deel uit te maken van de regeeriDg niet afhaokelijk te stellen van de geneigd heid der beide christelijke partijen om het behoud van het gezantschap bg den H. Stoel te verzekeren De Residentiebode merkt op De coalitie gaat om de beginselen, terwijl het Gezantschap feitelijk een belang vertegenwoordigt. Zou er dus reden kunnen zijn om te zeggen de Coalitie mag niet om zulk een belang om hals gebracht we begrijpen van den anderen kant, dal het geduld eeu- maal uitgeput is. Samen uit, samen thuis de Coalitie is een bond van 3 panijen, die samenwerken. Hetgaatnu aan, dat een der panijen voort durend samenspant met de vyanden van een der andere cualiseercndc par tijen. De Katholieken hebben geduld genoeg geoefend. Gemengde Berichten Hel 13-jarig dochtertje van mevr. Jansen te Vclp was bezig met het schuieren van een kleedje op een plat waarin een lichtraam is aangebracht. Plotseling gleed zij uit viel door het lichtraam 4 meter raar beneden, kwain op het spatbord van een auto terecht daarna op den grond. Een 12-jarig meisje, wonende aan de Willem Hedakade te Utrecht, zat te dicht bij een gascomfoor, waardoor haar kleeren vlam vatten. Gillend liep zij het huis uit. Een voorbijkomende duwde haar in de sloot. Zaterdagavond werd een 15 jarig meisje van den herbergier V. te Blari- door een even ouden jongen niet sneeuwbal, vermoedelijk gedeeltelijk zand, tegen haar neus geworpen. Hierbij brak zij op twee plaatsen haar neusbeen. Hevig bloedend werd zij op medisch advies onmiddeliyk naar het ziekenhuis te Hilversum vervoerd, waar :y door twee dcctoren in behandeling werd genomen. Aangezien de ouders den knaap niet genegeD waren langs minnciyiien weg de kosten van een eo ander te diagen, is proces verbaal opgemaakt.

De Eembode | 1925 | | pagina 2